CONDOR 'Jiet JOcenl en Jxut STOFZUIGERS HUISHOUDZEEP Voor hen, die lijden URODONAL öe Kleeding Verkoop Centrale H.D.'Vertellini DINSDAG 16. A PR TL' 1940 TT'A"XR L'E M'S D AGBCXD" DE ALARM-OEFENING TE HAARLEM. Ioder is verplicht mede te werken. De burgemeester van Haarlem heeft over de alarmoefening voor de luchtbescherming die op Donderdag 25 April gehouden zal worden, op grond van de wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen een bekendmaking doen aanplakken. De burgemeester overwegende, dat ten behoeve van de luchtbescherming het houden van een oefe ning van het publiek in het vermijden van paniek, kortweg genaamd alarmoefening, noodzakelijk is; heel't in verband met de verkregen goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken de al- gemeene gedragsregels voorgeschreven, die steu nen op artikel 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen. Deze luiden: Zij. die zich op straat bevinden: a. Voetgangers verlaten onmiddellijk de straat en zoeken dekking in huizen, gebouwen of in de por tieken of gangen daarvan, 'achter vooruitspringende muren, in kuilen of greppels. Bij het ontbreken van dekking gaan zij plat op den grond liggen. b. Wielrijders en bestuurders van tweewielige motorrijtuigen plaatsen hun voertuigen tegen hui zen of gebouwen of bij gebreke hiervan uiterst reohts van den weg en zoeken daarna dekking als voor voetgangers voorgeschreven c. Bestuurders van luxe auto's, vrachtauto's, drie- wielige motorrijwielen, handwagens en bakfietsen plaatsen hun vervoermiddelen geheel rechts van den weg en zoeken daarna dekking als bovenom schreven. d. Bestuurders van trams en autobussen zetten hun vervoermiddelen stil (autobussen zooveel mo gelijk rechts van den weg) Bestuurders en passa giers zoeken daarna dekking als vorenomschreven. e. Bestuurders van bespannen voertuigen span nen hun trekdieren uit en binden deze met een stevig touw aan een lantaarnpaal of boom vast. Het voertuig wordt tevoren uiterst rechts van den weg geplaatst. Daarna zoeken de bestuurders dek king als vorenomschreven. De dekking voor alle categorieën moet gehand haafd blijven tot het moment, dat de sirenes door een langgerekten toon het einde van de alarmoefe ning aankondigen. 2. Bewoners of beheerders van perceelen: Iedere bewoner of beheerder van een perceel is verplicht dekking zoekende personen in zijn wo ning, werkplaats, winkel of fabriek toe te laten, en hem daar te doen verblijven tot het einde van de alarmoefening. 3. Ieder is verplicht de bevelen en aanwijzingen der politie en van hen die de politie terzijde staan, onmiddellijk op te volgen. Mocht het blijken, dat iemand onwillig is aan deze alarmoefening zijn medewernin-g te verleenen, dan zullen tegen hem maatregelen worden ge troffen op grond van bovenaangehaalde wet (maxi mum straf 2 jaar gevangenisstraf of geldboete van ten hoogste duizend gulden). MOORE'S SCHOOL Voor" de examens Stenografie en Machineschrij- Ven slaagden 18 der aangemelde candidaten, en wel voor Machineschrijven: de dames C. B. van Bogget, R. Oetel mans, F. E. van Denderen, W. A. Fonteyne W. C. Wagner, L. Bleeker en de heeren M. Fonville, G. F. Hirsch, W. J. R. van den Bergh. G. Schouten, J. Jansen van Voorst en H. Wiedijk; Steno-Typiste Nederlandsch 130 l.g.: de dames S. M. Tazelaar en I. A. Schumacher: Stenografie Duitsch 100 l.g.: de dames J. van Om men en C. Kruijt; Stenografie Nederlandsch: de heer J. ter Haar. Stenografie Engelsch 100 l.g.; Mej. C. Kruijt. Afgewezen: 4 candidates VOOR DEN KANTONRECHTER TRAMBESTUURDER VRIJ GESPROKEN. Op den kouden morgen van den 12den Februari was aan het einde van den Jansweg bij het via duct een botsing ontstaan tusschen de tram en een vrachtauto met aanhangwagen. De tramrails maakt daar