Laatste B 11 Het Duitsche zwaard tusschen Scandinavië en den Britschen oorlog". Ochtendbeurs Amsterdam Belangrijk initiatief der geallieerden te wachten j WOENSDAG 10 APR1E 1940 HA'SREEM'S DSGEEA'D Geen Duitsche druk op Zweden. LONDEN 19 April (Reuter). De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: In Zweedsche kringen te Londen wordt vandaag verklaard dat de Duitsche regeering geen druk op Zweden heeft uitgeoefend om „bescherming" te aanvaarden. Tezelfdertijd geven Scandinavische kringen als hun oordeel te kennen dat de Duitschers slechts de huidige operaties in Zuid Noorwegen be hoeven voort te zetten om Zweden te isoleeren en in de macht van Duitschland te brengen. Scandina vische kringen achten daarom een directe actie te gen Zweden in dit stadium onwaarschijnlijk. Belgische kabinetsraad bijeen. Pierlot bij den koning. BRUSSEL 10 April (Belga). Na een vergade ring van den kabinetsraad is het volgende com muniqué uitgegeven: „In den kabinetsraad heeft de minister van bui tenlandsche zaken een uiteenzetting gegeven van de buitenlandsche situatie. De regeering is weder om eensgezind in haar voornemen standvastig te volharden in haar politiek van onafhankelijkheid en neutraliteit, zooals door haar sinds het uitbreken van het Europeesche conflict gevolgd is." I De eerste minister Pierlot heeft zich vanmorgen naar den Koning begeven. Om tien uur kwam de ka- - bmetsraad bijeen. Ook Spaak, de minister van bui tenlandsche zaken, is door den koning ontvangen. Deensch kabinet op breede basis. Aangekondigd door Stauning. In de vergadering van den Deenschen Rijksdag heeft minister-president Stauning gisteravond gezegd den dood van de goede zonen van Denemarken, die dien morgen hun levep lieten, te betreuren. De eenige wensch van Denemarken, zeide hij, is vrede. Ver volgens kondigde de minister-president aan, it i dat een regeering op breeder basis zal wor den gevormd. De partijen hebben hun toestemming verleend en de onderhandelin- i gen zijn thans gaande. De voorzitter van den Rijksdag heeft gezegd dat het volk zonder twijfel de noodzakelijkheid zal inzien van de houding van de regeering, zoo als deze is vastgelegd in de proclamatie van den Koning, terwijl de regeering zich van haar ver antwoordelijkheid bewust zal zijn. Het gaat al leen om Denemarken en om niets anders. Duitscb schip nabij de Zweedsclie kust getorpedeerd. s Opvarenden gered. a Uit Lysekill wordt aan het Zweedsche Telegraaf- n agentschap gemeld dat het Duitsche stoomschip e „Amasis" (9000 ton) gistermiddag ter hoogte van - de westkust van Zweden werd getorpedeerd. De t bemanning werd door loodskotters uit Lysekill ge- u red. De „Amasis" is nog steeds zinkende. Het schip 1. i was met een lading steenkolen van Stettin op d I weg naar Oslo. Bezette Noorsche steden. BURGERLIJKE STAND De Duitsche pers: Grootste landingsactie uit de geschiedenis BERLIJN, 10 April (D.N.B.) De kolommen van de Duitsche Woensdagochtendbladen zijn uiter aard bijna volledig gewijd aan de groote gebeurte nissen. die zich gisteren in Scandinavië hebben af gespeeld, en welker beteekenis ook in hoofdartike-' len wordt besproken. Er kan geen twijfel aan bestaan, schrijft de „Berliner Börsenzeitung" dat de bezetting van Denemarken en Noorwegen de grootste en uitge breidste militaire landingsactie in de geschiedenis is, en thans kan niemand er meer over in twijfel verkeeren, Wie de Noordzee beheerscht. De Duit sche schepen hebben zich, om hun doel te bereiken veel