Chamberlain in het Lagerhuis: n Fransch oorlogsge bied. s Proclamatie van den Deenschen Koning. Duitsche verkenningsvluchten angs de Noorsche kust. Londen, April. NIEUWS IN 'T KORT. WOENSDAG 10 A P R I E 194Ö HX:«tEMfS ÖSGBCXÖ „Duitsche plannen reeds lang opgesfeld". Deze daad zal bijdragen tot de Duitsche nederlaag. LONDEN, 9 April (Reuter). I Het Lagerhuis is vanmiddag bijeengekomen in een atmosfeer van bedwongen opwinding om de verklaring aan te hooren, die Chamberlain zou afleggen over de nieuwe wending in den oorlogstoestand. In de loge der 'diplomaten bevond zich de gezant van Noorwegen. Ook andere diplomaten waren aanwezig, o.m. de ambassadeurs van België. Argentinië. Spanje, de Sovjet Unie, Zweden en de gezanten van Let land en Peru. Chamberlain kwam het Lager huis binnen gedurende het vragenuurtje, toege juicht door de Lagerhuis-leden. Later kwamen nog de Nederlandsche gezant en de Egyptische ambassadeur binnen. Onder luid gejuich stond Chamberlain op. Hij begon zijn rede als volgt: „Duitschland is vandaag Denemarken en Noorwegen binnengevallen. Reeds van het begin van den tegenwoordigen oorlog af heeft het getracht de Scandinavische Staten zoowel politiek als economisch te overhccrschen. Zijn druk op hen is voortdurend toegenomen. Het eischte en oefende het recht uit om zijn politiek jegens Finland op te leggen tijdens den Finsch- Sovjet Russisclien oorlog. In het vervolg van zijn rede constateerde de eerste-minister dat de Duitsche plannen om Noorwegen en Denemarken birjien te vallen reeds waren opgesteld, lang voordat de ge allieerden mijnen hadden gelegd in de Noor- sche wateren. Anders zouden de Duitsche troepen niet zoo spoedig in Noorwegen hebben kunnen aankomen. Hij herinnerde er aan dat vandaag hulp is toegezegd aan Noorwegen, waaraan hij toe voegde dat machtige vlooteenheden zich op zee bevinden. Chamberlain besloot met te zeggen dat deze nieuwe en wreede daad van agressie tot nadeel van Duitschland zal keeren en zal bijdragen tot zijn uiteindelijke nederlaag. Aan den volledigen tekst van Chamberlain's rede ©ntleenen wij voorts het volgende: I „Aan het einde van den Finschen oorlog zeide ik: „De veiligheid van Finland is weg, maar is de veiligheid van Noorwegen en Zweden behouden? I Integendeel het gevaar is dichter dan ooit ge- bracht dan tot dusverre voor deze twee landen het i geval was. Het staat thans op hun drempel. Niets I kan hen redden, behalve de vastberadenheid om zich zelf te verdedigen en zich aan te sluiten bij de anderen, die bereid zijn hen te helpen bij hun verdedigen". Sommigen van dengenen, die toen naar mij luisterden, hebben misschien gedacht dat die woorden overdreven waren, maar thans zien wij de voorspelling, die zij behelsden naar den let ter verwezenlijkt. Sinds dien datum heeft de toe- I stand zich verder ontwikkeld. Zooals uiteengezet in de gisteren uitgegeven verklaring heeft de Duitsche regeering het recht opgeëischt en ten uitvoer ge legd om neutrale en in het bijzonder Scandinavi sche schepen te vernietigen op de zeeën rondom dit land en tezelfdertijd drong zij aan op de meest strikte inachtneming van de regels der neutraliteit. De geallieerden hebben besloten dat zij niet voor onbepaalden tijd konden toestemmen in dezen staat i Van zaken (toejuichingen), en zij deelden de Noor- i sche regeering mede dat zij zich het recht voorbe- i hielden om die maatregelen te nemen, die noodig zouden kunnen zijn om het evenwicht te herstellen. Zij legden mijnenvelden in de Noorsche wateren om de ongehinderde doorvaart van het Duitsche ver keer daar tegen te houden, tevens op geenerlei wijze Itusschen beide komende in den normalen Noorschen I handel. DUITSCHE BEWERINGEN TEGEN GESPROKEN. Op geen enkel oogenblik overwogen de geallieer den eenigerlei bezetting van Scandinavisch gebied, zoolang dit niet werd aangevallen door Duitsch land. Alle beweringen van Duitschland