Ochtendbeurs Amsterdam MAANDAG 15 A P R I C 1940 HAARDE M'S DAGBLAD 9 jtaaiste BmMen Waarschuwing tegen geruchten inzake Zweden. BERLIJN, 15 April. Het Duitsche Nieuwsbu reau publiceert een bericht uit Stockholm van den volgenden inhoud: Van klaarblijkelijk belanghebbende zijde worden nog steeds dagelijks geruchten in omloop gebracht, die ten doel hebber, de bevolking van Zweden in een toestand van groote opwinding te brengen en aldus een stemming van nervositeit in het leven te roepen. Het is duidelijk dat men daarmede het doel nastreeft onrust in Zweden te doen ontstaan. In het kader van deze geruchten vallen beweringen als deze, dat van Duitsche zijde een recht tot door tocht door Zweden is geëischt, dat Duitschland te genover Zweden een dreigende houding aanneemt en die tot uiting brengt door diplomatieken druk. dat een Duitsche landingsactie in Zuid-Zweden voor de deur staat e.d. De regeeringspersdienst heeft dientengevolge aanleiding gevonden overal aanplakbiljetten te doen aanplakken, waarin er dringend voor ge waarschuwd wordt geruchten te verspreiden en ge_ loof te hechten aan oncontroleerbare geruchten. Ook in de journaals in de bioscopen, wordt de zelfde waarschuwing aan de bevolking gericht. Overigens is de regeeringspersdienst er toe over gegaan in verhoogde mate belangrijke berichten aan de pers te verstrekken. Narvik in Engelsche handen? STOCKHOLM, 15 April. (Reuter.) De berich ten over den toestand in Narvik zijn schaarsch. In Zweedsche kringen verluidt algemeen dat Britsche marinetroepen in Narvik aan land zijn gegaan en bezit hebben genomen van de stad. PARIJS, 15 April. (Havas) In welingelichte krin gen te Parijs beoordeelde men vanochtend den toe stand in Noorwegen met optimisme. Volgens inlich tingen uit goede bron is de toestand aldus: In het noorden hebben de Duitschers Narvik ontruimd. Men weet niet of zij zich verspreid hebben, of zij zullen trachten de Zweedsche grens te bereiken of wel zul len vluchten in de bergen ten noorden van Narvik. Hun positie is in elk geval uiterst hachelijk. In de andere door de Duitschers bezette zones aan de westkust zijn zij niet verder landinwaarts opge rukt. Slechts in het gebied van Oslo zijn de Duit schers er gisteren in geslaagd, het door hen bezette 'gebied uit te breiden. Ten westen van de Oslofjord slaagden zij erin, zich meester te maken van de ha venstad Larvik, een belangrijk industrieel centrum, terwijl zij eveneens het stadje Hönefoss binnenge rukt zijn. Het bericht, dat de Duitschers Eidsvold hebben genomen, wordt te Parijs niet bevestigd. Duitsche verliezen. Opgave van de Engelsche Admiraliteit. In het Zondagavond gepubliceerde communiqué van het Engelsche ministerie van marine wordt medegedeeld dat de aanval van de „Spearfish" op den „Admiral Scheer", waarvan op pag. 1 melding is gemaakt Donderdagochtendj.l. vroeg is geschied. De kruiser „Karlshuhe" is Dinsdag j.l. vermoedelijk door het optreden van den onderzeeër „Truant" ge zonken en dit verlies is door de Duitschers toege geven. De getorpedeerde Duitsche transportschepen zijn het tankschip „Posidonia" 3911 ton en de transport schepen „Leonard August" 2593 ton, „Kreta" 2539 ton, „Rio de Janeiro" 5261 ton, „Idonia" 3102 ton. „Antares" 2593 ton, „Moorsund" 321 ton, alsmede een onbekend Duitsch schip. Deze schepen zijn 9 April tot zinken gebracht, terwijl 10 April nog twee onbekende Duitsche schepen werd vernield. Vier andere 'in convooi varende schepen werden getor pedeerd, doch het resultaat hiervan is niet be kend. Bovendien heeeft het tweede flottielje topedo- jagers bij Narvik Woensdag j.l. zeven schepen tot zinken, gebracht. Het tankschip „Skagerrak" en het transportschip „Maine" zijn door de eigen beman ning tot zinken gebracht. De Noorsche topedojagei „Draug" heeft een zestigtal opvarenden van dit laat ste schip aan boord genomen en in een Britsche haven aan land gebracht. De „Draug" maakt thans deel uit van de geallieerde vlootstrijdkrachten. Het 8145 ton metende Duitsche ^chip „Alstar" is evenals drie Duitsche trawlers, door de Britten genomen en naar een Britsche haven gebracht. Zestien opvarenden van de „Hardy" omgekomen. Tot hen behoort de flottieljecommandant Warburton Lee. De Britsche Admiraliteit maakt in een commu niqué bekend dat van de bemanning van den torpedojager „Hardy", welke Woensdag bij de actie voor Narvik aan den grond is geloopen, 2 officieren en 14 man zijn gedood, drie offi cieren en zes man ernstig zijn gewond en dat twee man vermist worden en naar men gelooft zijn verdronken. Tot de gesneuvelden behoort captain Warburton Lee, de commandant van de „Hardy" en leider van het flottielje torpedo jagers, dat de Westfjord is binnengedrongen. fflLS er heelemaal geen aanleiding toe ZQa is, zult U geen Groentje in Haar lem's Dagblad plaatsen. Natuurlijk niet. Maar die aanleiding komt zeker. Verzuimt het dan in Uw eigen belang, niet. BURGERLIJKE STAND Bezorgdheid in Joego-SIavië over Duitsche activiteit. LONDEN 15 April (Reuter). De correspon dent van de „Times" te Belgrado meldt dat daar bezorgdheid heerscht naar aanleiding van de dage- lijksche aankomst van nieuwe Duitsche „toeristen", waarvan er velen reizen op diplomatieke paspoor ten, zoodat de groote koffers, die zij meebrengen niet doorzocht kunnen worden. Vele dezer koffers wor den op het Duitsche consulaat uitgepakt. Ook uit Sofia komen berichten binnen, dat de stad vol „Duitsche toeristen" is. Geallieerde koopvaardijvloot versterkt. NEW YORK 15 April (Reuter). De „New York Times" merkt op dat Hitler's „gift" aan de geallieer den, bestaande uit een groot deel van de Noorsche en Deensche koopvaardijvloten, meer vertegenwoor digt dan het totaal van de sedert het begin van den oorlog door Duitsche duikbooten tot zinken ge brachte geallieerde koopvaardij tonnage. Het zal, aldus het blad, voor Duitschland moeilijker zijn dan ooit om te beletten de Engelschen door de oorlog voering ter zee uit te hongeren of te beletten, dat de geallieerden een verpletterend overwicht aan oorlogsmateriaal opbouwen. Duilsche oorlogsvloot reeds voor 27 pCt. verloren. STOCKHOLM, 15 April (Havas) Men oordeelt hier dat het Duitsche slagschip „Gneisenau" met 1500 man aan boord gezonken is. Marinedeskundi gen ramen de door de Duitschers verloren tonnage de „Admiraal Scheer" niet inbegrepen op 27 procent van de totale tonnage der Duitsche oor logsvloot. Ook Lebrun zendt een boodschap aan Koning Haakon. PARIJS, 15 April. (Havas). President Le brun heeft aan koning Iiaakon van Noorwegen de volgende boodschap gezonden: „Noorwegen is het voorwerp van een aanval van Duitschland, die door alle landen wordt afgekeurd. Ik stel er prijs op uit eigen naam en uit naam van het Fransche volk, dat zeer getroffen is door den prachtigen moed, die uw edele land als een man tegen den aanvaller de wapens heeft doen opne men, aan Uwe Majesteit uiting te geven aan de gevoelens van sympathie en bewondering. Noorwe gen kan er zeker van zijn dat Frankrijk' in volle dige samenwerking met zijn bondgenooten op elk gebied en met alle middelen de meest volledige en doeltreffende hulp zal verleenen, om door de overwinning de onafhankelijkheid en vrijheid te De getroffen „Admiral Scheer". LONDEN, 15 April (Reuter). De marinecor- espondent van Reuter schrijft: Zelfs wanneer de „Admiral