Betere Maatkleeding GEBRUIK SUNLIGHT ZEEP „DE DAC BREEKT AAN „WINDSOR AGENDA. Ook de „Adelante" IJM. 19 werd door een Duitsch vliegtuig beschoten. Haarlem als Roode Krurs-centrum. /cueep/ t ji wem fluted® auutte. in/t en ietteren Feestconcert van „Voor de Kunst". T-T A A R L' E M'S DAHE L" *A" D ten haagtepuHt aan fiCmkunstr Een werk, dat filmliefheb bers niet mogen missen. Marcel Carries meesterwerk. Frans Hals Onze rubriek „Groote films werpen haar scha duwen vooruit" is uitsluitend bestemd om films, welke o.i. zonder voprbehoud meesterwerken ge- noemd mogen worden, te waarmerken. Het is niet dikwijls dat we films deze onderscheiding „groot" kunnen geven: veelvuldiger komt het -voor dat films wel goed zijn, veel goeds in zich hebben, beslist de moeite waard zijn, of in ieder geval het goede bedoeld hebben, en bepaald talloos zijn de films, die zich heelemaal niet onderscheiden en die we consumeeren gelijk ons dagelijksch brood. De laatste maal, dat de schaduw in den vorm van de zwarte letters eener voorbespreking van een groote film zich vooruit in onze filmkolommen pro jecteerde, was er sprake van het meesterwerk van Marcel Carné „De dag breekt aan". Welnu, nog éénmaal werpt deze groote filmgebeurtenis een schaduw vooruit, nog éénmaal willen we de bij zondere hoedanigheden van de fil mondei- uw aan dacht brengen en dan komt.Vrijdag a.s. voor 't eerst in Haarlem de film zelf. in het Frans Hals Theater en we hopen dat ze succes mag hebben en dat de Haarlemsche filmliefhebbers haar zullen kunnen waai'deereru Ik refereer aan mijn eerste bespreking van „De dag breekt aan", wanneer ik deze creatie één van de hoogste top punten noem, welke de cinematografie ooit heeft be reikt. Deze film is zelfs zoo hoogreikend als cinema tografische prestatie dat de uitersten raken elkaar er een partij toeschouwers zal zijn, die haar on beschrijflijk schoon en boeiend vindt en een andere partij, die haar vervelend acht. M.i. is er ten aan zien van deze film geen middenweg, men zal haar niet kunnen kwalificeeren met „Het gaat wel" of een andere lauwe uitlating. Deze film beteekent voor den bioscoopbezoeker, of alles of niets Waar 'm de kracht van dit werk precies in zit? Het is al eens meer beweerd; hoe beter de film is, te moeilijker is het er wat van onder woorden te brengen. Een goed boek kan nimmer verfilmd wor den. Een goede film kan men niet navertellen. Welnu, ik zal niets navertellen van „De dag breekt aan". Een paar algemeene aanduidingen mogen u echter tot wegwijzer strekken in het filmland, waar men vlugger verdwaald dan waar dan ook. Dn P. H. Ritter Jr. heeft kortelings in een lezing te Haarlem gezegd, dat, wanneer men zich een boek door de jaren heen blijft herinneren, dat boek ook goed is. De herinnering is de keur op het goud onzer ervaring. Bedoeld werd natuurlijk niet. dat men zich in een volle tram, of tijdens het nut tigen eener boterham of midden in een optelsom zoo'n boek moet weten op te dreunen; maar dat men in een stil -uur, wanneer men in rust is, de ervaring van dat boek weer in zich terug voelt vloeien. Deze woorden mogen ook met betrekking tot de film waar zijn. Of deze film „De dag breekt aan" ons door de jaren heen zal bijblijven, wie zal het zeggen? In ieder geval heeft menigeen reeds kunnen constateeren dat men nog zelden of nooit over een film zoo lang nadacht als over deze; dagen erna ziet men nog die beelden voor zich, men staat ermee op en neemt ze in den droom mee. Deze manier van GED.OUDE GRACHT 78 (Adv. Ingez. Med.) Heden: DONDERDAG 11 APRIL Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 34 uur. Stadsschouwburg: Toonkunst: Uitvoering van leerlingen. 