S/üikcJk. Wèg AGENDA. Marine-vliegtuig neergestort. Uw Kunstgebit BESCHUIT MAANDAG 15 APRIL" 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Britsch vliegtuig bij Babberich brandend neergestort. Door Duitschen jager getroffen. De regeeringspersdlenst meldt: Zondagmiddag is een Britsch bombardeer vliegtuig, na in een luchtgevecht te zijn ge wikkeld, voorzoover kon worden nagegaan boven Duitsch gebied, op Nederlandsch terri toir in de onmiddellijke nabijheid van de Nedorlandsche grens bij Babberich brandend neergestort. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Men seint ons nader omtrent dit luchtgevecht uit Babberich: Zondagmiddag omstreeks 4 uur vloog een En- gelsch verkenningsvliegtuig op ongeveer 500 M. afstand van de Nederlandsche grens boven Duitsch gebied in de richting Kleef, toen plotseling 4 Duit- sche jagers achter het Engelsche vliegtuig opdoken. De Engelsche bestuurder trachtte de Duitsche jagers te ontwijken, maar toen dit niet gelukte steeg hij snel, om aldus boven de Duitsche toestellen te ko men. Ook deze manoeuvre gelukte echter niet en de Engelschman ging nu het gevecht aan. Op den beganen grond sloegen honderden in Ze venaar, Babberich en omgeving het luchtgevecht gade. Nog slechts enkele minuten hadden de ver schillende manoeuvres geduurd toen men plotseling de vlammen uit den staart van het Engelsche vlieg tuig zal slaan. Duitsche brandkogels hadden de Britsche machi ne geraakt en binnen enkele seconden stond het geheele achterstuk van dit vliegtuig in lichterlaaie. In een snelle glijvlucht gleed de Engelschman met ontzaggelijke snelheid naar beneden en kwam te recht op een weiland, even over de grens nabij Babberich. Een ontzettende slag volgde en de duizenden toe schouwers, die met angstige spanning het lucht gevecht hadden gadegeslagen trokken nu in de richting van het terrein, waar het vliegtuig was neergestort. Militairen hadden het terrein reeds afgezet en niemand, behalve de autoriteiten, werd bij de bran dende massa toegelaten. Aan blusschen viel niet te denken en men deed er dan ook geen poging toe. Het vliegtuig had bij den val een gat van 3 M. diepte in den grond geboord. Men kon niet anders doen dan wachten tot de felle vlammen wat geluwd waren, daar de groote hitte belette, het wrak van het vliegtuig te naderen. DE STUKKEN VLOGEN 200 METER IN DEN OMTREK. Omdat men deelen van het vliegtuig in wijden omtrek had zien neerkomen, werd inmiddels de ge heele omgeving afgezocht. Over een afstand van 200 M. trof men nog stukken van de machine aan. Na dat een onderzoek bij het wrak was ingesteld, kon men constateeren, dat zich in het Britsche vlieg tuig 3 personen hadden bevonden. Omtrent de identiteit van de inzittenden kon men niets meer nagaan, want identiteitsplaatjes of papieren werden niet gevonden. Wel bleek, dat een der inzittenden nog getracht heeft, zich tijdens het neerstorten uit het vliegtuig te wringen om door middel van de parachute nog levend den grond te bereiken, doch deze poging is mislukt. Wel vond men op eenigen afstand van de machine een nog onbeschadigde pa rachute, die blijkens het stempel in Mei 1939 reeds eenmaal was gebruikt. Tot 9 uur 's avonds is men met het onderzoek be zig geweest, maar men vond niets meer, waaruit de afkomst der inzittenden zou kunnen blijken. Tijdens dit onderzoek zag men plotseling op nieuw vliegtuigen in de lucht, doch deze bleven op zeer groote hoogte en wilden waarschijnlijk allen den afloop van het gevecht afwachten. EEN DUITSCHE MACHINE NEERGESTORT? Nader vernemen wij nog, dat een der Duitsche