Scheer" is blijven drij- 'en na den aanval van de Britsche duikboot „Spear fish", kan aangenomen worden dat de bodem zoo zwaar beschadigd is dat hij voor een zeer langen tijd buiten geveevht zal zijn. liet is echter bekend dat de Admiraliteit Britsche successen nooit te hoog schat en des te meer beteekenis hebben de woor den in het communiqué „met succes aangevallen". HAARLEM 15 April. Gehuwd: 15 April: K. A. van Beest en H. L. Haag. Bevallen: 10 April: T. de Zwart-Mars, d. 11 April: M. A. Tuijn-Nieuwenhuizen, d. J. de Zwart-van der Wal, z. 12 April: L. M. Burger-Boelé, d. A. H. Verkerk-Raams, z. 13 April: A. J. M. Jansen- Philipsen, d. J. C. II. Veling-Jonker, z. G. Prosee-Hooft, d. H. Boterbloem-Koning, d. J. M. J. Strengers-Rijs, d. A. M. M. van Horick-Duijn- dam, z. S. W. Hameteman-van der Pol, d. 14 April: N. Gooijer-Bot, z. M. Bos-Schippers, d. 15'April: A.'Strijland-Bey, z. C. Jansen-Mone z. J. F. Zijlstra-Haije, d. G. II. Moulijn-Groe-, nendaal, d. Overleden: 13 April: N. Giebels, 60 j., Kinderhuissingel. - A. M. de Wilde-Verstraaten, 83 j., Schoterweg M. G. Michelsen-Schoo. 83 j Velserstraat. - M. Jongeneelen-Loogman. 62 j„ Kamperlaan. Ai van den Bos-Kopjes Niemand. 82 j. Karei van Man- derstraat. 14 Aprilt A-. C. A. de Kook, 39 j.,- Mn Cornelisstraat. Noorsche bisschop bepleit samen werking met de Duitschers. STOCKHOLM. 15 April. „Dagens Nyheter" meldt uit Uddavalla, vlak bij de Noorsche grens, dat bisschoup Eyfind Berggraf, een proclamatie tot de Noorsche bevolking heeft gericht, waarin hij samenwerking met de Duitsche bezetting aanbe veelt, in die gebieden, waar de bevolking met den oorlog niets uitstaande heeft en tegen het oorlogs geweld beschermd moet worden. (United Press). ZWEEDSCHE MEDEDEELINGEN OVER DEN STRIJD. STOCKHOLM 15 April. Sinds gisteravond zijn hevige gevechten gaande in het gebied van Skarnes. het Noorsche district, waar de Duitschers in kleine afdeelingen optreden. De Duitschers hebben het front uitgebreid tot ten zuiden van Mjosa. Eidsvold werd vannacht om 2 uur bezet. De correspondent van het Zweedsche blad „So cial Demokraten" meldt, dat de Duitsche troepen, na het Noorsche grensstation Kornsjö bezet te heb ben,'zich opnieuw op Halden hebben teruggetrok ken, waarschijnlijk uit vrees verrast te zullen wor den door de Noorsche troepen, die nog in dit gebied 'opereeren. Volgens den correspondent van „Stockholm Tid- ningen" begint zich schaarschte te doen gevoelen in de oostelijke gebieden van Noorwegen. Te Kongs- vinger heeft men een buitengewoon strenge rant soeneering moeten invoeren. Kongsvinger is nog niet door de Duitschers bezet. Om 10 uur hedenochtend pl. tijd waren de Duit sche troepen in opmarsch naar die stad, zoo bericht United Press. Volgens mededeelingen van bewoners zouden de Duitsche troepen erin geslaagd zijn de Forna- rivier op verscheidene plaatsen over te trekken on danks het feit, dat de bruggen door de Noren wa ren opgeblazen. In Kongsvinger is bijna geen mensch meer te bekennen, daar vrijwel de heele 'bevolking de plaats heeft verlaten. Hedennacht is in Kongsvinger luchtalarm geweest. Te Kiruna wordt vernomen, dat Narvik in brand staat, doch dit is nog niet officieel bevestigd. Volgens de verklaringen van vluchtelingen uit Noorwegen, heeft de regeering van Quisling be paald dat alle Finsche kinderen, die tijdens den Finsch-Russischen oorlog naar Noorwegen zijn ge zonden, uit4 het land moeten worden gezet. Het be treft hier verscheidene honderden kinderen van eiken leeftijd. Gezien de transportmoeilijkheden is het de vraag of deze order zal kunnen worden uit gevoerd. DE UITBREIDING VAN DEN STAAT VAN BELEG. 