Als de £wte komt.... Jwee qaede xecepteii ixaai de Cezexessetu-. Menu uan de uxeek Ja, maat DONDERDAG 11 APRIE 194Ö HAARDE M'S D A G B E A D OVER DE KLEINE DINGEN In onzen tijd vol wereldschokkende gebeurte nissen kan het ons soms opeens duidelijk wor- dfen: hoe vreeselijk onbelangrijk zijn de dage- lijksche zorgjes des levens. Met opzet noem ik dat zorgjes, omdat er natuurlijk groote en diep gaande zorgen zijn, die ondanks het wereldge beuren. groot en diepgaand blijven, in som mige gevallen zelfs in staat zijn om op hun beurt het belangrijke dat er in de wereld ge beurt, op den achtergrond te schuiven. Maar juist die kleine zorgen en tobberijtjes' krijgen plotseling hün juiste proporties terug, wanneer onze zeer geschokte wereld ons voor nieuwe feiten plaatst, die verdragende conse quenties met zich mee kunnen voeren. Het is goed, dat er zeker een tijd zal komen, dat het nieuws niet meer in staat zal zijn ons iederen keer in spanning te brengen, maar het is daar entegen jammer, dat dan ook bij velen van ons de onbelangrijke en kleine zorgjes weer de over hand krijgen in hun leven. Daarmee wil ik niet wenschen, dat de span ningen van heden voorgoed in ons leven zullen blijven, maar wel, dat het goed zou zijn, wanneer wij het leven groot konden zien, tenminste grooter dan die dagelijksche kleine probleempjes die wel om,een oplossing vragen, maar die het niet waard zijn om er veel woorden aan te ver spillen, om er diep op in te gaan of om ze tot le venskwesties te vergooten. Vroeger gingen veel vrouwen mank aan dit euvel van zware tobberijen over kleine zorgen, tot dat de vrouwenbeweging haar voorhield, dat mannen het leven „groot zien" en dat het nood zakelijk was, wilde de vrouw zich met den man op «één lijn stellen, dat zij ook de groote en be langrijke gebeurtenissen beleefde en aan de klei nigheden voorbijging. Het gevolg hiervan was, dat deze vrouwen geen eigen stijl hadden maar haar aard van de gevende, waarmee vele kleinigheden noodza- kelijkerwijze gepaard gaan, verloochende. De vrouwelijke aard in haar allerbesten vorm gaat niet aan het kleine voorbij, integendeel, zij voelt zich daartoe aangetrokken, alles wat klein is en schijnbaar onbelangrijk, kan immers dank baar zijn voor den steun, voor de gedachte die er aan gewijd wordt. Maar dan is het ook noodzakelijk, dat de vrouw al deze kleinigheden als zoodanig blijft zien en er niet zoo in verstrikt raakt, dat zij gezamen lijk het eenige belangrijke in haar' leven gaan vormen. Daardoor zou een armelijk en be grensd zieltje ontstaan, dat aan de grootheid van het leven part noch deel meer heeft, en al leen nog maar belangrijk vindt of de schoon maak goed opschiet, of Jan zijn tanden wel heeft gepoetst, of kleine zuske lief is geweekt tegen het dochtertje van de overburen, of manlief op tijd is voor het eten en of zijzelf de schoenen zal kunnen koopen, die zij zoo erg graag hebben wil. Nogmaals: het is goed dat de vrouw zich met die kleine dingen inlaat, want als zij het niet deed, deed niemand het, en in een geordende maatschappij vormen de kleine dingen de nood zakelijke verbindingen tusschen de groote ge beurtenissen, maar alleen wanneer zij dan ook kleine dingen b 1 ij v e n. Wie de kunst verstaat om het leven met zijn heele dagelijksche franje van zorgen in de ware afmetingen te zien en ook op den duur zoo te blijven zien, die loopt geen kans om zich te verstrikken in allerlei dat niet de moeite waard is om zich druk over te maken. Nu de wereld op zijn grondvesten trilt, vallen de kleine dingen vanzelf weg, of raken tenminste ver op den achtergrond: laten wij ze de kans niet geven om later zoover terug te keeren dat zij ons leven beheerschen, onzen geest verkruime len en ons voorbij doen gaan aan het vele schoone en goede dat het leven ons gelukkig nog bieden kan. E. E. J.