LaaisU Betichten Amsterdamsche rechtbank behandelt den koffermoord. DONDERDAG 25 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 11 Verd. vertelt van zijn thuiskomst. AMSTERDAM, 25 April. Uiterlijk onbewogen nam vanmorgen de hofmeester Koorens, verdacht van moord op zijn vrouw en het verbergen van het lijk in een koffer, plaats in het verdachtenbankje. Er bestond voor de behandeling van deze straf zaak een buitengewoon groote belangstelling; de officier had ruim veertig getuigen gedagvaard. Nadat het O.M. de dagvaarding had voorgedra gen, onderwierp de president van de rechtbank mr. W. Dons verdachte aan een zeer uitvoerig vei'hoor, waarin hij vooral de verhouding tusschen Koorens en zijn vrouw belichtte. Voorts besprak hij de financieele omstandigheden van den hofmeester en zijn relaties met andere vrouwen. „U was getrouwd met Maria Teeuwisse, ver dachte?" vraagt de president. Ja, antwoordt hij, meer om den steun dan omdat ik zooveel van haar hield Hij vertelt dan, dat hij, wanneer hij thuis was, steeds met haar uitging. Zij was negen jaar ouder en van een mindere stand dan verdachte. Zijn plan was geweest om later een hotel op te richten. Pres.: Met uw vrouw? Of vond u haar een blok aan het been? Verd.: Neen, met mijn vrouw wilde ik dat hotel beginnen. Koorens vertelt verder: hij verdiende ongeveer 60 a 65 gulden per week, zijn vrouw kreeg 17.80 per week. Verdacht had wat gespaard en gespeculeerd. Hij had ruim 1000. Pres.: En wat was u van plan met het geld te doen? „Verder speculeeren", zegt verd. rustig. Pres.: En waarom betaalde u uw schulden niet af? U had een ameublement op afbetaling gekocht. U was nogal royaal voor uzelf. Verd.: Dat ging nogal. Mijn vrouw en ik gingen altijd samen uit. Maar u hiejd uw vrouw nogal kort. Ze moest zelfs uit werken gaan. In Sabang had verdachte bericht gekregen, dat het geld (de 1000) weg was. Pres.: Vond u dat vervelend? Verd.: Och ja, dat wel, maar ik dacht, nu, dan begin ik maar weer opnieuw. Verdachte weigerde den naam te noemen van den man, die voor hem gespeculeerd had. Op vragen van den president beschrijft Koorens zijn laatste thuiskomst. Eerst was hij na aankomst van het schip naar een café gegaan. De thuiskomst was heel gewoon Pres.: Noemt u dat maar gewoon. U had het plan van haar af te gaan Dienzelfden avond van zijn terugkomst had hij een lang gesprek met zijn vrouw gehad. Daarbij had zij zich laten ontvallen, dat zij vriendschap met een anderen man had aangeknoopt. Ér was toen ruzie gekomen. „Ze was al boos, omdat ik de proefvaart met de „Oranje" mee moest maken, dat had ik haar verteld toen ik pas thuis was Pres.: Dat begrijp ik niet, zij vertelde u, dat zij met andere mannen ging. Zij kon u dus missen als kiespijn. Verdachte gaat dan verder met zijn luguber verhaal. De ruzie was hoog geloopen. Toen verd. opstond, dacht zijn vrouw blijkbaar, dat hij haai te lijf wilde. Zij gaf hem een duw. Verdachte op zijn beurt duwde haar van zich af en de vrouw viel tegen de kachel „Ik dacht, dat ze dood was". Pres.: Maar dat is toch onmogelijk. Als je vrouw tegen de kachelplaat valt ga je toch naar haar toe en je onderzoekt, hoe het met haar is. Zelfs al ben je nog zoo boos en al ben je een man van uw harde inborst, help je. I'lc heb haar naar bed gedragen. Ik daeht eerst dat ze bewusteloos was. Pres.: En hebt u het hoofd en de polsen nat ge maakt? Neen, dat had verdachte niet. gedaan. Op het onopgemaakte bed had hij haar neergelegd... Pres.: En u? Wat deed u? Ik ging naar de voorkamer, zegt verdachte. Ik liep heen en weerdrie kwartier liet ik haar liggen en jk dacht: „Misschien komt ze bij". Pres.: Maar een dokter haalde