Narvik door Britsche zeestrijdkrachten beschoten De alarm-oefening te Haarlem AGENDA. WEERBERICHT VISSERS 65, 26, 14, AlBEm HilJÜ Alleen onderhandeling na terugtrekking der Duitsche troepen. „Bernisse"-bemanning Ochtendbeurs Amsterdam DONDERDAG 25 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 (Vervolg van pag. 1) Plein en omgeving. Een onzer redacteuren had postgevat op het Plein en omgeving. Onmiddellijk nadat de sirenes begonnen te loeien werd daar het verkeer dat wegens den regen helaas niet druk was stopgezet. Juist kwam een tram uit de Groote Houtstraat op het Plein aan; de conducteur liet alle menschen uitstappen en be lette een paar anderen, die blijkbaar van elders kwamen en die dus niets van deze oefening afwis ten, het instappen. ,,U zult een poosje moeten wach ten!", was de eenige troost, dien hij hun kon geven. Daarna zocht hij met den bestuurder een bescher mend plekje in een der diepe portieken aldaar. Een scharenslijper, die de aankondiging blijkbaar goed gelezen had, zette zij wagentje langs het trot toir, spande zijn hitje uit en bond het volgens voorschrift aan een boom en liep toen haastig naar een winkel, waarvan de eigenaar, die het gezien had, de deur reeds gastvrij voor hem geopend had. De weinige wandelaars, die er toen waren, haastten zich ook, in de cafés of garages te komen, zoodat het Plein weldra een uitgestorven vlakte leek. De politie-inspeeteurs en -agenten reden Iheel snel per fiets door de omgeving om te zien, of allen wel voldoende dekking gezocht hadden. Tegen een paar menschen, die een plaats hadden gezocht in een ondiep portiek van een win kel, werd gezegd: „u staat daar niet veilig voor even- tueele scherven; u moet naar binnen gaan!" Op de Groote Houtbrug lieten twee menschen van den dienst Hout en Plantsoenen die bezig wa ren, de bloembakken aan de leuningen met zwarte aarde te vullen, dadelijk hun vrachtauto in den steek en holden naar winkels op het Plein. Zooals het hier ging. constateerden we het ook in de aangrenzende straten, zooals Tempeliersstraat (waar toevallig geen enkele tram stond). Wijde Gel- deloozepad, Lorentzplein, Wagenweg, Dreef, Baan, Raam- en Gasthuissingel enz. Er werd ook druk gefilmd, zoodat men weldra ook elders in ons land kan zien, hoe uitstekend deze oefening geslaagd is en welk een uiterst vreemd beeld de straten van Haarlem op Donderdag 25 April, des morgens tusschen elf uur en kwart over elf, hadden. Bij het Gasbedrijf. De oefening bij het Gemeentelijke Gas- en Electriciteltsbedrijf aan den Harmenjansweg is niet in alle opzichten naar wensch verloopen. De sirene, die speciaal voor dit bedrijf op het hoofd gebouw is aangebracht, weigerde in den beginne en pas eenigen tijd nadat de sirenes in de stad het alarmsignaal hadden ingezet, begon ook dit instrument tc loeien. Toen het alarmsignaal ook in dit bedrijf zijn uitwerking kreeg maakten de menschen niet den indruk dat ze zich aan een ernstige oefening moesten onderwerpen. Bijna zonder uitzondering wandelden alle leden van het personeel op hun gemak naar den schuilkelder en alleen op aansporing van een filmoperateur, die uiteraard de geschiedenis „net echt" voor zijn lens wilde laten verloopen, was men er toe te bewegen om er de pas wat in te zetten. Het lijkt ons toch een vereischte bij zoo'n oefening dat men hard naar den kelder loopt. Bovendien had het perso neel geen instructie ontvangen om de gasmaskers, die men wel bij zich droeg, op te zetten, zoodat ook in dit opzicht de oefening niet conform den veronderstelden noodtoestand verliep. Eenmaal bij den schuilkeldeer gearriveerd ging alles vlot in zijn werk. Bij groepjes van tien menschen werd men „geschut", d.w.z. werd men in een voor kamer ontdaan van veronderstelde gas- en andere besmetting. Het duurde in totaal ongeveer 6 mi nuten voordat de 250 menschen in den schuil kelder waren ondergebracht. De burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk was bij deze oefening aanwezig en sloeg in gezelschap van den directeur van het gasbedrijf den heer J. A. A. Ochtman, en den directeur van het electriciteits- bedrijf ïr. J. A. Reus het binnengaan van liet per soneel in den schuilkelder gade. Ook de burge meester begaf zich in den kelder. Het personeel had in de kleine afgeschoten ruimten, verbonden door een groote middenloop, op banken plaats genomen De luchtververschingsinstallatie werd in wer king gesteld en de noodverlichting, welke inge val dat de normale electriciteit uitvalt, door een aparte motor in den kelder opgewekt kan wor den, werd geprobeerd met zeer gunstig resultaat. De burgemeester liet zich betreffende de wer king van de luchtververschingsinstallatie voor lichten. Deze schuilkelder is uiteraard van gewapend beton gebouwd; hij ligt ongeveer lVa M. bene den den grond en een berg kolen van 6 M. hoogte die er bovenop ligt. vormt nog een completeeren- de bescherming. Tijdens de oefening werkte het continubedrijf normaal door. op de observatieposten stonden mannen, in speciale uitrusting gereed om veron derstelde vernielingen telefonisch aan den staf in den kelder te rapporteeren en zoo mogelijk te ver helpen. De oefening was dus ln dit opzicht ge heel op de veronderstelde werkelijkheid geba seerd. Nadat het alarm was opgeheven begaf het personeel zich ordelijk naar de normale posten. DONDERDAG 25 APRIL Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 34 uur. Begijnhofkapel: Tijdrcde door den heer J. Kits, 8 uur. Confectiefabriek „Tebecon" N.V. Jaarl. alg. ver- gad. Ten kantore, 4 uur. Ten Berge's Confectie Industrie N.V. Jaarl. alg. vergad. Ten kantore, 2 uur. Verecniging Pro Juventute, Alg. jaarvergad. Mo- rinnesteeg 7, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Percy neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De vrouw met het masker", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Straten zonder einde". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Golden Boy". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Als het moederhart spreekt". 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. VRIJDAG 26 APRIL Lourens Coster, Mij. voor Courantuitgaven en Alg. Drukkerij N.V. Alg. Vergad. van aandeelh. Ten kan tore. 3.30 uur. Café-rest. Brinkmann. Openbare bijeenkomst Vrouwen-Vredesgang, 2.15 uur. N.V. Alg. Holl. Crediet- en Depositobank. Alg. vergad. van aandeelh. „De Nijverheid", Jansstraat 3.30 uur. Haarl. Vereen, tot bestrijd, der t. b. c. Jaarl. alg. leden vergad. Ged. Oudegracht 41, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Palace 2.30, 7 en 9.15 uur) Nieuw programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Na afloop op het politiebureau. Toen de sirenes, die wel tot ver buiten de grenzen van Haarlem gehoord moeten zijn, het einde van de alarm-oefening aankondigden en oogenblikkelijk het normale verkeer hervat werd, gingen we naar het Politiebureau, om naar het resultaat te vragen. Hier bleek al dadelijk, dat inderdaad ook in andere plaat sen van ons land veel belangstelling voor de alarm oefening in Haarlem bestond. In de kamer van den Commissaris, den heer Tenckinck, zagen we de vol gende belangstellenden: den heer Ph. van der Most, vertegenwoordiger van den Luchtbeschermingsdienst te Amsterdam; den heer H. L. Preller, hoofdin specteur van politie en vertegenwoordiger van den Luchtbeschermingsdienst, in Den Haag; den heer P. P. Paul, inspecteur van het Verkeer te 's Graven- hage; kapitein A. van Batenburg, adjunct-inspec teur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (als vertegenwoordiger van den in specteur van dezen dienst, generaal B. A. de Ridder), den heer J. Sloos, vertegenwoordiger der Propa ganda commissie voor de Luchtbescherming in Den Haag; de heeren De Jong en Uhlenbunk, blokhoof den te