Z)esttiid in Zuidoost 1loocweyen- Kongsvinger wordt dapper door de Noren verdedigd AGENDA. Zoo kan ik het zelf niet DINSDAG 16 APRIE 1940 HAARDEM'S DAGBLAD 2 Halden weer door de Duifschers ontruimd? Reuter verneemt uit Stockholm, dat de. Duit- schers in Noorwegen aan het Zuid-Oostelijk front aanzienlijke plaatselijke successen boeken. Zij pro- beeren de Noorsche troepen, die met een flank dicht tegen de Zweedsche grens worden gedrukt, „op te rollen". Het einddoel schijnt daarbij te zijn noordwaarts op te rukken en de Noren terug te dringen in de bergachtige streken. De toestand te Kongsvinger wordt kritiek geacht. Volgens „Social Democraten" hebben de Duit- sehers er naar schatting minstens 16.000 man. De val van de stad wordt spoedig verwacht, ondanks den dapperen tegenstand der Noren. Militaire krin gen verklaren evenwel dat deze snelle successen weinig tellen, tenzij voortdurend versterkingen worden gezonden. Voorts wordt uiteengezet dat de Duitschers zware artillerie en andere voorraden moeten hebben, welke niet door de lucht kunnen worden vervoerd. Gezegd wordt, dat de Duitschers reeds met een benzine tekort beginnen te kampen en dat Zondag twee vliegtuigen in Zweden wegens benzinegebrek noodlandingen hebben moeten maken. Volgens den correspondent van „Aftonbladet" te Kongsvinger gelooft men dat de Duitschers op zes mijl van Kongsvinger zijn aan den spoorweg van Stockholm naar Oslo. Zij wenschen de spoorweg verbinding af te snijden. Gemeld wordt dat Duit- sche troepen zich ook in de streek van Skarnes op 12 mijl ten Westen van Kongsvinger ophouden Bij Elverum wordt de strijd voortgezet. Verklaard wordt, dat de Duitsche troepen Kornsjö, een grens station in het uiterste Zuid-Oosten van Noorwegen, dat zij hadden bezet, hebben ontruimd. De Duitschers zijn volgens dezen correspondent op Halden by de kust teruggetrokken. Zij vreezen een verrassing van de zijde der Noorsche troe pen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede dat tijdens de operaties der Duitsche troepen ten Zuid-Oosten van Oslo bij het bedwingen van den Noorschen tegenstand 300 gevangen zijn gemaakt en zeven stukken geschut, vele geweren en munitie zijn buit gemaakt. Een in het gebied van Christiansand gestation- neerd. Duitsch bataljon, zoo bericht het N.N.B. verder, is bij den opmarsch in den loop van den dag op sterke Noorsche strijdkrachten gestooten. Het betrof hier drie Noorsche bataljons, welke door" aVtïllêrfé waren versterkt. Ondanks de grootere getalsterkte hebben de Duitsche troepen aangevallen. Na een kort gevecht hebben de Noren de wapenen neergelegd. 150 offi cieren en 2000 man hebben zich overgegeven. Bij de bezetting van Hönefodss door de in het gebied van Oslo opereerende Duitsche troepen is de kruitfabriek aldaar bezet. Op het Noorsche oefen terrein Hvalsmön en in de wapenfabriek van Kongs- berg is 'n groote hoeveelheid lichte en zware wapens in beslag genomen. De wapens, die te Kongsberg in Duitsche handen zijn gevallen, bestaan in hoofdzaak uit geweren, machinegeweren, een groot aantal kanonnen van 2 c.m. en talrijke stukken luchtdoelgeschut van 40 m.m. Met het oog op den geringen omvang der Noorsche wapenfabricage is dit resultaat van bij zondere beteekenis. De omroep te Oslo heeft medegedeeld, dat de arbeiders der marinewerven te Oslo zich heden ochtend op het werk moesten aanmelden. De Noorsche radiozender Notodden. die de laat ste dagen zijn anti-Duitsche uitzendingen heeft voortgezet, is door de Duitsche troepen opgeblazen. DUITSCHE PARACHUTISTEN GEDAALD. De zender van Stockholm