Watersnood teistert Hongarije. Orhlendbeurs Amsterdam c Mensch en dier getroffen. DONDERDAG 11 A P R I E 1940 HAARDE M'S D A G B E A D 8 De torpedeering van de „Arendskerk". Een Dirïtsche uiteenzetting:. BERLIJN, 11 April. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Een typisch voorbeeld voor de lichtzinnigheid, waarmede een deel der neutrale pers verkeerde be richten van den vijand over de Duitsche oorlogvoe ring ter zee overneemt, vormt het geval van het op 15 Januari door een Duitsche duikboot tot zinken ge brachte Nederlandsche stoomschip „Arendskerk" Dit geval is door Nederlandsche bladen weken lang als aanleiding genomen tot een perscampagne tegen het optreden van de Duitsche zeestrijdkrachten. Inmiddels is gebleken dat de voorstelling van fei ten, zooals van het af aan van Duitsche zijde gege ven, volledig juist was. De torpedeering van de „Arendskerk" was toelaatbaar om een dubbele re den. Het schip vervoerde absolute contrabande, welke meer dan de helft van zijn lading vormde, en welke bestemd was voor de vijandelijke haven Dur ban in Zuid-Afrika. Om die reden kon het schip worden buitgemaakt en daar opbrenging naar een Duitsche haven het opbrengende vaartuig in gevaar gebracht zou hebben, kon het vernield worden. Nog ernstiger evenwel was de tweede reden, waarom de „Arendskerk" tot zinken werd gebracht. Hel schip had zich nJ. schuldig gemaakt aan steun verleen ing aan den vijand, daar het na het stopsignaal veel vuldig met regelmatige tusschenpoozen radioseinen heeft gegeven, welke door het Fransche station Aa- dio Ouessant zijn opgevangen en doorgestuurd. Een dergelijke houding, welke in de huidige omstandig heden van den oorlog ter zee het aanhoudende oor logsschip aan ernstige gevaren blootstelt, is volgens het onbetwiste volkenrecht voor zich alleen vol doende om de opbrenging en in dit geval het tot zin ken brengen van een schip te rechtvaardigen. De Duitsche pers spreekt de verwachting uit. zoo besluit het D. N. B.. dat de Nederlandsche pers thans plaats zal geven aan de waarheid en op passende wijze de onjuistheid van de door h engeuite beschul digingen en van de daaraan vastgeknoopte gevolgen zullen vaststellen. (Het ANP teekent hierbij aan dat volgens de over gelegde ladingslijsten de bewering, als zou meer dan vijftig procent absolute contrabande aan boord ge weest zijn, onjuist is, terwijl de bewering omtrent het gebruik van de radio niet in overeenstemming is met hetgeen bij het onderzoek door den raad van de scheepvaart is gebleken.) ONGELUK OP EEN BOUWTERREIN. Woensdagmorgen is op een bouwterrein aan de Eemstraat in Haarlem-Noord een ongeluk ge beurd. Door eigen onvoorzichtigheid is de 20-ja- rige steenrijder B. V. uit Haarlemmermeer tusschen een geladen vrachtauto en een muur bekneld ge raakt. Hij liep namelijk achter de achteruitrijdende vrachtauto om een klep op te houden; hij gaf niet bijtijds een teeken om te stoppen, zoodat de be stuurder van de vrachtauto, een 25-jarige steen rijder. in een nauwe ruimte doorreed. V., die in wendig gekneusd werd. is door leden van den Ongevallendienst per ziekenauto naar het zieken huis St. Johannes de Deo vervoerd, waar bleek, dat hij een bakkenfractuur had opgeloopen. Er be staat geen levensgevaar. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 220—222 V2 H.V.A. 373—380. Amst. Rubber 183184 Philips 119 AKU 41—411/2 Unilever 9090 3/8 Java-China-Japan lijn 113116 Ned. Scheepvaart Unie 112V2114 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 110. Holland-Amerika Lijn 91 y2 Beth. Steel 60y2—5/8 U.S. Steel 47.^—1/2 Republic Steel 17<417 5/16 Anaconda 23 11/16 Shell 93 4 Wilson 4 5/8—13/16 Een halve eeuw geleden Uit Haarlems Dagblad van I 890. 