Amsterdam, en den heer K. Rijpma, assistent van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem. De hoofdinspecteur van politie, de heer G. A. Draijer, toonde zich over de oefening ten zeerste voldaan, vooral ook over de ondervonden medewer king in de buitenwijken, zooals in het druk-bevolkte Haarlem Noord. Blijkens de hem bekend geworden rapporten is er geen wanklank gehooid en dat in een stadskwartier met 50.000 inwoners. Een der in specteurs liet de deuren en ramen van perceelen die open stonden, dicht doen, wat natuurlijk ook een uitstekende maatregel is: Het deed den heer Draijer geneogen, dat voerlieden ook hun paarden hadden uitgespannen; dit had hij o.a. geconstateerd op de Botermarkt. Verwulft, Ged. Oude Gracht en Nas- saulaan. Hij deelde ons verder mede. dat het ge- heele politiekorps hedenmorgen voor deze oefening met het bewaken van de orde belast was, ook het twee-derde gedeelte van het korps, dat anders vrij zou zijn geweest. Nauwlettend toezicht was ook aanwezig bij den uitgang van het station; de reizigers, die juist in dit kwartier gearriveerd waren, mochten tot hun ver bazing het station niet verlaten. Toen zij echter de reden hiervan hoorden, namen zij het over het algemeen gemoedelijk op. Ook mochten de menschen, die toevallig in de na bijheid waren, een schulplaats in de Groote Kerk zoeken; de koster, de heer G. A. Luiting, had trou wens de deuren al bij voorbaat geopend. En de meening van den Commisaris van politie was kort maar krachtig: de alarmoefening is uitste kend geslaagd: geen wanklank is gehoord en de be volking van Haarlem heeft blijk gegeven, ten zeer ste van den ernst der oefening doordrongen te zijn geweest. Over het algemeen werd er geen grapje van gemaakt. Dat was dan ook de bedoeling van deze alarm oefening. Voor den inhoud dezir rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. GEDRAGEN KLEEDINGSTUKKEN GEVRAAGD. Nu in menig huisgezin, dc groote schoonmaak hoogtij viert zijn er mogelijk dames die, in 't bezit zijnde van keurig gedragen kleedingstukken, deze zouden willen opruimen, of aan een betrouwbaar adres willen zenden, maar niet goed weten, waar en aan wien men dit zenden kan. Het bestuur van het Heemsteedsch-Kleedingfonds, vraagt u vrien delijk, hiervoor in aanmerking te mogen komen. Het is een instelling die aan verarmde en behoef tige gezinnen nieuw en gedragen boven- en onder- kleeding verstrekt. U weet allen wel, hoe groot de behoefte hieraan is, vooral ook aan heerencos- tuums: de menschen kunnen zoo iets onmogelijk van steun en zeer verminderde inkomsten koopen. Misschien zijn er onder u, die een pak kunnen missen. Als wij allen elkander deze lasten helpen dragen, komt er voor menigeen een lichtpunt in hun moeilijk bestaan. Wij hopen, dat dit berichtje door velen gelezen mag worden en een aansporing moge wezen, uw kleedingstukken te doen bezorgen bij mevr. Cha- bot- an Gasteren Achterweg 22 Heemstede, ook kunt u telefoneeren no. 29335 en het goed kan ge haald worden. HET BESTUUR v. h. HEEMST. KLEED INGFONDS. Heemstede, 21 April 1940. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk opklarend en plaatselijk mist. Later weer toenemende bewolking met eenige kans op regen. Iets, koeler des nachts, over dag iets warmer. Zwakke tot matige westelijke tot zuidelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 58 Laagste hedennacht F 52 Hoogste heden F 52 De kleine depressie, die gisterenmorgen nog over Frankrijk lag, passeerde in den loop van den nacht ons land. De kern bevindt zich hedenmorgen met luchldrukwaarden van ongeveer 1003 mbar op de Noordzee. Aan haar achterzijde drong een koele westelijke luchtstrooming het vasteland van West- Europa binnen. Deze bereikte reeds Hongarije Midden-Italië, hetgeen hier een daar met matigen regenval gepaard ging. De genoemde depressie wordt gevolgd door een belangrijke drukstijging. In