—P. DOORSNEE-VROUW. Een Amerikaansche statistiek vermeldt, dat de gemiddelde vrouw 75 jaar oud wordt, op haar 26ste jaar trouwt, een eerste kind ter wereld brengt, dat 550 gram weegt, 1 M. 62 lang is, 120 pond weegt, 30 keer per jaar naar de bios coop gaat, 26 jaar van haar leven slaapt, 8 jaar lang haar huishouding doet, 28.000 keer haar tanden poetst, 6 dagen van haar leven besteedt aan 't zoeken naar haar bril en acht jaar lang praat! BENT U WERKELIJK NETJES? Lees deze vragen en u weet het! Natuurlijk wordt iedere rechtgeaarde vrouw woedend op 't hoóren van deze vraag. Zou ik niet netjes zijn? Maar 't spreekt toch vanzelf, dat ik keurig netjes ben! Goed. Lees u maar eens aandachtig (en eer lijk) deze twintig vragen door. Als u ze allemaal zonder voorbehoud met „neen" kunt beantwoor den, ja dan bent u inderdaad keurig netjes! 1. Wrijft u weieens een enkelen keer uw schoe nen op met uw zakdoek of met den onderkant van een gordijn? 2. Laat u weieens een kam of borstel achter met haar erin? 3. Drukt u weieens een sigaret op een bordje inplaats van een aschbalï te gebruiken? 4. Laat u zich door den hond in 't gezicht lik ken? 5. Laat u na 'n picnic „de schillen en de doozen" achter? 6. Vergeet u, de badkuip uit te spoelen, als u hem gebruikt hebt? 7. Loopt u weieens met zwarte plekjes op uw kousen ter plaatse van de enkels? 8. Reinigt u uw peau de suède-schoenen met den kleerborstel? 9. Veegt u uw opmaak af met den handdoek? 19. Spuwt u weieens op uw wenkbrauw-bor steltje? 11. Slaat u het tandenpoetsen maar over als u erg laat en erg moe thuiskomt? 12. Doet u het eten voor den hond op een bord van uw servies? 13. Leent u weieens de lippenstift van uw vrien din? 14. Vergeet u, de zeep af te spoelen als u uw handen hebt gewasschen? 15. Likt u aan uw vinger bij 't omslaan van de bladzijde van een boek? 16. Schudt u de kleedjes buiten 't raam uit boven de open ramen van uw benedenburen? 17. Laat u het water in de bloemvazen helemaal vies en groenig worden? 18. Snuift u weieens7 19. Zegt u tegen 't kleintje, dat een vies behuild gezicht heeft: „steek je tong uit'- om hem op die manier te reinigen? 20. Raakt u bij den banketbakker eerst tien taartjes aan, alvorens uw keus te bepalen?. Dan: het nieuwste Parijsche ufje Charmant, maar toch ook zeer eenvoudig, is dit allerlaatste Parijsche snufje op het gebied van „hoofdbedekking". Eigenlijk is het maar een klein gebreid sjaaltje, meer niet, doch kom er maar eens op als doodgewoon sterveling! En 't staat erg aardig, dus zullen er wel vele zijn, die graag het „recept" er voor willen kennen. Hier is het dan: Ongeveer 50 gram koordwol wordt er aan op- gebreid, terwijl 2 aluminium naalden no. V/2 het technische materiaal vormen. Hiermede zetten wij 22 st. op en brengen deze 2 nld. in l recht, 1 averecht, om dan met de volgende twee naalden