Haarlem's Dagblad QeaCtieecde Icoepen- op. veie plaatsen in looaoeggeland. AdiAelew- België en Nederland. Tijdrooverij. Brandstoffen -rantsoeneering wordt voorbereid. 57e Jaargang No. 17437 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groot© Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 23 April 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De gebeurtenissen van een van onheil vervulden tijd hebben België en Nederland dichter tot elkaar gebracht dan zij ooit, sinds de scheiding van Noord en Zuid, geweest zijn. En-voor het onheil uitbarstte was die toenadering al sinds vele jaren groeiende. Daarom hebben naar mijn overtuiging die menschen ongelijk, die er, met zeker cynisme, alleen een zaak van zelfbehoud en eigenbelang in willen zien. Ware dat juist, dan zou er geen toekomst in zitten. Maar éénzijdige beschouwing, vooral dat soort eenzijdige beschouwing dat alleen maar de platste, nuchterste overwegingen doel gelden en voor iedere andere gedachte smalend de schouders ophaalt, schiet meestal tekort. Hoe de Nederlandsch-Belgische toenadering in de jaren vóór den oorlog gegroeid is zou het onderwerp van de studie van een zeer veelzijdig belangstellend man kunnen zijn. De president van de Belgische Ka mer, Van Cauwelaert, die gisterenavond voor de leden der Industriëele Club te Amsterdam een rede over de ontwikkeling der samenwerking op econo misch gebied heeft gehouden, is zeker een man van veelzijdig inzicht. Hij ziet de verbondenheid der beide Nederlanden niet als een politieke, toevallig heid. „Zij staat geschreven in onze aardrijkskundige ligging en gesteldheid, in onze maatschappelijke en economische noodwendigheden, in onze staatkun dige tradities, in onze cultureele gemeenschap, in geheel ons materiëel en moreel bestaan. Wij hebben ook tegenstrijdige belangen, maar indien ons vrij be staan, indien een eigen zending tusschen de volken, indien de bijzondere geestelijke waarden, waarvan wij de dragers zijn, indien de roem van onze voor ouders en de eer van ons geslacht ons dierbaar zijn, dan mag het helder besef van onze saamhoorigheid en lotsgemeenschap niet langer door bekommernis sen van minder gehalte worden overschaduwd". Zoo drukte deze voorname Belgische figuur het welsprekend uit. En als men vraagt: waarom is het besef van dit alles niet eerder in de historie der laatste eeuw ontwaakt?, dan rijst juist de herinne ring aan het werk, in de laatste jaren verricht ter inleiding van de huidige goede verstandhouding. In politieken zin is daarbij van het hoogste belang het initiatief van Z. M. den Koning der Belgen geweest, dat België losmaakte van militaire verbintenissen met anderen en zijn volkomen neutraliteit vast stelde. De persoonlijke sympathie die de Koning en indertijd niet minder Koningin Astrid jegens Neder land hebben getoond vond daarbij een dankbare ontvangst in ons land en maakte diepen en blijven- den indruk. Er volgde een stex-k toenemend contact tusschen de bevolkingen. Dat is zoo veelvuldig en veelzijdig geworden, zoowel wat particulieren als vereenigingen betreft, dat het een studie op zich zelf zou vereischen om er een algemeen overzicht van te kunnen geven. Nederlanders en Belgen ont dekten elkaar. In de kunst, vooral in de litteratuur, was dat niet meer noodig. In persoonlijke goede verstandhouding, in wederzijdsch begrip, in waar deering ook voor eikaars socialen, technischen, eco- pomischen arbeid ontbrak er nog veel aan. In veler lei opzichten kenden wij eikaars landen alleen als vacan tie-toeristen, hetgeen zoo ongeveer de opper vlakkigste vorm van kennis isen geen wonder, want in zijn vacantie pleegt