ff TRAFMAAT VOOR SPIONNAGE 15 JAAR? Aspirin Jongens Minister Gerbrandy stelt wijziging van de wet voor. WEK UW LEVER-GAL 0P doo\tlh.Juós' Werkloosheid eind Maart zeer sterk verminderd. Hooge Raad van Arbeid m f Waarbo rg-Kleeding! INSDK'G 16 XPRïE 194Ö H A"AR CEM'S E A'GBESB 3 VERIIOOGING van de maximumstraf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den Staat en nadere voorzieningen tegen het bekend worden van Staatsgeheimen eft de minister van Justitie bekend gemaakt in een wetsontwerp, dat hij thans bij Tweede Kamer heeft ingediend. De voornaamste strekking van het wetsontwerp is .de maxi- um-straf voor spionnen, welke nu zes jaar bedraagt, op 15 jaar te brengen. Daarnaast wordt bewijslevering vergemakkelijkt. En ook op hem, die b u i t e n het Rijk in Europa zich aan het sdrijf van voorbereiding van een omwenteling in het vaderland schuldig maakt, wil minister rbrandy de Nedcrlandschc strafwet toepasselijk verklaard zien. Aan de memorie van toelichting tot dit wetsont- rp is het volgende oritleend: )e spionnagezaken van de laatste maanden iben aangetoond, dat onder bepaalde omstan- [heden de maximum-straf, in artikel 98 van het tboek van strafrecht gesteld op openbaarmaking aan buitenlandsche mogendheden bekend ma- i van zaken, waarvan de geheimhouding door belang van den staat wordt geboden, te laag is achten. In overeenstemming met een voornemen, ;baar gemaakt ter gelegenheid van de behan- ing van hoofdstuk IV van de rijksbegrooting »r het dienstjaar 1940 in de Eerste Kamer, is de nister te rade gegaan, in hoeverre verliooging inen het kader van de maxima van den eersten sl van het tweede boek van het wetboek van afrecht aanvaardbaar zou zijn. lij is tot de conclusie gekomen, dat een verhoo- ig tot vijftien jaar, gezien de andere artikelen i dien titel, in het bijzonder de artikelen met oge straf-maxima verdedigbaar is, mits gelijk- lig de andere lagere straf-maxima in dezen ti- worden verhoogd. Deze verhoogingen zijn trou- ns ook op zichzelf, gezien het karakter der hier aanmerking komende feiten, wenschelijk. Het werp stelt dien volgens voor om het maximum ai'tikel 98 te brengen op vijftien jaar, dat van artikelen 95, tweede lid. 96, 97a, 100, 103 en te verdubbelen. Aldus blijft de onderlinge ver- ïding tusschen de misdrijven van dezen titel iveel mogelijk bewaard. BESTRIJDING VAN SPIONNAGE. lelijktijdig worden andere wijzigingen en aan- lingen voorgesteld, van belang voor een doel- ffende bestrijding van spionnage. n de eerste plaats brengt artikel 1 eenige redac- ivijzigingen aan in het thans bestaande eenig lid artikel 98, welke wijzigingen onder orristan- heden het bewijs van het misdrijf zullen kunnen gemakkelijken. Men zie met name de invoe- „of redelijkerwijs moet vermoeden", welke bij bestaande artikelen van het wetboek aan- it, en de redactie: „of aan zoodanige personen, gevaar ontstaat dat de inhoud aan een buiten- dsche mogendheid bekend wordt", jaarnaast wordt toevoeging van een tweede lid rgesteld, hetwelk voorbereidingshandelingen fstandig strafbaar stelt met een maximum-straf, reenkomend met het nieuwe maximum, voor leid voor de misdrijven van de artikelen 96, en 103. 'enslotte bevat het ontwerp een eenvoudige aan- iling van artikel 4 van het wetboek, welke zal iverken, dat de misdrijven van artikel 98 ook ier de werking van onze strafwet zullen vallen, iien zij ten nadeele van ons land in het buiten-- id worden gepleegd. Ter verduidelijking van het bovenstaande geven hier den tekst van een aantal der betrokken ttelijke bepalingen uit het Wetboek van Straf- :ht weer. Art. 95 tweede lid luidt thans nog: Hij die door iveld of bedreiging met geweld opzettelijk een van den regeeringsraad verhindert een verga- •ing bij te wonen of daarin vrij en onbelemmerd plicht te