Verdediging der onafhankelijkheid eenige reden voor een oorlog. Dertig procent der Duitsche vloot uitgeschakeld. Zal Italië aan den oorlog deelnemen? WOENSDAG 17 APRTK 1940 H A A R L' E M'S DAGE L" A P 3 MINISTER SPAAK OVER HET BELGISCHE STANDPUNT: De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, heeft tijdens de behandeling van de be grooting van Buitenlandsche Zaken in den Senaat het woord gevoerd, waarbij hij een verklaring aflegde over de buitenlandsche politiek van Bel gië. Allereerst gaf de minister uitdrukking aan sympathie voor de Noordelijke naties. Spaak groet te in haar landen, die, evenals België zou doen •wanneer dat noodig was, begrepen dat een vurige vredelievendheid en een krachtige wil tot handha ving der neutraliteit niet het recht opheffen om zich te verdedigen, wanneer men wordt aange vallen. De eenige omstandigheid, aldus Spaak, waarin wij de hypothese en eventualiteit zou den aanvaarden van te gaan strijden in een oorlog, dien wij tot iederen prijs willen ver mijden, zou zijn de verplichting om onze on afhankelijkheid te verdedigen. Want boven (le neutraliteit, de liefde voor den vrede, staat de vrijheid, die boven alles heilig is. (Applaus op alle banken). Tk ben er mij van bewust, aldus Spaak verder, dat wanneer wij zouden worden meegesleept in den oorlog, wie nog tragischer beproevingen zou den ondergaan dan die van welke andere oox-log- voerende natie ook. En ik gevoel geen schaamte wegens het heilige egoisme, dat mij bezielt, wan neer ik ales doe om België rampen te besparen, die het niet verdiend heeft. Wij zijn ons er van bewust, dat wij onzen plicht hebben gedaan en daax-om gelooven wij het recht te hebben uk vertrouwen en uw medewerking te vragen. Onze plicht is duidelijk wij willen een taak ten uitvoer leggen, waarvan wij weten, dat hij zwaar is en wij zijn er zeker van, dat wanneer gij ons wilt helpen, wij die taak tot een goed einde zullen brengen. (Langdurig applaus). Spreker zeide voorts o.a, nog: Wij volgen de in spanning van Noorwegen met te meer ontroering, omdat dit land steeds diep vredelievend is geweest en trouw neutraal (geroep „zeer goed" en applaus op alle banken). Zijn positie kwam dus nabij de onze, zijn gevoe lens wai-en gelijk aan die, welke ons bezielen. Dit land had door zijn ai-beid, zijn sociale wetgeving,door Munster SPAAK. hgt geheel aan vooruit gang, dat het vertegenwoordigt, onze Europeesche beschaving verrijkt en in vele opzichten beschouw den wij het gaarne als een vooi-beeld. Sommigen konden twijfel koesteren aan zijn krijgsmansvex-diensten. Wat mij betreft, in het heldhaftig avontuur van Noorwegen wijs ik er vooral op dat de liefde voor den vrede, de eerbied voor de neutraliteit, de herhaalde malen uitgespro ken wil om zijn land te sparen voor de ontzettin gen van den oorlog, niets wegneemt van den ver woeden wil om, wanneer dat noodig is gcwox-den, den vaderlandschen grond te vex-dedigen. Integen deel. (Langdurig applaus op alle banken). Zoo zullen de neulx-alen en wij zelve in de houding van Noorwegen een les, een voorbeeld vinden. Nadat Spaak zijn x-ede had uitgesproken sloot de Paul Reynaud onthult: In zijn rede voor den Franschen Senaat zeide Reynaud Dinsdagmiddag: „Ik wil geen mede- dcclingen doen. die schade zouden kunnen toe brengen aan de operaties, welke gaande zijn. Niettemin wil ik de balans opmaken. Een uur geleden heeft de Admiraliteit mij medegedeeld, dat 30 procent van Duitschland's vloot tenge volge van den oorlog onbruikbaar is; 20 pro cent van zjjn kruisers werd in den grond ge boord, 25 procent van zijn torpedobooten werd tot zinken gebracht, 15 procent van zijn torpe dobooten kreeg averij, verscheidene duikbootcn werden tot zinken gebracht. Het tweede resultaat, dat verworven werd, is, dat de weg van het Zweedsche ijzer van nu af aan is afgesneden. Zeven torpedobootjagers, die Narvik bewaakten, werden tot zinken gebracht. In de Oostzee zijn mijnen