Soldatenkranten in Frankrijk. Het Economisch Instituut voor den Middenstand. Muziekuitvoering WOENSDAG 10 A P R III 1940 HAARLEM'S DA GBE AD 6 Door verzamelaars zeer gezocht. (Van eon bijzonderen medewerker te Parijs). SOLDATENKRANTENUit alle wind streken, of liever gezegd uit alle postsectoren van het front, komen ze op mijn schrijftafel ncergedwarreld. Infanteristen, artilleristen, tankformaties, mannen van de lucht, allen hebben de behoefte gevoeld hun sprankelenden geest uit te vieren in een geestig, dikwijls aandoenlijk perio- djekje, als is het soms nog zoo klein en 7.00 be scheiden. En al is er dikwijls geen goedkoope druk kerij in de buurt, dan maar gehectografeerd! Niet minder dan honderd vijf en dertig verschil lende organen zien thans reeds het levenslicht, som mige geregeld elke 14 dagen, andere eens per maand, weer andere met langere tusschenpoozen, doch in de periode der feestdagen van December waren alle tegelijk op het appèl. Het zou beneden de waardig heid van de redacteuren geweest zijn om die tra ditioneel grootste feestelijkheden van het jaar niet te herdenken met een extra-uitgave", 50 centimes voor den soldaat, 1 franc (of meer zoo men wil!) voor den burger achter het front. De namen van deze publicaties zijn al even ge varieerd als de inhoud en de teekeningen: Het witte konijn. Mijn jongstgeborene. Het gasmasker, Het lokaaltreintje. De lachende koe, De kortsluiting, Geketend heimwee. De eendvogel met olijven. Oasis nummer 508 (dat is hun postsector). De ge baarde (dit laatste een toespeling op den nieuwen „baardmoed der frontsoldaten), enz. Dat er vele rubrieken aan de liefde en de vrouwen gewijd zijn ligt voor de hand. En de Latijnsehe geest brengt mede dat dit thema op alle wijzen wordt uitgesponnen. Aan critiek van wat men dikwijls zeer vrouwelijke eigenschappen noemt, ontbreekt het ook niet. als bewijs het volgende hatelijkheid je onder vele: De jaren, die een vrouw van haar eigen leeftijd aftrekt, zijn nooit verloren: zij worden toegevoegd aan den leeftijd van andere vrouwen. Doch ook andere snaren worden aangeroerd. Bij het portret van een luitenant, goeden veer tiger. met een huiselijke pijp in den mond staat een liedje gedrukt, waarin zijn verdiensten op hu moristische wijze bezongen worden, waarin wordt opgemerkt dat hij met zijn subtielen geest en goed heumeur vertrokken is, maar ook dat hij niet temin de algemeen beminde vader van de com pagnie zal blijven. D'etre a vous supérieur pour acheter du lard? Vous êtes parti. regretté, emportant dans le train Votre espris subtil, la bonne humeure et tout votre entrain. Vous restez néanmoins au sein de notre P R I Le père bien aimé de toute la compagnie! Een satiriek artikel over paniekgeruchten trekt Verder de aandacht. Sedert de maand November weet gij in Neder land maar al te goed welk onheil ongegrond paniekgeruchten kunnen stichten. Zulke geruchten worden in Frankrijk met den naam „bobardsbe stempeld. Dat woord dateert van den vorigen oorlog en het heeft thans burgerrecht verkregen in een paar jaren geleden verschenen bekende encyclopedie ..De Larousse van de Twintigste eeuw". Dc Academie Frangaise zal het woord nu ook wel moeten adopteeren. maar aangezien men onlangs pas weer aan de a is begonnen, kan het velé jaren duren alvorens b o aan de beurt is). iZehier wat het blad ..Le Cafard Enchaine" (Geketend heimwee) waaraan wij reeds de boven staande ode aan den luitenant ontleenden, erover schrijft- Medische kroniek: de „bobard" Gevaarlijk! Maakt veel slachtoffers. Zeer