11 April: HOEFBESLAG. Toen het paard nog niet door de auto verdrongen was, ook wat de kazerne aan den Schoterweg betreft (vroeger waren daar huzaren met hun paarden onderge bracht, nu zijn het de mannen van den motordienst met hun automobielen!) wa ren er hier ter stede vele hoefsmeden ge vestigd. In de Groote Houtstraat was er een, tegenover het Proveniershuis, met een „stoel" aan den straatkant, zoodat de paarden die beslagen werden, gedeeltelijk op den openbaren weg stonden. De afdeeling Haarlem van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw organi seerde elk jaar een cursus in hoefbeslag, omdat het van belang was hier bekwame hoefsmeden te hebbea Een korporaal-hoefsmid van de huzaren was de leermeester van de cursisten wat het practische gedeelte betreft. De luite nant-paardenarts verzorgde het theoreti sche gedeelte van de opleiding. In April werden de examens gehouden de cursisten die een voldoend examen af legden. kregen een diploma. In 1890 reikte de luitenant-paardenarts W. G. v. d. Wal deze diploma's uit. „Jody en het Hertejong" Een millioen menschen lazen dit boek en het werd hun dierbaar. Het is een Cultuurserie-boek (Adv Ingez Med.) Boskoopsche Plantencentrale. De heer J. J. van Wooning heeft in het perceel Gasthuissingel 6 te Haarlem een zaak in planten, heesters enz geopend. Hij heeft in deze groote, bij zonder gunstig gelegen ruimte een groote hoeveel heid bloemen, heesters, vrucht- en sierboomen,] stam- klim- en struikrozen in alle soorten en kleu ren. Tevens een hoeveelheid van wel 150 verschil lende soorten rotsplanten. In een aparte afdeeling staan prachtige kamerplanten uit Aalsmeer zeer overzichtelijk op een pyramide-vormig rek opge steld. De heer Van Wooning. die al meer dan dertig jaar in dit vak is én die dus als een deskundige op dit gebied beschouwd kan worden, kan de planten, bloemen en heesters tegen scherp concurreerende prijzen leveren, omdat de export uit Boskoop naar] het buitenland wegens de internationale verwik kelingen geheel stil staat. Dezer dagen zal een groote dekschuit in den Gasthuissingel vlak voor ge noemd perceel een vaste ligplaats krijgen. Deze zal als opslagplaats dienst doen. PAARDENSPORT TERAARDEBESTELLING R. J. J. H1EMSTRA Woensdag heeft op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage de ter aardebestenmg plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer R. J. J. Hiemstra, directeur van de Haagsche Manége, die tijdens een jachtrit om het leven is ge komen. De belangstelling was heel groot. Aanwezig waren o.a. de heer-en Ph. J. graaf Van Zuylen van Nyevelt en jhr. C. E. J. M. Verheijen, resp. kamer heer-ceremoniemeester en eerste stalmeester van H.M. de Koningin: de heer E. H. Juckema van Bur- manïa baron Rengers van Warmenhuizen, dienst doend grootmeester van Prinses Juliana, enz. In de aula werd eerst het woord gevoerd door den heer P. Hiemstra, een broer van den ontslapene. Vervolgens door graaf van Limburg Stirum namens de Zuid-Hollandsche Jacfftvereeniging; de heer A, W. Sijthoff namens de 's Gravenhaagsche Carrous- selclub; ir. J. F. R. van der Wal en J. Verwey als vrienden van den overledene en tenslotte een der pikeurs van de Manége. Aan de groeve dankte een zoon voor de betoonde belangstelling. ten jaar lang geen jacht. De 1 Mei-vieriiig. Filmvoorstelling en avondvergadering. Het programma voor de viering van den 1 Mei dag door de S.D.A.P. en den H.B.B. luidt als volgt 's Morgens om 10 uur filmvoorstelling in het Frans Halstheater, waar de film „Robert Koch" Vertoond zal Worden en de heer M. A. Reinalda wethouder van Haarlem, een korte toespraak zal houden. Aan deze filmvoorstelling zal de mandolineclub' „Apollo" haar medewerking verleenen. Des avonds wordt in de groote zaal van het Ge meentelijk