£aat$U BeMvten BURGERLIJKE STAND Ochtendbeurs Amsterdam m DINSDAG 9 APR ID 1940 IIA A R D K TtrS D A G HEAD De Duitsche nota aan Denemarken. KOPENHAGEN 9 April (D. N. B.) De Duitsche gezant in Kopenhagen heeft hedenmorgen de Deen- sche regeering de Duitsche nota overhandigd, waar in het standpunt der Duitsche regeering ten aan zien van de Engelsch-Fransche oorlogsuitbreidings- I plannen in Scandinavië uïeengezet wordt en waarin wordt medegedeeld, dat Duitschland de bescher ming op zich neemt van de neutraliteit en de veilig heid van Denemarken. De Deensche regeering heeft na onderhandelingen van den Duitschen gezant met j den Deenschen minister-president en den Deen- schen ministerraad besloten om, onder protest be treffende de omstandigheden en den toestand, de Duitsche bescherming te erkennen en de in de nota opgestelde voorwaarden te aanvaarden. De militaire actie ter beveiliging van de bescherming van Dene marken tegen Engeland en Frankrijk is volkomen zender wrijving voltrokken. De Deensche regeering en het Deensche volk hebben rekening gehouden met de bijzondere omstandigheden en rustig en be- zonnen de. Duitsche maatregelen opgenomen. Luchtgevecht hoven de Oslofjord. STOCKHOLM 9 April (Reuter). „Dagens Nyheter" meldt dat volgens ontvangen berichten een luchtgevecht zou zijn geleverd boven de Oslo fjord. Bijzonderheden zijn echter niet bekend. Zweedsch kahinet bijeen. STOCKHOLM (Un. Pr.) 9 April. Het Zweed- sche kabinet is 70 minuten bijeen geweest. De zit- ige) ting begon om half 10. De Zweedsche houding in iezj verband met de ontwikkeling in Noorwegen en De- Wi nemarken werd besproken, dei De positie van Nederland en België. De correspondent van het Algemeen Handels blad te Berlijn meldt: Ten opzichte van België en Nederland verwacht men hier geen verrassingen, althans niet van Duit sche zijde, daar men hier elk belang er bij heeft de Westelijke flanken gedekt te weten. Maar men houdt hi,er in Duitsche politieke kringen natuurlijk rekening met de theoretische mogelijkheid, die men echter niet als acute waarschijnlijkheid ziet, dat van Engelsche zijde iets ten nadeele van Neder land en België geschiedt. In dat geval wijst men in Berlijn op de „verstandige houding van Dene marken" en hoopt men, dat zou Duitschland tegen maatregelen moeten nemen, Nederland „even ver standig" zal zijn. Duitschers bombardeerden Egersund en Porsgrund. LONDEN, 9 April (Reuter). De laatste be richten uit Noorsche kringen te Londen behel zen dat de Duitschers de havenstad Egersund hebben bezet, waar de voornaamste kabelver binding Noorwegen verlaat. Dit verklaart de schaarschte aan nieuws. Twee Duitsche oor logsschepen zijn de haven van Trondjem bin nengevaren en een Duitsch oorlogsschip is in Bergen binnengeloopen. De stad Christiansund is uit zee en ook door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd, de stad Porsgrund is omstreeks 12.00 uur uit de lucht gebombardeerd. De evacuatie van Oslo wordt zoo snel mogelijk ten uitvoer gebracht. Vier Duitsche oorlogssche pen zijn de Oslofjord vanmorgen vroeg binnen geloopen doch zij werden verdreven door kust- geschut. Daarop werd een tweede poging om de fjord binnen te varen door één Duitsch oorlogs schip ondernomen, doch dit liep aan den grond LONDEN, 9 April (Reuter). De diplomatieke correspondent schrijft: De Duitsche beweringen over de bezetting van een aantal havens op cle kust van Noor wegen, van Narvik tot Christiansund, wor den in Londen niet geloofd. Deze berichten worden toegeschreven aan de Duitsche propaganda. Uit Parijs: Een Fransch'e