u niet. Dronk u in dien tijd borrels? Verd.: Een paai-. Pres.: Ja, ja u zorgde wel voor u zelf, maar niet voor uw vrouw. Drie kwartier later ging hij weer kijken. „Toen meende ik zeker, dat zij dood was. Zij was lijkwit, haar oogen waren gesloten, en zij was zoo zwaar. Pres.: Maar u hebt het niet gecontroleerd. U hebt geen pols gevoeld. Verd.: Neen, dat geloof ik niet. Het lichaam had hij naar de keuken gedragen. Pres.: En in die keuken hebt u haar gestoken met het mes. Verdachte blijft heel kalm. Rustig antwoordt hij, dat hij het niet precies meer weet. „Het zal wel". bijzonderheden weet hij niet meer en op vele vra gen van den president antwoordt hij met een en kel woord: „vergeten", of met een schouderopha len. Pres.: U dacht, dat uw vrouw dood was en toch stak u haar met een mes. Waarom? Dat weet ik ook niet, antwoordt verdachte. „Wij zijn nu op een punt gekomen", vindt de president, „om tijdelijk de deuren van de zaal te sluiten". Aldus geschiedt. Binnen het half uur worden de deuren weer ge opend. In den tijd, dat de deuren gesloten waren, heeft verdachte verteld hoe hij het lijk van zijn vrouw in stukken heeft gesneden. Verdachte vertelt dan wat er na den 22en Juni is gebeurd. Op 23 Juni bezocht hij 's middags om drie uur een café. Om acht uur had hij een gesprek met den broer van zijn vrouw voor de woning in de Pijnackerstraat.. Weer bezocht hij 's avonds een café, met eenige kennissen gaat hij naar zijn woning, waar in een der kamers het lijk van zijn vrouw ligt Pres.: U hebt zelfs het huis nog laten zien. Een kamer was op slot. U zeide toen dat Marie, uw vrouw, weg was naar Rotterdam en dat zij den sleutel mee had genomen. Dat was toch ge vaarlijk. Och jazegt verdachte. Na dezen afgrijselijken toch naar Deventer, waar bij hij de koffers verstopte, is hij op 26 Juni weer te Amsterdam. Van 27 tot en met 29 Juni maakt hij als hofmeester den proeftocht met de „Oranje" mee. Na zijn terugkomst gaat hij wer naar Amster dam terug, verkoopt zijn inboedel, logeert in hotels, bezoekt op 3 en 4 Juli de kermis te Laren en vertrok in den vroegen ochtend van 5 Juli met de „Johan de Witt" naar Indië, waar hij wordt ge arresteerd. Het inleidende verhoor van verdachte is hiermede 'en einde. GETUIGENVERHOOR De eerste getuige is een soldaat. De man was 10 Augustus met 't bramenzoeken in de buurt van Ter- schuur. Getuige beschrijft met enkele sobere woor den hoe hij onder het struikgewas den koffer vond, en hoe deze geopend werd. De heer J. Westrik, burgemeester van Barneveld, had als hulpofficier van justitie het eerste onder zoek ingesteld. Getuige had al het mogelijke gedaan om den tweeden koffer te vinden, een bruin leeren,, die volgens verdachte de rest van het lichaam be vatte en ook door K, daar was verstopt. Er is lang gezocht, maar deze Singapore-koffer is niet ge vonden. Mr. de Blécourt: Er had zich zelfs een helder ziende aangemeld. Een politie-agent uit Barneveld beschrijft den in houd van den koffer. Behalve de romp vond hij er ook eenige dekens, een vloerkleedje en wat kleeren in met het waschnummer 273. Dr. B. J. Mansens, prosector te Utrecht, had de romp onderzocht en geschouwd. Hij had drie steek wonden in de borst gevonden; een steek had het hart doorboord. Ook vertoonde het lijk onderhuid- sche bloeduitstortingen, kort vóór den dood ont staan. DOODELIJKE STEKEN Verdediger mr. Kokosky: Waarom is de steek wonde bij het leven toegebracht? De dokter had dit vastgesteld uit de zware ver bloedingen in de weefsels-. De vrouw moet dus nog geleefd hebben toen de steken werden toegebracht. Verdediger: En wanneer zijn de blauwe plekken toegebracht door stompen of knijpen? Dokter