's GRAVENHAGE 15 April. Blijkens het in het Staatsblad verschenen Kon. Besluit van 13 April 1940, welk Kon. Besluit ook in een buitengewone Staatscourant van Zaterdag j.l. is opgenomen, zijn met ingang van dien datum de vólgende gebieden in staat van beleg verklaard: a. de provincie Groningen, met uitzondering van de volgende gemeenten: Adorp, Aduard, Baflo, Eenrum, Ezinge, Grootegast, Grijpskerk, Hoogkerk Kloosterburen, Leek, Leens, Marum, Oldehove, Oldekerk, Ulrum, Usquert, Warf- fum, Winsum, Zuidhorn. b. de provincie Drente, met uitzondering van de volgende gemeenten: Diever, Havelte, Norg, Nijeveen, Peize, Roden, Smilde, Vledder. c. de provincie Overijssel, met uitzondering van de volgende gemeenten: Ambt-Vollerihove, Blankenham, Blokzijl, Giet hoorn, Kuinre, Oldemarkt, Sta'd-Vollenhove, Steen wijk, Steenwijkërwold, Wanneperveen. d. de provincie Gelderland, met uitzondering van de volgende gemeenten: Apeldoorn, Barneveld, Doornspijk, Ede, voor zoover gelegen ten oosten van de spoorlijn Ede— Barneveld en ten noorden van de spoorlijn Ede- Arnhem, Elburg, Epe, Ermelo, Harderwijk, Hoeve laken, Nijkerk Oldebroek, Putten. e. in de provincie Zuid-Holland, de gemeenten: Leerbroek, Leerdam. f. in de provincie Noord-Holland, de gemeenten Edam, Haarlemmermeer, alleen voor wat betreft het luchtvaartterrein Schiphol. g. de provincie Limburg, voor zoover deze thans nog niet in staat van beleg verkeert. h. de provincie Noord-Brabant, met uitzondering van de volgende gemeenten: Boxtel, Dinteloord en Prinsland, .Dongen, Drunen, Eindhoven, Esch, Fijnaart en Heiningen, Geertrui- denberg, Geffen, Geldrop, 's Gravenmoer, Haaren, Heesch, Helvoirt, Liempde, Lithoijen, Loon-op Zand, Nieuw-Vossemeer, Nuland, Oosterhout, Oss Oudenbósch, Oud- en Nieuw-Gastel, Oijen en Teef- felen, kaamsdonk, Rosmalen, Sint Michielsgestel. Sint Oedenrode, Sprang Capelle, Standdaarbuiten Steenbergen en Kruisland. Stiphout. Terheyden. Udenhout, Vlijmen, Vught, Waalwijk. Waspik, Ze venbergen. i. de provincie Zeeland,voor zoover deze thans ,nog niét in staat van beleg verkeert. Vreemde vliegtuigen binnen Nederlandsch rechtsgebied. 's-GRAVENHAGE, 15 April De regeerings persdienst meldt: Gisteren zijn langs de Nederlandsche territo riale zeegrenzen Engelsche en Fransche vlieg tuigen waargenomen, welke op enkele punten deze grenzen hebben overschreden. Ook een enkel Duitsch vliegtuig werd langs de kust bin nen Nederlandsch rechtsgebied waargenomen. Van den grond af is op al deze vliegtuigen ge schoten. Ook vliegtuigpatrouilles zijn opgeste gen. Te Londen, Parijs en Berlijn wordt ge protesteerd. Zweden 1)1 ij ft waakzaam. STOCKHOLM, 15 April (D.N.B.) In een heden uitgegeven bekendmaking wordt bepaald dat in ze kere deelen van Zuid- en West Zweden alarm toe stand voor de luchtbescherming ingevoerd wordt. Deze toestand begint op 16 April des middags om 12 uur en omvat de volgende gebieden: Gotland, Blekinge, Malmö, Halland, Gothenburg, Bohus, Aelsborg, Skaraborg, Varmland, Karlskoga, Fjugs- tal, Svarta en Oerebro. GEEN KRUISER VAN DE „GLAGOW"-KLASSE GETORPEDEERD In welingelichte leringen te Londen heeft Reuter vernomen dat een mededeeling van het Duitsche opperbevel, volgens welke een Britsche kruiser van het „Glasgow"-type ten noorden van de Shetland- eilanden door een Duitschen onderzeeër zou zijn ge torpedeerd, „geheel ongegrond is". TWEE KAMERLEDEN VERLATEN DE REXISTISCHE PARTIJ. De Brusselsche „Soir" meldt dat Pierre Daye en Paul De Mont, die voor de Rexistische partij lid van het parlement waren, dat partij van Degrelle hebben verlaten. Pierre Daye is toegetreden tot de „Association Catholique" te Brussel en Paul de Mont zal toe treden tot de Katholieke Vlaamsche Volkspartij. „N.U.S.O."