ver spreid zoowel bij rijk als arm. in de stad en op het land. Niemand geloove dat hij er immuun voor is. Zeer besmettelijk, maar geneeselijk. In een gun stig milieu .ontwikkelt hij zich ongeloofelijk snel. bij gesprokken is hij op de lippen, men treft hem ook veel aan in de courant en in de radio. Hij dringt het organisme voornamelijk door oog en oor binnen, maar hy wordt ook heel gemakkelijk ge slikt. Sommige vreemde landen cultiveeren deze microben stelselmatig, de beroemdste kwee- Is er ij is die van (volgt de naam van een be kende Europeesche persoonlijkheid). In een van de blaadjes vonden we eenige genees kundige voorschriften voor het behoud van een goede gezondheid. De soldatengeest heeft er een eigen slag van om u dat dermate kernachtig en raak le zeggen (het was zelfs in rijmvorm) dat zoo iets steeds bijblijft voor wie het eens onder de oogen had. Wat een geestelijke reserve zit er nog in de bree- de lagen van dit volk! Om dc soldatenkranten effectief te helpen, heeft het Theatre de Paris (het oude theater Réjanc) een galavoorstelling georganiseerd. Het was meteen de heropeningsvoorstelling sedert het uitbreken van den oorlog. De thans 20 jaar oude Vereeniging van Front couranten" onder leiding van een hoofdambte naar van het Parijsche gemeentebestuur, M. Oho- mel, en onder voorzitterschap van den uit den vo rigen oorlog beroemden Elzasser teekenaar Henri Zislin, geeft vaderlijke en ervaren wenken aan soldaten hoe zy het moeten aanleggen om zulk een courant te stichten: allereerst de superieuren. Beperkte dienstregeling der Spoorwegen. In verband met het militaire vervoer. In verband met het te verwachten militaire ver voer heeft de directie der Nederlandsche Spoor wegen op hoog bevel besloten de bestaande dienst regeling wederom voor onbeperkten tijd te onder breken. In de plaats hiervan is wederom een beperkte dienstregeling in het leven geroepen, welke iets uitgebreider is dan de beperkte dienstregeling van 4 September j.l.. Gisteravond was deze dienstregeling reeds op de statons aan de loketten verkrijgbaar. De Belgische treinen blijven ongewijzigd rijden van Amsterdam resp. Rotterdam naar Antwerpen, Brussel en Parijs. In omgekeerde richting worden deze treinen evenmin gewijzigd. Tusschen Haarlem en Amsterdam zal in den forensentijd naar be hoefte een pendeldienst worden gereden. Reizigers uit de richting Zandvoort en Haarlem kunnen ook met de Noord- en Zuid-Hollandsche tram ryden. De eerste treinen van Haarlem naar Amster dam vertrokken hedenmorgen te 8.09 uur. Verder was de dienst: 10.09, 12.09, 14.09, 16.09, 18.09, 19.09, 21 en 23.09. Voor de richting Rotterdam was de dienstregeling: 6.20 uur en dan om de twee uur tot 18.20, dan 19.20, 21.20. Haarlem—Zandvoort: 8.28. 10.28, 16.28, 19.28. Haarlem—Uitgeest: 8.26, 10.26. 16.26 en 19.26. Naar IJmuiden vertrokken de treinen om 8.31 10.31, 16.31 en 19.31. Het lokale verkeer in de richting Leiden vervalt. Stukgoederen worden heden niet aangenomen. op de hoogte brengen en hun belangstelling gaan de maken .er op wijzen welk een afleiding het voor den troep is. Heeft niet een groote chef in den vo rigen oorlog gezegd: een treurig gestemd leger is een treurig leger? Verder wordt de raad gegeven vooral veel illu straties bij den tekst te voegen. Er ook aan den ken om slechts bij hooge uitzondering beroep te doen op de medewerking van beroemdheden, schrij vers of teekenaars, in het burgerlijke leven. En tenslotte weest niet te vrijgeving met gratis exemplaren. Gij moet er aan denken dat uw begroo ting