Mansens: Ook kort voor de dood intrad. De steken, aldus verklaart deskundige nog, waren met vaste hand toegebracht. Dr. Hulst, de bekende politiedeskundige uit Lei den, licht vervolgens zijn rapport toe. Als vaststaand mag' worden aangenomen dat vóór de dood een groot bloedverlies heeft plaats ge vonden, daar in de lijkdeelen, behalve in de streek van den linkerschouder, geen bloed is gevonden. Daar niet het geheele lichaam is gevonden, is het niet met volkomen zekerheid te zeggen, welke fac toren tot deze „bloed-armoede" hebben geleid, doch daar een steek in de borst gedurende het leven toe gebracht, in het hart is gedrongen en dit aan vóór- en achterzijde heeft doorboord, bestaat zeer zeker de mogelijkheid dat deze steek de doodelijke is ge weest. Dat de twee steken in de linker borstkas gedu- jende het leven zijn toegebracht, mag als zeker wor den aangenomen. Omtrent de wond in de rechter helft van de borst bestaat bij ons eenige twijfel. Acht u het verhaal van verdachte dat de vrouw gevallen is en toen dood was, aannemelijk? vroeg de officier. Neen, antwoordt deskundige Hulst, dat is m.i. onaannemelijk. De psychiater dr. Tammenoms Bakker licht ver volgens zijn rapport toe. PSYCHIATRISCH RAPPORT. Het psychiatrisch onderzoek, door de zenuwartsen dr. S. P. Tammenoms Bakker en dr. F. Grewel ver richt, leidde tot de conclusie, dat verdachte toe rekeningsvatbaar is. Bij de beoordeeling van psy chiatrische zijde kan gezegd worden aldus deze deskundigen dat verdachte, onafhankelijk van de daad beschouwd, enkele bijzondere trekken van zijn persoonlijkheid heeft. Hij is weinig moreel voelend, heeft een sterke neiging naar prikkelende midde len, zonder dat hij narcotomaan is. Hij heeft een groote fantasie. Verdachte moet worden beschouwd als iemand met zekere psychopathische trekken. In vele opzichten is hij een on-uitgegroeide persoon lijkheid, die lijdt onder conflicten tusschen zijn fantasie-leven en de eischen van de werkelijkheid. Deze ziekelijke bijzonderheden zijn echter naar het oordeel van de deskundigen niet zoodanig uitge sproken of dermate gekleurd, dat verdachte lijden de zou zijn aan een ziekelijke stoornis of gebrek kige ontwikkeling der geestvermogens. Deskundi gen hebben ook niet de overtuiging gekregen dat de bovengenoemde psychische bijzonderheden nood zakelijkerwijs tot cle daad hebben moeten voeren. Fransch legerbericht. Het Fransche legerbericht van Woensdag luidt: Twee ontmoetingen van patrouilles ten oosten van de Moezel zijn in ons voordeel geëindigd. In den nacht van 22 op 23 April is onze luchtmacht tijdens verscheiden verre verkenningsvluchten verschei dene honderden kilometers vijandelijk gebied bin nengedrongen. Er werd gevlogen boven de buurt van Praag. In den avond van den 23sten werd een vijandelijk verkenningsvliegtuig boven ons gebied omlaag geschoten. Britsche maatregelen tegen de door Duitschland gecontroleerde Noorsche scheepvaart. Uit Washington aan United Press wordt gemeld, dat de Britsche autoriteiten zullen trachten te ver hinderen dat Noorsche schepen, havens binnen- loopen in Chili, Mexico en de Nederlandsche be zittingen (West-Indië). Blijkbaar is de bedoeling van deze beslissing te voorkomen dat Duitschland aldus in het bezit zou geraken van producten uit deze landen, o.m. van de olie uit de Nederlandsche bezittingen. Onbevestigde geruchten over ultimatum aan Zweden. PARIJS, 25 April. (Havas). De „Daily Express" meldde vandaag dat heden door Duitschland een ultimatum tot Zweden zou worden gericht. Te Pa rijs bezit men geen enkele aanwijzing ir deze rich ting. Evenmin beschikt men over eenige inlich ting, welke de geruchten