7.15 uur. Rest. Brinkmann: Algemeene vergadering N. V. K. Vissers autodiensten. 10 u. v.m. Rembrandt Theater: „De vrouw, die hij begeerde". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Volledige bekentenis" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Tropenmacht in Saigon". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Ik ben Sebastiaan Ott." 2.30. 7 en 9.15 uur. Moviac: De zilveren Kogel, 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. VRIJDAG 12 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: Haarlem's Strijk orkest. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend uitbeelden is van een elementaire kracht, kortom: dit is FILM. Hiervoor in de plaats kun je geen stuiversromannetje lezen en ook geen goed boek: geen tooneelstuk of 'n operette of een symphonie of wat dan ook vermag u in de plaats hiervan iets te geven. Om de ervaring op te doen, welke deze film u geeft, kunt u deze film gaan genieten. En niets anders. Dat is de elementaire kracht ervan. De inhoud? Zooals de vormgeving van deze film een uiterste is, zoo zou men de inhoud ook op de spits ge jaagd kunnen noemen; het leven wordt in al haar volheid getoetst aan het levenseinde, de adem aan de ademloosheïd. Een burgerman, één uit de velen, die zijn leven eerlijk en met liefde steentje voor steentje op wil bouwen, die een baan heeft, die niet zoo best is en een meisje, waarvan hij houdt, komt door den levensloop in aanraking met een man, die op zijn eigen kleine manier het leven af wil breken. Die kleine levensopbouwer wordt in enkele seconden, afgetikt op de wekker, waarop hij naar bed gaat en waardoor hij weer opstaat, tot een moordenaar volgens menschelijke wetten; hij wordt voor de uiterste consequentie gesteld van zijn wezen en ruimt den man, dien anderen man, die geen moordenaar is volgens menschelijke wetten maar die elke minuut van zijn leven besteed om menschelijke levens te vernietigen, uit den weg. Een kleine man wordt tot groot martelaarschap geroe pen. En dat beeldt deze film uit, zoo onzegbaar een voudig en overtuigend, zoo vervuld van geest en sfeer dat men er stil van wordt. Jean Gabin heb ben we zelden zoo overtuigend ervaren als hier. meesterlijk beeldt Jules Berry den artist uit (prachtig symbool van alle stille afbrekers in de maatschappij, die wettelijk vrijuit gaan, maar volgens het men schelijke geweten veel grootere misdadigers zijn dan die. welke we door de politie kunnen laten oppakken) en dan is er Arletty, welk een treffende uitbeelding van de dooi- ervaring wijs geworden doch steeds weer naar romantiek hakende volks vrouw geeft zij; haar karakter in deze film is nog zuiverder weergegeven,nog gaver verwezenlijkt dan in Carné's „Hotel du Nord". En tenslotte Jacqueline Lourent, ongekunsteld, volkomen pas send in deze indrukwekkende filmverbeelding van Marcel Carné. Dit meesterwerk is gaaf van inhoud en vorm geving; een gebeurtenis, die m.i. geen filmliefhebber voorbij mag laten gaan. v. H. Hypothecaire Beleggingsbank. Klein nadeelig saldo over 1939. ff In het verslag over 1939 aan aandeelhouders van de N.V. Hypothecaire Beleggingsbank te Haarlem zegt de directie o.a.: De bedrijvigheid bleef ook na September ge ring, daar zoowel van den kant van de geld nemers als van de geldgevers een groote terug houdendheid waar te nemen viel. Daar voorts betrekkelijk vele debiteuren hun leening opzeg den, werd de omvang van het bedrijf weder klei ner. Rente en periodieke aflossingen kwamen over het algemeen prompt binnen. Zelfs konden wij constateeren. dat verscheidene debiteuren, die voorheen vrijstelling van de verplichting tot af lossing hadden moeien vragen, thans