tnqelsdie. vloot vaat Tlacvik in dm aanval Engelsche mijnen in de Oostzee. Nieuw mijnenveld reikt tot aan Memel toe. Zeven Duiische torpedojagers zouden vernietigd zijn Sterk leger staat België ter beschikking. MAANDAG 15 APR IE 194Ö TfSAREEM'S ÖSGBEKÜ De Britsche admiraliteit heeft bekend ge maakt dat mijnen gelegd zijn in de Oost zee en de toegangswegen daarheen. Het nieuwe mijnenveld vindt aanslui ting bij het reeds in het Skagcrrak en Kat tegat gelegde mijnenveld, strekt zich uit door den Grooten en den Kleinen Belt en komt dan uit in de eigenlijke Oostzee. De door de Engelschen gelegde mijnenvelden dekken thans de geheele kust van Duitsch- land en het door Duitschland bezette Denemarken af. De posities der mijnen zijn: a. 57 graden 00 minuten N.B., 10 graden 26 minuten O.L. b. 57 graden 00 minuten N.B., 12 graden 24 minuten O.L. c. 55 graden 30 minuten N.B., 14.graden 20 minuten O.L. d. 55 graden 30 iminuttn N.B., 21 graden 06'/» minuten O.L. Bijzonderheden: alle wateren der Oostzee en van haar toegangswegen, gelegen ten zuiden van Lunes, grenzende aan a. tot b. en c. tot d. zooals hierboven opgegeven, zijn gevaarlijk door mij nen. Geen mijnen zullen worden gelegd in de Zweedsche territoriale wateren". Men legt deze mededeeling van de Admiraliteit aldus uit dat dit beteekent dat de geheele Oost zeekust van Duitschland door het nieuwe mij nenveld wordt afgesloten, door dit (met uitzon dering van de Zweedsche wateren) het zuide lijk deel van de Oostzee afdekt, in Noordelijke richting tot een punt op> ongeveer 12 mijl ten Zuiden van Memel. DOOR VLIEGTUIGEN GELEGD? Militaire en marinedeskundigen te Stockholm zijn volgens Reuter zeer verbaasd over het leggen van Britsche mijnenvelden in de Oostzee. Men ver- Aantal Noorsche plaatsen door de Duitschefs bezet. STOCKHOLM 14 April (Zweedsch Tel. Ag.) Het Noorsche telegraaf agentschap deelt mede: Het opperbevel van net Noorsche leger meldt op 14 April dat aan het front van Oestfold en Akershus de toestand op 13 April niet was gewijzigd. De Noorsche detachementen hielden nog hun stellingen bezet. Nabij Minnesund hebben onze troepen enkele detachementen, Duitsche troepen van gelijke sterk te tegen gehouden. In het district Ringerike hebben onze troepen zich teruggetrokken uit Hönefess en in den nacht van 13 op 14 dezer hebben zij tusschen Hönefoss en Jevnaker tegen de Duitsche troepen gestreden. In Buskerud en Vestfold hebben de Duitschers Korigsberg en Larvik bezet. In Sörlandet hebben zij Evja in Setesdal bezet. In Vestlandet en Tröndelag en in het Noorden des lands blijft de toestand ongewijzigd. De Duit sche luchtvloot heeft troepen van Oslo naar Trönde lag vervoerd. Zweedsche en Finsche vrijwilligers zijn in Noor wegen aangekomen en zijn in dienst genomen. Het opperbevel van de Noorsche marine deelt mede, dat Noorsche vlooteenheden drie Duitsche vliegtuigen brandend omlaag hebben geschoten. Tien leden van de bemanning werden krijgsgevan gen gemaakt. Duitschevliegtuigen maakten een noodlanding op Storfosen. Havas verneemt van de Noorsche grens, dat de Duitschers van Oslo uit oprukken met versterking, welke per vliegtuig uit Denemarken is aangeko men. De Duitschet roepen hebben Frederikstad, Saresburg Frederiksten en Halten bezet, de laatste twee plaatsen liggen aan de Idefjord tegenover Zweden. De Duitschers hebben slechts enkele punten bezet en zijn nog niet overgegaan tot een systematisch zuiveren van de lange kust. De meeste douanepos ten bevinden zich nog in Noorsche handen, evenals het uiterste zuidwesten. De Noren bieden in kleine groepen tegenstand, het schijnt, dat zij geen aange sloten en vesterkte verdedigingslinie vormen, de strijd in dit gebied is een guerrilla. Sedert twee dagen heeft men niets gemerkt van een vlootactie in de Oslofjord, een enkele oorlog schip in de fjord is gezien, doch men weet niet of het een Duitsch of een Britsch schip was. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche troepen hebben zich in het gebied van Drontheirn ongestoord verder kunnen inrichten. De kustversterking is thans voor afweer gereed. Ter bescherming van de neutraliteit van Dene marken tegen eventueele landingspogingen van den vijand, zijn in Noord-Jutland de belangrijkste punten aan de kust bezet en beveiligd. Voorts werd op verscheidene plaatsen zware artillerie in stelling gebracht. Officieel wordt van Zweedsche zijde medegedeeld, dat Zondag 3000 man Noorsche troepen in de dis tricten Kortnshow en Aardjant over de Zweedsche grens zijn gekomen. De soldaten werden ontwapend en geïnterneerd. Ook is een aantal burgers over de grens gekomen. Roosevelt veroordeelt den inval in Scandinavië. Recht der kleine landen op onafhankelijkheid dient geëerbiedigd. Roosevelt heeft Zaterdagavond een verklaring afgelegd, waarin hij den Duitschen inval in Dene marken en Noorwegen veroordeelde. Hij zeide o.a.: „Eens te meeer worden geweld en militaire agressie aangewend tegen kleine staten, in dit geval dooi den inval in Denemarken en Noorwegen. Deze beide volken hebben gedurende een tijdperk van vele generaties 't respect en de achting gewonnen en behouden, niet alleen van het Amerikaansche volk, maar van alle volken en wel door het hooge peil van hun nationaal en internationaal optreden. De Amerikaansche regeering heeft bij recente in vallen een dergelijk onwettig optreden steeds af- gekleurd. Zij herhaalt thans met onverminderden nadruk haar standpunt, zooals zij dat bij die ge legenheden heeft uiteengezet. Indien mén wil dat de beschaving blijft bestaan, moet het recht der kleine landen op onafhankelijkheid en op ter ritoriale onschendbaarheid door hun machtiger naburen geëerbiedigd worden" Turksche regeering wenscht sterker defensie. Nieuwe militaire credicten aangevraagd. De militaire voorzorgsmaatregelen in Turkije Worden ijverig voortgezet, schrijft, het Turksche blad „Alahram". De regeering heeft de nationale vergadering verzocht om nieuwe credieten ten bedrage van 12 millioen Turksche ponden, Voorts heeft de regeering de wetten opgeheven, welke den arbeidstijd regelen in de fabrieken van oorlogsmateriaal en heeft zij een telling veror dend voor de voorraden bij de handelaren in de twaalf voornaamste steden des lands. onderstelt dat dit door vliegtuigen is geschied en in dit geval acht men het des te opmerkelijker, aangezien de zwaar geladen toestellen een langen weg hadden af te leggen van hun Britsche basis naar de Oostzee en terug. Duitsch vliegtuig boven Zweedsch gebied neergestreken. Waarschuwingsschoten waren gelost. Een Duitsch vliegtuig is Zondag aan de Zweedsche Westkust bij de stad Uddevalla (tusschen Gothenburg en de Noorsche grens) door het Zweedsche afweergeschut neergehaald. Van Zweedsche officieele zijde wordt daarover, naar United Press meldt, medegedeeld, dat het vliegtuig gewaarschuwd was door de Zweedsche grenswachten toen het over de Zweedsche grens vloog. Er werden eenige waarschuwingsschoten afgevuurd. Het toestel bleef echter boven Zweedsch gebied vliegen, waarop de luchtdoelartillerie in actie kwam. Het toestel werd getroffen en- stortte brandend neer. Alle inzittenden werden gedood op één na, die zich thans zwaargewond in het zie kenhuis bevindt. Vroeger op den dag had een Duitsch vliegtuig, naar Reuter meldt, een noodlanding moeten maken in het Westen van Zweden. Engelsche Koning richt zich tot Koning Haakon. Toezeggingen bevestigd. De Engelsche Koning heeft de volgende bood schap gericht tot den Koning van Noorwegen: „In dit kritieke uur, nu Duitschland door een meedoogenlooze en vooraf beraamde daad den oorlog naar uw land heeft overgebracht wensch ik jegens Uwe Majesteit