„Een uur Muziek" N.V. „GRANITO" AGENDA. VISSERS WOENSDAG 24 APRIE 194Ö H A A. RLE M-'S D A G B E X D" 2 (UN/T IN IITIIEIN MUZIEK in de Middelb. Meisjesschool ,,'t Kopje". ,,'t Kopje" in den kop van mijn muziekverslag: dit wekt een gegrond vermoeden dat een jeugdige, le venslustige. geestdriftige schare ditmaal het audi torium vormde. Dit was dan ook zoo, en dat de geestdrift reeds ontvlamde toen de pianist Herman Kruyt in keurige sergeants-uniform de aula binnen kwam en, begeleid door de Directrice der school, het podium betrad, is wel zeer begrijpelijk. „Een Uur Muziek" is de naam van elk der op voedende concerten, die door den impresario Franz Aufrecht in het leven geroepen zijn en ten getale van vijf in elk schooljaar gegeven kunnen worden. Dat „uur muziek" was ditmaal aan de behandeling der Ballade gewijd. De baritonzanger Herman Schey werkte daartoe met Herman Kruyt samen; deze laat ste gaf ook tekst en uitleg. Kruyt begon met een verklaring van het woord „ballade". Van het Italiaansche „ballo" afgeleid, be- teekent het oorspronkelijk „danslied", wijl het op de afwisselende uitvoering door zang- en dansgroe pen sloeg. De ballade had tot onderwerp bij voor keur heidensche sagen en mythen, waarin geheim zinnige natuurkrachten, spoken, heksen en dergelijke een rol spelen. Van de oudste ballades, uit de eer ste eeuwen na Chr., is weinig bewaard gebleven, en dit zijn voornamelijk Schotsche, die later ook in het Duitsch werden vertaald. In de vorige eeuw is de naam ook toegepast op zuiver-instrumentale com posities, die een episch-lyrisch karakter hebben. Als eerste nummer werd Schumann's „Die beiden Grenadiere" volgens spr. een werk. staande tus schen lied en ballade uitgevoerd. Spr. wees nog op de zinrijke invoering van de melodie der „Mar seillaise". De prachtige stem en de bij alle verma- ding van goedkoope effectmiddelen toch zoo treffen de juiste voordracht van den eminentcn zanger Her man Schey hielden terstond het in stille aandacht luisterende auditorium gevangen. Vóór de uitvoering van „Erlkönig" vertelde Kruyt een en ander omtrent Schubert: dat hij deze wereldberoemde ballade reeds op 17 a 18-jarigen leeftijd gecomponeerd had. toen hij hulponderwijzer was, een baantje dat hij noode aanvaard had. omdat hij anders in militairen dienst had moeten treden (vroolijkheid), wat nog veel er ger was, wyl de dienstplicht toen 12 jaar duurde. Spr. wees op de karakteviseerende triolenbegelei ding, waarvan het kloppen alleen bij het optreden van de mystische figuur in een soepeler vorm over gaat: daarna droegen beide kunstenaars het werk suggestief voor. Chopin's „Ballades" zijn voorbeelden van de zui ver-instrumentale gedaante, die deze soort poëzie kon aannemen. Een bepaald programma ligt daar aan niet ten grondslag en is ook voor het verstaan niet noodig. Wel heeft men beweerd, dat Ch.'s eerste Ballade geïnspireerd is door een gedicht van Min- kiewicz, waarin de strijd van een aardgeest geschil derd wordt. Herman Kruyt vertolkte deze Ballade na een overzicht van de contrasteorende momenten gegeven te hebben op een wijze, die bewonderens waardig mag heetcn, als men in aanmerking neemt, dat de pianist 's mórgens nog aan militaire oefenin gen1 had moeten deelnemen, en daarvóór zeker ook niet veel gelegenheid tot studeeren gehad zal hebben. „Non Credo" van Widor volgde daarop. De voor dracht van Herman Schey leek me hier wat erg zwaar, vooral daar, waar Christus sprekende inge voerd wordt. Maar zeer mooi zong- de beroemde bariTon dé Ballade „Archibald Douglas" van Loewe, nadat Kruyt den inhoud van tekst en muzikale behandeling verklaard had. Daarna volgden nog Loewe's „Die Uhr" en „Hochzeitslied", maar alleen het eerste daarvan heb ik nog gedeeltelijk kunnen hooren, wijl de uitvoering, mede door de vertraagde aankomst van Herman