bevestigt omtrent een Duitsóhe ontscheping in Zweden. Zoolang het te gendeel niet bewezen is, worden dergelijke geruch ten als ongegrond beschouwd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 25 April. Getrouwd 25 April: J. L. Duret en J. C. M. Ar- noldus; L. A. H. Vermeulen en G. A. C. Wakel- kamp; H. C. Kamp en S. J. de Mon; T. Schaap en C. ten Bosch: J. P. Kruger en H. Roemers: E. Zon neveld en J. H. Belterman; J. de Groot en G. W. Heemskerk. Bevallen: 23 April: J. E. RooscnBuijtink, d., G. M. Sjoukevan de Gevel, d., J. H. M. van Vilste- renBreuker, d., 24 April: G. A. W. Woelders—Ter- stel, z., M. C. KraaijvangerRoozen, d., 25 April:_A. M. A. VoortingSchellekens, z., Overleden: 23 April: H. M. Kraak, 17 j., Hazepa- terslaan, J. A. Vennik, 17 j.. Seringenstraat, 24 April: S. G. JanssensRijbroek, 78 j., Tugelastraat, H. H. van Drièl, 62 j., Kinderhuissingel, H. J. Eenhoorn, 48 j., Delftlaan, M. J. van Dijk, 88 j., Garenkokers- kade; S. M. Bijl, 73 j., Spaarnd.weg. Nederlanclsch gezant te Ankara. Mr. C. G. W. H. baron Van Boctzelaer van Oosterhout benoemd. 's-GRAVENHAGE. 25 April Naar wij verne men is binnenkort dc benoeming te verwachten van mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oos terhout, tot nu toe gezantschapsraad bij Hr. Ms. ge zantschap te Berlijn tot Hr. Ms. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Ankara. Baron van Boetzelaer van Oosterhout werd op Novembei 1892 te Amersfoort geboren. Acht jaar geëischt wegens moord. MEDAN, 25 April. (Aneta-A.N.P.) De Officier van Justitie eischte tegen den Europeeschen em ployé van de onderneming Badjambi, die onlangs zijn huisjongen met revolverschoten doodde, acht jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg een hernieuwd psychia trisch onderzoek, dat echter door den Raad van Justitie werd afgewezen. De uitspraak is bepaald op 1 Mei a.s. KOTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING N.V. AMSTERDAM, 25 April. Naar wij vernemen heeft mr. K. P. van der Mandeie, gevolg gevende aan zijn vroeger kenbaar gemaakt voornemen, besloten aan het einde van deze maand zijn taak als directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V neder te leggen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Ondanks een verdere daling van den Britschen wisselkoers te New-York van 3.52K tot 3.50 3/8, kon de Engelsche valuta zich heden ochtend op de wisselmarkt te onzent goed handhaven. Blijk baar had men gisteren alhier een verdere daling van het pond sterling in New-York voorzien, aangezien toen vrij aanzienlijk beneden de overeenkomstige pariteit werd gehandeld. De affaire in de Engelsche valuta was van geringen omvang, terwijl de koers slechts zeer weinig fluctueerde. Bij opening werd tegen een koers gehandeld varieerende tusschen 6.61'/= en 6.62Va, Ook later in den ochtend kwam hierin weinig verandering. Het Fransche devies was met 3.74 3/4 nauwelijks veranderd, vergeleken met den officieelen koers van gistermiddag. Een opmerkelijke koersstijging gaf wederom de Belgische valuta te aanschouwen. Het geduren de de laatste dagen ingetreden herstel kon zich ook hedenmorgen handhaven. Bij een vorigen officieelen koers van 31,72 >/2, tegen 31,67 op 23 April j.l., opende de Belga van morgen op 31,78. In het verloop van den ochtend kon de Belga zelfs tot 31.80 stijgen. De betere beoordeeling van de Belgische munteenheid houdt ten nauw ste verband met een verdere onspanning in de beoordeeling van den politieken toestand aldaar, De Amerïkaansche dollar noteerde onveran derd 1,88 3/8. Men kan duidelijk waarnemen, dat de vraag naar dollars op het oogenblik hoe langer hoe meer aan het