sluite! Laat de burger meer betalen dan de militair En opgepast voor wierookbrieven van hen. wien het er alleen om te doen is om een gra tis-collectie aan te leggen! Wij zijn hier aangeland aan de kwestie van de verzamelaars. Gelijk men weet zijn zulke solda tenkranten zeer gezocht. Die van den vorigen oor log hebben bijv. een commercieele waarde be reikt. De verzamelaars houden ze angstvallig vast, Hij die een verzameling wil aanleggen van de kranten van nu, zal moeten aanvangen met zich te documenteeren bij de reeds genoemde „Amica le des Journaux du Front", waarvan het adres is: Ecole Sophie-Germain. 9 Rue de Jouy te Parijs. Voor hem die in Frankrijk woont, is het dan maar een kwestie van kosten om zich alle bladen en blaadjes te verschaffen (de brieven zelf zijn portvrij), maar wat degenen, die in het buitenland wonen betreft, betwijfelen wij of de censuur een lijst zou «doorlaten van alle kranten met hunne vol ledige adressen, want men wenscht niet mee te werken tot het aanleggen van een min of meer complete lijst van de postsectoren aan het front! In elk geval zal men, als deze oorlog tot het verleden behoort, de volledige collectie kunnen raadplegen in liet Museum van Vincennes, dat reeds zulk een enorme documentatie bezit over den oorlog '14'18. DUITSCHE TROEPEN BETALEN MET CERTIFICATEN IJV DENEMARKEN. Bevolking beperkt in aankoop van levensmiddelen en benzine. VERBINDINGEN MET ZWEDEN VOORLOOPIG STOPGEZET. De Deensche radio-omroep heeft gisteravond medegedeeld dat de Duitschc troepen hun aan- koopen in Denemerken zullen betalen met certifi caten van de „Reichskredit Kasse" in plaats van met contant geld. De koers is vastgesteld op 1 rijks mark 2 kroon. Duitsche valuta mag niet van de soldaten aangenomen worden. De soldaten heb ben opdracht voor alle aankoopen te betalen, doch bij militaire noodzaak hebben zij het recht goede ren op te vorderen tegen ontvangstbewijzen, die zonder verwijl gehonoreerd zullen worden. Verder worden beperkingen voor den aankoop van benzine, levensmiddelen en andere producten door het Deensche publiek aangekondigd. De beurs van Kopenhagen wordt tot nader order gesloten gehouden. Het Deensche ministerie van handel heeft besloten dat voorloopig geen notee ringen zullen worden opgemaakt. Het spoorwegverkeer in Denemarken zal onge acht de algemecne verduistering ook 's avonds en 'n nachts voortgaan, hetzelfde geldt voor het ver keer van autobussen, trams en taxi's in de groote steden. De directie van de spoorwegen heeft medege deeld,, dat de veerdiensten tusschen Kopenhagen en Malmö. alsmede tusschen Helsingör en Helsing- borg, dus 4e beide spoorwegverbindingen van Denemarken over de Sont met Zweden, tot nader order gestaakt blijven. De Deensche luchtvaart maatschappij heeft medegedeeld dat voorloopig alle verkeersvluchten boven Denemarken verboden zijn. -r -JKNM DE MAASTUNNELBOUW TE ROTTERDAM. Bij het bevestigen der tunnel stukken onder water, maakt men gebruik van een duikerklok (rechts). Op de schachten daarvan worden twee ingangen (links op de foto), één voor de arbeiders en één voor het materieel, gemonteerd. Door middel van samen geperste lucht wordt het geheel watervrij gehouden. Uitbreiding der Amerikaansche neutraliteitswet. Ook Noorwegen en Denemarken zullen eronder vallen. Volgens een te Washington door minister Cordell Huil afgelegde verklaring treft de re geering der Vereenigde Staten voorbereidin gen om de neutraliteitswet uit te breiden tot de nieuwe gebieden van militaire activiteit in Europa. Hij zeide