„BLOED VAN DE DUITSCHE OPMARSCH IN HET NOORDEN. BOEDDHA" Talrijke forensen uit Haarlem en omstreken maken thans, in verband met de beperkte dienstregeling der Spoorwegen, hun reizen van en naar de hoofdstad per N. Z. Hollandsche Tram. De drukte bij het vertrek van de Spuistraat in Amsterdam 5, Een telegrafisch overgebrachte foto van de drukte te Warnemünde bij de inscheping der troepen, welke naar de -Deensche eilanden werden overgezet Ezeltje rijden behoort tot de zomersche geneugten op het strand. Een paar voortvarende jeugdige amazones te Scheveningen verkozen niet zoo lang te wachten De exemplaren van de peberkte dienstregeling der Ned. Spoorwegen, Qe utooussen zijn weer in eere hersteld, nu de beperkte dienstregeling der die in de stationsgebouwen zijn aangeplakt, worden druk geraadpleegd. Ned Spoorwegen „op hoog bevel" is ingevoerd Het bus-station nabij de Een kijkje in de hal van het Centraal Station in de hoofdstad hoofdingang van Amsterdam C.S. keurturndemonstratie ten bate van O. en O. werd Woensdagavond in bet Concertgebouw te A'dam gegeven. Tijdens de uitvoering van een der oefeningen Na zijn groote reis door Su matra keerde de gouverneur- generaal van Ned Indië met een militair Denemarken door Duitsche troepen bezet Terwijl de soldaten binnen rukken, zien de inzittenden van een passeerende autoDus beiangsiefïend toe. (tele-foto) Lock heed-vlieg tuig op Tjilihtan teug. Met het Britsche expeditieleger in Frankrijk. - Nauwgezet worden bij een der centrale posten de stafkaarten bestudeerd door HAROLD WARD York grinnikte. „Ik heb niet veel ervaring van dergelijke zaken", zei hij. „Maar laat ik verder gaan. Horace An son Lee had dus zyn voorbereid selen getroffen. Hij verwachtte, dat u wel op het voorstel in zou gaan, temeer, daar hij zyn goede ren zoo zwaar onder hypotheek had, dat u drin gend om contanten verlegen zou zijn. Bovendien zou de aanwezigheid van veel menschen hier het hem gemakkelijker maken het snoer te steien, en die menschen moesten vooralnu ja, laat ik zeggen een niet al te onscnuldige reputatie heb ben. Daarom ook gaf hij tips aan de verschillende regeeringen waarvan hy dacht, dat ze interesse voor het snoer zouden hebben en deze regeeringen zonden er hun agenten op 9f. Zoo kwam miss Vaughan hier, die een zekere reputatie heeft als agent provocateur en internationaal spion hetzelfde is het geval met onzen vriend Watson hier". Watson boog. „U vleit me", zei hij droog. „Dat was niet m'n plan", antwoordde de kapi tein niet zeer beminnelijk. Muer grijnsde en zijn chef wierp hem een be- straffenden blik toe. „Verder waren er vertegenwoordigers van bona fide juweliers, die echter in opdracht van een vreemde jiatie werken. De hier aanwezige agent zou het snoer in opdracht van een gezant van een yreemde mogendheid moeten koopen". „Dat gebeurt heel vaak", beweerde Lancaster, „wy koopen dikwijls juweelen voor derden, zonder dat we weten, voor wie wij koopen". „Het tooneel was dus klaar, en de spelers had den hun plaatsen ingenomen, ofschoon ze dat zeli voor een deel niet wisten", ging York voort. „Ho- race Anson Lee zou dus zichzelf gaan berooven' Hy kende een zekere Wimpy Knott, een expert in het openen van safes. Hij smokkelde Knott het huis binnen. Hoe hij dat deed weet ik nog niet en gaf hem het imitatie snoer. Knott moest het echte snoer uit de brandkast halen en het valsche er voor in de plaats leggen, dat zou de ontdekking bemoeilijken en Lee tijd geven de buit in veilig heid te stellen. Van te voren had hij een