Simplex Cycloïde rijwiel, 70% minder wrijving STOFZUIGERS BONTE AVOND „De Mikado" DON"DERDAG 25 APRIL' 194Ö HAARCEM'S DXGBEA"D" 6 UN/T IN IITIIRIN MUZIEK Heemsteedsch Chr. Gem. Koor Ten bale van het Chr. Mil. Tehuis te Heem stede gaf het aldaar gevestigde Chr. Gem. Koor Woensdagavond een Liefdadigheids-kerkconcert in de Geref. Kerk aan de Koediefslaan. We hebben reeds bij uitvoeringen in vorige sei zoenen gelegenheid gehad te beoordeelen, wat de drigent Jac. Zwaan met dit koortje in den betrekkelijk korten tijd van zijn bestaan het werd in Oct. 1934 opgericht heeft weten te bereiken. Dat was toen uitsluitend in Orato- riumwerk, dus met instrumentale begeleiding. Ditmaal voerde het koor ook enkele werken a capella uit, nl. „O bone Jesu" van Palestrina, „Russischer Vespergesang" van Bortniansky en Psalm 122 van Sweelinck. Bij Palestrina trof fen het goede klankevenwicht en de schier vlek- kelooze „ongetemperde" zuiverheid in al de zoozeer open liggende harmonieën, een zuiver heid die bewaSrd bleef hoewel het toonpeil ge leidelijk oenigszins zakte. Bij Bortniansky bleef het klankverschil ook in de goed uitgevoerde aanzwellingen en afnfmingcn bewaard, het toonpeil eveneens; de mooie klank der sopranen in het piano trak bovendien bijzonder de aan dacht. De polyphonic van Sweelinck's Psalm stelde veel hoogere eischen aan de afzonderlijke stemmengroepen van het koor en daarbij bleek, dat de alten nog het zwakste deel daarvan vor men, hetgeen begrijpelijk is, omdat de meeste leden dezer groep nieuwelingen zijn. Datzelfde bleek ook bij het begin van Psalm 42 van Men delssohn, die met pianobegeleiding uitgevoerd werd. Ook de mannenstemmen kunnen nog aan schoonheid van timbre winnen, maar het was toch heel verdienstelijk, zooals zij met de solo sopraan het Quintetto 'no. 6) zongen. Het ge- heele koor voerde de polvphone gedeelten flink uit. Maar het had dan ook in mej. Jopie Dam een begeleidster, wier uitnemend werk niet ge noeg geprezen kan worden De sopraansolo's in Mendelssohn's Psalm wer den vertolkt door mej Kitty Nederkoorn. Zij verving mej. Kitty de Josselin de Jong. die door ziekte verhinderd was; dat zij nagenoeg onvoor bereid de taak van deze had overgenomen, was aan haar zang in dat werk niet te bespeuren: die klonk rein en beheerscht, zooals we van haar gewend zijn. Ook de voorafgegane vertolking der liederen van Bach en Wolf had zij overgenomen, doch daarin was de invloed van begrijpelijke ze nuwachtigheid te bemerken aan het vibreeren dat haar stem toen deed. Solist was voorts nog de gemobiliseerde violist van het Utr. Sted. Orkest S. Lindeman, die met orgelbegeleiding een Sonate van Locatelli, de Romance in F. van Beethoven en een Hymne van Jac. Zwaan speelde Het was jammer dat in de Sonate de stemming der viool niet precies met die van het orgel overeenkwam; de mooie toon en de gevoelige voordracht van den violist kwamen dan ook in de beide andei-e werken be ter tot hun recht. Zwaan's Hymne bleek een uitnemend voor de viool geschreven en door warme muzikaliteit bezield werkje te zijn, dat we dezen avond voor het eerst hoorden, maar gaarne vaker op de programma's van violisten zullen zien. Jac. Zwaan trad behalve als koor-dirigent ook als orgelsolist en begeleider op. Zijn vertolking- van het Preludium en Fuga in c. "kl. t. van Bach kenmerkte zich. behoudens enkele momenten in ce