gelegd. Het derde resultaat is dat Duitschland gedwon gen zal zijn op een nieuw front te strijden. Geal lieerde troepen zijn ontscheept en hebben daar de Noox-sche troepen gevonden. Het vierde resultaat is het moreele échec voor Duitschland. De spookregeering-Quisling is ineen gestort. De meenixxg der beschaafde menschen heeft meer kracht gekregen. Een krachtige stem is in de wereld opgegaan, uit het Witte Huis, ter veroordeeling van het gebruiken van geweld. In de acht dagen van veldslagen zijn nog andere slachtoffers gevallen, dan bij de Duit sche vloot: de Duitsche pi'opaganda. Paul Reynaud besloot met te zeggen dat de zin voor den stx-ijd om de vrijheid dagelijks meer los komt. De wereld zal weten dat wanneer het Fran- sche volk om de vrijheid strijdt, het onoverwinne lijk is. GEHEIME ZITTING. De eerste geheime vergadering van den Senhat was gisteravond om kwart over zeven afgeloopen. Vanmorgen om half tien kwam de Senaat op nieuw in geheim comité bijeen om de behandeling voort te zetten van de x-apporten der commissie voor de landsverdediging. Vanmiddag zal in een openbare vergadei-ing gestemd worden over een motie van vex'trouwen in de regeering. Ierscli voedselstaker gestorven. Na 52 dagen vasten. De 32-jarige Ier Tony Darcy, die bij een razzia in een hotel te Dublin was gearresteerd, is Dinsdag gestoi-ven, na gedurende 52 dagen geweigerd te hebben voedsel tot zich te nemen. Hij was in de gevangenis opgesloten, omdat hij weigerde zijn naam te zeggen. Ten aanzien van 'n anderen voedsel staker, Thomas Maccurtain, zoon van een oud burgemeester van Cork, heeft het speciale militaire gerecht te Dublin beslist dat zijn proces hij werd verdacht van moord op een detective geen door gang kan vinden. Hij en andere voedselstakers ver langen dat de gedetineerde republikeinen als po litieke gevangenen behandeld worden. liberaal Loumaye zich aan bij de woorden van den minister van Buitenlandsche Zaken. Hij vroeg ech ter een andere verduidelijking van de voornemens der regeering ten aanzien van de betrekkingen tus- schen België en Nederland. De Vlaamsch nationalist Box-ginon sprak zich op zijn beurt uit voor integrale neutraliteit. Spx-eker heeft zich afgevraagd of België ndet uit den Vol kenbond zal moeten treden. De katholieke senator Sobry zeide dat de Vlaam- sche rechterzijde, evenals het geheele Vlaamsche volk, zich bezig heeft gehouden met de kwestie van het internationale toerisme. Spreker zou een ac- coord willen tusschen België en Nederland, opdat geen paspoorten meer noodig zouden zijn voor het gaan van het eene land naar het andere. Vanmiddag worden de debatten over de begroo ting van Buitenlandsche Zaken voortgezet. Engelsche Iroepen op de Faröer. Lot van Groenland nog onbekend. De Engelsche onder-staatssecretaris voor buiten landsche zaken Butler, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld dat een Britsche strijdmacht op de Faröer aan land is gezet. Hij voegde hieraan toe dat de gouverneur der Fa röer op 10 April hx antwoord op een mededeeling van de Britsche regeering er in liad toegestemd onder de huidige omstandigheden de faciliteiten te verlee- nen, welke de Britsche regeering noodig zou kunnen hebben om te verhinderen dat Duitsche tx'oepen zich op de Fai'öer zouden vestigen. Ten aanzien van Groenland kon spreker voor het oogenblik geen ver klaring afleggen. De Britsche ambassadeur in de Vereenigde Staten te Washington, Lord Lothian, heeft ver klaard dat Groot Briltannië noch Canada in de richtiixg van Groenland of IJsland zouden op treden, tenzij zeker zou blijken dat Duitschland voornemens zou zijn te trachten deze te bezetten. In een veiidaring tegenover de journalisten, na een onderhoud met ambtenaren van het departement van staat, zeide Lothian dat Groenland een goede luchtvaartbasis voor Duitschland zou kunnen zijn, doch dat de Duitschers deze nimmer zouden kunnen in stand houden. .Zonder eenige moeite zouden wij hun daar