militaire woord voerder heeft heden een waarschuwing doen hooren tegen het met te veel vertrouwen opne men van Noorsch radionieuws. Hij zei, dat het zeer wel mogelijk is. dat de Duitschers werkten op Noorsche golflengten, zooals zij dat in an dere gevallen ook reeds hebben gedaan. Het stadje Christiansund, dat door de Duit schers beschoten is, telt zestienduizend inwo ners. Het ligt in de provincie 'het „ambt") More, op drie eilanden: Indland, Kirkeland en Nord- land, die de ruime havfen omsluiten. De bevol king leeft grootendeels van de visscherij; ver der van scheepvaart en handel. Er is een Ne- derlandsch vice-consulaat. Het stadje Porsgrund in het Bratsbergs ambt dat door Duitsche vliegtuigen is gebombardeerd, telt nog geen negenduizend inwoners, is de ha ven voor het centrum van den houthandel en de hc tindustrie Skiën (17000 inwoners). Raadgevingen aan de Noorsche bevolking. OSLO, 9 April (Havas). De omroepzender van Oslo zendt raadgevingen uit voor de be volking zoowel betreffende de evacuatie als voor de bescherming tijdens alarm. Alle lichten moeten bij het aanbreken van den nacht afge schermd en de verlichting van straten en open bare gelegenheden moet geheel worden uitge- schalcheld. De bewoners moeten zich voorzien van een watervoorraad en ieder huis moet ge durende den nacht bewaakt worden door een persoor. die tot taak heeft op alarmsignaden en consignes van de autoriteiten te letten. De auto riteiten wekken de bevolking op kalm te blijven. De evacuatie gaat normaal voort met alle transportmiddelen en wordt geleid door de ra dio die om het halve uur de laatste berichten uitzendt. Het bevel van de passieve verdediging deelt mede dat Osla vandaag en morgen geheel zal worden geevacueerd. Ook Christiansund is geëvacueerd. Voortdu rend vertrekken treinen naar het binnenland. HAARLEM, 9 April. Getrouw 9 April: W. J. L. de Gee en C. Omvlee. Bevallen 8 April: M. VerkooijWegner, d. Overleden 5 April: C. Peerdeman, 68 j., Hamper- laan; 7 April: E. van der WeijdenLatenstein van Voorst, 70 j., Kleverparkweg: R. M. T., 14 m., d. v. J. R. Overmeer, Witte Heerenstraat: J. W. P. Car ton, 65 j.. Oostvest; D. J Huiier, 84 j., Zijlweg: 8 April: J. W. F van Wort, 65 j.. Gen Joubertstraat: H. J. H. Kuijpers. 78 j.. Kamperlaan: A C Groene- veltde Lugt, 85 j., Ripperdapark; J. A. J. Pompe. 51 j., Kamperlaan. Chamberlain spreekt vandaag in het Lagerhuis. LONDEN, 9 April (Reuter) Chamberlain zal vandaag in het Lagerhuis, waarschijnlijk om 2.45 uur Greenwichtijd een verklaring afleggen over den toestand. Vanmorgen heeft de eerste minister geconfe reerd met den leider der Labour-oppositie Attlee en den plaatsvervangende!! leider Greenwood. Gezanten op het Foreign Office. LONDEN, 9 April. Om half elf vanmorgen bevond de Noorsche gezant zich op het Foreign Office, waar hij de officieele berichten ter kennis bracht, die hij uit Oslo had ontvangen en waar hij van gedachten wisselde over de maatregelen, die in verband met het Duitsche optreden kunnen worden genomen. De Zweedsche gezant is vroeg in den middag op het Foreign Office aangekomen. Hij was vergezeld van een onbekenden Zweedschen ambtenaar, die. naar verluidt gisteravond laat uit Zweden gearri veerd is. De beide Zweedsche bezoekers bleven on geveer veertig minuten op het Foreign Office. De Zweedsche gezant heeft geen onderhaud gehad met Halifax. Uit Parijs. (Havas). Na den ministerraad heeft Paul Reynaud op den Quai d'Orsay den Noorschen gezant in Parijs ontvangen. Duitsch legerbericht over de actie in Scandinavië. Berlijn, 9 