'liet JOieat en Jxin Olie&ol. De Kus op het Perron. MAANDAG IS APRIL' 1940 H A X R TI E M'S DAOBTS13 Slolbal Dansacadeiuie Marlin. Hoe jong-Haarlem danst. ..Het bal van Martin"dat is een gebeurte nis die al sedert tal van jaren vele jeugdige har ten in Haarlem en omgeving maanden van te voren sneller doet kloppen. Want zij voor wie dit hun eerste ..echte bal" is hebben er al zooveel over gehoord dat zij branden van verlangen, nu ook eens die roemruchte Haarlemsche gebeurte nis mee te maken en wie als eens op het bal van Martin gedanst heeft, die heeft zich natuurlijk toen bij het naar huis gaan in den jongen och tend van den nieuwen dag voorgenomen: „Daar ga ik den volgenden keer weer heen!" Zoo is het ook Zaterdag weer gegaan met het bal van Martin (dat eigenlijk officieel en def tiger! heet: Slotbal var. de N.V. Dans-Acade- mie J. G. Martin en Zonen) in de groote zaal en de bijzalen van het Gemeentelijk Concertge bouw te Haarlem, anders zou de groote Concert zaal niet zoo stamp- en stampvol zijn geweest met honderden leerlingen der heeren Martin en vele belangstellende ouders. En tusschen die honderden bewogen zich de populaire gebroe ders met hun gewone opgewektheid en leidden het bal op voorbeeldige wijze. Een bijzonder mooie verlichte versiering was aangebracht langs de wanden der zaal en de dan sen, die zich hiervoor leenden, werden onder tel kens van kleur wisselende belichting uitgevoerd. Van het podium af gezien leverde de zaal een buitengewoon aardig. levendig schouwspel op. vooral toen na de tweede polonaise, waarbij aan de onafzienbare rijen maar geen eind scheen te komen (deze polonaise gaf wel een overtuigend beeld van het énorm groot aantal leerlingen der Dansacademie in de Schagchelstraat) alle dans paren weer in de zaal waren aangekomen en daar een zee van witte puntmutsen rythmisch golfde op de muziek van de elkaar voortdurend afwisselende bands. Want er waren twéé bands en heel goede ook: de Grasshoppers uit Amsterdam en de Hot Mixers uit Utrecht. De ..bals van Martin" worden altijd geken merkt door een intermezzo en zulk een afwisse ling werd dezen keer gevormd door de „Ameri- kaansche cakewalk van 1900", correct en sierlijk uitgevoerd door 14 dames. Het succes was enorm. De dames boden hun leider, den heer M Mar tin. die dezen bijzonderen dans met haar had ingestudeerd, bloemen aan. Dat het er verder op dit slotbal allergezelligst toeging, 'naarmate de avond en de nacht vor derden nam de gezelligheid nog toe); dat zeer velen door onberispelijk de verschillende dansen uit te voeren, proefondervindelijk het uitnemen de dansonderwijs der Academie Martin aan toonden dat allerlei aardige dingen bedacht wa ren om variatie in den avond te brengen; dat er een prettige, losse, beschaafde toon heerschte het is eigenlijk niet noodig, hier nog eens de aan dacht op te vestigen: het was immers „het bal van Martin"! Maar wij mogen niet onvermeld laten, dat na de laatste, vroolijke polonaise de heer M. Martin op de schouders van eenige stoere dansers de juichende hulde van de leerlingen der Acade mie In ontvangst had te nemen en dat het bal om 3 uur besloten werd met het gezamenlijk zingen van het aloude Wilhelmus! Het is waarlijk geen phrase, als wij dit slotbal „geslaagd" noemen! D.D.D. zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, ver- iriicbt en jterkt de huid- weelselz. Flacon» a 75 et. i. 1.50 «n f. 2.50. Geneesmiddel]). d d tegen HUIDAANDOENINGEN (Adv. Ingez. Med.) NATIONALE AVOND TE HAARLEM OP 30 APRIL. Zooals wij reeds meldden, zal door de afdeelin- gen Haarlem en Omstreken der Vereenigingen „Al gemeen Nederlandsch Verbond", „Nederlandsch Fabrikaat", „Onze Vloot" en „Oost en West", ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana op 30 April a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem een Nationale avond gehouden worden, welke zal worden ingeleid door den burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en waar zullen spreken gep. ice-admiraal L. J. Quant over: „Slagkruisers" en de heer J. N. Pattist over „Ons volk één alge meen Nederlandsch verbond". Voorts worden ver toond de films: „Eerbied voor eigen werk", „De G. G. op bezoek in Djocja en Curacao", terwijl de avond wordt opgeluisterd door het muziekcorps van het 7e Depót Infanterie. Een goede gedachte voor dezen nationalen feest dag! VROUWENGROEP LIBERALE STAATSPARTIJ. De Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij, afd. Haarlem, organiseert in samenwerking met den Bond van Jong-Liberalen Dinsdagavond 16 April een bijeenkomst in rest. Brinkmann, Groote Markt. Sprekers zijn: Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, Dr. J. Schoonenberg en mevr. J. Forta- nier-de Wit. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 6 APRIL 1940. Fransch Brussel 8.—. Pauze 8.20. Deutschland- sender 8.50. Pauze of diversen 9.10. Keulen 10.20 Pauze of diversen 10.50. Ned. Brussel 11.20. Motala of diversen 1.20. Danmarks Radio 2.Deutseh- landsender 3.50. Pauze 4.50. Ned. Brussel 4.55. Weer machtsprogramma 6.05. Parijs Radio 6.20. Motala 6.50. Beromunster 7.35. Boedapest pl.m. 9.50. Pauze 10.20. Deutschlandsender pl.m. 10.30. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Engeland 8.20. Pauze 9.35. Engeland 9.50. Pauze 10.05. Weermachtsprogram ma 10.25. Pauze 10.50. Weermachtsprogramma 11.— Fransch Brussel 12.20. Weermachtsprogramma 1.20 Parijs Radio 4.20. Danmarks Radio pl.m. 5.15. Fr. Brussel 5.35. Ned. Brussel 6.20. Fr. Brussl 7.20 Weermachtsprogramma 8.40. Ned. Brussel 9.20. Engeland 10.20 Parijs Radio pl.m. 11.05. Progr. V: 8.00—5.00 Diversen. 5.00—5.09 Schevenmgen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Klanken uit Italië". 1. Ouv. William Tell van Rossini, Munn and Feltons Works Band. 2. Non te scordar di me, B. Gigli. 3. Troubadour van Verdi, Jussi Björling. 4. La Campagna di San Giusto, Chor Belmont. 5. Dance of the Hours van Ponchielli, Boston Promenadeorkest. 6. Rigoletto van Verdi, Erna Berger. 7. Mille Cherubini in coro, B. Gigli. 8. Torna a Surriento, Alfred Piccaver. 9. Amor di Pastorello, Chor Belmont. 10. Menuet van Boccherini, Philadelphia Symph. Orkest. 11. Cavalleria Rusticana van Mascagni, Jussi Björling. 12. Ged. uit La Traviata van Verdi, B. Gigli en M. Caniglia. 13. Potp. uit Bajazzo van Leoncavello, Solisten en Orkest. t 14. Bella Venezia, Richard Tauber. 8.00—12.00 Diversen. Haarlem als Rootle Kruis Centrum. De opleiding van hulpvcrpleegsters. Uit vorige publicaties in ons blad is bekend ge worden, dat mocht Nederland onverhoopt in den oorlog betrokken worden in Haarlem en om geving een Roode Kruis Centrum zal komen. Het aantal bedden in de bestaande ziekenhuizen is daarom reeds uitgebreid, waardoor het mogelijk zal zijn in die inrichtingen niet alleen de operaties te verrichten bij de burger-, maar ook bij de mili taire patiënten. De geopereerden zullen in de ziekenhuizen slechts korten tijd blijven, de burgers worden, zoolang nog ziekenhuisverpleging vereischt wordt, verder in de dépendances van de zieken huizen verzorgd, de militairen in de hulpzieken huizen die in verschillende schoolgebouwen zullen worden ingericht. Er is gezorgd dat in dien tijd een behoorlijk aantal chirurgen in onze omgeving zal zijn. De operatiekamers van de ziekenhuizen hebben voldoende capaciteit om in alle behoeften te kunnen voorzien. Daarom is