over het te gendeel zijn zuiver verzinsels en zijn niet op feiten gegrondvest. De Duitsche regeerïng heeft thans een verklaring uitgegeven, inhoudende dat zij besloten heeft zich te belasten met de bescherming van Denemarken en Noorwegen. Duitsche gemotoriseerde en gewapende troepen zijn bij het aanbreken van den dag de Deensche grens overgetrokken en een aanzienlijk deel van het Deensche gebied staat onder Duitsche Protest tegen de bezetting. Bevolking fot kalmte aangespoord. Koning Christiaan van Denemarken. LONDEN, 9 April (Reuter) De Koning van Denemarken heeft een proclamatie uitgegeven, waarin hij protesteert tegen de bezetting van Denemarken en er bü de bevolking op aan dringt kalm te blijven. De proclamatie eindigt ih'et de woorden: „God behoede u allen. God behoede Denemarken". De Koning heeft tezamen met den eersten minis ter Stauning nog een oproeping ondcrtcckend. die eveneens uit Kopenhagen is uitgezonden en waarin gezegd wordt: „Duitsche troepen hebben in dit land thans contact gevestigd met de Deensche gewapende macht en het is de plicht van het volk zich te onthouden van iederen weerstand tegen deze troepen". bezetting. Gemeld wordt dat Duitsche troepen van morgen in Kopenhagen aan land zijn gezet. De Britsche regeering heeft vernomen, dat de Duitsche gezant te Oslo hedenochtend den formeelen eisch heeft gesteld dat Noorwegen zich aan Duitschland zou overgeven, waarbij hij verklaarde dat in geval van een weigering alle weerstand gebroken zou wor den. Natuurlijk werd deze eisch terstond door de Noorsche regeering afgewezen. Wij hebben thans vernomen dat de gevechten reeds zijn begonnen en er zijn persberichten ont vangen, die melden, dat Oslo en Christiansand zijn gebombardeerd. Duitsche troepen zijn ontscheept op Noorsch gebied op verschillende plaatsen. De Duit sche regeering beweert dat haar aanval op Noor wegen een represaille vormt voor de actie der ge allieerden in de Noorsche wateren. Deze verkla ring zal natuurlijk niemand om den tuin leiden (toe juichingen). Een zoo uitgewerkte operatie, die een ;elijktijdige landing met zich medebrengt van troe pen in een aantal havens, vergezeld door vloot- strijdkrachten eischt lang van tevoren opgestelde plannen. De inlichtingen wijzen duidelijk aan dat dit optreden niet alleen ontworpen, maar reeds in uit voering was voordat de mijnen werden gelegd. Dt feiten van de Duitsche bezetting zelve bewijzen wat ik zooeven heb gezegd. „LANG VOORBEREID". Gemeld wordt dat in Noorsche havens, o.a. Trond- jem hedenmorgen Duitsche gewapende troepen zijn binnengevallen. De afstand van de naastbijzijn- de Duitsche haven Cuxhaven naar Trondjem is bijna zevenhonderd mijlen. Aangenomen dat de expeditie onmiddellijk vertrokken is na de aankon diging van de operaties voor het leggen van de mijnen, kon zij nog niet zijn aangekomen. Er is daarom geen twijfel aan dat de Duitsche plannen voor den aanval op Noorwegen en Denemarken op gesteld en uitgevoerd werden, lang voor het leggen van mijnen door de geallieerden in de Noorsche wateren. De Britsche regéering heeft terstond de Noorsche regeering de verzekering gegeven, dat met het oog op den Duitschen aanval op haar land, zij besloten had terstond haar volledige hulp aan Noorwegen te verleenen (luide toejuichingen) en te kennen heeft gegeven dat zij den oorlog in volledige deelgenoot schap met haar zal voeren. Machtige eenheden der vloot bevinden zich op zee. Het zou niet in het openbaar belang zijn om in dit stadium bijzonderheden mede te deelen over eenigerlei operaties, waarin zij thans zijn gewikkeld. Wij zien deze nieuwe bedreiging van de onafhan kelijkheid van vrije volken onder oogen in de nauwste samenwerking met de Fransche regeering welker strijdkrachten met die van onszelf samen werken. Ik twijfel er niet aan, dat deze verdere ver metele en wreede daad van agressie zal uitloopen ten nadeele van