Osta Ut tDuUschc handen- Ouzca&d' Mensen AAMBEIEN HEUMAÏiEK Noorsche berichten over onderhandelingen worden tegengesproken AGENDA. N.V. „GRANITO" Belichting. Bloembollenbedrijf opnieuw getroffen. WOENSDAG 10 A P R I E 1940 H A" A R E E M'S D A G B E A D 2 Tegenstrijdige berichten over de houding der regeering- Nygaarsvold Het Duitsehe Nieuwsbureau meldt: Dinsdag bevonden zich aan het einde van den dag alle militair belangrijke steunpunten vast in Duitsehe handen. In het bijzonder zijn o.m. Narvik, Trondjhem, Bergen, Stavangcr. Christiansand en Oslo door sterke strijdkrach ten bezet. Daar waar eenigszins sterke tegen stand werd geboden, zooals te Oslo en Christian- sand, is hij gebroken. De kustversterkingen, welke voor een gedeelte in nauwe'samenwer king door oorlogsmarinc en luchtwapen met stoottroepen van het leger werden genomen, zijn ter afweer van vijandelijke aanvallen even zoo gereed als sterke deelen van het lucht wapen. Het Noorsche telegraafagentschap bericht, dat de Duitsehe troepen Dinsdag in den loop van den middag de buitenwijken van Oslo bereikten en daarna de strategische punten in de stad bezet ten De evacuatie werd stopgezet. Duitsehe vlieg tuigen vlogen den geheelen dag boven Oslo. Het Noorsche afweergeschut is toen nog in actie geweest. Er schijnen echter geen bommen geworpen te zijn. Een Duitsch vliegtuig en een of twee Noorsche toestellen zijn neergehaald. Uit Oslo in Zweden ontvangen berichten melden dat de bezetting der Noorsche hoofdstad reeds gis termiddag om 2 uur voltooid was. De Duitsehe luchtmacht heeft een zeer groot aandeel in de bezetting gehad en een groot aantal vliegtuigen vloog boven de stad terwijl de afdeelingen infanterie slechts weinig talrijk waren. Volgens „Jamtlands Tidning' zijn te Trondjhem ongeveer 12.000 Duitschers in de hotels en scholen der stad ondergebracht. Zij schijnen voor een ver blijf van langen duur te zijn uitgerust. De stad is verduisterd en de schoolkinderen en zieken zijn geëvacueerd. Volgens den correspondent van het genoemde blad verwachtte men te Trondjhem gedurende den nacht belangrijke gebeurtenissen. Men geloofde dat de Britsche vloot zou trachten' door te breken tot de'haven der stad. Radio Rome meldt dat volgehs een uit Stockholm ontvangen bericht, een Duitsehe torpedoboot jager ernstig beschadigd de haven van Stockholm is binnengeloopen. De Duitsehe gezant te Oslo, dr. Brauer, heeft des middags de Noorsche pers ontvangen en haar mededeeling gedaan van een nieuwe oproeping, die hij tot de regeering-Nygaarsvold had gericht. De tekst luidde: „Met herhaling van de oplossing van vanochtend wil ik er de Noorsche regeering met allen ernst nogmaals op wijzen dat Noorsche tegenstand tegen de door ons begonnen actie vol komen waardeloos Is en slechts tot een allergrootste verergering van den toestand voor Noorwegen kan leiden. Ik herhaal dat Duitschland niet het oog merk heeft door zijn maatregelen de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijkheid van het Koninkrijk Noorwegen thans of in de toekomst aan te tasten". De gezant verklaarde, dat de Duitsehe maatrege len in Denemarken zonder gevechten en vlot ten uitvoer werden gelegd. De Deensche regeering heeft op formeele gronden weliswaar geprotesteerd, doch materieel heeft zij de Duitsehe eischen aan vaard en met juist begrip haar neutraliteit onder Duitsehe bescherming gesteld. De evaeuatiemaat- regelen,- aldus de gezant, kunnen weinig bijdragen tot de kalmeering van het land. Voor het gebouw van het Duitsehe gezantschap waren dubbele posten geplaatst. Geruchteii over onderhandelingen. Volgens een bericht van het Noorsch telegraaf agentschap, dat te Stockholm is ontvangen, maakt Noorwegen zich gereed om met Duitsch land te onderhandelen. In het bericht wordt gezegd dat het Noorsche parlement gisteravond in het stadje Elverum bij een is gekomen. Elverum ligt ten oosten van Hamar, waar de regeering thans zetelt. Het par lement keurde het voorstel van de regeering om een commissie van drie personen te benoemen, welke met de Duitsehe autoriteiten moet onder handelen overeenkomstig de door den minis ter-president opgestelde richtlijnen, goed. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de oud-minister-presidenten Lykee eh Mo- winckel, alsmede Sundby. Aldus dit bericht van het Noorsche Telegraaf agentschap, dat vervolgt: De voorzitter van de Storting Hambro, deelde mede dat de regeering bovendien volmacht verzocht om drie ministers van staat te benoemen om de noodzakelijke besluiten te kunnen nemen tot het weer mogelijk zou zijn het parlement op normale wijze bijeen te roepen. Hij voegde hieraan toe, dat de Storting niet kan worden ontbonden. Het is even wel noodzakelijk dat een aantal afgevaardigden wordt aangewezen, dat snel bijeen kan worden ge roepen voor besprekingen met de regeering. De Stor ting wees vervolgens twee leden van iedere partij aan. Minister-president Nygaarsvold dankte de leden voor het vertrouwen dat zij in de regeering hebben gesteld en verzocht hen, wanneer zij naar huis te- rugkeeren het volk de groeten over te brengen in deze moeilijke droeve tijden. Hij verklaarde over tuigd te zijn, dat het volk wil, wat de regeering wil, n.l. dat de ramp, welke het land heeft getroffen een gelukkig einde zal hebben. Voorzitter Hambro vereenigde zich met de woor den van den minister-president en verklaarde te hopen dat het volk kracht en de wil zal hebben om een nog moeilijker periode van overgang te dragen en dat in de toekomst het land voor de kinderen be waard zal blijven. Hij sloot zijn rede met de woor den: „Moge God ons vaderland zegenen." Deze woorden werden door alle aanwezigen her haald, waarna het volkslied werd gezongen. De zit ting werd vervolgens verdaagd Officieele Noorsche kringen te Londen weten volgens Reuter echter niets van onderhandelin gen tusschen de Noorsche regeering en Duitsch land. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht dat onderhandelingen worden overwogen. Van Bntsche zijde wordt aangeraden het berichl met veel voorbehoud op te nemen. Het is niet onmo gelijk, dat de Duitschers het verzonnen en van Oslo uit de wereld ingestuurd hebben, zoo wordt gezegd Ook de Finsche radio heeft de geruchten over onderhandelingen tusschen Noorwegen en Duitschland tegengesproken en medegedeeld dat de wettige Noorsche regeering, bij monde van minister-president Nygaardsvold. in een te Elve rum gehouden bijeenkomst van 't Storting heeft verklaard, dat Noorwegen vastgesloten is, den strijd voor zijn integriteit en onafhankelijkheid voort te zetten. Het Storting heeft dit besluit met algemeene stemmen goedgekeurd. Inwendige kt* bij uitw«ndlgo aam leuk en pijn. Duizenden menjelv aan Folter's Zalf. Fcttoe Zeil. groote doos. l V4r tube, 50c i Foitere Zalf. Zoowel bij leien verlicht dec* ra" de n denken hun verlichting mi ver+rijgb. If I.JSp (Adv. lngez. Med.) WOENSDAG 10 APRIL Stadsschouwburg: Vereen. „Voor de Kunst". Feest- concert: Het Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet, 8.15 uur. De Nijverheid, Jansstraat. N.V. „Ripperda": jaarL alg. vergad., 3 uur. Rembrandt Theater: „De vrouw, die hij begeerde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Volledige bekentenis" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Tropenmacht in Saigon", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Ik ben Sebastiaan Ott." 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: De zilveren Kogel, 8.15 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 11 APRIL Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Stadsschouwburg: Toonkunst: Uitvoering van leerlingen. 