heeft een bericht van den radiozender der Noorsche regeering bekend gemaakt waarin wordt verklaard, dat Duitsche parachutetroepen bij Dombaas, een knooppunt van spoorwegen, zijn gedaald. DUITSCHE TEGENSPRAKEN. Het Duitsche Nieuwsbureau ontkent dat de Duit sche luchtmacht opdracht heeft koning Haakon van Noorwegen persoonlijk te achtervolgen, zooals beweerd moet zijn. Ook is niet waar, zooals in een onder den naam van koning Haakon uitgegeven op roeping aan het Noorsche volk werd verklaard, dat de Duitsche luchtmacht de burgerbevolking van Noorwegen aanviel met mitrailleurvuur en bommen. Volgens het D.N.B. bewijst dit dat ofwel de naam van koning Haakon wordt misbruikt, ofwel dat hij verkeerd voorgelicht wordt door onver antwoordelijke raadslieden. De Noorsche regee- rings-„camarilla", welke ten noorden van Oslo een strijd zonder hoop op succes voert tegen de Duitsche troepen sleept koning Haakon als een ge- (Adv. Ingez. Med.) Heden: DINSDAG 16 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: Feestconcert Zang en Vriendschap. 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De dag breekt aan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Zijn laatste jeugd". Op het tooneel: Indiaansch intermezzo Sioux Dakota's. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Moordzaak Franchetti" 2.30 en 8.15 uur. Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 urn-. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. WOENSDAG 17 APRIL Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Palace 2.30 en 8.15 uur.) Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. vangene mee. Bij de vlucht door de wouden in het noorden kan de koning zich geen juist beeld schep pen van den toestand in Noorwegen. Overal, waai de Duitsche troepen zich bevinden, is het rustig. De Engelsch-gezinde machthebbers doen een laatste wanhopige poging. Zij maken misbruik van den naam van koning Haakon om de Duitsche weer macht en in het bijzonder de luchtmacht, welke zich streng houdt aan de bepalingen van het vol kenrecht, te beschimpen en het eigen volk te misleiden, aldus het D.N.B. Ilaliaansche pers geeft DnitschlaiHl de beste kansen. Aan troepenlandingen der geallieerden weinig beteekenis toegekend. ROME, 16 April. (Stefani). De Ita- liaansche bladen vermelden uitvoerig dat in weerwii van de berichten uit Londen over de landing van geallieerde troepen in Noorwegen de Duitschers niet alleen alle be zette punten behouden, doch de bezetting nog methodisch in het geheele land uit breiden. De „Popoio di Roma" schrijft dat ondanks de Britsche beweringen over de beheersching van het Skagerrak door de geallieerden zeer aan zienlijke Duitsche troepentransporten die zee blijven oversteken en versche troepen en oorlogs materiaal naar Noorwegen brengen. De toestand in Noorwegen ontwikkelt zich steeds meer ten voordeele van Duitschland. Het blad hecht geen groote beteekenis aan de landingen der geal lieerden in Noorwegen-en voegt er aan toe dat men lang zal moeten wachten, voordat er een strijd te land tusschen de geallieerden en de Duitschers in Noorwegen zal uitbreken. Waar schijnlijk zullen de tijd en de Duitsche initiatie ven dien oorlog onmogelijk maken. In antwoord op het Parijsche „Journal", dat Noorwegen en Zweden thans wel bitter moe ten betreuren, niet de wapens voor Finland te hebben opgenomen, schrijft de Popoio d'Italia" dat dit een overbodig verwijt is, omdat indien de beide Scandinavische landen gewapende hulp aan Finland hadden verschaft, dit de be zetting van hun gebied door de geallieerden