Hoe de Duitschers Noorwegen Verzet der Noorsche troepen. „Geen ton erts Twee Britsche oorlogs schepen verloren, twee beschadigd. Hambro over het binnenvielen. verzet der Noren. DONDERDAG 11 APRIt 1940 HA'A RL'EM'S DAGBLAD O.a. wordt bij Bergen, Elverum en Kongcinger gevochten. Uit verschillende berichten uit Zwecdsche bron blijkt dat de Noren op vele plaatsen ge wapend verzet tegen de Duitschc troepen bie den. Bij Elverum moeten Noorsche troepen zich hebben ingegraven. Hardnekkig bieden zij tegenstand aan de Duitschers, die pogen hun linie te verbreken. Aftonbladet meldt dat hier zeer bloedige gevech ten zijn geleverd. Er zouden Duitsche gevechtsvliegtuigen aan heb ben deelgenomen. De Noren zouden Duitsche een heden volkomen vernietigd hebben. De Duitschers zouden honderden dooden te betreuren hebben. De Duitsche troepen zouden versterkingen ontvangen, die met gerequireerde auto's en autobussen onder escorte van vliegtuigen zouden worden aangevoerd. Een nader bericht meldde dat alle Duitsche aan vallen bij Elverum afgeslagen waren. Ten noorden van Oslo zijn Noorsche troepen na dat zij van den eersten schok als gevolg van de Duitsche actie waren hersteld, geconcentreerd, waar zij hevig tegenstand bieden. Ook wordt verwoed gevochten bij Bergen en Kongsvmger op 45 mijl ten noordoosten van Oslo. Bij de bezetting van Oslo. welke door 400 Duit schers werd ten uitvoer gelegd, zouden twaalf Noren gedood zijn. Bij den strijd om de Noorsche vlootbasis Horten vielen acht dooden. Bij een hevig gevecht op het vliegveld van Fornebu verloren de Noren 32 man. Naar uit Charlottenberg bij de Noorsche grens wordt gemeld, heeft het Noorsche telegraafagent- schap medegedeeld, dat Stavarger Maandag te 1 uur door de Duitschers werd bezet na een gevecht tusschen Duitsche en Noorsche schepen, waarbij aan beide zijden verscheidene dooden vielen. De Noorsche torpedoboot Aegir bracht een Duitschen bodem tot zinken, doch werd daarop zelf gebom bardeerd. zoodat zij zonk. Eenige opvarenden wer den gedood of gewond. Maandagmorgen heeft het bombardement op het militaire vliegveld Kjeller in een opslagplaats van benzine en in talrijke ge bouwen brand veroorzaakt, Het garnizoen van het marinestation van Wames heeft zich teruggetrokken, doch later heroverde het de brug bij Meraker, op twaalf mijlen ten oos ten van Trbndjhem, op de Duitschers. Gemeld wordt, dat te Warnes. een Duitsch vlieg tuig werd omlaag geschoten. MOBILISATIE VINDT WEERKLANK. De Zweedsche radio heeft medegedeeld dat de mobilisatie, welke door de Noorsche regeering is afgekondigd, grooten weerklank vindt in alle dee- len van het land. welke nog niet door de Duitsche troepen zijn bezet. Behalve de recruten melden zich vele vrijwilligers. De omroeper voegde hieraan toe. dat vele Zwe den zich vrijwillig hebben gemeld voor den dienst in het Noorsche leger. OVERWINNING OP DUITSCH DETACHEMENT. STOCKHOLM, 11 April. (Zw. Tel. Ag.) Een bij zondere correspondent van het Zweedsche tele- graaf-ager.tschap te Charlottenburg meldt, dat laat in den nacht van Dinsdag op Woensdag een gemo toriseerde Duitsche. afdeeling ter sterkte van on geveer 200 man ten Zuid-Westen van Elverum, door een Noorsche afdeeling. welke geringer in aantal was, tot staan gebracht en verslagen werd. Tijdens het gevecht dat een half uur duurde, werd de commandant van het Duitsche detachement ge dood. Aan Noorsche zijde telde men slechts twee gewonden, Het Noorsche detachement bestond uit officieren van de krijgschool te Elverum en een twintigtal minderen. Woensdagavond laat werd te Eidsvold