7.15 uur. Rest. Brinkmann: Algemeene vergadering N. V. K. Visser's autodier.sten. 10 u. v.m Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Voor Kwaliteit Afwerking Pasvorn DE SPECIAALZAAK •SA KKLÊ DIMC3 MAGAZVt PAARLAARSTEEC I.TEL: IX #49 (Adv. lngez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tol morgen- ivond ongeveer 19 uur: Kans.op nachtvorst, overdag iets zachter dan vandaag. Gedeeltelijk bewolkt, geen neerslag v£yi beteekenis. Meest matige noordelijke tot oostelijke wind. r HERMOM ETERSTAND: Hoogste gisteren F 47 Laagste hedennacht F 44 Hoogste heden F 44 Het gebied van hoogen luchtdruk in het westen be slaat nog steeds een groot gebied. Het reikt van de Britsche eilanden tot aan de Azorèn. De stijgingen an den barometer in de randstaten en het ruimen van de wind naar noordoost in ons land doen ver moeden, dat deze hooge druk zich over Zuid-Scandi- navië uitbreidt. In onze omgeving bleef de buiigheid nog aanhouden, maar de afgetapte hoeveelheden neerslag waren niet groot. De temperatuur is hier ongeveer twee graden onder normaal. Op IJsland daalt de luchtdruk onder invloed van een depressie, die vermoedelijk uit westelijke rich ting nadert. Aan de zuidkust nam de wind reeds tot stormachtig toe en viel lichte regen. Over Italië ligt een stationnaire depressie van 1008 mbar, die op Sicilië plaatselijk zwaren neerslag eroorzaakte (tot 23 mm. toe). RAROM ETERSTAND Vorige stand 770 m.M. Stand van heden 773 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. BAGGERKONVOOl IN DUITSCHE HAVEN Bij de directie der firma Volkers te Sliedrecht is bericht binnengekomen dat de drie baggerschepen en de sleepboot „Hoek van Holland", die de vorige week in de Oostzee in moeilijkheden raakten en door de bemanningen moesten worden verlaten, na door een mijnenveld te zijn gedreven door Duitsehe ber gingsvaartuigen zijn opgepikt en naar een Duitsehe haven gebracht, ter afrekening van de bergings kosten. De berichten uit Kopenhagen, waarin werd me degedeeld, dat het baggerkonvooi geborgen zou zijn en gemeerd naast het reeds aangekomen overige bag- germateriaal te Malmö, berusten op een misverstand. AANSLAG OP GROSSIER MISLUKT. Een 32-jarig man heeft gistermorgen een aanslag gepleegd op een grossier in groente en fruit te Nij megen toen deze zeer vroeg in den ochtend bij zijn pakhuis aan den, Hatertscheveldweg kwam om zijn auto te halen. De grossier verweerde zich zóó ste^ vig, dat de aanvaller op de vlucht moest slaan. Later is hij evenwel gearresteerd. JAARFEEST LOT1SICOBOND. De Lotisicobond afdeeling Haarlem en omstre ken vierde Dinsdagavond in den H.K.B. zijn jaarfeest. De groote zaal was geheel gevuld met leden en hun dames, terwijl de directie alsook een depu tatie van het bestuur,, en de afdeelingen Den Haag. Beverwijk en Amsterdam volgaarne aan deze uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer C. C. Romijn, bracht de conferencier Ro land Wagter direct een gezellige stemming, waarna een zeer varieerend programma volgde, dat buitengewoon door de aanwezigen werd ge waardeerd. Tijdens de pauze werden allen onthaald op ver snaperingen en sigaren. Het r tweede gedeelte van het programma had eveneens een geweldig succes. De traditioneele gratis-verloting met waarde volle prijzen maakte weer velen gelukkig. Hierna volgde een zeer geanimeerd bal onder leiding van den heer H. van Meurs, terwijl door .The Harlem Boys" het muzikale gedeelte tot volle tevredenheid werd verzorgd. Het bestuur kan dan ook terugzien op een wel geslaagden avond. N. BOERKOEL Aelbertsbergstraa! 