mijn diepe bewondering en die van het geheele Britsche Rijk uit te spreken voor de waardigheid, moed en vasthoudendheid, welke Uwe Majesteit en uw volk aan den dag leggen. Terwijl ik mijn volle sympathie betuig met Noorwegen in dit uur van beproeving, verzeker ik Uwe Majesteit dat mijn regeering in volledige sa menwerking met de Fransche regeering aan Noor wegen alle binnen haar- bereik liggende hulp brengt, zoodat de strijdkrachten der geallieerden, zijde aan zijde vechtende met de Noren, zullen be wijzen dat deze jongste Duitsche schanddaad even overijld als boosaardig geweest is". Duitsche trawlers buitgemaakt. Naar Engelsche haven opgebracht. De Duitsche trawlers „Nordland" (393) ton, „Blankenburg" (344 ton) en „Friesland" (247 ton), zijn volgens Reuter aan de Noorsche kust buitgemaakt en met prijsbemanningen aan boord opgebracht naar havens in het Noorden van En geland. Plaatselijke aanvallen aan het Westelijk front. Duitschers deden doorbraakpoging in het Moezelgebied. Het Fransche legerbericht van Zaterdagavond luidde: „De dag werd gekenmerkt door een groote op leving in de bedrijvigheid van de voorposten. Ten oosten van de Moezel is een plaatselijke aanval van den vijand, welke door zwaar artille rievuur werd voorbereid, volkomen mislukt. De vijand kon niet door het prikkeldraad heendringen en moest zich terugtrekken. Meer naar het oosten verliepen de ontmoetingen der patrouilles in ons voordeel. Tusschen de Saar en de Vogezen voerden wij een geslaagden overval uit". Zondagmorgen maakte het Fransche legerbericht melding van bedrijvigheid der artillerie' ten westen van de Vogezen. Gezaghebbende militaire kringen te Parijs ver klaren, volgens Reuter, dat de „niet geslaagde Duit sche aanval en de succesrijke Fransche aanval" een meer dan gebruikelijke activiteit aan het Wes telijk front heeft teweeg gebracht. Zaterdag bij het aanbreken van den dag hebben de Duitschers een grooten en goedvoorbereiden aanval ingezet, waar bij een géheele compagnie (200 man) betrokken was. De aanval ging gepaard met een zware artil lerievoorbereiding. Over een front van bijna 1600 K.M. lengte werden loopgraafmortieren van groot kaliber gebruikt. Den geheelen nacht was de ar tillerie aan den Rijn in actie. In het avondlegerbericht van Zondag wordt ge zegd: „Op verscheiden punten aan het front in het westen der Vogezen hébben detachementen dei- vijandelijke infanterie, gesteund door artillerie, ge probeerd onze linies aan te vallen Zij werden af geslagen en hebben verliezen geleden". De Fransche „Echo du Nord" weet te melden dat Donderdagmiddag twee Duitsche vliegtuigen in de buurt van Laon omlaag zijn geschoten. Van het eerste vliegtuig zijn drie der vier inzittenden om het leven gekomen en is de vierde in een zieken huis opgenomen, van het tweede vliegtuig zijn de vier leden der bemanning levend verbrand. DUITSCH LEGERBERICHT. „Aan het Westelijk front, tusschen de Moezel en het Pfalzer Wald, op sommige plaatsen levendiger artilleriebedrijvigheid en optreden van stoottroe pen. Twee eigen stoottroepen drongen bij het aan breken van den dag bij Zeringen verscheidene ki lometers over de grens ten Zuidwesten van Merzig in de vijandelijke stelling door, vernietigden de be zetting, verwoestten vier onderkomens en brachten gevangenen mee terug. Ten Zuidwesten van Saar- lautern op Fransch gebied brachten eigen stoot troepen den vijand sterke verliezen toe en maakten gevangenen. Een vijandelijke stoottroepactie met krachtige artillerievoorbereiding ten Zuiden van Zwelbrücken werd met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan het front van den Boven Rijn in de streek van Istein stak een verkennings groep den Rijn over en .drong door in de vijande lijke postenlinie op een Rijneiland". Hedenmorgen deelde het Fransche legerbericht mede: „Gisteren