-SPEELTUINDAG OP 15 JUNI. De 15e Juni a.s. zal een vreugdevolle dag zijn voor de geheele Nederlandsche speeltuin jeugd. Dan zal nl. door de N.U.S.O. (Ncd. Unie van Speeltuin organisaties) speeltuindag worden geohuden. Ook te Haarlem zal van dezen dag een feestdag wor den gemaakt. Dan wordt nl. het feit herdacht dat op 15 Juni 1900 de eerste speeltuin in Nederland is gesticht, door U, J. Klaren en zijn medewerkers. Naar aanleiding hiervan prijkt „De Nederland sche Speeltuin", orgaan der Nederlandsche Unie van Speeltuinorganisaties, met een mooi portret van den heer Klaren, den grondlegger der Neder landsche Speeltuinbeweging. BRIDGECLUB „HAARLEM-N. B. B." Bovengenoemde vereeniging hield haar maande- lijksche-drive ih haar clublokaal Sociëteit Vereeni ging te Haarlem. Er werd in groepen van 5 ta fels Howell-systeem gespeeld. De uitslag luidt: Groep Rood: 1 H. H. de Kadt-Krouwels 63lA m.pnt., 2 mevr. Vos-heer Boeree, 57 m.pnt., 3 heer en mevr. Koster 56 m.pnt, Groep Geel: 1 mevr. Breed-heer Uni 71 m.pnt., 2 mevr. en heer Burger 61 m.pnt., 3 dames Bode- Roon 60 1/2 m.pnt. Groep wit: dames v. Halem-Munnick-Schmidt 67 1/2 m.pnt., 2 heer en mevr. Meijers 66 m.pnt., 3 mevr. Linck-«heer Kleve 61 1/2 m.pnt. WANDELSPORT WANDELING K.N.G.V. Op 26 Mei zal in een groot aantal streken van het land de Bondswandeling van het K.N.G.V worden gehouden. In den Kennemer Turnkring or ganiseert Concordia tc Haarlem den marsch. Voor de leeftijden 13. 14 en 15 ia^r bedraagt de afstand 18 K.M., voor anderen 30 K.M. Ook niet-K.N G.V.-l»den kiirmen deelnemen. De inschrijving sluit 18 Mei bij den heer W. Chr. de Reus, Spionkopstraat 15, Haarlem-N. HOCKEY BELGIË-NEDERLAND. De Neclerlandsclie ploeg samengesteld. Het Nederlandsche Hockeyelftal dat op 5 Mei te Brussel tegen het Belgische elftal speelt is als volgt samengesteld: Doel: Haitinlc (II.H.IJ.C.). Achter: De Waal (Amsterdam) en Postma (Delftsche Studenten Midden: Lousada (H.O.C.), De Looper (Hilver sum) en Ankerman (II.D.M.). Vóór: Roodenburgh (Amsterdam), De Roos (B. M.H.C.), Taminiau (Tilburg), Van der Doll (H.D. M). en Esser (Togo). In de ploeg, die te Amsterdam tegen België speelde, is slechts één wijziging gekomen. Schnit- ger. die als linksbinnen niet voldeed, is vervangen door Van der Doll. Duitsch vliegtuig in Zweden geland. STOCKHOLM, 15 April (Zweedsch Tel. Ag.) Een Duitsch driemotorig bombardementsvliegtuig van het type Junkers heeft vannacht een noodlanding ge maakt op het ijs van het meer Vanern nabij de stad Mariestand, klaarblijkelijk tengevolge van ben zinegebrek. Het toestel had anderhalf uur boven de stad gevlogen. De uit vijf man bestaande bemanning is aangehouden. De Britsche aanvallen op transportschepen. LONDEN, 15 April. (Reuter.) Het communiqué der admiraliteit luidt: „Nadere berichten van onze duikbooten geven aan dat nóg twee Duitsche transportschepen tot zinken zijn gebracht en dat bovendien een convooi vijan delijke transportschepen in het Skagerrak is aan gevallen, waarbij vier torpedo's doel troffen. Een verdere aanval op transportschapen en vliegtuigen is in Bergen uitgevoerd door 15 vliegtuigen van het marineluchtwapen, die gisteren verscheidene tref fers wisten te plaatsen. Een transportschip vloog in brand, een klein voörradenschip zonk en een groote vliegboot werd met machinegeweeiwuur bestookt, waarna het in brand vloog. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd". SCHAKEN. Dr. S. Tartakower in het Fransche leger. De bekende grootmeester Dr. S. Tartakower heef' -i"zer daeen al? vrnwilbVer genomen in hef Fransche leger. Hij is. Rus van geboorte. In 1914 heeft hij als officier gediend in het Oostenrijksche leger. Na-den wereldoorlog werd hij Pool. De laat ste jaren was hij in Parijs woonachtig. Hij heeft nog voor Polen gespeeld in het F. I. D E.