het niet noodig maatregelen te nemen ook operatiekamers in de hulpziekenhuizen in te richten. Haarlemsche doctoren worden aan gewezen om de militairen in de hulpziekenhuizen te verzorgen naast hun gewone patiënten. Ook was het noodig maatregelen te nemen om het verplegend personeel uit te breiden. De ge diplomeerde verpleegsters worden over de zieken huizen, dépendances en de hulpziekenhuizen ver deeld, maar zij zullen in hun werk worden bij gestaan door vrouwen en meisjes die een cursus hebben gevolgd voor helpsters. De gediplomeerde zusters zijn de hulpen der doctoren, de hulpver pleegsters de hulpen van de zusters. Wat de opleiding van de hulpverpleegsters betreft werd ons de opmerking gemaakt dat hier .geen uniformiteit is betracht. De hulpverpleegsters die in het St. Elisabets Gast huis een cursus gevolgd hebben, zijn niet in staat ge steld om practisch op de ziekenkamers te werken. Dit komt omdat de leiding van het Gasthuis zich principieel op het standpunt heeft gesteld, dat ongeschoold personeel niet op de ziekenzalen kan worden toegelaten. Andere ziekenhuizen hebben dit bezwaar niet doen gelden. Het gevolg is evenwel dat de hulpverpleegsters die in oorlogstijd in 'net St. Elisabeth's Gasthuis en de hulpziekenhuizen moeten werken, geen prac- tische ervaring hebben, want in dien tijd kan na tuurlijk niet het principe doorgevoerd worden: geen ongeschoold personeel op de ziekenzalen. Dit lijkt onze zegsman toch wel ongewenscht. Is het niet beter zoo vraagt hij. onder de noodig geachte controle natuurlijk, de hu lp verpleegsters óók in het Sint Elisabeths Gasthuis nog in de gelegenheid té stellen practische ervaring op te doen? Het principe alleen geschoolde verpleegsters op de zalen te laten werken, is voor normale tijden natuurlijk goed, maar voor de bijzondere omstandigheden waaronder wij nu verkeeren. is een uitzondering te verdedi gen, omdat als er oorlog mocht komen, de patiën ten van het Gasthuis ook geholpen zullen moeten worden door de hulpverpleegsters. En dan is het voor die patiënten immers gewenscht, dat die helpsters eenige ervaring hebben, temeer omdat het dan niet mogelijk zal zijn die ervaring te laten opdoen onder het toezicht \an de verpleegsters. Wat blijkbaar zonder bezwaar in andere ziekenhui zen kon, moet toch ook mogelijk zijn in het Gast huis Tot zoover deze opmerkingen. Wij bespraken deze aangelegenheid met den di recteur van het St. Elisabeths Gasthuis, die de ge maakte bezwaren niet kon deelen. Het St. Eliza beths Gasthuis heeft een uitstekende vooropleiding voor verpleesters met vaste docenten en van die omstandigheid hebben de helpsters voor het Roode Kruis geprofiteerd. Al hebben zij geen gelegenheid gehad om practisch op de zalen te werken, zij heb ben voldoende onderwijs gehad met de „poppen" om geschikt te zijn voor het eenvoudige werk dat zij moeten doen. Voor de opleiding dezer helpsters was het niet noodig 't goede principe „geen ongeschoold personeel op de zalen" op te geven. Met een gerust geweten kon de directeur verklaren, dat de help sters die in het Gasthuis werden opgeleid, volko men berekend zijn voor de taak die haar wacht, vermoedelijk zelfs beter dan menig helpster die elders werd opgeleid, ook al heeft die dan ook wat ervaring op een zaal opgedaan. BIJEENKOMST VAN LIBERALEN. Dinsdag 16 April houdt de Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij, Haarlem en Omstreken, in samenwerking met den Bond van Jong-Liberalen een vergadering in Café Restaurant Brinkmann, Groote Markt. Hier zullen spreken: mr. N. J. C. M. Kappeijne v. d. Coppello over „Internationale samenwerking in de toekomst"; dr. J. Schoonenberg over „De taak van den Bond