luwen is. Weliswaar worden door het reguleeringsfonds nog steeds bedragen afgegeven, echter zijn deze volgens verklaringen van gezaghebbende zijde aanzien lijk geringer dan eenigen tijd geleden. De overige buitenlandsche munteenheden wa ren nauwelijks veranderd. Duitsche marken no teerden 75.50, Zwitsersche francs 42.24. Van de Scandinavische valuta's noemde men Stockholm op een koers van 44.60. De affiare op de termijnmarkt stagneerde bij wijlen volkomen. Het disagio voor éen maands ponden bedroeg 2 1/4 cents, voor drie maands ponden 6 1/8 cents. Het agio voor den dollar was met 3/8 cents voor éeh maand en 1 cents voor drie maanden iets boven de noteeringen van gis teren. Op de niet-officieele ochtendbeurs waren koer sen der lokale fondsen meerendeels aan den la- geren kant. De affaire was evenwel van geringe beteeken is. Voor Amerikaansche shares werden prijzen besteed geheel en al overeenkomstig de koersen, die New-York seinde. WANDELSPORT BLOEMBOLLF.NMARSCH II. W. S. V. „DE VIERDAAGSCHE". De Bloembollenmarschen van bovengenoemde vereeniging, die zijn uitgesteld tot 27 en 28 April, beloven een groot succes te worden. Hoewel het nog niet zeker is dat alle militaire detachementen zullen komen, verwacht men voor Zatei-dag pl.m. 1000 deelnemers, o.a. van de Koloniale Reserve en van de Marine. Voor Zondag zijn er nu ongeveer 650 deelne- mers(sters). Uit vele plaatsen kwamen inschrijvin gen, o.a. uit Zwolle, Groningen, Ginniken, Zierikzee, Borne, Oud-Beijerland, Gorkum, Rotterdam, Utrecht enz. Verder vereenigingen uit Amersfoort (3), Den Haag (4), Amsterdam, Beverwijk en Haarlem. Inschrijvingen kunnen geschieden bij H. F. Kooien, Eikenstraat 60, Haarlem Noord. De start heeft plaats bij café-restaurant „Dreef-1 zicht" te Haarlem op Zaterdag te 2 uur n.m. en op Zondag 10 uur v.m. Zaterdag worden de eerste deelnemers te 6.30 n.m. terug verwacht en Zondag te 3.00 n.m. SCHAKEN HET LENTE-SCHAAKTOURNOOL Onder leiding van den heer P. Visser heeft in hotel „Velserend' te Santpoort een tweedaagsch schaaktournooi plaats gehad. Het had veel suc ces. Met groote animo hebben de dames en heeren ge streden en dat in menige afdeeling de deelnemers aan elkaar gewaagd waren, bewijzen de uitslagen: Eeregroep A. D. de Groot 2 p., G. Kroone 2 p., Jil- ling van Dijk VA p., D. J. S. de Lange y2 p. Hoofdklasse A: D. F. dc Lange 2'/2 P- P- Stet 2 p., Dr. M. de Groot l'/a P-, J- H. Addiks 0 p. Hoofdklasse B.: J. Wijker 2'/2 P-. C. v. Krimpen iy2 p., F. Abspoel lj^ p., H. Zwanenburg A p. Hoofdklasse C: J. v. d. Kuyl 2\/2 p., P. v. Gorselen 2 p., R. J. Bijl V/s p., J. Blansjaar 0 p. Hoofdklasse D: J. Oostewaal 3 p., J. v. d. Velde 2 p., P. A. Veldheer 1 p., J. de Kroon 0 p. Eerste klasse E: 1. C. Hovingh 3. p., R. Visser l!/2 p., G. Hart iy2 p., J. v. d. Burg 0 p. Eerste klas F.: W. R. Kaaskoper 2 p., H. Aarts 2 p., A. Schweitzer 1 p., L. Dresselhuis 1 p. Eerste klas G: J. P. Wever 3 p., J. M. Stuur man 2 p., C. v. Zijl 1 p., J. Oversteegen 0 p. Eerste klas M: T. W. Vrijer 2 p., P. Hofman, 2 p., J. C. Muller 1 p., O. Eskens 1 p. 2e klas K: A. Notenboom 3 p., H. F. Antonisse 2 p. 2e klas L: K. Nederlof 3 p., J. Jak Sr. 2 p. 3e klas M: J. Schut Jr., 2'/2 p., A. Ademan 2 p. 3e klas N.: T. F. Roos 2y2 p., mej. Gre Smit 2 p. 3e klas O: P. Nijssen 2 p., mevr. Mazirel 2 p. 3e klas P: G. Kok 2y2 p., Jac. Schil 2p. Dg alarmoefening te Haarlem. De Haarlemsche politie verscheen tijdens de luchtbeschermingsoefening in speciale uitrus ting. Men ziet dé agenten hier met helmen op. Voor op de motorfiets is een sirene gemonteerd. Toen de sirenes hedenmorgen om elf uur te Haarlem de luchtbcschermingsoefening inluidden