Fuga, waar het pedaal wat traag scheen aan te spreken, door klaarheid en correctheid en zoo was het ook in Guilmant's March upon Han del's ..Lift up your hands". In de begeleidingen der viool-solo'.s was niet immer volkomen gelijk heid tusschen beide speiers aanwezig; soms en dit vooral in de liedbegeleidingen bleef door de registreering een groote klove tusschen den klank van het manuaal en die van het pedaal bestaan. Een eolian en een 16 vt. bourdon lig gen wel wat heel ver uit eilkaar en dat be merkt men vooral, wanneer een begeleiding, als bij zóo'n lied van Wolf. oorspronkelijk voor piano geschreven is. Ook een orkestpartij als die van Beethoven's Romance klinkt als orgeltranscriptie vreemd: bij Bach's lied „Jesu, unser Trost und Leben" echter was het orgel geheel voor zijn taak geschikt. De voorzitter van het koor opende den avond met gebed; de voorzitter van het Chr. Mil. Tehuis sloot hem met een toespraak en met dankgebed; ook zongen de aanwezigen gemeen schappelijk Ps. 138 vs. 1 en een Slotzang. Door het een half uur vóór den aanvang opge komen onweer was het bezoek aan dit kerkcon- cert niet zoo groot als het bij gunstig gebleven weer geweest zou zijn. K. DE JONG. PETER KREUDER. Ik wil beginnen met te zeggen dat ik van toon- filmmuziek geen flauw begrip heb. Als de kinde ren eens aan de radio morrelen en er komt zulk een filmmelodie, dan verberg ik doorgaans mijn verlegenheid door wat te knutselen waaraan ik eigenlijk geen behoefte heb. De drie stukken van het programma, die filmmuziek vermelden, ga ik dus zonder meer voorbij, want ik weet waar lijk niet of het nu „Hallo Janine" of „Opernball" of „Nanette" is. Men mocht het programma eens hebben gewijzigd. Ik zou het niet hooren. Maar overigens heb ik mij dezen avond best geamuseerd. Een heelen avond zou ik willen luis teren naar een klarinettist als Kurt Wege, die zijn instrument „klassiek" bespeelt. Wat zullen bezitters van Telefunkenplaten hebben genoten van het spel van dezen nobelen kunstenaar. Welk een pracht van klank, wanneer zijn instrument samengaat met het dubbelspel van den violist Kurt Henneberg. Peter Kreuder heeft vele passa ges geschreven voor deze klankencombinatie, en hij zal terecht trotsch zijn op zijn „solisten", zoo als zij op het programma staan aangekondigd. Kreuder geeft géén Jazz-muziek. Hij geeft ook niet het surrogaat. Hoogstens heeft zijn musiceeren de allures van een Benaisky. Een trouwe hulp is hem daarbij Hans Klagemann, wiens subtiele slagwerktech niek buitengewoon mooie dingen doet. Treffend zijn veelal de combinaties, die guitaar. slagwerk. contrabas-Dizzicato mogelijk maken. Kreuder's pianotechniek heeft meer de allures van die van een geroutineerd opera-repetitor, maar den mooien klank versmaadt hij evenmin als zijn solisten. Zoo is er een ensemble ontstaan van menschen die hun instrument liefhebben, het nooit of te nimmer „herabwürdigen" tot het voortbrengen van triviale geluiden, steeds den schoonen klank bcoogen. en wonderwel bereiken ook. Wanneer de vlolist Ambrosio's „Canzonetta voordraagt, kan men wanen. Albert Sandler te hooren, die hier door de B. B. C. heel bekend is. En als hij Sarasate's „Zigeunerweisen" speelt, komt er alles voortreffelijk uit Wij weten ook wel, dat hun solistisch program heel beperkt is, maar voor de enkele malen dat wij hen hooren, kan dat misschien een