Schey, de tijdslimiet verre overschreed. Wel kan ik zeggen dat de samenwerking van „Schey- en Kruytkonst" mooie resultaten opleverde en door het jeugdige auditorium, blijkens den geest- driftigen bijval na elk der voordrachten, buitenge woon gewaardeerd werd. K. DE JONG. 42e Leerlingen-Uitvoering Haarl. Muziek-instituut. Op de Dinsdagavond in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw gegeven leerlingenuitvoering speelden bijna uitsluitend leerlingen der elemen taire klassen voor piano, viool en cello. Zij deden dat zooals men verwachten mocht, met afwisse lend geluk, en hoewel de leeraren met de eene prestatie wel minder voldaan geweest zullen zijn dan met de andere, toonde het auditorium ten N. BOERKOEL - Aeibertsbergstraat 80 Telef. 14028 - Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN ,fStrak van lijnsoepel van prijs (Adv. Ingez. Med.) Heden: WOENSDAG 24 APRIL Concertgebouw: Concert Poter Kreuder, 8.15 uur. Stadsschouwburg: „De Mikado". Uitv. leerl. Ruth Tobi, 2.30 uur. Stadsschouwburg: „Bonte Avond", 8.15 uur. Zomeriuststraat 4: Alg. verg. Noord-HolL Expl. Mij, 11 uur v.m. Consultatiebureau: Jaarverg. Centr. Gen. v. Va- cantiekolonies. 9 uur. Brinkmann: N. V. Mij voor Electr. Centraalsta- tions. Alg. Verg. 2 uur. Soc. De Nijverheid: N.V. Mij. De Eendracht. Alg. verg. 8 uur. Frans Hals Theater: „Percy neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De vrouw met het masker", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Straten zonder einde". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Golden Boy". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Als het moederhart spreekt". 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotcrsingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 25 APRIL Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 34 uur Begijnhofkapel: Tijdrede door den heer J. Kits, 8 uur. Confectiefabriek „Tebecon" N.V. Jaarl. alg. ver- gad. Ten kantore, 4 uur. Ten Berge's Confectie Industrie N.V. Jaarl. alg. vergad. Ten kantore, 2 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Palace 2 en 8.15 uur.) Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Heemstede. Gemeenteraad, 3 uur. opz.chte van alle groote waardeering. Van het allereerste begin af, de kleine piano-stukjes van Jac. Bonset, die daarvoor heel aardig materiaal geven, kwamen we zoo geleidelijk tot wat in paedagogische Literatuuroverzichten ongeveer als „2de trap" gerekend wordt. Enkele leerlingen toonden een meer dan gewone gevoeligheid in den aarslag of reea's een doeltreffend pedaalgebruik, weer een ander een bijzondere rythmische vast heid. Eén viool- en één rello-leerlmge wisselden de pianovoordrachten af. De eellovoordracht bewoog zich alleen in de eerste en de vierde positie, die met hun tweeën niet voldoende zijn om bindingen over twee snaren onnoodig te maken, maar het moge erkend worden, dat liet storende dezer bin dingen door de celliste handig weggewerkt werd. Ver boven het elementaire stond het accordeon- spel van een nog zeer jongen leerling van den heer J. J. de Vogel. In een „Czardas" ontplooide deze leerling reeds een aanmericelijke technische vaardigheid en bovendien een ontwikkeld muzi kaal gevoel, dat rythmiek en rubato's naar den eisch weergaf. Het merkwaardigste stuk van den avond was wel de door den bekenden fluitist der H.O.V. Joh. Spies gecomponeerde en onder diens leiding dooi de Jeugdorkest'klagse uitgevoerde „Jeugd-Sym- phonie". Voor de bezetting dezer Symphonic zijn geen voorbeelden in de litteratuur aanwezig. Blokflui ten, trompet, mandoline, accordeon, triangel, groo te en kleine trom en nog meer zijn aangewend in combinatie met 1ste, 2de en 3de viool, cello en 2 vierhandig bespeelde piano's. In tegenstelling met andere Kindersymphoniecn, waarvan de structuur