Duitschland en zal bijdragen tot zijn uiteindelijken nederlaag, aldus eindigde Chamber lain. Hierna nam de leider van de Labour Oppositie, Attlee, het woord om uitdrukking te geven aan „sympathie van ons allen met het volk van Dene marken en Noorwegen, twee van de hoogst be schaafde naties in Europa". Het is duideüjk, dat, aldus Attlee, het voeren van een politiek van strik te neutraliteit geen staat behoedt voor aanvallen van de Duitsche regeering. Spieker hoopte dat de Engelsch-Fransche hulp aan Noorwegen volledig zou worden verleend en snel en doeltreffend gege ven zou worden (toejuichingen). „Wij moeten op tijd komen pn alles doen wat wij kunnen om te verhinderen dat wederom een vrij volle gebracht wordt onder den natio- naal-socialistischen hiel". De liberale leider Sinclair gaf eveneens uitdruk king aan sympathie met de slachtoffers van den aanval, waaraan hij toevoegde: „de Britsche regee rïng verdient onzen steun en dien van het geheele land in de actie, die uiteengezet is door den eersten minister." De liberaal Mandei' opperde het denkbeeld van een onmiddellijke bijeenkomst van den Volken bondsraad zooals dat in het geval van Finland ge schiedde. Naar aanleiding van deze laatste vraag zeide de minister: „De eerste dingen moeten eerst geschieden. Er zijn doelmatiger maatregelen dan het bijeenroepen van den Volkenbond". Chamberlain zeide nog dat bij de berichten ovér landing van Duitsche troepen te Narvik wellicht sprake was van een verwarring met een ander Nar- ïk in Zuid-Noor wegen. Ook de gezanten van Zweden en Noorwegen heb ben de zitting van het Lagerhuis bijgewoond. Aanzienlijke luchtmacht in actie. BERLIJN. 9 April (D.N.B.) Aan de Duitsche actie in het Noorden nemen tal van vliegers deel, die deels zijn uitgerust met de nieuwste Messer- schmidt gevechtsvliegtuigen. Sedert de vroege och tenduren verrichten de Duitsche luchtstrijdkrachten op zeer breed front verkenningsvluchten uit over op zeer breed front verkenningsvluchten over de westkust van Noorwegen. Duitsche jachtvliegtui gen vliegen dicht op elkander langs de Deensche westkust over de Duitsche Bocht om die te versper ren. Deensche radio ouder Duitsch toezicht. Censuur op de bladen. LONDEN. 9 April (Reuter). De zender van Ko penhagen. die thans geleid wordt door het Duitsche opperbevel, heeft m het Deensch heden een mede- deeling tot het publiek gericht, waarin verklaard wordt: „Aangezien de telefoon- en telegraafverbindingen in Denemarken onbetrouwbaar zijn, zullen de mid dagedities der bladen alleen nieuws bevatten dat ge leverd is door het Deensche Telegraaf Agentschap Luisteraars wordt verzocht hun radiotoestellen van daag voortdurend te laten functioneeren". Reuter verneemt dat de Duitschers waarschijnlijk naar voren zullen brengen dat hun bezetting van Denemarken IJsland mede betreft evenals de Deen sche bezittingen in Groenland. Op die wijze zouden zij hopen vloot- en luchtbases te krijgen en hun scheepvaartverbinding met Amerika te handhaven. (Deze mededeeling is onduidelijk. Het is niet aan te nemen dat de geallieerden Duitschland in het onbe streden bezit zouden laten van geïsoleerde gebieder- als IJsland en Groenland, zelfs al zou Denemarken hiertegen geen bezwaar opperen. Red. H.'s D.). Schepen vastgehouden. Geen vaart uit Engeland naar Scandinavië en Oostzee. Reuter seint uit Londen, dat het Britsche ministe rie van economische oorlogvoering instructie heef', gegeven, terstond alle voor Scandinavië of de Oost zee bestemde schepen, yan welke nationaliteit ook terstond vast te houden, in afwachting van de ver dere ontwikkeling van de gebeurtenissen in die ge bieden. Mussolini ontvangt den Duitschen gezant. Voordien onderhoud met Ciano. ROME, 9 April (D.N.B.) Mussolini heeft he denmorgen den Duitschen ambassadeur Von Mackensen in het Palazzio Venezia ontvangen. Te voren had de ambassadeur een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano Luchtdienst Stockholm—Londen gestaakt. Een toestel in Amsterdam gebleven. STOCKHOLM. 