een flauwe bocht naar rechts zoodat de vrachtauto niet kon passeeren. De tram geraakte bij dit ongeluk uit de rails. De trambestuurder stond terecht omdat hij de tram in beweging zou hebben gezet toen de vrachtauto de tram reeds ge deeltelijk had gepasseerd. Twee getuigen: de chauffeur van de vrachtauto en een voorbijganger bevestigden, dat de auto de tram al was gepasseerd toen deze ging rijden. Drie andere getuigen: twee trampassagiers en de con ducteur beweerden, dat de auto de tram toen nog niet voorbijgegaan was. Op grond daarvan vroeg de ambtenaar vrijspraak. De verdediger sloot zich daarbij aan en de kantonrechter sprak den wagen voerder overeenkomstig den eisch vrij. OPENBARE LES MR. H. J. SCHELTEMA. Vanmiddag heeft mr. H. J. Scheltema aan de gemeente-universiteit te Amsterdam zijn ambt aan vaard als privaat-docent in het Byzantijnsche recht met een openbare les, getiteld: „Opmerkingen over Grieksche bemerkingen van Latijnsche rechts bronnen". N.V. ZEEPFABR.V/H| DE HAAS &VAN BRERC? •ELDOORN (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 17 APRIL 1940. Programma I: Jaarsveld en Hilversum L Programma II: Hilversum II. Programma Hl: 8.00 Fransch Brussel. 8.20 Pauze. 8.30 Keulen. 8.50 Deutschlandsender. 9.10 Pauze of diversen. 10.20 Keulen. 10.50 Pauze of diversen. 11.20 Ned. Brussel. 1.20 Deutsch landsender. 1.50 Diversen. 3.50 Parijs Radio. 4.0 Engeland. 4.20 Ned, Brussel. 6.05 Deutsch landsender. 6.20 Ned. Brussel. 10.20 Parijs Ra dio 10.35 Deutschlandsender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 En geland. 9.15 Pauze. 9.50 Engeland. 10.20 Pauze. 10.25 Weermachtprogramma. 10.35 Pauze. 11.05 Weermachtsprogramma. 11.20 Engeland. 12.20 Fransch Brussel. 1.20 Weermachtsprogramma. 5.10 Diversen. 5.35 Fransch Brussel. 6.20 Weer machtsprogramma. 6.40 Engeland. 8.20 Oslo of diversen. 915 Pauze. 9.20 Beromunster. 9.50 Boedapest. 10.20 Engeland. 11.05 Parijs Radio. Programma V: 8.005:00 Diversen. 5.00—5.09 ScheveningenBer. Depart, van Justitie. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. Ramblers Lew Stone Victor Silvester Ambrose. Ramblers: I. Blue Rhythm. 2. Swinging the fiddles. 3. Manhattan Shuffle, 4. New Street Swing. 5. Zuiderzee Blues. 6. Duke's Holiday. Lew Stone: 7. Ninepins in ths sky. 8. Deep in adream. 9. Lonely. 10. Tears on my pillow. Victor Silvester: II. Please be kind. 12. Moonlight. 13. I'll stand by. 14. Goodnight angel. 15. Dear love my love 16. Sweetheart let's grow old together. Ambrose 17. While a cigarette was burning. 18. Day dreaming. 19. Two sleepy people. 20.1 got love. 8.00—12.00 Diversen. Kinderrecht en kinderbescherming. Lezing van Mr. C. T. J. de Jongh. Voor de Haarlemsche Studievereeniging van Maatschappelijke Werk(st)ers hield Maandag avond, tevens den sluitingsavond van het seizoen, in de Haarlemsche Raadszaal, Prinsenhof, mr. C. T. J. de Jongh, oud-kinderrrechter te Amster dam, een lezing over het onderwerp: „Kinder recht en kinderbescherming". Nadat de voorzitter, de heer R. Jongbloed, de bijeenkomst met een kort woord had geopend, begon spr. met de aandacht te vestigen op't ver schil tusschen de rechtspraak voor volwassenen en die voor kinderen: bij de eerste komt het belang van de'nl betrokkene in het gedrang; de tweede werkt geheel in het belang van het kind. De rechtspraak voor kinderen is te danken aan het streven van Pro Juventute. Een van de grondstellingen van het- kinder recht is, dat het individueel is. Men vraagt: wat is het belang van dit kind in verband met zijn aard, aanleg, opvoeding, erfelijkheid, enz. Hier door ontsloot zich voor den rechter een nieuwe wereld; hij kreeg inzicht in vele dingen waarvan hij vroeger niet op de hoogte was. Het kinder recht is dus geheel gebaseerd op de