doorgaans hoogsteenvoudig :s, heeft Spies aan het contrapunt, speciaal aan het imiteerende, een ruime plaats gegeven in zijn werk. Zelfs een te ruime. Waht terwille daarvan heefl hij o de groote lijnen der structuur en ook de bevattelijkheid van de populair bedoelde en gedeeltelijk op populaire melodieën gebaseerde thema's wel wat uit het oog verloren. Het werk maakt een eenigszins verbrokkelden indruk; lo gische ontwikkeling bespeurt men niet. Boven dien is het voor jonge spelers zeer moeilijk uit te voeren. Maar wat dit betreft konden we zeer te vreden zijn. De executanten zijn door ce moeilijk- helen niet afgeschrikt of in de war gebracht: hun samenspel vertoonde geen stoornissen. Er moet heel wat gerepeteerd zijn om dat resultaat te bereiken. Na de uitvoering overhandigde de heer Nico Hoogerwerf namens de uitvoerenden den compo nist-dirigent een fraaien lauwerkrans. K. DE JONG. Een Cabaret-avond in een Cantine. Ik heb in deze mobilisatie al weer heel wat O. en O.-avonden meegemaakt, in het Concertgebouw, den Stadsschouwburg, het gebouw St. Bavo, den H.K.B., in een fort in de rimboe, maar in een can tine te Haarlem tot nu toe nog niet en toch is het daar pas eigenlijk heelemaal „echt". Daar word je als vanzelf opgenomen in de groote soldaten- familie, omdat de „jongens" in hun cantine heele maal „thuis" zijn. Wij zaten in een gymnastieklokaal van een der scholen in Haarlem-Noord. Het tooneel zoo primi tief als het maar eenigszins mogelijk is. 'n Bedstee noemen ze dat in de tooneelwereld. Met 'n piano tafel en twee stoelen is de Bühne vrij wel ge heel gevuld. Het decor is een passe-partout voor alles, voor 'n kamer, 'n hal, 'n gevangenis, 'n ge sticht, mits je als toeschouwer over 'n beetje fanta sie beschikt. Het fonddoek is niets dan een witte lap, met een spleet in het midden, waar je door heen kunt kruipen en, die dus dienst doet als deurv Als pendanten zijn nog 2 „uitgangen" rechts ,,'eo links geschilderd het moeten, meen ik, deuren oorstellen maar om door de deur rechts of links te verdwijnen, moet je de lap geheel op zij schuiven. De zij-coulissen bestaan eveneens uit witte lap pen en zie daar het interieur compleet. De meubelen zijn al even primitief. Een witte keukentafel en kleine houten tuinstoeltjes, dat is alles. Maar denk niet, dat dit niet voldoende is om op dit tooneel komedie te spelen. Deed men het in Shakespeare's tijd anders? Wij zijn tegen woordig met al die mooie décors en luxueuse aan kleeding veel te veel verwend, wij laten niets meer aan onze fantasie over. Daar in die cantine wordt van je verwacht, dat je nog genoeg verbeeldings kracht hebt om het tooneel tot een salon, een kasteel of desnoods een tuin om te tooveren. Hebben „De Jonge Spelers" er verleden week niet Lord Lister's Legende gespeeld en het succes was naar men mij vertelde niets minder om. En wat zaten wij knus dicht bij het tooneel. Ik zat er met mijn neus vlak op en had de voeten van de soubrette als ik gedurfd had des noods kunnen kietelen. Wij zaten er mannetje naast mannetje, vooraan de overste met zijn offi cieren en ondergeteekende als gast, en de cantine verder opgepropt met onderofficieren en soldaten. Ze zaten zelfs hoog in de lucht, tegen den zolder aan boven op de Zweedsche rekken tegen den muur. 'n Schellinkje in optima forma. Ja, werkelijk het was er 'n gezellige boel. zoo geheel en al „On der ons" als je je maar denken kunt. De mannen van de band waren in een hoek geschoven naast het tooneel, maar ze bliezen en boemden er niet minder hard om. Ik verzeker u, dat er stemming was in die can tine Hier kenden de mannen van de compie elkaar allen en het cabaret-gezelschap dat voor de jon gens optrad, had al van te voren gewonnen spel. Voor critiek was ik echter niet gekomen, al kon den heel veel nummers zooals Annie Hensen, die zich als soubrette hoe langer hoe meer ont wikkelt, en de heer Timmermans met zijn liedjes aan de piano critiek in alle opzichten verdragen. Het publiek was dan ook heel den avond in een opperbeste stemming. 