voordeel zijn. En de be wondering 'echt of gevelnsdt weermee de bent- ger.ooten luisteren, past heel goed in het milieu. Ook merkte ik onder het publiek geen menschen. die met verveelde gezichten zaten te luisteren naar dit soort ..serieuze" muziek. Een beetje verlegen voelde ik me wel worden, wanneer een melodie werd Ingezet, die Je op alle (Adv Ingez. Med.) hoeken van de straten tegen 't lijf loopt, en waar van zoowel groenteman als slagersjongen den naamt kent. Een gevoel had ik als van een jongen die een plantje determineert, dat hij voor wonderwat aanziet en dat een variant van de spinazie blijkt te zijn. Het ging mij vele malen zoo. dezen avond, en ik deed mijn best om de namen te onthouden, en ook van de componisten, wel te verstaan: de namen bij het passende stuk. Voorheen, wist ik ook niet dat de groote Ita- liaansc.he vrijheidsheld Nino Bixio, Garibaldi's i-echterhand, een nazaat had die zulke leuke heupwiegende muziekjes zou schrijven. Later op den avond werd het misschien nog een dolle boel? Geheel niet! Het bleef musiceeren. En alleen bij de „Componisten-portretten", toen we de muziek van „Die Lustige Witwe" hoorden parafraseeren op de wijze van Benatsky, merkten we aan de gezichten der muzikanten, hoe zij 't zich weinig aantrokken, dat sinds kort die muziek is gesteld boven die van Mendelssohn. Ondeugend ook de voordracht der zangeres met Italiaanschen naam en Duitsche zangkunst. Maddalena Ravelli. Hoe gelukkig, dat haar mooie mezzo met het klankrijk micldenregister niet werd ontsierd door microfoon en luidspreker. Ik zei het, alles bleef mooi en natuurlijk en gezond dezen avond. En er was, bij het niet heel talrijk opgekomen publiek, steeds een hartelijke, onge veinsde bijval. G. J. KALT. 45 BEKENDE MERKEN Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) IN DEN STADSSCHOUWBURG Erg „bont" was de avond in den Stadsschouw burg gisteren eigenlijk niet. Het programma was zelfs vrij vlak. wat ook moeilijk anders te ver wachten was van het trio Bob Scholte, Sylvain Poons en Ada Dassy dat voor ons optrad. Zonder Sylvain Poons zou het nog al saai zijn geweest. Deze komiek bracht tenminste leven in de brouwerij, al waren zijn nummers nu niet bepaald van fijn gehalte. Poons is eigen lijk meer revue- dan cabaret-komiek; in onzen deftigen Stadsschouwburg detoneert hij wel beetje. Maar hij weet terihiinste dadelijk contact met zijn publiek te krijgen. Hij legt het er stevig dik op en we zijn deze komiekigheid in een caba ret ook wel 'n beetje ontwend, maar hij weet de zaal tenminste aan het lachen te krijgen, vooral wanneer hij optreedt als 'n wat onnoozelen „schlemiel". Ada Dassy, die Marga Graf verving, behoort eigenlijk ook niet geheel in een cabaret thuis, maar om geheel andere redenen. Haar talent zweeft tusschen concertzaal en cabaret. Dat zij zeer muzikaal is, bewees zij met haar paraphrases op den vleugel en de begeleiding van haar zang. Zij heeft een sympathieke stem, die ook goed ontwikkeld is, maar zij is meer coloratuurzange res dan chansonnièrg. De liedjes komen niet ge noeg over het voetlicht, omdat zij wat in een cabaret nu eenmaal noodzakelijk is"het woord niet de volle maat geeft en den tekst aan de muziek ondergeschikt maakt. Daardoor doen de liedjes het te weinig in de zaal. Bob Scholte was in het programma geannon ceerd als de „gevierde radio-zanger". Daarom zingt