9 April (Zw. Tel. Ag.) Het vliegtuig van den geregelden dienst Stock holm—Londen heeft de reis te Malmö moeten afbreken. In omgekeerde richting is het vlieg tuig te Amsterdam blijven staan. De machines voor Berlijn. Helsingfors en Visby zijn volgens de dienstregeling vertrokken. De ontscheping van Duitsche troepen. „Was geen represaille tegen Engelsche maatregelen" zoo zegt Londen. Naar Reuier uit Londen meldt, wordt er daar de nadruk op gelegd dat het Maandag door Britsche vlootstrijdkrachten getorpedeerde troepenschip zich in een dusdanige positie bevond, dat iedere suggestie dat het binnenrukken van Noorwegen door Duitsche troepen een represaillemaatregel is voor het leggen van mijnen in de Noorsche territoriale wateren, er krachtig d?or wordt ontzenuwd. Het Duitsche troe penschip moet uit Duitschland vertrokken zijn voor de Duitsche autoriteiten inlichtingen hadden over het plan der geallieerden om mijnen te leggen. Vlugschriften uitgestrooid. STOCKHOLM, 9 April. (Zweedsch Tel. Ag.) Ter wijl vanmorgen omstreeks zes uur de Duitsche troe pen Kopenhagen bezetten en verscheidene Duitsche oorlogsschepen van verschillende klassen op de reede verschenen en troepen ontscheepten, vlogen 50 Duit sche militaire toestellen over de stad. waar zij vlug schriften in de Deensche taal neerwierpen. In deze strooibiljetten werd gezegd, dat Duitschland Dene marken en Noorwegen had bezet. De bevolking werd opgeroepen kalm en gedisciplineerd te blijven. De veerdiensten tusschen Malmö en Kopenhagen zijn gestaakt, maar zullen waarschijnlijk over enkele dagen hervat worden. Ook de Noorsche Koninklijke Familie naar Hamar. WASHINGTON, 9 April. (Reuter.) De Ame- rikaansche legatie in Oslo heeft het slaatsdepar- tement er van in kennis gesteld dat de Noorsche koninklijke familie, naar men gelooft vergezeld van de Noorsche regeering, naar Hamar is ver trokken. De Amerikaansche regeering heeft de behartiging der Britsche en Fransche belangen in Noorwegen op zich genomen op verzoek van de Engelsche en de Fransche autoriteiten. De Engelsche hulp aan Noorwegen. Geruchten over expeditieleger niet bevestigd. Reuter meldt uit Londen: Buiten de verwijzingen naar het Engelsche voor nemen tot hulpverleening aan Noorwegen is er te Londen geen bevestiging van de berichten over een expeditieleger. Het Amerikaansche bericht, als zou een Britsch leger op weg naar Noorwegen zijn, is, naar men ge looft, een uitvloeisel van een onjuist Duitsch bericht Belgische visschersschepen door de Britten naar controlehaven gebracht Ook een Nederlandsche trawler? Twee Belgische visschersschepen zijn op de Noordzee door Engelsche oorlogsbodems ge praaid en naar een contröleliaven opgebracht Men gelooft dat ook een Nederlandsche trawlei zich in dezelfde omstandigheden bevindt. Militair vliegtuig valt op een huis. Verscheidene slachtoffers. Dinsdagochtend is in de gemeente IJkecske in Hongarije een militair vliegtuig op een huis terecht gekomen. Het vliegtuig en het huis zijn in brand geraakt. De bemanning van het vlieg tuig, drie koppen, en de bewoners van het huis zijn gedood. (Van onzen correspondent). Er is een treffend verschil in den kijk op den oorlog tusschen de soldaten te velde en de burgers en de politici in Londen. Ik heb gedurende mijn verblijf in Frankrijk twee afzonderlijke gesprek ken gevoerd met Britsche opperoffieieren, die het bevel voeren over groote en volledige legerafdee- lingen in de sectoren, waarvoor zij verantwoor delijk zijn. In tegenstelling met de uitlatingen van de verantwoordelijke personen op het binnen- landsch front, die blijven getuigen van een afwach tende en defensieve houding, vond ik in de woor den van deze generaals niet alleen groot zelfver trouwen maar ook een sterk verlangen den eersten slag toe te brengen en