Haarlem's Dagblad Quitscfaws (til Tlacuik temgtocht? Op dw~ 5wax&f eischen ActikeCen- utecden Haoweqzn ooocgeCegd Alarm-oefening. Verhuizen. VJ Minder dan 4000 werkloozen te Haarlem. 57e Jaargang No. 17431 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 16 Sprit 194" Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Britsche marinedetachementen zouden een deel der stad bezet hebben Volgens de laatste berichten te Londen uit Zweden ontvangen hebben Britsche marine- detachementen onder dekking van zwaar ge schut een gedeelte van Narvik bezet. Te Londen wordt niets medegedeeld omtrent de plaatsen, waar de Britsche troepen aan land zijn gegaan. In berichten van Zweedsche zijde wordt gezegd, dat de Duitschers zich uit Narvik teruggetrok ken hebben langs den spoorweg, welke naar Kiruna in Zweden leidt. De Noren zouden trachten, hen te omsingelen. Het Fransche blad Temps" heeft vernomen dat ook op de Lofoden de eilandengroep voor de fjord van Narvik een Engelsch expeditie- leger aan land is gegaan. Te Dronthjem zouden eveneens Engelsche troepen ontscheept zijn. De Noorsche regeering heeft naar Reuter meldt, het Noorsche volk gisteravond in een boodschap opgedragen Engelsche en Fransche betaalmiddelen in ontvangst te nemen, daar de geallieerde troepen niet voldoende tijd hebben gehad Noorsch geld *e verkrijgen. De officieele koers zal worden bekend gemaakt na een tusschen de Noorsche Staatsbank en de Bank van Engeland te sluiten overeenkomst. In een boodschap der Noorsche regeering aan de Noren wordt gezegl: De hulp van Noorwegen, waar om de Noorsche regeering aan de Britsche en Fran sche regeering heeft gevraagd, wordt gegeven en neemt grooten omvang aan. De eerste teekenen daarvan zijn de herovering van Narvik en het om die stad liggende gebied. Een aantal Noorsche loodsen heeft reeds werk zaamheden bij de marine aangevangen. Noorsche officieren, die gedetacheerd zijn bij het expeditie- leger, zijn op 15 April in Engeland aangekomen. Zij hebben het contact met de militaire autoriteiten tot stand gebracht. De mededeeling behandelt voorts ook nog de kwestie der betaalmiddelen. Alle Noorsche militaire en civiele autoriteiten heb ben opdracht gekregen met de Britsche en Fran sche bondgenooten een zoo nauw mogelijk contact te onderhouden en hun allen bijstand te verleenen, welken zij kunnen geven. STA VANGER OPNIEUW AANGEVALLEN gunstigen weersomsandigheden ten spijt is het vliegveld van Stavanger weer gebombardeerd. Aan deze actie werd deelgenomen door ver scheidene afdeelingen der luchtmacht, die alle zonder verliezen terugkeerden". Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt verno men dat minstens twee Duitsche watervliegtuigen te Stavanger zijn tot zinken gebracht, toen het vliegveld en de basis voor watervliegtuigen op nieuw door Britsche Blenheims werden aangeval len. De watervliegtuigen lagen gemeerd, toen zij door de Britsche vliegtuigen uit machinegeweren werden beschoten. Kort daarna zagen Britsche vliegers deze wa tervliegtuigen ondergaan. DUITSCH COMMENTAAR. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde Maandag avond: Naar van welingelichte zijde over de En gelsche beweringen inzake landingen van Engel- schen in Noorwegen wordt verklaard zou het tot nu toe onbevestigde bericht over een landing ergens in Noord-Noorwegen misschien van het standpunt der Engelsche prestige-propaganda een zeker succes beteekenen voor diegenen te Londen, die ter ge ruststelling van hun volk iets dergelijks dringend noodig hebben. Een landing in de onherbergzame fjorden is na tuurlijk op een of andere plaats mogelijk, doch mi litair zinloos. Een dergelijke landing zou geen en kel militair belang hebben. Tusschen Drontjhem en Narvik strekt zich een meer dan 600 K.M. lang woest Noorsch hoogge bergte uit. Tusschen Narvik en Drontjhem bestaat geen spoorwegverbinding. Een opei-atiemogelijkheid in deze buurt van