Concertgebouw een Mei-vergadering gehouden, waar de heer S. de La Bella de Mei rede zal uitspreken. Het gezelschap-Bleekroode zal een gevarieerd programma uitvoeren en de muziek- vereeniging „Excelsior" zal eenige muzieknummers ten gehoore brengen. FLORALIAVEREENIGING. Dinsdag hield de Floraliavereeniging te Haar lem haar jaarvergadering onder leiding van mevr. M. R. Robbersten Oever. Uit het jaarverslag van de secretaresse mevr. SteenhuisPollman bleek, dat in 1939 ongeveer 3000 stekken waren uitgereikt en dat op de ten toonstelling. die in September gehouden werd, zeer goede resultaten aan den dag kwamen. Dank werd gebracht aan de medewerking van het gemeente bestuur en de directeur van Hout en Plantsoenen. De in uitzicht gestelde feestmiddag moest door de ongeregelde schooltijden uitgesteld worden, maar zal een dezer dagen toch plaats hebben. Ook dit jaar zullen op 21 en 22 Mei weer ruim 2500 stek ken worden uitgereikt. De penningmeesteresse, mevr. Stibbe deed in haar verslag uitkomen, dat de vereeniging voor haar paedagogisch werk steun nog zeer goed kan gebruiken, want de kas sloot over 1939 met een nadeelig saldo. Vooral de aanschaffing der stekken en het aankoopen van meer dan 140 prijzen, eischte zware offers, waar tegenover staat de zeer geringe steun van ouders en andere belanghebbenden bij dit opvoedkundig werk. NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Voor de afd. Haarlem van het Natoinaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren zal de heer J. P. Strij- bos op Zaterdag 13 dezer een lezing houden over zijn reis naar Spitsbergen. Deze lezing, welke met films en lantaarnplaat jes zal worden geïllustreerd, wordt gehouden in het Restaurant Brinkmann. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. In het filiaal „Huis te Zaanen", van de Stads bibliotheek en leeszaal, zijn de volgende aanwinsten ter beschikking gekomen: Opvoeding en onderwijs: Kind, Het; jaargangen 1933, 1934 en 1936. Gezondheidszorg: Eijkman: Mijn kind wil niet eten. Koenen: Onze volksgezondheid in vogelvlucht. Land- en Volkenkunde: Schmal: Finlands lot. Schuiling: Finland. Nederlandsche romans: Helman: Orkaan bij nacht. Houwink: Een man zonder karakter. Rijnsdorp: Eldert Holier (Chr.) Vuyk, Bep: Het laatste huis van de wereld. Engelsche romans: Lewis: Babbitt. Mary Webb: The golden arrow. Gone to earth. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Aanwinsten. Rechtswetenschappen: Bonger, W. A.: Ras en Misdaad. 1939. Huygens, W. Het Wieringermeer. 1939. Kooiman, Dd.: Handboek voor de beoefening van de practijk der gemeente-administratie: 5e dr. 1939. Loenen, J. W. A. C. van: De gemeentewet en haar toepassing: 2e dr. 1934'38. 3 dln. Schürmann, C. W. A,: De afbetalingshandel 1936. Letterkunde: Eeden Jr.. F. W. van: De broeders; tragedie van het recht. 1939. In aanbouw: letterkundig werk van jongeren: samengesteld door K. Lekkerkerker. 1939. Verwey, A: Frederik van Eeden, 1939. Beeldende kunsten: Hoffmann, Malvina: Sculpture, inside and out. 1939. Kurth, J.: Die primitiven des Japanholzschnittes. 1922. Moholy, Lucia: A hundred years of photogra phy. 1939. Osswald, C.: Kunst und Seele der Renaissance. 3926. Geschiedenis: Fisher, II. A. L.: Geschiedenis van Europa. 1939. 3 din. 1. Oudhmeid en middeleeuwen. 2. Nieuwe tijd. 3. Nieuwste tijd. Prinsen Geerligs, H. C.: Twaalf eeuwen Kenne- mer historiën. 1939. Vath, A.: Die Inder 1934. Nederlandse!» en in het Nederlandsch vertaalde romans: Hurst, Fannie. Vier dochters. 1939. Kazemier, G.: De historie van Isabele en Verowïn. 1937. Mao Tun. (Ps. van Tschen Yen Ping): Scheme ring over Shanghai. 1933. Rolland, R.: Goede Vrijdag. 