Zuid- Spanje ontwikkelt zich een nieuwe gebied van hoo- gen luchtdruk van 1026 mbar, waarin overal helder rustig weer voorkomt. Langs de noordkust van het Iberisch schiereiland dalen de barometers echter weer onder invloed van een nieuwe storing, die van het westen uit de Golf van Biscaye en de Britsche eilanden moet naderen Op de Azoren bracht zij zwaren regenval. Wanneer de sloringsfronten van deze depressie ons land echter zullen bereiken, is wegens gebrek aan gegevens niet nauwkeurig te bepalen. BAROMETERSTAND: Vorige stand 756 m.M. Stand van heden: 759 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97 Tel. 12726 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Onge vallend ienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. EEN VISSERS-SCHOEN is mooi van model, prima van afwerking en toch degelijk. Dat is het wat VISSERS zoo populair heeft gemaakt. Zie de fraaie, uitgebreide collectie schoenen in onze etalage's tiöoc fotece pasvormen- VERWULFT 3 TELEF. 11605. (Adv. Ingez. Med.) COÖPERATIE „DE EENDRACHT" U.A. HAARLEM Woensdagavond werd in het gebouw van den Ned. Prot. Bond, Jacobstraat te Haarem, de jaarijksche agemeene ledenvergadering gehou den van de Coöp. „De Eendracht" U.A. De jaar rekening werd met algemeene stemmen goedge keurd. Na een uiteenzetting van de voorzitter der Pensioencommissie, den heer C. E. v. Eijkern, over den stand der werkzaamheden dier commis sie .in het afgelQopen jaar werden de bestuurs leden de heeren P. Kluit en H. Plant, welke pe riodiek aan de beurt waren voor aftreding, met algemeene stemmen herkozen, evenzoo de com missaris, de heer G. W. H. de Korte. Bij de ver kiezing van 6 leden van de commissie van ad vies werden herkozen de heeren J. W. A. Beren donk, P. de Jong, K.. Kooiman, terwijl drie nieuwe leden, de heeren M. Heemstra, G. J. Horn en H. J. Doorn, werden gekozen. JUBILEUM AAN DE CENTRALE WERKPLAATS Op 3 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. V. G. Pennarts, wagenmaker aan de Centrale Werkplaats te Haarlem bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. VEERTIG-JARIG JUBILEUM. Vrijdag 26 April herdenkt de heer P. J. Geer lings den dag waarop hij vóór 40 jaar bij de N.V. Electr. Luxebroodfabrieken v.h. Henri J. Carels in dienst kwam, waar hij thans werkzaam is als magazij nmeester. De jubilaris is pas 52 jaar, zoodat dit jubileum wel een unicum is. Het zal den heer Geerlings zeker op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Het Duitsche legerbericht Vedies aan tiaee vijandelijke duik&aoten gemeld BERLIJN 25 April (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: I Dertig kilometer ten noordoosten van Narvik zijn onze afdeelingen in gevecht gewikkeld met vrij sterke vijandelijke strijdkrachten. Narvik zelf werd door Engelsche zeestrijdkrachten opnieuw hevig beschoten. Ten noorden van Drontheim hebben Duitsche troepen na de inneming van Steinkjer, nieuwe belangrijke punten bezet. De zóne van Drontheim en de vandaar naar de Zweedsche grens loopende spoorlijn is daarmede tegen het noorden beveiligd. De snelle opmarsch in de zóne van Oslo naar het noorden en noordwesten duurt voort. Ge steund door het luchtwapen verijdelden de Duit sche troepen elke poging van den tegenstander zich te herstellen en dwongen zij hem gedeeltelijk tot een ongeregelden aftocht. Bij de jacht op duikbooten in het Skagerrak werden twee vijandelijke onderzeeërs vernield. Een voorhoede-flottielje nam in mistig weer aan den westelijken uitgang van het Skagerrak een groep groote Fransche torpedojagers op korten afstand waar. Ondanks de aanzienlijke superioriteit van de vijandelijke strijdkrachten ondernamen de voor postbooten terstond een aanval. Na een kort gevecht trok de vijand met groote snelheid af en verdween in westelijke richting. Twee moderne Noorsche torpedojagers werden met Duitsche bemanningen in dienst gesteld. Het