verder van hun bases moeten verwijderen dan de Engelschen van Scapa Flow en zij hebben hun doel bereikt ondanks de „grand fleet" en on danks de Engelsche patrouilleschepen en mijnver- sperringen. Waar zijn nu de strategen, die be weerden Duitschland het initiatief uit de hand te hebben geslagen? De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Duitschland heeft geen oorlog in Scandinavië gevoerd, doch zijn scherp zwaard tusschen Scan dinavië en de Engelschen oorlog geplaatst. De kracht van den Duitschen wil den westelijken mogend heden hun oorlog honderdvoudig terug te geven, is de veilige waarborg voor de Europeesche volken dat Duitschland niet tegen hen, doch voor hen, een heldhaftigen strijd voert tegen Albion en Frankrijk, tot de overwinning is bereikt. De „Völkischer Beobachter" schrijft dat Duitsch- land's recht en plicht den Britschen overval op Scandinavië te verijdelen, het Duitsche rijk niet alleen bevrijdt van de bedreiging in den flank, doch tevens de vrijheid, onafhankelijkheid en souverei- niteit van de Noorsche landen waarborgt. Duitsch land zoekt in het noorden geen goedkoope lau weren. Wij voeren geen oorlog tegen verwante kleine volken: met wie wij sinds eeuwen in vrede leven. Het Duitsche volk is echter vastbesloten het noorden te sparen voor de gevolgen van den mis- dadigen Britschen oorlog. De politiek van oorlogsuitbreiding zal met doo- delijke slagen vernietigd worden, waarheen zij haar handen ook uitstrekt. Dat niemand dit ver- gete. Bij de Westelijke mogendheden, zoo schrijft dê ..Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz", is men diep getroffen over de gevolgen van den militairen aanval, welke op 8 April door Engeland en Frankrijk tegen het Noorsche rechtsgebied is ondernomen en ten doel had het Scandinavische gebied te betrekken in het plutocratische oorlogs front. Men had evenwel geen rekening gehouden met het vastberaden optreden van Duitschland. De Britsche buitenlandsche politiek is onvereenigbaar met de erkenning van een werkelijke en levens krachtige neutraliteit.. Waarlijk neutrale landen waren voor de om- singelingspolitiek lastige hinderpalen, die uit den weg geruimd moesten worden. Het tot Noorwegen en Denemarken gerichte Duitsche memorandum bevestigt dat Duitschland niet voornemens is door zijn maatregelen de terri toriale onschendbaarheid of politieke onafhanke lijkheid van deze landen nu of in de toekomst aan te tasten. De positie van Groenland en IJsland. OTTAWA 10 April. -r- De autoriteiten van leger en vloot slaan de positie van Groenland en IJsland met de grootste belangstelling gade» tengevolge van een bericht dat deze eilanden ook bij den oorlogs toestand betrokken zouden kunnen worden. Men acht er geen direct gevaar aanwezig, maar de auto riteiten zijn het er over eens dat deze gebieden thans een grootere strategische waarde hebben ge kregen. Men is van meening dat Canada op Groen land moet letten en Groot Brittannië op IJsland. Een woordvoerder van het ministerie van defen sie zeide dat Canada niet zal trachten Groenland te bezetten in afwachting van de Duitsche plannen, maar dat de eerste provoceerende beweging van Duitschland het opstijgen ten gevolge zal hebben van de vliegtuigen, die geconcentreerd zijn aan de basis Ellesmere-eiland. Het Canadeesche departe ment van landbouw vertrouwt dat Canada in staat zal zijn, de Britsche markten van bacon, boter en eieren te voorzien, nu zij van den Deenschen aan voer verstoken zullen