Jtaedste Bedekten Ochtendbeurs Amsterdam DINSDAG 16 APRIE 1940 H A X R E E M'S D A G B E A D 7 Amerikaansche vliegtuigen voor de geallieerden. Levering kan thans plaats vinden. WASHINGTON, 16 April. (Reuter). De mi nister van Financiën Morgenthau heeft ver klaard dat gisteren alle hinderpalen voor den verkoop van Amerikaansche vliegtuigen aan de geallieerden zijn weggenomen, aangezien de Britsch-Fransche inkoopcommissie de voor waarden der Amerikaansche regeering voor ihet vrijgeven der nieuwste types heeft aan vaard. Een dezer voorwaarden zou zijn, dat de geallieerden minstens een gedeelte betalen van de kosten, die het ontwerpen der nieuwste tnodellen heeft meegebracht. Noren geven Kongsvinger prijs. STOCKHOLM, 16 April (Reuter). Hier is bericht ontvangen, dat de Noren zich gisteren uit Kongsvinger hebben teruggetrokken op be vel van hoogerhand. Vandaag trekken de Duit- schers er binnen. Uit Charlottenburg wordt gemeld dat in de bos- schen rondom Kongsvinger, dat door de Noorsche troepen is ontruimd, gestreden wordt. Op vele plaatsen passeeren Noorsche soldaten de Zweed sche grens. Zij worden in Zweden geïnterneerd. Fransch vliegtuig in België verongelukt. BRUSSEL, 16 April (Belga) Vanochtend is een Fransch vliegtuig, dat boven Duitsch grondge bied in een gevecht gewikkeld was geweest, bran dend neergestort te Longlier (Belgisch-Luxemburg). Een der leden van de bemanning werd gedood. De beide anderen zijn zwaar gewond naar het zie kenhuis te Longlier vervoerd. Het toestel is volko men vernield. Beperking van gas- en petroleum- verbruik in Zweden. STOCKHOLM, 16 April (Havas). Het verbruik van gas zal in Zweden beperkt en wellicht geheel gestaakt worden. Den Zweden wordt aangeraden zuinig om te gaan met steenkool. Ook het petroleumverbruik is door rantsoenee ring krachtig beperkt. Voorts heeft de regeering besloten de passieve ver dedigingsmaatregelen tot geheel Zweden uit te brei den. Negen provincies zullen verduisterd worden. De scheepvaart is in tal van havens verboden o.a. in die van Malmö, Helsingborg, Lysekil, Uddevalla en Halmstad. Mijneiilegger „Jan van Gelder" weer in dienst. DEN HELDER, 16 April. De mijnenlegger „Jan van Gelder", die op 1 October van het vorig jaar bij Terschelling door een mijn getroffen was, waar door het achterschip werd beschadigd, is thans ge heel vernieuwd en weder in dienst gesteld. Botsing met doodelijken afloop. MAASTRICHT, 16 April. In den afgeloopen nacht is op den provincialen weg tUsschen Maas tricht en Valkenburg, onder Berg en Terblijt een auto met twee personen in volle vaart tegen een boom' gereden. Kort na het ongeluk passeerde een auto met mijn werkers, die de inzittenden van den verongelukten wagen uit hun benarde positie bevrijdden. Het wa ren de 26-jarige mej. Van D. en de 25-jarige J. T. beiden uit Maastricht. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Heer len overgebracht, waar het meisje is overleden. De toestand van den jongeman is bevredigend. Engeland's expeditieleger in Noorwegen. LONDEN, 16 April. (Reuter). Naar verluidt om vat het Britsche expeditieleger in Noorwegen, be halve Camadeezen ook leden van regimenten uit alle'deelen van Groot-Brittannië. Als deze troepen zijn tegen klimaatsomstandigheden gehard. Engelsche koopvaardijvloot leed de vorige week geen verliezen. LONDEN, 16 April. (Reuter). De Admiraliteit deelt mede dat voor de eerste maal sedert den aan vang van den oorlog de Britsche koopvaardijvloot in de week, die eindigde op Zondag jl. te midder nacht, geen verliezen heeft geleden door optreden van den vijand. Vier neutrale schepen zonken in