£acd$te> Bmcktm BURGERLIJKE STAND NIEUWS IN 'T KORT. SUNLIGHT ZEEP Mi 19 Gemeenteraad. WOENSDAG 24 A PK IE 1940 HAAREEM'S DAGBE'AD 7 Britsche verliezen in de Noorsche wateren. Mededeeling in het Hoogerhuis. In het Engelsche Hoogerhuis heelt de minister zonder portefeuille, Lord Hankey, in antwoord op een hem gestelde vraag verklaard: „Sedert den Duitschen aanval op Noorwegen en Denemarken hebben de Britsche vlootverliezen in de Noorsche wateren bedragen drie torpedobootjagers, een duik boot, een admiraliteitstrawler, die tot zinken werd gebracht en een vierde torpedobootjager, de „Hardy", die na beschadigd te zijn op de kust werd gezet. Een kruiser en twee torpedobootjagers zijn beschadigd maar veilig naar hun bases terugge keerd. De „"Renown" en de „Rodney" hebben beide treffers opgeloopen. In geen van beide gevallen werd ernstige schade veroorzaakt, noch werd de gevechtsdoeltreffendheid der schepen op eenigerlei wijze benadeeld. Bovendien hebben nog vier destroyers eenige schade van niet ernstigen aard bekomen. Drie kruisers hebben schade van geener lei belang opgeloopen door bomsplinters". Over de vijandelijke beweringen ten aanzien van de Britsche vlootverliezen merkte Hankey op: „Hun beweringen, die in evenredigheid met hun verliezen stijgen, worden opgesteld volgens onbe kende wiskunderegels. Ik behoef hieraan slechts toe te voegen dat hun laatste bewering even on waar is als de vaak herhaalde aankondiging dat Duitsche vliegers het Engelsche vliegkampschip „Ark Royal" tot zinken hebben gebracht. De Brit sche regeering is zich bewust van de recente vlucht, die de fantasie van het vijandelijke propaganda- departement heeft genomen". De Middellandsche Zee. ROME 24 April (Stefani). De „Popoio di Roma" merkt op dat men zich in Frankrijk erover verbaast dat Italië zich niet bereid toont tot het voeren van vriendschappelijke besprekingen over de Middellandsche Zee. Maar Italië, aldus het blad, kent volkomen die vriendschappelijke bedoelingen, vooral wanneer zij aan den dag treden in oorlogstijd. Op het oogenblik heeft Italië niets te zeggen of te herhalen over deze kwestie omdat het, in tegenstel ling tot de wenschen van Parijs, niet het voornemen heeft vooruit te beslissen over zijn vrijheid van oordeel en optreden. De Joden in het Protectoraat Bohemen en Moravië. PRAAG, 24 April. De Tsjechische regeering heeft een wet aangenomen, volgens welke de Duit sche anti-Joodsche wetten van Neurenberg ten volle zullen gelden. Hacha wordt echter een belang rijk privilege verleend, daar hij in speciale gevallen Joden van deze wet kan uitzonderen en hen tot eere-ariërs, kan benoemen. De practische conse quentie van deze wet zal betrekkelijk klein zijn, daar de Neurenbergsche wetten reeds toegepast zijn op kapitaal en waarden in Joodsch bezit, door middel van decreten van den rijksprotector Von Neurath. Door verschillende maatregelen zijn de Joden ook uit groote zaken geweerd, uit de pers, uit de hospitalen als doctoren, uit de scholen als leeraren, uit de gerechtshoven als rechters en van de beurs als leden. Joodsche staatsbeambten zijn practisch bijna allen reeds ontslagen of ge- pensionneerd. In het openbare leven waren de Joden reeds uit bioscopen, theaters, concertzalen, café's, restaurants en in sommige kleine steden uit parken qn trams geweerd. Slechts twee pro cent van het bestaande aantal doktoren en rechts geleerden, mag thans zijn practijk blijven uitoefe nen en slechts voor Joodsche cliënten. Het ver bod aan Joden deel te nemen aan.elke politieke activiteit, beteekent slechts dat zij niet langer leden kunnen zijn van de Tsjechische nationale volks bond, welke de eenige