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN Strak van lijnsoepel van prijs" (Adv. lngez. Med.) „Jody en het Hertejong" Een levenswarm boek in een donkeren tijd Het is een Cultuurserie-boek (De Minister van Justitie heeft een scherper toezicht gelast op het in orde zijn van roode achterlichten van aulos en fietsen en het volgen der voorschriften legen verblin dende autoverlichting.) Het nieuws dat u helaas vandaag verteld wordt in de krant; Is, om het zacht te zeggen, aan den donker zwaren kam, U zult mij willen toestaan in dit nieuw benauwend uur Een afleiding te bieden in wat lichte lichtlectuur. Hoe licht het echter zij, het is een zeer zwaar wegend iets, 't Betreft de achterlichten van de auto en de fiets. Op last van den minister en het hoog gezag der wet, Wordt er nu weer veel scherper op uw achterlicht gelet; Wanneer gij in hei avondduister aan den rol verkeert, Zorg dat uw achterlicht er is, maar tevens reflecteert Dus wees lichtvaardig, maak er u niet te lichtvaardig af, U reflecteert plezieriger met licht dan op een straf. Voor veilig verder rijden staat vooruit het licht op groen, Maar achteruit moet u 't met rood voor veilig rijden doen. Dus niet alleen uw licht vooruit, ook achteruit gericht, Ziezoo, nu zijt g' in 't achterlicht dan weer wat voorgelicht. En dan heeft de minister weer den nadruk eens gelegd, Op wat er in de wet omtrent verblinding wordt gezegd: U moogt vrijuit verblinden met het licht van uw verstand, En met het licht der werken van uw hoofd en van uw hand, Uw schoonheid mag verblindend zijn voor ieder die haar ziet, Alleen: verblinden met het licht der auto moogt ge niet. Kortom, er is weer actie in belichting van uw plicht. Die plicht heet van belichting, tel uw licht dus niet te licht. P. GASUS. (Adv. lngez. Med.) Jaarvergadering van „Schuttevaer". Dinsdagmorgen werd in de Buitensocieteit te Kampen de 90ste algemeene vergadering ge houden van de schippersvereniging „Schutte vaer". Behalve hoofden van verschillende takken van regeerlngsdienst op waterstaatkundig gebied waren aanwezig de minister van Waterstaat en het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, bur gemeesters uit omliggende gemeenten en het dagelijksch bestuur van Kampen. De voorzitter der vergadering, mr. W. A. C. van Dam. hield een toespraak, waarin hij deel uitkomen dat „Schut tevaer" niet alleen werkt voor de verbetering van de vaarwegen en wat daarmede verband houdt, maar dat de vereeniging ook op sociaal gebied werkzaam is. Minister Albarda hield voor zijn vertrek een toespraak, waarin hij zeide, dat hij vroeger een jacht heeft gehad en daarmee veel heeft geva ren. en dat hij zoodoende vele schippers en het schippersleven heeft leeren kennen en heeft leeren waardeeren. Hij weet. dat „Schuttevaer" veel critiek levert, maai- gezonde critiek vond de minister niet erg. Hij achtte het een voorrecht, dat we in een land mogen wonen, waarin vrije critiek geoorloofd is. Zooveel mogelijk zal zijn departement aan de gerechtvaardigde wenschen van „Schuttevaer" tegemoet komen. Na deze toespraak, waarop krachtig applaus volgde, vertrok.de minister en werd de agenda verder afgehandeld. Des middags bracht de vergadering een bezoek aan het stadhuis, waar het gemeentebestuur recipieerde. Heden is het congres in verband met de om standigheden niet meer bijeengekomen. VOORBEURSOVERZICHT. Omtrent de daling van het Britsche pond op de internationale wisselmarkt heeft de Britsche mi nister van financiën, sir John Simon, verklaard, dat deze daling niet moet worden beschouwd als een symptoom van een financieele verzwakking van Engeland, maar tevens heeft hij medegedeeld, dat het pond op de vrije markt niet zal worden gesleund. Deze verklaringen werden op de Amster- damsche markt in hoofdzaak voor kennisgeving aangenomen. Het Britsche devies, dat gisteren te onzent officieele 6.61 werd genoteerd, zakte laat- beurs reeds in tot omstreeks 6.53 en hedenmorgen was van een verbetering geen sprake. Bij de ope ning werd een prijs vernomen van 6.51 a 6.52 en daarna trad een kleine stijging in tot 6.53 a 6.54, vervolgens echter bleef de koers vrijwel stationair. De Fransche franc volgde de fluctuaties van het pond sterling op den voet en bewoog zich tusschen prijzen loopende van 3.68 tot 3.72. Voor Belga's bestond een uitgesproken zwakke stemming. Terwijl gisteren te Amsterdam dit devies officieel 32.07 >/2 werd genoteerd