Haarlem's Dagblad Jhcitsche troepen aan tand gezet Wat gebeurt er? Narvik door de Duitschers prijsgegeven? De „Admiral Scheer" getroffen Britten hebben Narvik geblokkeerd Het gerucht. Ontplofte granaten V—J 57e Jaargang No. 17430 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 58810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdied 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 15 April 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel# ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke reg.el meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Veel menschen verbazen er zich nu over dat men uit het nieuws omtrent den oorlog in Noorwegen niet kan opmaken wat er eigenlijk precies gebeurt. De weetgierigheid betreft verschillende hoofdstuk ken, die het eenvoudigst aangeduid worden met na tionaliteiten: Engeland, Noorwegen en Duitschland. En de overheerschende vraag onder hoofdstuk I is vanmiddag tegen één uur eindelijk beantwoord. Want toen kwam van Engelsche zijde het bericht, dat op verschillende punten aan de Noorsche kust Engelsche troepen aan land waren gezet. Dat deze tijding op til was kon men gisteravond voorzien. Want toen werd medegedeeld dat de Engelschen een beroep op de Noorsche bevolking hadden gedaan om hun troepen huisvesting, voeding en alle ge- wenschte voorlichting te verleenen waar en wanneer daarom gevraagd zou worden. Natuurlijk rijzen nu onmiddellijk volgende vragen. Waar zijn ze geland? Hoe sterk zijn 2e? In welke richtingen rukken ze op? Van dit laatste zal wel spoedig genoeg iets blijken. Door de gevolgen na melijk. Maar de antwoorden op de eerste twee vra gen zal men niet spoedig vernemen. Vooral die op de tweede niet. Want de Engelschen zullen niet zoo mal zijn, door teveel publiciteit de tegenstanders in te lichten. Evenmin als de Duitschers dat hebben gedaan, die ook nooit bekend hebben gemaakt hoe veel troepen zij op den eersten dag van hun aanval op Noorwegen aan land hebben gezet en hoeveel versterkingen zij later hebben gezonden. Verleden week heeft het Engelsche departement van Marine gezegd dat de vloot „een zwijgend wa pen" is. Als de schepen met radio-uitzendingen niet zeer voorzichtig zijn kan daardoor de tegenstander hun positie peilen. Zoodat zij zwijgen als zij in actie zijn. Maar het is niet alleen de vloot die veel zwij gen moet: meer dan ooit sinds vliegtuigen zoo snel ter plaatse kunnen zijn. Hetzelfde geldt voor de legers en natuurlijk niet alleen voor het Engelsche maar ook voor het Noorsche en het Duitsche. Daar om wordt een door 'snelle berichtgeving zeer ver wende wereld maar zoo spaarzaam ingelicht omtrent het verloop der militaire gebeurtenissen en krijgt zij niets te hooren aangaande troepensterkte. Omtrent dit laatste zijn er alleen wat geruchten, die geen waarde hebben en ramingen van de tegenpartij, die weinig waarde hebben en die ook wel eens opzette lijk onjuist kunnen zijn. Want men werkt in zijn oorlogs-publiciteit niet alleen met directe propa gandistische middelen, maar ook met list. Ik vestig maar eens de aandacht op deze dingen omdat zoo veel menschen schijnen te vergeten dat de in vroe gere oorlogen toegepaste geheimzinnigheid omtrent voorbereiding van krijgsoperaties en troepensterkte nog altijd toegepast moet worden. Dat de snelheid der technische nieuwsvoorziening zoozeer vergroot is brengt daar geen enkele verandering in. Als de Engelschen tevoren hadden laten weten dat hun transportschepen onderweg waren zouden die zeker door Duitsche vliegtuigen overvallen zijn. En nu zij bericht hebben dat zij op verscheidene punten in Noorwegen troepen aan land hebben gezet betee- kent dat niet, dat dit vlak tevoren gebeurd is maar dat de landing al vele uren geleden, wellicht al een etmaal geleden voltooid moet zijn. Zoodat men tengevolge van de bekendmaking geen verrassingen meer heeft te vreezen en het grootste deel der troe pen al in het binnenland is. Wat beteekent deze landing? Ten eerste dat de Duitschers niet de geheele Noorsche kust in him macht hadden, hetgeen trouwens bij een dergelijke vervaarlijke kusüengte zeer onaannemelijk scheen, want daar zou een geweldige troepenmacht met een dito kustverdediging, tellende tallooze batte rijen en schepen in de