ervaring. In 1905 kwamen de opvoedingsgestichten, tuchtscho len, enz. en de ontzetting uit. de ouderlijke macht. De voogdij over het kind werd dan door den Staat aan een vereeniging overgedragen. Dit vormde een belangrijk keerpunt. Het recht en het belang van het kind gingen voor: de ouders die in gebre ke bleven hadden hun rechten verspeeld. Geen ongezonde sentimentaliteit dus meer. De kinder voogdij is iets- heel moois. Men kan er wonderen mee verrichten en er veel mee voorkomen, mits men hart heeft voor het kind. De rechter kan nl. een gezinsvoogd of -voogdes benoemen als het kind door i moreel gevaar bedreigd wordt. De ware gezinsvoogd moet bescheiden zijn en op treden als de vriend van het gezin. Hij is te vergelijken met den loods op een schip. Hij moet trachten te ontdekken, waar de fouten schuilen en den ouders den weg naar verbetering wijzen. Helpt deze zachte wijze van optreden niet. dan volgt de bedreiging, te vergelijken met de voor waardelijke veroordeeling. De voogd dreigt dan bijv. met het opvoedingsgesticht. Een, buitenge woon weldadigen invloed heeft dikwijls het Ob servatiehuis, waar de kinderen eenige maanden onder tucht staan en tevens geobserveerd wor den. Behalve de uitzonderingen is het wangedrag der kinderen in de meeste gevallen gevolg van het wangedrag der ouders. Tehuizen voor werkende jongens en werkende meisjes leeren den kinderen, hun werk te doen in de vrije maatschappij, als zij 21 jaar zijn. De kinderen zitten daar niet tusschen vier muren in grenzenlooze verveling, en leeren den strijd in de maatschappij zelfstandig te strijden. Dit is eigenlijk, aldus spr., de eenige ware methode. De kinderen komen vaak „herboren" uit de Tehuizen terug. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vra gen. De vergadering werd bijgewoond door den wet houder van sociale zaken, den heer W. van Liemt. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het cand.-ex. geschiedenis: mej. B. Nie- weg. Geslaagd aan de Leidsohe universiteit voor het doet. ex. rechten: mej. J. A. Kaas Sypesteijn, Vo gelenzang. «IN/I IN LETTEREN MUZIEK Haarlem's Gemengd Koor zong Bach's Magnificat. Bach's geweldig „Magnificat" heeft nu einde lijk ook eens te Haarlem geklonken. De uitvoering ervan was oorspronkelijk voor het Kerstconcert van H. G. K. bedoeld, en in dien zin heb ik het ook destijds in mijn overzicht van de plannen voor 'het komende muziekseizoen vermeld. Maar de moeilijkheden die het werk voor het koor op levert bleken zóó groot en zóó talrijk, dat de diri gent Jan Booaa het beter oordeelde om dit keer nog aan de traditie getrouw te blijven door op den 2den Kerstdag het Weihnachtsoratorium uit te voeren en de vertolking van het „Magnificat" tot het voorjaar uit te stellen. Inderdaad zijn de aan het vijfstemmige koor gestelde eischen in het „Magnificat" van den zelfden aard als in de H moll-Messe, alleen vergt deze laatste door zijn veel grootere lengte nog aanzienlijk meer van alle uitvoerenden. In beide werken is de ingewikkelde veelstemmigheid geheel in dienst van de muzikale expressie gesteld en bij de vertolking komt het er op aan deze expressie ongehinderd door de technische moeilijkheden tot haar recht te doen komen. Het kwam me voor, dat Jan Booda bij deze eerste Maandagavond gegeven uitvoering er reeds voor een goed deel in geslaagd was om aan de zware eischen te voldoen. Zijn koor is door hem vele jaren lang in Bachinterpretatie ge traind en daardoor kon die ook nu zoowel in de grandioze als in de meer lieflijke of koraalach tige gedeelten tot uitstekende resultaten leiden. Zijn leiding is bovendien markant genoeg om on zekerheden of onduidelijkheden in den koorzang te verhoeden. Niet zoo geheel kon hij dat wat de orkestbege leiding betreft. Het „Bachorkest", dat bij deze uitvoering meewerkte bevat deugdelijke krach ten, maar is niet, zooals b.v. het H.O.V.