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De opmarsch der Duitsche troepen in Jutland naar het noorde en op de eilanden maakt snelle vorderingen. De Deensche'regeering heeft aan de Deensche troepen order gegeven geen tegenstand te bieden. De Duitsche en Deensche commando's hebben zich vanochtend met elkaar in verbinding gesteld. De bezetting door Duitsche troepen van de be langrijkste militaire steunpunten in geheel Noor wegen vordert snel. Eenheden van alle drie de dee- len der weermacht werken daarbij met succes samen. Op de meeste punten is aan den geringen plaatselijken tegenstand der Noorsche troepen een einde gekomen. Op de vliegvelden in Jutland en Zuid-Noorwegen zijn Duitsche luchtstrijdkrachten geland. Oorlogskabinet le Londen en Parijs hijeen. (Men zie eerst pag. 11.) TE LONDEN Reuter meldt voorts dat de berichten uit Scan dinavië de Britsche ministers vanmorgen reeds vroeg naar Downingstreet brachten. De verga dering begon om half negen Ook generaal Iron side en admiraal Dudley Pound waren aanwezig alsmede luchtmaarschalk Newall en generaal Ismay, de secretaris van het comité voor de rijksverdediging. Na de bijeenkomst bleven Hali fax Butler Cadogan nog een kwartier overleg ple gen, waarna zij naar het Foreign Office vertrok ken. Churchill keerde terug naar de admiraliteit. TE PARIJS PARIJS. 9 April (Havas) Vanmorgen om 7 uur riep Reynaud, die zich den geheelen nacht van de ontwikkeling der situatie op de hoogte had laten houden, de drie ministers voor de ver dediging, Daladier, Campinchi en Eynac naar de Quai d'Orsay, alsmede de drie groote militaire chefs, de generaals Gamelin, Vuillemin, admiraal Darlan en Badouin, de secretaris van het oorlogs kabinet. Na geconfereerd te hebben, begaven de ministers zich naar het Elysée, waar het oorlogs comité onder leiding van president Lebrun ver gaderde. Onmiddellijk daarop kwam de minis terraad bijeen. Deze duurde tot elf uur. Roosevelt spoedt zich naar Washington. HYDEPARK, 9 April. (Reuter). President Roo sevelt werd kort voor vier uur gewekt, waarna hij terstond in kennis werd gesteld van de jongste ge beurtenissen in Europa. Speciale maatregelen wer den getroffen om den president in een extratrein snel naar Washington te brengen. JUBILEUM B. ZIJLSTRA. Zooals wij meldden viert de heer B. Zijlstra te Haarlem Dinsdag zijn veertigjarig dienstverband bij de N.V. Mij. tot detailverkoop van petroleum „De Automaat", gevestigd te Haarlem aan den Spaaradammerweg. De jubilaris heeft de afge- loopen 40 jaren in Bloemendaal zijn cliëntèle bediend en is in die gemeente een populaire figuur. De jubilaris werd Dinsdagmorgen In de Auto maathal hartelijk toegesproken door den districtschef, den heer H. Meulenbroek, die hem namens de directie een enveloppe met inhoud aanbood. Tevens vereerde de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel hem den zilveren eerepenning dier Maatschappij. Van het kantoorpersoneel kreeg de heer Zijlstra een bloemenmand en van het personeel een en veloppe met inhoud. Hij had verder den dag vrij en maakte nog per auto met den districtschef een rondrit door zijn wijk te Bloemendaal. Het luchtverkeer en de internationale toestand. AMSTERDAM, 9 April. Ondanks de nieuwe complicaties in den internationalen toestand, heeft dc K.L.M. hedenmorgen zooveel mogelijk haar diensten doorgang doen vinden, waarbij evenwel niet kon worden voorkomen, dat tengevolge van de ernstige ontwikkeling der gebeurtenissen in Scandinavië de diensten naar het noorden ge staakt moesten worden, in afwachting van wat er verder gaat gebeuren. Er zijn dus geen