-landen- tournooï 1939 te Buenos Aires. Omstreeks December 1.1. is hij in Frankrijk teruggekeerd. Thans komt het bericht, dat Tartakower. die 53 jaren oud is, vrijwillig in het Fransche leger heeft dienst ge nomen. VOORBKITRSOVERZICHT. De koersen der buitenlandsche muuteenheden ga ven hedenochtend op de Amsterdamsche wissel markt, vergeleken met de noteeringen van Zaterdag j.l., nogal eenige veranderingen te aanschouwen. Het Britsche devies werd bij opening tusschen prijzen verhandeld varieerende tusschen 6.67 en 6.69, bij een vorige noteering van 6.64V2. De affaire was evenwel van geringen omvang, terwijl de koersfluc tuaties niet groot waren. Vrijwel voortdurend werd, na een geringe daling tot 6.68, later in den ochtend tegen 6.69 gehandeld Ook voor de Fransche franc was. geheel en al overeenkomstig den hoogeren wisselkoers van het pond sterling, de stemming iets beter. Bij een vorige noteering van 3.76, werd vanmorgen met 3.79V' eveneens een hooger peil bereikt. De dollar noteerde onveranderd 1.88 3/8, evenals gedurende de afgeloopen week moet ook hedenmor gen bij grootere posten het egalisatiefonds insprin gen. Weliswaar was de waag naar dollars niet bui tensporig groot, maar waar het aanbod aan dollars zeer gering was, trad een zekere schaarschte aan den dag, die, zooals gezegd, slechts door interventie van de reguleeringsinstantie kon worden bevredigd. Een opmerkelijke koersschommeling kon men ten aanzien van de Belgische valuta waarnemen. Aan vankelijk was er bij opening eenig aanbod in Bel ga's, zoodat de noteering tot 31.65 inzakte. Spoedig evenwel kon een herstel intreden, zoodat de Belgi sche munteenheid vrij snel tot 31.75. bij een vorige officieele noteering van 31.66, kon stijgen. Duitsche marken werden verhandeld tusschen 5.25 en 75.50. De Zwitsersche franc bleef met 42.23</s onveranderd. Voor de Scandinavische munteenheid werden wederom geen betrouwbare koersen opgegeven. Voor Stockholm evenwel werd een noteering genoemd, die tusschen de 44.80 en 44.90 lag. Op de termijnmarkt was het disagio voor 1 maands ponden met 2 3/8 cents iets hooger. Voor 3 maands ponden bedroeg de marge 5 7/8 cents. Het agio voor den dollar was met 5/16 voor 1 maand en 1 1/16 voor 3 maanden nauwelijks veranderd. Op de Amsterdamsche effectenbeurs was de niet- officieele handel van kalmen aard Over het alge meen waren de koersen, zoowel voör locale waar den als voor Amerikaansche shares vrijwel ongewij zigd. De affaire was van zeer bescheiden afmetingen, er ging nauwelijks iets om. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 6.68. Berlijn 75.37'/2. Parijs 3.78 Brussel 31,66. Zwitserland 42,24. New-York 1.88 3/3. Protcstverwadering tegen voor gestelde wijziging der Begrafeniswet. De Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding heeft Zaterdagmiddrg in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin een protestvergadering ge houden tegen het Wetsontwerp tot wijziging van de begrafeniswet. In zijn openingswoord ?eide de voorzitter dr. P. H. van Roojen o.m., dat dit ontwerp spot met elk begrip van persoonlijke vrijheid. Het streven der vereeniging is niet onschristelijk en niet in strijd met eenig kerkelijk dogma. Moge deze bijeenkomst zijn een getuigen voor de zaak. die ons lief is, zoo eindigde dr, van Roojen. De Amsterdamsche hoofdleeraar in het staats recht. mr. G. van den Bergh. behandelde het staatsrechtelijk aspect van dit vraagstuk. Hem is de