blijven. (United Press). HAARLEM, 10 April. Ondertrouwd: 10 April: G. F. J. van Veen fen J. v. d. Wijngaard; J. M. Dermad en J. C. C. Schimmel: P. Konings en M. K. Aarts, J. Bakker en A. M. Kamp D. de Nieuwe en A. C. Roos; H. C. van Oijen en A. C. Geukers, T. J. Gelaudie en A. M. van Vueren, N. J. de Wilde en E. H. v. Mourik, D. Zuiver en H Scholten, J. de Groot en G. W. Heemskerk, A. H. J M. v. Gooi en A. Metten, J. J. Jonker en T. Frikkei J. P. Kruger en H. Roemers; L. P. J. Hendriks en P de Redelijkheid, G. Vermeer en P. J. Janssen, P. I v. Tongeren en W. M. Spoor. T. Schaap en C. Bosch J. C. Jansen en A. J. Deen, G. J. Koorn en L. Koele veld, B. Beij en J. M. Snoeks; M. Zijp en H. van Leen. A. Kuijten en A. Booms; L. A. H. Vermeulen en G. A. C. M. Wakelkamp, J. Quick en J. M. de Groot, H. M. van Honschoten en T. C. M. Wijnands J. Linthorst en C. H. M. van de Nes, J. Dierx en W van der Heide. Gehuwd: 9 April: G. J. Kuiper en M. Groot, 10 April: J. H. F. van den Berg en J. Bakker; C. J. Schoen en J. Haberer; L. M. Horneman en A. K. Biesboer, M. de Regt en D. C. Wijers, P. H. Jansen en J. Willemse, W. I. Weinberg en A. S. Stahl, K. G. Schmidt en F. H. K. Binder, D. Kraaijkamp en H. C. Hamers. Bevallen: 7 April: G. H. Dijkshoorn—Lammers, d.. 8 April: G. M. MeijerStrack, z., J. L. Schreuder— Rus, z., M. J. van BakkumDerks, z., 9 April: E. MeijerSmit, d., J. H. van den Burg—Uitendaal, z., T. M. C. StokmanÓlsthoorn, d., 10 April: J. M KerkvlietZonneveld, z., C. J. Burema-Meijering, d. Overleden: 8 April: M. J. DingboomPaul, 79 j.. Waalstraat. F. A. 5 m., z. van F. A. Hirs, Leliestraat. 9 April: C. H. Jansen, 23 j., Kamperlaan. De dienstregeling hij de Spoorwegen UTRECHT 10 April. Ondanks de ingrijpende militaire maatregelen trachten de Nederlandsche Spoorwegen het reizigersvervoer zooveel mogelijk tegemoet te komen. Lukte het reeds hedenmorgen met succes speciale maatregelen te treffen ten dienste van het belangrijke forensenvervoer, in den loop van den dag is het mogelijk gebleken nog ver schillende extratreinen aan de beperkte dienstre geling toe te voegen. De treinen vertrekkend uit Amsterdam om 17.59 uur en 18,29 zullen doorrijden naar Utrecht. Deze heinen zullen op alle "tusschenstations stoppen. Bo- endien is nog een extra trein ingelegd van Am- erdam vertrekkend om 19.14 uur naar Amersfoort. Van Utrecht naar Geldermalsen zal een trein orden ingelegd uit Utrecht vertrekkend 18.42 uur, in Geldermalsen aankomend 19.09 uur, terwijl in omgekeerde richting een trein vertrekt uit Gelder malsen 19.22 uur, aankomst Utrecht 19.49 uur. Hedenavond worden ten dienste van het foren senverkeer uit Amsterdam naar het Gooi en Haar lem en omstreken in den forensentijd, dus op de spitsuren, wederom extra diesel-electrische en electrische treinen ingelegd. POSTVERVOER TIJDENS DEN GE- WIJZIGDEN TREINENLOOP. In de uitgevallen diensten wordt, voor zooveel mogelijk, door het gebruik van postauto's voorzien, ook wat de nachtdiensten betreft. NACHTPOSTTREINEN LOOPEN WEL. 