een ge vecht op groote schaal geleverd. VLIEGVELD VAN OSLO GEBOMBARDEERD. Een uit Oslo in Zweden teruggekeerde rei ziger heeft medegedeeld, dat vliegtuigen van ochtend vroeg het civiele vliegveld van Oslo hebben gebombardeerd. zal uit Narvik vertrekken" Aldus Reynaud tot den Franschen Senaat. Blokkade op volle kracht in werking. In den aanvang van dc zitting van den Fran schen senaat, die gistermiddag plaats had, heeft Reynaud uil naam var de regeering de volgende mededeeling gedaan: Frankrijk heeft een einde willen maken aan het voortdurend zenden van Zweedsch ijzer erts naar Duitschland. Wij hebben de Noor sche zeeën geblokkeerd. Aangezien de neutra liteit niet meer bestond zijn wij handelend op getreden. De regeering neemt de algeheele verantwoordelijkheid van de tegen Duitsch-, land verrichte oorlogsdaad op zich. Geen ton ijzererts zal uit Narvik naar Duitschland ver trekken. Duitschland is van zijn kant handelend opgetre den. Het is zelfs vóór ons lymdelend opgetreden. Het heeft uit zijn havens met bestemming naar Noorwegen zijn oorlogsvloot doen uitloopen. Duit sche matrozen, vei-momd als koopvaardijmatrozen, hebben zich van de havens meester gemaakt. Voorts heeft Duitschland Denemarken overwel digd, jegens welk land Duitschland de verplichting had aanvaard om tot geen enkel betoon van ge weld over te gaan. Aan den eenen kant is er een blokkade-operatie geweest, aan den anderen kant de inval in Denemarken, die geer enkel verband houdt met de blokkade. De nieuwe schending van het recht door het nationaal-socïalistische regime is voor ons geen verrassing. De blokkade der geallieerden zal morgen (heden dus Red,) met heel haar kracht worden toegepast op de gebieden, die onder worpen zijn aan de Duitsche controle. Meer dan de helft van de Duitsche vloot heeft zich bloot gesteld aan de homefleet en de Fran- sche vloot. Het Duitsche legerbericht doet ons van daag mededeeling van het verlies van twee Duit sche kruisers, de Blücher en de Karlsruhe. De an dere Duitsche schepen zijn geblokkeerd in de Noorsche havens. Zijn mededeeling eindigende braeht Reynaud hulde aan de Fransche vloot en marinemanschap pen. Wij volgen hen, zoo zeide hij. in den slag met vurige en eensgezinde harten. De voorzitter van den senaat, Jeanneney. deelde vervolgens mede dat de agenda interpellaties ten aanzien van de defensie vermeldde. Martin, leider der democratische linkerzijde, verlangde dat de ge heime zitting werd uitgesteld tot Dinsdag om de regeering alle vrijheid te laten en haar te veroor loven, handelend op te treden. (Luid applaus). Aldus werd besloten. De vergadering werd daar na gesloten. Stadsbeeld van Oslo. Chamberlain over den slag bij Narvik: Duitsche ..txtser getorpedeerd drie getroffen. Ook Duitsche koopvaardij schepen tot zinken gebracht. De rede, die Chamberlain Woensdagmiddag in het Engelsche Lagerhuis uitsprak, was gewijd aan de aanvallen der Britsche oorlogsschepen bij Narvik. Chamberlain zeide: Ik heb niet het voornemen vandaag een alge- meene verklaring af te leggen over de maritieme aspecten van den oorlog. Ik hoop dat het mo gelijk zal zijn dat de Eerste Lord der Admirali teit Donderdag een verklaring zal kunnen af leggen. Er zullen dan wellicht meer inlichtingen zijn ontvangen, dan wij thans bezitten. Het La gerhuis zal echter waarschijnlijk een verslag wenschen te hooren dat ik juist ontvangen heb over een verwoede actie van hedenochtend van Britsche torpedobootjagers tegen Duitsche strijd krachten in Narvik. Vijf Britsche destroyers stoomden de fjord op en bonden den strijd