zou hebben meegebracht. Duitschland zou daarop verplicht geweest zijn op te treden en daar ook Rusland hierin iets te zeggen had. zou de zaak noch voor Finland, noch voor Noorwegen, noch voor de geallieerden goed zijn afgeloopen. Het „Journal" betoogde dat dit een les is voor de neu tralen van de Westelijke groep alsmede voor die van het Donaubekken en van den Balkan. Maar, antwoordt de „Popoio dTtalia", de neutralen zijn ervan overtuigd dat de beste neutraliteit daarin bestaat niet te luisteren naar de raadgevingen van de geallieerden. RING KENNEMERLAND VAN HET VERBOND. Donderdagavond 18 April a.s. vindt de Lente samenkomst van den Ring Kennemerland van het Nederlandsch Verbond van Christen Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen in het Jeugdhuis te Bloe- mendaal plaats. De leiding van den avond berust bij mevr. M. WaardenburgLindeyer, terwijl mevr. M. Poley Wessels (mejuffrouw Joh. Ekring is verhinderd) zal spreken over het Jeugdwerk onder Javaansche en Chineesche meisjes en twee aange sloten vereenigingen een stukje zullen opvoeren. In de pauze is gelegenheid om te profiteeren van de handwerktafel der Plaatselijke Federatie Haar lem. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Korps Vrouwelijke Vrijwilligers. Financiëele hulp gevraagd. De ecnige weken geleden gehouden propaganda- avond heeft tot resultaat gehad, dat reeds ruim 600 vrouwen uit Haarlem en omstreken tot het K.V.V. zijn toegetreden. Het meerendeel van haar gaf zich op als werkend lid; d.w.z. dat zij zich reeds nu en in elk geval in tijden van nood, beschikbaar stellen gedurende drie uren per etmaal voor de gemeenschap werkzaam te zijn. Thans doen wij een extra beroep op diegenen onder de vrouwen, die, om welke reden dan ook. eigen tijd cn krachten met kunnen geven. Dat wil daarom niet zeggen, dat gij zijt uitgesloten van een taak, die alle vrouwen moet omvatten. Ook voor u is een plaatsje in het K.V.V. Voor het werk van al die anderen, is uw steun onmisbaar; door uw financieele hulp helpt gij haar taak mogelijk te maken, te vergemakkelijken en geheel tot haar recht te doen komen. Deze stille medewerking beteekent voor het K.V.V. een groote moreele steun en is onontbeerlijk. Als contribueerend lid maakt gij dan deel uiti van het K.V.V. Door een gift in eens of een jaar- lijksche contributie (minimum f 250) steunt gij in hooge mate de taak die de vrouw van heden zich in de gemeenschap heeft gesteld. De giro-rekening van het K.V.V. is no. 378914 ten name van de penningmeesteresse J. H. Springer. Haarlem. De financieele commissie: B. E. HARMENS, A. J. VAN DER ELST—KNIP. D. DORHOUT MEES. J. RAHUSENFEITH. C. M. HEERKENS THIJSSEN. Verwachting geldig van hedenavond lol morgen- ivond ongeveer 19 uur: kans op nachtvorst, overdag nog plaatselijke buien cn vrij koud, meest matige wind uit westelijke richtingen. rHERMUM ETERSTAND Hoogste gisteren F 48 Laagste hedennacht F 44 Hoogste heden F 45 Het weer in ons land wordt nog voortdurend be- hecrscht door de depressie, waarvan de kern zich over Scandinavië moet bevinden. In de afgeloopen 24 uur zijn weer buien gevallen, waarbij regen, sneeuw en hagel voorkwam, plaatselijk gepaard met onweer. Maastricht meldt met 7 mm. de grootste hoeveelheid neerslag. Daar hedenmorgen de IJslandsche berichten ont breken, is het niet mogelijk, om een conclusie te trekken over het al of niet voortduren van depressie activiteit. In de randstaten is lichte neerslag geval len doordat het storingsfront van de genoemde de pressiekern daar passeerde. Over den Balkan bevindt zich