was liet heden morgen aanstonds aangeboden tegen 31.98, doch deze prijs bleek nog veel te hoog te zijn gegrepen, want in het verdere verkeer werd reeds spoedig gehandeld tegen 31.80 a 31.85. Overwegingen van politieken aard waren aan deze ontwikkeling niet vreemd. De Amerikaansche dollars waren onveranderd 1.88 3/8. Tol dezen prijs waren in de open markt slechts bescheiden bedragen verkrijgbaar en voor grootere posten moest worden aangeklopt bij het Nederlandsche egalisatiefonds, dat wederom bereid was om dollars af te geven. Tijdens de ochtenduren werd voor zoover kon worden waargenomen met het egalisatiefonds vrij geregeld zaken gedaan. Zwitsersche francs waren vrijwel onveranderd en golden 42.23 a 42.26. Duitsehe marken waren 75.40 a 75.51; de omzetten waren over 't geheel genomen op de wisselmarkt niet groot. Voor de Scandina vische deviezen waren noteringen beschikbaar. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling grooter geworden en dit werd thans vernomen tegen circa 2 cents voor 1 maand en 5% cents voor 3 maanden. Dollars werden met een iets grooter agio verhandeld, n.l. cents op 1 maand, 7/8 cents op 3 maanden. Voor het overige vielen geen vermeldenswaardige veranderingen waar te nemen. In het niet-officieele effectenverkeer bestond een zwakke stemming. De locale waarden werden meerendeels vrij belangrijk lager afgedaan, waar bij de scheepv aartaandeelen echter een tamelijk goed weerstandsvermogen aan den dag legden. De Amerikaansche fondsen waren ongeveer prijs houdend. April doet wat hij wil en maar zelden iets isU als lijder aan Rheumatische pijnen, hebt het nu dubbel hard te verduren. Geen dag zonder tergende pijnen, geen nacht waarin ge niet herhaaldelijk in en uit Uw 'bed gaat, omdat ge 't van pijn en kramp nergens vinden kunt Neem toch Kruschen Salts. Ettelijke duizenden mannen en vrouwen, die jaren geteisterd werden door deze smartelijke kwaal, vonden er baat bij. Dat is trouwens heel verklaarbaar. Rheumati sche oijnen zijn haast altijd een gevolg van oii7 er bloed. Als ge nu Kruschen neemt, bre en de zes minerale zouten Uw lever, nieren en ingewanden tot krachtiger werking. Die wor den als het ware verjongd, het bloed gaat krach tiger door de aderen stroomen, en maakt alle onzuiverheden los, die zich hebben vastgezet in spieren, weefsels en gewrichten en voert ze af langs natuurlijken weg. Naarmate nu Uw bloed weer zuiver wordt, verdwijnen ook Uwe Rheuma tische pijnen. Dat is het wonder, dat ge zelf moet ondervinden en dat ge ook ondervinden zult. als ge U de moeite wilt getroosten van de -kleine da- geli.iksehe dosis Kruschen Salts, iederen morgen bij 't opstaan. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apoth. en drog. a ƒ0.40, ƒ0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man- Chester (Engeland). Opger. 1756. (Adv. lngez. Med.) Spoedige uitbetaling van regeerings- steun dringende eisch. Ofschoon de internationale situatie zich thans ieder oogenblik wijzigt en van de verdere ont wikkeling nog niets te zeggen is, kan men toch constateer en dat de jongste gebeurtenissen waar schijnlijk weer een ongunstigen terugslag op het bloembollenbedrijf zullen hebben. De beteekenis van Denemarken en Noorwegen als exportlanden was de laatste jaren wel teruggeloopen Denemarken had men contingenteenng doch dat neemt niet weg, dat juist in dezen tijd nu de uit- voermogelijlcheden toch al zoo beperkt zijn, de be zetting van deze landen door Duitsehe troepen voor het bloembollenvak weer een flinke slag is. Hoewel het waarschijnlijk lijkt, dat men van Duitsehe zijde het economische leven dier landen zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg zal leggen is het onder de gegeven omstandigheden toch wel te verwachten, dat de vraag naar bloem bollen gering zal zijn. Dat deze situatie ook op den Zweedschen handel haar invloed zal doen gel den is eveneens wel aan geen