waren straten en pleinen in een oogwenk ont volkt. Hier zien we de geheel verlaten Groote Markt; de autobus werd door chauffeur en passa giers verlaten, de eigenaar van het handkarretje heeft ook elders een goed heenkomen gezocht 'i./ I- m Het personeel van het Haarlemsche Gas- en Electriciteitsbedrijf werd tijdens de luchtbeschermingsoefening van hedenmorgen in den schuilkelder onder gebracht. De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk (op den voorgrond) sloeg in gezelschap van de directie van het bedrijf het binnengaan van het personeel gade, om daarna eveneens een onderkomen in den kelder te zoeken. Moord te Scherpcnzeel. Vrouw door revolverschoten gedood. SCHERPENZEEL 25 April (G. P. D.) In een woning aan den Ouden Barneveldschenwcg te Scherpenzeel is hedenmiddag te pl.m. 12 uur op een der bovenkamers, door uit school tcrugkeerende kinderen, hun moeder, mevr. Veen, dood op den grond gevonden. De kinderen, hevig geschrokken, waarschuwden onmiddellijk de buren, die een onderzoek instelden. Zij ontdekten dat de vrouw, moeder van G kinderen, door een revolverschot om het leven was gebracht. Onmiddellijk stelde zij de politie van een en ander op de hoogte cn deze vond naast het lijk van de vrouw een patroonhuls. Van een wapen werd even wel geen spoor ontdekt. Op het oogenblik ontbreken nog nadere bijzonderheden. IJMUIDEN VERTROKKEN TRAWLERS. Gisteren zijn vertrokken: Gloria IJm. 37; Poolzee IJm. 77.Neptunus IJm. 87. Heden liggen klaar: Amstelstroom IJm. 91, Ger- berdina Johanna IJm. 38, Horn Rif IJm. 155, Zwarte Zee IJm. 94; Adelante IJm. 19; Maria Elisa beth IJm. 114. MARKTBERICHT IJMUIDEN Versche visch: Tarbot 144—130 ct. per k.g. Tong 88—62 ct. per k.g. Heilbot 148—122 ct. per k.g. Griet f 3525 p. 50 k.g. Zetschol f 31.5029.50 idem, Kleinschol f 266.80 idem. Bot f 4.10 idem. Schar f 10—3 idem. Tongschar f 37—24 idem Poontjes f 8.505.50 idem. Groote schelvisch f 35 idem. Middel schelvisch f 22.5020 idem. Kleine schelvisch f 19.5012 idem. Groote gul f 16.50 idem Wijting f 9.50—4.30 idem. Makreel f 5.70—3.90 idem. Versche haring f 5.50—4.70 idem. Kabeljauw f 8835 p. 125 k.g. Vleet f 2.30 per stuk. Leng f 3—2 per stuk Koolvisch f 1.650.48 per stuk. Afslag: 412 kisten versche haring. Manden Trawlers: 485 IJM 130 f4070.— 1670 IJM 9 f7520.— Loggers: SCH 121 f2260.—, KW 74 f2380.—, KW 70 f 700.—, KW 60 f 630.—. Kotters: IJM 210 f 630.HD 18 f 370.—, HD 37 f 570.—. HEEMSTEDE De luchtbescherming in Heemstede. Mede dank zij de plaatselijke afdeeling van d® Vereeniging voor Luchtbescherming is er in de af- geloopen maanden heel wat werk verricht voor d® preventieve beveiliging van de bevolking tegen onverhoopte luchtaanvallen. Door een uitgebreid® mondelingen en schriftelijke voorlichting is een zoo wijd mogelijke verbreiding gegeven aan de tegen woordige inzichten op het punt van de zelf-be- scherming, terwijl een groot aantal hulpkrachten opgeleid en getraind zijn voor de nauwkeurig omschreven en gedetailleerde taak, die zij even tueel te vervullen zullen hebben. Daarnaast zijn door het Hoofd van den Lucht beschermingsdienst een aantal maatregelen getrof fen ter beveiliging van de bevolking. Zoo zijn op verschillende plaatsen in de gemeente schuilloop- graven aangelegd, waarin zich op straat bevinden den een toevlucht zullen kunnen vinden terwijl enkele sirenes zijn geplaatst, waarmede lucht-alarm gemaakt kan worden. Deze maatregelen hebben al tienduizend gulden gekost, maar de hoop, dat hier mede volstaan zou kunnen worden moest na de er varingen, die in de jongste maanden in het buiten land zijn opgedaan, worden prijs gegeven. Het gemeentebestuur acht thans, zooals