weder in staat waren de betaling van aflossing te hervat ten, terwijl nieuwe verzoeken tot vrijstelling vrij wel niet voorkwamen. Ook leverden de perceelen, waarvan wij de ex ploitatie in handen genomen hebben, in de meeste gevallen een voordeelig saldo op, zoodat de rente-achterstand van de betreffende posten geheel ingeloopen werd, of althans kleiner werd. In 1939 schreven wij f 4000 op meer dan een half jaar achterstallige rente af. Van de achter stallige hypotheekrente zijn. buiten deze en in vorige jaren afgeschreven bedragen ten tijde van lyt uitbrengen van dit verslag nog 12 saldi, teza men f 3563, verschuldigd. In 1939 bedroeg het aantal executies acht. Verder verleenden wij in twee gevallen van in gebreke blijven, onze medewerking tot onder- handsche overdracht van het onderpand. Een van deze gevallen betrof een hypotheek, waarop wij in 1938 reeds een belangrijk bedrag op hoofdsom en rente afgeschreven hadden; van 't toen op de rente afgeschreven bedrag kwam bij de in 1939 tot stand gebrachte afwikkeling nog f 946.12 terecht, welk bedrag wij ten gunste van de rekening afschrijving op Hypotheekdebiteu ren boekten. De tekorten, die bij de overige vier gevallen ontstonden, beliepen in totaal f 8848.90. Voorts moesten wij in verband met de daling van de beurskoersen op ons effectenbezit een be drag van f 2650. afschrijven. Voormelde executie-verliezen en afschrijvingen op achterstallige rente en effecten konden groo- tendeels uit de loopende bedrijfsresultaten be streden worden, zoodat het boekjaar 1939 met een gering nadeelig saldo van f 1517,80 sluit. Dit saldo kan van de reserve afgeschreven wor den, waarna deze f 18,297,89 zal bedragen. De algemeene vergadering van aandeelhouders heeft plaats op 18 April a.s. VERLOTING. De trekking d.er verloting der hulpdistrictsloge ..Vereend van Zin" der Internationale Orde van Goede Tempelieren, welke verleden jaar gehou den zou worden, doch door omstandigheden uit gesteld werd, zal thans plaats vinden op Vrij dagavond 26 April in het gebouw Wolstraat 7. Ook Maart gunstige maand voor de N. Z. H. Vervoeropbrengst ruim ƒ67.000 meer dan vorig jaar. Vervoersopbrengst gedurende Maart 1940 (on gecontroleerd 1940: f 294.860, 1939: f 227.701. Ook Maart is dus evenals Januari en Fe bruari voor de N.Z.H. een gunstige maand geweest. Er werd ruim f 67.000 meer ontvangen. Wat zitten ze heerlijk, Wat loopen ze fijn. Je kunt wel voelen Dat het VISSERS schoenen zijn. VISSERS voor BETERE PASVORMEN VERWUIFT 5 Telef. 11605 - HAARLEM. (Adv Ingez Med.) IJMUIDEN Donderdag Er is na het gebeurde met de Viking Bank en de I. S. Groen de veronderstelling geuit, dat wanneer een trawler bij het naderen van een Duitsch vliegtuig maar onmiddellijk stopt, er niets gebeurt. De „Viking Bank" zoo heette het, stoomde volle kracht door toen de Duit- schers bij hem kwamen en er werden bommen naar deze boot geworpen, de I. S. Groen stop te toen zij een waarschuwingsschot kreeg en, werd verder met rust gelaten. Nu de „Adelante", rondom welke boot sedert een week een waas van geheimzinnigheid gespannen is geweest, binnen is, kan worden geconstateerd, dat deze geruststellende veronderstelling louter fanta sie is, een sprookje. Want de „Adelante" lag stil om 't net scheep te halen en kreeg twee salvo's uit een machinegeweer. Ziehier wat schipper P. van der Meij ons om trent zijn avontuur vertelde. Het was Woensdag 3 April des middags te 1.55 uur, dat we op 59 gr. N.B. en 1.55 gr. O.L. toen we bezig waren bet net scheep le halen, werden verrast door de komst van een vliegtuig. Een ma troos had de machine het eerst opgemerkt en maakte er direct den schipper opmerkzaam op. De