twijfel onderhevig. Men kan slechts hopen, dat de Zweedsche regeering het bij de beperkende maatregelen, die zij pas be treffende den invoer van luxe-artikelen heeft ge nomen zal laten. Een nog drastischer beperking zou het nu toch al zoo zwaar getroffen bloembollen vak voor schier onoverkomelijke moeilijkheden plaatsen. Intusschen wordt het nu wel duidelijk, dat alleen een krachtige regeeringssteun in staat zal zijn een ruïneuze ontwrichting van het geheele bloembollenbedrijf te voorkomen. Van groot bejang is het dan ook, dat de regeering nu niet langer meer wacht en den toegezegden steun zoo snel mogelijk uitbetaalt. Elk uitstel beteekent een nadeel voor het bloembollenvak en maakt de positie van dit bedrijf nog moei lijker. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. De volgende candidaten zijn in Maart voor het examen Nijverheidsonderwijs geslaagd: N. J. C. Hustinx, IJmuiden; V. L. Bielke en N. M. R. Wuis, Haarlem. Zweedsche pers over den toestand. Op krachtige defensie van het land aangedrongen. STOCKHOLM, 10 April (Zweedsch Tel. Ag.) De ontwikkeling der gebeurtenissen heeft in Zwe den groote ontsteltenis gewekt. Het blad „Social Demokraten" constateert dat de westelijke mogendheden, die door hun schending van de neutraliteit van Noorwegen aan Duitsch land een voorwendsel gegeven hebben tot een in het geheim voorbereide militaire actie, doeltref- lenden hulp aan Noorwegen hebben toegezegd. In dien Duitschland dus het noorden buiten het oor logsterrein wilde houden, is het resultaat tegen overgesteld geweest, omdat het oorlogsfront nu im mers is uitgebreid. Met Noorwegen als oorlogster rein, zal de positie van Zweden zeer gevaarlijk zijn. De gebeurtenissen toonen op overtuigende wijze aan hoe dringend noodig het is „dat de na tionale verdediging van Zweden beantwoordt aan den huidigen toestand". Het Zweedsche volk heeft zich tot de grootste offers in staat getoond om te weerstaan aan elke poging tot schending van zijn vrijheid en onafhankelijkheid. Het Zweedsche volk is ervan overtuigd, dat niets zal worden verwaarloosd om met vastberadenheid, moed en waakzaamheid de hoogste nationale waarden te verdedigen. Liever dan zich zonder tegenstand over te geven, is het Zweedsche volk bereid tot het einde toe te strijden. Het blad „Dagens Nyheter" schrijft dat de jong ste ontwikkeling aantoont dat de groote oorlog in een actief stadium gekomen is, waarin alleen de militaire hulpbronnen zullen tellen. Alleen degene dit dezen bezit, kan hopen zijn onafhankelijkheid tè bewaren. Gelukkig bevindt Zweden zich in dit opzicht in een betere positie dan Noorwegen en Denemarken. Wij weten nog niet of ons land wel of niet het ter rein van den grooten oorlog zal worden. Wat wij kunnen en moeten eischen dat onze bestuurders vastberaden en snel alles in het werk stellen opdat wij onze vrijheid kunnen ver dedigen. ckw. DE EMMABLOEM-COLLECTE. In Haarlem en Bloemcndaal. Vandaag gordt men zich te Haarlem en te Bloe- mendaal weer aan voor den jaarlijkséhen strijd te gen een grooten volksvijand, zij het gelukkig ook een vreedzame strijd. Met opoffering van een dubbeltje, een kwartje of grooter zilverling helpt men mede, dien meedoogenloozen vijand, de tuberculose, die pex'manenl een aanval op de gezondheid doet, te be stlijden. Hoe meer men geeft, des te steviger kan het offensief worden; zoo ooit dan geldt het hier, dat vele kleintjes een groote maken. En gelukkig zijn elk jaar vele menschen bereid, niet alleen om een offer te brengen, want dat geeft immers zulk een mooie rente maar ook om de giften in ontvangst te nemen. Want als het aantal collectanten klein zou zijn, zou ook de opbrengst minder worden, wat de activiteit van hen, die bij dezen menschlievenden strijd leiding geven, ten zeerste zou belemmeren. En die strijd moet toch onverzwakt worden voortgezet, •il men den vijand blijvend doen retireeren. Het is jammer, dat