toestellen, die aan het gevecht heeft deelgenomen, bij het Duitsche dorpje Lütten even over de grens, is neergestort, maar nadere mededeelingen hiervan waren uit den aard der zaak niet te krijgen. De verkeersexamens weer begonnen. Het practische gedeelte van de verkeersexamens te Haarlem, is hedenmorgen weer begonnen. Er nemen niet minder dan bijna 2000 leerlingen van verschillende scholen, aan deel zoodat inspecteur De Ridder en zijn helpers-agenten van de ver keerspolitie gedurende drie weken met deze exa mens bezig zullen zijn. Het weer werkte heden- mrogen nog niet mee doch dat kan natuurlijk even als de internationale toestand spoedig genoeg om slaan. De commissaris de heer E. H. Tenckinck en de secretaris van Veilig Verkeer de heer A. J. Schalekamp waren bij de eerste examens aanwe zig. met dat donkere nare behang In dezen tijd heeft een mensch behoefte aan licht en vroolijk behang. Bij Bakker vindt U ruim 800 verschillende dessins en kleuren. Prijzen van 15 ct. tot 1.50 per rol. Gratis af snijden van de randjes. Ook voor hen die zelf be hangen. Vakkundige be hangers beschikbaar H. M. BAKKER Cen. Cronjéstraat 155 Haarlem Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 15 APRIL Stadsschouwburg: Dansavond Ilse Meudtner, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De dag breekt aan", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Zijn laatste jeugd". Op het tooneel: Indiaansch Intermezzo Sioux Dakota's. 2.30 7 en 9.15 uur. Palace: „Moordzaak Franchetti" 2.30 en 8.15 uur. Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Wilhelminastraat 51: Dirk van der Stam over de C-dur Symphonie van Schubert, 8.30 uur. DINSDAG 16 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: Feestconcert Zang en Vriendschap, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Palace 2.30 en 8.15 uur.) Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur- Een overzicht de haven van Bergen aan de Noorsche Westkust, welk belangrijk handelscentrum en strategisch steunpunt vooral de laatste dagen in het brandpunt der internationale belangstelling staat Verbetering van arbeidsvoorwaarden gevraagd. Een actie bij den Nachtveiligheidsdienst te Haarlem. Het bestuur van de afd. Haarlem van den Cen- tralen Transportarbeidersbond deelt ons mede: „Door het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders werd Zondagmiddag in het gebouw van genoemde orga nisatie vergaderd met het personeel van den N V. Nachtveiligheidsdienst en Controle te Haarlem. Door den heer A. Mars werd verslag uitgebracht van de gevoerde onderhandelingen en besprekin gen. Tot zijn teleurstelling heeft dit alles niet tot het gewenschte resultaat geleid; afgescheiden van de kleire verbetering welke het vorig jaar werd in gevoeld, kwam er geen verandering in het lage loonstelsel en den langen arbeidstijd. Uit de vergadering werd aan het bestuur dank gebracht voor alle moeite in het belang van het personeel gedaan. Dat dit niet het gewenschte re sultaat heeft gehad, is zoo werd opgemerkt niet de schuld van het bestuur. Men sprak er zijn ernstige teleürsjtellin over uit dat de zoo drin gende verbeteringen, welke absoluut noodzakelijk zijn, door de directie nog niet werden ingevoerd en verzocht het bestuur met klem de actie onver zwakt voort te zetten, opdat ook in Haarlem, even als dat in andere steden het geval is, het zoo bitter lage loon verhoogd wordt, evenals het aantal vrije nachten, dat te weinig is. Tot zoover dit communiqué. De directie van den Nachtveiligheidsdienst deelde ons mede: De directie van den Nachtveiligheidsdienst