een hoogedrukge- bied van 1022 mbar. Overigens blijft de luchldruk- vcrdeeling in het Middellandsche Zeegebied vlak. Het maximum bij de Azórën'is weinig veranderd. In de kern komen luchtdrukwaarden van omstreeks 1025 mbar voor. BAROMETERSTAND: Vorige stand 749 m.M. Stand van heden 751 m.M Neiging: Vooruit Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333 Dat zegt de zelfbehanger als hij ziet hoe keurig mooi onze menschen een kamer behangen voor ƒ4.50 of 1 5.50 met het behang erbij. Kom eens behang uitkiezen aan de rollen DEBEHANGCENTRALE GIERSTRAAT 65 HAARLEM TELEFOON 18401 (Adv. Ingez. Med.) Scherp toezicht op vreemdelingen in Indië. BATAVIA, 15 April. (Aneta/ANP). Het lid van den Volksraad, de heer Van Helsdingen, richtte een schriftelijke vraag tot de regeering, waarin hij er op wijst, dat, volgens berichten in de pers, in Noorwegen de leden van de Duitsche kolonie mili tair georganiseerd en van opdrachten voorzien zijn geweest. Voorts zouden voor elk militair object, vliegveld of radio-station reeds lang tevoren in- landsche Duitsche bezettingsdetachementen zijn aangewezen, en zouden deze, gebruikmakend van hun plaatselijke kennis en van het feit dat er blijkbaar geen voorzorgsmaatregelen tegen hen waren getroffen, den Duïtschen overval hebben voorbereid en aan de uitvoering daarvan hebben medegeholpen. Duitsche toeristen zouden zich aan soortgelijke feiten hebben schuldig gemaakt. In verband met e.e.a. vraagt de heer Van Hels dingen, of de regeeringbereid is: Inlichtingen in te winnen of deze berichten in hoofdzaak juist zijn. en zoo ja, een scherp toezicht te doen houden op alle in Ned.-Indië gevestigde onderdanen van belligerente mogendheden, gezien de ervaring in Noorwegen in de eerste plaats op Duitschers; Indien bij hen voorhanden, bij hen alle wapens te doen innemen, alle vreemdelingen in Indischen dienst, ook al zijn zij Nederlandsche onderdanen, en speciaal die op de kwetsbare en belangrijke posten gesteld, buiten de mogelijkheid te plaatsen om de Ned.-Indische overheid te schaden; In het bijzonder den aard en inhoud van de z.g. Liebesgaben, welke de bemanningen van de in In dische havens liggende schepen ontvangen, te doen onderzoeken; En, voor zoover deze maatregelen niet kunnen worden toegepast zonder b.v. afkondiging van den staat van oorlog of van beleg, een zoodanigen toe stand in het leven te roepen OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 18 April zal in de Begijnhof kapel. aan het Begijnhof te Haarlem spreken de heer J. A Bruyn uit Wassenaar, hiertoe uitge- noodigd door het comité voor Opwekkingssa menkomsten. Hij zal behandelen „Het hemelsch visioen" uit Openbaringen 4 en 5. Het Christ. Gemengd Koor ..Haarlem", dir. de heer E. van Zoest, zal den avond door zang opluisteren. Op 25 April zal de heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist spreken over het onderwerp: ..Wanneer komt de Groote Ver drukking? en Komt de Gemeente in de Groote Verdrukking?" Verbeten* 11 van de haven van Delfzijl. Kosten op 300.000 geraamd. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van hel verkeersfonds voor 1940, waarbij de minister van waterstaat 300.000 vraagt voor verbetering van de haven van Delfzijl. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Sedert het uitbreken van den oorlog heeft het havenverkeer te Delfzijl zich, wegens uit den oor logstoestand voortgekomen gevaren voor de vaart langs Nederland's Westkust sterk ontwikkeld. Daar bij is dit verkeer van een geheel andere structuur geworden. Was namelijk Delfzijl in hoofdzaak een haven, waar de producten, afkomstig van en be stemd voor Noordoostelijk Nederland werden gelost en geladen, (invoer van steenkolen en kunstmest stoffen, uitvoer van stroocarton, ijzeraarde en aardappelmeel), sinds September j.l. is de haven van Delfzijl van beteekenis voor ons geheele land geworden. Over Delfzijl vindt thans de invoer plaats van producten, bestemd voor geheel Nederland, ter wijl ook de uitvoer niet meer een overwegend regionaal karakter draagt. De haveninrichting, en -outillage passen echter niet bij het huidige verkeer. Het algemeen belang vereischt, dat zoo spoedig mogelijk voorzieningen worden getroffen om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden, ontstaan door de toeneming en gewijzigde structuur van het havenverkeer. Daartoe zou noodig zijn, dat de ligplaats voor binnenschepen wordt verbeterd en uitgebreid.'dat een gedeelte van de haven door uitbaggering ge schikt wordt gemaakt als ligplaats voor diepgaande schepen en dat een „antal voorzieningen voor het meren van schepen wox-den getroffen. De uitvoering van deze werken zal vermoedelijk een bedrag van ten hoogste 300.000 vorderen. Incasso-Bank verlaagt ook liet dividend. Het jaarverslag der Incasso-Bank is thans ook, als laatste in de lij der groote Nederlandsche Banken, verschenen. De behaalde resultaten zijn over het algemeen conform aan die der andere bankinstel lingen. De winsten uit het effecten- en emissiebedrijf liepen ver beneden normaal terug, terwijl daaren tegen de rentebaten gunstig beïnvloed werden dooi den gestegen rentevoet op de kapitaal- en geld markt gedurende de laatste vier maanden van het boekjaar. De inkomsten uit incasso, commissie, ef fecten en arbitrage bleef dan ook ruim f 1 mil- lioen ten achter bij het vorig jaar, n.l. f 2 8 millioen in 1939 tegen f 3.8 millioen in 1938. De rente-winst steeg echter van f 2.7 millioen tot f 3.2 millioen. dus met f 5 ton, zoodat uiteindelijk de bruto winst slechts met ruim f 5 ton terugliep. Stellen deze bedrijfsinkomsten dus niet teleur, anderzijds toch werd de netto winst nagenoeg gehalveerd door het feit, dat op effecten en syndicaten f 715.488 moest worden afgegeven tegen het vorige jaar nihil. Hierdoor daalde de netto-winst in totaal van f 2.5 tot f 1.3 millioen Het vorige jaar kon nog uit de netto-winst f 300.000 worden gereserveerd, hetgeen thans achterwege moest blijven, terwijl het dividend van 5 pet. tot 4 pet. verlaagd werd. Met deze dividendverlaging volgt de bank dus het voorbeeld van de Amsterdamsche Bank en de Twentsche Bank. Zooals men weet heeft alleen de Rott. Bankvereeniging het dividend op hetzelfde niveau als 1939 (5 procent) gehandhaafd. Aan de toelichting op de balans en de winst en verliesrekening ontlcenen wij nog het vol gende: Wissels: f 9.745.275, waarvan f 42.089 betaal baar in het buitenland. Tn dezen post is be grepen een bedrag van f 6.999.000, vertegenwoor digende de door handelsdebiteuren aan onze order afgegeven credietpromessen. Effecten cn syndicaten: f 10.960.223. a. Fondsen genoteerd te Amsterdam: obligatiën van Nederlandsche overheidslichamen f 7.870.182, Obligatiën van banken en hypotheekbanken f 104.302, obligatiën van industr. en andore onder nemingen f 1.153.734. diverse obligatiën f 515.100 aandeelen in banken f 119.378* aandeelen van ind. en andere ondernemingen f 464.569; b. Fondsen niet genoteerd te Amsterdam: Div. obligatiën f 35.360, aand. van banken f 71.775. aand. van ind. en andere ondernemingen f 625 818. Debiteuren: f 52.603.330, zijnde het bedrag dat wij te vorderen hebben