die week met een tonnage van 14426 ton. Noor wegen verloor een schip van 5128 ton. Volgens nog onvolledige berichten zijn 15 Duit- sche schepen buit gemaakt of tot zinken gebracht. Vier weiden door de Engelschen prijs gemaakt. Zij hadden een tonnage van 9498 ton. Elf andere wer den in den grond geboord of door de opvarenden tot zinken gebracht. Deze 11 schepen hadden een tonnage van 50496 ton. Al deze Duitsche schepen waren transportschepen of hulpschepen der vloot. Vele slachtoffers in Argentinië. Noodweer teistert het land. BUENOS AIRES, 16 April (D.N.B. Tien dui zenden menschen zijn dakloos geworden en velen van hen hebben den dood gevonden in het nood weer, dat Buenos Aires en de provincie heeft ge teisterd. De materieele schade valt nog niet te overzien. Vliegtuigen zijn opgestegen om een over zicht te krijgen van den omvang der schade in het geteisterde gebied. De president der republiek, Ortiz, heeft zich terstond naar het gebied van de ramp begeven. De regeering van de provincie Buenos Aires heeft 30.000 pesos ter beschikking gesteld tot leniging van den eersten nood. In Paraguay heeft een cycloon de huizen in de industriewijk van Pirasco verwoest. Een persoon is verdronken. Lava-afvloeiïngen van de Merapi dreigen. DOKJAKARTA, -16 April (Aneta/A.N.P.) De vulcanologische dienst zoowel als het binnenlandsch bestuur zijn op het ergste voorbereid, in verband jnef de laatste waarnemingen omtrent de ontwikke ling van den Merapi, welke werden verricht door dr. Stehn, hoofd van den vulcanologischen dienst Blijkens deze waarnemingen heeft zich een nieuw groot lava-veld gevormd van 225 bij 175 meter op pervlakte, dat, blijkens de waarnemingen van dr. Stehn, langs den rand van den krater nog dertig me ter van den rand is verwijderd. Het veld staat on der hoogen druk, zoodat het in de week van 5 tot 11 April vijf meter per dag is gestegen, tegen in de voorgaande 14 dagen in totaal twee meter. Sedert 30 April hadden reeds regelmatig kleine afstortingen in den krater plaats. Verwacht wordt, dat de lava-prop spoedig den kraterrand zal bereiken, zoodat dan de groote af stortingen zullen beginnen. De bevolking is reeds geruimen tijd gewaar schuwd. Een belangrijk gebied is ontruimd, terwijl iok andere maatregelen werden getroffen. Verwacht wordt dat de afvloeiing van de lava zal geschieden langs de kali Senowo en de kali Sat Denen moeten zich correct tegenover de Duitschers gedragen. Advies van den Deenschen premier. KOPENHAGEN, 16 April (Ritzau) Ministerpre sident Stauning heeft vandaag verklaard dat tegen over de vreemde troepen een correcte houding in acht moet worden genomen, die even ver staat van provocatie als van het tegendeel hiervan. In dezen tijd is een rustig en waardig optreden noodzakelijk. Het gaat om het welzijn des lands en de toekomst van het volk. In een dagorder aan het marinepersoneel wordt o.m. gezegd: Iedere taak is plichtsgetrouw en moe dig vervuld en ieder bevel, ook het zwaarste, is loyaal uitgevoerd. Zweedsch- Duitsch incident. STOCKHOLM, 16 April. „Dagens Nyther" maakt melding van een eerste grensinsident tus- schen Zweden en Duitschers. Om twee uur Maan dagmiddag werd een Duitsch detachement op een spoorwegbrug aan de Zweedsche grens door een Zweedsche politiebeambte tegengehouden. De Duit schers begonnen met mitrailleurvuur, maar de politieman bleef ongedeerd. Zweedsche soldaten kwamen hem te hulp en riepen tegen de Duit schers: „Hebben jullie oorlog met Zweden?". De Duitschers staakten het vuren en boden hun ver ontschuldigingen aan. (United Press). BURGERLIJKE STANL HAARLEM 16 April. Bevallen: 12 April: W. P. J. van Houwelingen-Harmsen, d. 13 April: N. Koel-Eek, z. 14 April: A. Staats-Pruis, d. G. Stui-Schipper, z. A. van den Ban-Maerten, z. 15 April: A. C. B. van der Woude-Jimmiink, d. J. van Wijnen-van Mars bergen, z. C. H. van Avezaath-Teeuwen, z. C. W. van Toor-van Kolk, z. 16 April: C. G. Mokkenstorm-de Boode, z. Overleden: 13 April: P. Nix, 72 j., Spaarnwouderstraat. J. C. Rol, 53 j., Verspronckweg. 