éKaadem's Qaq-blad ètad voor elkeen in deze stad V. Strijd op zee ontbrand De Amsterdamsche Beurs. NIEUWS IN 'T KORT. Lage koersen, maar van opwinding was geen sprake. Het A. N. P. schrijft in het overzicht van de Am sterdamsche Effectenbeurs van heden: Zooals verwacht kon worden bestond op de Am sterdamsche effectenbeurs heden een gevoel van onzekerheid, dat te voorschijn werd geroepen door de internationale politieke verwikkelingen. De ernst der gebeurtenissen bleef niet zonder uitwerking op het koerspeil. Zooals gebruikelijk is, wanneer zich gebeurtenissen van ingrijpenden aard voordoen, was ook thans eenig materiaal aan de markt en alge meen werd op een lager koerspeil gehandeld. Van opwinding was echter geen sprake, integendeel, de markt had een kalm voorkomen. Nadat het aanbod dat oorspronkelijk viel op te merken, was verwerkt, hetgeen trouwens spoedig het geval was, kon een klein herstel worden waargenomen. Maar later op den middag trad toch weer een kleine reactie in. De beleggingsmarkt ondervond regelrecht den in vloed van de critieke politieke situatie. De Neder- landsche staatsfondsen waren algemeen aan aanbod onderhevig, maar dit aanbod was echter geenszins overstelpend en kon ten koste van slechts een kieine koersopoffering gemakkelijk worden ondergebracht en tenslotte kon worden geconstateerd, dat onze nationale schuldbrieven wederom over een behoor lijk weerstandsvermogen beschikten. Vanzelfspre kend ging de belangstelling uit naar de Scandinavi sche fondsen, maar de situatie van deze papieren was van dien aard, dat geen transacties konden wor den afgesloten. Ook de overige buitenlandsche pa pieren gaven slechts zeer geringe affaire te aan schouwen. Luchtdienst Stockholm—Londen gestaakt. Een toestel in Amsterdam gebleven. STOCKHOLM. 9 April (Zw. Tel. Ag.) Het vliegtuig van den geregelden dienst Stock holmLonden heeft de reis te Malmö moeten afbreken. In omgekeerde richting is het vlieg tuig te Amsterdam blijven staan. De machines voor Berlijn, Helsingfors en Visby zijn volgens de dienstregeling vertrokken. Veerdienst buiten bedrijf. De veerdienst tusschen Helsingborg en Elseneur is vanochtend om half elf gestaakt. De ontscheping van Duitsche troepen. „Was geen represaille tegen Engelsche maatregelen" zoo zegt Londen. Naar Reuter uit Londen meldt, wordt er daar de nadruk op gelegd dat het Maandag door Britsche vlootstrijdkraehten getorpedeerde troepenschip zich in een dusdanige positie bevond, dat iedere suggestie dat het binnenrukken van Noorwegen door Duitsche troepen een represaillemaatregel is voor het leggen van mijnen in de Noorsche territoriale wateren, er krachtig door wordt ontzenuwd. Het Duitsche troe penschip moet uit Duitschland vertrokken zijn voor de Duitsche autoriteiten inlichtingen hadden over het plan der geallieerden om mijnen te leggen. Britsche expeditieleger onderweg? LONDEN 9 April (Reuter). De zender van het American Columbia Broadcasting System deelt mede dat te New York berichten zijn ont vangen volgens welke een Britsch expeditiele ger op weg is naar Noorwegen. Deensche Rijksdag bijeen. AMSTERDAM (United Press), 9 April. Radio Kalundborg deelde mede dat de voorzitter van den Deenschen Rijksdag voor een zitting den Rijksdag bijeen heeft geroepen tegen 8 uur van avond (pl. tijd). ITALIAANSCHE MEENING: Duitsch optreden gewettigd. ROME, 9 April (Stcfani) De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft dat de Italiaan- sche openbare mcening, die de schending der Noorsche neutraliteit door de Westelijke mo gendheden heeft afgekeurd, de Duitsche maat regelen als volkomen gewettigd beschouwt. Duitschland heeft zich strategische posities van den eersten rang verschaft en. terwijl de geal lieerden den ertsloevoer naar Duitschland wil den afsnijden, zal Duitschland thans de con trole over de Scandinavische mijnen hebben. Eventucelc Noorsche tegenstand zou slechts een formeel karakter kunnen hebben. DUITSCH MANIFEST TE BERGEN UITGEVAARDIGD. Verzekering der Deensche en Noorsche neutraliteit voor den duur van den oorlog OSLO, 9 April (Noorsch Tel. Ag.) De Duitsche troepen, die te Bergen aan land zijn gegaan, hebben een proclamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat Duitschland de verdediging der neutraliteit van Noorwegen en Denemarken op zich heeft genomen en deze neutraliteit zal verzekeren, zoolang de oor log duurt. Duitschland beoogt slechts te voorkomen, aldus de proclamatie, dat