Haarlem's Dagblad Britsche en Duitsche troepen in gevecht ten Noorden van Drontheim De „Bernisse verloren gegaan De Prentbriefkaart. Eerste bosch- en heidebrand in dit seizoen. Duitsche bommenwerper maakte noodlanding in Zuid-Limburg. Ochtendbeurs Amsterdam 57e Jaargang No. 17436 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 22 April 1940 Abonnementen per week ƒ0 25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Engelsche luchtaanvallen op Deensch vliegveld Te Londen wordt thans officieel toegegeven dat in Namsos ten noorden van Drontheim Britsche troepen ontscheept zijn. Dit valt af te leiden uit een Zondag door de Britsche ministe ries van marine en oorlog uitgegeven com muniqué, waarin wordt gezegd dat de vijande lijke luchtmacht op 20 April zeer actief is geweest. Talrijke bommen werden neergewor pen en aan het stadje werd veel schade toege bracht. Het Engelsche verlies bestond uit een tot zinken gebracthte trawler. Niemand werd gedeerd. Volgens Reuter uit Storlien aan de Zweedsch- Noorsche grens aan het Zweedsche blad „Da- gens Nyheter", wordt te Vaerdalsrora, ten noorden van Drontheim, tusschen Britsche en Duitsche troepen gevochten. De gevechten namen gisterochtend vroeg een aanvang en over en weer werd hevig gevuurd. Omtrent den afloop zijn geen bijzonderheden bekend, doch men gelooft, dat Vaerdalsrora, een belangrijk knooppunt van wegen, in brand staat. Men gelooft te Londen dat de Britsche troepen in Noorwegen onder bevel staan van generaal Carton de Wiart. Deze heeft in den wereldoorlog het vic- toria-kruis verworven. De algemeene indruk is hier, dat de beslissende slag in het gebied van Drontheim zal worden gele verd rond Steinkjaer, wellicht te Stiklestad, ten zuiden van Steinkjaer, waar de Noren troepen con- centreeren. Het eerste contingent Britsche troepen, bestemd voor de operaties in Oost-Noorwegen, had, naar verluidt, een sterkte van 750 man, die te Lilleham- mar aankwamen, spoedig door anderen gevolgd. Voortdurend worden thans nieuwe Britsche troepen aangevoerd. Volgens de Zweedsche correspondenten zijn de berichten over gevechten, die zich zouden hebben afgespeeld tusschen Grong en Namsos, onjuist. Deze correspondenten melden voorts dat het stadje Namsos door Duitsche bommenwerpers in de asch zou zijn gelegd. De spoorweg tusschen Namsos en Grong is voortdurend met bommen bestookt, doch weinig beschadigd. rrRo'MDHEIM /i- ('O'S) Het officieele Noorsche legerbericht van 21 April luidt: „Op 20 April hebben de Duitschers gesteund door artillerie en vliegtuigen, onze stellingen aan beidé zijden van Mjoesa (ten noorden van Oslo) aangevallen. Onze troepen hebben hun stellingen weten te behouden. Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene ma len mitrailleurvuur gericht op Lillehammer en strooibiljetten en brandbommen uitgeworpen. Een huis vloog in brand. Duitsche vliegtuigen hebben op verscheidene plaatsen bommen ge worpen, o.a. op de haven Andalsnas. Verschei dene Duitsche vliegtuigen passeerden in noor delijke richting op weg naar Tröndelag. Een ervan werd neergehaald. Wij hebben kaarten gevonden, die in Februari in Duitschland wa ren gedrukt en op neutrale Noorsche kaarten gebaseerd waren". Het feit, dat de Duitschers tot nog toe niet in staat zijn geweest, Grong op 40 K.M. ten oosten van Namsos te bezetten, wordt te Stockholm be schouwd als een bewijs, dat zij het onmogelijk achten hun troepen tot Grong per trein te ver voeren. Men is nl. van gevoelen, dat de Duitschers anders niet tevreden zouden zijn met een neerla ten van parachutisten, een procedure, welke aan zienlijke moeilijkheden met zich brengt. ij Alle opvarenden gered Naar wij vernemen is thans bij de reederij P. A. van Es Co., te Rot terdam bericht