1-Iet is mij dit keer meer te doen mijn lezers eenigszins een idee bij te brengen van een O. en O.-avond die gisteren uitging van het comité van Haarlem-Noord in een soldatencantine, zooals er tegenwoordig zoovele in den lande wor den gegeven. J. B. SCHUIL. VERBETERING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat bij de bevestiging van Dr. Noordhoff. als predikant bij de Rem. Ger. Gemeente te Haarlem geen ver tegenwoordiger van het militair gezag is uitge- noodigd of aanwezig geweest. Door een mis verstand werd dit in het verslag medegedeeld. VRAGEN OVER DE LEZING VAN CAPTAIN WEDGWOOD BENN. Het lid van de Eerste Kamer de heer Van Ves- sem heeft aan de ministers van buitenlandsche zaken van justitie en van defensie de volgende ragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van een bericht in het ochtendblad van „Vooruit" van Crijdag 19 April j.l. volgens hetwelk kapitein W. Wedgwood Benn, lid van het Engelsche Lagerhuis, onder de auspiciën van de „British Council" voor dracht houdt in den in staat van beleg verklaarde steden Den Haag, Amsterdam, Eindhoven. Rotter dam en Haarlem over het werk van Britsche stel lingen in oorlogstijd en andere onderwerpen van Britsche instellingen in oorlogstijd en andere onder werpen van Britsche progaganda. 2. Zijn de ministers van meening. dat het houden door een vreemdeling van zoodanige voordrachten bevorderlijk is voor het handhaven van de binnen- landsche rust en de Nederlandsche neutraliteit? Over onze omgeving ligt een vlak gebied van la gen luchtdruk, dat hier te lande somber weer en regen brengt. De ochtendlemperaturen zijn sinds gisteren nog gestegen, en in Maastricht was het he denmorgen zelfs 9 graden warmer dan normaal. Ech ter zullen heden niet meer zulke hooge maximum temperaturen worden bereikt als gisteren, toen hier daar maxima boven 25 graden Celsius werden bereikt. Vermoedelijk ontwikkelt zich in een storingsfront, dat over Frankrijk ligt een nieuwe storing, die via België ook naar onze omgeving zal trekken. Over Spanje en Portugal is de luchtdruk snel stij gende. Er is vooral in Spanje in de laatste 24 uur veel regen gevallen. De hooge druk, die zich thans tusschen de Portugeesche kust en de Azoren be- indt, wordt al weer aangetast door een nieuwe de pressie. Van de randstaten strekt zich tot Roemenië een hooge drukgebied van ongeveer 1022.5 mbar uit, dat naar Zuid-Rusland schijnt te trekken. Onder invloed van dit maximum blijft het in Centraal-Europa nog mooi warm weer met plaatselijke onweders. BAROMETERSTAND: Vorige stand: 760 m.M. Stand van heden 755 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. KOOPT UW SCHOENEN bij menschen van ervaring. Laat ons U adviseeren welk model voor Uw voet het meest geschikt is. Wij hebben een groote keuze in schoenen. Onze etalage geeft U reeds eenig idee van de groote ver scheidenheid. uaoc betere pasvormen^ VERWULFT 3 TELEF. 11605. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- •vond ongeveer 19 uur: Betrokken tot zwaarbewoklt, nu en dan regen met geringe kans op onweer, later tijdelijk opklarend. Nog eenige verdere daling van temperatuur. 1HERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 64 F 57 F 58 Rembrandt verwacht Vrijdag HET PRIVcLEVEN VAN ELISABETH EN ESSEX MET ERROLL FLYNN EN BETTE DAVIS, (Adv. Ingez. Med.) Italië en de oorlog. Mussolini zou zich voor deelneming aan Duitsche zijde hebben uitgesproken. ROME, 23 April. Volgens doorgaans betrouwbare bronnen zou Mussolmi Zondag jl. bij een toe spraak tot fascistische leiders, vertegenwoordigers van 22 corporaties, zich aldus hebben uitgelaten over de mogelijkheid dat Italië aan den oorlog zou deelnemen. „Gelooft niet dat Italië niet in den oorlog zou gaar.". Ook zou volgens deze bronnen de Duce hebben duidelijk gemaakt dat Italië aan Duitsche zijde zou strijden. Mussolini zou hebben herinnerd aan de as Rome-Berlijn en aan de mi litaire alliantie tusschen Italië en Duitschland, zeggende „Italië zal zijn overeenkomsten nako men. Het woord van Italië is heilig". Mussolini zou hieraan hebben toegevoegd dat het voor Italië slechts een kwestie van weken zou kunnen zijn voor dat de tijd gekomen is aan het conflict deel te nemen. Volgens traditie worden deze speeches van Mus solini voor de hoofden der corporaties niet gepu bliceerd, maar hun inhoud lekt langzamerhand uit eenige dagen nadat zij zijn gehouden. Buitenland sche waarnemers hechtten ook waarde aan het te legram, dat Mussolini Hitler op diens verjaardag Zaterdag jl. heeft gezonden en waarin Mussolini zijn vertrouwen uitsprak in „de kracht van het Duitsche volk om de proef waaraan het was bloot gesteld, te doorstaan". (United Press). \ereeni«nng van Vrijzinnig Hervormden. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van mr. B. Bouman hield de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden haar jaarvergade ring in het gebouw der vereeniging. De voorzitter zeide dat in het algemeen de le den de beweging trouw gebleven zijn. Het le dental was aan het einde van het jaar slechts 11 minder dan aan het begin. Wij hebben, aldus spr.. met elkander de taak en den plicht, onze vrijzinnig hervormde bewe ging, als het kan, ongeschonden door deze zware tijden heen te helpen. Het bestuur vertrouwt, dat dit ook in de toekomst de geest zal zijn, welke on der de leden zal heerschen en bij het volvoeren van de opgedragen taak rekent het bestuur gaarne op de medewerking van alle leden. In het bijzonder roerde spr. de verhouding tot de Ned. Herv. Kerk aan: „Wanneer wij onze plaats in die kerk zullen heroveren, is ons niet bekend. Veel reden tot juichen hebben wij nog niet, al leen te Kerkvoogdij maakt een goede uitzonde ring. Van den kerkeraad hebben wij niet veel medewerking; de bevestiging en aaneming van vrijzinnige lidmaten heeft dan ook dit jaar plaats gehad te Santpoort." Het heengaan van ds. Oldeman heeft het be stuur evenzeer verrast als de leden, het was voor het bestuur en vele leden een diepe teleurstelling, vooral, omdat er vele teekenen waren, die erop wezen, dat de Vereeniging weer een goede toe komst tegemoet ging. In het jaarverslag wordt het heengaan van de bestuursleden de heeren Rutgers van der Loeff en Rondeel gememoreerd, van wie vooral de eer ste door zijn langdurige aanwezigheid in het be stuur de beste herinnering achter heeft gelaten. Het kerkbezoek geeft alle reden tot tevreden heid, groote teleurstelling baarde evenwel de toe stand van het Godsdienstonderwijs op de lagere scholen, dat zeer in zijn omvang beperkt is door militaire bezetting. De toestand der financiën is van dien aard. dat ze, zooal niet verontrustend, toch een voorwerp van aanhoudende zorg voor het bestuur is. Een meer productief maken van het gebouw zou een der middelen kunnen zijn. om Lot een beteren toestand to geraken. De penningmeester werd dank gebracht voor zijn nauwkeurig beleid. De door het bestuur candidaat gestelde leden, te weten de heeren J. Bos, P. Harder en M. J. Lürsen werden bij en kele eandidaatstelling gekozen verklaard. In de beroepingscommissie werden gekozen mej. C. S. W. Drijber en de heeren ds. F. de Boer en B. W. Lasschuit. In principe gir'ig de Vereeniging accoord met de instelling van een commissie ter bevordering van gemeentebelangen. De voorzitter deed eenige mededeelingen be treffende de predikantsvacature, welke in hoofdzaak hierop neerkwamen, dat er gehoopt wordt deze tegen