wettelijke politieke organi satie is. Dit geeft echter ook geen nieuwe prac tische consequenties, daar de Joden over het alge meen niet tot dezen bond behoorden. (United Press). Felle strijd in het gebied van Drontheim. Wie bezit Steinkjar? STOCKHOLM, 24 April (Havas). Uit tele grammen, welke nog laat in den nacht zijn binnengekomen, blijkt dat de Noorsche en Brit sche troepen ten noorden van Trondelag, in den noordelijken sector van Drontheim, in een fei len strijd met de Duitsche troepen zijn gewik keld. Het Noorsche hoofdkwartier beoordeelt de ontwikkeling der gebeurtenissen zeer gun stig en men is van meening, dat de Duitsche opmarsch op een oogenblik, dat strategisch ge legen komt, gestuit zal worden. Duitsche vliegtuigen hebben getracht de operaties der infanterie te steuhen door Spiklastad en Stein- kjar (deze stad is volgens het Duitsche opperbevel in Duitsche handen. - Red.) te bombardeeren. Bij het laatste bombardement van Namsos werden om streeks tien burgers gedood. De Duitsche legerberichten maken melding "an vorderingen, doch de Zweedsche correspondenten verklaren, dat de geringste terreinwinst door de Duitsche troepen duur betaald wordt, want de te genstand der Noren wordt met den dag beter geor ganiseerd. Reuter verneemt uit Stockholm: Volgens de laatste berichten hebben de Noren stellingen opgeworpen te Stenkjar, ten noorden van Drontheim, en rukken de geallieerden van hun pun ten van ontscheping snel naar dit gebied op. De Duitschers hebben hier het voordeel dat zij door de bezetting van het fort van Adgenes, bij den ingang van de Drontheim-fjord, in staat gesteld zijn, bun oorlogsschepen gebruik te laten maken van den fjord-arm, die naar het schiereiland Inderoy leidt en zij hebben daar dan ook troepen aan land gezet. Bovendien kan het geschut der oorlogsschepen bij de gevechten gebruikt worden. Uit de te Stockholm binnengekomen berichten blijkt, dat de geallieerden en Noren zekere voor uitgeschoven stellingen tijdelijk hebben moeten prijsgeven. Over het algemeen acht men in Noorsche kringen de situatie bevredigend, daar in het Vardal, het ge bied ten zuiden van Stenkjar, uitgebreide operaties worden verwacht, is de geheele bevolking van dit dal geëvacueerd. De Duitsche luchtmacht blijft alles in het werk stellen om de verbindingen te vernietigen en den ophiarsch der geallieerden naar het zuiden tot staan te brengen. Naar men zegt, is het spoorwegstation Grong thans volkomen vernield, doch de omvang van de schade aldaar en elders langs de spoorlijn kan niet geschat worden, daar de telefoonleidingen naar Zweden tijdens een sneeuwstorm zijn gebroken. Engelsche luchtmacht in liet offensief. Aalborg, Christiansand, Oslo en Sta .•anger opnieuw gebombardeerd. LONDEN, 24 April (Reuter). Officieel wordt medegedeeld dat de Britsche luchtmacht gisteravond het vliegveld Westerland op het eiland Sylt heeft ge bombardeerd en twee patrouillevaartuigen tot zin ken heeft gebracht. Voorts hebben Britsche bom menwerpers gisteravond nieuwe aanvallen gedaan op de vijandelijke luchtvaartbases te Aalborg, Chris tiansand, Oslo en Stavanger, terwijl „offensieve ver kenningsvluchten" werden gemaakt over de Dront heim-fjord. Volgens de eerste berichten waren al deze operaties zeer geslaagd. Bij het bombardement van het vliegveld Wester land werden hangars en startbanen gebombardeerd. Op verscheidene plaatsen brak brand uit. terwijl een zware ontploffing werd gehoord. Ten noorden van het eiland Sylt openden pa trouillevaartuigen het vuur op de Britsche machi nes. De schepen werden terstond aangevallen en twee werden tot zinken gebracht. HAARLEM 24 April. Ondertrouwd 24 April: B. Brouwer