van onze credietnemers, verminderd met afschrijvingen en reserveeringen. Tevens zijn hieronder opgenomen onze vorderingen tegen schuldbekentenissen van overheidslichamen met n looptijd van langer dan 5 j. (f 105 550). De vorderingen in vreemde munt zijn herleid tegen de laatste koersen in 1939. Deelnemingen: f 1.583.873. zijnde dat gedeelte van ons bezit waaraan het karakter van deelneming in andere ondernemingen moet worden toegekend, alsmede het bedrag onzer vorderingen op die onder nemingen verminderd met afschrijvingen en reser veeringen. Dit bezit is op conservatieve wijze ge waardeerd. Deposito's op termijn: f 7.752.561, zijnde het bedrag der bij ons geplaatste gelden deposito met looptijden van 1 maand en langer. Een bedrag van f 1.820.724 loopt met een opzeggingstermijn van een maand, f 1,653.783 van drie tot tvyaalf maanden, terwijl f 4.278.053 met 'n opzeggingster mijn van een jaar of langer is gegeven. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1890. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOUWARBEIDER SBOND. Door de a[deeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond zijn voor. het dit jaar te 's-Gravenhage te houden Bondscongres de volgende voorsteilen op den beschrijvingsbrief geplaatst: Het congres drage het hoofdbestuur op zijn volle medewerking te verleenen aan den strijd voor den vrede. Iedere actie gericht op het bereiken van den vrede te ondersteunen en zich tot het uiterste te verzetten tegen iedere poging om Nederland aan den oorlog te laten deelnemen. Het congres van den Algemeenen Nederland schen Bouwarbeidersbond drage het hoofdbestuur op er bij het bestuur van het N.V.V. op aan te drin gen, dat er nog meer actie dan voorheen ontwik keld wordt tot verhooging van de steunnormen, in overeenstemming met de stijgende kosten van het levensonderhoud. Het congres benoemde een commissie, welke een rapport samen stelt, waardoor het tariefwerken of onderaannemen gereglementeerd of bij Collec tieve Overeenkomst geregeld wordt; of nog beter: in ons bedrijf onmogelijk wordt gemaakt. LANDAANWINNINGSWERKEN IN DEN DOLLARD. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen. erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor landaan- winningswerken in den Dollard, zich uitstrekkend in de gemeenten Termunten, Nieuwolda, Finster- wolde en Beerta. FEESTAVOND „EENSGEZINDHEID". De Overijselsche-GeldersChe-Drentsche Ver eeniging „Eensgezindheid" organiseerde Zondag 14 April in hotel „De Leeuwerik" een feest avond waarvoor veel animo bestond, hetgeen bleek uit de groote opkomst. In de openingsrede van den voorzitter, den heer G. J. Ensink op Kemna, deelde spreker mede, dat de heer M. Helder wegens gezond heidsredenen als voorzitter had moeten bedan ken. Hij bracht hem hartelijk dank voor het enorme, opbouwende werk dat hij voor de ver- eeniging heeft gedaan, waarna hij mededeeling deed dat op de laatstgehouden jaarvergadering de heer Helder was benoemd tot vice-voorzitter, hetgeen met een luid applaus werd begroet. De tooneelgroep van „Eensgezindheid" voerde dezen avond twee éénacter.s op, nl. „Rika, gaat weg!" spel in één bedrijf, door Piet Mossinkoff en „Koppig", spel in één bedrijf door A. Kim- mel Azn. Oorspronkelijk berustte de regie bij den heer P. J. Lubbers, doch daar deze om gezondheids redenen niet in staat was zijn taak verder te vervuilen werd de heer H. Kraneveld bereid ge vonden de regie voort te zetten. De rollen werden zonder uitzondering goed vertolkt, en dit bleek dan ook door het groote ap plaus dat de tooneelgroep te