14 April: M. Stöver-Dernison. 61 j.. Oranjestraat. P. H. Groo- tenboer. 50 j.. Riviervischmarkt. C. Janser- Becjering Vinckers, 82 j., Vredenhosftraat. 15 April: P. J. A. van Zalen, 75 j., Teijlerstraat. M. de Maagd-Dyke, 78 j. Kloppersingel, Vreemde vliegtuigen boven Zweedsch gebied. STOCKHOLM, 16 April. (Zw. Tel. Ag.) Twee vreemde vliegtuigen hebben vanmorgen in den mist boven den archipel van Gothenburg gevlogen. Na waarschuwingsschoten van de Zweedsche oorlogs schepen verwijderden de toestellen zich. De veiligheid binnen de Belgische grens. BRUSSEL, 16 April. (Belga). De kabinetsraad heeft maatregelen bestudeert betreffende de organi satie van de veiligheid van den staat en betreffende de kwestie van de in België verblijf houdende vreemdelingen. Volgens de „Journal" overweegt de regeering de oprichting van een concentratiekamp voor vreemdelingen. De geheele Belgische pers spreekt over de ge heime voorbereiding op neutraal gebied van een „vijfde colonne", die er toe bestemd is deel te ne men aan ulotselingen operaties, welke de een of an dere oorlogvoerende ten aanzien van dat neutrale ge bied eventueel overweegt. De pers houdt zich hoofd zakelijk met deze kwestie bezig en maakt zich daar bij tot tolk van de gevoelens dér bevolking te dien aanzien. De „Scho de Bourse" schrijft, dat wanneer het leger de grenzen bewaakt, het aan de regeering r zorg voor te dragen, dat het niet een dolksteek in den rug krijgt. De Vingtieme Siècle spreekt de meening uit, dat onder de 350.000 vreemdelingen, die gastvrijheid genieten in België, zich clandestien in België ophoudende personen bevinden, vluchte lingen en agenten van buitenlandsche mogendheden. Uiteraard met België, dat een handelsland is, gast vrijheid bieden aan buitenlandsche industrieelen en kooplieden, die medewerken aan de welvaart van België en die zeer vaak loyaal zijn jegens het land. Wat de overigen betreft, aldus het blad, moet men niet aarzelen om verdachte vreemdelingen, personen wier papieren niet in orde zijn, en personen, die dank zij politieke protectie ontkomen zijn aan vroe gere uitwijzingen, in concentratiekampen bijeen te brengen. BESPREKINGEN VAN DR. COLIJN MET BELGISCHE MINISTERS BRUSSEL, 16 April. (Belga) De Nederlandsche oud-ministerpresident dr. H. Colijn zal vinmiddag besprekingen voeren met den minister van economi sche zaken De Schrijver, den minister van buiten landsche zaken Spaak en den secretaris-generaal van diens departement Van Langenhoven, en waarij schijnlijk eveneens met den voorzitter van de Ka mer, Van Cauwelaert. H. H. V. Dinsdagavond 23 April zal voor de Vereen, van Oud-leerlingen Hoogere Handelsschool Vereen. (H. B. S. A) spreken dr. P. H. Ritter Jr., over het onder werp „Selma Lagerlöf en haar werk". De lezing wordt gehouden in „Lido". BRIDGECLUB ROSEHAGHE. De voor de competitie van den Kennemei Bridge' bond gespeelde wedstrijd RosehagheBolwerk te Haarlem is geëindigd met een overwinning voor Rosehaghe. Uitslag: 125118 m.p. PARFUMERIE „FLORA". Dezer dagen is aan den Kruisweg 27 een nieuwe inkel in parfumerieën geopend, die den wellui- denden naam „Flora" draagt. Nu roept de naam Flora direct herinneringen wakker aan de groote