dat het departement van staat een ver klaring voorbereidt, welke aan president Roosevelt zal worden voorgelegd, zoodat de neutraliteits wet kan doorzetten. Huil voegde hieraan toe dat de regeering der Vereenigde Staten de ontwikkeling der gebeurtenis sen van nabij gadeslaat. President Roosevelt heeft later in een persoon- ferentie ook persoonlijk verklaard dat misschien spoedig een proclamatie zal worden uitgevaardigd, waarbij Noorwegen en Denemarken binnen het kader der neutraliteitswet worden gebracht. Op de vraag of Roosevelt van meening was dat de Duitsche inval in Scandinavië den oijrlog dichter bij de Ver. Staten had gebracht, heeft hij geant woord dat de gebeurtenissen der laatste 48 uur er ongetwijfeld toe tullen leiden, dat een groot aantal Amerikanen zal denken over de mogelijkheden van oorlog. Hij voegde hieraan toe dat het voor het Amerikaansche volk een goed ding zou zijn meer te denken over de mogelijkheden van het Europeesche conflict dan zij de laatste zes maanden hebben ge daan. Tenslotte heeft Roosevelt gezegd dat het dwaas was zich in gissingen te verdiepen over zaken, zooals een mogelijke uitbreiding van de Duitsche controle tot Groenland. Wat IJsland aangaat, dat was volgens den pre sident een onafhankelijke natie, welke niet onder Deensche leiding staat. Stelde Moskou nieuwe eischen aan Finland? O.a. onmiddellijke sluiting van economisch verdrag. Radio Stockholm bericht dat Rusland nieuwe eischen heeft gesteld aan Finland. Ten eerste: het onmiddellijk sluiten van een eco nomisch verdrag. Ten tweede: er moet onmiddellijk begonnen wor den met den aanleg van een spoorlijn naar de Zweedsche grens. Ten derde moet overgegaan worden tot de stich ting van zoogenaamde gemengde maatschappijen, gedeeltelijk Russisch gedeeltelijk Finsch, waarbij Rusland vijf en veertig procent in handen zal 1 krijgen van de opbrengst van de Finsche nikkel- mijnen (United Press), IT ALIA ANSCHE MEENING: Duitsch optreden gewettigd. ROME, 9 April (Stefani) Dc diplomatieke redacteur van Stefani schrijft dat de Italiaan- schc openbare meening, die de schending der Noorsche neutraliteit door dc Westelijke mo gendheden heeft afgekeurd, dc Duitsche maat regelen als volkomen gewettigd beschouwt. Duitschland heeft zich strategische posities van den eersten rang verschaft en. terw ijl de geal lieerden den ertstocvoer naar Duitschland wil den afsnijden, zal Duitschland thans de con trole over de Scandinavische mijnen hebben. Eventueele Noorsche tegenstand zou slechts een formeel karakter kunnen hebben. Gayda, die als de woordvoerder van Mussolini bekend staat, schrijft in de „Giornale d'Italia" dat de geallieerden een ernstige politieke dwaling heb ben' begaan door jegens Noorwegen het initiatief te nemen tot een „openlijke schending" van de neu traliteit van dit land. Ir, hoofdzaak verklaart Gayda dat Duitschland niet alleen ^de Fransch-Britsche dreiging heeft weggenomen *en zijn bevoorrading heeft verzekerd, maar dat het tevens den toestand te zijnen gunste in Scandinavië heeft doen keeren. hetgeen een evident succes vormt. Het orgaan van Vaticaanstad de „Osservatore Romano" veroordeelt de Duitsche actie tegen de Scandinavische landen daarentegen met kracht. Het blad spreekt var, eer flagrante schending der neu traliteit en onafhankelijkheid dezer landen. De actie der geallieerden aldus schrijft de „Popoio di Roma", heeft het Duitsche rijk in staat gesteld de taak van beschermer der neutralen op zich te nemen. De „Messaggero" schrijft dat het Fransch- Britsche voornemen