hij zeker ook op het podium voor den microfoon. Maar een chansonnier voor een mi crofoon is eigenlijk een onding. Dat rare instru ment op het tooneel maakt, dat de zanger niet vrij is en 'n houten Klaas wordt. Het meest kwam dat uit in „Het Vriendinnetje", waarbij Bob Scholte in zijn gebaren mij deed denken aan een schooljongen, die ook eens een liedje zal zingen. Er was niet veel publiek, maar zij. die er waren hebben zich blijkbaar wel geamuseerd. Vooral om Sylvain Peons is daverend gelachen en de zang en vooral 't pianospel van Ada Dassy werden zeer gewaardeerd. J. B. SCHUIL. Leerlingen-Middag Mevr. Ruth Tobi 7V- Mevrouw Ruth Tobi heeft dit seizoen een be langrijke afwisseling gebracht in haar jaarlijksche uitvoering, een variatie, die zeer zeker zoowel door de leerlingen als door de trouwe bezoekers en be zoeksters van haar matinées zal zijn toegejuicht Het was niet minder dan een Japansch sprookje „De Mikado" dat in den vorm van een pan tomimisch dansspel na de pauze werd opgevoerd en blijkens het zeer enthousiast applaus bij het publiek een heel groot succes had. En het was ook alleraardigst. In een pittoresk décor, waar de kersenbloesems bloeiden en waar in het roode brugje uit Butterfly en de Japansche lantaarns niet ontbraken, kwam een Japansche vis- scher in zijn schuitje door een heuschelijk kanaal aanroeien en wat die visscher beleefde was wer kelijk niet gering. De Mikado in eigen persoon kwam daar met zijn gevolg en zijn geisha's en de danseressen dansten voor hem, dat het een lieve lust was. Wanneer de Mikado geweten had. hoe verliefd de visscher van natuur was, zou hij Sisji, zijn eerste danseres, zeker niet al was het dan ook onder bescherming van twee „bonzen" zoo dicht in de buurt van den visscherman hebben gelaten. Ook in Japan kent men de „liefde op het eerste gezicht", althans Sisji en de visscher dansen hun vreugde uit, zoodra zij elkaar maar in de oogen hebben gezien. Maar in het rijk van den Mikado zijn toove- naars, die alles ontdekken en ook Sisji en haar beminde blijken niet veilig voor hem te zijn. Het ziet er een oogenblik angstig voor het visschertje t, wanneer hij door den beul geboeid wordt, maar ze zijn in Japan blijkbaar niet zoo streng, want binnen vijf minuten is de jonge, verliefde visscher al door een vriend gered. En wanreer de God.n van de Liefde verschijnt, hebben de booze geesten en zelfs de Mikado niets meer te vertellen. Sisji en de visscher worden door een priester in de echt vereenigd en heel Japan van den Mi kado tot den beul toe danst den vreugdedans ter eere van het jonge paar. Dat er van zoo'n sprookje door mevrouw Ruth Tobi met haar leerlingen heel wat te maken valt, hebben wij gisteren mogen zien. Wat zagen al die geisha's er snoezig uit in hun kimono's en hoe kleurig waren, telkens die wisselende tooneeltjes met al die Japanners in hun fraaie, zijden gewa den! Mevrouw Tobi had van de aar.kleeding zeer eel werk gemaakt en het was dan ook een vreug de om dit sprookje op het tooneel te zien afspelen. En wat werd er op de muziek van Heinz Tobi - door allen lief gedanst, want het spreekt wel an zelf. dat in een pantomime, door Ruth Tobi geleid, alles m dansen werd gezegd. De visscher en Sisji dansten als zij verliefd waren, de toovenaar danste en hy, of liever zy was wel de beste onder deze dansende schare als hij zijn verra derlijk