een slag kunnen toebx-engen." De ambassadeur gaf uitdrukking aan de meening dal Groenland, zooals door Roosevelt is aangegeven, duidelijk binnen de Monx-oeleer valt, daar het bin nen het westelijk halfrond ligt. Hij voegde hier aan toe dat de status van IJsland waarschijnlijk anders was. Het stelsel der navycerts zou mogelijk worden uitgebreid tot den Stillen Oceaan, teneinde te voorkomen dat van de westkust van Amerika zendingen via Rusland Duitschland be reiken. Op een persconfex-entie heeft men Cordell Huil ge vraagd of de Vereenigde Stalen Groenland in be scherming zouden nemen. De minister antwoordde dat hem geen plannen van die stx-ekking bekend wa- •en. Ook hij herinnerde ex- echter aan dat Roosevelt Groenland onlangs heeft beschreven als een land van het westelijk halfrond, hetgeen onderstelt dat het in het gebied van de Moni-oeleer valt. ENGF.LSCH SCHIP GETORPEÖEERD. Reddingboot met 15 opvarenden te pletter geslagen. BERGINGSVAARTUIG VERGING MET NEGEN MAN AAN BOORD. Uit Londen woi-dt vernomen, dat het ruim 4000 ton metende Engelsche s.s. „Stancliffe" getorpe deerd is op 90 K.M. buiten de Nooi'd Schotsche kust. Dit feit heeft zich Vrijdag j.l. voorgedaan. Een reddingboot is met 16 overlevenden en de lijken van nog acht man opgepikt. De x-eddingboot met de overige 15 opvax-enden van de „Stancliffe" sloeg te pletter en men gelooft dat alle inzittenden verdronken zijn. Verder wox-dt bekend gemaakt dat het Britsche bergingsvaartuig „Disperser (313 ton) is vergaan en wel ter hoogte van de noox-dkustvan Schot land. De uit negen koppen bestaande bemanning is om het leven gekomen. Ook vreest men dat de trawler „Sansonnet" uit Aberdeen met man en muis vergaan is. Hier waren tien opvarenden aan boord. Cauadeezen in Noorwegen. Leden van het vrijwilligerscorps voor Finland. Uit Londen wordt vernomen dat de Canadeesche troepen, die naar Noorwegen zijn gegaan als onder deel van het expeditieleger, bestaan uit de vrijwilli gers, die eenigen tijd geleden voor Finland dienst hebben genomen. Zij zijn intensief geoefend in de verschillende methodes van oorlogvoering, welke bijzonder geschikt zijn voor actie in bergachtig en besneeuwd land. Men gelooft dat toen de Duitschers Noorwegen binnenrukten het Finsche expeditieleger opnieuw gevormd werd en dat de Canadeezen en de anderen voorzien werden van een uitrusting, die schikt is voor een campagne in Noorwegen Het optreden tegen communistische activiteit in Frankrijk. 58 arrestaties in de eerste helft van April. In de eex-ste helft van April heeft de Fx-ansche veiligheidspolitie te Parijs en in de provincie 58 militante communisten gearresteerd en te Pai-ijs twee clandestiene drukkerijen opgespoord. De po litie heeft een organisatie ontdekt, welke beoogt clandestiene drukkerijen in te richten en de leve ring te verzorgen van papier en vermenigvuldi gingsmateriaal. De leider was een zekere Léon Depollier, een genaturaliseerd Franschman, uit Rusland geboortig, die in 1924 werkzaam was bij de Russische ambassade te Parijs. De man is ook redacteur bij de Humanité geweest. Chamberlain vol vertrouwen in de overwinning der geallieerden. „Duitschland's grootste misrekening." Chambexiain heeft Dinsdag een redevoering uit gesproken voor den nationalen raad van Vrije Ker ken in Londen. Sprekende over den Duitschen in val in Scandinavië zeide hij o.a.: Sedert deze laat ste wandaad hebben al mijn gedachten zich bezig gehouden met de vraag hoe daartegen op te treden. Slechts kort geleden heb ik verklaard dat ik tien maal zooveel vertrouwen gevoelde in de overwin ning als aan het begin van den oorlog. Thans her haal ik dat ik dat vertrouwen gevoel. Ieder slacht offer, dat den druk van Duitschland's barbaarsch- heid gevoelt, voegt millioenen bij hen, die Duitsch land reeds hebben veroordeeld, omdat elk van zijn daden het onmiskenbaar duidelijker maken dat geen volk, hoe zachtzinnig, hoe vi'eedzaam, hoe onschadelijk ook, veilig