z$i, ons_ verwonderd te zijn over deze mededeelingen. Er is namelijk verschillende keeren met het bestuur van den Transportarbeidersbond onderhandeld. Toen is een uiteenzetting gegeven van den finan- cieelen toestand, waarbij aangetoond werd en de afgevaardigde van de organisatie moest de juistheid daarvan blijkbaar erkennen dat het onder de tegenwoordige omstandigheden niet mo gelijk is nieuwe verbetering van loonen en ar beidsvoorwaarden in te voeren. In den loop der jaren is de positie van het personeel reeds be langrijk verbeterd, maar verder gaan is uitgeslo ten. Toch hebben wij zoo vervolgde de directie de wenschelijkheid gevoeld in de loonen alsnog eenige verbetering te brengen. Aan den Transport arbeidersbond hebben wij dit medegedeeld, maar er bij verklaard dat dit alleen mogelijk is indien een reorganisatieplan dat door ons ontworpen is, wordt goedgekeurd door de Haarlemsche Politie en het departement van Justitie in Den Haag. De er kenning aan ons bedrijf is namelijk verleend onder overlegging van de bestaande organisatie, zoodat wij niet vrij zijn daarin zelfstandig veranderingen aan te brengen. De autoriteiten hebben ons beloofd spoed te betrachten met de behandeling van dit reorganisatieplan, maar tot heden hebben wij nog geen kennis gekregen van de beslissing. Het is zoo vervolgde de directie eigenaar dig, dat het bestuur van den Transportarbeiders bond, dat dit allemaal weet, toch een standpunt heeft ingenomen alsof het voor ons mogelijk is onmiddellijk verbeteringen in- te voeren. De klacht over langen arbeidstijd is aldus de directie ongegrond. De menschen komen des avonds 10 uur in de wijk tot 's morgens 6 uur, maar in dien tijd krijgen zij een uur rust. De werk tijd is dus niet meer dan 7 uur.". Het vereischte aantal vrije nachten, vastgelegd bij de wettelijke regeling van den Nachtveilig heidsdienst in 1939, wend reeds 12 jaar bij ons be drijf verleend. Op 1 Januari 1940 zijn nog alle loonen herzien, er werden toen vrij belangrijke verbeteringen in gevoerd. BOUWEN VAN 40 WONINGEN IN HAARLEM. Hedenmorgen werd ten Stadhuize te Haar- dem aanbesteed het bouwen van 40 woningen met bijbehoorende tuinmuren enz. aan en nabij den Oudenweg te Haarlem. Er werd als volgt ingeschreven: C. J. Hom, Amsterdam f 140.114, H. Brandsma Haarlem f 120.700. Lang Co.. Amsterdam f 126.700. N.V. Wormerveersche Aann. Mij. f 111.890; H. Schipper. Wierden f 124.500; Gebr. Vlaanderen. Huizen f 139.000. Minnebos. Den Helder f 115.900. J. v. Beek. Ermelo f 139.840. fa. Roelofs. Rijssen f 141.000. M. Ebbing. Haarlem, f 119.787, G. P. Hetem, Haarlem f 123.900, J. Boot, Velsen f 145.300. Visser Co. Amsterdam f 124.833, J. Kijer. Hulzen f 135.000. Hamers. Haarlem f 119.672, W. Lammers Enschedé f 125.000, L. Ruiter. Bussum f 124.950. H. J. Oppenkamp. Haarlem f 129.500, P. Doorn Zeist f 110.100. Groot, Den Helder, 'f 112.150, H. J. H. Ludden, Enschede f 139.990, J. Bos. Ermelo f 140.700, N.V. Bouw en Expl. Mij. Santpoort f 129.400. C. Bot Haarlem f 114.219, G. J. Geerligs, Busstim f 123,350. A. Moll, Huizen f 136.000. Th. Smit en Zn. f 121.850. C. Wij- nands. Amersfoort f 134.500, S. Kuit, Driehuis- Velsen f 119.640. Gebr. J. H. en H. E. Reuring, Apeldoorn f 124.900, S. de Vries, Zaandam f 120.600. fa. Verheyd, Haarlem f 112.900, fa. Smelt Schrikke, Amsterdam f 125.380, Philip's Bouwbedrijf Haarlem f 121,145, K. A. J. Wolzak Amsterdam f 128.000, F. Philips, Haarlem f 123.300, Gebr. Bruns, Almelo f 140.300. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Buiig, vrij koud weer. krachtige tot matige wind uit westelijke richtingen. THERMUM ETERSTAND. Hoogste gisteren F 48 Laagste hedennacht F 44 Hoogste heden F 44 Gedurende de afgeloopen paar dagen bleef de depressieactiviteit in het Noorden aanhouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag passeerde een depres sie IJsland. De kern is vermoedelijk over de Noord zee gelegen. Thans breidt zich het arctische hooge- drukgebied over IJsland uit. Het luchtdrukverval is daar zeer groot, het verschil in barometerstand tus- schen oost- en westkust bedraagt hedenmorgen niet minder dan 21 mbar. Dientengevolge waait er een storm uit het noorden die buitengewoon koude lucht aanvoert, zoodat de temperatuur tot vijf graden on der het vriespunt daalde. Ook in ons land bleef dé depressieactiviteit merk baar. Het storingsfront van de genoemde kern over de Noordzee passeerde hedenmorgen omstreeks 8 uur de Bilt, hetgeen gepaard ging met zwaren re genval en hagel en krachtige^windstooten. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan heeft zich wat verder naar het westen verplaatst. In Spanje en Portugal daalde de luchtdruk vrij veel. Over het Middellandsche Zeegebied is de luchtdruk- verdeeling vlak en onregelmatig. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 749 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens Zijlstraat 97. Tel. 12726. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. Bij een nachtelijke oefening. Beide inzittenden om het leven gekomen. ue regeeringspersdienst meldde Zondag: Bij het beoefenen van nachtvluchten is het marinevliegtuig W 9 hedennacht ter hoogte van Petten in zee verongelukt. De in zittenden, de officier-zeewaarnemer le klasse Koninklijke Marine-reserve H. E. G. Langen- hoff en de sergeant-vlieger C. H. J. Knaa- pen zijn daarbij beiden om het leven ge komen. Het lijk van den sergeant-vlieger Knaapen kon reeds geborgen worden. Italië voorloopig afzijdig. Pressie op Turkije? LONDEN, 14 April. De Balkan-diplomaten heb ben inlichtingen ontvangen, volgens welke de Ita- liaansche vloot, toen Duitschland Scandinavië bin nenviel, zich rustig verzamelde bij de Dodecanesos. Men gelooft dat deze Italiaansche actie deel uit maakte van de as-strategie, zooals die op den Bren ner tot stand gekomen is, toen Hitier, naar men veronderstelt, Mussolini op de hoogte stelde van zijn plannen om Scandinavië binnen te dringen. De concentratie van de Italiaansche vloot zou tot doel hebben de geallieerden en Turkije ervan terug" te houden in den Balkan een anti-Duitsche actie te ondernemen. In de diplomatieke kringen, waar deze informaties ingewonnen werden, is men ervan overtuigd dat Duitschland in de naaste toekomst aan de Donaustaten zal mededeelen dat het besloten heeft politiecontrole op den Donau uil te oefenen en te dien einde kanonneerbooten te zenden om controle «op de rivier uit te oefenen. Men verwacht dat de geallieerden in dat ge val Turkije zullen verzoeken tenminste lichte oorlogsschepen door te laten naar de Zwarte Zee als tegenae^e. De aanwezigheid van de Italiaansche vloot bij de Dodecanesos zou Tur kije een excuus geven om dit verzoek te wei- geren. Zou Turkije het inwilligen dan zou met vrij groote zekerheid de oorlog tot den Balkan uitgebreid worden. Van de zijde der geallieerden weigerde men deze inlichtingen te bespreken. Londen en Parijs houden de daden van Italië echter scherp in het oog, maar zij nemen vooralsnog niet aan dat Mussolini beslo ten zou zijn aan de zijde van Duitschland ten strijde te trekken. Men gelooft te Londen dat de actie der Duifschers in Scandinavië grooten indruk op den Duce