Noren bieden hardnekkig verzet. WK Nederland paraat. VRTTDAG 12 A PRIK 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Bergen weer in hun bezit Duitschers voeren bombardementen uit. Volgens de laatste berichten uit Stockholm is Bergen in Noorsche handen, terwijl de sterkten aan den ingang van de haven door de Duitschers bezet gehouden worden. De Noorsche commandant heeft volgens het Zweedsche blad „AUehanda" door de radio een boodschap gericht aan het gansche volk, waarin hij verklaarde dat de stad na heilige gevechten man tegen man, was veroverd. Ook bericht het blad dat rondom Trondjhem groote Noorsche troepencon centraties plaats vinden teneinde de stad in be zit te krijgen, heigeen elk oogenblik kan geschie den. De slag zou geleverd worden bij Stenkji diep in het binnenland gelegen aan de Trondjhem- fjord, waar de Duitschers stellingen hebben be trokken. Noorsche troepen komen met alle moge lijke vervoermiddelen uit het Noor-den aan voor het leveren van een beslissenden slag. Naar de Finsche omroep meldt heeft de Noorsche regeering een mededeeling over den militairen toestand gepubliseerd. De tegenstand, aldus deze mededeeling, is thans in het geheele land op doeltreffende wijze georganiseerd. Bij Elverum is de vijand teruggeslagen. De gene rale staf heeft in de provincie Vastland den tegenstand georganiseerd. Hetzelfde geldt voor de verdediging in de streek van Bergen. De luchtvaartattaché van het Duitsche gezant schap te Oslo heeft de militaire operaties bij Elve rum geleid. De verdediging was nog op doeltref- fenden tegenstand berekend, doch de beschikbare troepen in de streek werden verzameld en van geweren voorzien, waarna zij zich in het vrije veld verscholen. Toen de Duitschers oprukten, werden zij met een goed onderhouden vuur ontvangen. Volgens 't Zweedsche Telegraaf agentschap moeten de Duitsche verliezen bij Elverum zwaar zijn. O.a. zou de commandant der hier strijdende Duitsche troepen, gedood zijn. Aan Noorsche zijde werden twee militairen gewond. In haar tegenwoordige verblijfplaats heeft de regeering het staatsbestuur» georganiseerd. De mobilisatie duurt voort. De berichten van het in Duitsche handen zijnde radiostation te Oslo, volgens welke de mobilisatie zou Zijn stopgezet en de gemo- biliseerden naar huis moesten terugkeeren, zijn valsch. Zekere bladen verschijnende in door de Duitschers bezette plaatsen, aldus de mededeeling. publiceeren onjuiste berichten, waaraan men geen gelooi moet hechten. Blijkens een Reuterbericht uit Stockholm stroomen talrijke Noorsche vrijwilligers en recruten bij El verum samen en men verwacht dat hier opnieuw slag geleverd zal worden tegen de Duitsche troe pen. In verband met de gevechten in het gebied van Elverum vertrok de Noorsche Koninklijke Familie, de regeering en liet parlement naar Nybergsund, nabij de Zweedsche grens. Evenals in den veldtocht in Polen pogen de Duitschers de mobilisatie te voorkomen door bliksemsnelle aanvallen op verschillende punten en tot nu toe hebben deze aanvallen volgens dit bericht wel eenig succes gehad. Het blijkt, dat de Duitschers zeer goed inge licht zij ij over de opslagplatasen van wapens en .uitrusting/ Twee munitiefabrieken zijn gebombar deerd. Reizigers uit Noorwegen hebben medegedeeld, dat Elverum Donderdag verscheidene keeren gebom bardeerd is. Twee personen zouden zijn gedood en een twintigtal gewond. Een groot aantal huizen zou in brand zijn geraakt. Op verscheidene printen ten westen van Kones- Vinger, alsmede nabij Eidsvold zouden gevechren zijn geleverd, doch de Duitschers zijn vermoedelijk cieze stad nog niet uit het noorden binnengerukt. Uit het gebied ten westen van het Mjösenmeer zijn den geheelen dag berichten over gevechten ont vangen. f Havas bericht dat ook Halden en Frederikssten zijn gebombardeerd, doch de Noorsche vlag wap- part nog steeds in Frederikssten. Donderdag in den loop van den dag heeft men verscheiden malen gezien dat Duitsche bommen werpers zich naar het binnenland van Noorwegen begaven. Van de Zweedsche grens