en H. Wensveen. N. A. de Weers en G. E. Castien. W. J. Nagtegaal en A. Luiten. H. Blommaert en A. E. M. M. Mudde. P. A. Meijboom en E. M. de Leeuw. P. Kiekens en G. W. de Kruif. B. J. A. Divendal en M. J. E. van Daalen. H. Planting en J. C. Kees. J. H. M. v. d. Linden en A. C. Tielenburg. G. Jansen en J'. C. y. Berlcum. C. J. v. d. Maas en A. Kamstra. F. van der Werff en J. J. Weijers. G. Godde en W. Holtjer. W. Goosens en B. Vrij land t. J. G. Huijing en F. L. Onstenk. L. D. Breebaart en Z. Lameijer. P. Boogaard en G. Bossen, H. W. P. Zwart en M. M. Vader. H. Ban_ nink en C. Schlötz. - G. J. Sarlet en E. P. Kap- tijn. J. Schut en J. E. Scheelings. H. Sieraad en J. Evers. H. D. Claus en A. M. Heesemans. F. L. Witkamp en G. de Vos. M. A. M. Kuijpers en H. W. Prinsen. C. Hak en A. J. Jansen. J. Schot en A. Dekker. C. van Rijn en C. Heilie- gers. H. Arends en E. Smidt. C. A. J. Miché en S. A. Kern. J. A. Calandt en A. de Ridder. H. Delforge en A. W. E. van Osch. J. A. G. Krouwels en J. M. Jore. P. H. de Liefde en J. W. Eek. R. L. de Veer en J. L. Korevaar, J. Boesveld en H. van Looij, N. Pliester en C. P. M. Dingemans. Gehuwd 24 April: T. J. Gelaudie en A. M. v. Vueren; D. Zuiver en H. Scholten; H. C. van Oijen en A. C. Geukers, A. H. J. M. v. Gooi en A. Metten; H. M. van Honschoten en T. C. M. Wijnands; M. Zijp en H. v. Leen; J .Bakker en A. M. Kamp; J. H. Daudeij en S. M. A. Ahsmann; B. Beij en J. M. Snoeks; J. P. van Tongeren en W. M. Spoor; G. Vermeer en P. J. Janssen; J. Dijker en A. C. de Dood; G. J. Koorn en L. Koeleveld; P. Ambachtsheer en J. C. Tillemans; D. de Nieuwe en A. C. Roos; G. W. Mulder en A. M. Toeset; A. Kuijten en A. Booms. J. M. Damad en J. C. C. Schimmel; J. J. Jonker en T. Frikken; M. S. Koops en M. G. W. van Segge len; J. Linthorst en C. H. M. van de Nes; G. F. J. van Veen en J. v. d. Wijngaard; J. C. Jansen en A. J. Deen; N. J. de Wilde en C. H. van Mourik; L. P. J. Hendriks en H. de Redelijkheid; F. J. H. M. Mul ler en M. A. Haakman van den Bergh. Bevallen: 19 April: E. van der Brugge-Philippo, z. 21 April: C. C. van der Woert-Verbruggen, d. 22 April: E. R. StamZeegers, d. J. W. Sibrandi- Oversteegen, d. 23 April: J. Hoogerdijk-Eland, z. P. de Back-de Graaf, d., A. Dekker-Za- randona, z. C. A. W. Walker-van Spanje, d. G. Kruijff-de Jong. d. J. van der Groef-van Anrooij, z. 24 April: M. W. Smit-Ruiter, z. Overleden: 21 April: W. G. Schilderman-de Vos, 66 j., Brou werskade. 22 April: J. H. Teunisse, 87 j. Gier straat. 23 April: M. M. Faas, 61 j., Koudenhorn. S. Koets-Kleinschmit. 88 j.. Westergracht. H. B. Mulder, 69 j., M. v. Heemskerkstraat. 24 April: H. Root, 31 j., Gasthuisvest. Fransch legerberichl. Het Fransche avondlegerbericht luidt: „Een tamelijk levendige bedrijvigheid der weder - zijdsche artillerie tusschen Moezel en Blies. Vijan delijke patrouilles werden ten westen der Vogezen teruggedrongen. Uitwisseling van vuur aan de oevers van den Rijn. Ten aanzien van Noorwegen, aldus vervolgt het communiqué, wordt in het Britsche officieele com muniqué medegedeeld: de operaties in Noorwegen worden voortgezet in samenwerking met de Noor sche troepen. In het zuiden bieden onze troepen tezamen met de Noorsche troepen tegenstand aan den vijandelijken, druk. .Ten noorden van Drontheim werd een tegenaanval op onze troepen gedaan en het is tot een levendig gevecht gekomen". Zweden getuigt van zijn paraatheid. Boodschap van den Kroonprins. STOCKHOLM, 24 April (Reuter) Kroonprins Gustaaf Adolf verklaart in een boodschap aan den ,chjef scout" der Zweedsche padvinders o.a.: Zwe den staat voor een ernstige situatie, doch wij ver liezen den moed niet". De „Göteborgs Handels Tidning" wijst op de mo- reele paraatheid van Zweden. Het blad schrijft: Alle pogingen van een vijandelijke strijdmacht in Zweden aan land te gaan, zouden op verzet stuiten. „Dagens Nyheter" schrijft: In alle Zweedsche kringen getuigt men van den wil met alle middelen de onafhankelijkheid van Zweden te verdedigen. Het Zweedsche volk houdt van den vrede uit in stinct en overtuiging doch niet uit blinde passie. On derwerping aan een vrede, waardoor wij van onze onafhankelijkheid zouden worden beroofd, zou er ger zijn dan een strijd op leven en dood. Nooit heeft Zweden deze waarheid beter begrepen dan thans. Dr. P. H. Ritter Jr. over Selma Lagerlöf. Dinsdagavond hield dr. P. H. Ritter Jr. in Lido een oordracht voor de H. H. V. (Vereeniging van oud leerlingen der Haarlemsche Hoogere'Burgerschool) over het onderwerp: Selma Lagerlöf en haar werk. Deze schrijfster, aldus spreker, neemt in de Scan dinavische literatuur een geheel aparte plaats in. In geen van haar boeken behandelt zij zware psycholo gische problemen, maar haar werken kenmerken zich juist door een speelsche humor. Gösta Berling was haar eerste boek en het heeft de wereld ver overd. Het boek is vol sprookjesachtige fantasie en van een uitzonderlijken stijl, 't Leven van Selma La gerlöf en haar omgeving hebben grooten invloed ge had op haar kunst, want zij is opgegroeid temidden van de sprookjes en de sagen van haar geboorte streek. Ondanks dat in die dagen de psychologie' en het naturalisme zeer actueel waren, had Selma La^ gerlöf een hevigen afkeer van deze stroomingen en volgde zij slechts haar eigen persoonlijkheid. De eenige critiek, die men op Selma Lagerlöf zou kunnen uitoefenen is, dat zij alle moeilijkheden te veel wil oplossen met het bovennatuurlijke, maar juist dit sprookjesachtige is de groote bekoring van haar werk. Hierna besprak dr. Ritter eenige personen uit haar bekendste boeken en wees er op, dat vooral naast het mystieke de humor in al haar werken een zeer groote rol speelt. Volgens spreker kan men uit haar „Christuslegen den", die tot één van haar mooiste boeken gerekend kan worden, veel leeren omtrent haar bijzonderen stijl. Deze is van een vlekkeloozen eenvoud en toch zeer verscheiden. Tusschen Haar en de groote sprook jesschrijver Andersen bestaat een sterke verwant schap. Hoe Selma Lagerlöf te noemen? vroeg dr. Ritter zich af. Zij is wars van alle psychologie: zij is ook geen romancière. Men zou haar een vertelster kun nen noemen, maar dan vertelster, zooals er geen tweede bestaat. In deze eeuw van zakelijkheid, die feitelijk geen legenden meer wil kennen, heeft Selma Lagerlöf den moed en de kunde gehad den droom vast te houden. De menschheid heeft haar eenige jaren geleden hiervoor beloond met het verleenen van den Nobelprijs. Na de pauze droeg dr. Ritter voor de eerste haai- Christuslegenden: „De Heilige Nacht". MR. H. ALBARDA VERLAAT HET DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. GRAVENHAGE 24 April. Naar wij vernemen zal mr. H. Albarda, administrateur bij het departe ment van financiën, hoofd van de afdeeling geld wezen van dat departement, binnenkort uit het ambtelijke leven gaan om een belangrijke functie in het particuliere zakenleven te aanvaarden. De heer Albarda zal als firmant toetreden tot het be kende bankiershuis Heldring en Pierson. BESCHERMING VAN DE BURGERBEVOLKING. Men schrijft ons: De kruistocht voor de humaniseering van den oorlog, sinds verscheidene jaren ondernomen door het Comité International de Médecine Militaire, beperkt zich niet meer tot een utopisch terrein. Reeds heeft de Fransche Generale Staf, zich daarbij baseerend op de