bloemententoonstellingen die van tijd tot tijd in Haarlem worden gehouden en daarbij denken we dan niet alleen aan de fraaie kleuren die we daar te zien kregen maar ook aan de verfrisschende geuren, die altijd een bezoek aan een bloemen- expositie zoo aangenaam maakt. De bloemen nu kunt ge bij deze „Flora" niet vinden, wel echter en even frisch en welriekend, de geuren. Ze komen u reeds bij het binnentreden van den winkel tege moet en al zijn ze niet afkomstig van een bed hyacinten maar uit fleschjes met de namen Lanvin, Piver, Worth, Jean Patou, Coty of Millot, dat is om het even. En niet alleen van fleschjes met die namen, neen, ge kunt ze ook krijgen van Boldoot, 4711 of van wie u maar wilt. Er is keuze te over. Des avonds bij de fraaie indirecte verlichting komt alles nog des te beter uit. Een flora van parfume rieën, dat vindt ge bij „Flora". Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Dieren in oorlogstijd. Drie cursussen voor vrouwelijke vrijwilligers. Te Haarlem is, als onderdeel van het K. V. V., opgericht een afdeeling die tot doel heeft in oorlogstijd hulp te verleenen aan gewonde dieren Gewonde paarden en honden kunnen door hun angst en pijn n.l. een gevaar opleveren voor de bevolking. Te dien einde stelt de Commissie „Hulp aan Dieren" zich voor drieërlei cursussen te gevena. voor alle leden, die een cursus Lucht beschermingsdienst volgen bovendien een avond in „Bescherming van dieren bij luchtaanvallen" te geven door de dierenartsen Kas of Keizer; b een opleiding tot dierenhelpster in samenwerking met de Ver. Dierenbescherming en de plaatselijke dierenartsen, die allen zonder uitzondering, hun volledige medewerking hebben toegezegd aan dezen dienst. Het ligt in de bedoeling dat aan iedere E. H. B. O. post een dierenhelpster toege voegd wordt, die gevluchte, gewonde of zwerven de dieren opvangt, verbindt en hen laat transpor teeren naar de daarvoor aangewezen kennels en zwaargewonde dieren door Burgerwacht of Politie met den kogel laat dooden. Er wordt in practijk- lessen verbinden en vervoer van gewonde dieren geleerd; c. opleiding voor den z.g. straatdienst, uitsluitend voor haar, die met paarden weten om te gaan. Deze dienst werkt na een luchtaanval en heeft voornamelijk tot taak losgeraakte paarden en hitten te kalmeeren, resp. hulp te verleenen. Samenwerking wordt gezocht met de Haarlem- sche Manege, waar wellicht helpsters gestation- neerd worden. De cursisten van den straatdienst zijn verplicht den korten cursus van E. H. B, O. onder leiding van dr. van der Voort van Zijp te volgen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat er ook een dringend beroep gedaan wordt op haar, die kun nen paardrijden. Laten echter ook zij, die in be ginsel met het bovenstaande sympathiseeren, maar door tijdsgebrek of andere omstandigheden niet in staat zijn tot actieve hulpverleening, zich toch tot de Commissie wenden om te vernemen op welke wijze zij kunnen helpen. Vooral het be schikbaar stellen van garage, schuur of auto in geval van nood zal de taak der leden „Hulp aan Dieren" zeer verplichten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot een der leden der onderstaande commissie: Mevr. E. J. M. EDELDERX, Lorentzplein 38, tel. 14769. Mevr. M. C. FAHRENFORT—MEUFFELS, Verbenalaan 4, Aerdenhout, tel. 27020. Mej. MULDER, Madoerastraat 8, Mevr. ODé—HOEKSTRA, Heemsteedsche Dreef 78, tel. 28431. Een Betere Toekomst. Is er neg hoop? is mijn vraag en ik zou die vraag wel willen uitschreeuwen, opdat ze zou kun nen doordringen in een ieders ooren! is er nog hoop, eens van de oorlogsmisère en van den oorlog zeiven