van Jong Liberalen"; mevr. J. Fortanierde Wit over: „Eenige actueele onder werpen". OUDERAVOND ANSLIJNSCHOOL. Op een matig bezochte ouderavond der Ans- lijnschool sprak de heer E. Geerts Wzn., over: ..Het karakter der openbare school". De naar aanleiding zijner rede gestelde vragen werden tot tevredenheid der toehoorders beantwoord. In het huishoudelijk gedeelte van de bijeen komst werd in een bestaande vacature als lid der oudercommissie gekozen de heer M. Spaar garen Han Boskamp als schilder en teekenaar. Tentoonstelling bij Kunsthandel De Bois. De Bloemendaalsche schilder Han Boskamp exposeert deze maand in Kunsthandel De Bois een aantal zijner schilderijen en teekeningen. Het zijn in deze eerste plaats de producten van Boskamp's penseel, die de aandacht van den bezoeker vragen. De expositie omvat landschappen, portretten en stillevens en het is het vaderlandsche landschap ook voor dezen kunstenaar een voortdurende bron van inspiratie dat daarbij het ruimst vertegen woordigd is. In verscheidene pittoreske streken van het eigen land putte Boskamp de stof voor zijn vaardigen arbeid. Wij verwijlen met den kunste naar in Twenthe, waar hij den Dinkel penseelde, in Vierhouten, waar hij een v reedzame schaapskooi en een roggeschelf op het doek vastlegde, in Vree land, waar ,,'t Hemeltje" hem inspiratie verschafte en in Brabant, waar hij in de omgeving van Best een aantrekkelijk weggetje schilderde. Ook van Boskamp's Italiaanschen arbeid is op deze expositie werk vertegenwoordigd: doeken uit Ancona en Nervi, die de sfeer en de kleurigheid van het zonnige Zuid—Europeesche gebied ade men. Een eenigszins aparte plaats neemt het charmante gevalletje voor de boerenhofstede in; een paar klompen wacht geduldig voor de houten deur tot de visite binnen ten einde is en de bezitter of bezitster van het landelijke schoeisel weer naar buiten zal komen. Bij de teekeningen toont de kunstenaar zich hoofdzakelijk in zijn kwaliteiten als portrettist. CREMATIE F. SIPKES. Onder veel belangstelling heeft Zaterdag middag in het crematorium te Velsen de crema tie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer F. Sipkes, oud-directeur eener conser- venfabriek te Haarlem, te Beverwijk overleden. Aanwezig waren vele vrienden uit Haarlem en Beverwijk, o.a. mevr. H. J. DrosteSavrij. mevr B. Droste—Begeer. W. F. Andrea, J. Bauer, R Reitsema, A. L. Remme, G. L. Schepers. L. N. Smaal, R. Schönhuth, fabrikant te Haarlem. O. Schönhuth, mevr. J. Veening—Wattjes, mevr. M. C. C. Teer—Hansen, G. H. de Bie. A. Noortman e.a. Allereerst sprak een zwager van den overledene de heer Maks uit Den Haag. Deze zelde dat een rijk leven met den overledene is heengegaan, rijk aan die bezittingen, die van hooger waarde zijn dan de uiterlijke dingen. Hij was een man van karakter, vol rechtvaardigheid en zachtmoedig heid, een man, die geheel voor de zijnen leefde. In alles was hij een man. De heer P. L. Overbeek bracht een laatsten groet van de leden van het Doopsgezind Zang koor te Haarlem aan den overleden eere-voor zitter. Reeds in 1894, zeide spr., vinden wij den naam van den heer Sipkes als lid der muziek- commissie vermeld. In 1921 werd hij tot eere voorzitter benoemd. Hij gaf steeds blijk van zijn belangstelling voor het koor en wij zijn zeer erkentelijk voor alles, wat hij voor het koor is geweest Zijn naam zullen wij stèeds in hooge eere houden. Tenslotte dankte spr. den over ledene namens de familie Overbeek voor de ge noten vriendschap. Dr. A. Vis, Doopsgezind predikant alhier, bracht een laatsten groet van de leden der gemeente en zeide dat de overledene tot 't laatst zijn blij moedigheid had bewaard, ondanks hij in zijn laatste