ZaaUU Bwcktui Bergen toch heroverd? Noorsche regeering verlaat Elverum. Noren zouden stad na stormaanval hebben bezet Militaire samenwerking tusschen Noorwegen en Engeland DONDERDAG 11 APRIL" 1940 HAARLEM'S DAGBLAD If Koning Haakon is er gebleven. Arrestatie van Quisling door den Koning bevolen? STOCKHOLM 11 April (Reuter). Volgens „Dagens Nyheter" is de Noorsche regeering uit Elverum naar het ten noordoosten'van deze stad en op 24 K.M. van de Zweedsche grens gelegen Nybergsund vertrokken. De koning, zoo wordt eraan toegevoegd, blijft te Elverum. Volgens een United Pressberïcht zou het politie corps van Elverum aan de politie van Oslo getele grafeerd hebben dat zij op bevel van den Koning moet overgaan tot de arrestatie van Quisling en zijn kabinet. Deensclie schepen onder Amerikaansche vlag? NEW YORK, 11 April. (Reuter.) De Associated Press verneemt in Washington dat Deensche scheep vaartkringen reeds besprekingen geopend hebben met de Amerikaansche autoriteiten om een groot deel van de Deensche koopvaardijvloot op het Ame rikaansche scheepvaartregister over te brengen. De Deensche reeders wenschen nl. te vermijden, dat hun schepen door Duitschland of Engeland in beslag wor den genomen. Eerste zitting van nieuwe Deensclie kabinet. KOPENHAGEN, 11 April. (DNB.) Het kabinet Van nationale eenheid, dat gisteren na de benoeming- van zes vertegenwoordigers der beide groote oppo sitiepartijen tot adviseerende ministers gevormd werd, heeft vanmorgen zijn eerste bijeenkomst ge houden, o.a. werd besproken, aan welke vakdeparte menten de nieuwe ministers moesten worden toege voegd. Het ministerie telt nu in totaal 18 leden. VANMIDDAG VERKLARINGEN VAN REYNAUD EN CHURCHILL. PARIJS, 11 April (Havas). Ongeveer tezelfder tijd dat Churchill in het Britsche Lagerhuis zijn verklaring over de aan den gang zijnde vlootopera- ties aflegt d.w.z. tegen 4 uur hedenmiddag zal Rey- naud in de Fransche Kamer een verklaring afleg gen. CORRESPONDENTIE SCHAAKRUBRIEK. Drouwen (Dr.) B. v. R. Na 1. Dh6h3, Kd4e5; 2. Dh3d3, onv. en mat volgt niet. Haarlem. F. W. H. Moge u veel prettige uurtjes met dien bijzonderen prijs doorbrengen. Mevr. N. A J.M. Welkom in den oplosserskring. Joh. K. Jr. Een verzoek om hervatting van den wedstrijd, in den door u bedoelden zin, ware tot de directie te richten. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 April 1940. Bevallen: 8.April: J. GoversBerg d„ 9 April: M. de BellSchweitzer z., M. C. Renne— Hulsebosch d., 10 April: J. H. Hoekstravan Dalen z., F. ZuidwegFabel d., P. M. A. van den BroekRhee z., S. Hart—Schouw d., L. BaltusBuser z., 11 April: G. Kwartenvan Meeren d. Overleden: 9 April: N. A. NouwlandKlap wijk 72 j., Minahassastraat. Ondertrouwd: 10 April: F. J. H. M. Muileren M. A. T. J. Haakman van den Bergh; J. Dijker en A. C. de Dood. H. C. Kamp en S. J. de Mon, J. L. Dureten J. C. M. Arnoldus; 11 April: E. Zonne veld en J. H. Belterman. Gehuwd: 11 April: H. Drupsteen en G. E. de Graaff; C. Halff en G. Vos. STOCKHOLM, 11 April (Havas). Vol gens een door het blad „Nya Dagligt Allehan- da" ontvangen telefonisch bericht uit Bergen, met welke plaats nog steeds getelefoneerd zou kunnen worden, zou de stad vanochtend na een stormaanval door de Noren heroverd zijn. Volgens de laatste berichten zouden de En gelsehen van de 20 transportschepen, welke gisteren tijdens den zeeslag in het Skagerrak zijn aangevallen, er 12 tot zinken hebben ge bracht. Verliezen der Duitsche luchtmacht. LONDEN, 11 April (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat sedert Zondag 