wij reeds kort vermeld hebben, een nieuw credict noodig van f 38.500. Het is een bedrag, dat aanzienlijk hooger is dan elders in plaatsen van overeenkomstige grootte en karakter tot nu toe werd uitgegeven, maar niettemin is het nog zeer de vraag of het voldoende geacht kan worden. Voor zoover uit de gepubliceerde stukken valt af te leiden, ligt het niet in het voornemen, gelden te besteden voor de aan schaffing van gasmaskers voor de bevolking, voor zoover deze financieel niet in staat is, dat zelf te doen. Wel zal aan minder vermogenden materiaal verstrekt worden om in geval van verduistering de liehtuitstraling uit hun woningen te verhinderen. Dit plan is zoo opgezet, dat elk gezin in het bezit zal worden gesteld van pasklaar materiaal voor de afscherming van een woon- en twee slaapkamers en een keuken, zoodat het mogelijk wordt gemaakt, het leven binnenshuis bij verduisteringen vrijwel ongestoord voort te zetten. Dit is een uitgebreide en van zelf ook vrij kost bare maatregel, die elders nog niet, of slechts in enkele gevallen is toegepast. Toch is hij van het grootste belang, en dat nog niet eens zoozeer voor de rechtstreeks belanghebbenden als wel voor de bevolking in haar geheel. Tien of twintig niet in voldoende mate afgeschermde woningen scheppen bij een eventueelen luchtaanval niet alleen gevaar voor de bewoners van deze huizen, maar voor de geheele gemeente. Het Is dus zeker goed gezien terwille van het gemeenschappelijk belang al het mogelijke te doen opdat alle huizen afgeschermd zullen zijn en waar de bewoners onmachtig zijn om de kosten daarvan te dragen, deze voor gemeen schappelijke rekening te nemen. Het valt daarom te betreuren, dat lang niet alle minder draagkrachtigen ten deze voldoende mede werken. Ieder, die op grond van zijn belastingaan slag voor deze kostelooze materiaal-verstrekking in aanmerking kwam, is in de gelegenheid gesteld den wensch daartoe te kennen te geven. Het resultaat daarvan is bedroevend geweest: niet eens de helft van de betrokkenen heeft de moeite genomen het betreffende formulier in te vullen en in te leveren. Met deze onverschilligheid in een zoo belangrijk gemeenschappelijk belang zal bezwaarlijk genoe gen genomen kunnen worden. Waarschijnlijk zal do verplichting tot het in voorraad hebben van pas send en deugdelijk Hcht-afschcrmingsmatcriaal In elke woning eerlang worden voorgeschreven. Anderzijds echter hebben de minder vermogen den, die het materiaal wèl hebben aangevraagd, nog niets ontvangen. Ook is nog niet begonnen met het doen van de noodige opmetingen, die aan de vervaardiging moeten voorafgaan. Naar wij verne men vindt dit zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de hiervoor benoodigde gelden nog niet beschik baar gesteld waren. Dezer dagen zal een cn ander dan ook ter hand worden genomen. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond vergaderde de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" in café-restaurant „Hof van Heemstede". Na een uit voerige bespreking over de te houden groote jaar- lijksche excursie werd het bestuur opgedragen in formaties in te winnen en een programma saam te stellen waaruit dan op een volgende vergadering een keus zal gedaan worden. Medegedeeld werd dat Zaterdag 11 Mei de eerste keuring zal plaats hebben van de tuintjes der deel nemers aan de prijsvraag „tuinversiering en tuin aanleg". Aan de deelnemers van de prijsvraag voor het kweken van Colleus en Geranium Black Vesu vius werden de planten uitgereikt. Aan het bestuur werd opgedragen voor den voor zomer eenige kleine excursies te organiseeren.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13