levensjaren veel moest ontberen. Hij aan vaardde het. Evenals een opgedragen taak en In hem ging van ons heen een Christen van de daad De organist speelde eenige improvisaties en bij het dalen van de kist Grace uit den bundel Laudi Spirituals. De oudste zoon dankte voor de belangstelling. HAARLEMSCHE TOONEF.LVEREEXIGING V. Z. O. D. Dinsdag 14 Mei a.s. geeft de Haarlemsche tooneel- vereeniging V. Z. O. D. in gebouw St. Bavo haar laatste tooneelvoorstelling in dit seizoen, waarbij dan tevèns de heer Dammiaans het feit zal herden ken dat hij tien jaar als regisseur aan V. Z. O. D. erbonöen is. Voor deze gelegenheid is ingestudeerd „Onder Een Dak" van Jan Fabricius. 10-JARIG BESTAAN VRIJZ. LUTH. DAMESKOOR. Donderdag 18 April geeft het Vrijz. Luth. Dameskoor, ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan, een concert (onder leiding van Bets Ne- derkoorn) in de „Leeuwerik" Kruisstraat te Haarlem. Er wordt medewerking verleend door Kitty Ne- derkoorn 'sopraan), Ans van Maanen (viool). Riek Coppée (viool). O. v. d. Klashorst (cello) en mevr. R. DaniëlsWarnier (piano). „Jody en het Hertejong" M y n boek! Het is een Cultuurserie-boek (Adv Ingez Med.) VOOR DE KINDEREN Hij haalde het lange eind aan den voorkant door, zette zijn knie tegen een kist en trok uit alle macht. Op hetzelfde oogenblik klonk een heftig geschreeuw. Verschrikt keek de Dikke om zien neen. Krent, riep hij, kijk eens wat er aan de hand is. Krent, die inmiddels buiten was gekomen, kon geen woord uitbrengen van schrik bij het zien van den schreeuwenden en vastgebonden professor. Hij wees met een bleek gezicht naar den achterkant van de auto. De Dikke haalde zijn schouders maar eens op, want hij kon niets uit Krent wijs worden.... DN/T IN IITTIEI MUZIEK Muziekvereeniging „Excelsior". „Excelsior", onderafdeeling der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel gaf ter viering van zijn 20-jarig bestaan Zaterdagavond een Feest- concert in gebouw St. Bavo. De belangstelling daarvoor bleef beneden de verwachting, zoodat in de openingswoorden van den voorzitter een toon van teleurstelling niet kon ontbreken. Maar de onder de bekwame leiding van den heer J. P. Peeters werkende muziekvereeniging heeft er zich niet door laten terneerslaan. Opge wekt klonk de Marsch, die het eerste deel van het programma inleidde; flink en correct was ter stond het samenspel. En dit bleef ook zoo bij de volgende nummers: v. Suppé's Ouverture „Dichter und Bauer", die ondanks haar reeds hoogen leef tijd nog niets van haar frischheid en populariteit ingeboet heeft; Waldteufel's Wals „Les Sirènes" en de Balletmuziek uit Gounod's „Faust". Dit zijn nummers, waarvan vooral het eerste en het derde niet geringe eischen aan de instrumentale vaardigheid, aan het nuanceeringsvermogen en aan het samenspel der uitvoerenden stellen, doch we mochten tot ons genoegen bemerken, dat „Excelsior" aan die eischen wist te voldoen. Ook de zuiverheid der stemming was, meerendeels althans, voldoende; slechts in het begin der Ouverture stoorden de te lage cornets a pistons even. In het verdere verloop daarvan trokken een verdienstelijk gespeelde saxofoon-solo en het vlotte werk der clarinetten de aandacht. Zeer goed klonk de inleiding van de Wals, behoudens de te harde toon der solo-clarinet. Deze hardheid trof ons ook in de vertolking der Balletmuziek, die overigens zeer lofwaardig was en het karakter goed weergaf. Hierop volgde een feestrede, uitgesproken door een bestuurslid der Ned. Ver. v. Spoor- en Tram wegpersoneel, den heer v. d .Pol, waarna de heer Mars namens den Haarl. Bestuurdersbond een gloedvolle en fel anti-oorlogsgezinde toespraak hield, zoodat we den