's-GRAVENHAGE, 10 April Naar wij vernemen zullen de nachtposttreinen dezen nacht wèl loopen. Het brievenvervoer met deze treinen zal normaal plaats vinden. DE „KARLSRUHE" VERGAAN. Hierboven geven wij een afbeelding van de „Königsberg", tot welke klasse ook de „Karlsruhe" behoort. Wij herinneren er aan, dat op 18 December ook de tot deze klasse behoorende kruiser „Köln" in den mond van de Elbe tot zinken werd gebracht. De gezonken Duilsche kruisers. (Men zie pag. 1) De „Blücher" was een kruiser van 10.000 ton, die eerst in 1939 van stapel geloopen is. Hij behoorde tot het drietal kruisers, Prinz Eugen, Blücher en Admi ral Hipper, die een der jongste aanwinsten van de Duitsche vloot vormden. De „Karlsruhe" dateert van 1929 en behoorde tot de Königsberg-klasse. De waterverplaatsing bedroeg 6000 ton en het schip had een bemanning van 553 koppen. De lengte bedroeg 554 voet. De bewapening bestond uit 9 stukken van 6 inch. 4 van 3,4 inch, 18 machinegeweren en 12 torpedolanceerbuizen. Nederlanders in Denemarken in goeden welstand. 's-GRAVENHAGE, 10 April. Van H.Ms. ge zantschap is via Berlijn bij het ministerie van Bui tenlandsche Zaken bericht ontvangen dat de Ne derlanders in Denemarken zich in goeden welstand bevinden. De jaclit op een „inbreker". Oorzaak: zenuwachtige werkvrouwen! De militaire geneeskundige dienst te Haarlem is ondergebracht in een groot gemeentegebouw. Dit mooie nieuwe gebouw is modern inge richt, maar mist toch iéts, namelijk een slaapka mer voor iemand die 's nachts de telefoon moet be waken. Bij den bouw is aan de mogelijkheid dat daaraan eens behoefte zou zijn, niet gedacht. Toen de militaire geneeskundigen dan ook Dins dag de mededeeling kregen, dat, in verband met de tijdsomstandigheden, de telefoon ook 's nachts bewaakt moest worden, deed zich even een moei lijkheid voor. Maar de oplossing was gauw gevon den. Een der jongste militaire geneeskundigen in het burgerleven een bekend Haarlemsch medicus werd met een rustbed in een kamer naast een telefoontoestel geïnstalleerd. Doctoren zijn ge woon naast zoo'n rustverstoorder te slapen. Zijn collega's wenschten hem goeden nacht, on gestoorde rust. Die wensch is niet vervuld, maar de onrust, die over den dokter gekomen is. heeft een heel ongewone oorzaak gehad. In den vroegen morgen werd hij wakker door het gestommel van werkvrouwen die eiken morgen, voor de komst van het personeel, het gebouw moeten schoonma ken. Even zag hij een verschrikt vrouwenhoofd om den hoek van de deur kijken, maar omdat voor hem de wachttijd rog niet verstreken was, bleef hij kalm onder de dekens. Hij draaide zich nog eens om. Maar er was onrust over de werkvrouw geko men. Die man hoorde daar niet, het was beslist niet in orde. Met twee andere werkvrouwen werd krijgsraad, gehouden. Drie Kenan's met bezems en stokken ge wapend, trokken raar de bewuste kamer, maar voor zij aan de deur waren zonk de moed in de schoenen. „Neen, je kon nooit weten waartoe zoo'n man in staat was". De moedigste der drie ging er toen op uit om de politie te waarschuwen. Een inspecteur en drie agenten trokken er op uit om een onderzoek in te stellen en als het nog kon den inbreker te ar resteeren. Daar. in verband met het verhaal van de revolver ook een schietpartij werd gevreesd, werd ook een lid van E.H.B.O. meegenomen. Zelfs werd voor een ziekenauto gezorgd. Voorzichtig werd het gebouw betreden en de deur van de kamer geopend. De „verdachte" lag nog order de dekens. „Hé vriendje wordt eens wakker!" zoo zei een der agenten, terwijl hij den man bij den schouder pakte. Toen sloeg de slapende de oogen open. „Wat moet dat beduiden?" was zijn vraag aan de man nen der wet en de werkvrouwen op den achter grond. Op dat oogenblik herkerde de agent den dok ter. „O, dokter bent u het?" zoo was zijn uit roep. En toen duurde het niet lang of de situatie was van beide kanten duidelijk. De agenten en de werkvrouwen vertrokken na excuus. De dokter besloot toen maar om op te staan om tegen verdere'verrassingen gevrijwaard te zijn. Zijn wachttijd was trouwens vrijwel verstreken. GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING. De Groote Houlstraatvereeniging houdt haar jaar vergadering op Woensdagavond 17 April a.s. in café-restaurant Brinkman, Plein, te Haarlem. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 6,51)4 Berlijn 75.45 Parijs 3.70 Brussel 31.96y2 Zwitserland 42.24'/2 New York 1.88 3/8. 12,— uur. Londen 6.53V2 Berlijn 75.45 Parijs 3.701 Brussel 31.82i/2 Zwitserland 42.24^ New York 1.88)4 Italië Vrije lire 9.56 Reislire 7.95 Bankpapier 6.25. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 221—218. H.V.A. 378—375. Philips 117—115. AKU 41 3/4—39 3/4. Lever bros 8988 Java-China-Japan lijn 113)4U2y2 Ned. Scheepvaart Unie 113. Kon. Ned. Stoomboot Mij. 108106V2 HollandAmerika Lijn 9291 8eth. Steel 60y2—60y4. U.S. Steel 47 y2—46 7/8 Republic Steel 17 1/8—16 7/8 Anaconda 23)423 3/8 Shell 9 11/16.' PARIJS, 10 April (Havas) De Paris Soir publiceert het volgende telegram uit Londen: Guy Eden, de politieke redacteur van de Daily Express verklaart, dat over enkele uren een bericht gepubliceerd zal worden over een be langrijk initiatief van de geallieerden, dat niet alleen een beslissende wending in den oorlog zou kunnen beteekenen, doch den oorlog met meer dan een jaar zou kunnen bekorten. Britsche consul te Troncljhem gevangen genomen. HELSINKI, 10 April. (Havas) De Finsche radio deelt enkele bijzonderheden mede omtrent de bezet ting van Trjondjhem door de Duitschers. De Britsche consul en het personeel van het consulaat werden terstond gevangen genomen. Terwijl de Duitsche bevelhebber zich ontscheepte, vlogen Duitsche vlieg tuigen over de stad, die door ongeveer 1200 soldaten bezet werd. Duitsche soldaten vermomd in Noorsche havens? PARIJS, 10 April. (Reuter.) Officieel wordt ont huld dat de'bezetting van sommige Noorsche ha vens is geschied door Duitschers die reeds daar be vonden vermomd ofwel als toeristen of als leden der bemanningen van Duitsche koopvaardijschepen welke in de haven lagen. Men gelooft dientengevolge dat de troepen welke zich op die punten bevinden niet sterk in aantal zijn. VANMIDDAG WEER EEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN LONDEN. 10 April. (Reuter.) Na de vergadering van het Engelsche oorlogskabinet van vandaag wordt verwacht, dat Chamberlain vanmiddag in het Lger- huis een verdere verklaring zal afleggen. Een „Scandinavisch legioen". NEW YORK, 10 April (Havas). Men ver wacht in Canada dat talrijke inwoners van Scandi navische, afkomst dienst zullen nemen in het Cana deesche expediticleger, dat naar men veronder stelt del uit zal maken van het Britsch expeditie- leger naar Noorwegen. Het aantal Scandinaviërs in Canada bedraagt 100.000 Noren, 80.000 Zweden en 34.000 Denen. Bovendien heeft Eino Lackstrom, de commandant van de Finsche veteranen medegedeled. dat 200'» Canadeesche vrijwilligers, die naar Finland hadden willen gaan en na den vrede naar huis teruggezon den waren, hun diensten hebben aangeboden om Noorwegen te verdedigen. Zes Noren gedood hij de hezetling van Oslo. HELSINKI, 10 April. (Havas). Bij de bezetting van Oslo zouden volgens een bericht der Finsche radio zes Noorsche soldaten gedood zijn. De stad Oslo is niet gebombardeerd, doch alleen de vliegvelden Helle en Lilleström, die vernield werden. De sterkte der Duitsche troepen die Oslo hebben bezet, wordt op ongeveer 2.000 