1918. Toonder, J. G.: Een man zet door. 1939. TENTOONSTELLING INZAKE GELOOFS VERVOLGING. Gebedsurc op 22 April in de Groote Kerk. De tentoonstelling, inzake bolsjewisme en geloofsvervolging, welke het Nationale Verbond „Godsdienst, Gezin, Gezag" ook te dezer stede organiseert, is nader bepaald op Dinsdag 23, Woens dag 24, Donderdag 25 en Vrijdag 26 April in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Aan de tentoonstelling gaat een gebedsure vooraf, welke gehouden wordt Maandag 22 April om kwart over acht in de Groote Kerk. In dezen dienst zullen voorgaan ds. A. Dubois, predikant bij de Chr. Ge reformeerde Kerk te Gouda, thans reserve-pre diker in Heemstede en lid van het Landelijk Comité ds. T. Viitasaari, predikant der Finsche Zeelieden zending in Rotterdam en eenige Haarlemsche pre dikanten. H. W. MAUSER OVERLEDEN. Woensdag is op 71-jarigen leeftijd te Delft over leden de heer H. W. Mauser, tot 1930 directeur van de Delftsche aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" en sedert dien commissaris der naamlooze ven nootschap. De overledene, die baanbrekend werk heeft ver richt op het gebied van de Nederlandsche Kera mische industrie, was gedurende eenige jaren voor zitter van de Kamer voor Koophandel voor Delft en Omstreken Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. HUISHOUDZEEP le gebruiken. Maar het voornaamste is de bijzondere eigenschap van de CONDORZEEP om zelfs het hardste water zoo zacht als regenwater te maken, waardoor het een heerlijk werkzaam schuim geeft. Nv.ZEEPFABR.yH DE HAASVAN BRERO APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) Tegeltableau van de kruiers. Onthulling op Haarlem's station. Hedenmorgen omstreeks 11 uur vond op het tweede perron van het station te Haarlem de ont hulling plaats van een tegeltableau, dat de Neder landsche stationskruïers ter gelegenheid van het eeuwfeest der Spoorwegen aan de directie der Ne derlandsche Spoorwegen aanbieden. In aanwezigheid van het comité der kruiers be staande uit de heeren K. L. Harsveld, P. Groen huizen, L. Muniaerts, Th. Veis, S. Smit en D. J. Willemsen, den chef van het station te Haarlem, den heer v. Doorn, den perschef der Spoorwegen D. Schiferli en belangstellenden werd dit tableau door den heer W. Berdenis van Berlekom, hoofd inspecteur tc Amsterdam namens de directie aan vaard. De heer KI. Harsveld liet de aanbieding bege leid gaan van eenige welgekozen woorden, en sprak de hoop uit dat de kruiers het spoedig weer zoo druk mogen hebben als op het tegeltableau is weergegeven. en De heer Ir. Berdenas van Berlekom zei het zeer te waardeeren dat de kruiers in Nederland hun belangstelling voor de Spoorwegen op deze wijze uiten; veertig stations en in totaal tweehonderd kruiers hebben aan de totstandkoming van dit hul deblijk deelgenomen. Inderdaad, de afbeelding op de tegels een kruier belader, met bagage is voor de kruiers om te watertanden. Moge de wer kelijkheid weer spoedig zoo zijn. De stationschef de heer v. Doorn uitte zijn vol doening over het feit dat het tableau een plaats had mogen vinden op het Haarlemsche station. Het tableau werd ontworpen door den heer J. Giding. en VERKEERSONGELUKKEN. Te Haarlem hebben Woensdag weer eenige verkeersongelukken plaats gehad. Het zesjarig jongetje K. S. stak te half drie op de Leidsche- vaart plotseling den rijweg over en liep tegen een juist naderenden motorwielrijder op. Het kind viel en kreeg wonden aan het hoofd. Door een passeerenden arts werd hij naar het Ziekenhuis St.