heeft gemaakt. De tegenmaatregelen van de Britsche vloot zouden .tot durverre dien indruk nog niet verzwakt hebben. Men blijft evenwel hopen dat de Italiaansche Koninklijke familie en het Vaticaan ■oort zullen gaan met hun pogingen om Italië bui ten den oorlog te houden. (United Press). VOOR HET 3MIDDENSTANDSDIPLOMA. Schriftelijke examens voor het eerst te Haarlem. Woensdagmiddag a.s. zullen in de Gemeentelijke Concertzaal 225 candidaten voor het diploma van de Koninklijken Nederlandschen Middenstands bond schriftelijk worden geëxamineerd. Om éen uur vangt dit examen aan. De overige 425 candi daten zullen het op denzelfden middag te Amster dam afleggen. Het is de eerste maal dat deze exa mens, althans voor een belangrijk deel te Haarlem worden gehouden. PEULVRUCHTEN GEKOCHT ZONDER BON. De Haarlemsche politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een 50-jarige heer in Haarlem- Noord terzake van het. koopen van peulvruchten zonder bon. Ook tegen den grossier, die de peul vruchten verkocht, werd proces-verbaal opgemaakt. Bij den kooper werden 23.9 K.G. witte boonen, 141/2 K.G. spliterwten en 26V2 K.G. capucijners in beslag genomen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 6.69. Berlijn 75.35 Parijs 3.791/2 Brussel 42.24 witserland 42.24 Stockholm 44.35 New York 1.88 3/8 Italië Vrije lire 9.56. Reifilire 7.95 Bankpapier 6.40 BLOEMENDAAL MOTORRIJDER IN BOTSING HET TAXI. Zaterdagmorgen holf twaalf reed een taxi, be stuurd door den heer G. uit -Heemstede op de Van Valkenburglaan en ging linksof naar de Boskilaan. In de bocht was een motorrijder genaderd, die door krachtig remmen op den weg slipte en met de taxi in botsing kwam. De motorrijder kreeg een hoofd wond, welke door een militairen dokter werd ver- bpnden. Taxi en motorwerden beschadigd. OPROEPING. Op Donderdag 4 April 1.1. das namiddags circa 12.15 uur werd op de Julianalaan te Overveen een geparkeerde handwagen door een vierwielig motor rijtuig aangereden. De commissiaris van politie te Bloemendaal ver zoekt die personen die hiervan getuigen waren en hierover inlichtingen kunnen verstrekken zich schriftelijk of persoonlijk te melden aan het bu reau van politie te Overveen. „NIETS MET DE DUITSCHERS TE BEHANDELEN." Proclamatie van Koning Haakon tot het I\oorsche volk. AANSPORING TOT VOLHOUDEN. STOCKHOLM, 15 April (Havas). Koning Haakon heeft een proclamatie tot zijn volk ge richt, waarin hij zegt dat Noorwegen sedert honderd jaar niet zulk een beproeving heeft door staan als thans. Dc Koning spoort mannen en vrouwen aan, te strijden om de vrijheid en on afhankelijkheid van het land te redden. Noorwegen, aldus de proclamatie, is het slacht offer geworden van een bliksemsnellen aanval gepleegd door een land. waarmede de Noren steeds~ vriendschappelijke betrekkingen hebben onderhouden. Brandbommen, explosieve bom men en mitrailleurvuur worden op de meest bar- baarsche wijze op de burgerbevolking gericht,. Tegelijkertijd heeft de koning den minister-pre sident laten weten dat hij niets met de Duit- schers heeft te behandelen, ingeval de Duit- schers hem onderhandelingen zouden voorstel len. Deeiiselie lianclel richt zich naar Duitschland. Export op Engeland staat stop. BERLIJN, 15 April fD.N.B.) De Duitsche levensmiddelenfirma's en Duitsche nederzettin gen in Kopenhagen ontvangen de laatste dagen groote aanbiedingen van. Deensche firma's. Door de staking van den export naar Engeland is de Deensche levensmiddelenhandel op het oogenblik genoodzaakt zijn export om te zetten. De prijs- noteeringeh voor den uitvoer van boter, spek