vervullen, wordt gestraft met gevan- ïisstraf van ten hoogste zes jaren. Art. 96: De samenspanning tot een der in de ar- elen 9295 omschreven misdrijven (d.i. Ie aan- g op leven of vrijheid van Koning(in) of regent, aanslag om het rijk geheel of gedeeltelijk onder eemde heerschappij te brengen of een deel daar- ji af te scheiden, 3e aanslag op grondwettigen ;eeringsvorm of troonopvolging, 4e aanslag op geeringsraad of diens leden) wordt gestraft met •angenisstraf van ten hoogste vijf jaren. Dezelfde straf is toepasselijk op hem, die met oogmerk om in een der artikelen 9295 om- hreven misdrijven voor te bereiden of te bevor- ren: le een ander' tracht te bewegen om het misdrijf plegen, te doen plegen of mede te plegen, om larbij behulpzaam te zijn of om daartoe gelegen- id, middelen of inlichtingen te verschaffen; 2e gelegenheid, middelen of inlichtingen tot het :gen van het misdrijf zich of anderen tracht te rschaffen; en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) 3e voorwerpen voorhanden heeft, waarvan hij weet dat zij bestemd zijn tot het plegen van het misdrijf; 4e plannen voor de uitvoering van het misdrijf, welke bestemd zijn om aan anderen te worden medegedeeld, in gereedheid brengt of onder zioh heeft; 5e eenigen maatregel van regeeringswege geno men. om de uitvoering van 't misdrijf te voorkomen of te onderdrukken, tracht te beletten, te belem meren of te verijdelen. Art 97a luidt o.m.: Met gevangenisstraf van ten hoogtse vijf jaar wordt gestraft: hij, die met een in het buitenland gevestigd per soon of lichaam in verstandhouding treedt met het oogmerk om zoodanig persoon of lichaam tot het verschaffen van steun aan het voorbereiden, be vorderen of teweegbrengen van omwenteling te bewegen, om een zoodanig persoon of lichaam in het daartoe opgevatte voornemen te versterken of aan 'n zoodanig persoon of lichaam daarbij hulp toe te zeggen of te verleénen, of om omwenteling voor te bereiden, te bevorderen of teweeg te bren gen. Art. 98 luidt: Hij, die opzettelijk bescheiden, be richten of inlichtingen omtrent eenige zaak waar van hij weet, dat de geheimhouding door het be lang van den staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, hetzij aan een buitenlandsche mogendheid mededeelt of in handen speelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. irnstig auto-ongeluk bij Tjikarang. BATAVIA, 15 April. (Aneta-ANP) Bij een auto- igeluk in de omgeving van Tjikarang werd mevr. laauw, echtgenoote van een adjudant-onderoffi- er-administrateur der militaire luchtvaart op Kali jati, op slag gedood. De heer Blaauw en een on- huwde dochter kregen beiden zware hoofdwonden. Wee gehuwde dochters, die eveneens in de auto za- n, mevr. Toonsen en mevr. van Beersum werden :sp. lichtgewond en kregen een zenuwschok. De eer Toonsen, adjudant-onderofficier-monteur bij 'i militaire luchtvaart bleef ongedeerd. Het ongeluk werd veroorzaakt door slippen in een herpe bocht, waardoor de auto in zachte modder eraakte en vervolgens tegen een steenen paal oeg. De heer Blaauw zat zelf aan het stuur. De gewonden werden in de C. B. Z. te Batavia op enomen. Het stoffelijk overschot van mevr. Blaauw werd aar het militaire hospitaal overgebracht. Toeristenverkeer van België naar Nederland vergemakkelijkt. Een „Iaissez-passer" in plaats van een pas. Blijkens een mededeeling van den hêer Th. F. de Meester, lid van het hoofdbestuur van de Al- gemeene Nederlandsche Vereeniigng voor Vreem delingenverkeer in de jaarlijksche vergadering van de V.V.V. Naarden-Bussum, welke gisteravond on der zijn presidium is gehouden, is gisteren een overeenkomst bereikt met de Belgische instanties, waardoor het Belgische toeristen mogelijk zal zijn om een „laissez passer" te verkrijgen, welke 3 of dagen geldig zal zijn, tegen resp. 