houding van den Nederlandschen staat ten dezen steeds onbegrijpelijk voorgekomen en hij verwees in dit verband naar de Grondwetsarti kelen die met gewetensbezwaren rekening houden (krijgsdienst, vaccinatie enz.) Met de gewetensbe zwaren tegen de begrafenis houdt de wet geen rekening. In dit opzicht zijn wij ver ten achter bij alle andere vergelijkbare landen. Dat de re geering de nieuwe rechtsovertuiging wettelijk zal vastleggen is toe te juichen, maar spr. keurt af de wijze, waarop de regeering dat wil doen. Van indirecten gewetensdwang is dit ontwerp vol. Spr. critiseerde scherp de bepalingen, die wor den voorgesteld t.a.v. overleden kinderen, beneden 18 jaar. Deze noemde hij ongelooflijk. In volkomen strijd met de grondslagen van ons Staatsbestel achtte spreker het, dat een kind, dat gecremeerd wenscht te worden, wier ouders schriftelijk gezegd hebben daartegen geen bezwaar te hebben, niet ge cremeerd mag worden, wanneer blijkt, dat het kind tot een kerkgenootschap behoorde, dat tegen lijkverbranding bezwaar heeft. De bepaling, dat er maar één crematorium mag zijn, achtte spreker- juridisch onverdedigbaar. Samenvattende zeide spr. dat dit ontwerp dit klassieke land van vrijheid en verdraagzaamheid te eenen male onwaardig is. Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden behandelde eenige justitieele punten, die met dit vraagstuk verband houden. De Leidsche hoogleeraar in de theologie, dr. J L. van Holk, behandelde de godsdienstige kanten van het vraagstuk. Wat de negatieve kanten be treft zeide spr., dat de Bijbel het probleem be grafenis of crematie niet kent. Maar men zegt: de kerken verwerpen de crematie. Bij de Katholieke kerk is dit zeer zeker het geval. Dat men echter in het wetsontwerp het gezag van een kerkge nootschap wil opnemen is op zijn zachtst genomen een dwaasheid. De Remonstrantsche kerk is zeer zeker tegen opneming van zulk een bepaling, maar ook de Ned. Herv. Kerk zal naar spr.'s yieening fkeuren het beginsel, dat de kerk mee' dan d' ders zeggenschap in dit geval krijgt. De heer K. van der Laan, oud-burgemeester vai Zaandam, sprak over de vrijheid van den Neder- 'andschen burger in verband met dit wetsontwerp -n hij meende, dat wij ons over dit wetsontwerp liep moeten schamen, als wij het vergelijken mei wat op dit gebied in andere landen wet is. Dr. van Roojen heeft een slotwoord gesjroken en de vergadering gesloten. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van eden van 10.30 uur tot 11.25 uur. AKU 40. Lever bros 86 V2 Republic Steel 16 3/1616 5/8 IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. (Yersche visch). IJMUIDEN, 15 April 1940 (A.N.P.) Tarbot f 1.18f 1.10 per kilo. Tong f 0.80f 0.64 per kilo. Heilbot f 1.48—f 1.12 per kilo. Griet f 34f 20 per 50 kilo. Groote schol f 22 idem. Middel schol f 20f 18 idem. Zetschol f 22.50f 19.50 idem. Kleine schol f 22f 9 idem. Bot f 8.50—f 4.30 idem. Schar f 11f 7.20 idem. Poontejs f 19 idem. Middel schelvisch f 35 idem. Kleinmiddel schelvisch f 28f 25 idem. Kleine schelvisch f 25f 21 idem Groote gul f 35f 18 idem. Kleine gul f 22f 16.50 idem. Wijting f 10f 4.70 idem. Makreel f 11.10 idem. Versche haring f 11f 5 idem. Kabeljauw f 88f 48 per 125 kilo. Leng f 1.90 per stuk. Koolvisch f 1.50f 0.43 idem. Rog f 14f 9 per koop. BESOMMINGEN Manden. Trawlers. 530 Caroline IJm. 26 f 5100. 190 Elie Creneviere IJm. 161 f 4630. 185 Jenny Elsa IJm. 88 f 4210. Zweedsche kotter: G.G. 69 f 1370. Loggers: Sch. 130 f 3420. KW. 162 f 2050, K.W. 154 f 910 K.W. 167 f 1000, K.W. 105 f 520. Kotter K.W. 10 f 1210. OP TRANSPORT GESTELD. De 33-jarige S., wonende te Haarlem, is door de politie aangehouden en naar Haarlem overgebracht, daar hij nog een boete had te verrekenen. NAAR ZEE VERTROKKEN. Zaterdag is de trawler Horn Rif IJm. 155 naar de visscherij vertrokken. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Ewald IJM 48. Vangst; 45 m. kleine en groote schol, 15 m. tarbot en griet, 12 m. tong, 135 m. dichte wijting, 110 m. dichte kleine schelvisch, 60 m. schar en wijting, 5 m. haring. Totaal 382 manden, benevens 175 st. ijskabeljauw en 60 st. stijve kabeljauw. HEEMSTEDE DE 70e VERJAARDAG VAN DEN HEER FABER. Zondag vierde de heer J. Faber, thans wonende te Heemstede een zeer geziene figuur in de on derwijswereld zijn 7Óe verjaardag. Dat de heer Faber zich op het gebied van on derwijs zeer verdienstelijk heelt gemaakt, is reeds vroeger gableken, niet enkel door zijn geleidelijke promotie van gewoon onderwijzer van Marken tot hoofd der opleidingsschool in de Galvanistraat in Den Haag, maar ook uit het feit dat de heer Faber bij zijn afscheid van genoemde school een plaquette ontving van het gemeentebestuur van Den Haag, met een begeleidenden brief waarin dank werd gebracht voor de diensten die hij aan het ondervijs in Den Haag bewees. De dag van 14 April is dan ook voor den heer Faber niet onopgemerkt voorbij gegaan. Talrijk waren de bloemen van oud-leerlingen en andere vrienden; onder de vele telegrafische gelukwen- schen waren er' van de Oudercommissie uit Den' Haag, alsmede van de Vereeniging van Hoofden van Scholen uit de Residentie en de Vereeniging „Gruno" uit Haarlem. Van de talrijke bezoekers noemen wij het ge heele personeel van de Opleidingsschool uit Den Haag. Nog mocht de heer Faber vele schriftelijke ge- lukwenschen ontvangen van oud-leerlingen uit Den Haag en Vlaardingen. Het is voor den jarigen een onvergetelijken dag geworden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: De Vries, Binnenweg 148, double armband, G. Mooijekind, Vogelenzangscheweg 302, Vogelenzang bril in étui, Sabel, Rijksstraatweg 552, zilveren broche. Bureau van politie, ceintuur, Smink, Zand- vaartkade 6, glassnijder. Drieheerenlaan 40, hand schoen, Schutter, Valkenburgerlaan 2, hond; Ha- bemiehl, Raadhuisstraat 95, handschoen, v. Wer- sum, Heemsteedsche Dreef 185, hond, Bureau van Politie, rubber laars, de Wit, Schoollaan 5, Benne- broek, portemonnaie met inhoud. Smid, Haven straat 61, portemonnaie met inhoud; L. Peperko ren, Eikenlaan 6, gouden ring, Schimmel, Haven straat 15, rijwielbelastingmerk. Hooreman, Achter weg 20, Lipssleutel, Nijman, Heerenweg 98. slot met ketting. Asdonk, Raadhuisstraat 62, vulpotlood, v. Houten, Jan v. Gooyenstraat 10 rood, zwempak. OVERVEEN BLOKBRANDSPUIT WORDT IN GEBRUIK GENOMEN. Op Dinsdag 16 April zal de eerste blokbrand- spuit. die is aangeschaft door de gezamenlijke inwoners van de wijk Overveen, met medewer king van het gemeentebestuur geprobeerd wor den bij een spuitdemonstratie, welke des namid dags aan de Willem de Zwijgerlaan zal worden gehouden. BLOEMENDAAL ONDERLINGE FEESTAVOND KENNEMER LYCEUM. De viering van het twintig-jarig bestaan van het Kennemer Lyceum, dat in eigen kring op bescheiden wijze zal plaats vinden, is Zater dag ingeluid met een ouderlingen feest-avond. In de feestzaal, die eenvoudig versierd was, 'hrier c""«Hpftprc <Tpn!"V\Mfrp -■■pallen "20 1P40 De Rectoi Dr. A. de Vletter en Ir. Quaadgras toonden den feestavond bij. De leiding berustte bij de Kennemer Lyceum- 'ereeniging eri na 'een kort openingswoord van den voorzitter Bari Dekker, waarin hij den niet- aansers op de eenvoudige techniek van de dans kunst wees, begon de pret onder leiding van de Top-Hatters.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7