honderden inhammen, voor noodig zijn geweest. Ten tweede beduidt de lan ding der Engelschen, dat de door zoovelen aan het Westfront verwachte landoorlog nu in Scandina vië losgebarsten is. Het spreekt vanzelf dat de Engelschen hun lan dingshavens niet zullen loslaten, dat zij uit die plaatsen verbindingslijnen met hun troepen moeten onderhouden en dat hun vloot en hun luchtvloot die verbindingslijnen vasthouden en bewaken. Want de troepen moeten natuurlijk met levensmiddelen, wa pens en munitie worden gesteund. Een expeditie- leger bestaat zoo maar niet uit troepen en wapens, het heeft een heelen bagage- en munitietrein noo dig en daarachter weer een heel stelsel van aanvoer, dat op zichzelf weer voortdurend bewaakt en ver dedigd moet worden. Sinds de ontwikkeling van het luchtwapen eischt dat laatste meer zorg en meer materiaal dan ooit tevoren. En hetzelfde is natuur lijk met het Duitsche expeditieleger in Noorwegen het geval. In dat land vol bergen en kloven, vol diepe rivier dalen ook, kunnen de strijdende partijen eikaars opmarsch natuurlijk ernstig belemmeren, soms on mogelijk maken, door het opblazen van spoorwe gen, bruggen en tunnels. Daarbij worden Duitschers zoowel als Engelschen gehinderd door hun onbe kendheid met het terrein. De laatsten hebben het voordeel dat de aan him zijde strijdende Noren hen uit alle macht helpen zullen. i De Duitschers zullen de landing van Engelsche troepen natuurlijk pogen te beantwoorden met het zenden van versterkingen. Maakt de Engelsche vloot dat onmogelijk de Duitsche heeft in de Noorsche onderneming al zeer zware verliezen geleden en was toch al veel zwakker dan zouden de Duitschers wellicht tot het zenden van troepen door Zweden kunnen overgaan en daarmee Zweden in den oorlog betrekken. Er is ernstige mogelijkheid dat thans een groote landoorlog in Scandinavië losbarst. Zouden de Duitschers in Zweden doordringen en de kust van de Botnische Golf bereiken dan zou Rusland zijn overwicht in de Oostzee weer kwijtraken, zoodat dit allicht ook een meetellende factor in het spel is "T* EN gemeenschappelijk door de Britsclie Admiraliteit en het Engel- sche Departement van Oorlog uitgegeven communiqué meldde hedenmiddag Britsche troepen zijn thans op verscheidene punten in Noorwegen aan land gezet." Te Londen gelooft men dat de Duitsche troepen Narvik hebben prijsgegeven. Hierover zijn uit Noorwegen berichten ontvangen. Het Duitsche vestzakslagschip „Ad miral Scheer" is volgens een officiëele Engelsche mededeeling door den Engelschen onderzeeër „Spearfish" aan gevallen en vermoedelijk door meer dan één torpedo getroffen. Berichten van Zweedsche zijde spreken zelfs van den ondergang van den Duitschen oorlogs bodem. Men Iaat hier in het midden of het schip door een mijn of een torpedo verloren is gegaan. Zaterdagavond meldde de Engelsche Admiraliteit dat dien dag bij een aanval in de fjord van Narvik zeven Duitsche torpedojagers tot zinken waren gebracht. Ook het Duitsche Nieuwsbureau vermeldt dit gevecht. Volgens dit bureau zijn aan beide zijden verliezen geleden, welke nog niet te overzien zijn. De Engelsche torpedojager „Cossack" zou echter in brand geschoten en gestrand zijn. Over de operaties in Noorwegen deelde het D. N. B. mede dat Duitsche troepen Zondag, komende van Halden, het grensstation Kornsjö aan de Zweedsch-Noor- sche grens bereikt hebben. De grensbewaking aan de Noorsche grens werd door hen overgenomen. (Voor uitvoerige berichten zie men elders in dit nummer.) Het Duitsche opperbevel Zeven vijandelijke duikbooten volgens Duitschers verloren BERLIJN, 15 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Zuid-Noorwegen werden op den 14den April verdere troepen, materiaal en aanvullingen van allerlei soort aangevoerd. De positie werd daarmede in toenemende mate be veiligd en verstevigd. Eenige noemenswaardige vijandelijke actie van zee uit werd tegen dit gebied niet ondernomen. In Narvik is de dag rustig verloopen. Sterke Engelsche zeestrijdkrachten blokkeeren den toe gang tot de haven. In Bergen ondernamen twee Britsche gevechts vliegtuigen een aanval met bommen op een Duitsch koopvaardijschip en brachten het tot zinken. Beide toestellen werden kort daarop door Duitsche jagers neergeschoten. In