geschat. „Geallieerde actie zal in de naaste toekomst duidelijk worden." LONDEN, 10 April. (Reuter). Een officieele woordvoerder heeft verklaard dat de actie waartoe door de geallieerden is besloten, in de naaste toe komst duidelijk zal worden. Men moet niet den ken, dat omdat de Duitschers er in geslaagd zijn zekere geïsoleerde contingenten te plaatsen langs een zeer lange kustlijn, zij iets zeer schitterends of zelfs verstandigs van strategisch standpunt gezien, hebben verricht. Een vlootactie is thans gaande en overhaaste conclusies moeten niet worden getrok ken. Een woordvoerder van de Admiraliteit zeide dat de Admiraliteit om dienstredenen nog geen ver klaring kon afleggen. De situatie ten aanzien van TJsland, Groenland en de Farör is, dat de geal lieerden er streng op zullen toezien dat de Duit schers in geen van deze gebieden aan land gaan. Er is geen rechtstreeksch ndeuws ontvangen be treffende de Britsche legatie in Kopenhagen, al is er reden om te veronderstellen dat volgens diplo matiek gebruik de staf binnenkort in vrijheid zal worden gesteld. DE HEER F. SIPKES OVERLEDEN. Heden Is te Beverwijk op 76-jarigen leeftijd overleden de heer F. Sipkes. oud-directeur van de vroegere jamfabriek Sipkes te Haarlem. De crematie vindt op Zaterdagmiddag om 14.14 uur plaats op Westerveld. [aUNA 50.000 Groentjes In Haarlem's ISlDagblad in een enkel jaar is een enorm aantal. Maar er is nog steeds plaats voor meer. Ook voor Uw Groentje. SANTPOORT VIJF-JARIG BESTAAN. De geheel-onthouders-mondorgelclub ,Tot Nut en Genoegen" bestaat 5 jaar en ter gelegen heid daarvan geeft zij onder leiding van den heer Moen op 20 April in „Zomerlust" een uit voering, waarop muziek, zang en tooneel elkaar zullen afwisselen. HEEMSTEDE IIET HAARLEM SC HE GAS. Een persleiding door de Heemsteedsche Dreef. Van gemeentewege is begonnen met den aan leg van een gaspersleiding van de Blauwe Brug naar de Gasfabriek te Heemstede. Deze leiding zal aan de Zuidzijde van het plantsoen in de Heemsteedsche Dreef worden gelegd en zal te zijner tijd moeten dienen om het door Haarlem te leveren gas aan te voeren. BURGERLIJKE STAND. 8 April 1940. OndertrouwdE. N. C. Brawtjes en W. Lind ner; W. G. WillemsseM. E. Nunnink. Getrouwd: S. J. Buré en W. Heemsbergen; A. Bloemendaal en H. J. Diesbergen. Bevallen: C. J. van LeeuwenBolvest d., V. ReijngoudVenema d., G. BeukmanKop z., M. LaamanProok z. Overleden: H. L. Last 79 j„ wed. Hekker; C. Kockelkoren 55 j., geh. met M. H. de Zwart. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: G. Knook. Banka- straat 63. bril: Weijers. Talmastraat 27 ceintuur; v. d. Bunt. Borneostraat 27, ceintuur; A. Willem- se. Groenendaal, postduif; Paulus Potterlaan 11, gewicht <2 K.G.); v. d. Spek. Rijnstraat 92, hond; v. d. Pols. Lombokstraat 40. handschoen; Mevr. Weijers. Javalaan 66, wit hondje; Bureau van politie, bruine muts; Loeven Duindoornlaan 25, Zandvoort, parkiet; v. d. Liet, Beethovenlaan 44, zilveren ring met blauwen steen; Weijers, Linden- laan 13. rozenkrans in étui; Bos. Binnenweg 37, damesrijwiel; Mevr. Tadema. Rembrandtlaan 34. gym. schoen; A. v. Houten, J. v. Goyenstraat 10, zwempak. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 138—120 ct. per K.G. Tong 8261 ct. per K.G. Heilbot 140 ct. per K.G. Griet f 37—21 per 50 K.G. Middel schol f 2521 per 50 K.G. Zetschol f 25—23 per per 50 K.G. Kleinschol f 2210 per 50 K.G. Bot f 10.50—8 per 50 K.G. Schar f 156.50 per 50 K.G. Tongschar f 31—24 per 50 K.G. Poontjes f 10.509 per 50 K.G. Groote gul f 2725 per 50 K.G. Kleine gul f 20—16 per 50 K.G. Wijting f 123.50 per 50 K.G. Versche haring f 1110 per 50 K.G Kabeljauw f 8448 per 125 K.G. Leng f 3.40—1.60 per 50 K.G Rog f 2010 per koop. BESOMMIN GEN. Manden. Trawlers. 