ontvangen, dat het Nederlandsche stoomschip „B e r- n i s s e" verloren is. Het schip, dat met een lading pyriet op weg was naar Nederland en dat vermist werd, is aan de Noor sche kust gezonken. Bijzonderheden omtrent de omstandigheden, waar onder het schip is vergaan, zijn nog niet bekend. De achttien opvarenden van het schip zijn gered en zijn thans op weg van Zweden naar Nederland. De „Bernisse" is een stoomschip van bruto 951 en netto 478 ton. Het werd in 1915 gebouwd. Svenska Dagbladet bericht dat de Noren nog steeds het fort Hegre op 40 K.M. ten oosten van Drontheim bezet houden. Het blad voegt hieraan toe dat de Duitschers een deputatie met een wa- penstilstandsvlag naar Hegre hebben gezonden om te onderhandelen. Doch dat hun aanbod werd ge weigerd. De batterijen van het fort hebben het vliegveld van Varnes vernield. De Duitschers hebben twee malen het fort aan gevallen, zij werden echter afgeslagen. Het garni zoen van het fort bestaat uit slechts 100 man. In het begin van den oorlog bevond zich op het fort slechts een enkele bewaker, een gepensionneerd onderofficier. Reuter verneemt uit Stockholm dat volgens al daar ontvangen niet bevestigde berichten de Brit sche troepen Hamar, dat op ongeveer 110 K.M. ten noorden van Oslo is gelegen, zouden hebben her-, overd. Deze berichten worden met voorbehoud aange nomen. Zij zijn binnengekomen na de in het gister ochtend vroeg uitgegeven Noorsche communiqué gedane mededeeling, dat Britsche eenheden in het oostelijk deel van Noorwegen opereeren. Overigens schijnt volgens Reuter alles te wijzen op nieuwe gevechten in het gebied van Drontheim. Er worden Noorsche troepen geconcentreerd in het op 90 K.M. ten noorden van deze plaats gelegen Steinkjar. Deze zijn in contact met de geallieerde troepen, die aan land gezet zijn te Namsos er. Molde aan de kust en te Lardal, dat meer land inwaarts, op ongeveer 120 K.M. van de monding van de Sognefjord is gelegen. Ook is naar verluidt de verbinding tot stand gekomen tusschen de Noren en geallieerden ten zuiden van Drontheim. Men verwacht ook gevechten langs een linie tusschen Orkdal en Kvaal, 30 K.M. zuidelijker. Omtrent de sterkte van de geallieerde strijd krachten is niets met zekerheid bekend, doch men noemt een cijfer van 50.000 man, t.w. twee Britsche en een Fransche divisie. Op het oogenblik trachten de Duitschers naar verluidt te verhinderen dat de geallieerden van Namsos uit in zuidelijke richting oprukken. Per vliegtuig zijn versterkingen gezonden naar 400 Duitschers, die op het ijs op 10 K.M. ten oosten van Namsos aan land gezet zijn en reeds tegen de ge allieerden in actie geweest zijn. Omtrent de vernietiging van een Duitsch detache ment valschermspringers, dat te Dombaas is geland, met de bedoeling een spoorwegkruispunt op te bla zen, meldt de correspondent van „Stockholms Tidningen", dat het detachement 200 man sterk was. Zij waren merkwaardig goed uitgerust en hadden allen automatische wapens. Bovendien hadden zij opvouwbare rijwielen en draadlooze-zend- en ont vangtoestellen bij zich. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 22 April, (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Narvik werd gisteren opnieuw door vijandelijke zeestrijdkrachten beschoten zonder dat het tot een landingspoging tegen de door Duitsche troepen be zette zóne kwam. De in de zóne van Drontheim opereerende Duitsche afdeelingen bereikten ter voortzetting van de operaties belangrijke punten. Nergens ontstonden hierbij eenige gevechten van beteekenis. In de zóne van Bergen werd de door Duitsche troe pen verkregen buit vermeerderd met een aantal stuks modern geschut en groote hoeveelheden oor logsmateriaal. De verbinding te land tusschen de door Duitsche troepen bezette zones van Oslo via Christiansand tot Stavanger is tot stand gekomen. De in de zóne van Oslo in Noordelijke en Noord westelijke richting optrekkende Duitsche troepen zijn met Noorsche afdeelingen slaags geraakt. Hier bij namen onze troepen Gjövik en Lillehammer alsmede Lundehadge. De vijand leed sterke verlie zen. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers bestre den met succes Britsche landingstroepen bij Nam sos en Andalsnes en vernielden de met vijandelijke troepen bezette plaatsen en de spoorlijnen. Een Britsche torpedojager werd getroffen. Twee vijandelijke koopvaardijschepen werden tot zinken gebracht. Ondanks het slechte weer hielpen Duitsche gevechtsvliegtuigen mede om den vijan delijken tegenstand ten noorden van Hamar te bre ken en vernielden achterwaartsche spoorverbindin gen van den tegenstander. Het met groote muntievoorraden gevulde arsenaal van het garnizoen Oslo werd in Hevedoeya ontdekt en in veiligheid gesteld. Bij den jacht op duikbooten in het Skagerrak en het Kattegat werden twee vijandelijke onderzeeërs vernield. Op de Noorsche marinewerf Horten werd het bedrijf hervat. Het luchtwapen zette zijn ver kenningsvluchten op zee ter hoogte van Narvik, aan de westkust van Noorwegen en boven het noordelijk deel van de Noordzee voort. Britsche vliegtuigen de den een aanval op het vliegveld Aalborg zonder iemand te treffen of eenige materieele schade aan te richten. Daarbij werden drie britsche vliegtuigen en een ander toestel des nachts, boven Duitsch kust gebied neergeschoten. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Engelsche zeestrijdkrachten op 19 April zijn in to taal een zware en een lichte kruiser, benevens vier transportschepen getroffen. Het optreden van sterke groepen gevechtsvlieg tuigen tegen de vijandelijke landingspogingen bij Namsos en Andalsnes op 20 April had buitengewoon ■eel effect. Bij Andalsnes werd een kruiser door een bom van het zwaarste kaliber getroffen en in den grond geboord. Een andere kruiser kreeg van twee vliegtuigen bomtreffers van gemiddeld kaliber. Een steekvlam sloeg op en de bodem werd aan den grond gezet. Op een andere plaats werd een troepentrans portschip van 15.000 ton door verscheidene inslaan de bommen in brand gestoken. Een tweede troepen transportschip maakte tengevolge van een inslaan de bom sterke slagzij. Aan land gezette Britsche troepeneenheden werden op beide plaatsen effectief met bommen bestreden en leden groote verliezen aan personeel en materiaal. De stations van Namsos en Andelsnes zijn door bommen in brand gestoken, op- marschwegen en bruggen door bommen vernield. (Van Britsche en Fransche zijde wordt het verlies van transportschepen ontkend. Red.) LUCHTAANVAL OP DEENSCH VLIEGVELD. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede: „Vliegtuigen van de Royal Air Force heb ben Zaterdag met succes het vliegveld te Aal- borg in Noord-Denemarken aangevallen, dat gediend heeft als Duitsche basis voor de operaties tegen Noorwegen". De vliegtuigen vielen volgens Reuter afzonder lijk aan en het eerste toestel vond het vliegveld in volle verlichting. De bezetting van het vlieg veld had geen tijd de luchtdoelartillerie in wer king te stellen, een zoeklicht werd spoedig buiten gevecht gesteld. Een groot Duitsch transportvliegtuig, dat met zijn boordlichten brandend kwam aangevlogen, werd aangevallen en zocht dekking in de bewol king. Het aanvallende Britsche vliegtuig wierp vervolgens een aantal bommen, waardoor de voornaamste hangar werd beschadigd. De volgen de vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie hevig beschoten. Officieel werd hedenmorgen te Londen me degedeeld, „dat Britsche bommenwerpers gisteravond opnieuw met succes een aanval hadden