5 of 10 fres. De A.N.V.V.V. zal voor totaal f 4000 in de Bel gische pers adverteeren en 100.000 vouwbladen verspreiden, waarbij het Belgische publiek er op merkzaam op zal worden gemaakt, dat men ook in Nederland goedkoop zijn vacantie kan door brengen. De V.V.V. Naarden-Bussum zal in België 10.000 vouwbladen verspreiden, waarin in het bij zonder de aandacht op dit deel van het Gooi zal warden gevestigd. Lu oh t verb in cli nji Amsterdam- Brussel tijdelijk gestaakt. Lijn wordt heropend als de verbinding met Scandinavië is hersteld. Reeds onmiddellijk nadat de K.L.M. zich als ge volg van de ontwikkeling van de oorlogsgebeurte nissen in Scandinavië, genoodzaakt had gezien, de luchtverbindingen tusschen Nederland en de Scan dinavische landen stil te leggen, zijn onderhande lingen geopend met de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten over de voorwaarden, waarop een heropening dezer luchtdiensten zou kunnen plaats vinden. Alhoewel uit den aard der zaak een beslissing nog niet kon worden verkregen, hebben deze on derhandelingen geregeld voortgang. Hangende het resultaat der besprekingen heeft de directie der K.L.M. besloten, de luchtverbinding tusschen Amsterdam en Brussel met ingang van 18 April a.s. tijdelijk te staken, met dezen dienst- wer den hoofdzakelijk uit Scandinavië komende tran sito-passagiers vervoerd, een vervoer dat nu ont breekt. De heropening van deze verbinding zal plaats hebben tegelijk met de heropening van de lucht diensten op Scandinavië. Wat is uitlegkabeljauw? Door het tot stand komen van het z.g. kopver- bod waardoor de koopers van rondvisch, van ka beljauw, leng enz. verplicht zijn ter plaatse aan den vischafslag de koppen der visch in te leveren aan de visscherijcentrale komen nog al eens ver gissingen voor. Immers, wat is uitlegkabeljauw? Door den vischhandel wordt onder uitlegkabel jauw verstaan, die visch, die uitgespreid op de markt verkocht wordt. Het eenige afdoende middel om vergissingen en verbalen te voorkomen, is dit: kabeljauw en an dere rondvisch die in aanmerking komt om ont- kopt te worden, diene gewogen te worden en in halkisten verkocht. De moorrl te Leirlsebenclam. Nadere inlichtingen gevraagd. De burgemeester van Oegstgeest heeft een dezer dagen een schrijven ontvangen, geteekend A., post stempel Amersfoort, betrekking hebbende op den militair, die zich te Oegstgeest verkleedde. Voornoemde burgemeester verzoekt nadere in lichtingen, waarbij aan den schrijver de door dezen gevraagde geheimhouding wordt verzekerd. NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRITUS FABRIEK TE DELFT HANDHAAFT HET DIVIDEND VAN 15 PCT. Naar wij vernemen, zullen directie en com missarissen der N.V. Nederlandsche Gist- en Spiri tusfabriek te Delft in de eerstvolgende jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders voor stellen over het boekjaar 1939 een dividend van 15 pel. uit te keeren (als vorig jaar). Wacht U voor verkoudheidsbacillen Laat ze U niet de baas worden I Een opkomende verkoudheid zoo gemakkelijk met i onderdrukken. (Adv. Ingez. Med.) In de week van 25 tot en met 30 Maart 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas aangesloten 597.720 personen, waaronder 75.165 landarbeiders. Van de 522.555 verzekerden, buiten de landarbei ders, was het werkloosheidspercentage 18.0 (in de vorige verslagweek van 4 t.m. 9 Maart 1940 was dit percentage 22.0). Voor de 597.720 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 17.9 (vorige verslagweek 22.0). In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor alle verze kerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gela ten): 193 224.0 (2407) 193 3294. (29.8) 193 424.8 (26.4) 193 528.4 (31.0) 193 630.8 (33.4) 193 726.8 (28.7) 193 824.4 (25.9) 193 921.1 (21.9) 194 017.9 (18.0) Utrecht „bij vergissing" in staat van beleg verklaard. Door een „vergissing" is aan de bevolking van Utrecht op Zondagmorgen medegedeeld, dat voor de stad de staat van beleg was afgekondigd. De plakkaten, bij het stadhuis aangeplakt, lieten te dien aanzien geen twijfel bestaan. Edoch: zij die voor de met gaas afgesloten borden stonden en die lazen, welke mededeeling daar gedaan werd, heb ben een dag lang, of liever gezegd twee dagen lang, voor niets dezen staat van beleg tot het onderwerp van hun gesprekken gemaakt. Maandag ontving de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, de telefonische mededeeling, dat er een vergissing was begaan. Burgemeester Ted Pelkwijk heeft daarna gewadht tot hem de schriftelijke be vestiging van dit dementi bereikte, waarna de „staat van beleg" werd opgeheven doordat de plakkaten werden verwijderd. Utrecht heeft „per abuis" twee dagen lang dan den staat van beleg gesproken. Uitbreiding goedkop vervoer bij de Spoorwegen. Naar wij vernemen zal met ingang van de nieuwe dienstregeling bij de Nederlandsche Spoorwegen we derom een belangrijke tariefswijziging worden inge voerd. Het ligt n.l. in het voornemen van de directie om verdere uitbreiding te geven aan de speciale goed- koope retours op bepaalde trajecten. Tot dusver kon het reizend publiek, dat zich des avonds naar een bepaalde plaats begaf, op verschil lende trajecten gebruik maken van speciale goed- koope avondretours. Met ingang van de nieuwe dienstregeling zullen voor tal van trajecten in den lande ook overdag goedkoope retours verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de tarieven overeenkomen met die van de avondretours. Een en ander zal worden aangegeven in den nieu wen gids, welke bij de zomerdienstregeling zal wor den uitgegeven ACTIE VOOR DEN AANLEG VAN EEN SPOOR WEG OVER DEN AFSLUITDIJK. Er heeft zich een comité van actie gevormd dat propaganda maakt voor den aanleg van een spoor weg over den Afsluitdijk. De drie baggerlioppers ernstig beschadigd. ROTTERDAM» 15 April. In aansluiting op hetgeen over het avontuur van de drie bagger- hoppers gemeld is, vernemen wij nog, dat alle vaar tuigen ernstige schade door het ijs hebben opge- loopen. Van een der baggerhoppers is het roer af gescheurd, terwijl van een ander vaartuig ankers en kettingen zijn verspeeld; bovendien lag de voor steven van een hopper lager dan normaal, zoodat het waarschijnlijk is, dat dit vaartuig lek ge- stooten is. voor vacantie met behoud van loon. Voorontwerp-rusttijdenbesluit handels reizigers oogst algemeene instemming. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn 52e ver gadering gehouden, onder leiding van zijn voor zitter prof. mr. P. J. M. Aalberse. De raad heeft allereerst zijn advies vastgesteld met betrekking tot een voorontwerp-rusttijden besluit voor handelsreizigers (algemeene maat regel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 14, 15 en 18 der Arbeidswet 1919). De raad heeft zich eenstemmig met een maatregel, als in het voorontwerp voorgesteld, vereenigd. Vervolgens heeft de raad zijn advies vastge steld met betrekking tot een voorontwerp van wet vacantie met behoud van loon. Allereerst heeft hij zich in bevestigenden zin uitgesproken t.a.v. de wenschelijkheid, dat de wetgever zich met het vacantievraagstuk zal gaan bezighouden. Verder heeft de raad zijn aandacht gewijd aan het stel sel van het voorontwerp, t.w. een algemeene re geling, waarvan o.m. slechts dispensatie kan wor den verleend, indien krachtens een niet ongun stiger vacaitieregelïng is tot stand gekomen. In den raad waren amendementen ingediend, waar door de mogelijkheid zou worden geopend voor bedrijfsgewijze regelingen op grond van het ini tiatief van den bedrijfsraad resp. de wederzij d- sche organisaties, terwijl