teksten van het ontwerp van Monaco geamendeerd door een door het Internationale Comité van het Roode Kruis bij eengeroepen Commissie van Deskundigen, een ..Gezondheidsstad" ingericht, bestemd voor de bijzondere behoeften van den gezondheids dienst der legers. Ziethier het tweede doel, dat nagestreefd wordt door de Médecine militaire en dat uiteen gezet is door de Comités van Monaco en Luxem burg: de bescherming van de burgerbevolking. Men weet dat de regeeringen van Duitschland Engeland en Frankrijk belangstelling hebben ge toond voor een eventueele gedaehtenwisseling, ten doel hebbende vestiging van veiligheidszones voor de burgerbevolging. Het ontwerp dat in 1938 is gepubliceerd door de International Law Asso ciation zou hierbij den grondslag kunnen vor men voor een dergelijke gedaehtenwisseling: het is nog te weinig bekend. Om dit plan aan de huidige omstandigheden aan te passen zullen de afdeelingen België— Luxemburg en Nederland van genoemde organi satie op 26 en 27 April onder voorzitterschap van oud-minister Devèze te Brussel bijeenko men. VOOR DEN KANTONRECHTER Drie weken hechtenis geëischi. Tot 10.boete veroordeeld. De 22-jarige Haarlemsche chauffeur, die heden morgen voor den kantonrechter terecht stond hoorde door den ambtenaar 3 weken hechtenis tegen zich eischen wegens een verkeersovertreding. De kan tonrechter veroordeelde hem tot 10 gulden boete. In den Oudejaarsnacht had de chauffeur met te groote snelheid op de Julianalaan gereden. Eerst was zijn auto tegen een boomde gebotst, daarna was hij doorgereden, opnieuw geslipt, weer tegen een boom gereden en tenslotte tegen een hek tot stilstand gebracht. De kantonrechter vond dat de verdachte waan zinnig had gereden. „U moet maar liever koeken bakker worden". „Dat ben ik op het oogenblik ook", stelde de ver dachte den kantonrechter gerust. Een andere chauffeur vertelde dat de verd. als een onverschillige rijder bekend staat. In zijn requisitoir deelde de ambtenaar mede, dat het reclasseerihgsrapport over den verdachte er treurig uitziet. Hij heeft ook verscheidene dief stallen gepleegd en blijft onbewogen ook als hij 6 maanden gevangenisstraf krijgt. Op den eisch van den ambtenaar drie weken hechtenis zei de verdachte: „Dan verlies ik mijn baan en ik moei voor mijn ouders zorgen". De kantonrechter wilde het dan ditmaal nog wel eens met een mild vonnis probeeren. Ik hoop dat u dan op 't rechte pad blijft, was zijn ver maan. NU DE STAAT VAN BELEG ER IS. Voorschriften voor zaalhouders. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons aan alle zaalverhuurders en overige belang hebbenden bekend te maken, dat aan hem van alle openbare- en besloten vergaderingen schriftelijk moet worden kennis gegeven. De kennisgeving moet geschieden acht dagen vóór den datum der vergadering door invulling van een formulier, dat bij den Commissaris van Politie te Haarlem moet worden ingeleverd. De aanvragers ontvangen dan daarna nader be richt of tegen het houden der vergadering al of geen bezwaar bestaat. O.a. moeten de volgende vragen worden beant woord: Wie schrijft de vergadering uit? Is de vergadering besloten of openbaar? Wie heeft de leiding der vergadering? Door wie(n) wordt het woord gevoerd? Over welk(e) onder werp (en) wordt gesproken? Wat wordt even tueel gezongen of gedeclameerd? (De tekst hier van moet 8 dagen tevoren ter goedkeuring worden ingezonden). Voor de filmvertooningen gelden de volgende vragen: Is de film goedgekeurd? Hoe luidt de titel? Wat is de korte inhoudsbeschrijving? De*e formulieren zullen heden aan de zaalhou ders worden verzonden. Op den Hierdenscheweg te Harderwijk is een ambtenaar van den Raad