schipbreuk heeft geleden en dal het Europeesche conflict op een beslissend keerpunt is gekomen. Het initiatief ligt niet in handen van de Westelijke mogendheden en ds ver plaatsing van het oorlogsterrein naar Noord- Europa kan voor Londen en Parijs niet bemoedi gend genoemd worden. De „Popoio d'Italia" zegt dat de geweldige reactie van Duitschland een wettig antwoord is op de schending der Noorsche neutraliteit door de geallieerden, die opnieuw te laat zijn gekomen en die daardoor thans geplaatst zien voor wat men kan noemen het Scandinavische fiasco. De „Corriere della Sera" betoogt dat de geallieerden de verant woording dragen voor de gebeurtenissen in Scan dinavië. Wat dc iormeele verbintenis der geallieer den betreft om Noorwegen hulp te verleenen meent het blad dat de ervaringen van de laatste jaren aantoonen dat de democratieën niet in'staat zjjn op tijd te handelen. De Fransclie legerbericliten. Dinsdagavond: „Over het algemeen een kalme dag aan het front tusschen Moezel en Rijn. Eenig infante- rlevuur aan den Rijn en in den Boven-Elzas." Woensdagmorgen „Een kalmen nacht aan het front in Elzas- Lotharingen". |p EN ieder, die belang stelt in het Neder- landsche middenstandsleven, behoort kennis te nemen van de jaarverslagen van het Economisch Instituut voor den Middenstand. Door tal van middenstandsorganisaties, zoowel vak- als standsorganisaties worden midden standsproblemen bestudeerd en besproken, doch menigmaal ontbreekt daaraan een zekere weten schappelijke basis. Dat- is niet op te vatten als een verwijt, maar de outillage om daartoe te ko men ontbreekt uit den aard der zaak gewoonlijk bij deze organisaties. Met het Economisch Insti tuut voor den Middenstand is het anders gesteld. Daar heeft, men zich juist op het standpunt ge plaatst wetenschappeiijken middenstandsarbeid te moeten verrichten en men is daarin ook ten volle geslaagd. Het jaarverslag 1939 van dit In stituut levert daar voor weer de noodige bewij zen. Niettegenstaande de ongunst der tijden, wordt dit werk gelukkig voortgezet en het blijkt zelfs dat de Raad van Beheer naast het samen stellen van bedrijfsstalistieken zich ook wenscht bezig te houd'en met de dynamiek van het econo mische leven, voor zoover deze uit midden standsoogpunt beschouwd, van belang is. In 1939 heeft het Instituut zich voor de eer ste maal bezig gehouden met het schilders- en met het maalderijbedrijf. De statistiek van eerst genoemd bedrijf is nagenoeg gereed, die van het maalderijbedrijf is in het voorgaande jaar ver schenen. Over de daarvoor verrichte werkzaamheden moge het navolgende worden opgemerkt. Van de 102 deelnemers uit het maalderijbedrijf, die zich hadden aangemeld, vielen er niet minder den 60 af, in hoofdzaak door onvoldoende administratie, een verschijnsel, hetwelk bij onderzoekingen in technische bedrijven bij herhaling voorkomt. Voor het Maalderijbedrijf zijn een drietal pun ten, waarover de aanwezige boekhouding licht moet verspreiden. In de eerste plaats dient de ondernemer zijn kostprijs of tarieven uit eigen bedrijf te kunnen vaststellen: voorts moet hij de ontwikkeling en verschuiving onafgebroken kunnen volgen en in de derde plaats moeten uit de administratie in komsten en kosten van het industrieel- en het handelsgedeelte van het bedrijf afzonderlijk blijken. Het zijn deze eischen, die het Maalbe- drijf niet mag veronachtzamen. De kostprijs moet men kennen of men voor derden, dan wel voor eigen handel schoont, mengt, maalt. Het bleek wel degelijk mogelijk ln bepaalde gevallen de