-orkest, een ensemble, dat geregeld in onderling verband werkt. Dit was meermalen te bemerken, zoowel aan het ontbreken van het noodige klankeven- wicht als aan de niet volkomen klaarheid in de uitvoering der figuraties. Bovendien moest de vertolking van enkele instrumentale partijen aan het orgel toevertrouwd worden en dat geeft geen gelijkwaai'digheid. Van de solisten bevredigde de eerste sopraan, E. Lodewijks. meer dan de tweede, M. Pluister; bij beiden echter kan de toonvastheid winnen. De stem der alt N. de Boer heeft in medium en hoogte een mooi timbre; de lage tonen hadden te weinig draagkracht, hetgeen te meer jammer was omdat de twee fluiten bij de altsolo „Esu- rientes" relatief te sterk speelden. Het „Suscepit Israël" werd als soloterzet gezongen, terwijl Bach „tutti" voorgeschreven heeft. Volgens Schweitzer is het aan (e bevelen elke partij 4-5 voudig te bezetten. Voorts staat in de tenoraria „Deposuit potentes": violini unisoni, doch deze aria werd met vioolsolo van den concertmeester Jan Hoeben uitgevoerd. De tenor R. C. Tol zong haar zeer goed. De bas Jac. Lagas liet in het „Magnificat" wel mooie stemkwaliteiten hooren. doch zijn af- stooten van alle noten in de snelle figuren ver diende geen goedkeuring. De organist Piet Hal- sema, die vóór de uitvoering van het „Magnificat" Bach's Orgelfuga over het gelijknamige koraal thema kranig vertolkt had. leverde ook in de samenwerking met koor. orkest en solisten een uitstekende prestatie, al kreeg men bijwijlen den indruk dat zijn registratie een voorliefde toonde voor het gebruik der zware tongwerken. Na de pauze volgde de uitvoering der Cantate „Singet dem Herrn ein neues Lied". Is in het „Magnificat" de nabijheid der Matthaeus Passion te bemerken aan een wending als die aan het einde van het „Fecit potentiam", waar het ff. verminderd sepiime-accoord de herinnering aan Barrabbam onzaliger nagedachtenis opwekt: in de Cantate bemerkt men die aan recitativische fragmenten. In deze Cantate voldeed de solozang van Jac. Lagas beter dan in het „Magnificat": een zeer verdienstelijk gespeelde althobo-solo trok eveneens de aandacht. De regels „Er giess' auch über jedes Haus in Welk deel van Uw organisme ook door rheumatische pijnen wordt ge kweld, de genezing kon niet definitief zijn, wanneer men niet de werkelijke oorzaak van hef kwaad aantast, nl. net urinezuur. Om dit resultaat te bereiken neme men eerst Rexvrol-cachets, die de pijnen stillen en aoet daarna een kuur met Urodonal, dat het urinezuur oplost en de giftige afvalproducten uit Uw organisme verwijdert. Bij apothekers en drogisten. Bestrijdt rheumatiek iiiimiMiinuTinnn VOOR DE KINDEREN Wanneer U een Rolls Royce zoudt kunnen koopen voor f 1000.is dit spotgoedkoop. Welnu, wat een Rolls Royce is voor f 1000.—. is een Meto- costuum voor zijn prijs. Het moderne cos tuum van ongeken- den levensduur wordt verkocht in 2 eenheidsprijzen. a contant N/MAAT 59.- DEMI SAISONS en SPOR.TCOOTUU MS in de nieuwste dessins. RECLAME EENHEIDSPRIJS ƒ2?.— Alléén bij SCHAGCHELSTRAAT 19c, HAARLEM naast Slagers Verfhandel, TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) unszer Stadt die Segensquelle aus" en „Er gebe, dass auf's Neu sich Fried' und Treu' in unsren Grenzen kiissen mogen", die in de tenorsolo deezr Cantate voorkomen, krijgen in onzen desolaten tijd wel haast de beteekenis eener ii'onie; den slotregel: „Die Heuchler mach' zu Schande hier und an allem Ort" zal wel elk der strijdende partijen op de tegenstanders toepasse lijk achten. Maar alleen al uit de titels van Bach's Kerkcantates zou satire op onzen tijd samen te stellen zijn. Laten we ons gelukkig