er vandaag eenige factoren zijn, die tegenwerken. De temperatuur doet allesbehalve aan lente denken, hoewel die volgons den kalender al bijna drie weken in het land si. Het gevolg is, dat er minder menschen op straat komen. Bovendien werkt de ongunstige internationale toestand druk kend en het aantal collectanten en estafetterijders minder dan in andere jaren. „Dat heb ik vroeger wel anders meegemaakt," zei de heer G. van Waard, de ijverige secretaris van het Emmabloemendag-co- mïté, wiens heele gezin vandaag voor het goede doel in actie is; „toen wist ik gewoon geen raad met het jroot aantal estafetterijders, zoodat ik ze niet alle maal een taak kon geven. Nu doet zich een eigenaar dig geval voor. De meeste estafetterijders hebben nu den wensch te kennen gegeven, een andere taak te krijgen; ze gaan liever met de collectebus langs de huizen, zoodat ik nu voor elke wijk maar' een paar estafetterijders beschikbaar heb. Het vorig jaar had ik 800 collectanten; dat zijn er nu wel honderd min der. Daar staat gelukkig weer tegenover, dat er zich nu meer gehuwde dames hebben aangemeld en die col enthousiasme aan het collecteeren deelnemen. Om de jongedames niet al te zeer te vermoeien, heb ben we de wijken niet al te groot gemaakt. Nu echter sommige meisjes gehoord hebben, dat er minder col lectanten zijn, boden ze onmiddellijk aan, twee wij ken te bewerken. Zoo zal alles dus wel weer terecht komen. Er zal vandaag ook geen muziek gemaakt worden; dat is aan den eenen kant jammer, omdat het dan levendiger op straat zou worden, maar mis schien is het ook wel goed. Muziek doet immers aan iets feestelijks denken en d ealgemeene toestand is op het oogenblik heelemaal niet feestlijk. Ons comité had vergunning van B. en W„ om muzik te maken, maar de Haarlemsche Postfanfare. die daarvoor oor spronkelijk beschikbaar was, kon zeer tot haar spijt tenslotte haar medewerking niet verleenen, omdat er geen man voor den dienst gemist kon worden." De heer Van Waard verklaarde over den verkoop in de morgenuren tevreden te zijn. De animo om een bloempje te koopen, zit er al vroeg in. Een klein meisje kocht van een eollectante een bloempje en deed een dubbeltje in het busje. „Maar nu heb ik nog geen bloempje voor mijn zusje, die op school zit!" De eollectante stelde haar gerust en zei tegen het kleine ding: „Dan krijg jij twee bloempjes voor een dubbeltje!" Zulke staaltjes doen den heer Van Waard goed. Blij hoopt, dat de opbrengst vandaag meer zal zijn, dan het vorig jaar, toen die f 4973.82 bedroeg. Wij hopen het mèt hem. Emotioneele nacht in Kopenhagen. Zweedsch zakenman vertelt. STOCKHOLM, 10 April. Een Zweedsch za- kerman, die tot de laatsten behoorde, welke De nemarken verlieten voordat de Duitsehe troepen binnenvielen, heeft aan een Unitcd-Press-covres- pondent een beschrijving gegeven van zijn drama tische ontsnapping: „Om zes uur in den morgen werd ik wakker door de sirenes, die door geheel Kopenhagen gilden, toen ik in de hall van het hotel kwam zag ik een groot aantal opgewonden menschen, dat zoo spoedig mogelijk wilde vertrek ken. Buitengekomen zag ik dat overal groote groen en witte plakaten aangeslagen waren die de bevol king er van op de hoogte stelden dat „de Duitsehe troepen Denemarken kwamen helpen tegen de Engelsche aanvallen". In het eerste oogenblik vertrouwde niemand deze aankondiging, maar zij toonde duidelijk aan dat de autoriteiten geen weer stand wenschten te bieden aan de Duitsehe troe pen. Op het Centraal Station zeide hot personeel dat er geen enkele trein zou vertrekken, maar dat men de orders van de Duitsehe autoriteiten af wachtte. Ik nam een taxi naar Helsingö, waar nog niemand iets van de Duitsehe bezetting wist. Ik haalde de laatste pont en bereikte Zweden". (United Press). ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang, 9 van Batavia te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2