even tueel gelande Engelsche troependeelen tegen de basis der Duitsche oorlogvoering in het Noorsche gebied, dus tegen Midden- en Zuid-Noorwegen, dat vast in Duitsche handen is, zou daardoor niet zijn ontstaan. Aan dit bovenstaand ging een D.N.B. bericht uit Oslo vooraf, waarin gezegd werd dat in de door Duitsche troepen bezette plaatsen en streken geen Engelschman Noorschen bodem betreden had. Narvik, zoo werd medegedeeld, bevindt nog steeds in Duitsche handen. Donderdag 25 April zal, zooals wij hebben mede gedeeld, een alarm-oefening voor de luchtbescher ming te Haarlem worden gehouden. Het tijdstip waarop de sirenes zullen loeien, en iedereen volgens de gegeven voorschriften zal moeten handelen, zal natuurlijk niet bekend worden gemaakt. De waarde van zoo'n oefening wordt sterk verhoogd door het onverwachte, dat haar trouwens op dit punt in over eenstemming brengt met de werkelijkheid. Hopelijk zullen wij die werkelijkheid in dit land nimmer beleven, maar niemand weet dat met zekerheid. En daarom is het noodig, op alle mogelijkheden voor bereid te zijn. Het is niet genoeg dat de weermacht dat is; de burgerbevolking moet het ook zijn. In haar eigen belang. Daarom wordt dezerzijds ook nog eens extra aangespoord tot algemeene medewerking. De Commissaris van Politie heeft dat in een stuk, dat wij in ons nummer van Zaterdag gepubliceerd hebben, reeds gedaan. Hij heeft daarin uiteengezet wat van ieder verlangd wordt. Het is heelemaal niet moeilijk of ingewikkeld, maar het moet prompt uitgevoerd worden. Wij hebben boven dat stuk gezet „Uitknippen en bewaren" en ik raad menschen, die daar nog niet voor gezorgd hebben, aan het alsnog te doen. Want anders zullen er weer wezen die het vergeten zijn of meenen te mogen afgaan op praatjes van anderen. Die zijn als regel onvolledig of over dreven, hetgeen in beide gevallen wil zeggen: on juist. Men moet het zelf weten. De Commissaris heeft aan het slot van zijn stuk geschreven: „Laat de stok achter de deur, in den vorm van een zware straf, gesteld op het niet medewerken aan de alarm oefening, niet gebruikt behoeven te worden". Die waarschuwing worde hier ook nog eens in herinne ring gebracht. Het zal niet baten aan te komen met geleuter in het genre van: „Ik wist er niets van", aangezien dat onzin zal wezen. Het moge ons verheugen dat de burgemeester van Haarlem tot het houden van deze alarm-oefening heeft besloten. Wie nog niet inziet dat de gebeurte nissen in Europa al dergelijke maatregelen niet al leen rechtvaardigen, maar noodzakelijk maken is een ezel of een struisvogel. Slaagt deze oefening goed, dan zullen er toch nog wel onvolkomenheden aan den dag treden. Men kan moeilijk anders verwachten. Ik hoop dat dus spoedig tot een volgende zal worden overgegaan. Wellicht zou het ook nuttig zijn er eens een te hou den op een on verwachten dag, hetgeen weer wat meer tegenwoordigheid van geest vereischt dan een onverwacht tijdstip op een tevoren vastgestelden dag. Hoe meer initiatief de gemeentebesturen op het gebied van de luchtbescherming toonen, hoe beter. En hoe meer zij de menschen vertrouwd maken met de mogelijkheid van alarm, hoe beter ook dat zal zijn. Dat zal tot aanpassing, rustiger zenuwen en minder'vatbaarheid voor onzinnige geruchten leiden. Het zal daarbij uitwerken dat vele menschen met gemoedsrust het houden van alarm-oefeningen door het leger verduren. Want daar ontbreekt nu ook nog wel wat aan. Alle onderdeelen van gemobi liseerde legers houden af en toe alarmoefeningen en zou dat anders kunnen? Neen, natuurlijk met, want dat hoort logisch bij de oefening der troepen. Tijdens den wereldoorlog, toen ons leger eveneens gemobiliseerd was, gebeurde het ook telkens. Ik hel) zelf menige alarm-oefening meegemaakt en in Bra bant werd de bevolking er zeker niet door ver schrikt. Deze dacht heusch niet dat er iets ergs op til W3S. Als het midden in den nacht gebeurde