kan zijn tot deze dolle hond vernietigd is. Duitschland heeft vele misrekeningen gepleegd, maar geen enkele was grooter dan deze. Deze oorlog zal gewonnen woi-den door de geeste lijke kx-achten der wereld, evenzeer als door de materieele macht van haar dappei'e verdedigers. Uilvaart van kardinaal Verdier. Vele burgerlijke en kerkelijke autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Met groote plechtigtheid heeft Dinsdag de uitvaart plaats gehad van kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, in tegenwoordigheid van tal van hooggeplaatste personen uit kei'ke- lijke, burgerlijke en militaire kringen. Men merkte o.a. op de leden van het Fransche episco paat, de apostolische nuntius, mgr. Valerio Va- leri, de aartsbisschop van Mechelen. kardinaal van Roey, president Lebrun, de premier Paul Reynaud. Voorts Herriot, Jeanneney, Léon Blum, de leden van het diplomatieke corps, tal rijke officieren, enz. Van het aartsbisschoppelijk paleis werd het stoffelijk overschot van den kardinaal overge bracht naar de Notre Dame, waar de plechtige uitvaartdienst gehouden werd. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door kardinaal Lie- nart, bisschop van Rijsel. Na de plechtigheid bleef het stoffelijk over schot in de Kathedraal achter. Bij het vallen van den avond werd het stoffelijk overschot neergelaten in den grafkelder, waar alle aarts bisschoppen van Parijs hun laatste rustplaats hebben gevonden. Geldzendingen naar neutrale landen Engeland gaat scherper controle uitoefenen. Reuter meldt: Het Engelsche departement van handel houdt zich ernstig bezig met het groote aan tal personen, dat geld zendt naar vcx-schillende agentschappen in neutrale landen, hoofdzakelijk Ne derland, België en Zwitserland, met de opdracht le vensmiddelen en kleedingspakketten naar Duitsch land, Polen en Oostenrijk te zenden. Deze zendin gen hebben thans verontrustende afmetingen aan genomen en woi'den beschouwd als een belangrijken bijstand voor den vijand. Derhalve ls besloten dat deze stroom van geld naar vijandelijk gebied moet ophouden. Er zijn thans bewijzen ontvangen dat or ganisaties gevestigd zijn in neutrale landen, welke de geldzendingen uit Engeland moeten ontvangen en daarvoor levensmiddelen- en kleedingspakketten naar Duitschland moeten zenden. Men gelooft, dat vluchtelingen voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor deze zendingen en dat het aantal brieven, waarin iedere week geldzendin gen worden overgemaakt, in de duizenden loopt. Duitsche aanval op Brilsclien voorpost in de Maginotlinie. Verliezen aan beide zijden. Reuter's speciale correspondent bij de Brit sche troepen in Frankrijk meldt dat de Brit sche troepen aan de Maginotlinie een Duitschen aanval op een voorpost hebben afgeslagen. De aanval werd Dinsdagochtend te kwart voor vijf gedaan. Hij was door granaatvuur voor bereid. De Duitsche troepen rukten door de duisternis op, doch zij werden teruggedreven en minstens zes Duitschers sneuvelden. Ook de Engelschen leden eenige verliezen. In het Fransche legerbericht van Dinsdagavond wordt hierover gezegd: „Op een gedeelte van het front, dat door Brit sche troepen is bezet, heeft de vijand een door artillerie voorbereiden en begeleiden aanval ingezet. Deze aanval werd afgeslagen en de vijand heeft gevoelige verliezen geleden. In het gebied van de Saar heeft onze artillerie op vijandelijke groepen geschoten. Activiteit onzer vex-kenningselementen in het oosten der Vogezen". Tegenstelling met de geallieerden vergroot. (Van onzen correspondent te Rome). ROME, April. OOALS te verwachten viel heeft de lente ook den oorlog weer nieuw leven ingebla zen. Zoowel Duitschland als de ge allieerden hebben van den langen winter een dankbaar gebruik gemaakt om hun bewapening te voltooien. Nu zij hier mede gereed zijn gekomen is de bloedige strijd dan ook onmiddellijk met alle wreedheid uitgebar sten. Deze wijziging in de