luchtwapen maakte gisteren verkenningen boven het centrale en noordelijke deel van de Noordzee tot aan de Shetland eilanden en boven Midden-Noor- wegen. Gevechtsvliegers belemmerden de verbin dingen van den vijand in de zóne ten noorden van LillehammerDrontheimBergen en bestreden vijandelijke colonnes, troepenconcentraties en steun punten. Voor de Noorsche kust werden door de luchtmacht vijandelijke zeestrijdkrachten aange vallen. Een Britsche kruiser kreeg daarbij een zwa ren treffer en staakte zijn deelneming aan den strijd, toen aan boord brand uitbrak, i Boven de Noordzee werden drie Britsche vlieg tuigen van het type Lockheed-Hudson en een Britsch toestel van het type Hampton-Herford neer geschoten. Verder werd nog bij Aalborg een toestel neergehaald. Twee eigen toestellen worden vermist. „NIET-MILITAIRE DOELEN BESTOOKT" Bij de reeds vermelde vlucht van Britsche vlieg tuigen boven het eiland Sylt werd dc badplaats Wenningstedt met bommen bestookt. Verscheidene huizen werden beschadigd. Ook aan den rand van het stadje Heide in Sleeswijk-Holstein wierpen vijandelijke vliegtuigen in den nacht van 23 op 24 April verscheidene bommen uit, hoewel zich noch te Heide noch in verre omgeving eenige militaire doel witten bevinden. De vijand heeft daarmede den luchtoorlog tegen onverdedigde punten zonder mi litaire beteekenis geopend. In het westen geen bijzondere gebeurtenissen. Twee Fransche vliegtuigen werden aan de grens door het luchtdoelgeschut neergehaald Een eigen vliegtuig keerde van de vlucht tegen den vijand niet terug Amsterdam—Batavia zonder tusscheiilanding. Bekroonde ontwerpen besproken. Woensdagmiddag is in het hotel „Wittebrug' te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van het comité „Vliegtocht Nederland—Indië" naar aanleiding van de uitgeschreven prijsvraag voor ontwerpen van een vliegtuig, dat de vlucht Ne derlandIndië zonder tusschenlanding zou kun nen maken. De ontwerpers van de drie bekroonde vlieg tuigen hebben hun plannen verdedigd, waarna het woord was aan de critici. Tot deze behoorden prof. dr. ir. Van der Maas, ir. Beeling, chef-constructeur der N.V. Neder- landsche Vliegtuigenfabriek Fokker, de heer Van Balkom, gezagvoerder der K.L.M., en de heer T. E. Slot, chef der afdeeling Vliegtuigbouw van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Het was voor deze heeren moeilijk critiek te leveren, aangezien ten eerste de tekst van de prijsvraag nogal vaag was gehouden en het ook ging om een voorstudie en niet om het inleveren van een tot in details uitgewerkt ontwerp. Dit kon ook niet, want een dergelijk ontwerp vraagt aan ingenieurs-arbeid minstens 70.000 uren en één enkel man zou zeker een jaar of veertig noo- dig hebben om het volledig te kunnen bewer ken. Prof. ir. Goudriaan heeft een slotwoord ge sproken, waarin hij zeide, men moet durf hebben en fantasie. Zonder deze eigenschappen komt een vliegtuigconstructeur niet verder, blijft hij ronddraaien in een kringetje, brengt hij nim mer iets nieuws. De tijd der romantiek in de vlie gerij is grootendeels voorbij. De opmerking werd gemaakt, dat de vliegtuigindustrie zoo langza merhand een bedrijf is geworden waar met exacte tfaarden wordt gewerkt. Dit neemt, echter niet weg. dat nog steeds fan tasie en durf noodig zijn om dit bedrijf niet te doen stagneeren, hetgeen trouwens geldt voor élk technisch bedrijf. Zoodra men min of meer bij de pakken gaat neerzitten, zoodra men weigert nieuwe wegen te bewandelen, omdat ze revolu tionnair zijn, gaat de zaak mis, is men op den verkeerden weg. Telegram van Koolhoven over de prijsvraag. De vliegtuigbouwer F. Koolhoven heeft aan de vergadering het volgende telegram gezonden: „Door drukte verhinderd meen ik via dezen weg uw vergadering ernstig te moeten waarschuwen voor publicaties, welke door medewerking insti tuut (bedoeld het Kon. Instituut van Ingenieurs. Red.) indruk