den de overheidsrege ling slechts daar zou werken, waar het bedrijfs leven t.a.v. een vacantieregeilng in gebreke is ge bleven. Met 21 tegen 11 stemmen heeft de raad zich met het stelsel van het voorontwerp vereenigd. Van de 11 voorstanders der amendementen heb ben 7 het voorbehoud gemaakt, dat in ieder geval het wettelijk minimum van 6 dagen vacantie diende te worden gehandhaafd. De meerderheid van den raad sprak zich t.a.v. de dispensaties uit voor een regeling in den geest van artikel 28, 7e en 8e lid Arbeidswet. Hierdoor zou dus de minister de bevoegdheid verkrijgen, om op ver zoek van den bedrijfsraad resp. de wederzij dsche vakorganisaties, een afwijkende regeling toe te staan, indien deze als geheel genomen niet ongunstiger is dan de wettelijke. De raad heeft zich voorts zonder voorbehoud vereenigd met een norm van een week vacantie, zij het dat hij de mogelijkheid zou wenschen te zien geopend, dat voor bepaalde groepen van jeugdigen resp. van hoofd arbeiders een langere vacantie zou kunnen worden voorgeschreven. De raad sprak verder als zijn oordeel uit, dat naast de arbeiders in fa- broeken of werkplaatsen, winkels en kantoren, ook de chauffeurs onmiddellijk onder de wettelij ke vacantie zouden dienen te vallen, t.a.v. de thuiswerkers wenschtè hij de wettelijke vacantie slechts te zien ingevoerd voor een aantal nader aan te wijzen bedrijven, waarin de huisarbeid onder normale omstandigheden wordt verricht. Spertijd voor het mineraalwater- bedrijf. Bij beschikking van den minister van economische zaken is een z.g. spertijd ingesteld op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 voor het mine raalwaterbedrijf. Met ingang van 16 April is het dientengevolge verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het mineraalwaterbedrijf te vestigen zonder vergunning van den minister van economische zaken. Onder „uitoefening van het mineraalwaterbedrijf'' wordt verstaan het ten behoeve van het publiek vervaardigen, gepaard gaande met den verkoop aan het publiek, van vruchten limonade-gazeuse. limonade-gazeuse, spuitwater (mineraalwater) of sodawater. K. L. M. vervoert nu ook passagiers naar Lissabon. De K:L.M. heeft op haar Lissabon-lijn thans reeds voldoende ervaring opgedaan om incidenteel met dezen dienst die eigenlijk voor post- en vrachtvervoer bestemd is passagiers te vervoeren Wanneer de hoevelheid post en vracht dit toe staat, zullen dus passagiers een plaats in de vlieg tuigen kunnen vinden. Met het toestel, dat heden ochtend van Schiphol is vertrokken, leerden voor het eerst vier passagiers mede vervoerd naar Lissa bon. VERZET TEGEN HET ONTWERP TOT WIJZIGING VAN DE BEGRAFENISWET De arbeiders-vereeniging voor Lijkverbranding heeft in haar buitengewone algemeene vergadering op Zondag 14 April j.l. in het Concertgebouw te Amsterdam een motie aangenomen, waarin wordt geconstateerd, dat het ontwerp tot wijziging van de begrafeniswet ten aanzien van de lijkverbranding bepalingen bevat, die voor de ethische en moreele doelstellingen van het crematie-principe niet alleen onaanvaardbaar, maar tevens grievend zijn; in motie wordt het hoofdbestuur van de vereeniging opgedragen er met alle mogelijke wettige middelen voor te ijveren, dat in dit ontwerp zoodanige wijzi gingen worden aangebracht, dat in de tot stand te brengen wet de voorstanders van crematie als ge lijkgerechtigde Nederlanders zullen worden erkend. Isidore Zwaaf. f De beliende humorist Isidore Zwaaf is Maan dagavond in het Wilhelmina-gasthuiste Amster dam op 66-jarigen leeftijd overleden. Zwaaf was een natuurlijk komisch talent. Zijn grappigheid deelde zich vanzelf aan zijn auditorium mede en als Zwaaf maar even het puntje van zijn neus liet zien was er al vroolijkheid in de zaal. Hij heeft in de groote jaren van FÏora in