heeft men boven ver scheiden plaatsen in Noorwegen rookwolken waar genomen. Ook heeft men geschutvuur gehoord. Ter hoogte van de Zweedsche kust werden twee Duitsche troepen transportschepen waargenomen. In draadlooze mededeelingen, welke te Stock holm zijn opgevangen van de radiostations Bodö en Tromsö, wordt gezegd dat de commandant der Noorsche troepen in het noorden bekend maakt dat de Duitsche opmarsch in de provincie Ostlandet tot staan is gebracht. De zóne der Duitsche opera ties is beperkt tot de omgeving van de Oslofjord. Het gerucht, dat twee Noorsche bataljons zich zouden hebben overgegeven, wordt tegengesproken. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraafagentschap te Charlottenberg meldt dat de Noren verscheiden bruggen hebben vernield en de spoorlijn van Oslo naar Charlottenberg hebben opgeblazen. Te Malmö wordt bevestigd dat de Duitschers het Deensche eiland Bornholm hebben bezet. DE DUITSCHE STRIJDMACHT IN ZI ID-NOORWEGEN. De sterkte van de Duitsche strijdmacht in het zuiden van Noorwegen wordt op het oogenblik op 20.000 man geschat. Men weet het evenwel ni^t nauwkeurig. ©lorirre wordt steeds meer gebruikt. Want Wie het eens heeft gehad, wil het nooit meer missen. Een ideaal bleek middel. Volkomen zuiver, i zoodat U het gerust voor alles kunt gebruiken. Zeer krachtig, zoodat slechts een kleine hoeveelheid noodig is. Daarom is Glorine ook goedkoop. CXoXine HANDELSONDERNEMING „EMKA" - APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) Verloven in Frankrijk ingetrokken. PARIJS, 11 April. Alle Fransche militaire ver loven zijn ingetrokken. Als reden hiervoor wordt opgegeven dat berichten van het Westfront er op wijzen dat de Duitsche militairen daar voor bereidselen treffen, terwijl ook de situatie in Scandinavië voor dit besluit verantwoordelijk is. (United Press). ROME, 11 April. Naar vanavond van betrouwbare zijde gemeld wordt heeft Mussolini besloten nog vijf lichtingen onder de wapenen te roepen, in verband met mogelijke ontwikkelingen in deze lente. Hoewel op het late avonduur geen bevestiging van officieele zijde kon worden verkregen, zal binnen de achten veertig uur, waarschijnlijk Vrijdag nog, een officieel communiuqé betreffende deze mobilisatie worden uitgevaardigd. Tengevolge van de geheimzinnigheid, welke over dergelijke militaire zaken hier betracht wordt, zijn de jaartallen van de lichtingen niet be kend, doch naar verluidt zullen het vijf lichtingen tusschen de lichtingen 1908 en 1914 betreffen. Tevens zijn er in Rome aanplakbiljetten versche nen, waarin om meer vrijwilligers voor de marine gevraagd wordt, in het bijzonder om technici. Even eens wordt in sommige kringen medegedeeld dat het oproepen van vijf lichtingen slechts een voorbode is yan verdere mobilisatie. a .{United Press.) NIEUWE COMMANDANT VAN DE NOORSCHE LANDMACHT. De inspecteur-generaal van de Noorsche infan terie, generaal Otto Ruge, is tot commandant van het Noorsche landleger benoemd. l/l/auueet U iemand 'u afiotieu Uoed ziet dealen •00 en U denkt: „Zoo'n hoed zou ik ook wel willen hebben, dan kunt U er zeker van zijn, dat U dien hoed aantreft (in Uw maat en Uw kleur bij: KL.HQUTSTR.58 GEN. CRONJ ESTR. 5 (Adv. Ingez. Med.) „Geen officiëelen oorlog". Duitsch standpunt inzake Noorwegen. Naar aanleiding van de verklaring van Hambro, volgens wien er oorlogstoestand tus schen Duitschland en Noorwegen bestaat, wordt te Berlijn geconstateerd dat naar Duitsche opvatting de facto noch de jure er ✓.een officieele oorlogstoestand is. Tot dus verre is er geen verklaring van de Noorsche regeering, dat zij zich als in oorlog met Duitschland beschouwt, zoo meldt het D.N.B. Het Duitsche standpunt is onveranderd dat van het Duitsche memorandum. Radiorede van Hambro ging niet door. Pressie van Duitsche zijde? De radiorede, die de president van het Noorsche parlement, Hambro gisteravond voor de Zweedsche radio zou uitspreken, werd plot- Ibling ingetrokken. Men gelooft volgens United Press dat de Duitsche legatie bij het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd heeft en heeft laten uitkomen dat een radiorede van Hambro beschouwd zou worden als een on vriendelijk gebaar van de zijde van een neu traal land. Naar verluidt heeft de Duitsche legatie in haar protest ook aangevoerd dal Hambro als president van het Noorsche Storting klaarblijkelijk een be vooroordeeld verslag van de Noorsche gebeurte nissen in Noorwegen zou doen. Vroeger in den middag had Hambro zelf tegenover United Press verklaard dat de uitzending zou plaats vinden. In Duitsche kringen is men verontwaardigd over de verklaringen van Hambro tegenover de bui- tenlandsche en Zweedsche pers en zij beweren dat deze verklaringen een flagrante schending van de neutrale rechten vormen. Thans rijst de vraag oi' de Duitsche druk er tevens in zal slagen Hambro's speech van de baan te krijgen, die een maand ge leden is vastgesteld en welke Zaterdag a.s. in de persclub moet plaats vinden, aldus dit bericht uit Stockholm. (United Press). Bemanning van de „Gurkha" op 14 na gered. Overlevenden in Noord-Schotland aangekomen. Uit Londen wordt vernomen dat de opva renden van den Engelschen torpedojager „Gurkha", die zooals door Churchill gisteren is medegedeeld, na een bombardement aan de Noorsche kust door Duitsche vliegtuigen is gezonken, op 14 man na gered is. De overlevenden van de „Gurka" zijn reeds in een haven van Noord-Schotland aan land ge zet. Velen waren amper gekleed. Nadat zij van kleeren waren voorzien, en verder waren ver zorgd, zijn zij naar hun woonplaatsen vertrok ken. De bemanning van de „Gurkha" is bij het ge vecht blijven vuren tot het water over het dek spoelde. Ook zijn zeventig gevangen genomen Duit schers onder sterke bewaking in Engeland aan land gebracht. DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH. Er zullen niet veel menschen zijn. die in de zen oorlog dezelfde positie bekleeden als in die van 1914. Winston Churchill is er één, maar nu hooren wij ook van een oude Fransche dame. Madame de la Panouse, echtgenoote van den Vicomte de la Panouse, de Fransche militaire attaché in Engeland gedurende den wereld oorlog. De Fransche ambassadeur te Londen in die da gen, Paul Caipbon, verzocht haar een comité op te richten om goederen te krijgen voor het Fran sche Roode Kruis. Dit comité werkte met veel succes. De tegenwoordige Fransche ambassadeur M. Corbin. heeft het spreekwoord, dat de geschie denis zichzelf herhaalt, wederom bewaarheid door Madame de la Panouse, nu 25 jaar later, te vragen haar oude werk weer op te nemen en zij is nu weer druk aan het werk aan haar oude les senaar te Londen. Dit comité houdt zich niet alleen bezig met het zenden van medische voorraden naar Frank rijk. doch zorgt ook voor de doorzending van pakjes van Engelschen naar familieleden, die in het Fransche leger dienen en dit is een uit gebreide administratie. Studenteiibetoogingen te Brussel. Britsch zaakgelastigde ontvangt delegatie der betoogers. Honderden studenten hebben de Engelsche en Fransche volksliederen gezongen tijdens een betoo ging voor de geallieerden buiten het gebouw der Britsche ambassade te Brussel. Een delegatie der studenten werd later ontvangen door den Brit- schen zaakgelastigde, Aveling, die een toespraak hield waarin hij uitdrukking gaf aan volledig begrip voor de politiek der Belgische regeering, aldus melat Reuter. Hij zeide: „Het Britsche volk bewondert hoogelijk de schitterende inspanning van België ter verzekering van de integriteit van zijn gebied. Mocht deze integriteit ooit worden bedreigd, dan zou België kunnen rekenen op den onmiddellijken steun van de geheele strijdkracht der Britsche en Fransche Rijken". Een soortgelijke betooging iverd door de studenten bij de Fransche ambassade ge houden. Een groep studenten, die trachtte naar de Duit sche ambassade te trekken om daar een betooging te houden, is tegengehouden door politie en gen darmerie. Een dagelijksch hord heerlijk H-O of Quaker geeft U kracht en energie Want H-O en Qnaker zijn rijk aan Vitamine B„ het edele element van