en' het alarmsignaal met zijn gejaagde opeenvolging van tonen door de dorpen schalde draaide de be volking zich weer eens lekker in bed om en sliep weer in. Zoo gemakkelijk als toen heeft de burgerij het niet meer. Zij moet nu zelf aan alarmoefeningen voor de luchtbescherming deelnemen. En misschien zou het wel goed zijn er ook eens een 's nachts te houden. Waarom niet? Het zou zijn goede uit werking hebben en de noodzaak van gereedheid ook op dit gebied doen beseffen. Van onze regeering, hoe actief die ook op het ge bied der landsverdediging moge geweest zijn en nog is, is ten aanzien van de luchtbescherming weinig uitgegaan. Het conflict tusschen den minister van Binnenlandsche Zaken en de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming heeft daarvan verleden week nog eens een indruk gegeven. Blijkbaar heeft die ver eeniging ook haar feilen, maar daartoe behoort niet gebrek aan activiteit en goeden wil. In dit blad is er ook al voor dat conflict her haaldelijk de aandacht op gevestigd dat het ont breken van algemeene richtlijnen van de zijde der hoogste overheid en van algemeene inspireerende leiding de ontwikkeling der luchtbescherming heeft geremd en benadeeld. In dat tekort zal als nog voorzien moeten worden. Het is dringend noo dig dat daar verandering in komt. Intussehen is gemeentelijk initiatief voortreffelijk en kan op korten termijn tot groote verbetering leiden. Maar die algemeene voorschriften en die actieve lei ding uit Den Haag moeten er komen! R. P. Amerikaansche vlootbasis in de Caraïbische Zee? WASHINGTON, 16 April. De vlootautoriteiten bevelen aan een nieuwe basis te vestigen in het zuidoosten van de Caraïbische zee, teneinde veilig te zijn tegen een eventueele invasie. (United Press). DE TURKEN „SPORTPLICHTIG". Het Turksche staatsblad publiceert thans de wet over de verplichte sportbeoefening voor mannen en vrouwen. De vrouwen zijn tot 30 jaar „Spor'tplichtig", de mannen tot 45 jaar. Men moet drie tot vier uur per week sportbeoefenen. Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat het vliegveld te Stavanger gisteren opnieuw gebombardeerd is. Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt hierover: „De verkenning van de Noorsche kust is den geheelen dag voortgezet. Den on- Duitsch legerbericht Geen Engelsche landings pogingen in door de Duitschers bezette gebieden. BERLIJN, 16 April (D.N.B.) Het opper commando der weennacht maakt bekend: Ook op den 15den April zijn op geen enkele plek in de door Duitsche troepen bezette zönes Engelsche landingspogingen ondernomen. Op den ochtend van den 15den April onder namen de Engelschen een luchtaanval op Nar vik, welke zonder resultaat bleef. De bewegingen van sterke Engelsche zee strijdkrachten, waaronder ook transport schepen zijn waargenomen, werden in de wateren van Narvik en voor Harstad bevestigd. In de zóne van Drontjhem en Bergen is de dag kalm veiioopen. Amerika en de Europeesche oorlog. Deelneming volgens de „Washington Post" onvermijdelijk. NEW-YORK, 16 April. (Havas) Amerikaansche militaire deskundigen gelooven, aldus schrijft de correspondent van de New-York Post" te Washing ton, dat de Vereenigde Staten, welke politieke partij bij de verkiezingen ook zal zegevieren, bin nen anderhalf jaar in der oorlog betrokken zullen zijn. Na zeven maanden oorlog, schrijft hij, zijn de deskundigen meer dan ooit er van overtuigd dat deelneming der Vereenigde Staten onvermijdelijk is. In het land begint een „interventionistische geest" merkbaar te worden en dit is het gevolg van de reactie, veroorzaakt door den Duitschen inval in Noorwegen en Denemarken. Noorsche vliegers in Zweden geïnterneerd. Zeven toestellen kwamen over de grens. STOCKHOLM, 15 April. (Zweedsch Tel. Ag.) De regeeringspersdient deelt mede dat zeven Noor sche militaire vliegtuigen op Zweedsch gebied zijn geland. De toestellen zijn in beslag genomen en de