prijzen dat men binnen onze grenzen een „Magnificat" en een Cantate „Singet dem Herrn" nog uitgevoerd en genoten kunnen worden. Men heeft dat dan ook op prijs gesteld en door langdurig applaus zijn waardee ring getoond. K. DE JONG. Chr. Gem. Zangvereen. Het Noorderkoor". Hij boog zich daarom over de kisten heen, om zich zelf te overtuigen, met het gevolg, dat door zijn gewicht alle kisten naar achteren schoven, de Dikke zijn evenwicht verloor en mét de heele bezending boven op den pro fessor terechtkwam. Het was een ware paniek en Krent begon maar gauw met zijn reddingspogingen Met veel moeite had hij eindelijk den armen pro fessor tusschen de chaos uitgehaald en hem op een kist neergeplant. De man duizelde van narigheid. Om half negen (acht uur, vermeldde de aan kondiging) begon de Chr. Gem. Zangvereeniging „Het Noorderkoor" met zijn zeer uitgebreid pro gramma. Niet minder dan twintig stukken werden uitgevoerd. Vele der gezongen koren waren stro feliederen, zoodat b.v. het medewerkende mannen koor uit Hillegom in drie koorzangen tien strofen had te verwerken. Dit is inderdaad te veel van het goede, era de belangstelling van den toehoorder moet daarorder noodwendig lijden. Nu werd dit een van die avonden, die minder gelukkig beginnen, maar die gaandeweg beter wor den, en die, zooals hier inderdaad het geval was, zeer gelukkig eindigen. Wanneer den geheelen avond was gezongen zooals dit na de pauze ge schiedde door het. dameskoor (in Samuel de Lan- ge's „Lente"), of zooals door het mannenkoor „Soli Deo Gloria" uit Hillegom, dan zou er wellicht niet de klimmende belangstelling zijn geweest, die het slotdeel van het programma maakte tot een feest voor het oor. Want dit toch was in alle oprechtheid de weergave van het werk van Sam. de Lange, broeder van den in ons land meer bekenden Daniël de Lange, als toondichter van veel meer beteeke nis dan laatstgenoemde. Ook hier waren de alt- en middenstemmen uit stekend op dreef. In de eerst gezongen koren, zoo als van Hauptmann was dit larg niet altijd het geval. Ook was er toen nog van goeden samenzang niet veel te bespeuren en de nuanceeringen de voor dracht verliepen tamelijk vlak. Zulk een minder goed begin ligt dikwijls aan 't verschil tusschen repetitielokaal en concertzaal. Heeft het koor zich eer maal ingezongen, dan wordt de totaalindruk een geheel andere. In het koor van Beintema „Als de ziele luistert" was reeds die verandering te bespeu ren, maar het slot verliep weer minder gelukkig. Met het mannenkoor ging het niet veel anders. Wel had 't al dadelijk een goede nuanceering en was het pianiss. no-zingen heel loffelijk, maar in den grooten klank was er nog niet het mooie ronde toonvolume, waarmee het koor na de pauze het werk van Fischer en van Roeske zou voordragen. Toch heeft dit koor, dat wij kennen als samenge steld uit menschen, die vrijwel allen den ganschen dag op de velden werkzaam zijn, onze warme be langstelling. Met groote toewijding werden de in tenties van dirigent S. P. Visser weergegeven en er was een mooie beheersching óók in het groote toonvolume. Het gemengd koor zong laat op den avond nog de beide werken, waarmee het 't vorig jaar te Aalsmeer zulk een mooie onderscheiding verwierf. Onder de solisten moge de heer N. D. Schuur- mans vermeld worden om zijn aangenaam getim- breerd basgeluid. Zijn voordracht kan hij gerust losser en leniger houden, waarmee dan vanzelf de neiging tot somwijlen te laag ir.toneeren overwon nen zal zyn Die losse en ongedwongen voordracht is in ruime mate aanwezig bij de sopraan-soliste, mevrouw R. Roosjen-Ott. De stem zit goed, en in nauw verband hiermede is ook de uitspraak der Duïtsche zangen (Handel. Brahms. Grieg) zono'er tekorten. Aar dachtige studie echter zal het