ramp van de Protinus was toen weliswaar al ge schied, maar aan boord van de Adelante wist men op dat tijdstip nog niet, wat er met deze boot ge beurd was. En zoodoende verwekte de komst van het vtiegtuig, dat bleek een Duitsch toestel te zijn, niet de minste ongerustheid. De Duitsche machine vloog van bakboord zijde op ons af. vertelde schipper Van der Meij en ik stond rustig naar het ding te kijken toen het, terwijl het op ongeveer 200 M. van ons verwijderd was, een machinegeweersalvo op ons richtte. Ik hoorde het geratel en dacht eerst nog een oogenblik, dat de winch dit deed, maar spoedig werd het me duidelijk, dat het schoten waren. Allen aan boord zochten zoo gauw mogelijk een solide dekking, hetzij beneden, hetzij achter of on der de brug; de schipper zelf zocht dekking achter het ijzeren onderste deel van de brug. Toen het vliegtuig bijna vlak boven de „Adelante" was, werd nogmaals een salvo gelost. Op ongeveer 20 a 25 M. hoogte vloog het toestel tusschen de mas ten door over het schip heen. maar bij geen der salvo's werd iemand geraakt, alhoewel de men- schen de kogels om de hooren hoorden fluiten. De vliegmachine maakte een grooten cirkel en kwam toen weer op de Adelante af De bemanning stond natuurlijk doodsangsten uit, maar gelukkig behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van gebeurde er niets meer. -9 uur, I Schipper Van der Meij achtte het raadaaam, om zoo gauw mogelijk te verstoomen. Hij heeft toen direct per radio andere schepen gewaarschuwd Een half uur later, toen ze Zuidwaarts stoomden, kwam nog een Duitsch vliegtuig, dat in dezelfde richting vloog als het eerste, over de Adelante, maar dit liet hen met rust, evenals het derde, dat later op den dag gezien werd. Het waren alle Duitsche toestellen. Het spreekt vanzelf, dat schipper Van der Meij erg verontwaardigd was over den aanval. Onze nationaliteit was overduidelijk te zien, we hadden een vlag in den knikstag, versch opgeschilderd stond op onzen boeg het rood-wit-blauw en met groote letters „HOLLAND" enz., aldus de schipper. OPBRENGST EMMABLOEM- COLLECTE. Weer minder dan^vorig jaar. De opbrengst van de Emmabloem-collecte, die Woensdag te Haarlem en Bloemendaal heeft plaats gehad, is wederom minder dan het vorig jaar, toen die f 4973.82 bedroeg. Nu werd er in totaal f 4660.48 bijeenverzameld, namelijk in Haarlem f 3217, in Bloemendaal f 640, in Aerdenhout f 523.48 en in Overveen f 280 IAAT UW COtD NIET BEDERVEN DOOR SCHERPE ZEEP! do\a, dat 11 ma ^xJuttiru*ud£> -umn Arufjtt -Mot öuJjcftt Tup HET MAAKT GOED OP VEILIGE WIJZE PRACHTIG HELDER ên. deMeSi jrio, dat Uur fyoed dMvAuiht^ EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST iSltt-MI? (Adv. Ingez. Med.) EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Dinsdag hield de afdeeling Haarlem van E.D.D de jaarlijksche ledenvergadeirng in Lion d'Or. waarin de jaarverslagen van de secretaresse en den penningmeester werden goedgekeurd De aan den herkozen terwijl in de bestaande vacature werd den herkozen, terwijl de bestaande vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer J. H. A. M. Dito. Het bestuur der afdeeling bestaat nu uit de volgende leden: dr. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel, mej. J. A. Veltman, mej. P. S. Waller Zeper en de heeren H. Kroon. J. H. A. M. Dito, J. I. Pfundt en mr. M. A. Stufkens. De beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering in Utrecht werd besproken en afgevaardigden werden gekozen Een zwijgzaamheid die ongerustheid wekte. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Radja, 8 van New-York n. Newport New5. Andere voorzorgen hebben die gelukkig opgeheven. Eenige weken geleden hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan over de voorbereidingen die getroffen werden om Haarlem, ingeval ons land in den oorlog betrokken mocht worden, tot Roode Kruis-centrum te maken. Een deel van de gewon de en zieke sol-daten zal in Haarlem en omstreken verzorgd worden. Het is dus te begrijpen dat daar voor uitgebreide voorzorgen en regelingen noodig zijn. Men zal zich herinneren dat wij toen in onze ar tikelen de vrees geuit hebben, dat aan die voor bereidingen nog niet voldoende aandacht gegeven was. Er werd door ons op aangedrongen dat daar om alsnog alles gedaan zou worden om de getrof fen regelingen aan te vullen. Het betreft hier direct de verzorging van militairen, maar in direct ook die van de burgerbevolking, omdat in oorlogstijd de beide verplegingen niet gescheiden zullen kunnen blijven. Mocht er dus iets haperen aan de voorbereiding van de verzorging van de militairen, dan zou dit immers gedeeltelijk aange vuld moeten worden ten koste van de verzorging •der burgerij. En dit zou natuurlijk ongewenscht zijn. want de verzorging van de burgerbevolking in de ziekenhuizen wordt reeds in oorlogstijd, zoo als wij destijds uiteengezet hebben-, belangrijk in gekrompen. Wij hebben nu nog eens nader onderzocht hoe het met de voorbereiding te Haarlem staat. Tot ons leedwezen moeten wij constateeren, dat het deel waarmede het Roode Kruis belast is, ook thans nog niet in orde is. In het bijzonder betreft dit de voorzorgen voor de inrichting van de hulp ziekenhuizen die te Haarlem zullen komen. Men weet. dat in Haarlem en omstreken ter aan vulling van de ziekenhuisruimte eep groot aantal gebouwen, meest scholen, voor hulp-ziekenhuis wordt ingericht. Voor de noodzakelijke verbouwin gen is een organisatie gemaakt door Prof. Ir. H. T. Zwiers. Dat gedeelte is ifitstekend georganiseerd. Voor elk der gebouwen zijn een architect en een aannemer aangesteld. Alles is in details voorbereid. Het is niet mogelijk gebleken de voor de verbou wing noodig geachte materialen in voorraad nemen, omdat daarin te veel risico zat, maar alles is toch zoo geregeld, dat als het gevaar aan den man komt elke architect en aannemer onmid dellijk beginnen het gebouw dat aan hun zor gen wordt toevertrouwd, in orde te maken. Er moeten dan lokalen voor ziekenzalen worden inge richt. er moeten verbardzalen komen, keukens, zusterverblijven, enzoovoort. In het eene gebouw moet natuurlijk meer gebeuren dan in het andere, maar de verwachting is, dat als nacht en dag door verschillende ploegen wordt gewerkt, binnen een week alles klaar is. Desnoods zal het mogelijk zijn reeds eenige uren na het luiden van de noodklok, de eerste gewonden te ontvangen. Maar ingewij den nemen aan, dat ten minste eenige dagen, ver moedelijk zelfs een week zal verloopen na het uit breken van den oorlog, voor te Haarlem groote trareporten gewonden zullen aankomen. De gebouwen voor de hulpziekenhuizen komen dus op tijd in orde. Maar nu rijst de vraag, hoe staat het met de verdere inrichting van die hulp ziekenhuizen. Het Roode Kruis moet zorgen dat er ledikanten, bedden en dekens komen en bovendien zorgen voor het sanitair. Nu is de moeilijkheid dat niemand weet hoever het Roode Kruis met de voorbereiding van die in richting is gevorderd. Er is door verschillende in stanties, die in deze aangelegenheid moeten samen werken met het Roode Kruis, herhaaldelijk ge vraagd hoe de zaken staan, maar nu zeven maan den na het begin van de mobilisatie heeft men nog geen opgaaf kunnen los krijgen. Ook de Militair Geneeskundige Dienst weet het niet. Dit is onbegrijpelijk, want die dienst moet er voor zorgen dat een