één steek te verspringen. Hierdoor krijgen wij a.h.w. een vergroote gerstekorrel, welke piqué steek wordt genoemd. Na 56 nld. zoo gebreid te hebben gaan wij bij de komende naalden steeds aan dezelfde zijde van het werk meerderen; dit geschiedt steeds in den buitensten steek enwel door daarin 2 st, te breien inplaats van één, een rech te plus een averechte of omgekeerd. Dit gebeurt bij iedere tweede naald, terwijl de nieuwe steken niet in de piqué-steek doch thans in de oude ver trouwde gerstekorrer gebreid worden.De eerste 22 steken blijven echter wel in den piquésteek, waar voor wij dus steeds goed op ons qui-vive moeten zijn in verband met de andere verspringing. Heb ben wij aldus nog 22 st. in de gerstekorrel erbij verworven, dan breien wij zonder meerderen ver der, tot ons breiwerkje, gerekend van het begin sni van liet meerderen zoo lang is als onze halve hoofdwijdte. Het aantal gebreide naalden na het meerderen wordt nauwkeurig geteld met het oog op de nu volgende helft, welke natuurlijk het evenbeeld van het eerste gedeelte moet worden. Inplaats van daarna te meerderen, voor wij aan het smalle strookje toe zijn, moeten wij thans aan dezelfde zijde de buitenste twee steken sa- menbreien bij elke tweede naald. De tenslotte overblijvende 22 st. worden nog 56 nld hoog ge breid en dan afgekant. De afwerking is al even eenvoudig. Wij knoo- pen het verkregen lapje om het hoofd, zooals de foto dat laat zien en met 'n gewone strik van de smalle strookjes boven op. De lussen hiervan trekken wij zoo groot mogelijk uit, zoodat wij de uiteinden als het ware onder den knoop trek ken; met onzichtbare steekjes wordt één en an der nu gemonteerd, zoodat we het mutsje steeds maar voor het opzetten hebben. Door de buiten ste gerstekorrel-steken rijgen wij nu vervolgens een draad wol, trekken deze op de juiste wijdte aan en zetten haar goed stevig vast. Het draagt heel prettig, wanneer wij nu aan de andere zijde door de binnenkantsteken zoo'n klein koord-elas- tiekje in de kleur naaien; hierdoor vermijden wij het lastige van het hoofd glijden. Ons nieuwste Parijsche snufje is klaar! Er zul len er kostbaarder geweest zijn, doch beslist niet smaakvoller! NORA HANA. ANEGANG 34- HAARLEM De Swagger vlot en jeugdig (Adv. Ingez. Med GEMAKKELIJKE GERECHTEN IN SCHOONMAAKTIJD Wanneer het voorjaar aangebroken is en alles bui ten er zoo fleurig uit gaat zien, voelen de huisvrou wen zich geroepen om ook haar huis weer eens extra helder te maken, met andere woorden: we gaan schoonmaken. Het ligt niet op mijn weg om de voor- en nadeelen van zoo'n extra schoonmakerij tegen elkaar op te wegen, 't Is meer mijn bedoeling om te zorgen, dat U door de buitengewone huishoudelijke plichten de verzorging van de warme maaltijden niet in het gedrang laat komen. Daarom ga ik nu een pleidooi voor de stamppotten houden. Hierbij volgen de algemeene regels voor de bereiding, welke u dan weer op uw karton kunt plakken. Stamppotten zijn combinaties van groenten en aardappelen. Dikwijls wordt er ook vleesch in ver werkt. Stamppotten worden, op een enkele uitzon dering na. in één pan bereid. Dit is dus zeer voor- deelig; we hebben slechts één gaspit of plaat van het electrisch fornuis noodig. we maken slechts één pan vuil, we hebben dus veel minder schoon te ma ken. Zoo'n kleine afwasch is juist in