ondernomen op de vliegtuigbasis Aalborg in het noorden van Denemarken. Er werd uit gebreide schade aangericht. Een der Britsche vliegtuigen wordt vermist". Het Britsche ministerie van Luchtvaart meldde dat Britsche vlfegtuigen gisteravond het vliegveld van Stavanger gebombardeerd en met mi trailleurs beschoten hebben. Ondanks het hevige afweervuur werden treffers van brandbommen en licht ontplofbart bommen waargenomen. Het staat vast dal een aantal vijandelijke vliegtuigen is ver nield. Alle Engelsche vliegtuigen zijn volgens deze officieele mededeeling behouden teruggekeerd. Ook de vliegvelden van Christian sand zijn gedurende het afgeloopen weekeinde door de Britsche luchtmacht bestookt. Te Christiansand werd waargenomen, dat een aantal vijandelijke vliegtuigen uiteengejaagd werd op het vliegveld en met bommen werd aan gevallen. Te Stavanger werden bommen neerge worpen, waarvan een aantal, gelijk werd waarge nomen, de startbanen trof. Het ontploffen van een andere bom werd gevolgd door een explosie op het vliegveld. Ook werden bommen geworpen op de nabijllggende haven voor watervliegtuigen. Deze aanvallen werden uitgevoerd door een groot aantal vliegtuigen. Alle zoo besluit Reuter keerden veilig naar hun bases terug. (De Duitscher Ludolf Parisius, die te boek staat als uitvinder (in 1871) van de prentbriefkaart, is dezer dagen overleden.) De man, die eens de prentbriefkaart, Den mensch als vinding heeft geboden, Is hoog in leeftijd, deze aard, Dank hem in prent gebracht, ontvloden. Natuurlijk wordt zijn faam betwist, Dat hoort bij vindingen als deze. Maar ik houd nou maar vol: hij is 't Eén moet toch verantwoordhjk wezen. Sinds hij als eerste het begon, Nog in de lente van zijn leven, Is alles wel onder de zon Op prentbriefkaarten weergegeven. Haast niets, dat in een jeugdig brein Eens, lang gelee, is opgekomen, Zal op de aard te vinden zijn, Dat zulk een omvang heeft genomen. Zij worden in billioenental De heele wereld doorgezonden. Men vindt ze hier en overal. Aan land, noch taal, noch ras gebonden. Het is voor hem een tragisch feit. Dat hij moest scheiden uit het leven, Toen men van d'aard in zorg en strijd, Niets dan een droevig beeld kon geven. P. GASUS. Om half twaalf Zondagochtend is brand uitgebroken in de Belversvhe vennen. Ongeveer vijf H.A. bosch en heide zün verbrand. Mili tairen en de boschbrandweer, die ontboden waren, hadden een uur later den brand be dwongen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Eerste Sovjet-oorlogsbodeins te Hangö. HELSINKI, 22 April (Havas) De geëvacueer de Kareliers, die hun bezittingen hebben moeten af staan, zullen van de zijde der regeering schadever goeding ontvangen in den vorm van schatkistbons. In de haven van Hangó, die de Finnen voor 30 jaar verpacht hebben, zijn thans de eerste eenheden van de Sovjet-vloot aangekomen. Voorts wordt vernomen dat 671 Finsche krijgsge vangenen zijn vrijgelaten, terwijl de Finnen 2.965 (krijgsgevangenen hebben vrijgelaten. De Faröer onder Engelsch bewind. Thorshavn verduisterd. LERWICK, 22 April Uit Thorshavn wordt ge meld dat Zaterdag Britsche troepen op de Faröer geland zijn. Zij werden te Thorshavn en Kongs- havn gelegerd. Vrijdagmiddag arriveerden te Thorshavn officieele Britsche personen, die den Britschen consul en den gouverneur van de Faröer bezochten. Het radiostation staat onder censuur. Thorshavn was Vrijdagavond verduisterd. (United Press) Door Belgische uliegtuigpatrouille tot daling gedwongen. Zaterdag Is een Duitsche bommenwerper in Zuid-Limburg over onze grens gekomen. Het toestel werd door luchtafweergeschut onder vuur genomen en heeft bü Vllek aan den straatweg van Sittard naar Maastricht, een noodlanding moeten maken. Later is gebleken, dat het