diet aptieden dei ïBiUsche (luchtmacht De jongste aanvallen aan de Duitsche, Deensche en Noorsche kust. Roemenië, het land tusschen twee vuren. DONDERDAG 25 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Verdere bijzonderheden over de uitgebreide raids van Dinsdag en Woensdagmorgen vroeg, uit gevoerd door de Royal Air Force tegen vijandelijke bases wijzen, volgens Reuter, uit dat het vliegveld van Westerland op het eiland Sylt gedurende een uur en veertig minuten aan een bijna ononderbro ken bombardement is onderworpen. Te Stavanger, waar de Royal Air Force zijn vijf tienden aanval op richtte, wei'den twintig vijan delijke vliegtuigen zwaar gebombardeerd en men gelooft, dat een aantal van deze toestellen of wel vernield of wel zwaar beschadigd werd. Zwaar explosieve bommen richtten nieuwe verwoesting aan op het reeds door bomkraters geteisterde vlieg veld. De aanvallende toestellen hebben zich te Christiansand geconcentreerd op de startbanen en de gebouwen van het vliegveld. Zij ontweken het spervuur, dat door de luchtafweer op den grond werd onderhouden, en boekten talrijke treffers. De zware bommen, die neergéworpen werden op For- nebu, het vliegveld van Oslo, vergrootten de reeds bij vroegere nachtelijke aanvallen aangerichte schade. De vierde achtereenvolgende aanval der Royal Air Force, op Aalborg, de voornaamste luchtbasis van Duitschland in Denemarken, werd zoo ver volgt Reuter bij maanlicht ten uitvoer gelegd. Ondanks de krachtige afweer op den grond en de voortdurende aandacht van een ring van blauw witte zoeklichten, maakten de bomaanvallen tal rijke treffers. Terwijl het vliegveld Westerland werd gebombardeerd, bestookten andere Britsche vliegtuigen, die buiten het eiland Sylt op patrouille waren een vijandelijk marine-hulpvaartuig, dat tot zinken werd gebracht, evenals een groote mo torboot, die op hen had gevuurd. Van het groote aantal Britsche toestellen, dat bij deze operaties betrokken was, zijn twee niet teruggekeerd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat bij de poging een aanval te ondernemen op het vliegveld van Stavanger, gistermorgen drie Britsche vlieg tuigen door Duitsche jachttoestellen op 150 kilo meter ten zuidwesten van Stavanger getroffen en alle drie na een kort luchtgevecht boven de Noord zee neergeschoten werden. Verder wordt van Duitsche zijde geconstateerd Polilieprefect van brandstichting verdacht. Arrestaties in verband met brand bij communistisch blad. STOCKHOLM, 25 April. Hedenavond werd aangekondigd dat de prefect van Lulea gearresteerd is onder verdenking van medeplichtigheid aan het opblazen van het gebouw van een communistisch blad, eenige weken geleden. Vijf personen werden bij deze ontploi'ifng gedood. De prefect, de vijftigjarige Ebbe Hallberg, is gearresteerd, tegelijk met kapitein Uno Svanbom van het garnizoen te Lulea. In deze zaak werden behalve de twee boven- genoemden nog vier anderen gearresteerd. Allen hebben bekend. De zaak zal spoedig voorkomen. (United Press). Schotsch vaartuig na botsing gezonken. Alle opvarenden konden aan wal worden gebracht. Het te Glasgow thuisbehoorende stoomschip „Girasol" (648 ton) is gisteravond aan de Zuid- Oostkust van Engeland gezonken na een botsing met het te Liverpool thuisbehoorende stoomschip „Contractor" (6000 ton). Alle elf leden der be manning van de „Girasol" zijn des avonds ongedeerd door de Belgische sleepboot „Richard" in een haven aan de Zuid-Oostkust binnengebracht. OVER DE 200 SLACHTOFFERS BIJ DEN BRAND TE NATCHEZ. ISegerorkest speelde tot het laatst door. BRAND DOOR DRONKEN NEGER VEROORZAAKT? Na een onderzoek in de uitgebrande dans zaal te Natchez (Mississippi) heeft de gerech telijke lijkschouwer verklaard persoonlijk 203 lijken te hebben' geteld. Hij meende dat het totale aantal slachtoffers wellicht de 250 te boven zou gaan. Hij zeide, dat de lijken als de „takkebossen van een brandstapel", op elkaar lagen. De meeste slachtoffers waren door verstikking om het leven gekomen. Het waren voor een groot deel jongelui van 15 en 16 jaar. Volgens United Press is blijkbaar het grootste deel der omgekomenen gedood, doordat zij bij het dringen om den eenigen