sleutel van het museum laten maken. Daarmee zou hij Knott 's nachts in het museum laten. Waarschijn lijk had hij in de gaten dat er anderen achter het snoer aanzaten", York keek Watson veelbeteeke- nend aan", en hij begreep, dat hij haast ^moest maken. Ik zal u niet met allerlei details ver moeien, maar het is zeker, dat die andere ook •druk bezig was. Het aantreffen van een dictapho ne in mijn kamer is daar het bewijs van. Waar schijnlijk heeft die andere persoon op dezelfde wijze het gesprek tusschen Lee en Knott afgeluis terd. De „andere" wachtte dus tot Wimpy Knott alleen in de kamer was, en doodde hem door een slag op het achterhoofd". York keek de kring rond, allen luisterden met gespannen aandacht toe. Hy klopte de asch uit zijn pijp en begon haar heel langzaam opnieuw te stop pen. Toen haalde hij een vel papier van den stapel voor hem. Het was een plattegrond van de boven verdieping van net huis. AlUn rekten hun hals als om beter te kunnen zien. „Het zal u opvallen." ging de kapitein door, „dat de kamer en de badkamer van Horace Lee, ge naamd Grass, uitziet op het dak van bet museum. Rechts ervan is de kamer van Lewis. Het raam van deze kamer ligt hoog. Men kan van daar niet zien wat er op het dak ligt, vlak onder dat raam. Alles wat op het dak gelegd werd, onder dat raam, was dus zeer goed verborgen. Hier legde de moor denaar dus het lijk van Wimpy Knott neer, tot hy gelegenheid zou hebben, het te laten verdwijnen. Ik heb wel aan het museum-dak gedacht, maai kende de situatie van het bewuste raam niet, tot ik er vanmorgen zelf voorstond en begreep, hoe al les gegaan was. Het bezwaar was natuurlijk het lijK te laten verdwijnen, terwijl het huis vol gas ten was. Hierop vond de moordenaar nu een han- digen uitweg! In het duister bond hij een touw om de hals van het slachtoffer, dat hij naar den rand van het dak gesleept had, het andere uit einde van het touw wierp hij over een tak van den grooten eik en liet het los naar beneden hangen, m de duisternis werd dit natuurlijk niet opgemerkt. U zult zich herinneren, dat ik bij mijn komst hier direct constateerde, dat Knott reeds eenige uren dood was, hetgeen door dokter Fay bevestigd werd. Waarom wachtte de moordenaar zoolang met het laten verdwynen van het lijk? Omdat hij niet dacht, dat wij zcuden ontdekken dat de man al eenige uren dood was! Het kwam er nu voor hem opaan, een alibi te hebben. Door aan het losse einde van het touw te trekken, wat hij doen kon zonder dat iemand het merkte, zou het lichaam van het dak glijden, en door de takken van den boom naar beneden vallen, zooals inderdaad geschiedde. Page vond het lichaam en niemand was iets wijzer omtrent de manier, waarop het daar gekomen was". „En hoe weet u, wie de moordenaar is?" vroeg Lancaster, „Vingerafdrukken! Ik heb de verschillende depar tementen opgebeld en tenslotte gekregen wat ik wenschtede man was reeds eerder met de politie in aanraking geweest!" Pendrill zat onrustig op zyn stoel te draaien. Fay's injectie had hem gekalmeerd en hij had sla perig zitten luisteren naar York's uiteenzetting. „Is het noodig, dat ik die handboeien omhou?" vroeg hij. „De schade aan den wagen zal ik vergoe denik werk voor een solide firma, ze zyn er goed voor!" Fenton keek den kapitein vragend aan. „Nog niet," zei deze kortaf. r Fenton ging weer zitten. „Hou ze nog maar een beetje om," zei hij tegen Pendrill, „het is veiliger, en het syaart me misschien de moeite je ze straks weer om te moeten leggen!" „Ik heb niemand vermoord!" zei