verlost te worden? Deze vraag drong zich bij mij op met een ontembare kracht toen ik dezer dagen een ingezonden stuk in Haarlem's Dagblad las, waarin de schrijver wees op de taak van de Idealistische en Humanitaire bewegingen na den oorlog, bij den opbouw eener nieuwe sa menleving, opdat verschrikkingen als in 1914'18 en 1939niet meer zullen voorkomen. Het doet weldadig aan in dezen verschrikkelijken tijd van venvording en gruwelijk barbarisme een dergelijke uiting van geloof in een betere toekomst te vernemen. Ik herhaal de vraag: Is er nog hoop?, hoop op een betere toekomst, op een mooiere samenleving? En ik antwoord direct: zeker, ongetwijfeld is er nog hoop, vooral voor hen, die gelooven, die geloof heb ben in het goede in den mensch, die een gevoel hebben van broederschap jegens den medemensch en bovenal voor hen die vertrouwen hebben in en op zichzelf. Dat goede en dat broederschapsgevoel riet alleen in ons, die to'onen van goeden wille te zijn, maar dat zit in alle medemenschen, hoe diep verscholen ook onder allerlei ballast, waaronder ze steeds weer dreigen te verstikken. De voorbeelden daarvan liggen voor het grijpen van allen, die ze willen zier. En daarom kunnen wij, hoe wij ook herhaaldelijk terneer geslagen worden, met hope vervuld blijven op een mooiere toekomst, welke eenmaal werkelijkheid zal worden! Wanneer? Ja, dat weten we niet en dat weet niemand. Maar dat ligt aan ons zelf, in hoofdzaak althans. Er moet niet gewacht worden tot na den oorlog, tot dat er een nieuwe.samenleving gevormd zal worden. Neen, niet wachten, maar aanpakken, nu! Wanneer wij nu afwachten, dan zullen wij later niets mede te zeggen hebben, wij zullen dan ach ter het net visschen. Aanpakken nu, dat wil zeg gen: het licht onder de korenmaat weg, de wereld in met onze idealen, vrede, broederschap en vele mooie dingen meer, waardoor de mensch werke lijk tot leven kan worden gebracht. Aldus dient er nu een beweging te ontstaan, welke niet alleen nooit meer oorlog als leuze in haar vaandel heeft, maar die tevens gaat streven naar een samenleving, welke geen nieuwen oorlog in de kiem in zich draagt, een internationale sa menleving. Het moge te idealistisch lijken, men mag het zelfs utopistisch vinden, best, maar ik vraag: is het goed, is het schoon, is het edel, zoo'n streven? Niemand die dat durft te ontkennen! Wel nu, dan er ook naar gestreefd, dan er ook iets voor gedaan, dan er ook voor gewerkt. Alléén daardoor zal wereldvrede in plaats van wereldoorlogen te verkrijgen zijn. En er is in stilte een bégin gemaakt, om in die richting te gaan werken. Wie er werke lijk belang in stelt, wil ik wel nader inlichten. Santpoort, Wüstelaan 5. H. E. KASPERS. „JACOB VAN LENNEP". Zondagavond gaf de Haarlemsche Tooneelver- eeniging „Jacob van Lennep" een tooneelvoorstel- ling voor de Sociëteit „Thalia" te Bergen op Zoom. Opgevoerd werd „Haar andere man", blijspel in 4 bedrijven van Larry E. Johnson. Ook nu weer klonk na elk bedrijf een hartelijk applaus en het slot was een verdiend succes zoowel voor den regisseur den heer Van Dongen, als voor de werkende leden van Jacob van Lennep. Een aantal hoofd- en subalterne officieren van het garnizoen woonde de voorstelling bij. Java—China—Japan Lijn. Aan het verslag van de Java-China-Japan Lijn over 1939 ontleenen we het volgende: Met het voordeelig saldo van de exploitatiereke ning ad f 3.064.833 (2.787.734), de winst op assu rantie eigen risico ad f 39.042 (23.824) en de winst op den verkoop der s.s. Tjisor.dari en Tjikembang ad f 87.978 is er in totaal een bate van f 3.191.855 (2.811.558). Het nadeelig