aan met- zes torpedobootjagers van het laatste en grootste type, die ook gesteund werden door kustbatterijen en pas op de kust opgestelde ka nonnen. De „Hunter"' werd tot zinken ge bracht en de „Hardy" werd zoo zwaar getrof fen dat het schip aan den grond moest worden gezet en een wrak werd. De „Hotspur" heeft ook ernstige schade gekregen en de „Hostile" kreeg lichte schade. Het vijfde oorlogsschip, de „Ha voc", werd niet geraakt. Na uiterst vastberaden optreden tegen een ster kere strijdmacht van grootere en modernere sche pen en tegenover geschutvuur van de kust, trok de beschadigde „Hotspur" zich terug, gedekt door de twee andere vioers. De vijand bleek niet in staat een achtervolging te probeeren. Een Duitsche destroyer van 16.00 ton werd getorpe deerd en is naar men gelooft, gezonken. Drie Duitsche destroyers bleven zwaar getroffen en brandend achter (toejuichingen). Wellicht is het niet minder belangrijk dat zes koopvaardijschepen, waarvan men vermoedt dat zij voorraden inhielden voor de Duitsche expeditie door de actie van de Britsche destroyers tot zinken werden gebracht. Op hun weg naar buiten ontmoetten zij het Duitsche schip „Ra- vensfeld", dat reserve-munitie bleek te vervoe ren van de aan land gezette Duitsche strijd macht. Dit schip werd aangevallen en vloog in de lucht. Het Lagerhuis zal niet van mij ver wachten, dat ik de verdere operaties bespreek. In antwoord op een vraag van Attlee deelde Chamberlain nog jnede, dat het Lagerhuis Don derdag openbare debatten zal houden over „de recente ontwikkelingen in het voeren van den oorlog", zulks in plaats van het geheime debat over de economische oorlogvoering, dat uitgesteld wordt. In het Hoogerhuis. Nadat Lord Stanhope in het Hoogerhuis een verklaring had voorgelezen, gelijkluidend aan die van Chamberlain in het Lagerhuis, voegde hij daaraan den volgenden commentaar toe: Ik geloof dat het publiek uit deze verklaring zal begrijpen dat er een zeer felle actie is onderno men door de Engelsche torpedobootjagers, welke op de meest schitterende wijze is uitgevoerd te gen een overweldigende meerderheid op een ma nier, die volkomen de tradities van de Britsche vloot gehandhaafd heeft. De vloot zelve zou zeg gen, dat. wanneer zij een paar acties meer van dien aard kan krijgen. Duitschland dit meer en meer, naar de tijd verloopt, zal betreuren". Maatregelen in Zweden. Reservisten naar de Noordelijke en Zuidelijke provincies. STOCKHOLM, 11 April. Naar alle zijden worden ie militaire voorbereidingen versterkt. Volgens neu trale diplomatieke bron zijn zoo snel mogelijk re servisten naar de noordelijke en zuidelijke provin cies gezonden. (United Press). Halifax over de Duitsche actie in Scandinavië. „Niet-aanvalsvcrdragen noch dc afwezigheid van provocatie hebben voor de Duitsche politiek beteekenis." Lord Halifax, de Engelsche minister van buiten- landsche zaken heeft te Londen het woord gevoerd als eeregast op een déjeuner van het Comité voor nationale defensie en openbaar belang. Hij wijdde o.m. aandacht aan de geruchten over Noorsch Duitsche onderhandelingen. In dit ver band zeide hij dat hij niet wist of er waarheid lag in het bericht, dat Noorwegen zich gereed maakt om te onderhandelen met Duitschland. Wanneer het bericht gegrond is, dan twijfel ik er niet aan dat de geallieerden regeeringen deze actie zouden be schouwen als te zijn ondernomen onder dwang en dat dit op geenerlei wijze van invloed zou zijn op onze vastberadenheid om weerstand te bieden ten behoeve van het machtelooze Noorwegen, zoowel tegen de gevolgen voor