eventueel tekort van het Roode Kruis aangevuld wordt. Wij herinneren er aan dat wij, toen wij onze eerstp serie artikelen over deze aangelegenheid schreven aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis inlich tingen gevraagd hebben, maar dat ons toen mede gedeeld werd, dat principieel over deze quaestie aan niemand mededeelingen werden gedaan. „Het Rood Kruis moet" zoo luidde het antwoord „voor dit onderdeel zorgen, daarom moet iedereen aannemen, dat die verplichting door ons zal wor den nagekomen". Het is ons inmiddels ter oore gekomen, dat zich over deze aangelegenheid moeilijkheden hebber voorgedaan tusschen het hoofdbestuur en de regee ring. Het hoofdbestuur wilde een crediet van f 700.000 om voor het geheele land aanvullende aan- koopen te kunnen doen, maar de regeering wilde dit bedrag van te voren niet beschikbaar stellen Blijkbaar wordt door de regeering gemeend, dat de organisatie zóó te maken is, dat de benoodigde aanvullingsartikelen gekocht kunnen worden als zij inderdaad noodig zijn. De Militair Geneeskundige Dienst heeft, iver de atrikelen die hij dan noodig zou hebben, in dezen geest afspraken met verschillende leveranciers. Ook de gemeente Haarlem heeft dit gedaan wat de hulpverleening aan gewonden bij luchtaanvallen betreft. Hoe het ook zij, de instanties die betrokken zijn bij de organisatie van Haarlem als Roode Kruis- ccntrum weten niet hoever het Roode Kruis me; zijn voorbereiding van de inrichting der hulpzieken huizen te Haarlem en omgeving staat. Natuurlijk kon zoo'n toestand van onzekerheid niet bestendigd blijven. Ilct is daarom te begrijpen dat door andere instanties verschillende maatregelen genomen zijn waardoor de zekerheid verkregen is. dat in elk geval de verzorging van gewonden en zie ken in deze streek behoorlijk tot haar recht zal komen. De uitbreiding van de ruimte in de Haarlemsche ziekenhuizen is geheel voltooid. De bedden staar klaar en alle andere voorzorgen zijn ook genomen Bovendien is er voor gezorgd, dat er nog een be hoorlijke reserve is om gewonden en zieken te kun nen opnemen voor den tjjd dat de noodhulp-zieken- i huizen nog niet kunnen functioneeren. Voor eenige ongerustheid op dit gebied is dus thans geen reden meer. Het transport van gewonden is ook geheel voor bereid. Er komen te Haarlem twee gelegenheden voor het aanvoeren van transporten van gewonden, één aan de spoorlijn gelegen en één aan het groote vaarwater. Deze beide inrichtingen zijn in orde ge maakt door de afd, Haarlem van het Roode Kruis in samenwerking met den Militair Geneeskundigen Dienst. Wij hebben de inrichting die aan een spoor lijn gelegen is bezichtigd en kunnen verzekeren, dat die tot in onderdeelen uitstekend verzorgd is. Een transport gewonden dat per trein aankomt meest al ongeveer 140 a 150 personen kan in twee uur verwerkt worden en getransporteerd worden naar de verschillende ziekenhuizen in Haarlem en om geving. Die omgeving strekt zich uit over Heem stede, Bennebroek, Velsen, Beverwijk, Santpoort en Wyk aan Zee. De medische verzorging van de patiënten is ook in onderdeelen voorbereid. Er is ook gezorgd, dat er voldoende chirurgische hulp beschikbaar zal zijn. Behalve de bestaande ziekenhuizen wordt er in deze omgeving in een groot gebouw nog een in richting ondergebracht voor kaak-chirurgie. Over de opleiding van reserve-verpleegsters zul len wij in een volgend nummer nog iets mede- deelen. Nu de boter duur is kunt U deze vervangen door heerlijke Zwanenbcrg's leverpastei. Rijk aan vitaminen, sterkende lever en vetten, daardoor zoo uitermate voedzaam. (Ado. Ingez. Med.) Naar aanleiding van het 15-jarig bestaan der Ver. ,V. d. K." had het