-Johannes de Deo vervoerd, waar hij ter obser vatie is opgenomen, omdat de mogelijkheid van een kaakfractuur niet is uitgesloten. Een uur later ontstond in het nauwe gedeelte van de Gierstraat een opstopping, doordat een handkar, bestuurd door de gebroeders P. en R. H-, resp. 21 en 10 jaar oud. geen voldoende ruimte voor passeeren had. De kar kwam in aan raking met een tramrïjtuig. Door den slag maak te de handwagen een slag om. waardoor de ge broeders gekwetst werden. P. kreeg een kneu zing in de lies en R. een ontvelling aan den arm. Door leden van den Ongevallendienst werden zij behandeld, waarna zij naar het Ziekenhuis St.-Johannes de Deo werden vervoerd. P. blijft voorloopig in observatie; R. kon spoedig naar huis gaan. Beide wagens werden licht bescha digd. Het tramverkeer ondervond een half uur vertraging. De politie heeft van het voorgeval lene proces-verbaal opgemaakt. De 60-jarige voetganger J. V.. wonende te Bloemendaal, had Woensdagavond kwart over zeven het ongeluk, toen hij van het trottoir op den hoek van den Kruisweg en het Kennemer- plein wilde stappen, te struikelen en te vallen. Hij brak zijn dijbeen. Leden van den Ongeval lendienst. hebben hem voorloopig verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St.-Johannes de Deo werd vervoerd. DE TREINDIENST TE HAARLEM. De beperkte treindienst blijft uiteraard nog steeds van kracht. Naar Amsterdam vertrekken de treinen om 8 09 en vervolgens om de twee uren tot en met 18.09 en dan om 19.09, 21.09 en 23.09. Des mogens wordt zooveel mogelijk gepoogd de volgende ext.ra-treinen naar Amsterdam te laten loopen; 6.45, 7.15, 7.30, 7.55, 8.20, 8.30, 8.45. 9.15, 9.30 en 9.50. Gemeente-ambtenaar te Amersfoort gearresteerd. Op vermoeden van fraude heeft de gemeentepo- ':tie te Amersfoort eer ambtenaar ter gemeente secretarie gearresteerd, die in het bijzonder belast was met de verzorging van paspoorten. Hij is op het politiebureau in verzekerde bewaring gesteld. Vrachtauto floor trein vernield. Chauffeur wist op het laatst uit den wagen te springen. Dinsdagavond omstreeks half negen reed te Waalwijk een vrachtauto door den afsluitboom van een bewaakten spoorwegovergang, vermoede lijk ten gevolge van een defect aan den wagen. Op hetzelfde oogenblik naderde een trein uit de richting Lage Zwaluwe, welke de vrachtauto greep en ongeveer zestig meter meesleurde. De chauffeur, van Heumen genaamd, die het gevaar op het laatste oogenblik zag, sprong uit de cabine en kwam er daardoor met den schrik af. De auto werd geheel vernield. Met een vertraging van een half uur zette de trein de reis in de richting 's-Hertogerabosch voort. Ongewone juweelendieven. Mieren sleepten brilliantjes weg. Het Soerabajaasch Handelsblad vernam uit den mond van een plaatselijk juwelier een zeer buite nissig geval van juweelendiefstal dat waard is om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Deze juwelier had in zijn etalage een collectie losse brilliantjes van kleine afmetingen voor ver koop uitgestald en bemerkte eenige dagen achter een dat de brilliantjes wijd en zijd verspreid in de etalagekast lagen. Navraag bij het personeel lever de geen resultaat op totdat de eigenaar bij toeval de oorzaak-ontdekte. Op een morgen kwam in den winkel een kooper voor deze brilliantjes en toen de juwelier het met fluweel overtrokken plankje, waarop de brillian tjes lagen aan den klant wilde toonen, zag hij tot zijn groote verbazing, dat een der brilliantjes „wegliep". Het bleek, dat een mier de dader was, die vermoedelijk het kostbare gesteente voor suiker aanzag. Onmiddellijk hierop werd de geheele etalagekast uit elkaar gehaald met het resultaat, dat verschei dene steentjes nog tusschen het houtwerk gevon den werden. Voor zoover nagegaan kon worden hadden de mieren geen brilliantjes naar buiten ge sleept. Uitspraken van de Rechtbank. B»jl beslechtte ruzie om een meisje. Een jaar gevangenisstraf eischte de Officier 14 dagen geleden tegen een 26-jarigen opperman uit Krommenie, die bij een vechtpartij om een meisje een 24-jarigen los-arbeider