Noorwegen van dit bru taal vertoon van geweld als voor ons zelve tegen een uitbreiding van de Duitsche strategische macht aan de Noordzee en den Atlantischen Oceaan, welke dit land onmogelijk zou kunnen aanvaarden. Hij vervolgde: Ik denk dat in deze gebeurtenissen een moraal ligt voor neutrale staten. Het is zeer gemakkelijk agressieve oorlogen te ontkentenen, wanneer men ei geen scrupules op na houdt. Groot Brittannië of Frankrijk hadden op ieder oogenblik van de afge- loopen zes maanden iedere haven of basis in Noorwegen, die zij wilden, kunnen bezetten. Der gelijke dingen kunnen gebeuren, wanneer neu trale staten niet schouder aan schouder staan of er niet op bedacht zijn tijdig hulp te vragen. De gebeurtenissen in Scandinavië, zoo zette hij verder uiteen, bewijzen dat noch niet-aanvalsver- dragen, noch de afwezigheid van provocatie be teekenis hadden wanneer de Duitsche politiek iets anders eischte. Ik vind het moeilijk te gelooven, dat zelfs dr. Goebbels kan veronderstellen dat de we- reldmeening represailles als redelijk zal erkennen, welker rechtstreekseh doel is de vernietiging van de onafhankelijkheid van nog twee landen. De waarheid is, dat tegenover dit soort optreden nie mand, die niet in een positie is om zichzelf te ver dedigen, veilig is. Wij moeten de conclusie trekken dat reeds, vóór deze laatste agressie degenen, die dachten dat de tegenwoordige Duitsche regeering ooit bereid zou zijn een vrede te sluiten, die voor het geweten der wereld gerechtvaardigd kon worden, zichzelf be drogen. DE VERHOUDING TOT RUSLAND. Ten aanzien van de Britsch-Russische betrekkin gen zeide Halifax: Sommigen wenschen dat wij Rusland den oorlog verklaren, anderen dat wij toenadering tot de Sovjet-Unie zoeken. Wij be schouwen deze kwestie niet alleen tegen den achtergrond van de Russische willekeurige aan vallen op Polen en Finland, maar eerder in het licht van wat naar mijn meening ons eerste doel moet blijven: het verslaan van Duitschland. Daar uit volgt dat onze betrekkingen met Rusland vooral afhankelijk moeten zijn van de mate van daad werkelijke hulp, die Rusland om de een of andere reden Duitschland wenseht te verleenen. Aan het slot van zijn rede zeide de minister: De Duitsche leiders zijn bezig de Duitschers in machi nes te veranderen en alle menschelijke waarden, welke door het gezinsleven en de Christelijke kerk behoed worden, te doen verdwijnen. Zij schijnen de mentaliteit te hebben van de groote vernielers uit de historie, die opstonden uit de deelen van Europa, die ontoegankelijk waren voor den be- schavenden invloed van Rome. Indien de nationaal- socialisten deze negatieve krachten der vernieling vertegenwoordigen, kunnen wij troost putten uit het feit dat wij de positieve en opbouwende krachten, die tenslotte moeten overwinnen, ver tegenwoordigen. Duitsche opperbevel over den slag bij Narvik. BERLIJN, 10 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op tien April heb ben Engelsche zeestrijdkrachten bij het aanbreken van den dag geprobeerd Narvik binnen te dringen. De aanval werd door de daar liggende eenheden van de vloot met zware beschadigingen en ver liezen voor de Engelschen afgeslagen. Drie Britsche torpedojagers werden vernietigd. De Britsche admiraliteit geeft toe dat verder nog een torpedojager zwaar is beschadigd en buiten gevecht is gesteld. Op 8 April is bij een andere gelegenheid reeds een Britsche torpedojager tot zinken gebracht. Gezanten verlaten Scandinavië. Fransche en Poolsche legaties naar Zweden De Deensche koning heeft gisteren de gezanten van