Pendrill halt huilend, maar Fenton legde hem met een gebaar het zwijgen op. „En Lewis?" vroeg Watson. „We weten dat hij niet hier kwam om het halssnoer te stelen. Waar om en hoe werd hij dan gedood?" „Dat was gemakkelijker dan het vermoorden van Knott," zei York. „Ik vermoed dat Lewis zag hoe de moordenaar met het lichaam van Wimpy hanuciue. Hij kon het misschien niet zien vanuit het raam van zijn ka mer, maar hooren kon hij het wel. Misschien pro beerde bij er geld uit te slaanwaarschijnlijk heeft hy den moordenaar voorgesteld op zijn kamer te komen Het feit dat hij reeds in pyama was ver raadt dat hy niet wist, wanneer de moordenaar zou komen. Deze kon natuurlijk niet ieder oogenblik weg, hij moest er een geschikt moment voor uit kiezen. Op Lewis' kamer bespraken zij de zaak, de sigaretteneindjes in de aselibak bewijzen dit. De moordenaar was zoo verstandig een ander merk dan gewoonlijk te rooken, hij liet. de eindjes expres liggen om my op een dwaalspoor te brengen. Hij heeft er in het begin natuurlijk geen rekening mee gehouden, dat hij met een ervaren detective te doen zou krijgen, daar ik bij toeval in de buurt was. Hij moet het touw by zich gehad hebben, toen hy naar Lewis's kamer ging. Op een gunstig moment heeft hij de strik om Lewis's hals weten te krijgen, hij heeft het touw aangetrokken tot zyn slachtoffer bewusteloos was. Hij was wel zoo ver standig er voor te zorgen, dat hij geen bloedsporen op de kamer maakte, hij schoof dus het lichaam door het raam en liet het aan het touw op bet. dak zakken. Toen kroop hij er zelf achteraan en stak Lewis dood met een soort stiletto, behandelde het touw en de strik als by Wimpy Knott...... en de rest weten jullie". HOOFDSTUK XXXL Het Einde van het Spooa. (vervolg) York stond op en liep de kamer rond. De be« weging scheen hem pijn te doen, hij tastte naar hei verband om zijn hals. en hij vroeg aan Lee, o£ Tinj hem nog een whisky-soda wilde brengen. „Het praten doet me meer pijn dan ik verwachte te", zei hij. Lee, die geen woord van de uiteenzetting van den kapitein verloren had, knikte en klapte in zyn handen. Tim, die in de buurt had zitten wachten, verscheen, en werd naar de ijskast gestuurd om drank. In afwachting daarvan zwegen allen. Tim verscheen weer en diende de glazen rond. Ook Pendrill nam een glas. Tim wilde weer verdwijnen, maar York hield hem met een handgebaar tegem „Wacht hier." zei hij, „misschien heb ik je zoq meteen noodig." De neger knikte en ging achter Fenton zitten. York dronk zyn whisky-soda langzaam op en hield een lucifer aan zijn pijp. „We werden allemaal op een dwaalspoor ge bracht," ging hij voort. „Allemaalbehalve Horace Anson Lee. Waarschijnlijk was hii in den beginne ook van de wys, maar hij begreep al gauw York hield op, en keek rond. „Daar zullen we bet straks over hebben. In ieder geval bemerkte de moordenaar dat het mis liep, het was het eene complot tegen het andere. Ik gclcoi; niet dat de moordenaar wist. dat Lee ook iemand gedood haddat deze Grass uit den weg geruimd had. Maar hy wist wel dat de man, die zich Grass noemde, in werkelijkheid Lee was, en daarin school voor hem een gevaar. Hii moest snel handelen! Er is een oud gezegde in ons vak, dat de eerste moord de tweede met zich meebrengt, en ook, dat de tweede moord gemakkelijker gaat dan de eer steHet eenige wat hem overbleef was Grass uit den weg te ruimen. Hy overviel hem bij ver rassing en stak een me* door zijn hart (Wordt vervolgdjj,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14