gespecificeerde cijfers vast te stellen, al blijft het te betreuren, dat slechts in 42 gevallen cij fers ter verwerking beschikbaar waren. Wat blijkt nu uit deze cijfers? Dat in 11 van de 42 gevallen ongeacht het gewaardeerde loon verlies wordt geleder. Neemt men het gewaar deerde loon in aanmerking dan zijn er 28 geval len met een negatief economisch resultaat. Op de reeds bestaande statistiek voor den han del in Brandstoffen werd voortgewerkt. Thans verleenden 106 handelaren hunne medewerking, aan de eerste statistiek 49. Uit de thans bekend geworden cijfers blijkt, dat naarmate de ver- koopen aan particulieren toenemen, de op brengst. bruto-winst en onkosten stijgen. In het algemeen kan men zeggen, dat het economisch resultaat gunstiger wordt bij meer detail-ver koop. De rentabiliteit was in het boekjaar 1936 1937 veel gunstiger dan in het voorafgaande jaar. Wel moet daarbij rekening worden gehouden met óe sterke uitbreiding van het aantal deelne mers. hetgeen het eindresultaat natuurlijk heeft beïnvloed. Bij de verdeeling van in- en verkoopen over de maanden April tot en met Maart van het volgende jaar komt zeer scherp de omzet-nivel- leerende invloed van voorjaar-, zomer- en winterprijzen tot uiting. Ook het aantal deelnemers aan de statistiek van het kruideniersbedrijf steeg en wel tot 191, tegenover 136 bij de vorige statistiek. Bij een vergelijking van de bedrijfsuitkomsten der 101 deelnemers, die ook aan de vorige statistiek me dewerkten, moet worden vastgesteld, dat deze in 51 gevallen beter en in 50 gevallen slechter wa ren dan in het vorige jaar. Uit de gegevens van laatstgenoemde groep blijkt, dat door daling van het bruto-winst- percentage met 2,2 ook de netto-winst door het percentagegewijs gelijk blijven der kosten, 2.2 lager kwam te liggen. Het betere resultaat van de 51 andere geval len werd bereikt door een verhooging van het bruto-winstpercentage gepaard met een druk ken der kosten. Met voldoening stelt het verslag vast, dat ook het aantal deelnemers aan de Statistiek voor het Slagersbedrijf V eenigszins gestegen is. In dit bedrijf loopt de winst sterk uiteen, van 7 tot 32 proeent Enkele verkregen cijfers toonen aan, dat een flinke omzet zelfs met een niet groote bruto winstmarge maar in verhouding lage kos ten, tot een gunstig resultaat kan leiden; dat een behoorlijke omzet met een tamelijk groote marge door de hooge kosten een negatief eind cijfer kan geven en dat bij een betrekkelijk kleinen omzet en een flinke bruto winstmarge de kosten zoo zwaar op de onderneming kun nen drukken, dat het eindresultaat op een tekort neerkomt De statistiek voor den detailhandel in Textiel- waren IV ontbreekt het evenmin aan belang stelling. Niet minder dan 156 deelnemers heb ben daaraan hun medewerking verleend en uit de bekend geworden cijfers blijkt, dat er in vergelijking met voorafgaande jaren eenige ver betering is vast te stellen, grootendeels een gevolg van de verlaging der kosten. In de statistiek van het Wasscherijbedrijf VI zijn de resultaten verwerkt van 98 ondernemingen met 2614 arbeidskrachten werkend en een to talen omzet van f 3.722.942. De verhoudingen in dit bedrijf toonen aan. dat de opbrengsten dicht bij de kosten liggen. Dat beteekent dus, dat in het geval de ondernemer een hoogeren prijs be dingt de kosten stijgen, aangezien er meer wordt gevergd. Zoowel de kosten als de opbrengst der wasschen werden in de laatste zes jaren verge leken in verhoudingsgetallen, waarbij opbrengst en kosten van 1932 op 100 zijn gesteld. Zoowel