werk deed, de geisha's stonden bijna nooit stil daarvoor waren zij trouwens danseressen en tegen het slot waren allen van den dans be zeten, tot zelfs de deftige Mikado toe. Of de dan sen ook „Japansch" waren, zou ik niet durven zeg gen, maar dat deed er minder toe. Het was immers een sprookje en in een sprookje is het nooit alles „echt". Mevrouw Tobi heeft eer van haar werk gehad. De goed bezette zaal de uitvoering werd geven ten bate van het Children Fund in Finland genoot zichtbaar van dit pantomimisch dansspel, dat van fantasie getuigde en ook van regie zeer ver zorgd was. Voor de pauze hebben de leerlingen laten zien, wat zij in het afgeloopen jaar weer van mevrouw Tobi hadden geleerd. Wij kwamen weer onder be koring van al die meisjes in hun blauwe, groene, roze en oranje kleedjes en wij hebben nog eens al die ons bekende oefeningen in de rhythmische gymnastiek gezien. En evenals alle andere jaren hadden wij het meeste plezier om de kleine hum meltjes, het lilliputtertje in het blauw, dat zoo haar best deed, al kon ze dan ook de groote passen niet maken, en het lieve kleine ding in het groen, dat zoo aardig en met zoo'n elan danste. Het was wel een der beste uitvoeringen, welke wij tot nu toe van de leerlingen van mevrouw Tobi zagen en zeker dank zij De Mikado de voor het publiek meest amusante, welke wij ons her inneren. Er waren, als altijd, veel bloemen en hartelijk applaus voor mevrouw Tobi, waarin zij ook den heer Otten, die de dansen op den vleugel had begeleid, liet deelen. J. B. SCHUIL. Tentoonstelling in het Frans Hals Museum. Werken van kunstenaars uit Haarlem en Omstreken. Naar aanleiding van een uitnoodiging van het gemeentebestuur zal de Vereeniging „Kunst zij ons Doel" te Haarlem in het Frans Hals Museum een tentoonstelling orga niseeren van eenige honderden werken van schilders en beeldhouwers uit Haarlem en omstreken, die Vrijdag 3 Mei a.s. geopend zal worden en wordt gehouden in de nieuwe expo sitiezaal, de „eetzaal" (van het oude Weeshuis), de „goudleeren zaal" en indien noodig in eenige kabi netten van het museum. De werken zullen worden beoordeeld door de ge wone jury van „Kunst zij ons Doel" en de ten toonstelling wordt gearrangeerd door de heeren D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum; H. van Borssum Buisman en den kunstschilder Oscar Mendlik. „JACOB VAN LENNEP". De werkende leden der Haarlemsche Tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" zullen Don derdag 9 Mei onder regie van den heer Jan van Dongen opvoeren in den Haarlemschen Kegel bond, het stuk „Haar andere Man", blijspel in 4 bedrijven van Larry E, Johnson. Dit stuk is reeds eenige haaien met succes op gevoerd o.a. voor O. en O. Heemstede en te Ber gen op Zoom voor de leden van de sociëteit Thalia. VOETBAL. De nieuwe rechtsbuiten van „Haarlem". In ons vorig nummer deelden we mede, dat de H. F. C. „Haarlem" voor den liehtwedstrijd, dien ze hedenavond tegen de Vole- wijekers speelt, eenige nieuwe leden zal opstellen. Hierbij behoort ook G. W. Nagels, de rechtsbuiten van Enschedé, die niet al leen in het Westen, maar in het geheele land goed bekend is, want hij heeft o.a. drie maal de Oranjetrui mogen dragen; verder hij eenige malen voor de Zwaluwen uitgekomen. Hoewel hij zooals men dat in voetbalkringen noemt reeds tot de „vete ranen" behoort, want hij is de drie kruisjes al een poosje gepasseerd, kan hij toch voor de roodbroe- kenclub een aanwinst genoemd worden. Nagels. SCHAKEN. ZOMERWEDSTRIJD H. S .C. Even als andere jaren wordt er door de H. S. C. wedreom een Zomerwedstrijd gehouden in hoofd- le-, 2e- en 3e klasse. De wedstrijd wordt gespeeld in groepen van zes spelers en begint op 20 Mei 1940 in het clublokaal van de Haarlemsche Schaakclub aan de Jansstraat. Wedstrijdleider is de heer J. J. Bert, Jan Gijzenkade 203, Haarlem (N.). KAATSEN. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Nu de zomer in aantocht is, beginnen de kaats- clubs zoowel hier als in Friesland zich voor te be reiden om wedstrijden te organiseeren. Nu vele mi litairen zich hebben aangesloten bij „Frisia" en ze dezelfde rechten genieten, zal Haarlem dit jaar op de Friesche velden zeker een woordje meespreken. Zoo wordt te Wijnaldum op Hemelvaartsdag een wedstrijd georganiseerd, waaraan kunnen deelne men parturen van drie spelers uit een vereeniging. Haarlem heeft geen uitnoodiging ontvangen, doch er worden pogingen door het bestuur van Frisia aangewend, nog deel te kunnen nemen aan dezen kamp. Het partuur zou dan zeer waarschijnlijk zijn Hibma, achterin, Falkena, opslag, Paskan, voorin. KEUZE-COMMISSIE BIJ „FRISIA" Wegens de uitbreiding van het ledental heeft het bestuur van „Frisia" gemeend een keuze-commissie in het leven te moeten roepen. Dit voorkomt dan meermalen voorwedstrijden om spelers af te vaar digen naar de wedstrijden; vaak is hiervoor geen tijd meer. De commissie bestaat uit de heeren De Graaf, Broersma en sergeant Wijga. KORFBAL Oefenwedstrijd voorl. Ned. twaalftal Het voorloopig Nederlandsche twaalftal, dat op 2 Mei a.s. te Amsterdam een oefenwedstrijd zal spelen tegen een B-ploeg, is, blijkens een bericht in het Hbld., door de N.T.C. als volgt samengesteld: Aanval: dames N. PedroliVlietman, C. Vliet- man, heeren H. Siebenlist en H. Koper (allen Wes terkwartier). Midden: dames KoningDijkman (D.E.D.), S. van den Berg (Sportief), heeren: P. Ocrlemans (Swift) en Ph. Visschoonmaker (Hercules). Verdediging: dames M. en G. de Graaf, heeren G. Seits en Monfrooy (allen Deetos). De B-ploeg zal samengesteld worden uit Amster- damsche eerste-klassers, aangevuld met twee Zuid- Hollandsche en een K.Z. speler. ZWEMMEN (Adv Ingez. Med.) HAARL. KORFBALBOND. OVERZICHT SENIOREN Voor den beker wisten de Zwaluwen thuis Meer- lebosch met 63 te kloppen. In de eerste klasse kreeg Haarlem 2 een flinke ne derlaag van Watervliet, dat met 100 won. A. Ready hield Aurora 2 er onder met 52, zoodat de eindspurt om de eerste plaats nog steeds spannend blijft. THB hield N. Flora 2 van zich af met een 6—4 overwinning. In de tweede klasse schudde O.K. 5 haar concur rente A. Ready 2 van zich af door met 54 te winnen. Meerlebosch 2 had tegen Oosthoek niet veel kans en verloor dan ook met 73. Aurora 3 en THB 2 verdeelden de punten: 22. In 3 A won Aurora 4 haar eersten wedstrijd; SV 3 werd de dupe met 21. In 3B was OK 7 op dreef, zij versloég Meerlebosch 4 met 80. ADSPIRANTEN-OVERZICHT Voor de nacompetitie werd THB met 20 versla gen door A. Ready a. In de tweede klasse moest Haarlem b er aan gelooven; N. Flora won met 71. OK bMeerlebosch b werd 22. In de 3e klasse legde SV b met 50 beslag op de puntjes ten nadeele van OK c. RANGLIJSTJES SENIOREN EERSTE KLASSE gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. 