en vannacht bedrijvigheid van onze patrouilles en activiteit van de artillerie op ver schillende punten aan het front". Ook de Britsche „Cossack" verloren? Zaterdagavond meldde de Britsche Admiraliteit: Sedert den aanval van Woensdag op de Duit sche torpedobootjagers in de fjord van Narvik, on dernomen door de twee flottielje jagers, heeft deze flottielje, die inmiddels verstrekt was, den vijand in de fjord geblokkeerd. Zaterdagmorgen omstreeks twaalf uur stoomde de „Warspite", be geleid door een sterke macht van jagers, die mijnen veegden en andere diensten verrichten, de fjord op om de Duitsche jagers, waarvan enkele reeds beschadigd waren en die te Narvik een schuil plaats hadden gezocht, aan te vallen en eenige kust- batterijen, die volgens door den Britschen comman dant, Whitworth, ontvangen mededeeling wellicht in stelling werden gebracht, te bestoken. De aanval was buitengewoon succesrijk en ondervond geen buitengewoon sterken tegenstand van den vijand. Een veldhouwitser, die aan de kust was op gesteld, werd door het vuur van de „Cossack" (dezelfde torpedojager die een aanval op dc „Altmark" deed Red.) buiten gevecht ge steld. Vier Duitsche jagers werden vernietigd en zonken in de baai van Narvik. Drie andere vluchtten naar de fjord van Rombah. een kleinen inham, achter de stad Narvik en on geveer veertien kilometer lang. Ook deze jagers werden achtervolgd en vernietigd. De vernietiging van zeven vijandelijke jagers is niet zonder eenig verlies tot stand gebracht. Drie Britsche jagers werden bij het gevecht beschadigd, doch de schade was niet ernstig en men gelooft dat aan Britsche zijde het verlies aan menschen- levens zeer gering is. De Duitsche verliezen aan mensehenlevens kunnen op het oogenblik niet ge schat worden, doch de zeven jagers moeten meer dan duizend man aan boord gehad hebben. De Admiraliteit heeft haar gelukwenschen doen toe komen aan den bevelvoerder, admiraal Sir Charles Forbes, aan vice-admiraal Witkworth en aan de officieren en manschappen, die hebben deelgenomen aan deze hevige, gedurfde en kundig ten uitvoer gebrachte actie, die belangrijk kan bijdragen tot opheldering van den toestand aan dit deel van de Noorsche kust, zoo besluit deze mededeeling der Admiraliteit. DUITSCHE LEZING. Het opperbevel der Duitsche weermacht geeft de volgende lezing over dit zeegevecht. „Duitsche torpedojagers onder leiding van commodore Bonte, die de landing .in Narvik en de eerste installatie der troepen hadden beveiligd, hebben de laatste dagen, gesteund door Duitsche duikbooten en vliegbooten, zware gevechten ge leverd tegen de herhaalde pogingen om binnen te vallen der Britsche*strijdkrachten. Op 13 April des middags deed de vijand wederom een grooten aanval. Tot dit doel wierp hij een eskader, be staande uit twee slagschepen, vliegtuigen, moeder schepen. kruisers en talrijke torpedobootjagers in den strijd. Desondanks zijn onze torpedobootjagers weer overgegaan tot den aanval op de sterkere Engelschen. Bij deze gevechten werd de Britsche destroyer „Cossack" door marine- en luchtstrijd krachten in brand geschoten en strandde. De torpedobootjager „Eskimo", evenals nog een tor pedoboot jager werden zwaar beschadigd, resp. ver nietigd. De totale verliezen van den vijand zoowel als onze eigen verliezen zijn nog niet in vollen omvang te overzien. Zware zeestrijdkrachten beveiligden tijdens een operatie van verscheidene dagen de landing der Duitsche troepen in de Noorsche havens. Zij sloegen op 9 April' een aanval van zware Britsche zee strijdkrachten af, waarbij de Britsche slagkruisers „Renown" beschadigd werd. Onze zware zeestrijd krachten zijn ongedeerd". LUCHTAANVALLEN OP DE NOORSCHE KUST. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelde gisteravond mede dat in de afgeloopen 24 uur de verkenningsvluchten boven de Noordzee en de Noorsche kust zijn voortgezet. Bij een aanval op het vliegveld Stavanger hebben laagvliegende toestel len bommen geworpen, een hangar en een aantal vliegtuigen werden beschadigd. Niettegenstaande het vuur van de luchtdoelartillerie zetten de vlieg tuigen hun weg voort en deden zij nog een aanval op de Halsfjord, waar een aantal watervliegtuigen met mitrailleurvuur werden bestookt. Een van de Engelsche toestellen werd herhaal de malen aangevallen door een twee-motorig vijandelijk gevechtsvliegtuig, dat verscheidene kogels afvuurde. De schutter van de Britsche marine bleef vuren, hoewel hij zelf gewond was, totdat het vijandelijk toestel brandend neerstortte. Het Duitsche Nieuwsbureau maakt melding van Britsche luchtaanvallen op 13 April, gericht op Narvik, Stavanger en Bergen. Hierbij werd de stad Bergen met bommen bestookt. De aanvallen op militaire doelen, zoo zegt det D.N.B., bleven zonder succes. Eigen groepen gevechtstoestellen hebben op verscheidene plaatsen Britsche zeestrijd krachten aangevallen. Van het Vrijdag plaats gehad hebbende lucht gevecht voor de Noorsche kust, waarbij de Engelschen tien bombardementsvliegtuigen verloren hebben, zoo vervolgt het D.N.B., zijn nog drie andere Duitsche jagers niet in hun basis teruggekeerd, zoodat het aantal der Duitsche verliezen in dit gevecht verhoogd wordt tot een totaal van vijf machines. VIJF DUIKBOOTEN DER GEALLIEERDEN TOT ZINKEN GEBRACHT? Het D.N.B. berichts voorts dat tijdens een -verken ningsvlucht boven de Noordzee Duitsche gevechts vliegtuigen Zaterdag twee aan de oppervlakte va rende Britsche duikbooten verrast hebben. Beide vaartuigen werden met verscheidene bommen aan gevallen en door voltreffers tot zinken gebracht. Bovendien zouden volgens het opperbevel der Duitsche weermacht in het Skagerrak drie vijan delijke duikbooten door jagers vernietigd zijn. Geen bezorgdheid over eventueele verrassingen". Onze Brusselsche correspondent schrijft: E gebeurtenissen in Scandinavië hebben het Belgische volk diep geschokt. Met ontroe ring gaan de gedachten uit naar de Noor delijke landen, waarmede men de laatste jaren zoovele en innige banden heeft aangeknoopt. Het huwelijk van Koning Leopold met de Zweedsche prinses Astrid, die reeds bij haar leven zeer popu lair was en na haar vroegtijdigen dood bijna als een heilige door het volk vereerd werd, heeft daar niet weinig toe bijgedragen. Die banden met het Noor den waren van velerlei aard. België, dat na den oor log een socialen achterstand had in te halen, keek met bewondering naar de Scandinavische landen, die oi» dit gebied zooveel wisten tot stand te brengen, zonder dat de verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers erdoor vertroebeld werden. Op econo misch gebied werd de samenwerking steeds grooter. In 1939 ging voor ca. 1 y2 milliard franc of 7 pCt. van den totalen Belgischen export naar deze landen, terwijl na den oorlog de handelsbetrekkingen nog werden uitgebreid en de grondstoffenaanvoer uit deze landen, het boter en het vee uit Denemarken, hier zeer welkom waren. Ook op politiek gebied zocht men aansluiting bij deze landen van de Oslogroep, toen in België de nieuwe koers in het buitenlandsch beleid werd ingeslagen. Maar in één opzicht volgde men hier de lan den van het Noorden niet na. In tegenstelling met het Noorden begreep men hier dat een wer kelijke zelfstandïgheidspolitiek slechts met een sterk leger kan gevoerd worden. Daarbij ver keerde men hier in een gunstiger positie: te ver dedigen grenzen van 2 a 300 Kilometer, een bevolkingsaantal van 8 millioen zielen. De les van 1914, toen men onvoldoende bewapend, slechts vertrouwend op de loyaliteit der groote mogendheden, de invasie van een oppermach- tigen tegenstander moest weerstaan, heeft men hier begrepen. Jarenlang heeft