en eieren naar Engeland werden reeds j.l. Donder dag door de Deensche exportorganisaties ge schrapt. Engeland betrok tot dusver 25 procent van zijn behoefte aan boter, 35 procent van de eieren en ongeveer de helft van het vleesch in Denemarken. Om de nieuwe handelsbetrekkingen tusschen Denemarken en Duitschland zoo snel mogelijk te ontwikkelen heeft de Deensche re geering aan haar schepen het verkeer met Duit sche havens en aan de Duitsche schepen het bin- nenloopen in Deensche havens toegestaan. Noren in Frankrijk melden zich voor den dienst. De legatie van Noorwegen te Parijs deelt mede dat alle in Frankrijk wonende jonge Noren, die voor den militairen dienst in aanmerking ko men, zich thans melden om zoo spoedig moge lijk in Noorwegen dienst te doen. Tevens neemt van dag op dag de stroom vrijwilligers van alle nationaliteiten toe. aldus Havas. Maatregelen worden getroffen om hen naar Noorwegen te doen vertrekken. Anatolië, liet noodlolsoord. Tnrksch gebied opnieuw door aardschokken getroffen. Er hebben zich nieuwe aardschokken voorgedaan ir, en bij Noord- en Midden Anatolië, welke gebie den ook reeds in December door een ramp werden getroffen. Te Yozgad zijn tachtig huizen ingestort, waarbij zes personen zijn gedood. Ook Sivas, Tokat, Kayseri en de Zwarte Zeehaven Samsun zijn geteisterd. De schokken zijn ook te Ankara waargenomen. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten is de schade gering, behalve te Yozgard. Overal is de be volking de huizen ontvlucht. Zij vreest een herhaling yan de gebeurtenissen in December. In Italië wintert het weer. Sneeuwkleed bedekt het Noorden des lands. In de Noord Italiaansche vlakte is het midden in de lente plotseling weer winter geworden. Zater dagmorgen vroeg is in het geheele gebied, terwijl Öe temperatuur sterk daalde, sneeuw gevallen. Ook in de streek van Milaan daalde in den nacht de tenv- peratuur hevig. Veiligheidsmaatregelen ïn België. Militaire posten voor de openbare gebouwen. Voor de departementen, verscheidene openbare gebouwen en het gebouw van den radio-omroep zijn militaire posten geplaatst. De maatregelen zijn analoog aan die, welke in andere landen zijn ge nomen. Zij worden in België steeds toegepast in tijden van internationale spanning, aldus het pers bureau Belga. Naar Uw gelaat beoordeelen de menschen U De moderne monturen geven aan het gelaat een beschaafde, pretti ge uitdri^kking. Wie nog geen mo dern montuur draagt, doet zijn öf haar uiterlijk op onverantwoor delijke wijze tekort. Komt U onze beschaafde monturen eens passen. Carel van Huizen, Opticien Kleine Houtstraat 13, Tel. 14112 Piano en Orgel sfemf F. MOLENAAR MAAKT SCHOON REPAREERT stemt piano's 4 x per jaar 5. Ook buiten dc stad. Ged. Schalkb.gracht 38, tel. 13795 ORRECT GEKLEED door Maatzaak op maandelijk- sche afbetaling van 7.50 al' Vraagt Inzage stalencollectie Br no. 3314 bur. van dit blad gavoelt U dan geheelen dag niet! Oeen vree» meer. dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder 's morgens een weinig op de plaat gestrooid. houdt het gebit den Seheelen dag onwrikbaar op zijn plaats, een onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U een gevoel van zekerheid bij 't eten. lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heelt. Koopt nog heden een strooibus voor slechts F. 0.75, in apotheken en dro- glsterl|en. Ti^ILLIOENEN EIEREN IVJ. worden gebruikt voor Verkade's Beschuit} van daar die hooge voedings waarde en ook die volle, bijzonder zuivere smaak* MET EEN ALBUM-PLAATJE

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2