tientallen revues meegespeeld en steeds was zijn succes even groot. Eiken avond wist hij met voortdurend an dere invallen' zijn publiek aan het lachen te krij gen. Engelsche ambulances voor het Fransche leger, welke dezer dagen op het vasteland arriveerden, werden te Parijs op het plein van de Invalides oificieel aan de Fransche militaire autoriteiten overgedragen, Het défilé der voertuigen zijn even trotsch op zoo'n prachtig Waarborg pak als op zoo'n mooie, moderne Waarborg Tweedjas. Moeders, die haar jongens niet alleen graag goed ge kleed zien, maar tevens letten op kwaliteit en prijs, verkiezen Alléén bij: (Adv. Ingez. Med.) Japan en onze Oost. Een verklaring van Arita. Domei meldt uit Tokio; Op een hem door vertegenwoordigers van de pers gestelde vraag betreffende het stand punt van Japan ten aanzien van een eventueel betrokken raken van Nederland in den oorlog in Europa en de gevolgen daarvan voor Neder- landsch-Indië heeft Arita» de Japansche minister van buitenlandsche zaken, het volgende antwoord gegeven: „Met de Zuidzee-gebieden» in het bijzonder Ne- derlandsch Oost-Indië, is Japan economisch ver bonden door nauwe betrekkingen van wederkeerig— heid in de bediening van elkanders behoeften. Op soortgelijke wijze handhaven andere landen in Oost Azië nauwe economische betrkkingen met die streken. Dat wil zeggen, dat Japan, deze landen en deze streken samen bijdragen tot de welvaart van Oost-Azië door wederzij dsche hulp en onderlinge af hankelijkheid. Mochten de vijandelijkheden in Europa uitgebreid worden tot Nederland en, zoo als gij zegt, gevolgen hebben in Nederlandsch Oost-Indië, dan zou dat niet alleen ingrijpen in da handhaving en bevordering van bovengenoemde be trekkingen van economische onderlinge afhankelijk heid, in het samen leven en in de gezamenlijke welvaart, maar ook aanleiding geven tot een on- wenschelijken toestand, gezien van het standpunt van den vrede en de stabiliteit in Oost-Azië. Met het oog op deze overwegingen kan de Japansche regeering slechts diep bezorgd zijn over iedere ont wikkeling van den oorlog in Europa, waarmede een aggressie zou gepaard gaan, die van invloed zou kunnen zijn op den status quo van Nederlandsch Oost-Indië. Alvorens Arita de vertegenwoordigers van de pers ontving, om hun vragen over Japan's houding in verband met een mogelijk betrokken raken van Nederland bij den oorlog in Europa te beantwoor den, had de minister van buitenlandsche zaken, generaal Pabst, den Nederlandschen gezant te Tokio uitgenoodigd een bezoek te brengen aan zijn departement. De Nederlandsche gezant verscheen om 16 uur 50 op het departement, waai' Arita hem een uit eenzetting gaf van Japan's werkelijke bedoeling ten aanzien van deze kwestie en den gezant verzocht zijn regeering hiervan op de hoogte te brengen. Het onderhoud tusschen Arita en Pabst duurde 45 mi- nuten. Het A.N.P. teekent hierbij aan: Vooralsnog zijn er geen aanwijzingen, dat Nederland, in Europa in oorlog zou geraken. Mocht zulks niettemin toch geschieden» dan, zoo werd er op gewezen, volgt daaruit geens- zins, dat zulks eenig gevolg zou hebben voor de positie van Nederlandsch-Indië, een gebieds deel, dat zijn eigen bestuur heeft en welks onaantastbaarheid door de belligerenten, die in Oost-Azië over strijdkrachten beschikken, ter conferentie van Washington (1922) uitdrukke lijk is gewaarborgd, evenals door de Vereenigde Staten van Amerika en door Japan. Dr. Colijn te Brussel. Dr. Colijn is te Brussel aangekomen met het oog op zijn missie namens de economische commissie van den Volkenbond inlichtingen in te winnen. De heer Colijn zal te Brussel besprekingen voeren met ver scheidene vooraanstaande politieke figuren en dan zijn reis naar Parijs voortzetten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5