de zone van Stavanger en Christiansand is de dag rustig verloopen. Bij den vergeefschen aan val der Britsche vliegtuigen op den 13den April werden 2'Vickers-Wellingtons door Messerschmidtt jagers neergeschoten. In de zone van Oslo hebben Duitsche troepen Hönefoss ingenomen. Resumeerend kan geconsta teerd worden dat de poging tot een Noorsche mo bilisatie in de zóne van Oslo verijdeld is. Bij ge ringe eigen verliezen vielen groote hoeveelheden oorlogsmateriaal in Duitsche handen. In het Ska- gerrak vernielden onze aldaar opereerende strijd krachten nog twee vijandelijke duikbooten, zoo dat het aantal der vijandelijke onderzeeërs, welke in de laatste dagen tot zinken zijn gebracht door zee- en luchtstrijdkrachten, in totaal zeven be draagt. De Noorsche torpedoboot „Hval" werd buitgemaakt en wordt met Duitsche bemanning in dienst gesteld. Eenheden van de luchtmacht maakten op den 14den April verkenningsvluchten boven de Noord zee en langs de geheele Noorsche kust. In het Westen geen gebeurtenissen van belang. Het luchtwapen maakte grensbewakingsvluchten. Een Duitsche jager schoot in de omgeving van Emmerik een Britsch vliegtuig van het type Bristol- Blenheim neer. Een ander Britsch toestel werd ten noorden van Offenberg door het luchtdoelge schut getroffen en stortte omlaag. Nog twee Duitsche transport schepen tot zinken gebracht. LONDEN 15 April (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat Engelsche duikbooten nog twee Duitsche transporschepen tot zinken hebben gebracht. Volgens mededeeling van de Britsche Admiraliteit is de Duitsche oorlogsbodem „Admiral Scheer" door meer dan één torpedo getroffen. De waterverplaatsing van de „Adm. Scheer" bedroeg 10.000 ton en de bemanning 926 koppen. De bewapening bestond uit 6 kanonnen van 28 c.M., 5 van 15 c.M., 6 van 1014 c.M. en 10 machine geweren. Voorts 8 torpedolanceerbuizen en 2 vliegtuigen. De „Admiral Scheer" werd gedreven door 8 Dieselmotoren, die gezamenlijk 54.000 P.K. ontwikkelen. Het schild dateert van 1933. Hierboven geven wij een kaartje van het ge vechtsterrein in Zuid Noorwegen. Langs de kust van Oslo tot Frederiksstad en Halden zijn de Duitschers meester en bezetten Noorsch gebied tot beoosten het Mjösen meer. Intusschen waren zij nog niet tot de Zweedsche grens genaderd, doch schijnen er gis teren in geslaagd te zijn, het in het uiterste Zuiden gelegen grensplaatsje Kornjö te bezetten. Krachtige pogingen worden thans aangewend, om de Noren over de Zweedsche grens te drijven, waarin zij naar het schijnt geslaagd te zijn op een punt, waar 3000 Noren genoodzaakt waren, over de grens te wijken. Eidsvold werd gisteren door de Duitschers bezet. Om Kongsvinger wordt nog verwoed gestreden. Wees rustig vriend alleen beducht Voor dien misleider: het gerucht, Een vijand voor ons allen; Het vliegt met groote snelheid rond, Van oor tot oor en mond tot mond, Om plots ineen te vallen. 't Beweegt zich in den aanvang traag, Dan is het nog te zwak, te vaag, Het heeft toch ook geen basis; Het zet zich nog niet vast in 't hoofd, Er wordt voorshands niet aan geloofd, Omdat het al te dwaas is. Dan knoopt er iemand iets aan vast, Dat in zijn redeneering past, Hij blijft er wat op broeien En zegt zijn combinatie voort, Tot schrik van iemand, die het hoort, En het gerucht gaat groeien. Het groeit zoo snel in korten tijd, Dat het den schijn krijgt van een feit, Omdat zoovelen 't zeggen; Het is wel ongegrond en valsch, Maar velen hebben moeite als Zij 't pogen te weerleggen. Een valsche vijand is 't gerucht, Dat zoo komt vallen uit de lucht, Geboren uit vermoeden, Uit vrees of uit sensatiezucht Vertrouw het nimmer op zijn vlucht, Die giftige verdachte vrucht, Weet u ervoor te hoeden; Bedenk dat de ervaring leert, Dat het, hoe stellig gelanceerd, Weer steeds blijkt dood te bloeden; 't Is goed dat g'u ertegen weert, 't Is wenschlijk dat bij het negeert, En 't is in elk geval verkeerd, Dat gij het helpt te voeden. P. GASUS. Weekbericht Coöperatie Vooruitgang U.A., Haarlem. EDAMMER KAAS, N.H. 40 per pond.. 25 ct. LEIDSCHE KAAS, jong, per pond 15 ct. BESSENSAP, per >/2 flesch io ct. SLAOLIE, per i'lesch 55 ct. SCHUURPOEDER, per bus 6 ct. LUCIFERS, per pak 514 ct. JAVA THEE, per ons 24 ct. KOFFIE, per half pond 