saldo der in terestrekening bedraagt f 20.652, zoodat een bruto winst overblijft van f 3.171.203 (2.763.698). Na de afschrijvingen op schepen ad f 1.524.391 (1.369 624) op etablissementen enz. ad f 254.993 (220.794) en op deelnemingen in andere onderne mingen ad f 52.775 (108.328) resteert f 1.339.042 (1.064.950) na dotatie van f 39.042 aan de assurantie eigen risico en van f 700,000 (400.000) aan de reserve voor diverse belangen resteert f 600.000. Van dit bedrag wordt 6 (onv.) pet. divi dend uitgekeerd, f 15.000 (onv.) toegevoegd aan de reserverekening en f 45.000 (onv.) bestemd voor tantièmes. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 216—217. H. V. A. 368. Philips 115. AKU 40—40'/2. Unilever 8585V2. U S. Steel 46Vz. Republic Steel 16 11/16. Anaconda 23 3/8 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 6.62 3/4. Berlijn 75.40. Parijs 3.76. Brussel 31.65 Va- Zwitserland 42,24 1/4. New-York 1.88 3/8. 12.uur. Londen 6,62V2. Berlijn 75.40. Parijs 3.76. Brussel 31.65 Zwitserland 42,24 1/4. New-York 1.88 3/8. Italië: Vrije lire 9.55. Reislire 7.95. Bankpapier 6.40. OVERVEEN DOKTER J. TH. BORNWATER 80 JAAR. Onder zeer veel blijken van belangstelling her denkt dokter J. Th. Bornwater heden zijn 80sten verjaardag, een feest dat dubbele waarde heeft nu de jubilaris na een doorgestane ziekte dezen blijden dag met opgewektheid kan vieren. De appartementen in Huize Duinrust waren in een bloemengaarde herschapen en hier namen mevr. en dr. Bornwater de gelukwenschen in ontvangst van hun vele vrienden. Bloemen en fruitmanden waren gezonden door de Comm. voor Wijkverple ging van het Witte Kruis, Comm. voor Kraamver- zorging en de beide Wijkverpleegsters, directeur en ambtenaren van P. W. en van vele vrienden en kennissen. De receptie van 1011 uur was druk bezocht Wij zagen o.a. de beide wethouders de heeren J. Ouwehand en A. Cassee, de here H. v. d. Weyer inspecteur L. O. te Haarlem, pastoor G. van Nie- kerk, J. B. Klein Poelhuis, hoofd van de Born- waterschool, dr. S. H. Brongersma en mevr. en ver der vele familieleden, vrienden en oud-patiën ten. Van velerlei zijden waren brieven en geluks telegrammen binnen gekomeri. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 122—110 ct. per K.G. Tong 8366 ct. per K.G. Griet f 31—f 25 per 50 K.G. Middel schol f 25 per 50 K.G. Zetschol f 30—f 23.50 per 50 K.G. Kleinschol f 24—f 10 per 50 K.G. Bot f 8.50—f 7 per 50 K.G. Schar f 10f 6 per 50 K.G. Groote gul f 25—f 19 per 50 K.G. Kleine gul f 23f 14 per 50 K.G. Wijting f 9f 5.20 per 50 K.G. Versche haring f 9f 7.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 78f 50 per 125 K.G. Leng f 2.80f 2.20 per stuk. Haringaanvoer 15 April 551 kisten. Besommingen. Trawlers: Manden: 430 Ewald IJM 48 f 3730.— 205 Bruinvisch IJM 97f 3550. Besommingen loggers: KW 140 f 2120, KW 89 f 630, KW 153 f 760, KW i 73 f 670, KW 19 f 750, KW 151 2390. Kotters: IJM 210 f 1500. Nagekomen besommingen van Maandag: Trawlers: IJM 9 1860 manden f 14.000. Loggers: SCH 130 f 3420, KW 24 3230, KW 28 1290, KW 168 220, KW 60 820, KW 91 650, KW 138 f 2170, KW 4 f 3480, KW 33 f 360, KW 127 f 1110, KW 104 f 990, KW 132 f 1030. IJM 201 f 1130. Kotter: KW 77 f 100 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Jacqueline Clasine IJM 10, vangst: 7 manden tong, 15 manden tarbot, 30 manden groote schol, 135 manden dichte kleine schol, 75 manden schar en wijting, 60 manden dichte wijting. Totaal 322 manden, benevens 160 st. ijskabeljauw, en 20 st. stijve kabeljauw. HEEMSTEDE BADHUIS In het Badhuis aan de Postlaan werden In de week van 8 t/m. 13 April genomen 508 doucheba- den en 31 kuipbaden. Aan 72 kinderen werd een gratis schoolbad ver strekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woens dagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 103 vol wassenen gebruik gemaakt Militairen 81, ZILVEREN JUBILEUM IN HUIZE ST.