oorlogvoering heeft prompt een wijziging in de houding van Italië ten gevolge gehad. Tot dusver stond in de politiek van dit land de neutraliteit op den voorgrond, al had men haar den naam gegeven van „non-bellinge- rentle". In onze taal zou men duidelijker kunnen zeggen dat Italië in dezen oorlog niet onzijdig wenschte te blijven, maar zich echter voorloopig nog afzijdig hield. Velen hebben deze nieuwe fi guur in de krijgskunde aldus uitgelegd dat de Duce voorloopig nog ter zijde wilde blijven staan en eerst de kat uit den boom kijken. Thans behoeft zich echter niemand meer illusies te baken dat Italië nog ooit naar de zijde van de geallieerden zou kunnen overhellen. De Brennerconferentie, de jongste ontmoeting tusschen de twee dictatoren, heeft aan al dergelijke verwachtingen grondig een einde gemaakt. Thans houden de gemoederen in Italië zich alleen maar bezig met de groote vraag: „Zal Italië operlijk aan de zijde van zijn asgenoot in het strijdperk treden?" De Italianen hebben zich in hooge mate geërgerd aan de artikelen in de „Daily Telegraph" van het Engelsche parlementslid kolonel Wedgewood, waar in deze na een recente reis door het Apenijnsche schiereiland als zijn stelligen indruk weergeeft dat de bevolking in haar hart geheel aan de zijde der geallieerden stond. Vroeger hebben wij deze meening ook door Italiaanscheburgers tevens goede fascisten hooren verkondigen, maar de laatste gebeurtenissen hebben ook den hardnek- kigsten voorstander van de natuurlijke vriendschap tusschen de Latijnsche broedervolken er van over tuigd dat de Fransche en Italiaansche belangen niet langer dezelfde zijn. De publicatie van de gerucht makende landkaart in de kamer van den Franschen minister-president heeft er niet weinig toe bijge dragen om ook de laatste twijfelaars te bekeeren en alle tegenspraken der Fx*ansche regeering heb ben niets gebaat. Sindsdien hebben zich vele symp_ tomen voorgedaan van hand over hand toenemen de tegenstellingen tusschen de twee Westersche democratiën en het land van Mussolini. Het jongste Duitsche witboek bracht verdere onthullingen over de gesprekken van Poolsche diplomaten met zeer bekende Engelsche en Noord-Amerikaansche staats lieden, waarbij op weinig heusche manier over de Italianen en hun belangen en wenschen zou zijn gesproken Hierbij komt nog dat men in de Ita liaansche hoofdstad in het bekende leger van ge neraal Weygand meer en meer een ernstige be dreiging is gaan zien. Aanvankelijk had men ver ondersteld, dat de spits van dit leger tegen Rusland of hoogstens, bij een mogelijken aanval van het Derde Rijk op een der Balkanstaten, tegen Duitsch land zou zijn gericht. Nu begint zich echter de overtuiging baan te breken, dat het bestaan van dat reusachtige leger in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee in hoofdzaak bedoeld is als een drukmiddel op de koloniale macht van het Italiaansche imperium. Italië heeft zich inmiddels ook niet onbetuigd gelaten en een zeer behoorlijke troepenmacht in Libië op de been gebracht. Er zijn (Zweedsclie luchtbeschermingsdienst moet paraat zijn. LONDEN, 16 April. De Zweedsche radio kondigde vanmiddag om 12.35 aan dat alle leden van de lucht beschermingsdiensten zich op hun posten moeten be vinden en op alle eventualiteiten vooi'bereid moeten zijn. Eveneens werd mede^'feeld dat alle havens in Zuid-Zweden, waaronder Gothenburg, voor de scheepvaart gesloten ijn. (United Press.) Arita's uitlating inzake Nederlandsch-Indië. In officieele kringen in Washington maakt men zich bezorgd over Japan's bedekte dreiging „bescher mende maatregelen tc nemen teneinde de veiligheid van Nederlandsch-Indië te verzekeren" omdat de Philippijnen zoo in de nabijheid liggen en ook om dat Nederlandsch-Indië een waardevolle bron is voor de import in de Vereenigde Staten van vitale gi-ondstoffen, zooals rubber en tin. Terwijl in sommige leringen Arita's verklaring als een proefballon wox-dt beschouwd