men groote offers voor het leger gebracht en generaal Denis kon dan ook dezer dagen met trots tegenover de journalisten verklaren dat wanneer België tot dusverre buiten het conflict is gebleven de sterkte van het leger en de doelmatig heid der verdedigingswerken daartoe waarschijn lijk veel hebben bijgedragen, omdat voor iederen eventueelen tegenstander de kansen om door België te trekken meer dan problematisch zijn. De laatste dagen zijn er, vooral in de Fransche pers, heel wat voorstellen aan België gedaan. De regeering heeft niet alleen aanstonds na de Duitsche invasie in Denemarken en Noorwegen in een offi cieel communiqué verklaard dat zij haar neutrali teitspolitiek en zelfstandig beleid onveranderd zal voortzetten, maar zij heeft tevens de gelegenheid van al die „suggesties" aangegrepen om nog eens duidelijk te zeggen dat men hier geen preventieve bescherming wenscht, waardoor België zich, strijd met haar vroeger afgelegde verklaringen, uit eigen beweging in den oorlog zou mengen, waarbij dan nog eens verwezen werd naar het feit dat de huidige politiek steunt op een krachtig leger, dat be reid is met taaiheid het nationale grondgebied te verdedigen. Ook de „Nation beige", het blad der Belgische militaire kringen, wijst den raad van zijn Fran sche vrienden „België in het water te doen springen om niet nat te worden", met energie van de hand. Met de zevenhonderdduizend goedgewapende soldaten, die met een nooit één minuut verslappende ijver de grenzen bewaken, zal bovendien geen „coup dé théatre" het land onvoorbereid vinden. De regeering beweert zelfs dat men geen extra maatregelen behoefde te nemen, omdat men reeds van te voren op alles voorbereid was. Zooals bekend, zijn ook hier nieuwe verloven geschorst. Al deze verklaringen zullen misschien het Belgische volk weer wat zijn rust teruggeven. De laatste da gen begonnen reeds weer de dolste geruchten de ronde te doen. Dit is niet de schuld van de pers, die de regeering heeft de dagbladleïders juist bij zich ontboden over het algemeen een zeer kalme hou ding aan den dag leggen. De jeugd kon men minder in toom houden. Dezer dagen hebben de studenten der Brusselsche Vrije Universiteit het waren er een paar honderd een vriendschappelijk bezoek gebracht bij de Fransche en Engelsche ambassade, waar ze ook vriendelijk werden ontvangen. Een minder vriendschappelijk bedoeld bezoek bij DOODSTRAF OP NAKOMING VAN HET MOBILISATIEBEVEL. Duitsche waarschuwingen tot de Noorsche bevolking. OP BEZIT VAN WAPENEN STAAT EVENEENS DE DOODSTRAF. Generaal von Falkenhorst, de commandant van de Duitsche troepen te Oslo, heeft, naar Reuter meldt van de Noorsche hoofdstad uit voor de radio verlaard dat alle Noren, die gevolg geven aan het mobilisatiebevel der regeering, doodge schoten zullen worden. Bovendien heeft 't onder Duitsche controle staande radiostation van Oslo een nieuwe sombere waar schuwing van den Duitschen commandant in Oslo omgeroepen. Hierin werd gezegd dat elke tegen stand zonder pardon op de meest scherpe wijze zal worden gebroken. Elke burger, die in het bezit van wapenen wordt .bevonden, zal ter plaatse worden neergeschoten. Voorts is de doodstraf aan gekondigd voor sabotage in de vervoermiddelen of in de fabrieken en de diensten van openbaar belang, alsmede voor het beschadigen van voer tuigen. Personen, die valsche geruchten verspreiden, zullen behandeld worden overeenkomstig den staat van beleg. De politie van Oslo heeft het publiek gewaarschuwd de Duitsche aanplakbiljetten niet te beschadigen of te vernielen en daaraan toegevoegd dat overtreders streng gestraft zullen worden. Een later D.N.B.