de mensch uit te rusten. De achterstand wordt nu met reuzenschreden in- geloopen en het is dan ook een goede sfeer, waarin een man als Van Cauwelaert zijn plan voor econo mische samenwerking in Amsterdam is komen be pleiten. Een betere sfeer zou men nauwelijks kun nen vex-langen. Hij heeft herinnerd aan het werk dat dr. Posthuma reeds op dit gebied heeft verricht en aan de rede die zijn vriend dr. van Isacker, Bel gisch oud-minister, onlangs in Amsterdam heeft ge houden. De toekomstige economische samenwerking moet zijns inziens ingeleid worden met de bereid willigheid van beide landen om elkaar zooveel mo gelijk behulpzaam te zijn, om tot het einde van den oorlog hun levensonderhoud te verzekeren. Dat is een gezonde gedachte en een uitstekende inleiding voor economische samenwerking. Wie het belang van zulk een plan mocht onderschatten om dat hij meent dat wij van alles toch wel genoeg hebben en de Belgen dok heeft nog niet na gedacht over de onvermijdelijke veranderingen, die bij voortduring van den oorlog in dezen toestand zouden intreden. Dat zijn geen pessimistische veron derstellingen maar zekei'heden en onze eigen minis ter van Economische- Zaken heeft niet nagelaten ze In het licht te stellen. „Een bereidwillig wederkeerig dienstbetoon wat betreft bevoorrading, voeding en Vervoer kan bij langeren duur van den oorlog niet alleen een kost bare bijdrage worden tot onze gemeenschappelijke weerbaarheid, maar vormt tevens een voortreffelijke school voor samenwerking, die op de toekomst van onze landen een weldadigen invloed kan uitoefenen". Zoo heeft de Belgische Kamerpresident het uitge drukt en Nederland en België geschetst als „niet alleen loten uit één stam, maar tweelingbx-oeders". Hetgeen in minder bewogen en met dreiging geladen tijden den koeleren Noord-Nederlander wellicht als een fraaie rhetorische wending zou aandoen, maar nu indruk op hem maakt. Temeer omdat wij meer malen zelf gevoelen dat onze nuchtere woordkeus in zulke aangelegenheden niet steeds de beste wijze is om het verder te brengen en de taal der Zuide lijken ons vaak weldadig verwaxmt. Van Cauwelaert heeft betoogd dat de openbare meening van beide landen doordrongen moet wor den van eenzelfde opvatting en eenzelfde plichts besef omtrent „de taak, die beiden wacht indien zij, wat wij van den Hemel afsmeeken, gespaard mogen blijven voob den gruwel van het geweld". „Het zal niet voldoende zijn, dat we ons braaf jes schuil Ixouden onder het schamele afdak van de neutraliteit; gereed alleen om te blussohen, in dien de bliksem boven onze hoofden inslaat Wij zullen in elk geval achteraf een helpende hand moeten bieden aan degenen, die door het onheil minder werden gespaax-d dan wij zelf. Z.Exc. mi nister De Geer gaf lucht aan dit nobel gevoel, toen hij sprak van dienende neutraliteit. Zij weze die- De oorlogsactiviteit in het hooge Noorden. Een Duitsch voorpostenschip na havens aankomst in een der bezette Noorsche TEN NOORDEN VAN DRONTHEIM WORDT FEL GESTREDEN. Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat de geallieerde troepen op vele plaatsen in Noor wegen aan land zijn gegaan en ondanks de vele moeilijkheden aanzienlijke successen behaald hebben. Zij hebben contact met de Noorsche tx-oepen gekregen en verleenen dezen allen mogelijken steun. De correspondent van Reuter aan de Noorsch- Zweedsche grens verneemt dat bij Stiklestad ten noorden van Drontheim fel wordt gestreden tus schen Duilsche.en Bx-itsche troepen. Duitsche torpe dojagers hebben gepoogd uit Dx-ontheim troepen aan land te zetten ten noox-den vaxx de Bx-itsche troepen om te trachten de Engelschen in den