van Arbeid te Apel doorn met zijn motor tegen een auto gereden. De man is zeer ernstig gewond. De 42-jarige rangeerder A. Willems uit Hil- legersberg is op het emplacement van het station D.P. te Rotterdam met de borst op een buffer van een wagen gevallen. Hierbij liep de man zulke ernstige inwendige kneuzingen op, dat hij is over leden. Het driejarig zoontje van de familie G. Beu- kema te Noordhorn, dat aan het spelen was met een autoped, is onder een turfwagen geraakt en oven-eden. Het ventje was op slag dood. MET GOEDKOPE, SCHERPE ZEEP SPAART U GEEN GELD: BLIJF BIJ SUNLIGHT. He, zaM,. veile Sunlight-sop verwijdert al hel vuil vlug en veilig U to goed ga at tweemaal zo la ng mee - en lekker fris, dat het ruikt! GEBRUIK en nooit zeep ran onbekende herkomst. rc 1GT. (Adv Ingez Med.) Uit Haarlem's Hedenmiddag vergaderde de Raad der gemeente Haarlem. De heer A. K. D. Spruit verzocht wegens het be reiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd eervol ontslag als hoofd van de school voor U.L.O. letter C. Dit werd verleend onder dankbetuiging. Zonder discussie werden de volgende voorstellen aangenomen: Voorstel tot het in dank aanvaarden van een schilderij van den Haarlemschen kunstenaar J. J. Doeser, ter plaatsing in den nieuwen vleugel van het Stadhuis. Dit stuk werd door eenige kunste naars van den schilder aangekocht en aangeboden bij schrijven van Dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout. (De voorzitter huldigde de schenkers, de raad applaudiseerde). Voorstel tot goedkeuring der jaarstukken van de woningstichting „Vooruitgang" en de buurtvereeni- ging „Onze Woning?" Voorstel tot vaststelling van de begrooting voor 1940 van verschillende woningcomplexen. Voorstel tot intrekking van verschillende bijzon dere achtergevel-rooilijnen. Voorstel tot onttrekking aan het openbaar ver keer van een gedeelte der Gasthuispoort en afstand daarvan aan regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis. Voorstel tot machtiging aan regenten van het St. Elisabeths Gasthuis tot aankoop van het perceel Zonnesteeg la. Voorstel tot verkoop van grond aan de Lorentz- kade (C. Walther Jr.) en Claes van Ruyvenstraat (G. Sark). Voorstel tot aanvaarding van voor straat bestem den grond aan den Zijlweg voor de nummers 242 244. Voorstel tot aanvaarding van voor straat be stemden grond nabij den Schalkwijkerweg. Voorstel tot regeling met Aalsmeer inzake toe lating van kinderen uit die gemeente op de scholen voor openbaar buitengewoon L.O. Voorstel tot toekenning en afwijzing van ge vraagde vervoerkosten ingevolge art. 13 der L.O.- wet 1920 voor leerplichtige kinderen. Voorstel tot wijziging van het Ambtenaren reglement 1934 in verband met de uitbetaling van bezoldiging aan gemeentepersoneel, dat tengevolge van de buitengewone tijdsomstandigheden verplich ten werkelijken dienst verricht. Voorstel om afwijzend te beschikken op een beroepschrift van de Ned. Scheeps- en Grond exploitatie Mij. N.V. tegen het besluit tot weigering van den bouw van een bedrijfsgebouw aan den Vondelweg. Voorstel om een crediet van ten hoogste f 1200 ter beschikking van B. en W. te stellen ten be hoeve van de viering van het eeuwfeeest van de verschijning der „Camera- Obscura". VoorsteLom de voormalige Buitensocieteit „Trou moet Blyclcen", in den Hout, met het daarbij be- hoorend terrein met ingang van 1 Mei 1940 voor den tijd van 1 jaar, derhalve tot 1 Mei 1941, te verhuren aan H. Th. van Looy, te Haarlem, zulks tegen een huurprijs van f 2.500 per jaar en onder nader door B. en W. te stellpn vorwaarden. Voorstel om voor het leggen van verwarmings buizen tusschen de Vleeschhal en de Vischhal