19 Duitsche vlieg tuigen door de Engelschen zijn vernietigd. Hier onder zijn begrepen zeven Duitsche bommenwer pers, die gisteravond boven Scapa Flow werden neergeschoten. Tevens werden twee vliegtuigen beschadigd en het is niet waarschijnlijk dat zij naar hun bases teruggekeerd zijn. De Engelschen verloren zes machines, t.w. twee vliegbooten, een verkenningvliegtuig en drie bom menwerpers Groote belangstelling in de Ver. Staten. WASHINGTON, 11 April. (Reuter). De Ameri- kaansohe radiostations blijven aanzienlijk langer dan normaal geopend om den luisteraars de be richten over den strijd in Scandinavië te ver schaffen. De bladen publiceeren vele extra-edities. Henry Breckinridge, die vice-minister van oorlog was aan het begin van den vorigen oorlog, heeft verklaard: „Indien Hitler een poging waagt om aan IJsland of Groenland te raken, zouden de Ver- eenigde Staten deze eilanden terstond bezetten en zouden zij hun zee- en luchtmacht loslaten op de Nazi's, wier overwinning het einde zou .beteeke- nen van de beschaving en vrijheid in de wereld. Narvik en Trondjliem. STOCKHOLM. 11 April. (Zweedsch Tel. Ag.) Uit betrouwbare bron te Kiruna bij de Noorsche grens wordt vernomen dat de Duitschers gister avond voortgingen met de bezetting van Narvik. Niets wees er vanmorgen op dat de Duitschers uit deze plaats zouden zijn vertrokken. In het grens gebied zijn geen Duitsche militairen waargeno men. Aan de westkust van Zweden schijnt het thans rustig te zijn. Men heeft geen oorlogsbodems waar genomen wel drie vreemde vliegtuigen, die in noordelijke richting vlogen. TRONDJHEM. OSLO, 11 April (D.N.B.) Vari bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld: In strijd met ter verontrusting van de Noorsche bevolking verspreide geruchten komen voortdu rend berichten binnen, dat de geheele Noorsche westkust vast in handen der Duitsche strijdkrach ten is. Naar zooeven uit Trondjhem gemeld werd was daar alles rustig. De bezetting is volgens het opgestelde plan verricht en tot heden morgen vroeg vroeg was geenerlei vijandelijk optreden van En gelschen of anderen kant geschied. Postpaketten van de „Ameland" 's-GRAVENHAGE, 11 April. Door de Scheve- ningsche logger Sch. 42 der reederij Paal is op 3 April in de Noordzee opgevïscht een zak met post- pakketen, welke op 10 April aan de politie te Sche- 'eningen en door deze aan de post is overgegeven. De zak met postpakketten bleek afkomstig te zijn van het s.s. „Ameland", dat op 16 Februari uit Nederland vertrokken is en was afkomstig van Rotterdam en bestemd voor Medan. Op bijgaand kaartje vindt men de plaats van het treffen, dat gisteren in de Noorsche wateren heeft plaats gehad en dat buiten gewoon hevig schijnt te zijn geweest ter plaatse waar Kattegat en Ska- ger-rak aan elkaar grenzen. Bovendien hebben de strijdkrach ten slag geleverd in de monding van de Oslo fjord en ter hoogte van 't eiland Pater Noster. Aan deze fjord ligt het fort Horten, waarvan het vuur den Duitschen kruiser „Emden" tot zinken zou hebben ge bracht. doch dat zich kort daarna aan de Duitschers moest over geven. Aan de Noorsche West kust vindt men de plaatsen Bergen en Drontheim, die door de geallieerden heroverd zouden zijn. Noordelijk van Oslo ligt de stad Hamar, vanwaar de Noorsche regeering naar de grensplaats Trvsel heette te zijn vertrok ken. Een later bericht meldt echter, dat zij in het Zuideliiker gelegen Nybergsund is geves tigd. Zuideliik van Ny bergsund ligt de plaats Elverum, in de nabij heid waarvan gisteren hevige gevechten heb ben plaats