ge» zonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine Bt krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weef sels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzeren phos phorus, voor krachtig bloedkracht voedsel, dat niet dik, maar sterk en onvermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Quaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden. Klaar in een dat alleen bij H-O en Quaker de volle voedingswaarde paar minuten en de heerlijke smaak voor li behouden blijven. Niet elk pak havermout is eehter H-O of Quaker. Sta er dus op, dat men U het origiueele pak geeft. Dan alleen kunt U er zeker van zijn, de onveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ontvangen, 't Lekkere H-O of Quaker bespaart U tijd en geld en uw geheele geziu smult er van. Denk er aanKoop vandaag nog een pak bij uw kruidenier. i Een verrassing voor uw kinderen Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-O mannetjes, plus 10 ct aan post zegels, krijgt b, zoolang de voorraad strekt, 55 verschillende postzegelsfranco toegezonden. Voor 2 collecties 4 man netjes en 20 ct aan postzegels. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-O of Kivix pakken en zendt ze met 2 postzegels van 5 ct in gesloten couvert als brief,voldoende gefrankeerd, met uw adres aan Quaker, afd 33, Postbus 905, Rotterdam. Aan één udres worden niet meer dan 2 coll. gezonden. NEERLANDS POPULAIRE, ZUINIGE ONTBIJT (Adv. Ingez. Med.) Een duidelijke, overzichtelijke kaart, waarop men de Scandinavische landen met de omringende ge bieden overziet. De voornaamste plaatsen zijn in Noorwegen aangegeven alsmede de plaatsen Hamar, Elverum, Eidsvoll en Nybergsand. Daar waar een kruisje is aangegeven, vond ccn zeeslag plaats. Ter oriënteering van eenige afstanden is van uit de Brit sche vlootbasis „Scapa Flow" een actiestraal getrok ken van 700 K.M.; dit is ook het geval van uit de Duitsche vlootbasis Helgoland. Van veel belang is het ingeteckende spoorwegnet' in Zweden en Noorwegen. Officieus verluidt: Verrassende gebeurtenissen als die der laat ste dagen veroorzaken begrijpelijkerwijze ook onder de Nederlandsche bevolking sterke reac ties. De centrale ligging van ons land doet bovendien het gerucht welig tieren in tweeërlei vorm: het gerucht geboren uit verklaarbare, maar vaak ondoordachte pogingen tot het door- en voorzien van de gebeurtenissen, maar ook het gerucht, met kwaadwillige be doeling en zelfs zonder feitelijken grondslag door onvaderlandslievende elementen rond gestrooid. Dergelijke geruchten vinden veelal in den vorm van positieve berichten hun weg naar de wereldpers. Wie dit bedenkt, moet beseffen, dat een ieder, die oncontroleerbare, om niet te spreken van kwaadwillige, geruch ten helpt verspreiden, mede verantwoordelijk wordt voor buitenlandsche berichten over ons land, welke onder bepaalde omstandigheden hoogst nadeelig voor ons kunnen zijn. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met grooten ernst gewaarschuwd tegen het helpen verbreiden van geruchten. Dat het de plicht van een ieder, en in het bijzonder van militairen is. gesprekken achter wege te laten over onderwerpen van militair belang, die door onbekenden kunnen worden opgevangen, kan, naar de ervaring leert, niet krachtig genoeg worden herhaald. Wat voor de Nederlandsche bevolking in de eerste plaats van belan^moet zijn, is op te merken, dat de regeering ten volle waakzaam Is en zonder verwijl de maatregelen neemt, noodig om dn grootst mogelijke veiligheid aan ons land te waarborgen. Ook Nederland ligt in den stormhoek van Europa, daarom zal het steeds de sterkst mogelijke veiligheidsmaat regelen moeten toepassen en het kan zich. ge geven deze ligging, niet de weelde veroorloven welk risico ook te nemen. Hiervan is onze regeering ten volle doordrongen en zij handelt daarnaar. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het hier niet gaat enkel om de zorg voor de uitwendige veiligheid, maar de inwendige veiligheid daarbij evenzeer onder de oogen wordt gezien. Het spreekt vanzelf, dat de regeering niet te koop kan loopen met de maatregelen welke zij dienaangaande neemt en heeft voorbereid. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen, dat zjj zich volkomen bewust is vangevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. In deze onzekere dagen moet niet alleen de regeering sterk zijn, maar ook de bevolking. Deze hoede er zich daarom voor, in extra verdedigingsmaatregelen naar buiten en naar binnen reden voor ongerustheid te zien. Uit zulke maatregelen immers blijkt dat alles ge daan wordt om ons land zoo krachtig moge lijk te maken. Geen nieuwe Russische eischcn aan Finland? Volgens prof. Voionma zijn de kwesties op bevredigende wijze geregeld. Prof. Voionmaa, Finsch gedelegeerde te Moskou, spreek de buitenlandsche berichten over nieuwe Russische eischen tegen en verklaart dat de te Mos kou besproken kwesties op bevredigende wijze zijn geregeld. De Finnen die in het afgestane gebied van t-lyr- syïa zijn gebleven, kunnen tot 15 Mei kiezen tus schen vertrek naar Finland en blijven Aan Rusland zijn afgestaan '10.000 boerderijen met een opper vlakte van 800.000 hectare akkerland en 2 miiiioen hectare boschgrond. Niet zonder reden wordt April Rheumatiek- maand genoemd. Die overdaad aan vocht speelt Rheumatieklijders parten maar de ongestadig heid nog méér. Want iedere verandering meldt zich vooraf, door kwellende pijnen, steken en kramp. Neem toch maatregelen tegen dit lijden, dat U het leven vergalt en dat kan uitgroeien tot een ramp voor Uw gezin. Neem Kruschen Salts! Talloos zijn de lijders aan Rheumatische pij nen, die opJ noch neer konden, die him ledematen niet meer te hunner beschikking hadden nauwelijks nog hun dagelijksche bezigheden konden verrichten; voor wie ontspanning en sport heelemaal tot'de onbereikbare genoegens van het leven behoorden, maar die nu dank zij Kruschen weer gezond en opgewekt door het leven gaan. De uitwerking van Kruschen lijkt wonderlijk, maar ze is heel natuurlijk! Kruschen's zes minerale zouten, regelmatig aan het gestel toegevoegd, oefenen een aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Die gaan daardoor krachtiger werken en zuiveren zoodoende het bloed van schadelijk overtollig zuur, dat wordt afgevoerd langs natuurlijken weg. Juist die zuren veroorzaken Uw pijnen. Als die maar uit Uw gestel verwijderd worden, nemen de pijnen vanzelf af en verdwijnen ten slotte heelemaal. Dat kan Kruschen Salts voor U doen. Neem het óók; vóór het te laat is! Kruschen Salts is verkrijgb, bij apoth. en drog. a f 0.40. f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opger. 1756. (Adv Ingez Med.) Deensche handel in de war. rengevolge van het stopzetten van den uitvoer naar Engeland. Het nieuwe Deensche kabinet is reeds begonnen met de bestudeering van den nieuwen economischen toestand, welke is ontstaan door de Duitsche bezet ting. De gevolgen van deze bezetting zijn thans, na slechts enkele dagen reeds duidelijk merkbaar. In normale tijden bedroeg de Deensche export naar Engeland 66 pet. van den totalen Deensclt'en uitvoer en de import uit Engeland 44 pet. van den totalen invoer. Deze cijfers waren voor Duitschland in nor male tijden ongeveer 26 en 27 pet Door de stopzetting van handel met Engeland moet het economische leven radicaal herzien worden. Men begrijpt dat de invoer van grondstoffen dras tisch zal moeten worden verminderd Hier en daar zijn tengevolge van den nieuwen toestand reeds moeilijkheden ontstaan. Zoo weigert de Slachters- unie varkens te slachten, omdat men geen geld meer heeft voor de betaling der varkens. De boterkarners karnen niet meer, omdat de pakhuizen prop vol zit ten. De prijs der eieren is van 90 tot 50 ore gedaald. De Duitsche handelsmissie, die op geregelde tij den Kopenhagen bezocht, wordt binnenkort weer verwacht. Naar haar komst wordt reikhalzend uit gezien, omdat men hoopt, dat het mogelijk zal zijn een oplossing voor verschillende moeilijkheden te vinden. (United Presi.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10