20 ct. ZALM, per blik ig ct. VET, per pond 42 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv Ingez. Med.) Nieuwe luchtaanval op Stavanger. Vliegveld gebombardeerd. LONDEN, 15 April. (Reuter). Officieel wordt gemeld, dat vliegtuigen van de Royal Airforce gisteravond een nieuwen aanval op het vliegveld van Stavanger hebben onderno men. De machines wierpen zware bommen uit, alsmede brandbommen, en vielen de grond- verdediging aan met machinegeweervuur. Het luchtdoelgeschut, trad krachtig in werking; maar de Britsche vliegtuigen leden geen scha de. Engelsche vliegers, die deelgenomen hebben aan den laatsten luchtaanval op Stavanger, hebben ge meld dat zij tijdens den aanval plotseling een rooden gloed zagen, die naar het scheen afkomstig was van een groote ontploffing. ,De lucht wemelde plotseling van blauwe en oran jekleurige zoeklichten, raketten en granaten, die ont ploften in groepen van vier blauwig witte sterren. Wij zeilden hier doorheen en lieten onze bommen precies op het doel vallen. Een kogelregen ver spreidde zich beneden den blauwigen schijn van een der zoeklichten en onmiddellijk daarop ging het licht uit." Het woord is aan Rémy Monfalée: De ware moed is niet, geen vrees te heb ben, maar vrees te overwinnen. verwekken consternatie te Zandvoort. Op drie plaatsen ingeslagen Zondagmorgen ongeveer half tien werd het Zuidelijk deel van Zandvoort opgeschrikt door een drietal ontploffingen, waarvan een zeer luid klonk. Bij onderzoek bleek, dat een granaat was ingeslagen in een timmer manswerkplaats aan den Paradijsweg, die met het aangebouwde zomerhuisje thans dient als bergplaats voor strandstoelen en ander strandmateriaal. De granaat koos zijn weg, door het dak en den zolder en door een tusschenschot en vernielde tenslotte nog een tafeltje in het genoemde zomerhuisje. De scherven drongen door tot in de keuken en de gang van een perceel aan de Ooster parkstraat, dat met de achterzijde dicht bij de werkplaats staat. Van dit perceel werden enkele ruiten en een schilderijtje in de gang vernield. Zondagmorgen ongeveer half tien zijn boven Zandvoort enkele granaten ontploft. Een der scherven kwam terecht in een opslagplaats van strandstoelen aan den Paradijsweg en richtte veel schade aan. De scherven drongen zoowel door het dak als door den zolder heen. Een tweede granaat sloeg op de Brederode- straat voor perceel no. 53 neer. Een plek in de harde klinkers toont de plaats waar het projec tiel ontplofte. Een scherf werd van den trottoir band afgeslagen, terwijl de scherven eenige gaten en deuken in de houten tuinschutting maakten. Een tweetal kleine scherven vloog nog door de ruiten van een gemeubileerd doch onbewoond perceel. Een derde granaat doorboorde een raamkozijn van een slaapkamer van perceel Brederodestraat 39. De ontploffing veroorzaakte een ware ravage in de slaapkamer. Groote scherven kwamen in het bed terecht, dat eenige oogenblikken van te voren nog werd beslapen. Het mag een wonder heeten, dat geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. De luchtbeschermingsdienst kwam onmiddel lijk in actie. Nauwgezet werd gezocht naar gra naatscherven, waardoor het mogelijk zal zijn de herkomst der granaten vast te stellen. Voorloopig is over de herkomst nog niets mede te deelen. Naar aanleiding van de scherven, die ons wer den getoond, schatten wij de doorsnede der gra naten op 4 c.M. Zij zijn vermoedelijk afkomstig van het afweergeschut van een der kustdoel- batterijen. ROOSEVELDT HOUDT EEN RADIO-REDE. WASHINGTON, 15 April (Reuter). Roosevelt zal vanmiddag om 5.20 uur (Ned. tijd) over de radio het woord richten tot de Pan-Amerikaansche Unie. Deze rede, die in diplomatieke kringen met veel belangstelling wordt tegemoet gezien, zal door de vornaamste Amerikaansche stations worden uit gezonden. Zij zou daarna worden uitgezonden in Spaansche, Portugeesche, Fransche, Italiaansche en Duitsche vertaling. HEDEN: 12 PAGINA'S. Artikelen^ R. P.: Wat gebeurt er? pag. 1 K. de Jong: Muziekvereeniging Ex celsior". pag. 4 J. B. Schuil: De kus op het perron. pag. 4 Van onzen Brusselschen correspon- §1 dent: Sterk leger staat België ter g beschikking, pag. 5 g 1 Laatste Berichten op pagina 9 1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1