vliegtuigen naar Kopenhagen. Malmö, Stockholm en Oslo gestart De Zweedsche machine uit Londen naar Stockholm, is op Schiphol gebleven, terwijl de Zweedsche machine uit Stock holm naar Amsterdam niet verder ging dan Malmö Er bevinden zich op het oogenblik in Scandina vië drie Nederlandsche verkeersvliegtuigen der K.L.M.nl. te Oslo de Douglas DC13 ..Kemphaan" die gisteren onder commando van gezagvoerder Van Dijk daarheen vloog, en twee machines staan te Malmö. nl de ..Roek" mei Oeyssendorfer en de Uil" met Sillevis. Voorloopig zullen deze machines daar blijven en zullen de gezagvoerders naar hun beste inzicht handelen, zoolang geen direct contact tusschen hen en de directie der K.L.M. mogelijk is. In andere richtingen zijn de K.L.M -vliegtuigen vanmorgen normaal op tijd vertrokken. iDt geldt zoowel voor den dienst op Shoreham als voor den nieuwen dienst op Lissabon, waarheen vanmorgen te 8 uur precies de „Xema" met gezagvoerder Te Roller vertrokken is. Reserve-majoor volgde hevel van schildwacht niet op. Tot f 1000.boete veroordeeld. 's-GRAVENHAGE. 9 April. Op 22 November van het vorige jaar reed een reserve-majoor te paard over het Noordzee-strand en stuitte daarbij op een gegeven oogenblik op een schildwacht, die hem staande hield en het wachtwoord vroeg. De majoor, die tot een ander regiment behoorde, kon dit niet geven, waarop de schildwacht hem mede deelde. dat hij niet verder mocht rijden. Na eenig gepraat evenwel had de reserve majoor den schildwacht overreed hem toch door te laten, waarop de schildwacht het geval direct aan zijn wachtmeester rapporteerde. Dit had tot gevolg dat deze zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof gebracht werd. welks col lege heden in eersten en eenigen aanleg sententie wees. Het hof veroordeelde den reserve-majoor, die inmiddels eervol uit den dienst is ontslagen, tot een geldboete van f 1000 subs, een maand hech tenis wegens opzettelijke ongehoorzaamheid, ge pleegd in tijd van oorlog. De advocaat-fiscaal, had dezelfde straf ge- ëischt. Het Fransche legerbericht. Het Fransche legerbericht van Maandagavond luidt: „Een dag zonder belangrijke gebeurtenissen aan het front. Gedurende den ochtend bedrijvig heid der luchtmacht aan beide zijden". Hedenmorgen meldde het legebericht: „bedrijvig heid van de artillerie ten Oosten van de „Moezel" BUITGEMAAKT DUITSCH SCHIP ENGELAND BINNENGEBRACHT. Het Duitsche schip „Orea" metende 2000 ton is gisteren de Theems binnengebracht. Het is voornamelijk geladen met bauxiet. Het schip is in Februari door een Britsch oorlogsschip aan gehouden en naar een geallieerde haven ge bracht. Arbeid in broodbakkerijen nader geregeld. Ingediend is een ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen der arbeidswet 1919 betreffen- den den arbeid in broodbakkerijen. Voorgesteld wordt het eerste lid van artikel 35 der arbeidswet 1919 in dien zin te wijzigen, dat de bakkersarbeid op de in dat artikel genoemde feestdagen wordt verboden. Alleen wanneer de Tweede Kerstdag op Dinsdag of op Zaterdag valt, zal het verbod van arbeid op den tweeden feestdag niet te handhaven zijn en zal dus een uitzondering gemaakt moeten worden. Evenals thans reeds op het verbod van bakkers- arbeid op Zondag, worden ook op het verbod van bakkersarbeid op de genoemde feestdagen voor het hoofd of den bestuurder enkele uitzonderingen gemaakt, terwij] tevens in bepaalde gevallen het verrichten van banketbakkerswerkzaamheden op deze feestdagen mogelijk wordt gemaakt. Verder wordt voorgesteld het aanvangsuur op Zaterdag en op de daarmede overeenkomende