-bericht, meldt dat generaal Von Falkenhorst een oproeping tot het Noor sche volk heeft gericht, waarin hij verklaart, dat hij belast is met de taak Noorwegen te be veiligen tegen aanvallen van de zijde der Weste lijke mogendheden. De Noorsche regeering heeft verscheidene aanbiedingen tot samenwerking van de hand gewezen. Het Noorsche volk moet thans zelf beslissen over het lot van zijn vaderland. Wanneer aan de oproeping gehoor wordt gege ven, zooals met groot begrip bij het Deensche volk is geschied, dat zich in dezelfde positie be vond, dan zouden het Noorsche land de ver schrikkingen van den oorlog worden bespaard. Indien evenwel tegenstand zal worden geboden en de hand worden geweigerd, welke met vriend schappelijke bedoelingen is gereikt, dan ziet de bevelhebber zich gedwongen met de scherpste middelen op te treden om den tegenstand te breken. GEEN TROEPENVERVOER VIA MOERMANSK. Uit Moskou: De „Daily Telegraph" en het Litau- sche blad „Lietupos Aidas" hebben gemeld dat Duitsche troepen, die te Narvik zijn aangekomen, afkomstig waren uit Moermansk. waar zij tevoren zouden zijn aan land gezet. Tass is gemachtigd te verklaren dat deze berichten volkomen onwaar en van provocatieven aard zijn. het Duitsche gezantschap wist de politie te verhin deren. De studenten hadden sommige spandoeken, die zij in den stoet meedroegen, met een „gecensu reerd" bedekt. Ik zeide reeds dat de pers zich hier kalm houdt. Maar dat neemt niet weg dat men toch zijn meening durft te uiten. Zoo bespreekt de „Vingtième Siècle" de kwestie van de „politiek in de lucht". Bij den oorlog te land is het gemakkelijker dan op zee vast te stellen, waar de inbreuk op de neutraliteit begint, zegt het blad. In dat opzicht staat België met zijn kleine kustlijn er beter voor dan Noorwegen. Maar in de lucht zijn rechten en plichten moeilijker te bepalen en het blad wijst erop dat ook hier talrijke feiten hetzij als in- dividueele vergissingen van een bemanning, hetzij als een formeele schending der neutra!itei: kunnen worden beschouwd. Wij moeten ons steeds krachti ger verzetten tegen deze vergissingen in de lucht, die te dikwijls aan onze grenzen plaats vinden en het herhaaldelijk overvliegen van het centrum van het land, wat niet te verontschuldigen is. Berusting, hoewel soms verklaarbaar, wordt op den duur zwakheid en is onder de huidige omstandigheden zeer gevaarlijk. Meer dan ooit moeten wij jacht vliegtuigen en afweerkanonnen hebben. Versterking van het luchtwapen, dat is de les die dit blad uit de gebeurtenissen trekt. Iedere inbreuk op de neutraliteit, hoe klein ook, kan door de andere partij als een excuus voor ver dere handelingen worden opgevat. Maar hel voor beeld van Denemarken leert wel dat men ook dat excuus niet noodig heeft. Wanneer er dan ook één les is die men hier uit de gebeurtenissen der laatste dagen heeft gehaald, dan is het wel deze: De neutra liteit is slechts zooveel waard als men er zelf aan ten koste heeft gelegd om haar te verdedigen. Noorsch schip getorpedeerd. Meeste opvarenden door Engelsch patrouille vaartuig gered. LONDEN, 13 April. Het Noorsche s.s. „Tosca" (5218 ton) is zonder waarschuwing door een duik boot getorpedeerd, terwijl het gisteren hulp wilde bieden aan de „Sveaborg". De opvarenden werden gered door een Britsch patrouilleschip en in een haven aan de r.oordkust van Schotland aan land gezet. Twee leden van de uit twee en dertig leden bestaande bemanning verdronken, toen zij in den vroegen morgen in de booten wilden klimmen. De „Tosca" had een ladirg uit Zuid-Amerika aan boord bestemd voor Noorwegen. (United Press). RADI® PROGRAMMA DINSDAG 16 APRIL 1940. HILVERSUM I 1875 en 414 M. KRO-uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.Berichten ANP. 8.059.15 en 10.Gramo- foonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Be richten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 1.10 KRO-Melodisten. 2. Vrouwenuurtje. 3.Modecursus, 4.— Gramofoon muziek. 4.05 Lezing „Waarom Bellamy'.'" 