zou kunnen wekken, dat deze ont werpen het kunnen der Nederlandsche vlieg tuig-industrie weerspiegelen. Immers mededin gers hoofdzakelijk employees K.L.M., welke ver- keersmaatschappij zeker niet bakermat Neder landsche vliegtuigindustrie genoemd mag wor den W.g. KOOLHOVEN. A. Boer. f Bekend bevorderaar van de kunstfotografie. Woensdag is in den ouderdom van 65 jaren overleden de heer Adr. Boer, te Bloemendaal, redacteur van „Focus". In dat fotografisch tijdschrift en ook door zijn werkzaamheid op velerlei ander gebied is de heer Boer steeds een groot voorvechter geweest voor een intensieve beoefening van de kunstzinnige fotografie, voor duizenden amateurs en vaklieden is-hij jaren lang de voorlichter geweest op foto grafisch gebied. De heer Boer had nooit eenige opleiding gehad, maar heeft zich zelf gevormd door eigen studie en door studiereizen in het buitenland. Op 21- jarigen leeftijd, toen hij nog vakfotograaf was, was hij reeds medewerker later werd hij redac teur van het oude Weekblad voor fotografie. In 1914 richtte hij het fotografisch Tijdschrift „Focus" op, waarvan hij tot zijn overlijden redac teur was. In 1911 bestonden er te Haarlem plannen, aan het toen hier bestaande Museum voor Kunst nijverheid, waarvan de heer Von Saher, directeur was, een afdeeling voor fotografie te verbinden, De heer Boer werd aangezocht om de leiding van deze afdeeling op zich te nemen. Door gebrek aan financieele middelen kon dit plan echter niet doorgaan. De heer Boer heeft ook het initiatief genomen voor en de leiding gehad van de internationale tentoonstelling op fotografisch gebied, die elk jaar in „Arti" te Amsterdam gehouden wordt. Teen hij in Baarn woonde, heeft hij daar veel gefotografeerd in opdracht van de Koninklijke Familie. De overledene was eerelid van de Ned. Amateur Fotografen Vereeniging. Zoowel te Baarn als te Bloemendaal is de heer Boer diaken geweest van de Ned. Herv. Gemeente. In Baarn nam hij ook het initiatief voor de op richting van de Chr. School. De begrafenis zal plaats hebben op de Alg. Be graafplaats te Bloemendaal, aan den Bergweg, Zaterdag 27 April a.s., te 12.30 uur. AUTOSPORT JAARVERSLAG DER K. N. A. C. Verschenen is het jaarverslag van de Kon. Ned. Automobielclub, dat door den secretaris, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten op de jaarlijksche algemeene ledenvergadering op 26 April a.s. wordt uitgebracht. We ontleenen er het volgende aan: De ontwrichting als gevolg van den oorlog heeft niet nagelaten haar stempel te drukken op het werk der K.N.A.C. Hoewel een groot gedeelte van het werkpro gramma voor 1939 tot een goed einde kon worden gebracht, eischte een verstandig beleid in de eerste plaats de tering naar de nering te zetten, zoodat verschillende plannen moesten worden opgeschort tot betere tijden, zonder evenwel daardoor de vi tale belangen der vereeniging te schaden. De vrijwillige hulpverleening met motorrijtuigen welke reeds eerder met het oog op de oorlogsdrei ging was ingesteld ten dienste van het ministerie van defensie, heeft haar nut bewezen. Het aantal houders van het automobielinstruc teurs-diploma der K.N.A.C, breidde zich wederom uit; 70 instructeurs, over het geheele land ver spreid, zijn thans door de K.N.A.C. erkend. De vordering van motorrijtuigen en dc- mobili satie deden vele nieuwe vragen ontstaan op het gebied van personeele belasting, motorrijtuigen belasting. triptiekenregeling enz. De afdeeling Toerisme der K.NA.C. verleende hierbij haar be middeling en verrichtte het noodige tot het op sporen en terugkrijgen van documenten van ge vorderde motorrijtuigen; voor ruim 95 pCt. kon onmiddellijk succes worden bereikt. Voor den afkoop van tollen werd het beschik bare bedrag geheel voor dit doel benut. O.a. werd de tol bij Nunspeet opgeheven, terwijl voor den afkoop van den tol Oldeberkoop door de K.N.A.C. werd bijgedragen