de zekerheid dat de slag hard aan zou komen. In hun geval verhindert hun plaats en die van de strijdkrachten onder hun bevel in 't geheel van het geallieerde front in dit stadium elf offensief optreden. Zij zijn verplicht te wachten op aanvallende actie van den tegenstander. „Het is geen meening die ik uitspreek", vertelde mij een van de generaals, „maar een onbetwistbaar feit dat zulk een aanvallende actie van den vijand tot de deerlijkste mislukking gedoemd is". Het bewijs voor de juistheid van deze stelling kan uiteraard alleen geleverd worden als de aan val zou komen. Deze generaal baseert zijn meening, die hij als een feit beschouwd wil zien, op de fabel achtige sterkte van de linies, die onder zijn leiding en die van andere opperoffieieren gedurende de zeven maanden oorlog zonder strijd tot stand zijn gekomen, op den geest van zijn troepen en op de hoedanigheid en de hoeveelheid van het moderne oorlogsmateriaal waarover het Britsche leger be schikt. Wij hebben punten van die linies bezocht en ons bij de aarschouwing van de zware militaire wer ken, gegraven in den grond, gegoten uit beton, ge plant in de Fransche akkers, afgevraagd wat de klemmende politieke of psychologische redenen zijn geweest, die Duitschland hebben doen besluiten zijn tegenstanders dezen kostbaren tijd ten ge schenke te geven, een tijd waarin een welhaast on- Geallieerde Oorlogsraad beraadslaagde te Londen, Overeenstemming over te nemen maatregelen. Officieel wordt uit Londen medegedeeld: ..De Opperste Raad van Oorlog der geallieer den is Dinsdagmiddag te Londen bijeengeko men voor de zevende maal sedert het uit breken van den oorlog ter bespreking van den toestand, die het gevolg is van den Duit schen inval in Noorwegen en Denemarken. De vertegenwoordigers van beide landen heb ben de geheele situatie bestudeerd en hebben in volledige eensgezindheid besloten tot ver schillende militaire en diplomatieke maat regelen, welke genomen zullen worden om het hoofd te bieden aan deze laatste daad van agressie. Engeland was vertegenwoordigd door Cham berlain, Halifax. Churchill, Stanley en Sa muel Hoare, die waren vergezeld van Ca- dogan, Newall, Dudley Pound en Ironside, Frankrijk door Reynaud en Daladier, die waren vergezeld van Corbin. Admiraal Darlan en generaal Költz". Reynaud en Daladier zijn gisteravond per vliegtuig uit Londen op Le Bourget teruggekeerd. (Is reeds in een deel eener vortge oplage opgenomen). Geen algemeene mobilisatie in Zweden. STOCKHOLM 9 April (Zw. Tel. Ag.) He' Zweedsche Telegraafagentschap heeft uit bevoegde bron vernomen, dat de berichten omtrent algemee ne mobilisatie in Zweden hiervan is op pag. 2 melding gemaakt, Red. van allen grond ontbloo: zijn. De aanval op Seapa Flow. BERLIJN 9 April Het opperbevel der weer macht maakt bekend: „Gisteravond hebben Duitsche Heinkel gevechts machines wederom in Scapa Flow liggende deelen van de vijandelijke zeestrijdkrachten met grooi succes aangevallen. Twee groote eenheden waar onder een slagschip werden door treffers zwaar be schadigd. Nog drie zware eenheden werden door in de nabijheid inslaande bommen eveneens zwaar be schadigd. In den loop van den dag werden uitge breide verkenningsvluchten boven de Noordzee on dernomen, tot aan den 65sten breedte graad. Ook boven Noord- en Oost-Frankrijk werden verken ningsvluchten verricht. Twee Britsche vliegtuigen, een jachttoestel en een Sunderland-vliegboot wer den neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist". Deensche compagnie wordt in Zweden geïnterneerd. STOCKHOLM, 9 April. Naar van betrouw bare zijde uit Helsingborg wordt medegedeeld is een Deensche compagnie, bestaande uit 150 man, in uniform, vanmorgen vroeg uit hun garnizoen Roes- kild naar Helsingör gemarcheerd en heeft de Son: naar Zweden overgestoken. Zij verzamelden zich, toen zij op Zweedsch grond gebied waren aangekomen en marcheerden in for