225 Zwarte Zee. IJM. 94f 3680 275 Knikker IJM. 4f 4100 240 Maria IJM. 95 f 3440 125 Condor IJM. 72 f 3360 Loggers: KW. 46 f 1046: KW. 52 f 770; KW. 31 t 1400. Deensche kotters: E 532 f 1250. Zweedsche kotters: G.G. 892 f 1140. Hollandsche kotters: IJM. 214 f 1770. IJM. 203 f 1880; KW. 21-f 1010. VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Ade lante IJM. 19. Vangst: 10 m. zwartvisch, 5 m. groote schol, 25 m. radio, 10 m. braadschelvisch en schel- visch, 70 m. wijting, cn schar, 50 m. gul en kabel jauw. Totaal 170 m., benevens 220 st. stijve kabel jauw. NEDERLANDSCHE TRAWLER OPGEBRACHT? Bij geruchte vernemen wij, dat met de in het A.N.P.-bericht bedoelde Nederlandsche trawler, welke naar een Britsche haven zou zijn opgebracht, te IJmuiden vernomen wordt dat dit de logger KW 19 zou zijn. De logger zou inmiddels weer vrij gelaten zijn. NAAR DE VISSCHERIJ. Dinsdag zijn naar zee vertrokken de trawlers Gloria IJM 37" en Norma Maria IJM 6. Vandaag liggen klaar om te varen de trawlers Delft IJM 17, Christine IJM 2, Gerberdina Jo hanna IJM 38, Neptunus IJM 87, Isabel IJM 14 en Perseus IJM 45. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Na den oorlog. M. de R„ Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Lucht bescherming" in de krant van Donderdag 4 April wil ik het volgende opmerken: Het is oorlog in Europa, en al staan wij daar nog buiten, voorzorg is geboden. Al weten wij dat, wanneer eenmaal het oorlogsspook daar is, de resultaten van een be scherming nog minimaal zijn. Maar al is er ook maar een enkel leven door te redden, het is onze plicht te beschermen. Uw oproep en opoffering daarvoor kan ik ook waardeeren. Wat is de stimu lans daartoe bij u geweest? Ik durf wel zeggen dat velen uwer medewerkers en ook oprichters van O. en O. voor militairen, en de vele breiers als sti mulans voor hun werk vrees voor eigen leven had den. Men voelt het eigen leven in gevaar en offert nu geld. goed en lichaamskracht. Nogmaals, ik kan het toejuichen. Doch er was eens vrede, en er zal ook weer vrede komen, tenminste een schijnbare, want dan blijft er strijd. De mensch blijft onder ling, om het bestaan zijn concurrentiestrijd voeren; dien strijd kan men ook een oorlog noemen, waarb- vele slachtoffers vallen. Dan hebben wij ons ook, evenzeer als nu met alles wat in ons is, te geven om levens te redden. Verschillende humanitaire en ideologische instellingen hebben dan uw werklust en kracht zoo noodig om, en voor u en voor ons allen een betere wereld op te bouwen, waarin ook die economische oorlog, welke aan iederen tot op heden gevoerden oorlog met de wapens vooraf gang, tot het verleden zal behooren. Mocht nu spoedig de vrede geteekend worden, waardoor uw direct levensgevaar geweken is, bedenkt u dan dat, zoo de economische oorlog blijft voortduren, daar mee weer de eerste steen gelegd is voor een poli- tieken oorlog. Zaak is dus dat wij juist in vredes tijd onze krachten geven voor het opbouwen der maatschappij. Ik hoop hiermede velen den stimulans te hebben gegeven om zich ook In vredestijd op te werpen voor vrede en welvaart voor allen. Hoogachtend, D. HAAN, Scheepersstraat 34,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11