September te kunnen doen be zetten, maar dat mede de algemeene omstandig heden oorzaak, zijn, dat zeer veel moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. De voorzitter deelde mede, dat hij om gezond heidsredenen zich genoodzaakt ziet, zijn functie neer te leggen; eveneens gaat wegens periodieke aftreding ds. de Boer uit het bestuur. De voor zitter bracht ds. de Boer dank voor zijn arbeid. Aan het slot voerden het woord de heeren Spoon en ir. A. P. Potma, die beiden den scheidenden voorzitter hulde brachten voor zijn werk en het betoonde beleid gedurende de moeilijke omstan digheden der laatste jaren. LEZING DR. N.'A. WAANING. In het gebouw Schotersingel 117 a van de Pa- lestrinaDiorama's te Haarlem, zal Vrijdag avond 3 Mei a.s. dr. N. A. Waaning een voor dracht met lichtbeelden houden over het onder werp: „Archaeologische en historische bijzon derheden rondom de Palestrina—Diorama's te Haarlem" ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng (uitreis) 23 te Port Said. Het echtpaar B. de Mink en N. de MinkSitton, Slaehthnisstraat 96. zal 6 Mei den dag herdenken waarop het vóór 55 jaar in den echt werd ver bonden. Dit heuglijke feit zal zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Een militair, gelegerd te Haarlem, trad hedenmorgen te half II in het huwelijk. Dit is niets ongewoons, maar wel bijzonder was de hulde, die daarbij aan het bruidspaar werd gebracht. Daar de bruidegom, zonder nu bepaald kok te zijn. toch vaak behulpzaam is bij het bereiden van de maaltijden voor de militairen, huldigden de collega's bruid en bruidegom op de wijze, die op de afbeelding te zien is en waarbij gebruik werd gemaakt van pollepels en andere keuken attributen. Een en ander trok hedenmorgen op de Groote Markt heel wat belangstellenden De Adelante toch beschoten. Britsche bommenwerper vuurde een salvo af. Het blijkt thans, nu de Adelante binnen is en de opvarenden zelf aan het woord zijn ge weest, dat de mededeeling van de dii'ectie van de Visscherij Mij. „De Daad" aan wie de Ade lante toebehoort en volgens welke er met de Adelante niets zou zijn gebeurd, wat aan den optimistischen kant is geweest. De Adelante is voor de tweede maal het mikpunt geweest van een vliegtuig. De vorige reis was het een Duitsche machine, thans is deze trawler even als onlangs de Prinses Beatrix, door een Engelschen bommenwerper aangevallen, en wel op denzelfden dag, dat de Erin een waarschuwingssalvo van een Duitsch vliegtuig kreeg. J.l. Woensdagmorgen vischte de Adelante op ongeveer 58.10 gr. N. Br., dus iets zuidelijker dan de Erin. Juist was het dekpersoneel bezig, de visch te sorteeren het net was juist binnengehaaldtoen de aandacht der bemanning wei'd getrokken door zwaar motorgeronk. Een vliegtuig, dat later bleek een Engelsch te zijn, kwam recht op het schip af. Het beschreef een cirkel om het schip heen en be gon, voordat men er op verdacht was te schieten. Iedereen aan het dek zocht een veilige schuilplaats. „Wij weten wel", aldus onze zegsman, „dat een Engelsch vliegtuig het tot nu toe niet op het leven van dén Nederdandschen visscherman gemunt heeft, maar je kunt toch nooit weten en als je zoo'n ding hoort ratelen, doe je maar het best een oppertje te zoeken." Ook omtrent de bedoeling van deze beschieting kan men geen verklaring geven. Uit niets is geble ken, dat de Adelante geraakt is. Nog eenmaal na de bescnieting kwam het vliegtuig terug, maar er werd niet meer geschoten, zoodat de beschieting van de Adelante een getrouwe copie is van hetgeen de Erin heeft ervaren. De Adelante is na de beschieting van de 58 gr. weggestoomd en is op de 54 gr. gaan visschen. Met 325 manden visch was de trawler heden aan den afslag en besomde f 3390. J|!l» I Sport en Spel J AUTOSPORT. Toclit met onbekende bestemming van den A. N. W. B. Niettegenstaande