Engeland, Frankrijk en Polen in afscheids- audiëntie ontvangen. De Britsche gezant in Noorwegen en de geheele staf van de Fransche en Poolsche legaties hebben. Noorwegen verlaten en zijn naar Zweden gegaan. STOCKHOLM, 11 April. (Zw. Tel.. Ag.) De voorzitter van het Noorsche Storting Hambro, is gisteravond te Stockholm aangekomen. Hij verklaarde tegenover vertegenwoordigers van de pers, dat het Storting hem ter beschikking van de Noorsche regeering had gesteld voor werk zaamheden buiten de~ Noorsche grenzen, zoolang dit noodig geacht zou kunnen worden. Vervolgens gaf Hambro een uiteenzetting van de gebeurtenissen in Noorwegen dei- laatste dagen. Hij vertelde o.a. dat de speciale trein, die den Koning met den kroonprins en de leden van regeering en parlement van Oslo naar Hamar vervoerde, te Lilleström aankwam, juist toen het nabij deze stad gelegen vliegveld Kjeller gebom bardeerd werd. De reizigers zochten een toe vlucht in het station en na afloop van het bombardement zetten zij de reis voort. Van de 150 leden van het Storting hebben er 145 de vergadering te Hamar bijgewoond. Daar uit de binnenkomende berichten bleek dat de Duitschers van plan waren zich van de regeering en het Storting te Hamar mees ter te maken, werd besloten den zetel der regeering naar Elverum over te brengen. Er werd order gegeven troepen te concen- treeren om de wegen tusschen Hamar en Elve rum te blokkeeren. Op den weg naar Hamar bevonden zich geen troepen, doch slechts een kleine post van 15 man, die den strijd aanbonden met de 100 man sterke Duitsche voorhoede en deze den weg ver sperden tot de meesten der moedige Noren ge dood waren. Hambro voegde hier nog aan toe dat de goud voorraad der Noorsche Nationale Bank uit Oslo is overgebracht naar plaatsen, welke men veilig acht. Ten aanzien van de militaire operaties deelde Hambro mede, dat de Duitsche oorlogsschepen er niet in geslaagd zijn tot Oslo door te dringen. De Duitschers zetten daarop troepen aan land te Moss en te Hölen, alsmede 16 pantserauto's. De Duitsche troepen rukten van Moss uit op en bezetten het spoorwegstation Skiën, van waar uit zij Oslo binnendrongen. Zij vervoerden eveneens 2000 man naar het vliegveld Fornebu met behulp van verkeersvliegtuigen. Dit aantal is vervolgens nog vergroot, doch het is onmoge lijk, een juist cijfer te geven. Te Bergen zetten de Duitschers 5000 man aan land. de Duitsche opmarsch van Bergen uit werd een weinig ten oosten der stad tot staan gebracht. Twee Duitsche oorlogsschepen drongen de Hardanger fjord binnen, teneinde hulptroe pen aan land te zetten en te trachten het schiereiland van Bergen af te snijden. Deze po ging schijnt niet geslaagd te zijn. Rond Elverum is verwoed gevochten en de Duitschers zouden zich naar het westen terug getrokken hebben. f Hambro deelde voorts mede, dat het Noorsche oorlogsschip Olav Trygvason ter 1 hoogte van Horten een groot Duitsch oor- I logsschip, waarschijnlijk de „Gneisenau" en twee kleinere schepen tot zinken heeft ge- i bracht. Twee Noorsche duikbooten zijn ge zonken. De „Olav Trygvason" heeft na een verwoed gevecht 400 man aan land gezet, die naar Oslo zijn opgemarcheerd. Ten slotte verklaarde Hambro nog dat de Wes- i telijke mogendheden alle hulp hebben aangebo den, zonder dat Noorwegen een desbetreffend verzoek heeft gedaan. Hij geloofde niet en dit in tegenstelling met andere berichten dat Noorwegen overwoog het buitenland om hulp te vragen. MILITAIRE OPVATTING TE PARIJS: MET AANVAL IN HET WESTEN WORDT REKENING GEHOUDEN. PARIJS, 11 April. (Havas). Bevoegde militaire