uitgang te bereiken, onder den voet werden geloopen. De lijken, die veelal verkoold waren, waren in sommige gevallen niet meer te identificeeren. Er bevonden zich een 400 negers, o.w. doctoren, professoren en advocaten in het gebouw, waar een van de bekendste negerorkesten het feest opvroo- lijkte. Blijkbaar is de brand ontstaan, doordat vuur op het droge mos viel, waarmede de muren ver sierd waren. Onmiddellijk stond de zaal in vlam men. De gasten werden door een paniek bevangen en onder het slaken van allerlei kreten trachtte men zich een weg naar den uitgang te banen. Eenige oogenblikken nadat de brandweer was §e- arriveerd stortte het dak, dat uit gegalvaniseerd ijzer bestond, in. Een groote menigte, die zich voor het brandende gebouw verzameld had, stelde alles in het werk om hulp te verleenen. Het orkest deed een heldhaftige poging om de paniek te onderdrukken door tot op het laatst op zijn post te blijven en te spelen. Alle leden ervan zijn dan ook omgekomen. Slechts weinigen zijn er in geslaagd te ont snappen. Sommigen werden in den uitgang, met de redding voor oogen doodgedrukt. Aangezien het een liefdadigheidsfeest was, waren vele prominente negers op het feest aanwezig. De politie doet nasporingen naar een dronken neger, die ervan beschuldigd wordt met opzet den brand te hebben gesticht door een lucifer te werpen in de versieringen van het gebouw. dat op Sylt ongeveer tien bommen zijn uitge worpen, die slechts geringe materieele schade aan richtten. De Britsche vliegers werden door het luchtdoelgeschut verdreven. Op de westkust van Sleeswijk-Holstein werd drie bommen geworpen, die geen schade aanrichtten, aldus besluit het D. N. B. deze mededeeling. Zweedsche voïk eensgezind 0111 zijn Koning. Toespraak van admiraal Lindström. Admiraal Lindström, de commandant van het Zweedsche kustmarinedistrict, heeft er in een toe spraak op gewezen dat Zweden tot dusver niet bij den oorlog werd betrokken, omdat het thans een nationale verdediging bezit, welke eerbied afdwingt en omdat het land absoluut eensgezind is. Elke poging om wantrouwen te zaaien of het vertrouwen tusschen officieren en manschappen te ondermijnen is tot een totale mislukking gedoemd. Het voor nemen van alle Zweden, zoo besloot de admiraal om zich te scharen om den Koning en de regeering teneinde Zweden te beschermen tegen aan agressie, van welken kant deze moge komen, is eenstemmig en onwrikbaar. De Deensche onderdanen in Engeland. Worden niet als vijandelijke vreemdelingen behandeld. De Britsche ondersecretaris voor binnenlandsche zaken heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat Denen, die in het Vereenigd Koninkrijk verblijf houden, niet behandeld zullen worden als vijan delijke vreemdelingen. Hij voegde hieraan toe dat velen verlangend waren om Engeland bij te staan in den strijd tegen, de agressieve tyrannie, waarvan Denemarken het slachtoffer is geworden. Tezelfder tijd worden volledige voorzorgsmaatregelen geno men ten aanzien van alle individueele personen, van Deensche of andere nationaliteit, van wie men gelooft dat zij sympathiseeren met of waarschijnlijk steun zullen verleenen aan den vijand. Buitenlandsche gelden in de Ver. Staten. In beslag neming door de Duitscliers niet mogelijk. De commissies voor bankzaken van Amerikaan- sclie Kamer en Senaat hebben eenstemmig een ont werp van wet aangenomen, strekkende tot het ver leenen van de macht aan president Roosevelt om de Duitschers te beletten zich meester te maken van de gelden, welke in de Vereenigde Staten zijn onderge bracht door landen, welke door het Duitsche leger bezet zouden kunnen worden. President Roosevelt heeft reeds maatregelen ge nomen om te voorkomen dat credieten, welke be- hooren aan de Deensche regeering of Deensche on derdanen, opgenomen worden. Minister Morgenthau heeft aan de pers verklaard dat het ontwerp ruim genoeg is om ook op andere landen te kunnen worden toegepast, wanneer zij in den loop van den oorlog zouden worden bezet. Vliegtuigongeluk in Argentinië. Toestel vloog tegen bergtop. BUENOS AIRES, 24 April. In de provincie Catamarca. is een ernstig vliegtuigongeluk gebeurd. Tijdens het zoeken naar