eischen. om te voor komen dat soms een losstaande toon in het hooge register te hoog wordt geïntoneerd. Omdat dit vrij. wel het eenige is, dat den zang van mevr. Roosjen- Ott ontsiert, zij met klem aangedrongen op een zorgvuldige correctie van dit euvel. Vermeld zij nog, dat beide solisten deel uitma ken van het koor, waarin zij dezen avond bewezen, uitnemende krachten te zijn G. J. KALT. Jantje''s Ultimatum door HANS DE LA RIVE BOX. E huisdokter was een klein, gemoedeli mensch met een buikje, gevoel voor hum; en een kaal hoofd. Hij zat op de punt Vi een stoel, had Jantje op z'n rechterknie g( trokken en sprak met hem zooals men mag verwacl len dat een huisdokter met een kereltje van vi pleegt te converseeren. Jantje's ouders stonden een beetje verlegen bij. Zijn vader had het kanto telefonisch laten weten dat hij een uur later zou k men en zijn moeder had iets van radeloosheid haar oogen. Deze blik was verklaarbaar, altha oor andere moeders, want het valt niet mee oogappel aan het verstand te brengen, dat h noodzakelijk is een lepel wonderolie te slikken. I situatie wordt nóg penibeler, wanneer het kind kwestie reeds bekend is met den smaak van dez; dikken, doorzichtigen en kwalijkriekenden drank Na een kwartier met Jantje gepraat te hebbt veegde de dokter zijn bezweet voorhoofd af en Ja tje schudde energiek van neen. Hij hield zijn lippi stijf op elkaar en keek het fleschje met de vloeisl vijandig aan. „Met tact", wendde de dokter zich tot Jantjt moeder, „is bij Jantje veel te bereiken". „We hebben alles geprobeerd, dokter". „Probeert u het eens met tact", zei de vader i keek zijn spruit zuchtend aan. ,Ik moet nu weg", legde de dokter uit en wie een blik op zijn horloge. Hij sloot zijn instrumente tasch en reikte Jantje zijn hand. Maar Jantje's ant pathie tegen geneesheeren was nog niet gelutod i demonstratief stak hij beide handjes in de zakki van zijn rood gebreid broekje. „Je bent niets aardig, Jantje", zei zijn moeder „We zouden het met dreigementen kunnen pi beeren", zei zijn vader. „Maar men kan toch ni boos worden op zijn eigen kind". „Probeert u het nog eens", raadde de dokter a; en liep de gang in. „Maar vooral met tact. Morgf kom ik terug". Na ongeveer al het speelgoed dat te koop is a; hun zoon te hebben beloofd volhardde Jantje het dichthouden van zijn mondje. Zelfs een elect: sche trein en een heele flesch zuurtjes oogstten gei effect. Meneer was de eerste die opgaf. ,Maar lieverd, het i s niet zoo naar", zei mevroui die de wanhoop nabij was en ze goot een lepel v en deed of ze er van proefde". Vermoedelijk was de: geste de tact waarop de dokter gedoeld had, wa: ineens was Jantje vol aandacht. „Moeder óók eten?" vroeg hij. Mevrouw schepte nieuwen moed. „Als moeder van die lekkere lepel eet eet Janl dan óók een lepel?" Jantje knikte. Mevrouw haalde diep adem, sloot haar ooge bracht de lepel naar haar lippen, liet een hoevee heid ter grootte van een theelepeltje in haar ke glijden, meende één oogenblik te zullen bezwijme maar zette door en forceerde een lachje. „Zie je wel, Jantje? Moeder vindt het heerlij Nu jij". Jantje schudde het. hoofd. „Vader ook!" commandeerde hij. „Eh. .hm. schrok meneer, maar ei dwingende blik van mevrouw bracht hem over h doode punt heen en hoewel hij liever een week lai niet zou rooken dan een druppel olie drinken, h liet zich vermurwen en tot groote voldoening v: zijn zoon nam ook hij een hapje. ,Nu jij!" zei mevrouw en trachtte streng te ki ken, maar wederom schudde Jantje het hoofd. „Wel met suiker", antwoordde hij en wierp es verlangenden blik op den gevulden suikerpot. Meneer en mevrouw zuchtten diep, wisselden ea blik, grepen naar1 de suiker en Jantje keek voldaaj „Eerst een hapje zóó", stelde hij diplomatiek vool „Tactvol