incasseeren kreeg. Na de opvoering bracht de voorzitter van de tooneelgroep, de heer Winter, beide regie-leiders en de tooneelgroep hartelijk dank. Spreker bood daarna de heeren Lubbers en Kraneveld een bloeiende plant aan, waarna beiden met enkele woorden hartelijk dankten. De avond werd be sloten met een gezellig bal onder leiding van den voorzitter den heer Ensink op Kemna met medewerking van de „The Jolly Jokers". VEREENIGING „GELOOF EN WETENSCHAP*. De zestiende en laatste bijeenkomst van de Ver een. Geloof en Wetenschap" zal plaats hebben Vrijdag 26 April a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem. Het gezelschap SaalbornParser te Amsterdam zal dan opvoeren „Het geheim van de Cottage", spel in drie bedrijven (vijf tafereelen) door Gilbert Lennox en Gisela Ashley. 16 April GOEDE ZAKEN. De N. Z. H. T. M„ die de stoomtramlijn Haarlem—Leiden exploiteerde, maakte een halve eeuw geleden goede zaken. lij April 1890 werd het dividend over 1889 betaald. Het was ƒ18.25 op een aandeel van 250.—, wat dus wil zeggen 7.3 »/o. Voor dien tijd (de rentestandaard was toen 3 2"0een zeer mooie geldbelegging! De maatschappij was ook in staat voor haar personeel een pensioenverzekering te sluiten, waarvoor de geheele premie door haar betaald werd. De stoomtram is ter ziele. Ook de rijke jaren voor de N. Z. H. T. M. behooren tot het verleden, al zal niemand durven be weren dat het zijn oorzaak vindt in het feit, dat de stoomtram door een electrische is vervangen. Helpt mede om liet brandbluscH- materiaal te Haarlem uit te breiden. De heer D. J. A. Westerveld, wethouder van Haarlem schrijft ons: De praktijk in andere landen heeft geleerd aan welke ontzettende gevaren de burgerbevolking is blootgesteld bij aanvallen uit de lucht. Ons land is daarvan tot dusver gelukkig verschoond gebleven, maar niemand kan zeggen wat er nog zal gebeuren, want recente gebeurtenissen hebben getoond, hoe er met de neutrale landen wordt omgesprongen. Het komt er dus op aan, paraat te zijn en niet te wachten tot de nood aan den man is. Een der gevolgen van luchtaanvallen is brand, niet slechts op een plaats in de stad maar op ver scheidene plaatsen tegelijk, want een vliegmachine, die het op een stad voorzien heeft, strooit vele brandbommen uit. De Haarlemsche brandweer is Voor normale omstandigheden goed geoutilleerd, maar niet berekend op vele branden tegelijk, zooals zich dat bij een oorlog kan voordoen. Daarom is uitbreiding van het materiaal dringend noodig, materiaal, dat door een ieder na een korte voorbe reiding kan worden bediend en dat op verscheidene plaatsen in de stad aanwezig is, zoodat bij eiken brand, waar dan ook, direct bluschmiddelen bij de hand zijn. Zulk materiaal zijn de kleine slan genwagens, die in een oogwenk aangesloten kunnen worden, op de brandkranen. De gemeentefinanciën laten niet toe op groote schaal nieuw materiaal aan te schaffen. Hier moet de burgerij zelf te hulp komen: buitengewone om standigheden vereischen buitengewone maatregelen. In Haarlem-Zuid zijn door vrijwillige bijdragen der bewoners gelden bijeen gebracht, waarvan een negental zeer handige slangenwagens gekocht kon den worden. Aanstaande Zaterdag zal dat materiaal in Haarlem gedemonstreerd worden. Moge het goede voorbeeld door andere wijken worden nagevolgd, opdat spoedig ruim brand- bluschmateriaal in de stad aanwezig is. Daarmee kunnen wel geen vliegeraanvallen worden afge wend, maar de ernstige gevolgen van deze bar- baarsche oorlogsvoering kunnen toch tot de kleinst mogelijke afmetingen worden terug gebracht, wan