matie en een Deensche vlag voerend de stad bin nen en gaven zich vervolgens aan de militaire auto riteiten over. Zij zullen geinterneerd worden. (United Press) De B. B. C. neemt sinds Dinsdag uitzendingen van nieuwsberichten in de Noorsche taal in haar programma op. Radio-Oslo heeft gistermiddag medegedeeld: ..De hoofdcommissaris van politie te Oslo heeft van 't Duitsche commando bevel gekregen tot stopzetting der evacuatie van de stad". Daaraan werd toege voegd dat ook degenen, die reeds vertrokken waren, moesten terugkeeren. Het Amerikaansche departement van handel maakt bekend dat de Scandinavische landen onlangs hun goud naar de Vereenigde Staten hebben ge zonden. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt bekend dat de verloven bij het Britsche expeditie leger tot nader order zijn stopgezet. De Zweedsche consul-generaal te Dublin heeft een verklaring afgegeven, waarin hij alle Zweedsche schepen, die in Iersche havens verblijf houden ad viseert niet naar Scandinavië te vertrekken. Ook worden de Zweedsche schepen, die in volle zee op weg naar Scandinavië zijn, aangeraden hun reis te onderbreken. doordringbare linie van groote diepte en lengte een ware S:egfried-linie aan den geallieerden kant kon worden aangelegd. De aanschouwing van deze machtige veldver- sterkingen maakte diepen indruk op me: maar met. een vervulde ze me met ongerustheid over de voor nemens van de Britsche legerleiding zoo de tegen partij straks het initiatief zou nemen tot den aan val en daarbij uit het noorden om de Fransche Maginot-linie heen zou willen rukken. .Blijft u in dat geval", vroeg ik den Britschen bevelhebber des avonds bij de koffie na het eten, „in uw sterke stel. lingen de komst van den vijand afwachten?" De vraag drong zich op omdat een strijdmacht minder geneigd moet zijn een defensieve positie te verla ten naarmate ze voortreffelijker is; en aan de voor treffelijkheid van deze kon niet worden getwijfeld. Het antwoord van mijn gastheer was dat zulk een afwachtende houding in goede stellingen zoo wel in strijd was met de stemming van het leger te velde als met de opvattingen van de hoogste le gerleiding. Hij erkende dat hij hier een verleidelijke positie had voor de verdediging van geallieerden grond maar die moest beschouwd worden als zeer nuttig in geval van nood. dat wil zeggen in het on waarschijnlijke geval dat de geallieerde legers of niet geroepen zouden worden een land dat het slachtoffer was geworden van een invasie te hulp te snellen of. als die hulp wel zou zijn ingeroepen, gedwongen zou worden op deze stellingen terug te trekken. „U moet niet vergeten", zeide hij, „dat dit een ongewone oorlog is. waarvoor ook de voorzie ningen een ongewone gedaante aannemen. Geen ander terrein is aangewezen voor onze militaire werken". Een rare oorlog inderdaad. Het leger wilde ons toch wat laten zien; in actie gaf het opvoeringen met tanks, kleine en groote. met opvouwbare boo ten. die in een ommezien onder de be scherming van rookgordijnen machinegeweer vuur een sectie soldaten over een rivier brachten, met batterijen luchtdoelgeschut die automatisch en dank zij den bijstand van ingewikkelde instrumenten, die nauwkeurig hoog te en afstand van het doel rastellen, de bewegin gen -van vijandelijke vliegtuigen volgen en haar doodend staal uitspuwen tot het vermetelste vlieg tuig, dat aan is komen duiken en zijn bommen laat vallen van een hoogte van tien meter, misschien, en misschien niet (dat kan men in manoeuvres niet vast zeggen) uit de lucht is geschoten. Men kan er uit leeren dat dc Britten hier over goed oorlogs materiaal beschikken, en dat de mannen die het bedienen er voortreffelijk mee kunnen omgaan. De waarheid verlangt van me vast te stellen dat de generaal, die zoo hoog opgaf van de stemming on der den troep, geen ijdele taal sprak. De politici in Londen spreken van een missie ter redding van het menschdom. De soldaten te velde zijn minder hoog dravend maar veel feller. Zij voeren hun manoeu vres met zoovee] ijver en lust uit omdat zij klaar blijkelijk de werkelijkheid voor oogen hebben. Het is merkwaardig. Het is misschien wat pijnlijk het te moeten vaststellen. Maar het is waar. PROGRAMMA DONDERDAG 11 APRIL. HILVERSUM I 1875 M en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramo- foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Christ, liederen (opn.). 