teneinde een reactie van de andere mogendheden te verkrijgen, noemen anderen het echter een voorzichtige aankon diging van Japans hervatting van de „kracht-poli- tiek" tegen buitenlandsche belangen in het Verre Oosten. Ofschoon van de zijde van het State Depart ment geen commentaar werd geleverd, daar de ver klaring geen officieele was. zijn officieele personen als eigen meening toegedaan dat het niet erg waar schijnlijk is, dat de Vereenigde Staten een militaire actie zouden voeren, teneinde een Japansche uitbrei ding in deze streken te verhinderen, welke echter wel waarschijnlijk een sterke officieele veroordee ling tengevolge zou hebben en een anti-Japansch embargo zou verhaasten. Er zij in dit verband aan herinnei'd dat de regeering ternauwernood wist te verhinderen dat het Congres het besluit tot een em bargo nam. Roosevelt's uitspraak dat geweld met ge weld beantwoord zou worden is alleen op het weste lijk halfrond van toepassing. Er zij tevens nog aan herinnerd dat de herhaalde berichten waarin gesproken wordt over gezamenlijke Britsche en Amerikaansche plannen voor de ver dediging van Nederlandsch-Indië, altijd categorisch in Washington ontkend werden. (United Press.) dus twee legers, die eventueel op elkaar staan tc wachten. Het leggen van mijnen door de Britten in de Noorsche territoriale wateren en de hierop gevolg de bezetting van Noorwegen en Denemarken door Duitsche legers heeft de oox-logsstemming in den lande opnieuw ontzaglijk gestimuleerd. Scherper dan ooit bleek de tegenstelling tusschen de Ita liaansche pers 'en het Vaticaansche dagblad dat on onmiddellijk en zonder een blad voor den mond te nemen, de Duitsche beweegredenen had trachten uiteen te rafelen. Men heeft gepoogd den verkoop van het Vaticaansche orgaan in Italië tegen te gaan door alle beschikbare exemplaren onmiddellijk na aankomst door agenten te laten opkoopen. In lijn rechte tegenstelling met de „Osservatore Romano" was de Italiaansche pers het roerend eens met de Duitsche opvattingen en methodes en vol geestdrif tige bewondering voor de Duitsche militaire pres taties. Kenmerkend was dat de twee belangrijkste fascistische bladen, de Popoio d'Italia" van Mus solini en de „Giornale d'Italia" van Gayda in hun beschouwingen zelfs nog verder gingen dan de Duitsche legerleiding, die aan de Noorsche regce- ring immers de verzekering had gegeven den Noorschen bodem niet te zullen gebruiken als basis voor luchtaanvallen op Engeland: beide groote Italiaansohe bladen betoogden dat Duitschland van de gunstige aardrijkskundige ligging van Noorwe gen gebruik zou moeten maken voor het onder nemen van luchtraids op Scapa Flow- Deze actieve strategie is in overeenstemming met de aankondiging van den Duce op den voor avond van de schending der Scandinavische neu traliteit, toen hij in Orvieto verklaarde volledig op de hoogte te zijrl van de grandioze gebeux-tenissen, welke zich nu zouden afspelen, dat Italië gereed en bereid was deze onder het oog te zien en.er actief aan deel te nemen, gelijk juist een jaar te voren bij de verovering van het koninkrijk Al banië voor het Italiaansche imperium. De gelegenheid om actief aan de gebeurtenissen te moeten deelnemen zou inderdaad spoedig ge noeg ook voor Mussolini kunnen komen en in dit licht bezien is het begrijpelijk dat hij nu vol trots wijst op de nu voltooide voorbei-eiding tot den oor log. De woorden van den vroegeren Britschen am bassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, over de mogelijke uitbreiding van den ooi-log naar den Balkan zijn hier niet tot doovemansooren gespro ken. Evenmin is men hier blind voor de gelijkheid in de strategische positie van Scandinavië en de Balkan. Men ziet de overeenstemming in de rol van Zweden en van Joego-Slavië als sterke landen, welke gerespecteerd moeten wox-den; van Noorwe gen en de Grieksche Westkust als pistool op de borst van Engeland respectievelijk de eigen borst, van Denemarken en van de Peleponnesos als on misbare steunpunten voor hem, die den wanhopi- gen wedloop als eerste wintEn men is gereed! De vrede op het Balkanschiereiland kan slechts gered wox-den, indien elke provocatie van het zich sterk wetende Italië kan worden vermeden. (Nadruk verboden). DAEIC L" J PROERAMMA Ken kijkje in Narvik De fjord van Narvik DONDERDAG 18 APRIL. HILVERSUM I 1875 M en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramo- foonmuz.. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr. muz. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest (12.451.10 Berichten ANP, gramofoon- muziek). 2.00 Hand werkuur t je. 2.55 Gramofoon- muziek. 2.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoon- muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Causerie: 45 jaar ervaringen als Officier van het Leger des Heils. 7.00 Berichten. 7.15 Interna tionaal overzicht. 7.45 Damwedstrijd. 8.00 Berich ten ANP, internationaal overzicht, herhaling SOS- berichten. 8.25 Christ. Harmonievereeniging Excel sior en gramofoonmuziek. 9.10 Causerie: De droog legging van de Noord-Oostpolder. 9.40 Bel Canto. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Bel Canto. 11.25 Gramofoonmuziek. ca. 11,5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Mox-genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Week overzicht. 11.15 Omroeporkest en soliste. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusements- orkest. 1.30 Viool en piano. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuis zittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de Jeugd. 5.30 De Vagebonden en solisten. 6.30 Sport- px-aatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 3.00 Berichten ANP, mededee- lingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist (ca. 9.35 Lezing over Spinoza). 10.45 De Mongo-Boys (opn.). 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dans- orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek, ENGELAND 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Concert. 11.50 Schotsch CWS-orkest. 12.20 Berichten. 12.35 BBC-Variété oi'kest. 1.001.20 Causerie: Scrap Heap to Industry. 2.20 Variété. 2.50 Lenteprogramma. 3.20 Causerie. 3.35 Jack Harris en zijn Band. 4.20 Berichten en causerie. 4.40 Kinder- uurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Dialoog over voedsel problemen. 5.40 BBC-Theaterorkest. 7.5 Causerie: The Face of Sweden. 8.20 Berichten. 8.40 Cause- i-ie: War commentary. 8.55 Damwedstrijd. 9.20 Variété. 9.35 Korte Kerkdienst. 9.55 BBC-Northem orkest. 10.35 Arthur Young en zijn Swingtet. 11.20 Berichten RADIO PARIJS 1648 M. 11.10 De vereeniging voor oude instrumenten. 12.05 Zang. 12.35 Pianovoordi'acht. 1.05 en 1.30 Cel- lovoox-dracht. 2.20 Gevarieex-d conceit. 4.20 Radio- tooneel. 5.20 Opera-uitzending. 9.05 Zang met toe lichting. 9.20 Radiotooneel. 10.05 en 11.0511.50 Gevarieerd concert. KEULEN 456 M. 4.50, 6.408.20 en 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 12.15 Muzikaal tusschenspel. 12.50 Populair concert. 2.00 Omroep orkest en soliste. 2.55 Zang. 3.30 Jeugdconcert. 3.50 Folkloristisch programma. 4.45 en 5.50 Gramofoon muziek. 6.359.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 en 12.301.20 Gramofoonmuziek. 4.55 Ra diotooneel. 5.40 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Bont programma. 9.10 Bidstond voor den vrede. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.501.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Radio-orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroepkoor. 8.20 Omroepsymphonie- orkest en soliste. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEI SCHLANDSENDER 1571 M. 6.35 Otto Dobrindt's orkest en solisten. 8.20 Be richten. 8.50 Waldemar Hass' kwartet. 9.20 Omroep orkest. 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtcon- cert. 11.50—12.15 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7