da gen op 3 uur des voormiddags vast te stellen. Voorts is een bepaling gemaakt, waardoor het Israëlietische bakkers onmogelijk wordt gemaakt niet-Israëlietische bakkers op Zondag concurrentie aan te doen door versch brood aan niet Joden te leevren. Fritz Hirscli-operette te Haarlem. Opvoering van „Der Graf von Luxemburg". Op Zaterdag 27 April komt de Fritz Hirsch Ope rette 'in den Stadsschouwburg te Haarlem en brengt de premiere van Lehar's meesterwerk „Der graf von Luxemburg" De beroemde componist Franz Lehar heeft een geheel nieuwe bewerking van zijn schepping gemaakt, doch ook voor de Fritz Hirsch operette is deze opvoering een première, want hoe wel dit gezelschap reeds tallooze operettes in Neder land opvoerde, heeft zij nog nimmer het bovenge noemde werk op haar programma gehad. Bovendien is deze operette te beschouwen als een eere saluut aan den componist die binnenkort zijn zeventigsten verjaardag hoopt te vieren. De vrouwelijke hoofdrol wordt vertolkt door Hilde Harmat, Gretl Tüchler vertolkt de soubrette partij. De rol van Heuringen zangeres wordt vervuld door Mady Meth. En dan mogen wij zeker Jula Rillo als de oude gravin niet vergeten te noemen. Fritz Hirsch voegt met de rol van vorst Basil we der een creatie toe aan de serie figuren, die hij in den loop der jaren uitbeeldde. Zijn komische tegen speler in deze operette is Paul Harden. De lichtzin nige Réné, graaf van Luxemburg, wordt gespeeld door Egon Karter. De overige hoofdrollen zijn in handen van Albert May, Walter Triebei, Leo Reicher Manfred Laska en Gerard Müller Het orkest onder leiding van Hans Lichtenstein. i? belangrijk versterkt. De Fritz Hirsch operette brengt bij deze opvoering nog een extra attractie op het tooneel en del de Weensche vioolvirtuose Alma Rosé. die speciaal voor de diverse vioolsoli is geëngageerd. Alma Rosé is lid vaft het beroemde Weensche kwartet waarvan haar vader leider is. Zij is leerlinge van den bekenden Tsjechischen violist Vasa Prihoda en haar oom was de wereldberoemde componist Gustav Mahler. LANDELIJK COMITé VOOR DE OPENBARE SCHOOL. In een dezer dagen gehouden vergadering van het L.C.O.S. zijn benoemd tot leden van een com missie. die tot taak zal krijgen de wettelijke positie van de openbare school en die van de bijzondere school in haar onderlinge verhouding te bestudeeren en het resultaat van die studie neer te leggen in een rapport, de heeren: A. Bartels, leeraar, lid van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democrati- schen Bond, Den Haag: K. de Boer, burgemeester van Hardinxveld; mr M. H. de Boer, onder-voor zitter van de Lib. Staatspartij en oud-wethouder van onderwijs, Utrecht: J, van Dyke, alg, secretaris van Volksonderwijs, Amsterdam; J, J, Ferïnga, in specteur van het Lager Onderwijs, Alkmaar; R van .Gaasbeek, inspecteur van het Lager Onder wijs, Utrecht; E. de Klerk, lid van het hoofdbe stuur van het Ned. Onderwijzers Genootschap, Den Haag; Th. J. Lancée, lid van Onderwijsraad, Heem stede; J. H. Peper, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzersgenootschap, Amsterdam; mr. A. de Roos, referendaris af. Onderwijs, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, Amsterdam; J. P. W. v. d. Sluys, voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers, lid van den gemeenteraad. Haarlem: Th. J. Thijssen, lid van de Tweede Kamer, Am sterdam: D. van Unnik. oud-lid van het hoofdbe stuur van de vereen, van Hoofden van Scholen, redacteu van „Het Onderwijs". Den Haag: Koos Vorrink, lid van de Eerste Kamer, voorzitter van de S.D.A.P., Amsterdam. PROCLAMATIE