vurigen wensch voelden op komen. dat des sprekers beruchte klassieke naam genoot, de oorlogsgod, ook eens dezelfde gezind heid zou gaan belijden, hetgeen een verlossing voor de tegenwoordige menschheid zou be teekenen. Na de pauze kwam de clou: Mozart's „Eine kleine Nachtmusik", uitgevoerd in costuums uit den tijd van den componist. Nu. pasten saxofoons, cornets a. pistons en tuba's wel niet bij de staart- pruikjes en was de klank van her. harmonie-corps wel een heel andere dan die van een strijkorkest, maar de uitvoering was zeer verdienstelijk over de geheele linie; alleen was het tempo der Finale te langzaam. Bijzonder goed was de voordracht van verschillende deelen der Romance. Een bal besloot dezen feestavond. K. DE JONG. HET TOONEEL. Het is tot veler verbazing precies als in den vorigen oorlog: de belangstelling voor het too- neel is groeiende. Hebben de menschen juist in dezen tijd van hevige spanning behoefte aan ont spanning? Zeker is het, dat de schouwburgen thans voller zijn dan in de jaren vóór den oorlog. Ook in Haarlem. Wat in geen tijden gebeurd was, za- gerf 'Wij bij „Toontje heeft een paard geteekend", x>nze stadsschouwburg "was bij een vrijb voorstel ling geheel uitverkocht. En nu ook Zaterdag, bij de opvoering van „De kus op het perron" door Het Nederlandsch Tooneel was de zaal zonder dat zij, wat men noemt, „gestopt" was met vrijkaarten voller dan wij bij een gewone voorstelling in de laatste seizoenen hebben gezien. Men kan toch moeilijk zeggen dat dit stuk van Alessandro Stefani bijzonder eigenschappen bezit, die deze buitengewone belangstelling verklaren. Het is een aardig, luchtig blijspelletje, enkel ge bouwd op een kus. die een onbekend jong mensch een verloofd meisje op het perron van een station geeft, niet veel meer dan, wat de'Franschen noe men „un petit rien" De schrijver heeft moeite drie bedrijven met dit wat mager gegeven te vullen. O zeker, het is amusart en het wordt door de leden van het Nederlandsch Tooneel over de geheele linie voortreffelijk gespeeld, maar wij hebben in de laatste jaren zoo vele stukken in goede opvoerin gen gezien, waarvoor het publiek weinig of geen belangstelling toonde. En nu juist aan het einde van een week, die vol van oorlogsgeruchten was en benauwender dan een andere week in 1940, komt 't publiek in grooten getale naar den schouw burg. Men kan dit niet anders verklaren dan in het verlangen van den mensch om eens zijn zorgen te verzetten en eens niet te denken aan oorlog of aan dreigend gevaar. Ik vermoed, dat niemand spijt zal hebben gehad over dit uitgangetje. Zij. die naar den schouw burg zijn gegaan; wisten, dat zij geen zwaarwich tig stuk, waarvan men „iets mee naar huis neemt' zouden zien, dat deze „Kus op het perron" enkel gegeven werd om het publiek een avond aangenaam bezig te houden. En niet waar? wij hebben ons best geamuseerd. Onder de lichte regie van Cor van der Lugt Melsert is dit tot een voortreffelijke voorstelling ge groeid. Ik heb er na de première te Amsterdam reeds over geschreven en nieuwe gezichtspunten gaf de opvoering van Zaterdag niet. Louis de Bree was als Laszlo Tonay nog beter dan bij de eerste voorstelling. Het is in den stijl van de fijne comedie. dat hij dezen advocaat, die jaren tevergeefs werk van de opera-ster Antonia Gabor heeft ge maakt, speelt. Alleen sprak hij nu en dan wat on duidelijk. Mien Duymaer van Twist maakt van Antonia Gabor iets prachtig levends en geestigs Wij zullen deze knappe actrice volgend jaar bij Het Nederlandsch Tooneel missen Met veel genoegen zagen wij ook weer Myra Ward als de levendige, kittige Georgina, Guus Oster als den vlotten jeune premier en Johan Schmitz in de rol