kringen verklaarden hedenochtend ten aanzien van den militairen toestand: „De gebeurtenissen in Noord-Europa mogen ons niet het front tusschen Moezel en Rijn doen vergeten. Dit front kan iederen dag in vuur en vlam geraken en op verschillende punten hebben wij toebereidselen waargeno men, die een aanval zouden kunnen doen voorspellen". Overigens heeft zich de laatste 24 uur aan dit front, wat de infanterieoperaties betreft, niets voorgedaan, dat de moeite van het vermelden waard is. In de lucht was de activiteit als ge volg van de slechte weersomstandigheden zeer gering. Roosevelt behoudt de overhand in Illinois. De voorverkiezingen voor het presidentschap. Voor de verkiezingen, die de voorkeur der demo craten voor de mogelijke candidaten van het Amerikaansche presidentschap aangeven, zijn thans de resultaten uit 4944 districten in Illinois bekend, terwijl die van 3392 districten nog' niet gepubliceerd zijn. Tot dusverre heeft Roosevelt 697.974 stemmen verkregen tegen Garner, die op het standpunt der isoleering staat, 114.820 stemmen. Bij de republikeinsche verkiezingen in Ne braska heeft Thomas Dewey tot dusverre 48.840 stemmen verkregen tegen Vandenberg 37,552. In Nebraska is Roosevelt bij enkele candidaatstel- ling gekozen. De Noorsche schepen. Naar neutrale of geallieerde havens? Het Duitsche nieuwsbureau deelde gisteravond mede dat de Noorsche schepen, welke in de Mid- dellandsche Zee zijn, opdracht hebben gekregen in geen geval een Britsche. doch alleen Italiaansche en Spaansche havens aan te doen. De Britsche radio riep later een bericht om, be stemd voor de Deensche en Noorsche schepen over de geheele wereld, waarin werd gezegd dat de in structie om zich naar Italiaansche en andere neu trale havens te begeven, was gegeven onder Duit schen druk. De Britsche radio spoorde de gezag voerders aan naar geallieerde havens te gaan, waar zij welkom zullen zijn en bescherming zullen ge nieten. Washington bepaalt de nieuwe gevechtszone. Uit Washington: De havens van Archangel en Moermansk worden tot de nieuwe gevechtszone gerekend. De gevechtszone loopt van Bergen rond de Noordkaap naar een punt op het Russische vasteland juist ten oosten van Archangel. Noor wegen kan in de Vereenigde Staten nog steeds wa penen koopen zonder in de noodzakelijkheid te verkeeren contant te betalen, daar de proclamatie slechts betrekking heeft op de gevechtszone en zich niet uitstrekt tot Noorwegen of Denemarken. An dere bepalingen van de neutraliteitswet. zooals de clausule inzake „cash and carry' (direct betalen en zelf halen), regelen den aankoop van wapenen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen* ivond ongeveer 19 uur: Kans op nachtvorst. Overdag eenige stijging van temperatuur. Geen neerslag van betee kenis. Meest matige naar west of zuidwest krimpende wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 46 F 42 F 44 Het hoogedrukgebied in het westen strekt zich nog steeds uit van Spanje en Portugal tot over de Brit sche eilanden. De kern is vermoedelijk voor het En gelsche Kanaal gelegen. Aan de noordzijde is dit maximum aangetast door een depressie van 995 mbar over IJsland, die daar gisterenavond groote barometerdalingen veroorzaakte. Thans zijn deze dalingen tot staan gekomen, en aan de oostkust reeds weer in stijgingen overgegaan. Te Vestmanoer, aan de zuidkust waait nog een westerstorm, terwijl daar in de afgeloopen 24 uur 16 mm. regen is ge vallen. Het weer in ons land bleef nog onder invloed van de noordelijke luchtstrooming. In het eerste gedeelte van den nacht was het