rug aan te val len. Deze poging is volgens dezen correspondent evenwel verijdeld dopr de Britsche troepen, die bij Steinkjar, de sleutelpositie van de Noorsche verde diging liggen. Maandagavond te Londen ontvangen berichten melden dat de Duitschers hun troepen langs den „ertsspoorwfèg" bij Narvik zouden terug geroepen hebben. Naar verluidt zou de bezet ting van Björnfjell bij de Zweedsche grens af-, gesneden zijn. De toestand zou hier hopeloos zijn en men verwachtte dat de bezettingstroe pen over de Zweedsche grens zouden vluchten. DE SITUATIE IN ZUID NOORWEGEN. De situatie in het zuiden van Noorwegen is volgens Reuter nog steeds onduidelijk, doch hét schijnt thans wel vast te staan, dat Hamar en Elverum sedex't verscheidene' dagen in Duitsche handen zijn en dat de berichten, volgens welke deze plaatsen waren heroverd, onjuist waren. De geruchten, die te Stockholm de ronde hebben gedaan over de aanwezigheid in dit gebied van een sterke geallieerde strijdmacht, schijnen stex-k over dreven te zijn. Gebleken zou zijn, dat daar betrek kelijke kleine afdeelingen met de Noren contact hebben gekregen en dat het cijfer van 750 man, dat genoemd was voor de stei-kte van de voorhoede, het totaal van de Bi-itsche en Fransche troepen in dit gebied omvat. De Duitschers zouden thans in noordelijke rich ting oprukken naar Rena, 30 K.M. boven Elverum gelegen. De Zweedsche correspondenten verklaren dat de Duitschers slechts op geringen tegenstand van de Noren stuiten. Alle wegen, welke naar Zwe- nend niet alleen als betrouwbare boodschapper tusschen moegestreden vijanden, maar als edel moedige helper voor het hex-stel van een vrede en een wereldorde, die meer zij dan een bedriege- lijk wapenbestand. Men paaie zich met geen illusies. Zelfs indien de strijdende volken niet met uitex-ste radeloosheid worden geslagen zal het beeld1 van de internationale samenleving door dezen oox-log opnieuw diep zijn verstoord. Zelfs indien Eux-opa niet elk gehoor voor rede zal hebben verloren zal het noodig zijn, dat er meer ge geven worde dan de goede raad van experts en aan moedigende woorden van vriendschap. Er zal groot moedig hulpbetoon noodig zijn: vanwege dezen, die door den oox-log werden gespaard, zoo niet beguns tigd, er zal een vastberaden en solidaix-e discipline vereischt worden tusschen allen die een oprecht herstel van den vrede willen bewex-ken, opdat de orde en de veiligheid en met hen de vrijheid en de wel vaart naar ons gehavend vasteland stilaan zouden toi-ugkeeren." Dat is nobele taal. Het is op zulk een grondslag dat wij, niet slechts door eigenbelang beïnvloed maar ook door vertrouwen, sympathie en wil tot geza menlijk dienen, met de Belgen tot een steeds beter samenwerking zullen komen. R. P. den leiden, worden stelselmatig door de Duitschers i afgesloten. Volgens berichten uit Oslo zijn alle Britten en Franschen te Oslo in vrijheid, doch zij moeten zich verscheidene malen per dag bij de politie melden. Hun verzoeken Noorwegen te mogen verlaten zijn afgewezen. De cox-respondent van „Stockholms Tidningen" te Oslo verklaart dat voortdurend nieuwe troepen te Oslo aankomen. POGING TOT OMSINGELING VAN DRONTHEIM. Opdringende uit het noorden en het zuiden sme den de geallieex-den snel een stalen ring tot omsinge ling van de Duitsche troepen in Drontheim, aldus Reuter. Reeds hebben de eex-ste Bx-itsche troepen Stóren, een strategisch spoorwegknooppunt op 50 k.m. ten zuiden van Drontheim, bereikt volgens de laatste berichten, die ontvangen zijn uit Röris door het Stockholmsche blad Aftonbladet. Uit Stóren loopt een lijn van Drontheim naar het zuidwesten naar Dombaas, waar