52—18 1.67 54—26 1.68 31—18 1.41 29—18 1.33 32—35 0.84 41—49 0.77 26—32 0.67 17—44 0.54 A. Ready 12 9 2 1 20 Watervliet 12 8 3 1 19 Meerlebosch 12 7 3 2 17 O. K. 4 9 5 2 2 12 Aurora 2 13 4 3 6 11 T. H. B. 13 5 0 8 10 Zwaluwen 12 3 2 7 8 Haarlem 3 11 3 0 8 6 N. Flora 2 12 1 1 10 3 O. K. 5 A. Ready 2 Haarlem 3 Oosthoek 1 Palvu Aurora 3 T. H. B. 2 Meerlebosch 2 O. K. 6 A. Ready 3 Watervliet 2 S. V. 3 Meerlebosch 3 Aurora 4 N. Flora 3 O. K. 7 Oosthoek 2 ?Jeerlebosch 4 Zwaluwen TWEEDE KLASSE 10 11 DERDE KLASSE A: 8 8 0 0 16 DERDE KLASSE B: 7 6 0 1 6 2 13 6 114 ADSPIRANTEN EERSTE KLASSE 55—11 1. 31—19 1.18 19—15 1.13 26—22 1.11 22—23 1.- 16—25 0.83 25—38 0.60 18—49 0.40 50—9 2.— 42—6 1.71 21—32 0.90 26—26 0.80 17—23 0. 8—68 0.20 28—9 1.71 24—17 1. 10—16 0. 11—25 0.8? 8—14 0.50 Haarlem a 8 7 •1 0 15 36—6 1.88 O. K. a 8 4 2 2 10 18—8 1.25 A. Ready a 7 2 3 2 7 17-S-15 1.— Meerlebosch a 7 2 1 4 5 11—16 0.71 S. V. a 8 0 1 7 1 441 0.13 TWEEDE KLASSE T. H. B. 9 5 3 1 13 11—4 1.44 Aurora a 10 5 1 4 11 18—8 1.10 N. Flora 10 4 2 4 10 22—17 1.— Haarlem b 10 4 2 4 10 17—19 1.— Onder Ons 6 2 2 2 6 7—12 1.— Meerlebosch b 9 2 3 4 7 13—21 0.78 O. K. b 10 3 1 6 7 12—19 0.70 DERDE KLASSE Ready b 8 7 1 0 15 18—3 1.88 S. V. b 8 3 2 3 8 18—12 1.— Haarlem c 7 2 3 2 7 6—7 1.— O. K. c 7 1 2 4 4 8—15 0.57 E. H. S. 8 1 2 5 4 5—18 0.50 Eindresultaat van de Zwem- competitie. De zevende ontmoeting op Zondag 14 April was tevens het besluit van de zwemcompetitie. Deze werd in het afgeloopen winterseizoen voor de eerste maal ingesteld. Aan de, twaalf persoon lijke nummers voor de heeren werd door 485 zwemmers deelgenomen en op de estafettes door 44 ploegen. Bij de dames bedroeg het aantal in schrijvingen voor 6 nummers 200; 21 estafette ploegen namen deel. De competitie is vlot verloopen, dank zij de ruime medewerking van de vereenigingen H. V. G. B.. Haarlem, D.W.R., H.P.C., V.Z.V. en Nereus. Bovendien werden enkele inschrijvingen ontvan gen van de zwemclub Velserend en de Kennemer Zwemclub. In dezen tijd is gebleken dat er in den Kring Haarlem geen behoefte bestaat aan nationale wedstrijden; immers deze kring beschikt nog niet over een groot aantal sterren, zooals men die in Amsterdam of Rotterdam aantreft. Hoofddoel van de competitie was, aan de jongeren een kans te geven; het resultaat, dat in dit opzicht be haald werd, mag uitstekend genoemd worden. Een'gestadige vooruitgang in de prestaties van de Haarlemsche zwemmers is onafwijsbaar. De kampioenstitel van de zwemcompetitie ver wierven de volgende zwemmers en zwemsters: Dames: 100 M. borstcrawl, T. Burggraaf (Nereus)" lm. 14 9 sec. 50 M. idem. M. Kwak (V.Z.V.)34.2 sec. 100 M. schoolslag, C. Koster (V.Z.V.) 1 m. 29.6 s. 66 M. idem, C. Koster (V.Z.V.) 57.8 sec. 100 M. rugcrawl, A. Sevensma (H.P.C.) 1 m. 29.4 sec. 66 M. rugcrawl. Jansen (Haarlem) 54.9 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette, D.W.R. in 2 m. 1.3 sec. 5 x 50 M. borstcrawl-estafette, Haarlem, in 3 min. 7 sec. Heeren, nieuwelingen: 100 M. borstcrawl, L. ten Berge (D.W.R.) 1 m. 66 M.' idem, W. Nieuwenhoff (H.V.G.B.) 41.2 s. 100 M. schoolslag, J. Bais, (Haarlem) 1 m. 22.4 sec. 50 M. idem, J. Bais (Haarlem) 34 sec. 100 M. rugcrawl, P. Gottmer (V.Z.V.), 1 m. 27.3 sec. 66 M. idem, A. v. d. Boogaerde (D:W.R.) 51.5 sec. 3 x 66 M. wisselslagestafette, D.W.R. in 2 m. 37.2 sec. 5 x 50 M. borstcrawl-estafette, Haarlem, in 2 m. 36.4 sec. Heeren Junioren: 100 M. borstcrawl, A. v. d. Boogaerde (D.W.R.) 1 min. 7 sec. 66 M. idem, F. de Geest (H.P.C.) 41.8 sec. 100 M. schoolslag, K. Bongertman (H.V.G.B.)