gehad. Arrestatiebevel tegen den commandant van Narvik STOCKHOLM, 11 April (Zweedsch Tel. Ag.) De voorzitter van het Noorsche parlement, Hambro, deelt, na in verbinding te zijn geweest met de Noorsche regeering en de Noorsche autoriteiten, het volgende mede: De mobilisatie van de zesde divisie in Noord- Noorwegen is volgens de opgestelde plannen ten uitvoer gelegd. Op de vraag van den op perbevelhebber van Noord-Noorwegen of hij moest samenwerken met de Britsche troepen, heeft de regeering bevestigend geantwoord en hem instructies gegeven om zonder verwijl een dergelijke samenwerking tot stand te brengen. De bevelhebber van Narvik, kolonel Sundlo, een oud vriend van Quisling, had zonder instructies con tact genomen met de Duitsche strijdkrachten in Narvik, maar de opperbevelhebber heeft majoor Omdahl bevel gegeven Sundlo te arresteeren en weerstand te bieden aan iederen Duitschen op- marsch langs de spoorlijn van Narvik, met behulp van het bataillon uit Trondjhem, dat ter beschik king stond van majoor Omdahl. Omdahl heeft dit bevel met vastberadenheid en kracht ten uitvoer gelegd. Zijn aanval verraste de Duitschers, die zelfs niet den tijd hadden het vuur te openen voor zij werden ter uggeworpen. Een Noorsche defensielinie is gevestigd bij het station Djupvik aan de poorlijn van Narvik, waar majoor Omdahl versterkingen af wacht. DUITSCHERS BIJ ELVERUM TERUGGEWORPEN? Aan het front van Elverum zoo vervolgt het Zweedsche Telegraafagentschap heersch- te gisteravond kalmte, nadat de Duitschers op alle punten waren teruggeworpen. De Noorsche autoriteiten hebben alle bruggen achter de Duitschers en ten zuiden van Hamar in de lucht laten vliegen. De Duitsche troepen zijn thans geïsoleerd, zonder verbindingen, behalve door de lucht. FTNSCHE VRIJWILLIGERS VOOR NOORWEGEN De Noorsche legatië in Helsinki meldt dat vrij willigers in grooten getale toestroomen om voor Noorwegen te.strijden. Hambro neeft de legaties in Helsinki en Stockholm ervan in kermis gesteld dat de Noorsche regeering met erkentelijkheid vrijwil ligers aanvaardt en heeft instructies gegeven over de manier waarop de vrijwilligers naar Noorwegen zouden kunnen worden gezonden. Onderhandelingen met koning Haakon niet mislukt, zegt Berlijn. BERLIJN 11 April (D. N. B.) Ten aanzien van de in de buitenlandsche pers verschenen berichten als zouden de besprekingen tusschen den Koning van Noorwegen en den Duitschen gezant in Oslo mislukt zijn. merkt men in Berlijnsche politieke kringen op dat een dergelijke voorstelling van za ken niet overeenkomstig de werkelijkheid is. De onderhandelingen zijn Hot dusver zonder definitief resultaat gebleven. Er zullen nieuwe besprekingen gevoerd worden. Deensch scheepvaartverkeer wordt hervat. KOPENHAGEN 11 April (D. N. B.) Het na de bezetting van Denemarken voorloopig volkomen ge stagneerde scheepvaartverkeer uit Deensche naar buitenlandsche havens is reeds weer in beperkten omvang toegelaten. Zoo is het varen van de binnen landse!) e veerbooten, van post- en passagierssche pen en van schepen die naar Duitsche havens gaan, alsmede van Duitsche schepen, toegestaan. Verboden blijft voorloopig echter al het andere scheepvaartverkeer binnen en buiten Denemarken. Het verkeer naar Fünen en Jutland is hervat, als mede tusschen Kopenhagen en Bornholm. Aan alle Deensche schepen is aangezegd neutrale havens binnen te loopen. De Deensche schepen in de Mid- dellandsche Zee zullen zooveel mogelijk Italiaan- sche of Spaansche havens aandoen. Noorsche bevelhebber zal in contact treden met de Britten. STOCKHOLM, 11 April (Reuter) Hambro, de voorzitter van het Noorsche parlement, die zich thans in Stockholm bevindt, verklaart dat den commandant der Noorsche troepen in het Noorsche opdracht is gegeven om zich zoo spoedig als mogelijk is in contact te stellen met de Britsche strijdkrachten. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken Koht heeft gisteravond tegenover het blad „Dagens Nyheter" verklaard: „De strijd is begonnen. Wij zullen er alles op zetten om onze tijdelijke verliezen in te halen. Het geheele Noorsche volk staat achter de regeering". GERUCHTEN OVER DE „BREMEN" TEGENGESPOKEN. BERLIJN, 11 April (D.N.B.) De berichten over het tot zinken brengen van de „Bremen" worden tegengesproken. Verklaard wordt dat het schip zich behouden in veiligheid bevindt. WEYGAND EN GAMELIN BIJ DALADIER. PARIJS 11 April (Havas). Daladier heeft van ochtend besprekingen gevoerd met generaal Wey- gand. Daarna heeft Daladier een bespreking gevoerd met den minister van luchtvaart Laurent Eynac en de generaals Gamelin en Vuillemin. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Isr. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 6.30 uur. en Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 7.39 uur. WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. TALMOED TORAH: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in, het Gemeentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11, Hedenmorgen werd door een Comité van Stationskruiers in Nederland, op het Haarlemsche station een tegeltableau aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen aangeboden, zulks ter gelegenheid van het eeuwfeest der spoor wegen. Hier ziet U het moment, waarop de heer K. L. Harsveld het tableau overdraagt aan den heer Ir. Berdenis van Berlekom, die de directie der Spoor wegen vertegenwoordigde. ARROND. RECHTBANK. BANKBILJETTEN GESTOLEN. Indien men een zaak wil beginnen moet men over voldoende kapitaal kunnen beschikken. Dat besefte ook een 18-jarige electro-technicus uit Vel- sen. Daar hij echter geen geld had besloot hij daar in zoo spoedig mogelijk te voorzien. Uit een jas zak van een heer, die in hetzelfde huis woonde stal hij een bedrag van f 110. Deze diefstal kwam echter uit en vandaar dat de jongeman hedenmorgen een jaar gevangenisstraf ■hoorde eischen door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Zutfen. Tevoren hadden we van den bestolene gehoord, dat hij altijd een groot bedrag aan bankbiljetten in zijn zak had, terwijl een agent vertelde, dat men wel eens meer last met den jongeman had ge had. Zoo zou hij ook eens scheerapparaten hebben besteld zonder ze te kunnen betalen. Zijn moeder had een zaak voor hem opgericht doch wegens huiselijke omstandigheden had hij getracht een nieuwe zaak te stichten. De Officier vroeg zich af hoe dit geval moet worden opgelost. Na ce affaire met de scheerappa raten is de verdachte 'ernstig onderhouden. Dit heeft niet geholpen. De jongen is over het paard getild. Hij zal tot een ander inzicht moeten komen maar uit zichzelf komt hij daar niet toe. hij zal er toe moeten worden gebracht. Daarom achtte de Officier een verblijf in de strafgevangenis voor jongelieden het nuttigst. Er bestaat kans dat hij dan nog op den goeden weg komt; bij een voor waardelijke veroordeeling is die kans vrijwel uit gesloten. De verdediger Mr. L. S. Römelingh merkte op, dat de geschiedenis van het scheerapparaat niet bekend was. Dat kan dan ook bij de beoordeelir.g van deze zaak geen rol spelen. Het gedrag van den verdachte mag dan niet behoorlijk zijn