zij de Gudbrandsdal-lijn treft, die de verbinding vormt met de Romsdalfjord waar zooals bekexxd is eenige Britsche troepen aan land zijn gegaan en doorloopt naar Oslo via Lille- hammer en Hamar. Ten noordoosten van Drontheim wordt gevochten tusschen Britsche en Duitsche strijdkrachten te Vardalsrora, volgens een niet be vestigd telegx-am uit Storlien aan de Zweedsch- Noorsche gx-ens aan „Dagens Nyheter". De hoofd wegen en de spoorlijn, die Namsos met Drontheim verbinden, zijn voortdurend gebombardeerd gedu- x-ende het weekend om, naar „Aftonbladet" meldt, de geallieerde en Noorsche troepenconcentraties te treffen. Onder de gebombardeex-de stations zouden zich Grong en Snaasa bevinden. Steinkjar, waar volgens de berichten Noox-sche troepen worden saamgeïrok- ken, zou in brand staan tengevolge van een zwaar luchtbombax-dement. De tot dusverre ontvangen be richten geven aan dat de spoorlijn zelf weinig schade heeft opgeloopen, ofschoon de telefoondraden ver nield zijn, waardoor de verbinding op verscheidene punten is vei-bx-oken. De Britsche luchtaanvallen op de beide voorloopige vliegvelden in de streek van Drontheim maken het voor de Duitschers moeilijker om luchtaanvallen te organiseei-en. Volgens een Havasbericht uit Londen zijn mins tens tachtig vliegtuigen, wellicht zelfs honderd, ver nield op den grond of buiten gevecht gesteld op de vliegvelden in Noorwegen en Denemarken bij de aanvallen der Royal Air Force. Press Association, die deze raming geeft, constateert daarbij dat de verliezen, die door de Engelsche bommenwerpers werden geleden, zeer gei-ing zijn, wanneer men ze met bovexxstaande cijfers vex-gelijkt. Tenslotte wordt opgemerkt dat de bezetting van Stavanger en Aalborg niet alleen voordeelen voor de Duit schers met zich medebrengt: Duitsche vliegtuigen, die door de R. A. F. getroffen worden, kunnen in het vervolg niet meer gebruikt worden, want de Duit schers beschikken daar niet over dezelfde facilitei ten tot het vex-richten van reparaties als op hun vliegvelden in eigen land. GJÖVIK IN DUITSCHE HANDEN? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat de stad Gjövik pl.m. 25 K.M. ten Westen van Hamar na hardnekkigen stx-ijd door de Duitsche troepen bezet is. De Noorsche troepen hadden zich in voor de verdediging bijzonder geschikte stellingen genes teld, doch sterke Duitsche gepantserde afdeelingen brachten de beslissing. De Noren leden door het optreden van deze afdeelingen, die hier en daar hun aftocht bemoeilijkten, zeer zware verliezen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte vanmorgen bekend: De Engelschen ondernamen ook gisteren in de door Duitsche troepen bezette zóne van Narvik geen landingspogingen. Daarentegen beschoten Engel sche zeestrijdkrachten opnieuw de stad en de ha ven. De om Drontheim geconcentreex-de Duitsche troeoeri drongen, gesteund door lichte zeestrijd- (480 zakhorloges18 scheerapparaten en 47000 scheermesjes waren de buit van een inbraak te Amsterdam.) Leden van de duistre orde Der langvingers woedden hier, En het is een strop geworden Voor een braven winkelier. 't Gilde voerde zijn onguur werk Wel tijdroovend rustig uit, Want je hebt toch gauw een uur werk Voor zoo'n groote uurwerkbuit. In meer dan één zin gesproken Namen zij ervoor den tijd. Tijd is geld geldt voor hen ook en Dat heeft hen ertoe verleid. Nadat zij naar hun believen Al dien tijd hadden gegapt, Zijn helaas de gauwe dieven Tijdig ongemerkt ontsnapt. Eenmaal 't scheergerei genomen Zijn ze na stil overleg, Blijkbaar tot besluit gekomen Nu is 't motto: scheer je weg. D'eigenaar zag in den morgen Zonder klokjes toch alras, Tot verzwaring van zijn zorgen. Zeer precies, hoe laat het was. Doch hij moet er maar op hopen, Dat de dieven niet ver gaan, Voor het er op uit zal loopen, Dat voor hen het uur zal slaan; Dat zij, onder 't mes genomen, Voor een grondigen termijn, Tot de eiixdconclusie komen Dat ze gladgeschoren zijn. P. GASUS. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuivering Onderneming. „RADICAA L" Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) krachten tot 100 kilometer in noordoostelijke rich ting door, verdreven den zich aldaar bevindenden vijand en verspex-den de van Namsos naar het zuiden voerende verbindingswegen. In de Vaksdal-fjord werd een Noorsch patrouillevaartuig vernield. In de zóne van Bergen en Stavanger duurt de stx-ijd met verspreide Noorsche troependeelen in de verre omgeving van de steden nog voort. Daarbij vielen opnieuw stukken geschut in Duitsche haxxden. Ten noorden van Oslo zetten de Duitsche troepen hun opmarsch via Wamot en Lillehammer ondanks landingsmoeilijkheden en vijandelijke versperringen voort. Gevechtsvliegtuigen namen met succes aan den strijd deel. Een Noorsch vliegtuig werd vernield. Voor het middendeel van de Nooi-sche westkust en in het zeegebied voor Andalsnes vielen vliegtuigen opnieuw Bx-itsche oorlogs- en transportschepen aan. Ondanks de zware afweer brachten zij een Britschen torpedojager en een transportschip tot zinken. Een tweede torpedojager werd door bommen van middenzwaar kaliber getroffen. Een transpoi-tschip van ongeveer 5000 ton werd door brand vernield. Andere bomaanvallen richtten zich tegen de be> langrijke stations van Dombaas en Greng in Mid- den-Noorwegen, alsmede tegen de van hier uit gaande spoorlijnen en wegen. Stations, emplacementen en wegen werden ver nield, waarmede aan den tegenstander van Andals nes en Namsos uit elke snelle mogelijkheid tot ope- reeren werd ontnomen. In den nacht op den 23en April werd een nieuwe zonder succes verloopen Britsche bomaanval op Aalborg afgeslagen. Een Britsche machine werd door luchtdoelgeschut neer gehaald.- De jacht op duikbooten in hët Kattegat leverde weer succes op. Voortgegaan werd met de aanvoe ren naar Noorsche havens. Ter hoogte van Stadlan- det verdreef een duikboot een stoomschip van 6000 ton uit een voor Noorwegen bestemd convooi. In het westen geen bijzondere gebeurtenissen. Er werden grens-contróle- en verkenningsvluchten ge maakt. Des nachts vlogen afzonderlijke vijandelijke verkenningsvliegtuigen West-Duitschland binnen. Het woord is aan Arthur Schnitzler: De snob is een mensch, die schijnbaar zelf verhooging nastreeft door middel van werkelijke zelfvernedering. Sirius: Er zijn menschen. die liever een trap met een lakschoen hebben dan een handdruk van een vereelte hand. Jules Lemaifre: Snobisme is de vereeniging van een haast roerende volgzaamheid van geest met de meest lachwekkende ijdelheid. De hoop bestaat evenwel, dat zij niet behoeft te worden ingevoerd. Naar wij van den directeur van het Rijksinstituut voor Brandstoffen-economie in Den Haag verne men, wordt thans een regeling van een brandstof- fenrantsoeneering voorbereid. Maar zoo liet hij er op volgen dit wil niet zeggen dat het vast staat dat die ook wordt ingevoerd. Zoolang onze brandstoffen-positie blijft zoo als die nu is dat wil zeggen als wij de be schikking houden over onze mijnen in Lim burg en als wij in de toekomst evenveel kolen uit het buitenland krijgen als thans dan denkt de regeering er niet aan om tot rantsoe neering over te gaan, want dan is er geen te kort. Maar er moet helaas, met de mogelijkheid re kening gehouden worden, dat onze brandstof- fenpositie ongunstiger