schoonmaak tijd heel welkom. Een stamppot is. wanneer ze gereed is, een vrij compacte massa, die gemakkelijk aanbrandt. Daar-, om moeten we stamppotten liefst koken in graniet- emaille pannen, deze hebben een dikken bodem, de spijzen branden dan niet zoo vlug aan. Wanneer een stamppot bestaat uit vleesch, groen ten en aardappelen, is de stamppot volledig d.w.z. dat ze alle voor het lichaam benoodigde voedings stoffen bevat in voldoende hoeveelheid. Van deze 3 bestanddeelen wordt het eiwit v.n.l. geleverd door vleesch en aardappelen, vet door vleesch en vet, waarin we stoven, kqolhydraten door de aardappe len, vitaminen en zouten door groenten en aardap pelen. Nu is het niet altijd noodig dat er vleesch in de stamppot verwerkt wordt. Het benoodigde eiwit kan ,ook geleverd worden door erwten of boonen of door kaas. Erwten en boonen worden apart gaar gekookt en dan mee doorgestampt, kaas kan fijn gesneden of geraspt worden en bij het stoven toegevoegd of als b.v. een kaaslapje afzonderlijk bij de stamppot ge geven worden. Van beide stamppotten vindt U een voorbeeld bij het menu van deze week. Vervangen we het vleesch door boonen, dan ne men we ook iets minder aardappelen omdat boo nen en erwten ook rijk zijn aan koolhydraten. Ook de aardappelen kunnen in een stamppot geheel of gedeeltelijk .vervangen worden n.l. door rijst. Vooral in den tijd, dat de aardappelen slecht beginnen te worden verdient deze vervanging aan beveling. We kunnen het beste slechts een deel van de aardappelen door rijst vervangen. Gebruiken we te veel rijst dan wordt de stamppot papperig. De voedingswaarde van 1 ons gare rijst is ongeveer ge lijk aan die van 1 ons aardappelen. Nu volgen dan nog de algemeene regels voor de bereiding. 1. Alle ingrediënten schoonmaken. De aardappelen in vieren snijden. 2. Het eerst opzetten hetgeen het langste moet ko ken. Dit zal zijn vleesch, wanneer we dat ook in de stamppot verwerken (b.v. klapstuk bij hutspot). In de andere gevallen de groenten. 3. In volgorde van de kooktijden de overige ingre diënten toevoegen. Voorbeeld: een stamppot van vleesch, aardappelen en groenten. Het vleesch moet 11/2 urn- koken om gaai- te zijn, de groenten 3/4 uur de aardappelen 1 /2 uur. Werkwijze: vleesch opzetten, 3/4 uur laten ko ken, groenten toevoegen, 1/4 uur laten koken, aard appelen toevoegen en nog 1/2 uur koken. Het vleesch heeft nu 3/4 plus 1/4 plus 1/2 is 1 1/2 uur gekookt, is dus gaar. De groenten 1/4 en 1/2 uur is 3/4 uur. Deze zijn dus ook gaar evenals de aardappelen, die 1/2 uur gekookt hebben. 4. Laten koken tot alles gaar is, dan afgieten. 5. Stampen. 6. Stoven met vet of boter. Hoogstens 15 minuten laten stoven. Verhouding: gelijke hoeveelheden aardappelen en groenten, in geen geval meer aard appelen. Per persoon 100 gram vleesch en om te sto ven 20 gram vet. Hoe we van oud nieuw maken Deze week een aardig lentewerkje en tevens een kleine verademing tusschen de schoonmaak - drukte door! Hoe vindt u dit decoratieve tafelkleed? ge maakt vanvier groote servetten uit groot moeders linnenkast! Leuk, nietwaar? De versiering op de naden is van zigzag band. Dit is nl. in verschillende kleu ren verkrijgbaar. Blauw en purperrood zijn bijv. een heel aardige combinatie op een wit grof lin nen kleed. De motiefjes, die gerust wat onregel matig mogen zijn dit verhoogt juist het ar tistieke effect! zijn van 't zelfde band. Ze wor den stevig aan de punten met onzichtbare steek jes vastgehecht, zooals de figuur te zien geeft. Natuurlijk is dit aardige kleed goed wasch- baar. 