vermiste jagers is een hos pitaalvliegtuig van de A/u-oclub in de mist tegen een bergtop opgevlogen. Het toestel werd vernield. De bestuurder, de mecanicien en twee andere in zittenden vonden den dood. (D.N.B.) Ontploffing in chemische fabriek in Engeland. Drie dooden, 19 gewonden. In de chemische fabrieken te Billingham heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij drie men- schen werden gedood en 19 gewond. De fabriek is eigendom van de Imperial Chemi cal Industries. Deze maatschappij heeft een offi- cieele mededeeling uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de aangerichte materieele sdhade ge ring is en dat geen ernstige stagnatie in dè pro ductie verwacht wordt. Rijkscommisaris voor Noorwegen aangesteld. Nieuwe functionaris staat onmiddellijk onder Hitler. Hitler heeft opperpresident Terboven tot rijkscommissaris voor de in Noorwegen be zette gebieden benoemd. Rijkscommissaris Terboven staat in deze functie direct onder den Führer. Twee millioen man dient bij het Britsche leger. Vloot- en luchtmacht niet meegerekend. Reuter meldt: Het Britsche rijk heeft twee mil lioen man onder de wapenen, ongerekend de vloot manschappen, de mariniers aan boord van de koop vaardijvloot en de luchtmacht. Evenmin is in dit getal opgenomen de politie, noch de mannen, die bij de civiele defensie werken. De legers in Frank rijk en het Nabije Oosten worden voortdurend ver groot. De gemiddelde leeftijd der Britsche soldaten is 26 jaar. Een groot aantal vrijwilligers van oudere leeftijdstroepen wordt nog aangenomen voor het leger. Voor iedere drie man, die tot dusver onder de wapens geroepen zijn, hebben twee van dergelijke vrijwilligers dienst genomen. Duilsch-Roemeensche haiidels- accoorden uitgebreid. Aanvullend protocol te Boekarest onderteekend. De Duitsch-Roemeensche handelsbesprekingen, welke op 18 Maart te Boekarest zijn aangevangen, zijn geëindigd. Gisteravond is te Boekarest een aanvullend protocol op de bestaande Duitsch-Roe meensche accoorden onderteekend door vertegen woordigers van Roemenië en Duitschland. De inhoud van dit protocol kan in zes punten worden samengevat: 1. Handhaving van den koers van de rijksmark met betrekking tot de lei. De graanuitvoer zal be rekend worden tegen den ouden koers van 41 lei voor 1 mark. 2. Uitbreiding en consolidatie van de door Roe menie aan Tsjecho-Slowakije toegestane douane rechten. Op dit punt verandert niets, daar Duitsch land reeds deze regeling genoot. 3. De Duitschers nemen op zich het Roemeen- sche contingent cokes met ongeveer 40 pet. te ver- hoogen. De Roemenen zullen hiervoor schapen leve ren, wat zij tot nog toe niet hebben gedaan. -De Duitschers hebben geen wolcontingent verkregen. 4. Een nieuwe overeenkomst voor de aardolie, waarvan het contingent blijft vastgesteld door de overeenkomst van 21 December 1939 5. Vermindering van de uitvoerrechten op soja. 6. Aanvaarding van een aantal maatregelen om een normale ontwikkeling van het ruilverkeer tus schen de beide landen te verzekeren. Vandaag zal dr. Clodius, de leider der Duitsche delegatie, naar Boedapest vertrekken De oorlog in de lucht. Engelsche beschouwing over de luchtwapens. De speciale correspondent van Reuter bij het Britsche luchtwapen in Frankrijk meldt: Met de komst van de lente naderen de geallieerden gestadig meer een positie van suprematie in de lucht, aan het Westelijke front. Dit wordt gestaafd door de resultaten, die deze maand door de Fransche en Engelsche luchtstrijdkrachten zijn behaald. Men moet er daarbij echter aan denken dat tot dusverre de operaties op beperkte schaal ten uitvoer zijn gelegd en dat in ieder geval het behoud van supre matie in de lucht een netelige zaak is. Niettemin is het een belangrijke ontwikkeling. De suprematie in de lucht moet een vitale rol spelen bij iedere operatie te land op groote schaal. Daar om streven de geallieerden er zoo ijverig naar in Noorwegen. De kwaliteit der Britsche en Fransche gevechts toestellen heeft veel bijgedragen tot de geallieerde successen, vooral de Britsche Hurricane, het type, dat in het vorige weekeinde tien vijandelijke vlieg tuigen neerhaalde, waarvoor het als prijs