van den rijken en saaien provinciaal. Een uitstekende voorstelling dus van een amusant, luch tig stuk in een volle zaalwie zou or dan niet tevreden zijn? J. B. SCHUIL. OUDERAVOND JUNO SCHOOL. De Junoschool te Haarlem hield haar tweeden Ouderavond in dit seizoen. Na afwerking van de huishoudelijke agenda-punten hield dr. Van Liere. tandarts, een korte toespraak over het nuttige werk van de Haarlemsche Vereeniging voor School- tandverzorging en wekte de ouders op, voor zoover zij nog geen deelnemer waren, zich in het belang hunner kinderen bij deze Vereeniging aan te slui ten. Vervolgens hield de heer M. H. Groenendaal Jr., namens de Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale, een inleiding over het onderwerp: „Er op uit met uw klas" met als illustratie een aardige film van een schoolreis, die een zeer goed beeld gaf van het opgewekte en goed verzorgde verblijf in de Nederlandsche Jeugdherbergen. Het hoofd der school, de heer Van Eerden, be tuigde namens de aanwezigen, aan beide sprekers dank voor hun leerzame voordrachten en de inte ressante film. Een halve eeuw geleden Uit Haarlems Dagblad 1890. 15 April: DRANKMISBRUIK. 50 jaar geleden had Haarlem een bevol king van een kleine 50.000 zielen. Nu heb ben wij er meer dan 140.000. Wij herinneren aan dit verschil, omdat het van beteekenls is voor een vergelijking die wij nu gaan maken. In een maand in 1890 werden te Haarlem gemiddeld 50 a 60 personen opgebracht wegens openbare dronkenschap. In de halve eeuw die sindsdien is ver streken, is het. drankmisbruik zeer sterk verminderd. Hoewel de bevolking van Haarlem bijna verdriedubbeld is. worden er nu per jaar niet meer personen wegens openbare dronkenschap naar het bureau gebracht dan toen in een maand. EEN ONVOORZICTIGE MOTORRIJDER. Zaterdagmiddag om kwart over twee is op c hoek van den Rijksstraatweg en de v. Egmoc straat te Haarlem een rtiotorrijder tegen een ai gereden. De 27-jarige motorrijder brak het ree teer onderbeen. Na door O. D. te zijn behandi werd hij naar het Heilige Antoniusziekenhuis Velsen overgebracht. Het motorrijwiel werd voren zwaar beschadigd, de auto kreeg geen schai Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan onvoorzichtige rijden van den motorrijder, die d vrachtwagen, welke door zijn richtingwijzer uit steken aan gaf, de v. Egmondstraat in te will rijden, toch nog in te willen halen. DE TENTOONSTELLING „HET STADHUIS VOORHEEN EN THANS". Naar wij vernemen is de tentoonstelling „B Stadhuis voorheen en thans", die in de Haa lemsche Raadszaal, Prinsenhof, gehouden is, zocht door 624 bezoekers. „DE SCHELDE" BOEKT 450.883 WINST. Na een reeks van slechte jaren kan de Koninklij Maatschappij „De Schelde", Scheepswerf en M chinefabriek, te Vlissingen, thans een verslag p bliceeren over het jaar, dat winst, 450.883, o leverde. Het verliessaldo is daardoor teruggebrai op 802.303 (1.253.186). 483e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, Iste lijst Trekking van Maandag 15 April 1940 Hooge Prijzen f 1500.— 24394 f 1000.— 11914 15823 17660 f 400.— 14332 17581 f 200.— 3890 11819 24241 f 100.— 1677 4925 4958 7150 9619 14299 20066 Prijzen van 45. 