opbrengst als kosten daalden met 13 punten. De kosten hadden zooals vanzelf spreekt geen regelmatig verloop. Zoo daalden de loonen met 20 punten, de kosten van machines en gebouwen slechts met 10 punten, de kosten van brandstof fen, electriciteit en water stegen met 13 punten. De Omzetstatistieken werden in 1939 evenals in het voorafgaande jaar voortgezet. Daarnevens werd een aanvang gemaakt met het bijeen brengen van cijfers voor representatieve omzet statistieken. van den detailhandel, speciaal voor de branches Textielwaren. Voor den detailhan del in textielwaren meldden zich 125 deelnemers aan, die cijfers verschaften van hun maand- omzetten over 1938 en 1939. Aan de hand daar- van werd voor elk der kalendermaanden van 1938 een basiscijfer berekend. Voor den detailhandel in schoeisel hadden zich nog slechts 67 deelnemers aangemeld, aan wie voorloopig opgave werd verzocht van hun maand - omzetten over 1938 en 1939, gesplitst naar ru brieken: schoenen, bij-artikelen, reparaties, diversen. De bedoeling daarvan is bij de uiteen loopende samenstelling der omzetten de moge lijkheid te scheppen om naast een algemeen in dexcijfer ook indexcijfers voor afzonderlijke ty pen van zaken te kunnen vaststellen. Deze be- drijfsstatistieken zijn langzamerhand ingebur gerd. Belanghebbenden beschouwen ze als een waardevol hulpmiddel bij het uitstippelen van de te voeren bedrijfspolitiek. Dat het van het grootste belang is. dat zij. die de gegevens voor deze statistieken moeten leveren, zulks binnen den kortst mogelijken tijd doen spreekt wel van zelf. In dat opzicht is er nog wel het een en an der te verbeteren en een tijdiger inzenden van de uitgereikte biljetten zou van groote beteeke- nis zijn. Het Economisch Instituut voor den Midden stand toont o.m. door zijn jaarverslagen, dat het een der best geoutilleerde middenstandscentra vormt, waarover ons land de beschikking heeft. MOLLERUS. Plannen voor een Philip Loots- concert. Waarschijnlijk in September a.s. Op 22 Augustus 1865 werd de componist van mis sen. liederen en koorwerken, Philip Loots, te Am sterdam geboren. In 1882 vestigde hij zich te Haar lem, waar hij verder zijn arbeidsveld vond en op 31 Juli 1916 overleed. Hij mag dus met recht als Haar lemsen componist beschouwd worden. Gedurende vele jaren was hij als zeer gewaardeerd muziekcri ticus aan ons blad verbonden. Naar wij vernemen bestaan er plannen, het feit dat Loots 75 jaar geleden geboren werd, teherden- ken met een Lootsconcert (waarschijnlijk in Sep tember a.s.) waarvoor een tiental koren is uitgenop- digd. De meeste van deze koren hebben haar mede werking reeds toegezegd. Deze uitvoering zal gedirigeerd worden door den Lootsvertolker bij uitnemendheid, die terecht aan spraak op dezen titel mag maken: Henri Pielage. Voor deze gelegenheid is een comité gevormd, waarvan het secretariaat iin handen is van den heer A. C. Meyer Jr. te Overveen. WIELRIJDER AANGEREDEN Dinsdagmiddag half vijf reden twee wielrijders naast elkaar op den Jansweg te Haarlem, in de rich ting van het station. In dezelfde richting reed een vrachtauto, bestuurd door een 18-jarigen groente handelaar uit Bloemendaal, onder toezicht van een 43-jarigen chauffeur uit Haarlem. Niettegenstaande dit toezicht werd de links rijdende fietser, de 48-ja- rige N. uit Haarlem, door den rechter achterkant van de auto geraakt, waardoor hij viel. Hij brak zijn linker bovenarm; zijn linker sleutelbeen werd ont wricht en hij kreeg een vleeschwond aan het hoofd. Na door leden van den Ongevallendienst