! 1 m. 22 sec. 66 M. idem, T. Sanger (H.V.G.B.) 50.8 sec. 100 M. rugcrawl, E. Behle (D.W.R.) 1 m. 20.4 sec. 50 M. idem. M. Mauritz (H.P.C.) 34.5 sec. 3 x 66 M wisselslag estafette, (H.P.C.) in 2 m. 22.6 sec. 5 x 50 M. borstcrawl-estafette, Haarlem, in 2 m. 32 sec. Gerekend naar de vereenigingen behaalden D.W.R. en Haarlem voor de persoonlijke nummers het grootst aantal overwinningen, nl. elk 6. Hierna volgen H.P.C. en V.Z.V. met elk 4, vervol gens komt H.V.G.B. met 3 en Nereus met 1 over winning. In puntenaantal is de stand voor de vereeni gingen, gerekend voor de klassen dames, heeren nieuwelingen en heeren junioren als volgt: Dames: D.W.R. 1658.6 p.. Nereus 1664.1 p., V.Z.V. 1667.9 p., Haarlem 1674.1 p. H.P.C. 1760.7 p. en H.V.G.B. 1818.3 p. Heeren-nieuwelingen Haarlem 1492.8 p„ V.Z.V. 1566.7 p., H.V.G.B. 1584.8 p., Nereus 1717.9 p. en D.W.R. 1731.1 p. Heeren-junioren: H.V.G.B. 1421.9 p„ Haarlem 1451.6 p„ D.W.R. 1461.6 p., H.P.C. 1481.3 p., V.Z.V. 1546.9 p. en Nereus 1568 p. D.W.R. werd dus eerste in de dames-klasse, Haarlem werd overwinnaar in de Nieuwelingen klasse en H.V.G.B. wist op den eersten prijs be slag te leggen bij de heeren junioren. Speciaal de dames van de Waterratten dienen vermeld te worden, omdat zij aanvankelijk een aanmerkelijken achterstand te boeken had den, die eerst in de laatste ontmoeting werd om gezet in een overwinning. Nieuwe Junioren: Bij de dames werden mej. M. Zieren van D. W. R. en mej. L. Heisterkamp van H.V.G.B. junior op de borstcrawl per 1 Jan. 1940. Op de rugcrawl zullen mej. H. van Koperen en M. Zieren van D.W.R. en mej. M. Kwak van V.Z.V. per 1 Jan. 1941 junior worden. De schoolslag bracht bij de dames geen nieuwe junioren. Heeren: Bij den schoolslag werden per 1 Jan. j.l. Junior: M. Waprooy, A. Spaanderman, A. Strang van Haarlem, A. v. d. Boogaerde van D.W.R., J. Wijkhuizen en T. Kloots van H.P.C.J. Ketelaar en T. Sanger van H.V.G.B. Per 1 Jan. 1941 zullen Junior worden op dit nummer B. v. d. Wateren van Haarlem en B. Frankenthal van H.V.G.B. In de seniorklasse werd verder van 1 Januari j.l. af geplaatst J. Bais van Haarlem. De borstcrawl geeft de navolgende wijzigin gen: Per 1 Jan. j.l. plaatsten zich in de Junior klasse J. Schol en B. Frankenthal van H.V.G.B., P. Kramer van V.Z.V., W. Rosman van H.P.C.. L. ten Berge var. D.W.R. en K. Dammerman. W. Wortel. R. Kuit en G. Koonings van Haarlem. Verder zullen per 1 Jan. 1941 Junior worden P. Duinker en K. Wijker van V.Z.V. Tenslotte zullen op 1 Jan. 1941 op de rugcrawl de heeren P. Gottmer van V.Z.V. en J. Wijkhuizen van H.P.C. junior worden en zal verder M. Mauritz op dit nummer in de seniorklasse worden geplaatst. Resumeerende kan nog vermeld worden dat de heeren de beste kans hebben om binnenkort tot betere prestaties te komen, lettende op het feit. dat vele zwemmers zich bij de winnaars verdringen. Bij de dames zal de kring het echter nog voorloopig moeten hebben van enkele uit blinksters zooals mej. Koster op den schoolslag en mej. Jansen op de rugcrawl. Geleidelijk aan zal ook in het dameszwemmen de verbetering wel komen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10