1031 1249 1288 1291 1314 1337 1501 1514 1580 1587 1597 1636 1667 1684 1704 1711 1766 1801 1847 1904 1926 1957 2010 2043 2045 2048 2118 2128 2131 2222 2233 1 2276 2301 2377 2392 2404 2407 2415 2455 2474 2534 2549 2551 2645 2674 2700 2781 2803 2879 2896 2899 2930 2964 3003 3026 3061 3068 3078 3136 3218 3230 3273 3293 3406 3494 3540 3548 3667 3686 3702 3776 3784 3789 3852 3866 3884 3894 3911 3914 3932 3964 4056 4085 4107 4115 4137 4154 4176 4203 4219 4220 4232 4250 4283 4296 4318 4334 4342 4402 4419 4457 4466 4533 4583 4593 4604 4680 4768 4783 4789 4791 4825 4877 4952 4965 4988 4998 5003 5030 5056 5057 5077 5099 5109 5136 5190 5231 5265 5380 5404 5432 5442 5615 5626 5631 5632 5636 5651 5665 5754 5760 5761 5811 5816 5817 5832 5834 5874 5893 5939 5944 5954 6006 6023 6039 6050 6156 6160 6163 6194 6212 6234 6241 6248 6270 6275 6311 6312 6380 6383 6451 6461 6508 6526 6553 6578 6603 6637 6671 6685 6758 6807 6847 6864 6941 6959 6960 6961 7003 7013 7168 7217 7256 7264 7337 7424 7446 7452 7463 7482 7492 7574 7579 7596 7624 7650 7783 7797 7813 7953 $p27 8032 8052 8086 8157 8159 8170 8200 8314 8337 8354 8356 8377 8379 8410 8437 8486 8534 8585 8591 8613 8619 8622 8633 8636 8649 8653 8658 8721 8735 8770 8848 8862 8870 8921 9022 9027 9039 9058 9070 9083 9089 9116 9124 9239 9240 9290' 9311 9313 9315 9365 9378 9393 9396 9475 9530 9575 9617 9704 9707 9724 9727 9732 9746 9774 9780 9822 9826 9830 9835 9874 9876 9911 9914 9920 9946 9995 10142 10150 10191 10272 10280 10285 10372 10393 10397 10421 10452 10457 10474 10479 10504 10574 10588 10590 10641 10645 10663 10716 10717 10725 10765 10790 10808 10837 10842 10920 10932 10951 10957 10963 11001 11024 11055 11066 11080 11125 11234 11260 11274 11298 11336 11351 11408 11409 11454 11587 11657 11670 11718 11744 11757 11815 11816 11848 11854 11874 11926 11929 11950 11957 11962 11978 12016 12038 12046 12048 12063 12139 12168 12170 12207 12-242 12325 12326 12393 12462 12531 1 12542 12560 12583 12591 12618 12657 12759 12802 12805 12847 12863 12870 12883 12932 12943 12951 13134 13206 13254 13258 13298 13422 13445 13521 13554 13560 13711 13720 13727 13801 13891 13910 13931 14019 14108 14109 14170 14l7l 14174 14237 14345 14350 14358 14403 14470 14539 14547 14550 14574 14617 14657 14686 14753 14762 14906 14929 14945 14963 14964 14S77 14970 15005 15018 15030 15095 15141 15181 15194 15235 15272 15293 15301 15352 15357 15444 15448 15455 15471 15519 15537 15581 15620 15663 15666 15672 15729 15876 15891 15898 15903 15972 16004 16014 16032 16039 16055 16089 16158 16169 16171 16193 16205 16324 16330 16425 16461 16486 16504 16533 16536 16588 16589 16680 16699 16710 16774 16781 16782 16826 16874 16946 16959 16983 17000 17051 17115 17123 17135 17160 17189 17211 17248 17302 17345 17348 17416 17480 17509 17520 17521 17534 17550 17555 17592 17605 17610 17642 17718 17746 17775 17776 17791 17835 17872 17889 17925 17995 18016 18032 18114 18136 18180 18244 18283 18425 18447 18449 18468 18517 18522 18547 18616 18640 18668 18704 18705 18719 18723 18734 18739 18763 18777 18849 18858 18944 18990 19055 19069 19103 19161 19342 19344 19371 19382 19395 19434 19450 19451 19452 19458 11467 19493 19500 19504 19573 19612 19628 19670 19685 19736 19737 19743 19774 19798 19867 19877 19900 19974 19991 20087 20091 20095 20096 20246 20302 20307 20337 20359 20371 20413 20497 20551 20562 20574 20580 20708 20726 20744 20752 20776 20788 20790 20851 20897 20920 20949 20953 21056 21065 21069 21114 21119 21142 21146 21193 21251 21291 21395 21413 21437 21450 21461 21481 21510 21527 21556 21587 21588 21606 21691 21694 21696 21700 21704 21729 21736 21744 21783 21805 21998 22007 22045 22105 22153 22187 22197 22212 22257 22322 22347 22352 22384 22389 22421 22471 22528 22676 22704 22777 22840 22841 22866 22871 22885 22898 22910 22924 22928 23097 23110 23130 23139 23174 23185 23187 23190 23201 23216 23269 23273 23298 23351 23379 23380 23450 23596 23631 23693 '23697 23750 23772 23831 23845 23893 23899 23902 13915 23924 23999 34044 24132 24192 24194 24198 24244 24314 24337 "24418 24443 24448 24519 24539 24613 24644 24690 24726 24736 24760 24767 24840 24843 24875 24924 24959 24685

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6