vliegers zijn geïnterneerd. Men ziet overal weer verhuiswagens staan, Van menschen die komen en menschen die gaan. Dit is het seizoen, zooals ieder jaar weer, Van 't meest intensieve verhuizingsverkeer. Een buurman gaat weg en er wordt door de buurt, Nieuwsgierig naar de tapissière gegluurd; 't Is jammer, het was wel een aardig gezin, Je wist wat je hadt, maar wie komt er nu in? Of wel: nou, die zijn we dus eindelijk kwijt, Vijf jaar naast die menschen, dat was me een tijd. Een buurman verschijnt en de buurt gaat te gast Met blikken op hem en zijn vrouw (maar gepast!) Op 't eerste gezicht is de indruk niet kwaad. Maai- 't blijft toch maar afwachten of het straks gaat. Er wordt weer verhuisd, 't is het drukke seizoen, En daarmee is zoo een en ander te doen. Niet alles kan mee, er moet heel wat van weg En dat op zichzelf eischt een boel overleg. Het wordt spoedig kaal en dan kaler dan kaal, En vader gebruikt soms wat krachtige taal, En moeder zit soms met de handen in 't haar, Hoe krijgt ze op tijd 't nieuwe huis nu nog klaar. Zij komt er vandaan of zij rent er naartoe En 's avonds is moeder nog moeder dan moe. Verhuizen kan leuk zijn, maar 't is buiten kijf Een hevig kortstondig vermoeiend bedrijf; En in dit seizoen wordt er druk aan gedaan, Door menschen die komen en menschen die gaan. P. GASUS. De krant staat vol nieuws. De krant staat ook vol Groentjes. Die bevatten ook nieuws. Lees ze goed en plaats er bij gelegenheid zelf eën. Voor het eerst sinds 1931 De daling van het werkloozenaantal te Haarlem zet zich gelukkig nog steeds voort. In de. afgeloopen week gingen weer 213 werkloozen aan den ar beid. Er zijn thans te Haarlem nog 3909 werkloozen. Het is voor het eerst sinds 1931 dat dit aantal beneden de vier duizend is gekomen. Er zijn thans 1409 werkloozen minder dan in 1939 en 2373 minder dan in 1931, het jaar van de grootste werkloosheid. Het ziet er naar uit dat de bedrijvigheid op de arbeidsmarkt te Haarlem nog wel eenigen tijd zal voortduren daar er in verband met het voorjaar nog steeds meer menschen aan het werk gaan. Mijnen drijven op onze kusten aan. Hei woord is aan Nelson; Een dapper man loopt niet meer gevaar dan een lafaard. „Vergissing der Duitschers". Zweedsche pers over den weerstand der Noren. STOCKHOLM, 16 April. (Zweedsch Tel. Ag.) In een artikel, gewijd aan den Noorschen legen- stand, schrijft het blad „Social-Demokraten": De Duitschers hebben zich zwaar vergist in hun berekening wat betreft de krachtige wil en de lief de voor de vrijheid, welke de Noren zoowel als de Zweden bezielt. Dat de Noren niet gereed wa ren, komt niet door een gebrek aan vaderlands liefde of aan vrijheidsgeest, doch door een helaas overdreven vertrouwen in de eerbiediging der neu traliteit van de kleine landen door de andere mo gendheden en in de oprechtheid van de verzeke ringen welke zij jegens Noorwegen hebben geuit. De Duitschers hebben zich thans rekenschap gegeven van hun vergissing en de regeering-Quisling ver vangen door een nieuw .Marionettebewind", ten einde den passieven tegenstand der bevolking te overwinnen. Doch het is te voorzien, dat ook de nieuwe poging zal mislukken. Het is een funda- menteele vergissing te gelooven dat honderd jaren van vrede de Noren en Zweden zouden hebben kunnen demoraliseeren en him een geest van laf heid en capitulatie zouden hebben bijgebracht. De Duitsche dreiging, dat elke tegenstand met alle middelen gebroken zal worden, zal de dap pere Noren niet doen bukken. De Zweedsche pers moet verklaren dat de Zweden in dergelijke om standigheden evenzoo zouden handelen. Blijde gebeurtenis aan liet Deensclie Hof. Prinses Ingrid schenkt het leven aan dochter. KOPENHAGEN. 