de ongunstige tijdsomstandig heden heeft de A.N.W.B. besloten, als opening van het toeristisch seizoen op 4 en 5 Mei een autotocht met half-onbekende bestemming te organiseeren, waarvan het parcours door het zuid-oosten van het land zal leiden. Daar juist in die streken de wegwijzers op bevel der autoriteiten zijn verwij derd, bracht de organisatie van den tocht bijzon dere moeilijkheden mede, die echter alle zijn over wonnen, ditmaal zullen de deelnemers echter blijk moeten geven van eenige vaardigheid in het kaart lezen. Wie echter eenigszins vertrouwd is met het raadplegen van de A.N.W.B.-autokaart, zal geen bijzondere moeilijkheden ondervinden. Het is den rijders zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en er zijn geen valstrikken in het parcours opgenomen; niemand behoeft zich dus door het ontbreken van de wegwijzers te laten afschrikken. Integendeel, een tocht, die op de kaart gereden wordt, verschaft een nog hooger toeristisch genot dan een, die met behulp van wégwijzers wordt afgelegd. Door de noodzakelijkheid van het kaartlezen geeft men zich bovendien beter rekenschap van de al gemeene situatie en van de punten, waar men zich achtereenvolgens bevindt. Ofschoon deze tocht louter als een toeristisch genoegen moet worden beschouwd, heeft de A.N. W.B. in de benzine-situatie van ons land geen aan leiding gevonden om van zijn voornemen af te zien; al zijn de bepalingen van een eventueele benzine-distributie dezer dagen bekend gemaakt, voor het invoeren der distributie bestaat voorals nog geen aanleiding. De vertrekpunten voor den tocht zijn Eindhoven, Den Bosch, Maastricht, Nijmegen, Roermond en Tilburg. Het af te leggen parcours is ongeveer 500 K.M. lang. Nadere inlichtingen alsmede het regle ment voor den tocht zijn verkrijgbaar bij de kan toren van den A.N.W.B VOETBAL HAARLEM-DE VOLEWIJCKERS. (Lichtwedstrijd.) A.s. Donderdagavond kwart over acht speelt Haarlem op het terrein aan den Schoterweg tegen De Volewijckers. Haarlem benut deze gelegenheid tot het opstellen van eenige nieuwe leden, n.l. de rechtsbuiten Nagels van Enschedé, Bot van V.S.V., Groeneveld van Kinheim en Buter van Schoten. Het elftal der roodbroeken is als volgt: Kluit, Buter, Verhappen, Van Daalen, Groeneveld, Visser, Nagels, Boerce, van der Hulst, Bot, de Bast. KON. NED. KORFBALBOND OVERZICHT Door het gelijke spel van K. Z. tegen Swift (33). blijft K. Z. de tweede plaats innemen in de eerstr groep. In de tweede groep won D. V. D. van D. E. n met. 42, zoodat de eerste definitief nummer twa wordt. In 2 A verloor Amsterdam-Zuid met 54 val Z K. V. In de derde klasse C. bleek Sportief 2 sterker dan Rohda 2, dat met 42 verloor. Haarlem verloor op eigen veld van D. T. V. 3 met 43 en is nu zeker de eerste plaats kwijt. In 3 D ging O. K. 2 voort met haar overwinningsreeks: van A'dam-Noord won het met 51. S. V. 2 verloor van W. K. 3 met 51. In 3 E is de eerste plaats definitief voor Oosterpark dat met 72 won van O. B. Z. B. Standen. Ie kl. N. H. A: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. gem. Blauw Wit 8 5 2 1 12 41—30 1.50 D V. D. 8 4 2 2 10 40—33 1.25 D. E. D. 8 3 2 3 8 40—37 1.— O. K. 8 3 0 5 6 20—29 0.75 S. V. K. 8 1 2 5 4 31—43 0.50 3e klasse C: D. T. V. 3 4 3 0 1 6 16—14 1.50 Haarlem 6 3 0 3 6 2419 1. Victoria 4 2 0 2 4 169 1. K. Z. 2 4 1 0 3 2 9—23 0.50 3e klasse D. Ie groep: O. K. 2 5 5 0 0 10 14— 3 2.— N. Flora 5 4 0 1 8 20—12 1.60 Meervogcls 5 1 0 4 2 1115 0.40 A'dam Noord 5 0 0 5 9 823 0. 3e klasse D. 2e groep: Indo 6 5 0 1 10 20—10 1.67 W. K. 3 4 3 0 1 6 13— 8 1.50 D V. D. 2 41032 15—13 0.50 S. V. 2 4 0 0 4 0 7—24 0.— 3e klasse E: Oosterpark 5 4 0 1 8 1910 1.60 Aurora 5 2 1 2 5 12— 8 1.— Amstelodanum 6 2 1 3 5 1820 0.83 O. B. Z. B. 4 1 0 3 2 9—20 0.5Q

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2