't Zal in den zomerschen tuin een vroolij- ken toets gevenl. TER VERZACHTING VAN SPIER - RHEUMATIEK EN LENDENPIJN. Dit huismiddeltje tegen rheumatiek, dat U zelf kunt klaarmaken, zal U snel verlichting van Uw pijnen brengen. Het is eenvoudig maar doeltreffend. Neemt een schoone flesch en vermeng: hierin door goed te schudden 85 gram terpentijn of, indien niet verkrijgbaar, 85 gram brandsipirtus en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd), die U beide bij Uw apotheker of drogist kunt koopen. Een 15 grams fleschje Rheumagic-olie (geconcentraerd) kost maar 65 cent, dus met de terpentijn of brand spiritus bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Bevochtigt de pijnlijke plaatsen met de aldus ver kregen olie. Vooral niet Wrijven of masseeren. Het geheim ligt in de Rheumagic-olie, die vijf krachtige, pijndoodende bestanddeelen bevat, welke snel in de huid dooi-dringen. Dit middeltje zal eiken lijder aan spier- of gewrichtsrheumatiek goed bevallen. Het is zoo gemakkelijk klaar te maken, dat het in eUt geval de moeite van het probeeren waard is. 85 gram ter pentijn of brandspiritus en 15 gram Rheumagic- olie (geconcentreerd is alles wat U noodig heeft. Haalt het in huis. DIT IS EEN HOESTSIROOP-RECEPT VOOR KINDEREN EN VOLWASSENEN. Als een kind erg hoest,wordt het lastig en neemt 't niet gemakkelijk iets in. Een kind heeft van nature een hekel aan medicijnen. Daarom zult U blij zijn met het recept van een heerlijk smakende hoest siroop, die U zelf thuis kunt klaarmaken. In een kwart liter heet water lost U een eetlepel suiker op. Na afkoeling voegt U hieraan toe 30 gram dubbel geconcentreerde Vervus, die U bij eiken apotheker of drogist kunt koopen (vastgestelden prijs 75 cent). Uw hoestsiroop is dan gereed. De kinderen nemen het graag in en de heerlijke verzachtende bestand deelen van Vervus doen direct den hoest ophouden. De dosis voor kinderen van 8 tot 12 jaar is: een des sertlepel na dc drie voornaamste maaltijden; voor kinderen van 3 tot 8 jaar: telkens een theelepel en voor volwassenen telkens een eetlepel. Niets is beter voor hoest of verkoudheid dan dit Vervus-midde^tje; bij kinkhoest doet het wonderen. Vergeet niet een 30-grams-fleschje Vervus (dubbel geconcentr.) in huis te halen. KNIPT DEZE TWEE RECEPTEN UIT EN BEWAART ZE GOED. Uw man of zoon ergens in Nederland" heeft misschien ook een hoestsiroop of liniment tegen de rheu matiek noodig. Vergeet hem niet! (Adv. Ingez. Med.) Zondag: Macaronisoep, Runderribstuk Spinazie Aardappelen, Karnemelkpudding met vanillesaus. Maandag: Koud rundvleesch, Andijvie, Aardappelen, Fruit. Dinsdag Stamppot van raapstelen met gebak ken kaaslapjes, Rijst met rabarber. Woensdag: Gebakken eieren, Dunsel, Gebakken aardappelen Vermicellipap. Donderdag: Gekookte schelvisch, Worteltjes, Aardappelen. Peterseliesaus, Griesmeelpap. Vrijdag: Schoteltje van restjes visch en aardappelen Pannekoeken Zaterdag Groentesoep, Stamppot van andij vie met witte boonen, Fruit. EEN GOEDE RAAD UIT BOEKELO (O.) Uit hygiënisch oogpunt gebruike men voor alle spijzen JOZO of NEZO. Zuiverder keukenzout bestaat er