16 April. (Deensch Tel. Ag.) Kroonprinses Ingrid heeft hedenmorgen het leven geschonken aan een dochter. Moeder en kind verkeeren in goeden welstand. Geruchten over Groenland. Bezetting door Canada? WASHINGTON, 16 April. Aanhoudende, maaf niet bevestigde geruchten willen dat Canada spoe dig Groenland zal bezetten. Het State-department seide van niets te weten. Iemand, die nauw contact houdt met de Canadeesche legatie, twijfelde eraan, maar achtte het logisch in verband met de Duitsche bezetting van Denemarken. Ook van de zijde van de Britsche legatie werd het niet onwaarschijnlijk ge acht, maar men was van bestaande plannen niet op de hoogte. De geruchten zijn de vorige week ontstaan, toen Roosevelt tijdens een persconferentie Groenland iter sprake bracht en erop zinspeelde dat hij dit land Sneer Amerikaansch dan Europeesch achtte. Een Britsche bron wijst erop dat de geallieerden Groen land wellicht niet zullen bezetten, maar er alleen <en vlootbasis zullen vestigen, die snel zou kunnen optreden voor het geval Duitschland een poging zou doen om er te landen. (United Press). Tarwe mag niet in Roemenië worden uitgevoerd. BOEKAREST, 16 April (Reuter). De Roemeen- sche regeering heeft besloten, den uitvoer van tarwe te verbieden. De reeds gesloten contracten zullen niet onder dit verbod vallen. Ook zijn maatregelen genomen om den uitvoer van zonnebloempitten die tot dusver in groote hoeveelheden door Duitschland werden gekocht, te verbieden HEDEN: 12 PAGINA'S. pllllllllllllllllllllllllllllIIIIIB R. P.: Alarmoefening. pag. 1 G. J. Kalt: Chr. Gem. Zangver. „Het Noorderkoor". po. 4 K. de Jong: Haarl. Gem. Koor zong Bach's Magnificat. pag. 4 H. D. Vertelling: Jantje's ultimatum pag. 4 Van onzen Londenschen correspon dent: Een week van „ups and downs" in Londen. pag. 5 L. B.: Uit de geschiedenis van Noor wegen. pag. 5 Damrubriek pag. 6 J. B. Schuil.' Afscheidsavond Ilse Meudtner. pag. 11 Laatste Berichten op pagina 7 Tijdens veelvuldige Britsche luchtaanvallen op Stavanger werden twee Lockheed vliegtuigen neer geschoten. Ten noorden van Christansand nabij Evjemön hebben na een korten aantval van Duit sche troepen 150 officieren en 2000 manschappen der derde Noorsche divisie de wapens neergelegd. De beweging der Duitsche troepen in de zóne van Oslo verliepen stelselmatig. De pacificatie van zuidoostelijk Noorwegen maakt nieuwe vorderingen. 36 stukken geschut werden hierbij buitgemaakt. De oorlogsmarine heeft in Drontjhem, Bergen en Sta vanger verdere maatregelen genomen tot beveili ging van de havens en den kustbewakingsdienst versterkt. De bestrijding van de duikbooten werd voort gezet, zoodat de operatie mogelijkheden voor vij andelijke onderzeeërs opnieuw meer beperkt zijn geworden. Het luchtwapen zette zijn verkenningsvluchten boven de Noordzee en aan de Noorsche westkust tot aan Narvik voort. Een Britsch vliegtuig, dat de Duitsche Bocht probeerde binnen te vliegen, en in de monding van de Weser zonder succes bommen liet vallen, werd ten noordoosten van Helgoland door een toestel van het jachteskader Schumacher, in een luchtgevecht neergeschoten, waarmede dit eskader zijn zeventigste luchtoverwinning behaalde. Een andere Britsche machine is in den westelijken ingang van het Skagerrak door Duitsche jagers ten val gebracht. Een Duitsch toestel is van een vlucht tegen den vijand niet teruggekeerd.. Aan het westelijk front bedrijvigheid van artil lerie en verkenningsafdeelingen. In het grensge bied Valk ten oosten van de Moezel, in de streek van Spichern en tusschen Pfalzer Wald en den Rijn, werden vijandelijke voorposten met sterke verliezen voor den vijand teruggedreven. Het Fransche legerbericht. PARIJS, 15 April (Havas). Het avondleger- berieht luidt: „Levendige plaatselijke botsingen: een ten oosten van den Moezel, een andere aan de grens van den 1 Palts tusschen twee onzer verkennersgroepen en vijandelijke detachementen". Tengevolge van den storm zijn weer ver schillende mijnen losgeraakt en naar onze kust gedreven. Te Petten zijn vanmorgen vier mijnen aan gespoeld. Twee der mijnen zijn lek geslagen en tusschen de in zee