extra-concert van Woensdag avond in den Stadsschouwburg plaats en hield de tegenwoordige voorzitter Drs. A. van der Boom een korte herdenkingsrede, beginnend met een verwel koming van den Wethouder van Onderwijs, wijl de Burgemeester en de Secretaris der Gemeente ver hinderd waren te komen. Op 3 April 1925 is de Ver. .Kunst aan hét Volk" opgericht; de naam is enkele jaren geleden gewijzigd. Van de oprichters noemde spr. mej. Van Alphen, (die vele jaren secretaresse geweest is), den heer Van Herwerden, Ir. J. B. van Loghem en diens opvolger als voorzitter den heer Sevenhuysen, beiden zelf bouwende kunste naars en beiden helaas vroegtijdig overleden. Spr. memoreerde de periode van stijging tot 1100 leden en van de daaropvolgende daling, die de Ver. heeft doorgemaakt. Was het bestuur destijds bevreesd om den Stadsschouwburg te huren vegens te geringe plaatsruimte, daarna ontsproot de vrees uit tegenovergestelde motieven. Maar spr. wilde geen sombere tonen laten hooren. Hij vermeldde nog welke artisten de Ver. voor haar leden in die jaren heeft laten optreden.deelde mede dat de drukkerij Groenendaal het programma voor dezen avond gra tis had geleverd en bracht haar daarvoor dank en benoemde alle aanwezige leden tot eerepropagan- disten. Het „Nieuw-Hongaarsch Strijkkwartet" trad de zen avond voor het eerst te Haarlem op, en wel met hetzelfde programma, dat het kortelings te Amster dam uitvoerde: Mendelssohn's op. 44 no. 1. Beet hoven's op. 135 en Smetana's „Aus meinem Leben". Dit programma week nu gelukkig eens van de eenigszins stereotiep gewordene af: geen Debussy, geen Mozart's G dur, geen „Lerchenquartett" óf Ravel, maar een langen tijd te zeer verwaarloosd werk van Mendelssohn, een van Beethoven's minst gespeelde kwartetten en het kwartet, waarmee de oude „Bohemers" een veertig jaren geleden hun triomfeerende entrée in ons land maakten. Ik her inner mij nog levendig hoe de altist der Bohemers, Oscar Nedbal, het thema van Smetana inzette en ons daarmee terstond overweldigde. Van een dergelijke muzikale overweldiging de Bohemers hebben sindsdien andere soorten ervaren! kan men bij de tegenwoordige eerste rangs- kwartetensembles niet meer gewagen. De oude Bohemers waren rasmuzikanten, maar noch hun individueel spel, noch hun samenspel had de per fectie, de verfijning waaraan we nu gewend zijn. Deze eigenschappen bezit ook het door de heeren Z. Szekely. A. Moskowsky, D. Koromzay en V. Palotay gevormde ensemble. Eén van hen in 't bijzonder te prijzen, zou onbillijk zijn tegenover de drie anderen. De prachtige kwartet-klank trof in Mendelssohn allereerst bij de verstilling ih het eerste hoofddeel. Het werk begint rumoerig, en in de beide snelle deelen is veel druk gedoe, dat niet altijd uit inner lijke bewogenheid ontspruit. Maar in de midden- deelen heerscht rust. Kon men in de snelle figura ties de virtuoze uitvoering bewonderen, in dit mid dendeel bewonderden we niet minder de verfijning van het spel. Deze verfijning is voor Beethoven's op. 135 wel zeer noodig, want in dit werk ligt alles open. Enorme voorbereiding moet daarvoor noodig ge weest zijn. Het korte Lento assai werd tot een speci men van verinnerlijkte vertolking, het door het Adagio uit Beethoven's op. 74 kennelijk beïnvloed de Largo sostenuto uit Smetana's Strijkkwartet eveneens. En verder zou ik slechts kunnen zeggen: het was alles eerste rangs. Vermeld zij nog dat de altist een instrument van buitengewone afmetingen bespeelde en dat het audi torium geestdriftig reageerde op het vele schoons dat het van het Nieuw-Hongaarsche Strijkkwartet had mogen ontvangen. K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11