VAN I)EN DEENSCHEN KONING. Protest tegen de bezetting. BEVOLKING TOT KALMTE AANGESPOORD. LONDEN 9 April (Reuter). De Koning van Denemarken heeft een proclamatie uitgegeven, waarin hij protesteert tegen de bezetting van Denc- maken en er bij de bevolking op aandringt kalm te blijven. Geen algemeene mobilisatie in Zweden. STOCKHOLM 9 April (Zw. Tel. Ag.) Het Zweedsche Telegraafagentschap heeft uit bevoegde bron vernomen, dat de berichten omtrent algemee ne mobilisatie in Zweden hiervan is op pag. 2 melding gemaakt, Red. van allen grond ontbloot ziin. De aanval op Scapa Flow. BERLIJN 9 April Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „Gisteravond hebben Duitsche Heinkel gevechts machines wederom in Scapa Flow liggende deelen van de vijandelijke zeestrijdkrachten met groot succes aangevallen. Twee groote eenheden waar onder een slagschip werden door treffers zwaar be schadigd. Nog drie zware eenheden werden door in de nabijheid inslaande bommen eveneens zwaar be schadigd. In den loop van den dag werden uitge breide verkenningsvluchten boven de Noordzee on dernomen, tot aan den 65sten breedte graad. Ook boven Noord- en Oost-Frankrijk werden verken ningsvluchten verricht. Twee Britsche vliegtuigen, een jachttoestel en een Sunderland-vliegboot wer den neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist". Deensche compagnie wordt in Zweden geïnterneerd. STOCKHOLM, 9 April.' Naar van betrouw bare zijde uit Helsingborg wordt medegedeeld is de Deensche compagnie, bestaande uit 150 man, in uniform, vanmorgen vroeg uit hun garnizoen Roes- kild naar Helsingör gemarcheerd en heeft de Son* naar Zweden overgestoken. Zij verzamelden zich, toen zij op Zweedsch grond gebied waren aangekomen en marcheerden in for matie en een Deensche vlag voerend de stad bin nen en gaven zich vervolgens aan de militaire auto riteiten over. Zij zullen geïnterneerd worden. (United Press), Duitsche mijnen in de Scandinavische wateren. LONDEN 9 April. Naar in Zweedsche kringen verluidt hebben de Duitschers heden medegedeeld, dat Duitschland in zekere territoriale wateren mij nen heeft gelegd. (United Press) DEENSCHE RIJKSDAG BIJEEN AMSTERDAM (United Press)9 April. - Radio Kalundborg deede mede dat de voorzitter van den Deenschen Rijksdag voor een zitting den Rijksdag bijeen heeft geroepen tegen 8 uur van avond (pi. tijd). Britsche expeditielegr onderweg? LONDEN 9 April (Reuter). De zender van het American Columbia Broadcasting System deelt mede dat te New York berichten zijn ont vangen volgens welke een Britsch expeditiele- ger op weg is naar Noorwegen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN Op Donderdag 11 April zal in de Begijnhofkapel aan het Begijnhof te Haarlem spreken de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam, hiertoe uitge- noodigd door het Comité voor Opwekkingssamen komsten.. Het Christ. Gemengd Koor „Haarlem" zal dezen avond niet medewerken, zooals aanvankelijk vermeld was, maar een week later, op Donderdat 18 April, wanneer de heer J. A. Bruyn, Evangelist te Wassenaar zal spreken. BILJARTEN D. A. DE FOELJAEGER WEER NAAR HUIS. De bekende Haarlemsche biljartspeler D. A. de Foeljaeger, die gedurende een half jaar wegens een ernstige ziekte in het Badhuis Zeeduin te Zand- voort verpleegd werd, is voor verdere genezing naar zijn woning aan de Leidschevaart 240 te Haar lem terug gekeerd. Van de Biljartvereeniging D.E.S., waarvan de heer De Foeljaeger eere-voorzitter is, ontving hij een fraai bloemstuk. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam stond hedenmorgen geheel onder invloed van de internationale poli tieke evenementen. De onberekenbaarheid van den toestand had een gevoel van onzekerheid te voorschijn geroepen, dat tot voorzichtigheid maant en de handel was hiermede in overeenstemming. Voor het pond sterling bestond een gedrukte stemming, hetgeen zuiver een uitvloeisel was van overwegingen met betrekking tot de politieke ver wikkelingen. Reeds gisternamiddag legde het pond nabeurs naar aanleiding naar aanleiding" van de berichten uit Scandinavië een neiging tot achter uitgang aan den dag en hedenmorgen werd bij de opening belangrijk lager afgedaan. Terwijl voor het pond sterling te Amsterdam gisteren officieel 6.73)4 werd genoteerd, werd heden bij de ope ning een prijs vernomen van 6.60 a 6 62. Reeds spoedig daarna werd gehandeld tegen 6.61 »/2 a 6.63 V2 welke prijs tijdens de ochtenduren geen groote af wijkingen vertoonde. De Fransche francs zakten getrouw aan het Britsche pond niet onbelangrijk in en waren 3.73 a 3.76 De Amerikaansche dollars werden verhandeld tegen 1.88 3/8. Er openbaarde zich nogal vraag en daar tot genoemden prijs in de open markt geen voldoende materiaal beschikbaar was om de koop lust te kunnen bevredigen, moest een beroep wor den gedaan op het egalisatiefonds, dat wederom bereid bleek om dollars af te geven. Voor zoover kon worden nagegaan, werden met het egalisatiefonds bij elkander vrij omvangrijke transacties afgesloten, gisteren trouwens moest ook reeds bij dit fonds voor een gedeelte van het benoodigde dollarmateriaal worden aangeklopt. Belga's werden bij de opening vernomen tegen 32.08 a 32.12, doch later in den ochtend kon een kleine achteruitgang worden waargenomen er werd gehandeld tegen 32.06 a 32.10. Zwitserland gold 42.22 a 42.26. Duitsche marken waren 75.55 a 75.60. Registermarken werden beneden de prijzen van gisteren verhandeld en golden omstreeks 151/8. Voor de Scandinavische deviezen waren in ver band met de onoverzichtelijke verhoudingen in Noord-Europa geen betrouwbare noteeringen be schikbaar. Op de termijnmarkt was niet veel te doen. De noteeringen waren niet veel veranderd. Voor het Britsche pond werd een disagio vernomen van 11/8 cents voor 1 maand en 4yx voor drie maan den. Op de niet-officieele vroegbeurs ondervond men in de effectenhandel den weeromslag van de poli tieke gebeurtenissen. De locale waarden verkeer den algemeen in reactie. Ook de Amerikaanscha fondsen werden beneden de prijzen van gisteren afgedaan. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.39 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 220—222. RVA. 383—385. Amst. Rubber 185. AKU 40 1/8 Unilever 90. Java-China-Japan lijn 111113. Ned. Scheepvaart Unie 113114. Kon. Ned. Stoomboot Mij. 107108 Beth. Steel 59 Vz—Yi U.S. Steel 46 V2—X Republic Steel 16 13/1617 1/8 Anaconda 22*47/8 Shell 9 9/16—9.54 MAÏKT GUMMIN VEEMARKT. Rotterdam, 9 April 1940. Totaal aanvoer 111 paarden, 4 veulens, 1671 ma. gere runderen, 835 vette runderen, 35 vette kalve ren, 53 graskalveren, 2176 nuchtere kalveren, 210 schapen en lammeren, 4 varkens, 120 bokken en geiten. Prijzen per K.G. vette koeien le kw. 7587, 2e kw. èO73. 3e kw. 4556, vette ossen resp. 74— 82, 60—72, 48—58, stieren resp. 72—76, 64—70, 56— 62, vette kalveren resp. 130145, 105120, 90100, schapen resp. 62, 55, 40. lammeren resp. 65. 58, 50, graskalveren resp. 62, 52, nuchtere kalveren resp. 40. 35. 30, slachtpaarden resp. 69, 59. 51. Prijzen per stuk, schapen le kw. 39. 2e kw. 39, 3e kw. 20, lammeren resp. 29, 21, 14. nuchtere slachtk al veren resp. 9.50, 7.50, 5.50, slachtpaarden resp. 305. 