vliegtuig tot deze noodlanding gedwongen was tengevolge van de beschieting van een Belgische vliegtuigpatrouil le. Van de vyf inzittenden Is één zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later Is overleden. De vier overigen zullen worden geïnterneerd. Het woord is aan Maarschalk Bernadotte: Geen verovering kan een volk troosten over hel bloed zijner kinderen, in buiten- landsche oorlogen vergoten. Duitsche vliegtuigen boven Zweedsch gebied. Uit verscheidene plaatsen in het zuiden van Zweden zijn berichten ontvangen, dat buiten- landschc vliegtuigen in het afgeloopen weekeinde boven Zweedsch gebied hebben gevlogen. Op tal rijke plaatsen is luchtalarm gemaakt en hebben de Zweedsche luchtdoelbatterijen het vuur geopend. Zoo hebben twee buitenlandsche vliegtuigen boven het noordelijk deel van de Gothenburg- eilanden gevlogen. Een van deze toestellen werd door een Zweedsch jachtvliegtuig nergeschoten. Het toestel vloog in brand, doch dc vier inzittenden die van Duitsche nationaliteit waren, konden gered worden. Zij zijn geïnterneerd. Het andere toestel verdween in noordelijke richting Op het zuidelijke deel van het eiland Gotland moesten twee Duitsche vliegtuigen een noodlanding maken. De inzittenden staken de toestellen in brand, welke geheel invlammen opgingen. De Fransche legerberichteu. Zaterdagavond. „In den loop van den nacht werden verschel den overvallen afgeslagen. In het centrum van het front, dat zich uitstrekt tusschen Moezel en Rijn heeft de Fransche en dc Duitsche artillerie in den loop van den dag veelvuldiger geschoten dan de vorige dagen. Fransche en Duitsche vlie gers hebben tal van keeren slag geleverd. Bij gevechten werden een vijandelijk jacht vliegtuig en een verkenningsvliegtuig boven ons gebied omlaag geschoten. Andere toestellen wer den door de Britsche luchtmacht omlaaggescho- ten. Een onzer jagers was genoodzaakt binnen onze linies te dalen." Zondagmorgen. „Niets te melden". Zondagavond. Bedrijvigheid der artillerie in de streek van de Blies. Maandagmorgen. „Bedrijvigheid van onze patrouilles ten oosten van de Moezel. Wat de gebeurtenissen in Noorwegen betreft, bestaat er thans aanleiding te verwijzen naar het officieele Britsche communiqué dat als volgt luidt: Op 20 April was er groote activiteit in de lucht. Tal van bommen werden uitgeworpen op Namsos. De stad leed groote schade en het eenige erlies der geallieerden was een gezonken trawler. Onder de geallieerde troepen vielen geen slacht offers. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden 10.3011.25 uur. Kon. Olie 207—208. H.V.A. 348. AKU 391/2—39 3/4. Unilever 8IV2. Beth. Steel 59 \'2. U.S. Steel 46. Rupublic Steel 16 1/4. Anakonda 23 3/8. Tidewater Ass. Oil 99 1/16. Wilson 5—5 1/6. STOOMEN en VERVEN VAN UW GARDEROBE Lcttcjenncj (Adv. Ingez. Med.) In het kader der uitgebreide luchtbescheriningsoeleningen te Den Haag werd aan de Toussaintkade een groote demonstratie met 34 wijkspotken gegeven, waarbij het aan belangstelling niet ontbrak. Een overzicht Weehbericht Coöperatie Vooruitgang U.A., Haarlem. Tarwcgriesmeel, per pond 15 ct. Bessensap, per yt llesch 10 ct. Kersen zonder pit, per 1/1 blik50 ct. Kersen met pit per 1/1 blik 40 ct. Slaolie per flesch 55 ct. Bak- en Braadvet per pond 42 ct. Plantenvet per pond 42 ct. Lucifers per pak 5M ct. Thee per ons 24 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S. Actiheien^ J. B. Schuil: „Drie dagen onder de Levenden". pag. 4 g K. de Jong: De Haarl. Postfanfare. I pag. 4 J G. J. Kalt: Symphonie-ensemble „Or- |f pheus". pag. 4 1 Laatste berichten op pagina 9 2 ^■PwwnwffitwwittniiB)timrtHHïïïïBifnPiiiTiiTinïïiTifnf9gitiiJiT^iwinwfnmii.'ifr:nirwiBfT]^^^y

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1