-BAVO. Vandaag herdenkt de eerw. zuster Maria He lena haar zilveren professie-feest. Deze feestdag werd ingezet met een plech tige H. Mis om 9 uur in de fraai versierde kapel van het Huis en gecelebreerd door pastoor C. v. Mierlo. waarbij mede aanwezig waren Mgr. H. J. M. Taskin, oud-president van het seminarie Warmond, Deken v. d. Aa, en alle rustende pas toors in huize St.-Bavo. Het zuster en dames koor voerde hieronder uit de Missa Beaty Vir- géne, van Mitterer en na de Mis Laudate van Haller, beide voor 2-stemmig koor. Onder de Mis hield pastoor v. Mierlo de Om ha if twaalf was er receptie in de fraai ver sierde Regentenkamer. Namens de regenten voerde het woord de heer P. v. Empelen die woorden van dank sprak voor de opofferende liefde, die de jubilaresse getoond heeft, vooral In de 15-jaren die zij in Huize St.-Bavo heeft gewerkt. Als stoffelijk blijk van belangstelling overhan digde hij haar namens de regenten het 3-deelige werk van Baur „In Christus' licht". Hierna volg den de gelukwenschen der bewoners van het Huis. De feestdag wordt hedenavond om half 6 besloten met een plechtig Lof. De ouden van dagen deelden in de feestvreugde door extra versnaperingen. Gemobiliseerd gemeentepersoneel. De bezoldiging. Op uitnoodiging van den minister van Binnen- iandsche Zaken stellen B. en W. van Heemstede den raad voor, eenige wijzigingen in de rechts positie-regelingen voor het gemeentepersoneel aan te brengen. In art. 32b van het Ambtenarenreglement, art. 25e van het Werkliedenreglement en art. 24 der Verordening der gemeentepolitie is bepaald, dat de ambtenaar of werkman, die in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandig heden verplichten werkelijken dienst verricht, ge durende 30 dagen de volle aan zijn ambt verbon den bezoldiging geniet en daarna hetgeen deze meer bedraagt dan zijn militaire belooning. Deze bepaling werd destijds na een aanschrijving van den toenmaligen minister van Binnenlandsche Zaken in genoemde reglementen opgenomen. Uit de circulaire van den minister blijkt, dat de strekking van de regeling is, den gemobiliseerden ambtenaar in de bestrijding van zijn bijzondere onkosten, voortvloeiende uit den plotselingen over gang van zijn burgerlijken dienst naar den ver plichten militairen dienst, tegemoet te komen en hem overigens te behoeden voor achteruitgang in inkomsten, door herr boven zijn militaire belooning uit te betalen 'hetgeen dezen eventueel minder be draagt, dan het aan zijn burgerlijke betrekking verbonden salaris of loon. De minister meent nu dat tegenover de onge- huwden niet eenige kostwinners de redelijk heid voldoende betracht wordt door hun, boven hun militaire belooning, gedurende 30 dagen het volle salaris of loon toe te kennen en daarna het geen 70 ten honderd van dat salaris of loon meer bedraagt dan de militaire belooning. Ook ten aanzien van de gemeentepolitie hebben B. en W. een dergelijk voorstel ingediend. OPLEIDING HULPKRACHTEN VOOR DE WIJKZUSTERS. In verband met den ingetreden internationalen toestand hebben de besturen van 't Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en de Vereeniging voor Wijkverple ging te Heemstede zich tot taak gesteld de noodige voorzieningen te treffen op dat gebied van de volksgezondheid, waarvan de behartiging aan haar is toevertrouwd. Voorzorgsmaatregelen