ter be schikking van B. en W. te stellen een bedrag van f 1250. Voorstel om te besluiten, voor de aansluiting van het gebouw van het gymnasium aan de centrale verwarmingsinstallatie in den nieuwe vleugel van het Stadhuis, alsmede voor den aanleg van een onderstation, ter beschikking van.B. en W. te stellen een bedrag van f 35.000. Voorstel om een aanvullend crediet beschikbaar te stellen om de Beatrix-school aan de Gilles Schoolmeesterlaan te voltooien. (De zitting duurt voort) FEEST OP JULIANADAG. De feesten op 30 April, den verjaardag van Prinses Juliana, in Haarlem zullen doorgaan. Het Centrumcomité van de vereeniging „Ko ninginnedag" organiseert de volgende feestelijk heden 's Morgens 11 uur: Groot Militair défilé op de Dreef. 's Middags 1.30 uur: Van de Doelen af een Kinderoptocht naar de „Vereeniging", waar een variétéprogramma wordt vertoond. Op verscheidene plaatsen zullen* kermisattraq ties opgesteld worden, terwijl den geheelen dag muzikale ommegangen zullen worden uitge voerd. GYMNASTIEK CONCORDIA. De uitslag van de onderlinge wedstrijden voor heeren van Concordia luidt aldus: Tweede graad: 1. Ih. Kuijk, 2. D. Blokker. Derde graad: 1. H. Prins, 2. J. Martin. Op Hemelvaartsdag houdt Concordia een fiets tocht naar Oud-Naarden. Het vertrek is bepaald te 7 uur van de Groote Markt. VOORREI IRSOVERZICHT. De wisselmarkt stond vanmorgen onder het tee ken van een hernieuwde koersdaling van het Britsche devies. De ooi-zaak hiervan moet geheel en al gezocht worden in de bekendgemaakte cij fers der Engelsche oorlogsbegrooting, die dui delijk doet uitkomen, dat van het Britsche rijk voor de voortzetting van den oorlog aanzienlij ke offers gevergd worden. De in New-York ge daalde wisselkoers van 3.53V2 tot 3.52V, werd te onzent eveneens overgenomen. Bij opening goldt het pond sterling 6.61, bij een vorige officieele noteering van 6.67. Later in den ochtend trad een geringe vraag naar voren, zoodat de Engel sche valuta weer tot 6.63 kon aantrekken. De met het pond nauw verbonden Fransche franc gaf een overeenkomstig verloop te aan schouwen. Oolf hier kwam een lagere koers tot stand. De noteering, die gistermiddag nog 3.78 bedroeg, kon zich bij opening nauwelijks op 3.76 handhaven. Geleidelijk zakte de wisselkoers, la ter in den ochtend nog verder in tot 3.75'.';. De overige buitenlandsche valuta's waren zoo goed als onveranderd. Slechts voor de Belga kon men wederom een fractioneele verbetering waar nemen. Het Belgische devies werd vanochtend verhandeld tegen prijzen varieerende tusschen de 3169 en 31.71, tegen een vorigen koers van 31.67, Zwitsersche francs golden onveranderd 42,23, Duitsche marken 75.50. Van de Scandi navische valuta's werd Stockholm op 44.75 ver nomen. ORGELBESPELING GROOTE KERK. Het programma van de orgelbespeling door George Robert in de Groote of St. Bavokerk voor Donderdagmiddag van 34 uur is als volgt: 1. Partita sopra: Jesu, meine Freude J. G. Waltber 1684—1748. 2. Preludium en Fuga C gr. t. J. S. Bach 1685—1750 3. a. en b. Herzlich tut mich verlangen. D. Buxtehude 16937—1707, J S. Bach. 4. Canzona con Fugato. G. Ramin, geb. 1898 5. Variaties „mein junges Leben hat eind End", J. P. Sweelinck 1562—1621 6. Gagliarda. B. Schmid. 