uit Beverwijk met een bijl had geslagen. Bij de behandeling van deze zaak had de verdediger mr. dr. A. F. H. Schreurs de on middellijke invrijheidstelling van den verdachte, die reeds 2/. maand in voorarrest zat. geëischt. De rechtbank had hiertoe besloten. De opperman werd hedenmorgen veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Ongeluk bij Van Leer's walsbedrijf. Bij Van Leer's walsbedrijf was op 4 November tengevolge van een fout van een 31-jarigen dubbe- laar een ongeluk gebeurd waardoor een arbeider een zwaar contra-gewicht tegen zijn lichaam had gekregen. Een maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en f 20 boete had de Officier geëischt. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot 1 maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en een geldboete van f 25 of 15 dagen. Uitbetaling Kostwinnersvergoeding De Burgemeester van Haarlem maakt bekend dat de UITBETALING van kost winnersvergoeding aan de verwanten van gemobiliseerde dienstplichtigen in het ver volg zal plaats hebben 's ZATERDAGS in het gebouw „St. Bavo" aan de Smede- straat alhier. De uren van uitbetaling zijn niet ge wijzigd. (Adv Ingez. Med.) Soldaat gearresteerd. Wilde een korporaal niet salueeren. Woensdagavond negen uur werd in de Groote Houtstraat te Haarlem eenige stagnatie veroor zaakt, omdat een dienstplichtige soldaat, die ge weigerd had aan een korporaal het slatuur te brengen, gearesrleerd moest worden. De soldaat wenschte ook zijn naam niet op te geven. Door een inmiddels verschenen korporaal van de militaire politie werd de weerspannige naar een militaire verblijfplaats overgebi-acht. De politie was genood zaakt, een menigte burgers en soldaten, die de handelwijze van den korporaal afkeurden, uiteen te drijven, waarna de rust hersteld werd. KEURING VAN TREKHONDEN EN HONDENKARREN. De keuring van trekhonden en hondenkarren zal dit jaar worden gehouden op Maandag 29 April en wel op de binnenplaats van het bureau van Politie. Houders van trekhonden moeten ter keuring verschijnen met karren en tuig. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 6.67. Berlijn 75.25. Parijs 3.78. Brussel 31.82)6 Zwitserland 42.24V2 New York 1.88 3/8. 12.-— uur. Londen 6.75. Berlijn 7575.50 Parijs 3.83. Brussel 31.81)6 Zwitserland 42.24v2 New York 1.88 3/8 Italië. Vrije lire 9.56 Re is lire 7.95 Bankpapier 6.50 NEDERLANDSCHE SOLDATEN EN DUITSCHE LIEDEREN Het heeft de aandacht van sommige burgers ge trokken dat Nederlandsche soldaten op straat wel Duitsche liedjes zingen. Van bevoegde zij vernemen wij thans, dat dit soldaten zijn, die in Duitschland woonachtig waren, geen of bijna geen Nederlandsch spreken en thans hier onder do wapenen ziin in afwachting van hun vertrek met groot verlof. Na tuurlijk is het zingen van Duitsche strijdliederen verboden. Onze correspondent te Boedapest schrijft; DE barre winter met zijn ontzettend strenge vorst heeft dit jaar bijzon der lang geduurd. Nog steeds liggen er, ondanks dat het voorjaarszonne tje eindelijk is gaan schijnen, groote hoopen sneeuw op het platteland van Hongarije, in de bosschen en op de hellingen van de heu vels en van de bergen. Op de periode van de ijzige koude zijn overstroomingen gevolgd. De rivieren konden de groote massa's gesmol ten sneeuw niet meer in zich opnemen en niet meer verwerken en zoodoende zijn zij ver buiten haar oevers getreden en hebben zij uitgestrekte deelen van het land, met ste den en dorpen, wegen en spoorlijnen, onder water gezet. De gevolgen van dit alles zijn nog niet te over zien. De landbouw heeft enorme schade onder vonden en er zal dit jaar van een groot gedeelte van den oogst niet veel terecht kunnen komen. Bovendien hebben tal van menschen bijna al hun have en goed