worden genomen voor een zoo goed mogelijk iunctioneeren der Wijkverpleging. Evenals tijdens den vorigen oorlog kunnen epi demieën uitbreken; het aantal zieken dat thuis ver pleegd moet worden kan tevens plotseling toene men door bevolkingsuitbreiding tengevolge der evacuatie en ook als gevolg van de minder beschik bare plaatsen in de ziekenhuizen, waarvan de ver- pleegruimte ten behoeve van de militairen wordt geëischt. Hiervoor is noodzakelijk dat de wijkverpleging beschikt over helpsters, reservekrachten, die in tijd van nood de met werk overladen wijkzust^'s kun nen ontheffen van tijdroovenden eenvoudigen ar beid, zoodat deze al haar krachten aan de eigen lijke verantwoordelijke verpleegtaak zullen kunnen besteden. De gezamenlijke besturen zijn voornemens een op leiding te geven van bovenbedoelde hulpkrachten. Men gelieve zich zoo spoedig mogelijk op te ge ven bij: Zuster A. Derksen, Zandvoortkade 10; Zus ter L. Dudok v. Heel, Jacob de Witstraat 9; Zuster J. van der Lugt, Raadhuistraat 30; Zusters N. van der Schoot, Gezondheidshuis, Lieven de Keylaan 7. Van 12 en 1819 uur. Dagelijks, uitgezonderd Dinsdags. VERGADERING „WITTE KRUIS". De afdeeling Heemstede van de Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Maan dagavond een ledenvergadering. Wegens ziekte van den voorzitter, Jhr. J. P. W. v. Doorn, stond de ver gadering onder leiding van den vice-voorzitter, Dr. E. A. M. Droog. In een uitvoerig verslag gaf de secretaris, den heer J. de Jong een overzicht van de werkzaam heden over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat het aantal leden met 60 was toegenomen en thans 519 bedroeg en 223 kaartleden met de vereeniging van Wijkverpleging samen. Uit het magazijn werden aan 324 zieken van het Witte Kruis 517 en van het Wit-Gele Kruis aan 288 zieken 502 artikelen verstrekt. Wederom werd de cursus E. H. B. O., die door dr. v. Luin werd gegeven en uitgaande van de Red dingbrigade voor drenkelingen gesubsidieerd. De penningmeester, de heer J. Waldkötter gaf een uitvoerig financieel verslag. Hieruit bleek dat de inkomsten over 1939 f 1426,97 bedroegen, terwijl de uitgaven waren f 1593,32. Bij monde van den heer Jac. Roest werd den pen ningmeester namens de controlecommissie dank ge bracht voor zijn uitstekend beheer, en werd hem decharge verleend. Tenslotte gaf de heer J. Waldkötter een uitvoerig verslag van de gehouden algemeene vergadering. VERGADERING PLUIMVEE-VEREENIGING. De Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging „De Eendracht" te Heemstede hield Maandagavond haar jaarvergadering in café „Het Wapen van Heemstede". De voorzitter, de heer Koch, sprak er zijn leed wezen over uit, dat in dezen tijd van beroering vooral de pluimvee-vereenigingen het zoo moeilijk hebben, omdat het houden van tentoonstellingen vrijwel onmogelijk is wegens het gemis van een ge schikte zaaL Uitvoerig werd besproken de op 27 April te hou den algemeene vergadering van den Noord-HolL Bond. Als afgevaardigden werden benoemd de hee ren H. Mulder en W. de Groot. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat net ledental gestegen is tot 96. Het jaarverslag van den penningmeester gaf een batig saldo van f46 aan. Als bestuursleden werden herkozen de heeren R. Donkelaar, H. Mulder, M. v. Iperen en N. Leuven. De verloting zal plaats hebben op Vrijdag 26 April. KUNSTKRING HEEMSTEDE. Donderdag 18 April geeft Felix de Nobel een piano-avond in het gebouw van den Ned.-r-o- testantenbond, Postlaan. Het programma bevat werken van Bach, van Beethoven. Badings en Ravel.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11