wordt. Vandaar de voor zorg om klaar te zijn als ons onaangename ver rassingen boven het hoofd zouden hangen. Er is op dit oogenblik nog niet te zeggen hoe de rantsoeneering dan geregeld zal worden, omdat men niet weet over hoeveel brandstof men dan de beschikking heeft. Er wordt evenwel naar gestreefd om te bereiken dat in de zomex-maanden de men schen zooveel mogelijk hun winterbrandsfcóf in huis zullen hebben. Alle kolen die in Limburg gedolven worden, stuurt men zoo gauw mogelijk naar het binxxenland, opdat daar voorraden voor den winter gemaakt worden. De zomerprijzen voor de brandstoffen zijn nog niet vastgesteld. De kolen die uit het buitenland aangevoerd worden kosten veel meer van transport dan vex-leden jaar, zoodat die duurder verkocht moeten worden. Daar de regeering evenwel door de Lïmburgsche kolen prijsregelend kan optreden, zal er naar gestreefd worden een verhooging van de prijzen voor huisbrand zooveel mogelijk te be perken. Wel staat vast, dat de nieuwe zomerprijzen hooger zullen zijn dan die van het vorige jaar. De vrees werd gekoesterd, dat goed-gesitueerden, nu er een rantsoeneering van brandstoffen wordt voorbereid, zoo gauw mogelijk groote voorraden bx-andstoffen zouden inslaan voor den vol genden winter. Daartegen zijn evenwel maat regelen genomen, want de leveranciers moeten aanteekening houden aan wie zij brandstoffen af leveren zoodat de overheid, mocht de rantsoenee- rign noodig blijken precies weet wie al kolen voor het volgende seizoen in voorraad heeft. De opzet is, dat in het geval van rantsoeneering de beschikbare hoeveelheden zoo billijk mogelijk vei-deeld zullen worden, terwijl men voorkomen wil, dat goed-gesitueerden zich een voordeel zou den verzekeren op anderen. Men weet nog niet hoe de rantsoeneering, als die komt, zal worden ingericht. Tijdens den oorlog 19141918 was er een distributie die elk huisge zin een zekere hoeveelheid brandstof garandeer de, waarbij geen rekening werd gehouden met de gi-ootte van het huis. Het is toen evenwel geble ken dat aan zoo'n systeem nadeelen verbonden zijn, zoodat wel getracht zal worden, nu een stelsel te ontwerpen waarbij die voorkomen worden. De regeering hoopt, dat als de zomerprijzen voor de brandstoffen eenmaal zijn vastgesteld, i$der die daartoe in staat is zijn hoeveelheid kolen voor den winter zal opdoen. Dat vergemakkelijkt het maken van vooi-raden voor de overheid. Bovendien, hebben de menschen er het voordeel van dat de kolen 's winters duurder zullen worden. Voorloopig is er ook nog geen sprake van rant soeneering van gas en electriciteit. Deze zal ver moedelijk op den duur wel noodig zijn als tot brandstoffenrantsoeneering wordt overgegaan, maar de bedoeling is wel die zoolang mogelijk uit te stellen. De regeering heeft maatregelen genomen dat de gas- en eleclriciteitsfabrieken groote voorraden steenkolen hebben. Bovendien worden de steenkolen bij de gasfabrieken zeer economisch verbruikt, want er wordt zooals bekend niet alleen gas van gemaakt, maar de verbruikte kolen komen nog beschikbaar als cokes. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: België en Nederland, pag. 1 g Mr. E. Elias: Mexicaansche indruk- §f ken. pag. 3 M Melis Stoke: Vreemde Mei. pag. 3 1 H. D. Vertelling: Lakwerk pag. 4 M J. B. Schuil: Thalia's Jubileum-voor- jg stelling. pag. 4 Van onzen militairen medewerker: De oorlog in Noorwegen. pag. 5 Van onzen Parijschen correspondent: Paul Reynaud. pag. 6 De bodem van Nooi'wegen. pag. 6 Schaakrubriek pag. 7 K. de Jong: Piano- en Zangavond. pag7 I Laatste berichten op pagina 9 V

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1