16e eeuw. BLOEMEN DAAL VERGADERING „TUINBOUW". Dinsdag hield de afd. Bloemcndaal van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een leden vergadering in Hotel Rusthoek. De voorzitter, mr. J. D. v. d. Plaats, verwelkomde allereerst de nieuwe leden. De voorzitter reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit van den wintercursus in fruit en groenteteelt aan de heeren Van Dijk, Westerhout, Van der Werff, Van der Pijl, Maurits, Jonker, Spierenburg en Barnhorn. Spr. prees de jongelui, die onder moeilijke om standigheden den cursus hebben gevolgd en sprak woorden van hartelijken dank tot den leider, den^ heer P. Steetskamp en tot de familie Van Dijk. die op zoo prettige wijze gastvrijheid heeft verleend. Medegedeeld werd, dat in Juni nog een openbare les zal worden gehouden. De heer P. Steetskamp hield hierna een vakbe spreking over Kaapsche gewassen, die vroeger, toen de buitenplaatsen in volle glorie waren, veel wer den gekweekt. Spr. behandelde in hoofdzaak groenbiijvende ge wassen uit de Kaap en overeenkomstige klimatologi sche omstandigheden en besprak uitvoerig de kweek'wijze van allerlei gewassen en liet materiaal zien als demonstratie. Mr. Van der Plaats sprak een woord van dank voor de interessante voordracht. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. J. J. HouxBosch d., H. J. W. van den Bergvan de Weyer d. Ondertrouwd: H. Nijhof en C. G. A. de Zwart.; G. J. Sinnige en C. H, Kater; H. Mater en M. M. van Renswouw; W, H. van Helden en M. M. Mense, H. van Giften en J. Bruins. Getrouwd: A. H. van den Bos en A. P. Jan sen. J. F. van Rixel en J. C. R. van Halteren, P M. Heringa en N. Ghijsels. Overleden: Geen. PERSONALIA., Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor het theoretisch gedeelte van de hulpakte der Vereeniging van Chr. Bewaarschoolonderwijzeressen in Nederland de dames G. J. van Telgen en P. M. Kalf te Bloe mcndaal. AFGEBROKEN. De van ouds bekende „puist" aan het huis van wijlen den heer Rouwens aan den Bloemendaalsche weg is Dinsdag afgebroken met het oog op de ver betering van den weg. Als deze tot stand is gekomen zal de toestand van de Korte Kleverlaan tot de Dr. Rakkerlaan inderdaad veel verbeterd zijn. HEEMSTEDE Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. W. L. van Breemen en M. Roozen; P. N. Vinken en H. J. C. Floris. Getrouwd: K. A. Citroen en E. Weijl; H. W. v. Rooden en L. C. Smit. Bevallen: M. C. Nieuwenhuizenv. Diepen d.; M. J. MolHeijker z.; J. van Esde Haas z. Overjeden: J. J. Duijvis 77 j., wedn; I. Ankoma 76 j. wed. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 24 April 1940. (ANP) Tarbot 134102 ct. per kg. Tong 8063 ct. per kg. Heilbot 132 ct. per kg. Griet f 38—26 per 50 kg. Zetschol f 22.50—20.50 idem Kleinschol f 21.5010 idem Bot f 16.50—10 idem Schar f 12.503.90 idem Tongschar f 30 idem. Poontjes f 10.506 idem Middel schèlvisch f 32 idem Kleinmiddel schèlvisch f 2623 idem Kleine schèlvisch f 22.5019 idem Groote gul f 2417 idem Kleine gul f 16.5014 idem Wijting f 11.504.30 idem Makreel f 6.504.20 Idem. Versche haring f 76 idem Kabeljauw f 10047 per 125 kg. Leng f 2.500.90 per stuk. Koolvisch f 1.400.45 per stuk. Afslag: 520 kg. snoekbaars 4037 ct. per kg. 79 kisten versche haring. Treilers: Manden 880 Gerberdina Johanna IJM. 38f 7760 200 Horn Rif IJM. 155 i960 165 Zwarte Zee IJM. 942140 320 Adelante IJM. 19 3390 140 Maria Elisabeth IJM. 114 2610 Loggers: KW 154 f 620, KW 75 f 35, IJM. 204 f 630 Zweedsche kotter: GG 69 f 520, Ned. Kotters: HD 108 f 1480, KW 92 f 300 VERTROKKEN TRAWLERS. Dinsdag zijn naar zee vertrokken: Perseus IJM 45, Condor IJM 72, Maria IJM 95, Erin IJM 12 en Eveline IJM 115. Hedenmorgen lagen klaar om te vertrekken: Gloria IJM 37, Poolzee IJM 77, Neptunus IJM 87 en Amstelstroom IJM 91. De laatste zou voor zijn eerste reis in oorlogstijd naar zee gaan. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dondcrdagmarkt: Haarlem IJM 9, Vangst: 800 m. makreel, 550 m. haring, 250 m. radio. Totaal 1600 m., benevens 350 st. stijve kabeljauw.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11