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest (12.45—1.10 Berichten ANP. gramofoon muziek). 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziék. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Damles. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berich ten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuziek» 8.00 Berichten ANP, internationaal overzicht, her haling SOS-berichten. 8.25 Engelsch Hervormde Kerkdienst. 9.25 Arnhemsche orkestvereeniging en solist. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten A NP, actueel half uur. 10.30 Arnhemsche orkestver eeniging. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Week overzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 AVRO dansorkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmu ziek. 1.00 Francis Keth'ensemble. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Viool, fluit en piano. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor Zieken en Thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Avro-amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek met verbindende tekst. 8.45 Orgelspel. 9.00 Radiotoo- neel. 9.50 Omroeporkest en solist. 10.35 Avro- dansorkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Zigeuner orkest Pali. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 BBC-Schotsch orkest. 12.00 Uit Zwitser land: Lichte muziek. 12.20 Berichten. 12.35 Harry Roy en zijn Band. 1.00 Het Arcadiantrio. 1.20 Bugle calls, causerie. 1.40 Orgelspel. 2.05 Stedelijk orkest van Bournemouth. 2.40 Varété. 3.00 Falkman's Apa- chenorkest. 3.35 Causerie. 3.50 De BBC-zangers. 4.20 Berichten en causerie. 3.50 De BBC-zangers Muzikale causerie. 5.20 Berichten en dialoog over voedselproblemen. 5.35 Voor de boeren. 5.50 Va riété. 6.20 Eerste acte van de opera La Traviata. 6.50 Revue uitzending. 7.35 Radiotooneel. 8.20 Be- 'richten. 8.40 War commentary, causerie. 8.55 Va riété. 9.20 Liedjes. 9.35 Korte Kerkdienst. 9.55 Het Blech-kwartet. 10.40 George Melachrino's Band. 10.20 Berichten. RADIO PARIJS 1648 M. 11.10 en 11.35 Ensemlbe: Airs Rediviva. 12.05 Zang. 12.35 Pianovoordracht. 1 05 en 1.30 Cello en piano. 2.20 Orkestconcert. 4.20 Radiotooneel. 5.20 Opera-uitzending. 9.05 Fransche volksliederen (met toelichting). 9.20 Radiotooneel. 10.05 en 11.05— 11.50 Concert. KEULEN 456 M. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.40 Concert. 7.50 Vocaal en instrumentaal HJ-concert. 8.308.50 Piano voordracht. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Omroep orkest en solisten. 12.15 Muzikaal tusschenspel. 1.50 Het Münchcner hoorntrio. 2.35 Omroeporkest. 3.50 Folkloristische programma. 4.10 Zang. 4.45 en 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 tot sluiten: Zie Deutsch- landsender BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest. 12.501.20, 4.55, 5.50 en 6.20 Gramofoon muziek. 7.20 Voor soldaten. 9.20 Omroepsymphonie orkest en het Russische koor van Brussel. 9.50— 10.05 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.50—1.20. 4.20, 6.05 en 6.35 Gramofoon muziek. 7.20 Voor de soldaten. 7.50 en 8.35 Radio orkest. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. OEI TSUI!LANBSENDER 1571 M. 6.35 Omroepkleinorkest en solisten. 8.20 Berich ten. 8.50 K. Albrecht's orkest. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.2612.20 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9