behandeld ie zijn, werd hij per ziekenauto naar de Maria-Stich- ting vervoerd. Tegen den 43-jarigen chauffeur^die verklaarde niets van het ongelijk bemerkt te heb ben, werd proces-verbaal opgemaakt. Sluitingsmiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Zeer vele leden van de afd. Haarlem der Ned. Ver. v. Huisvrouwen waren Dinsdagnamiddag in Hotel „De Leeuwerik" bijeen, en zwegen er ge durende hel grootste deel van dien namiddag stille. Hieruit zal de scherpzinnige lezer terstond de conclusie trekken dat deze „Sluitingsmiddag" geen huishoudelijke vergadering was. Neen, de meeste leden vormden ditmaal het passieve element, het geen zij natuurlijk in de huishoudelijke sfeer nim mer kunnen zijn. Het actieve element werd gevormd door een orkestje onder leiding van mevr. Rie van Eden, door een koortje onder leiding van mej. Cor Igesz en door mevr. F. F. Dalmeyervan Bachum, die welwillend haar medewerking als declamatrice verleende. „Orkestje" is voor een combinatie van drie vio len, twee alten, cello en piano een wel wat te weidsche naam en, hoewel die combinatie uitslui-, tend uit dames bestond, zou men haar toch ook niet „dameskapel" kunnen noemen, want een da meskapel heeft altijd een „Stehgeigerin"" en dat is mevr. Rie van Eden niet. Wel speelde ze soms een solistische partij, maar haar leiding werd nimmer zichtbaar gedemonstreerd. Of er voor een ensemble als het bovengenoemde oorspronkelijke werken ge schreven zijn. meen ik te mogen betwijfelen. Het voerde dan ook alleen arrangementen uit: eerst drie stukken uit Grieg's ,.Holberg"-Suite, later een aardige canonisch geschreven Menuet met een niet-canonisch Trio, benevens twee bekende stuk jes resp. van Tschaikowsky en Dvorak. Dit alles klonk heel goed; het samenspel was zeer te prijzen en de mooie toon der cello trok eenige malen bij zonder de aandacht. Cor Igesz stelt aan het onder haar leiding staande koortje vrij groote eischen. Haar levendig tempe rament noopt haar om in casu tempo-opvattingen geen toegeeflijkheid te betrachten, ja zelfs wel eens de gebruikelijke normen te overschrijden. Dit scheen me het geval bij de vertolking van het „Spinnerlied" uit Wagner's „Der fliegende Hol lander". dat gewoonlijk iets minder snel uitgevoerd wordt: dat het nochtans behoorlijk slaagde, pleit voor de grondigheid der voorafgegane bestudeering. In „Les Norvégiennes" van Delibes gaf de zang van het koor veel vlugge gratie, zooals deze mu ziek, die eigenlijk weinig met tekstdeclamatie reke ning houdt, verlangt. Vlot en vurig vertolkte het de „Rey van Amsterdamsche Maagden" uit Zweers' muziek bij „Gysbrecht van Amstel", maar hier veroorzaakte het snelle tempo toch enkele onaf- gerondheden in de uitvoering der figuren. Met het melodieuze „Meilied" van H. v. Tussenbroek was men begonnen. Mevr. Dalmeyer—Van Bachum bezit geen stem geluid dat tot groote expansies viert, maar haar declamatie is duidelijk, voldoende geschakeerd en goed karaktergevend, zoodat zij het luisteren tot een ongestoord genoegen maakte. Zoowel in het geestige „Loeps" van M. Kyber en het alleraardig ste „Het Verken" van Felix Timmermans als met de satirische fragmenten uit Huizinga's „De ge stroomlijnde Wereld" *rof de declamatrice den juis- ten toon. En welk een smeuig Vlaamsch klapte zij bij de vermakelijke beschrijving van de lotge vallen van het verken met het krulleken in zijn steert! Haar succes was groot en verdiend. Ook de muzikale prestaties verwierven warmen bijval K. DE JONSL

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10