220. 155, werkpaarden 390, 265, 165, hitten 2.80. 2.35. 150, kalfkoeien 290. 200. 140. melk koeien 285. 200. 140, varekoeien 210, 155, 130, vaar zen 160, 125. 95, pinken 105, 85, 65 graskalveren 65, 55, 35, bokken en geiten 15, 11, 6. Vette koeien en ossen, aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen onv. Stieren, aanvoer als vor. week, handel kalm, prijzen iets hooger, Amsterdam, 8 April 1940. Ter veemarkt .waren heden aangevoerd: 380 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 8290. 2e kw. 6878. 3e kw. 5264 per K.G. slachtgewicht. 75 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 43 vette kalveren: 2e kw. 6272. 3e kw. 5460, per K.G. levend gewicht. 232 nuchtere kalveren 710 per stuk, 25 schapen 1822 per stuk. 372 varkens, zware varkens 7073, zeugen 6668 per K.G. slachtgewicht. OVERZICHT: Runderen matige aanvoer, handel stug, le en 2e soort stijf prijshoudend, 3e minder vast. Vette kalveren korte aanvoer, handel sleepend, prijzen lager. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, handel willig, prijzen hooger. Schapen weinig aanvoer en handel. Varkens matige aanvoer, handel kalm, met iets hoogere prijzen. Purmerend, 9 April 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 partijen, wegende 72000 K.G. Handel matig. Kaasmarkt. Gewicht 169. Handel vlug. Kleine Boeren, hoogste prijs f 20.50 per 50 kilo. Boter 1461 leg f 1,551.59 per kilo. Runderen, totaal 705 stuks. 290 Vette koeien f 0.66—0.85 per kilo. 117 Gelde koeien f 110—179 per stuk. 280 Melkkoeien f 180 —260 per stuk, 18 Stieren f 0.580.64 per kilo. 13 Paarden f 90— 290 per stuk. stug. Vette kalveren f 0.78—0,95 per kilo. Graskalveren f 4090 per stuk. 1393 Nuchtere kalveren voor de slacht f 5—12 per stuk. 1933 Nuchtere kalveren voor de fokkerij 1319 per stuk. 191 Vette varkens voor de slacht f 0.580.63 per kilo. 57 Magere varkens 20—37 per stuk. 301 Biggen f 15—23 per stuk. 1366 Scha pen f 16f 35 per stuk. 63 Bokken f 312 per stuk. 158 Lammeren. Kipeieren f 3.40—3.90 per 100 st. Eendeneieren f 2.75 per 100 st. Noord Hollandsche Blauwen (Kuikens) 1.22 1/21.30 per kilo. Oude kippen en Hanen (wit en rood) f 0 47 1 '2—0.55 per kilo. Oude kippen en hanen (blauw) 0.550.57 1'2 per kilo. Konijnen f 0.301.75 per stuk. 400 Eenden f 0.40 0.60 per "stuk. Duiven f 0.40 per paar. 300 Kievits eieren f 0.120.13 per stuk. Coöperatieve Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer 120.000 eendeneieren f 2.90—3.05. 100.000 Kippeneieren f 3 404. IJMUIDEN Felle brand op de trawlerkade. Een korte doch felle brand heeft heden morgen gewoed in het perceel Trawlerkadc 70, waarin gevestigd is een magazijn in scheeps- provisiën enz. van de firma J. Plug en Zonen. De brand was door tot nu toe onbekende oorzaak ontstaan op een zolder aan de achter zijde van het pand gelegen, welke uitkomt op de Haringkade. Op dezen zolder lag een groote hoeveelheid stroo opgeslagen. Marktberichten en besommingen. Tarbot 140—135 ct. per KG. Tong 84—64 ct. per KG. Griet f 34—21 per 50 KG. Groote schol f 20 idem. Middelschol f 24—21.50 idem. Zetschol f 23—21.50 idem. Kleinschol f 20—6.70 idem. Bot f 7.50 idem. Schar f 11.50—4.20 idem. Groote gul f 25—20.50 idem. Klein gul f 18—16 idem. Wijting f 10—8.40 idem. Kabeljauw f 7846 per 125 KG. Leng f 3.75 per stuk. Koolvisch f 1.40 per stuk. Rog f 23 per koop. Trawlers: manden: 180 Perseus IJM 45 3920 200 Isabel IJM 14 n 4149 145 Neptunus IJM 87 3349 Loggers: K.W. 49 3410.—. Kotters: E. 96 t 1310.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11