verloren. Het zijn natuurlijk juist vooral de uit leem opgetrokken huisjes van de armste landbewoners, die het eerste onder den drang van het water bezweken zijn. De minister van landbouw graaf Michael Teleki (die tot de familie van den eersten minister graaf Paul Teleki behoort) en verscheidene autoriteiten heb ben enkele tochten per vliegtuig over de over stroomde gebieden gemaakt en dezer dagen is ook het staatshoofd Horthy de lucht in gestegen om de onder water staande streken in oogen- schouw te nemen. De Hongaarse he bladen publi- ceeren een open brief van Horthy aan den mi nister-president. waarin hij er op aandringt dat er iets voor de slachtoffers van den watersnood gedaan wordt. Hij wekt een ieder op een steen tje bij te dragen voor het ondersteuningswerk, dat door een regeeringscommissaris geleid zal worden. Schade aan veestapel en wildstand. Het jagen is in Hongarije steeds van groote beteekenis geweest en is vooral gedurende de laatste twintig jaar zeer toegenomen. Uit offi- cieele gegevens blijkt dat de jacht ln Hongarije Jaarlijks méér dan 20 millioen pengö oplevert. Tal van rijike lieden en bekende persoonlijkheden uit heel Europa en ook uit overzeesche gewesten kwamen ieder jaar naar Hongarije toe om er te jagen. Veel buitenlanders hebben hier voort durend jachtterreinen gepacht. De Hongaarsche herten zijn beroemd om hun prachtige wijduit- staande geweien, evenals de Hongaarsche dam herten. Die geweien hebben op internationale jachtten toonstellingen de hoogste onderscheidin gen verkregen. Er werden in Hongarije jaarlijks gemiddeld 6000 herten en 10 a 12000 damherten gedood. Vermaard zijn verder ook de moufflons, een soort van wilde schapen, die tegen het mid den van de,vorige eeuw door een graaf Forgach uit Sardinië en Corsica werden ingevoerd. Het zijn dieren, die de streek, waar men hen heen gebracht heeft, nooit verlaten. Zij hebben groote, spiraalvormige horens, die als jachttropheeën zeer gezocht zijn. Voorts heeft men hier veel wilde zwijnen, waarvan er jaarlijks 1000 a 1500 gedood werden. Bovendien lieten jaarlijks circa 300.000 wilde fazanten, 40.000 snippen en 15.000 vossen door jagershand het leven, en werden 2 millioen ha-^en en patrijzen buitgemaakt. Men neemt aan. dat dezen winter bijna alle wilde zwijnen door de strenge vorst zijn omge komen. Zij zijn vehhongerd of doodgevroren. Van fazanten schijnt maar ongeveer de helft te zijn overgebleven en er moeten ongeveer een millioen hazen en bijna net zooveel patriizen omgekomen zijn. Het is dus zaak er thans voor te zorgen dat het wild niet geheel uitsterft. Het zal echler. ook wanneer men het jagen in 1940 geheel verbiedt, toch nog wel twee of drie jaar duren, voordat de normale wildstand weer bereikt is. W. M. BEKAAR. Mensch en dier hebben te lijden gehad. In de onmiddellijke omgeving van Boedapest zijn ettelijke duizenden varkens en schapen verdronken. En ook het wild is zoowel door de strenge vorst als later door het water op onrustbarende wijze gedund. Daarom hebben de groote jachtvereenigingen zich tot het ministerie van landbouw gewend om te vra gen het jagen gedurende dit geheele jaar ir Hongarije te verbieden. Men is reeds aan In werk getogen om een desbetreffende bepa ling op te stellen, welke dezer dagen van kracht zal worden. DIENSTEN DER NEDERLANDSCHE SPOOR WEGEN GEDEELTELIJK WEER NORMAAL. UTRECHT, 11 April Ingaande heden 13 uur wordt op de volgende baanvakken de volledige dienstregeling van 15 October hersteld: De Haarlemmermeei-lïjnen, Gouda-Sehoonhoven, Alkmaar-Bergen aan Zee. Alkmaar-Wnrmenhuizen, Hoedekcn-kcrke-Goes, en de motortreinen Goes- Vlissingen; Gouda-Boskoop-Alphen en de motor- treinen Alphen-Leiden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10