loopende steenen dammen gezonken. Aangezien zij door zand en klei be dolven zijn, acht men het gevaar, dat zij op leverden, grootendcels geweken. De twee an deren mijnen liggen op het strand en zullen worden gedemonteerd. Een kilometer ten Noorden van Egmond aan Zee is een mijn en twee kilometer ten zuiden van Eg- mond zijn twee mijnen aangespoeld. Zij zijn onder militaire bewaking gesteld. WAT AAN DEN DUITSCHEN INVAL VOORAFGING. STOCKHOLM 16 April (Havas). Het Noorsche Telegraafagentschap deelt in een memorandum over den toestand mede dat op hetzelfde tijdstip, dat de Duitsche troepen Noorwegen binnenrukten, de Duitsche gezant de regeering te Oslo een nota met twaalf eischen overhandigde. Deze twaalf eischen kunnen als volgt worden samengevat: 1. De regeering en het volle van Noorwegen moe ten zich beslist van elk verzet tegen de Duitsche operaties onthouden. 2. De Noorsche regeering moet het Noorsche leger opdracht geven met de Duitsche troepen vriend schappelijke betrekkingen aan te knoopen. 3. Alle middelen zullen ter beschikking van de Duitsche troepen worden gesteld om de veiligheid van Noorwegen te verzekeren. 4. Aan het Duitsche opperbevel moet een gede tailleerd document over de mijnversperring worden gezonden. 5. Het Noorsche grondgebied zal zoo noodig ver duisterd worden om luchtaanvallen te weerstaan 6. Alle telefoon-, telegraaf- en spoorwegverbin dingen zullen onder Duitsch toezicht worden gesteld. 7. Aan Noorsche koopvaardijschepen zal verboden worden, de havens te verlaten. 8. Noorsche loodsen zullen instructie krijgen, zich Kohf maakt Hitler's woorden tot de zijne. ter beschikking van de Duitsche marine te stellen. 9. De telefonische, telegrafische en postverbindin gen zullen tot nader order verbroken worden. 10. De pers en de radio zullen onder Duitsche controle worden gesteld. 11. De verkoop van oorlogsmateriaal buiten de Noorsche grenzen zal verboden worden. 12. Er zal van codetelegrammen gebruikt gemaakt worden om te verhinderen dat de tegenstanders van het Rijk bepaalde berichten in handen krijgen. De Noorsche minister van buitenlandsche za ken Koht verklaarde dat een land, dat op zijn onafhankelijkheid prijs stelde, dergelijke voor waarden niet kan aanvaarden en hij herinnerde hierbij aan de woorden van Hitier, dat „een land, dat zonder slag of stoot voor geweld buigt, geen aanspraak kan maken op het recht om te levèn." Een andere belangwekkende passage van het me morandum heeft betrekking op den stap van den Duitschen gezant bij den koning van Noorwegen, op het oogenblik waarop de groote aanval op El- verum werd ingezet. De gezant drong formeel aan op benoeming van de regeering-Quisling, overeen komstig den uitdrukkelijken wensch van het Duit sche staatshoofd. De koning antwoordde „dat ma joor Quisling niet het vertrouwen van het volk ge noot en dat het niet meer dan een regeering van het genre-Kuusinen zou zijn. De Duitsche gezant stelde daarop minister Koht de vraag, of Noorwegen tegenstand zou gaan bie den. Koht antwoordde dat Noorwegen inderdaad allen mogelijken tegenstand zou bieden. De Zweedsche jeugd roert zich. Manifest van drie partijen. STOCKHOLM, 16 April (Zweedsch Tel. Ag.) De jeugdorganisaties van de conservatieve, de liberale en de sociaal-democratische partij te Stockholm hebben een gemeenschappelijk manifest uitgegeven, waarin zij, verwijzende naar de gebeurtenissen in Noorwegen, eischen, dat het optreden tegen verra ders krachtig zal worden voortgezet. Elke neiging tot verraad en capitulatie moet zonder mededoogen worden bestreden. In dit kritieke uur schaart het geheele land zich in rust en vertrouwen rondom de regeering, vastbesloten de democratie, de nationale onafhankelijkheid en de vrijheid van het vaderland te verdedigen. Dit is de eerste maal dat de drie partijen een ge meenschappelijk manifest hebben uitgegeven.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1