helder en kwam nachtvorst voor. Doordat de wind weer terugliep van noordoost naar noord, werd wat vochtiger lucht aangevoerd en nam de bewolking weer toe. Hierdoor werd verdere uitstraling verhinderd. Uit het noorden van ons land werden hedenmorgen .weer lichte buitjes gemeld, zonder dat regen van beteekenis is afgetapt. De ochtendtemperatuur is weinig veranderd en ongeveer twee graden onder normaal gebleven. Over Italië bevindt zich een vrijwel stationnaire depressie, die in het zuiden zware neerslag veroor zaakte. Messina meldt 31 mm. regen. BAROMETERSTAND: Vorige stand Stand van heden Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged» Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. 773 m.M. 775 m.M. Hamar door dc Noren heroverd?, Verzet der Noren zou toenemen. Naar „Dagens Nyheter" meldt zijn de Noren erin geslaagd Hamar op de Duitschers te her overen. Uit Stockholm wordt aan United Press gemeld dat de weerstand der Noren de laatste 24 uur zoowel in militair als in politiek opzicht toege nomen is. Zoo zouden de Duitschers er definitief van hebben moeten afzien langs de spoorlijn in de richting van Zweden op te trekken, daar de Noren den tunnel bij Hyndalen, 20 k.m. ten noorden van Narvik heb ben vernield. Op het nauwe gedeelte, waar de ber gen aan den eenen kant 700 meter omhoog rijzen en zich aan de andere zijde een afgrond van 400 meter bevindt, is de lijn vernield. Een met erts geladen trein is hier omlaag gestort. Tengevolge hiervan is de lijn geblokkeerd. RUST IN OSLO STOCKHOLM, 11 April (Havas) Volgens niet- bevestigde mededeèlingen van personen, die uit Noorwegen zijn gevlucht, schijnt het tc Oslo thans rustig te zijn. De Noorsche hoofdstad is gistermid dag, nadat we gevechten in de buitenwijken waren geëindigd, door verscheidene honderden Duitschers in volkomen orde bezet. Uit Drammen wordt gemeld dat zich een klein Duitsch detachement in deze stad bevindt. Tijdens een aanval op de haven Oscarsborg werd het plaatsje Dröbak gebombardeerd, tengevolge waarvan op verscheidene plaatsen brand uitbrak. Verscheidene personen werden door granaatscher ven gewond. Wat den aanval op Christiansand betreft, ver klaren ooggetuigen, dat Duitsche bommenwerpers bommen zouden hebben laten vallen en dat Duit sche oorlogsschepen het vuur zouden hebben ge opend op het fort Oddenrön, waar brand uitbrak. De stad Arendal zou bezet zijn door troepen, wel ke ontscheept waren door een Duitsch oorlogsschip, dat na het uitvaren nabij Tromösund op een mijn geloopen of door een torpedo getroffen en daarop gezonken is. STOCKHOLM, 11 April (United Press). Een Zweedsche courant, aldus deelt United Press mede, bericht uit Oslo dat heden om 11.15 v.m. een paniek in de stad ontstond, tijdens het evacueeren, omdat er geruchten gingen, dat de Engelsche oor logsschepen in de Oslofjord de stad zouden bombar deeren. Er vonden gevechten plaats "boven de ha ven van Oslo tusschen Engelsche en Duitsche vlieg tuigen; 50 K.M. ten Z. van Oslo aan de Oostkust van de fjord verschenen Engelsche oorlogsschepen. DE „EMDEN". De kruiser „Emden", waarvan de ondergang elders in dit nummer is gemeld, dateert van Januari 1925 en heeft een inhoud van 5600 ton met een bemanning van 506 koppen. De lengte bedraagt 493 voet. De bewapening bestaat uit 8 kanonnen van 6 inch en kleiner geschut, bovendien 18 machinege weren en 4 torpedolanceerbuizen. Prinses Martha naar Zweden. Prinses Martha van Noorwegen is met haar drie kinderen bij Salnes de Zweedsche grens gepas seerd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2