neer de branden snel gebluscht kunnen worden. Het is een ieders dure plicht daartoe naar mate van zijn krachten bij te dragen. Ned. Natuurhistorische Vereeniging Prof. J. J. Jeswict over Bali. v Voor de Ned. Natuurhistorische Ver. (afd, Haarlem en Omstr.) hield prof. J. J. Jeswiet een lezing over Bali. Deze laatste lezing in het seizoen, waarvoor groote belangstelling bestond, werd bij gewoond door dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, burgemeester van Haarlem, den heer J. Ti- deman. oud-gouverneur van de Molukken en mr. J. D. van de Plaat, eere-voorzitter der afdeeling, tevens Tuinbouw en Plantkunde vertegenwoor digend. Prof. Jeswiet gaf eerst een overzicht van de ligging van het eiland Bali, dat wat klimaat en geologische ligging betreft, gelijk is aan Java, zoodat begrijpelijkerwijze ook de flora veel over eenkomst vertoont, al staat die van Bali dan ook onder eenige Australischen invloed. Men vindt ook hier aan de kust de vloedbosschen, voorts de djatibosschen, regenbosschen enz.; de producten cocos. rijst tabak, pisang en zeer veel boom vruchten. De tertiaire kalkgebergten die het vulkanen- gebied van het midden omsluiten, zijn onvrucht baar. Vruchtbaar is de met vulkanische stoffen bedekte vlakte. De heilige waringins. meest in de nabijheid der tempels, behooren mét deze. bij het volk, dat, oorspronkelijk uit Britsch-Indië komend, zijn cultuur en godsdienst heeft weten te handhaven. De bevolking is zeer kunstzinnig, getuige het fraaie houtsnij- en smeedwerk. Ook de tempels zijn vaak zeer fraai bewerkt. Ook weet de Balier op ongelooflijk knappe wijze de mogelijkheden te vinden om het onmisbare bevloeiingswater voor de rijstvelden uit de diepe rivierdalen op te voe ren of door tunnels in de bergen heen te leiden. Prof. Jeswiet had een zeer groot aantal fraaie lichtbeelden, die een duidelijken indruk gaven van het eiland en zijn bewoners. Na de pauze volgden zeer mooie opnemingen van een begrafenisfeest met de verbrandings ceremonie met verbrandingstoren en de verbran- dingskist die meestal den vorm heeft van een rund. De voorzitter, de heer G. A. van Schaik, dankte Prof. Jeswiet hartelijk voor zijn boeiende lezing en sprak den wensch uit, dat ons landje buiten de woelingen mag blijven. De vereeniging zal haar werk dan ongestoord kunnen voortzetten, zij het dan ook met eenige beperking, omdat bijv. verschillende terreinen thans niet toegankelijk zijn voor het houden van excursies. DS. J. PRINS. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad van de Chr. Gcref. gemeente van Haarlem-Centrum aan ds. J. Prins eervol ontslag verleend, zulks in verband met zijn benoeming tot docent aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apel doorn. Ds. Prins, die 28 September 1911 te Nieuwen- dam werd geboren, werd, na zijn opleiding aan de Theol. School te Apeldoorn te hebben geno ten. 31 Oct. 1935 benoemd tot reizend predi kant van de Chr. Geref. Kerk, waartoe de ge meente van Haarlem-Centrum hem beriep. Als ds. Prins straks zijn studies zal hebben be ëindigd, zal hij de eerste docent zijn aan de Apeldoornsche Theol. School, die den weten- schappelijken graad van doctor bezit. DE KWESTIE-CASTRICUM EN DE R.K. RAADSFRACTIE. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de R.K. Staatspartij heeft een buitengewone vergadering gehouden ter bespreking van de kwestie-Castrieum en de RK. Raadsfractie. Besloten werd de kwestie ter beoordeeling van het partijbestuur van de R.K. Staatspartij voor te leggen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2