ge weest. men moet echter rekening houden met de omstandigheden waarin hij verkeerde. Bovendien zal de zaak, die nu door zijn moeder wordt ge dreven ten gronde gaan als hij een jaar in de bij zondere strafgevangenis moet doorbrengen. Mede op grond van het reclasseeringsrapport drong pleiter met klem op een voorwaardelijke veroordeeling aan. e VOORBEURSOVERZICHT. Pond krachtig in herstel. Woensdag 6.5014, heden 6.76. Het meest opvallende verschijnsel op de wissel markt te Amsterdam was hedenmorgen het bij zonder krachtige herstel van het pond sterling. Te Amsterdam werd dit devies gisteren officieel 6.54 genoteerd, doch laatbeurs werd een oogenblik zelfs gehandeld tegen 6.501/2. In Amerika legde het Britsche devies gisteren echter reeds teekenen van herstel aan den dag, blijkens de pond-dollar- noteering die 6.49J4 was, dus niet onbelangrijk hooger dan den vorigen dag. Te Amsterdam werd hedenmorgen echter onmid dellijk boven deze pariteit gehandeld en werden transacties afgesloten tegen 6.66 a 6.68 waarna In een snel tempo een opwaartsche richting werd gevolgd, zoodat tenslotte werd gehandeld tegen 6.74 a 6.76, op welk niveau ongeveer halt werd gehouden. Deze sterke stijging trok wel speciaal de aandacht onmiddellijk na de verklaring van Sir John Simon, dat aan het pond op de vrije markt geen steun zou worden verleend. De beschouwin gen omtrent de krijgsverrichtingen in Noord- Europa waren aan deze verbetering naar het scheen niet geheel vreemd. De Fransche fancs profiteerden natuurlijk van de rijzing van het pond ster ling en liepen na op 3.77 a 3.79 te zijn ingezet, bij een officieele noteering van gisteren van 3.70 >/2 naar boven tot 3.81 a 3.85. Dollars waren onver anderd 1.88 3/8. Door het Nederlandsche egali satiefonds werd wederom materiaal afgegeven, doch zoover kon worden nagegaan, werden minder groote bedragen van het egalisatiefonds betrokken, dan de laatste dagen het geval was. In Belga's die van het begin van deze week af vrij druk wer den verhandeld ging ook hedenochtend het noodige om, maar van een noemenswaardig herstel was nog geen sprake. In hoofdzaak werd gehandeld tegen prijzen loopende van 31.79 tot 31.84. Zwitsersche francs waren vrijwel onveranderd 42.23 a 42. De koers voor Duitsche marken werd met een groote spanning opgegeven, n.l. 75.— af 75.50. Handelsspermarken waren iets lager en golden omstreeks 4%. Voor de Scandinavische deviezen waren ook thans geen betrouwbare noteeringen beschikbaar. Op de termijnmarkt was het disagio voor het Britsche pond een kleinigheid ingekrompen en dit bedroeg voor 1 maand en voor 3 maanden resp circa 17/8 cent en 5.1/8 cents. Fransche francs werden verhandeld met een disagio van omstreeks 3V2 cents voor 1 maand en 8 cents voor 3 maan den. Het disagio voor Belga's was geslonken en werd vernomen op 3 cents voor 1 maand en 13 cents voor drie maanden. Overigens kwamen geen mutaties van beteekenis voor. De niet officieele ochtendmarkt gaf voor de ef- fectenhandel slechts bescheiden omzetten te zien. De stemming was echter vergeleken met gisteren veel verbeterd, Algemeen werd op hooger peil ge- Ihandeld. dit gold zoowel voor locale waarden als Amerikaansche fondsen. SANTPOORT JUBILEUM IN .,DE WEYMAN". Zonder toevoeging van het woord „hotel", weet een groot deel onzer lezers onmiddellijk, wat met „De Weyman" bedoeld wordt. En geen wonder: Reeds een paar honderd jaar geleden konden dorstige kelen daar ter plaatse lafenis vinden en bijna 200 jaar geleden vermaakte voor „De Wey man" de goê-gemeente zich met het ringsteken. Bovendien