Scandinavië een slagveld wordt. Tegenstand zal nutteloos zijn. PARIJS, 9 APRIL (Havas). Er zouden op het oogenblik op verscheidene punten aan de Westkust van Noorwegen gevechten worden geleverd tusschen de vloten der geallieerden en de Duitsche vloot. De operaties zouden voltrokken worden tijdens een zwaren storm. Er staat een holle zee. Vlugschriften uitgestrooid. STOCKHOLM, 9 April. (Zweedsch Tel. Ag.) Ter wijl vanmorgen omstreeks zes uur de Duitsche troe pen Kopenhagen bezetten en verscheidene Duitsche oorlogsschepen van verschillende klassen op de reede verschenen en troepen ontscheepten, vlogen 50 Duit sche militaire toestellen over de stad, waar zij vlug schriften in de Deensche taal neerwierpen. In deze strooibiljetten werd gezegd, dat Duitschland Dene marken en Noorwegen had bezet. De bevolking werd opgeroepen kalm en gedisciplineerd te blijven. De veerdiensten tusschen Malmö en Kopenhagen zyn gestaakt, maar zullen waarschijnlijk over enkele dagen hervat worden. Ook de Noorsche Koninklijke Familie naar Hamar. WASHINGTON, 9 April. (Reuter.) De Ame- rikaansche legatie in Oslo heeft het staatsdepar- tement er van in kennis gesteld dat de Noorsche koninklijke familie, naar men gelooft vergezeld van de Noorsche regeering, naar Hamar is ver trokken. De Amerikaansche regeering heeft de behartiging der Britsche en Fransche belangen in Noorwegen op zich genomen op verzoek van de Engelsche en de Fransche autoriteiten. Zweedsclie regeering beraadslaagt. STOCKHOLM, 9 April. (Reuter). Onder voor. zitterschap van den koning is de Zweedsche regee ring vanochtend in bijzondere zitting bijeengeko men ter bespreking van den algemeenen toestand. De berichten over den inval in Denemarken en Noorwegen heeft te Stockholm consternatie gewekt. Het gerucht doet de ronde, dat de boven Kopen hagen uitgestrooide vlugschriften van te voren moeten zijn vervaardigd. Volgens de laatste be richten bieden de Noren nog tegenstand in dè Os lofjord. Oslo bezet? NEW YORK 9 April (Reuter). Volgens te New York ontvangen berichten heeft de Duit sche regeering medegedeeld, dat Oslo zonder incidenten bezet is. LONDEN, 9 April. (Stefani.) In gezaghebbende Sovjetkringen in Londen wordt verklaard dat de Sovjet Unie voornemens is absoluut buiten de ge beurtenissen te blijven, die zich op het oogenblik in Scandinavië afspelen. Verklaring van Roosevelt verwacht. WASHINGTON 9 April (Reuter). Verwacht wordt dat president Roosevelt vandaag een ver klaring zal afleggen over de nieuwe phase van den oorlog. Deze verklaring zou uit Hydepark uitge geven worden, het buitenverblijf van den president. Auto-ongeluk te Sluiskil. Dinsdagmiddag omstreeks een uur is te Sluiskil door tot nu toe nog niet bekende oorzaak een auto in "het kanaal GentTerneuzen gereden. Het ongeval werd bemerkt door eenige militairen, die onmiddellijk pogingen in het werk stelden om de inzittenden te bevrijden. Na korten tijd gelukte het den bestuurder van de auto, den heer J. den Hamer uit Axel, op het droge te brengen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch het mocht niet meer gelukken, de levensgeesten van den heer Den Hamer op te wekken. In den wagen bevonden zich vermoedelijk nog twee personen, voor zoover bekend de heeren Ver schelling en J. van de Ree. Zij zijn jammerlijk ver dronken. Het stoffelijk overschot van den heer Den Hamer is naar het ziekenhuis vervoerd. De auto was op weg van Axel naar Sluiskil. Nader wordt gemeld: Vanmiddag omstreeks kwart voor vier is de auto uit het water gehaald. De wagen was leeg en de portieren waren gesloten. Daar verschillende per sonen met zekerheid wisten te vertellen, dat de heer Den Hamer nog twee mede-passagiers had, wordt met dreggen voortgegaan. De B. B. C. neemt van heden af uitzendingen van nieuwsberichten in de Noorsche taal in haar programma op. De officieele Duitsche omroep meldt dat Duit sche vliegtuigen op de luchtbases in Zuid-Noorwe- gen zijn geland. De Amerikaansche ambassadeur is vanmiddag een half uur op het Foreign Office geweest. Radio-Oslo heeft vanmiddag medegedeeld: „De hoofdcommissaris van politie te Oslo heeft van het Duitsche commando bevel gekregen tot stopzetting der evacuatie van de stad". Daaraan werd toege voegd dat ook degenen, die reeds vertrokken waren, moesten terugkeeren. De Duitsche ambassadeur, Von der Schulen- burg. heeft vanmiddag een langdurig onderhoud met Molotof gehad.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2