In het verslag worden verder verschillende be langrijke tot Stand gekomen nieuwe wegen, brug gen en wegverbeteringen besproken. Tenslotte betoogt de secretaris dat een gematigd optimisme ten aanzien van den toestand der K. N. A. C. niet achterwege kan blijven, Deiicata Kotfie tf, per blik85. c Doperwten extia fijn, per groot blik Echte Honingkoek In carton, Der stuk Macaroni per pak Caperles, Crosse m Blackwell pei flacon !VoordeeliAste Kruidenierabcdrijf R 306 in Nederland (Adv Ingez. Med.) Koning Haakon's standpunt. Volgens Radio Stockholm heeft Koning Haakon van Noorwegen in een brief tot den voorzitter van het Noorsche Opperste Gerechts hof verklaard dat de Noorsche regeering op geen andere basis met de Duitschers wilde on derhandelen dan een volledig terugtrekken van hun troepen uit Noorwegen. Deze brief van Koning Haakon was een ant woord op een schrijven van den bestuursraad te Oslo. Op het voorstel den Kroonprins door middel van de radio te doen spreken tot de bevolking van het door de Duitsche troepen bezette deel van Noorwe gen antwoordde Koning Haakon dat de Kroonprins geen toegang heeft tot de radio-stations in deze districten. De Koning voegde hieraan toe dat van den Kroonprins niet kan worden verwacht dat hij de Noren aan zal sporen bevelen van de Duitsche autoriteiten te aanvaarden. „Ik verwacht van hen dat zij zich als Noren zullen gedragen en hun va- derlandslievenden geest zullen bewaren" maakte den strijd bij Narvik mee Twee en een half uur lang regende het granaten. De bemanning van het Nederlandsche s.s. „Ber- nisse" heeft bij aankomst te Stockholm enkele nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent den zeeslag, die zich op 10 April in de fjord van Narvik heeft afgespeeld, aldus meldt Reuter ons. Deze Nederlandsche zeelieden, wier schip, naar men weet, te Narvik is gezonken, hebben het ver loop van den strijd van de rotsen aan de kust a£ gade kunnen slaan. Zij verklaarden, dat het 2y2 uur lang granaten van de Britsche en Duitsche oorlogs schepen regende. Vele kwamen in de nabijgelegen rotsen terecht. In tal van huizen brak brand uit en een electrische centrale vloog in de lucht. Ondanks het kanongebulder was onder de burgerbevolking geen teeken van paniek te bemerken. Toen de man nen van de „Bernisse" Narvik verlieten, was er van de burgerbevolking niemand gedood of ge wond. Slechts vier huizen waren volkomen ver woest Als men rijdt zonder rijwielplaatje. Tot nu toe kwamen wielrijders, die bij de con trole op de rijwielplaatjes werden aangehouden en daarbij het rijwielplaatje niet op de voorgeschre ven wijze aan hun fiets of jas bevestigd hadden er met een boéte van 50 ct. af wanneer zij het plaatje in den zak hadden of het binnen een bepaalden tijd aan den controleerenden ambtenaar konden toonen. Naar wij vernemen zal in deze regeling op 1 Augustus a.s. wanneer het nieuwe belastingjaar ingaat, een wijziging worden gebracht in dien zin, dat de boete wordt verhoogd. Deze zal bedragen voor personen beneden 18 jaar cn voor werkloozen f 1 en voor anderen f 1.50. De controle zal tevens worden verscherpt, maar met deze verscherpte controle wordt niet tot 1 Augustus gewacht doch deze treedt reeds direct in werking. Uitspraken van de Rechtbank. Bankbiljetten gestolen. Tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, veroordeelde de Rechtbank een 18-jarigen elec- tro-technicus uit Velsen, die uit een jaszak van een mede-bewoner een bedrag van f 110.had gestolen. De officier had 1 jaar gevangenisstraf door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen geëischt. Verdediger Mr. L. S. Römelingh had op een voorwaardelijke ver oordeeling aangedrongen Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 204%205. H.V.A. 337—338. AKU 3940. Beth. Steef 61-J4 U.S. Steel 45 5/8 Tidewater Ass. Oil 8 15/169.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2