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Lezing „Het Spiritisme als dynamische kracht". 4.40 Gramofoonmuziek. 4.45 Berichten. -4.50 Gramofoonmuziek. 4.55 Lezing „Dierenbescherming vooral nu". 5.10 KRO-orkest (5.456.05 Felicitaties). 6.35 Sporthall'uur. 7. Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor soldaten. 8.Berichten A.N.P. mededeelingen. 8.15 KRO—Symphonie-orkest. 9.15 Jeugduitzending. 9.35 Rococo-octet, 9.55 Reportage 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Zang en piano. 10.50 KRO-Boys 11.1512.Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.Concertgebouworkest en solist (opn.) 10. Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 De Palladians (opn.)) 11.— Huishoudelijke wenken. -11.30 Lyra-trio. 12.15 Gra mofoonmuziek. (Om 12.45 Berichten A.N.P.) 1. AVRO-Dansorkest. 1.20 Omroeporkest. (2.002.10 Voor de vrouw). 2:45 Knip- en naaicursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoor. 5.Kmderhalfuur. 5.30 AVRO- Aeolianorkest en solist. 6.30 Gramofoonmuziek. 7. Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust', met pianobegeleiding 7.30 Engelsche les. 8.Be richten ANP., mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte mobilisatie trein. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.30 Italiaansch programma. 11. Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest 11.4012 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 EN 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.Gramofoonmuziek. 11.30 Pianovoordracht. 12.Declamatie. 12.20 Berichten. 12.35 Jack Har- ris en zijn Band. 1.001.20 Zie het AVRO- Programma (Hilversum II). 2.20 Variété. 2.50 Vesper. 3.20 BBC-Theaterorkest. 3,50 Concert. 4.20 Berichten. (Welsch). 4.30 Kinderuurtje. 5.20 Be richten. 5.35 Dialoog over voedselproblemen. 5.40 Causerie „Friends and Allies". 5.50 Detective programma. 6.20 Zang. 6.50 Radiotoonel. 7.50 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie „The Voice of the Nazi: Some more tricks of the Trade". 8.55 BBC-orkest. 9.35 Wijdingsprogramma. 9.50 BBC- Harmonie-orkest. 10.20 Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Orpheans. 11.10 Declamatie. 11.20 Be richten. RADIO PARIS 1648 M. 11.10 Zang. 11.35 Fluitvoordracht. 12.05 en 12.35 Viool en piano. 1.05 Zang. 1.30 en 2.20 Pianovoor dracht. 2:35 Zang. 2.50 Radiotooneel. 3.50 Viool voordracht. 4.20 Chansons. 4.35 Loewenguth-kwar- tet. 5.35 Piano en viool. 6.20 Lichte muziek. 7.05 Parijs instrumentaal kwintet en soliste. 8.05 Radio tooneel., 9.20 Variété 10.05 Gevarieerd concert ra. m. v. solist. 11.0511.50 Concert. KEULEN 456 M. 4,50 Gramofoonmuziek. 6.407.50 Leo Eysoldt's orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Gouworkest van de Rijksarbeidsdienst. 11.20 Omroepkleinorkest 12.15 Muzikaal tusschenspel. 12.50 Populair concert. 1.45 Omroepkoor en -orkest en soliste. 3.30 Viool en piano. 3.50 Folkloristisch programma. 4.20 en 5.50 Gramofoonmuziek. 6.359.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest. 12.501.20, 4.55, 5.50 en 6.20 Gramofoon muziek. 7.20 Voor soldalen. 7.50 Omroepdansorkest en gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkcst en solist. 9.30 Omroepsymphonie-orkest. 9.50 10.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio- orkest.. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Orgel concert. 5.35 en 6.10 Gramofoonmuziek. 6.35 Literair muzikaal programma. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radio-orkest. 8.40 Omroepkoor en solist. 9.30— 10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDF.R 1571 M. 6.35 Erich Schneidewind's orkest en solisten. 7.35 Blaasmuziek. 8.20 Berichten. 8.50 Omroep kleinorkest. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. 11.50—12.15 Mili tair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9