niet. (Adv. Ingez. Med.) Karnemelkpudding (4 personen). Benoodigdheden: V2 1. karnemelk, 200 gram suiker, 2 citroenen, d.l. water, 15 gram gela tine. Bereiding: Rasp van V2 citroen dc schil af. Voeg deze geraspte schil bij het water, doe hier ook het sap van de 2 citroenen bij. Breng het vocht aan de kook, los de suiker er in op en vervolgens de geweekte en goed uitgeknepen ge latine. Laat deze massa eenigszins bekoelen en giet er dan onder goed roeren de karnemelk bij. Laat de puddingmassa gelei-achtig worden, doe deze dan in den vorm die met koud water is omgespoeld. Keer de pudding, wanneer deze geheel be koeld is, op een vochtigen schotel en geef er 4 dl. vanillesaus bij. Stamppot van raapstelen (4 personen). Benoodigdheden: 2 K.G. aardappelen, 4 bos jes raapstelen (oude), 80 gram vet (ongeveer 4 lepels)zout. Bereiding: Verwijder van de raapstelen de worteltjes en de slechte blaadjes, snijd ze in kleine stukjes en wasch deze flink enkele keeren in ruim water. Zet ze nu op met een weinig ko kend water en zout. Laat ze een V- uur koken. Leg daarna onder in de pan de geschilde, in vieren gesneden en gewasschen aardappelen, hierop de raapstelen. Zorg dat de aardappelen voor de helft onder water staan. Laat de stamppot gaar en droog koken in V* a 3/4 uur, stamp ze, voeg het vet toe en laat ze nog 10 minuten stoven. Gebakken kaaslapjes. Benoodigdheden: Per persoon 75 gram jonge volvette (of 40 plus) Goudsche kaas, bloem, melk paneermeel, boter om in te bakken. Bereiding: Maak van de bloem met de melk een beslag ter dikte van pannekoekbeslag. Snijd de kaas in plakken van ongeveer een vinger dikte. Ontdoe de plakken van de korst. Haal nu de plakken stuk voor stuk door het beslag en vervolgens door het paneermeel. Zorg dat de plakken goed aan alle kanten met beslag en paneermeel zijn bedekt. Maak in de koekepan de boter heet. Bak de kaaslapjes aan beide zij den modi goudbruin De kaas moet wel zacht worden maar mag niet uitloopen dus niet te langzaam bakken. Dien de lapjes goed en warm op. (4 personen.) Benoodigdheden: pl.m. 8 struiken andijvie. IV2 K.G. aardappelen, 2 kopjes witte boonen. 30 gram vet, zout. Bereiding: Kook de witte boonen apart gaar. Maak de andijvie schoon, behandel de stamppot verder geheel als de raapstelenstamppot.Voeg na der geheel als de raapstelelnstamppot. Voeg na het stampen de gare witte boonen toe. De boo nen vervangen in deze stamppot het vleesch. Er behoeft dus geen vleesch bij gegeven te wor den. EEN HOUSE-COAT KLEINE TIPS VOOR DE HUISVROUW. BEWAAR UW CITROENEN die u niet direct noodig hebt, by voorkeur, door ze aan een touwtje op te hangen. Een doorgesneden citroen moet u met den open kant naar beneden hangen. Met een stopnaald haalt u een touwtje door de punt van de citroen en knoopt het vast. VETTIG GEWORDEN BORSTELS reinigt men door gebruik te maken van zemelen. Doop flink in de zemelen en wrijf twee borstels tegen elkaar. Ze zijn dan spoedig kurkdroog en schoon. EEN EENVOUDIG PLAKMIDDEL waarmee u etiketten op jampotjes kunt plakken is eiwit. Dit hebt u steeds bij de hand en het is geen geknoei. EEN TE GROOTE KURK die niet weer op de flesch wil als hij er eenmaal af is, is een last. Snijd niet rondom snippers van de kurk af om haar kleiner te maken, maar geef twee sneedjes in de kurk, waardoor er een drie hoekje uitschiet. Dit