zijnmompelde meneer en Jantjel moeder stopte zoonlief een eetlepel zoetigheid j den mond. Jantje kauwde hoorbaar en ging wat gJ makkelijker zitten. Toen nam mevrouw een klod besluit, goot een paplepel vol wonderolie, tooverd daar een torentje suiker op en hield het heele gevi ter hoogte van Jantje's neus. „En nu mond open, slikken!" zei zijn vader stred Even was het stil. toen rook Jantje aan de lekke!) hij en schudde zijn blond kopje. „Neen", zei hij op een toon, alsof hij enkele wod derolie heerlijk vond, „Jantje houdt niet van wou derolie met suiker". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden! BEPERKING TOEGANG TOT DUINEN GEMEENTEWATF.RLEIDÏNGEN In verband met de tijdsomstandigheden en het daardoor noodig geworden versterkte toezicht in de duinwaterwinplaats van de Gem. Waterleiding te Amsterdam, is gedurende de wintermaan den 1939-1940 de uitgifte vain dagtoegangskaarten tot do duinen gestaakt. Aangezien in bedoelde om standigheden geen wijziging is ingetreden, hebben B. en W. van Amsterdam besloten, de uitgifte van dagkaarten niet te hervatten, Voorloopig zal derhalve alleen toegang tot de duinen worden verleend aan houders van jaar kaarten en maandkaarten en aan gezelschappen onder geleide, voorzien van scholierdagkaarten. CHRIST. GEREF. GEMEENTE HAARLEM CENTRUM. In het kerkgebouw aan do Raaks hoopt op a.s Donderdagavond om 8 uur. ds. W. F. Laman op te treden in een ure des gebeds, met het oog op den nood der tijden. 45 BEKENDE MERKEN Ook in huurkoof DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M AI GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 1276 (Adv. Ingez. Med.) Nog een granaat te Zaïnlvoort ingeslagen. Zondagmorgen sloeg ook op de terreinen van de Ken nemer Golfclub te Zandvoort een granaat in. D politie heeft ook van dit projectiel, dat een ga in den grond sloeg, doch geen schade aanrichtte. <i scherven zooveel mogelijk verzameld om deze aa! de militaire deskundigen te overhandigen. Vasï*e steld kon worden, dat de weg, die deze granaS heeft gevolgd, ongeveer loopt in de richting West Oost. AFSCHEID DR. W. R. M. NOORDHOFF. Dr. W. R. M. Noordhoff, de nieuwe predikant de Rem. Gemeente te Haarlem, nam Zondagmorgei afscheid van de Rem. Gemeente te Arnhem. Dr. Noordhoff had als tekst gekozen 1 Cor. 4 ver 20 „Het Koninkrijk Gods bestaat niet in woSrder maar in kracht". Juist in den tijd dat het Koninkrijk van Mars g aaide gekomen schijnt, wilde spr. de aandacht be palen bij het Koninkrijk Gods. De jongeren di in groot aantal aanwezig waren in het bijzonde wekte hij op. eerbiedig te lezen in den Bijbel i de natuur. Spr. dankte de Arnhemsche gemeente, dat ge stalte heeft gegeven aan de spreuk der Re monstrantsche Broederschap: eenheid in 't noodigi vrijheid in het onnoodige en in alles de liefde. Samenwerking, zoo betoogde dr. Noordhoff. be mort het motto te zijn onzer verschillende gods dienstige groepen. Mede kan de oecumenische sa menwerking niet ontbeerd worden. De ware krach is gelegen achter de verschillende leerstellingen. He Koninkrijk Gods bestaat niet in woorden, maar ii kracht: de kracht tot trouw aan Christus die di waarheid is. Deze waarheid blijft, ook al vertrappel en verspelen wij, menschen, haar. Tot slot van den plechtigen dienst zongen de veil aanwezigen dr. Noordhoff een zegenbede toe. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoek ons plaatsing van het volgende: De Commissaris van Politie te Tilburg geeft eer. ieder in overweging om. alvorens lid te worden var of zich om hulp of steun te wenden tot hel comité „Draagt Elkanders Lasten", waarvan hel secretariaat gevestigd is Heile Schoorstraat 44 fc Tilburg, zich om inlichtingen tot hem tc wenden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6