is „De Weyman" jarenlang hier ter plaatse „de" gelegenheid geweest, waar een mu ziek-, zang- of tooneelvereeniging terecht moest komen, wilde zij zich aan het publiek presenteeren, of waar men voor prettige en droeve gebeurtenis sen zijn rijtuigen bestelde. In „De Weyman" nu is op 15 April a.s. een jubilaris. Dan toch herdenkt de tegenwoordige eige naar, de heer G. Vellinga, den dag, waarop hij vóór 25 jaar de exploitatie van „De Weyman" op zich nam. In den loop dezer kwarteeuw heeft de heer Vel linga vele vereenigïngen aan zich verplicht, in de eerste plaats door de coulante wijze, waarop hij ze behandelde en dan door den bouw van een zaal voor zang-, muziek- en tooneeluitvoeringen, waaraan op dat tijdstip een groote behoefte be stond. Een goed hart droeg hij ook toe aan de ringrij- derijvereeniging, die hij o.a. een zilveren zweep schonk, waardoor de traditioneele strijd om de IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 136—120 ct. per K.G. Tong 8465 ct. per K.G. Heilbot 140—130 ct. per K.G. Griet f 36—f 30 per 50 K.G. Groote schol f 23 per 50 K.G. Middel schol f 24—f 22 per 50 K.G. Zetschol f 25—f 21 per. 50 K.G. Kleinschol f 25—f 6.80 per 50 K.G. Bot f 12—f 8 per 50 K.G. Schar f 10.50—f 4.70 per 50 K.G. Poontjes f 6 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 30 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 28f 21.50 per 50 K.G. Groote gul f 28 per 50 K.G. Wijting f 10—f 4.60 per 50 K.G. Versche haring f 9 per 50 K.G. Kabeljauw f 88f 40 per 125 K.G. Leng f 4,50f 1.85 per stuk Besommingen: Trawlers: Manden 130 Maria Elisabeth IJM 114 f 3390 200 Adelante IJM 19 f 3560 Loggers: KW 107 f 710, KW 144 f 970, KW 75 f 2270, KW 74 1880. Deensche kotters: E 64 f 1360. E 329 f 1460. Hollandsche kotters: HD 25 f 270, HD 18 f 380, KW 92 f 840. TRAWLERS VOOR DEN PATROUELLEDIENST. Elders in dit blad vindt men eenige nadere bij zonderheden omtrent den ten behoeve van de koop vaardijschepen "voorgenomen patrouilledienst, waar voor inmiddels 3 trawlers zijn aangeschaft. Wij vernemen thans dat met de „Irene" nog de „Amstelstroom" en een der Vios-booten voor dezen dienst bestemd zullen worden. AERDENHOUT BUURTVEREENIGING AERDENHOUT— BENTVELD. Het bestuur van de B. A. B. was zoo gelukkig geweest, om Woensdagavond beslag te leggen op de film van de Mij. Nederland, „Kleur en Glorie onzer Tropen". Hoezeer dit op prijs werd gesteld, bleek uit de uitverkochte zaal van Boekenroode. Dc voorzitter mr. P. J. Prinsen Geerllgs gaf zijn vreugde te kennen over deze groote opkomst. Hierop sprak de vervaardiger van de film mr. A. Hustinx een inleidend woord, waarna de film werd vertoond. Het was een leerzame, genotvolle avond, die er ongetwijfeld toe heeft bijgedragen de aanwezigen nader te brengen tot ons mooie Insulinde. HEEMSTEDE DEN HEER A. v. d. HORST 80 JAAR. Vandaag viert de heer A. v. d. Horst, oud-orga nist van de St. Bavoparochie alhier zijn 80sten verjaardag. In den morgen droeg ter zijner intentie pastoor C. v. Mierlo een plechtige H. Mis op. Het zangkoor voerde uit de Missa Quarta. voor 4-stemmig ge mengd koor van Faist, met orgelbegeleiding van Jacq de Jong en na de Mis „Christus ist Aufer- standen", voor 4-stemmig gemengd koor, van Jaspers. Behalve de jarige en zijn familie waren vele rienden hierbij aanwezig. De jubilaris kreeg vele bloemen van oud-zangers en vrienden terwijl in de morgenuren vele bewo ners van Huize St. Bavo, waar hij thans verblijft en andere kennissen hem kwamen feliciteeren.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7