is voldoende. Deze Amerikaansche house-coat van stijve zijde gemaakt in een of ander vrij groot bloempatroon, heeft een mooie, wijde klokrok. Het lijfje is glad, heeft een rond kraagje dat tegen den hals opstaat en een korte kopmouw. De jas wordt met groote knoopen, die met dezelfde zij overtrokken zijn, gesloten. Heeft niet ieder mensch zün grenzen? „Mijn moeder was een beste vrouw, een vrouw uit duizenden! Zeker, maar we moesten niet pro beeren met vuile voeten in huis te komen! Dan was ze twee dagen uit 'r humeur!" „M'n Grootmoeder.... ik heb nooit een be minnelijker, liever vrouw gekend. Maar als ze een meisje zag rooken.dan was ze door 't dolle heen. Dat ging eenvoudig niet!" We vertellen elkaar soms die gezellige kleine verhaaltjes. Dan zien we zoo'n karakter, zoo'n mensch uit één stuk, een beetje veraf en onwezen lijk geworden, ook wel sterk geïdealiseerd door den tijd, voor ons opdoemen. En we zeggen 't el kaar na, het nietszeggende, toch ook véélzeggende: Ja, zoo heeft ieder mensch zijn eigenaardigheden. Zijn.... grenzen. Ieder mensch. Niet alleen de oudjes, die allang van ons weg zijn, niet alleen de ouderen, die nog in ons midden levend, toch een andere wereld be volken. Niet alleen zy, die „op him retour" zijn, maar ook wjj. Letten we daar eigenlijk wel eens op? Zijn we ons bewust van onze eigen grenzen? Ja, wat zijn „grenzen" eigenlijk? Zijn het de wijsheid, de levenservaring, het rijpere verstand in ons die zich verontwaardigd verzetten, als de jeugd dolle dingen doet en zegt? Dingen, die ze op geen stukken na verantwoorden kan? Is het de angst om al die verspilde levenskracht, die zich tegen hel harde leven te pletter loopen moet als ze niet luistert naar onze stem? Of zijn onze grenzen gevormd uit vooroordeelen? Staren we ons wel eens blind op den vorm, waarin nieuw leven en streven tot ons komt en worden we gaandeweg te moe en te denklui om onderscheid te blijven maken tusschen vorm en geest, als onze grenzen worden overschreden? Ik denk: het een zoowel als het ander We zoeken dat allemaal niet zoo precies weer uit, want niet waar, ieder mensch heeft nu eenmaal z'n grenzen. Wij vinden Grootmoeder met haar afkeer van rookende meisjes geborneerd. Onze grenzen zijn wijder uitgebouwd! Dacht u! Ik weet het niet. Toen wij jong waren, vonden we onze moeders grenzeloos begrensd! Nu denken we soms weieens: toch zat er in die grenzen, die we voor afschuwelijk domme vormen- aanbidding hielden, méér geest, méér oprechte over tuiging, méér waarheid dan we dachten. Is 't niet de moeite waard ons zoo nu en dan eens geducht en ter^pge te bezinnen op onze gren zen. Den ouderen kant te willen'zien met de oogen van hen, die aan den anderen kant staan? Eerlijk, onbevooroordeeld? Uit te zoeken, waar onze gren zen op denkluiheid, waar ze op waarachtige over tuiging berusten? We doen toch ook aan gymnastiek, nietwaar? Waarom zijn er in ons hoofd en hart dan nog zóóveel van die styve gewrichten? Oefenen we die geregeld? Onze waarachtige grenzen, die toch allemaal terug te brengen zijn tot de eeuwige grens tusschen licht en duisternis '.uilen er sterker en gaver door worden. En juist daaraan heeft de jeugd behoefte. Want ze voelt fijn en luistert alléén, als we iets te geven heb ben! R, DE RUYTER—v. d. FEER,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13