betaalde: twee noodlandingen. Tegenover deze toestellen staan drie Duitsche types, de Messerschmidts 109 en 110 en de Heinkel 112. De kwaliteit der Duitsche gevechtsmachines wordt niet onderschat. Zij zijn snel en goed gebouwd. Het is zonder twijfel bewe zen dat zij minder gemakkelijk te besturen zijn dan de Britsche typen, maar de eenige verklaring voor hun tot dusverre matige prestaties ligt in het ge brek aan oefening bij de vliegers. Uit de verslagen der Britsche piloten blijkt te kunnen worden opge maakt, dat de Duitschers vaak een gebrek aan „spirit" hebben, hun acrobatische toeren zijn meer verrassend dan goed en hun vuur is vaak wild. Bommenwerpers hebben tot dusverre weinig gele genheid tot optreden gehad aan het westelijk front, in strijd met den toestand in Noorwegen, waar de Britsche gevechtsvliegtuigen niet kunnen operee- i-en voor de geallieerden vliegvelden hebben ver worven; Brand in de Siegfriedlinie. Veel materiaal verloren. Belga verneemt uit Eupen: Voor de tweede maal in enkele weken heeft een brand een groote loods, die deel uitmaakt van de fortificaties der Siegfriedlinie te Loplieim aan de Duitsch-Belgi- sche grens, verwoest. Talrijke machines, werktui gen, twee vrachtwagens, benzine en olie werden een prooi der vlammen. Noorsche vliegers in gestolen Duitsch toestel naar Engeland. Duitsche kenteekenen door de Noorsche vervangen. Twee Noorsche vliegers zijn in Engeland aan gekomen in een Duitsch watervliegtuig, dat zij gestolen hadden. De geschiedenis van hun vlucht heeft zich als volgt afgespeeld: In een Noorsch café kwamen een paar nationaal-socialistische vliegers, die terwijl zij bier dronken, een luid ge sprek voerden. De beide Noorsche vliegers, die toevallig in hetzelfde café ook een biertje dron ken, luisterden aandachtig en kwamen er aldus achter waar precies het Duitsche watervliegtuig gemeerd lag. Rustig wandelden zij naar buiten en begaven zich naar de fjord, waar zij een boot be machtigden en daarmede naar het watervliegtuig, dat dicht bij den oever lag, roeiden. Zij krabden de hakenkruizen van den romp af en schilderden daarvoor in de plaats de Noorsche kleuren. Ver volgens brachten zij de motoren, op gang, waarna zij de vlucht naar een Britsche haven maakten, welke uitstekend slaagde. Eenige Noorsche vliegers, die twaalf dagen ge leden met hun eigen toestel uit Noorwegen ont snapt waren, hebben sindsdien vluchten naar Noorwegen gemaakt met een Engelsche vlieg- boot. Bij hun laatste tocht kwamen zij voor de eerste maal onder Duitsch vuur. Duitschland vlagt niet op 1 Mei. BERLIJN, 24 April (D.N.B.) De Rijksmi nister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat ditmaal op den eersten Mei, die anders ge vierd wordt als een nationalen feestdag van het Duitsche volk. geen vlaggen uitgestoken en geen gebouwen versierd zullen worden. Zooals gemeld, worden ditmaal ook geen officieele feestelijkhe den op den lsten Mei gehouden. Niettemin geldt de 1-Mei ook dit jaar als een wettelijke feest dag. Belgisch luchtafweergeschut vuurt op vreemde vliegtuigen. Een huis en een fabriek door projectielen getroffen. De persdienst van het Belgische ministerie van defensie deelt mede: Op 24 April hebben vreemde vliegtuigen verscheidene malen boven ons gebied gevlogen. Verscheidene vliegtuigen werden her kend als van Duitsche nationaliteit. Het luchtaf weergeschut kwam in actie. De regeering zal de noodige protesten indienen. Belga meldt dat Woensdagmorgen een niet ont plofte granaat van het luchtafweergeschut op een huis bij Luik neergevallen is. Het projectiel drong door het dak en vervolgens door alle verdiepingen heen tot in den kelder door. Er werd schade aan gericht maar niemand werd gewond. Een mitrailleurkogel van een vreemd vliegtuig is door het dak van een fabriek bij Namen ge slagen, waardoor een begin van brand ontstond. Het vuur kon echter snel gebluscht worden. De maatregelen tegen de vreemdelingen Petroleum beheerscht de atmosfeer letterlijk en figuurlijk. (Van onzen correspondent) Boekarest, 20 April ER zijn tal van groote steden die er een apar te geur op na houden. Er zijn er die naar mist en naar neergeslagen rook uit fa- brieksschoorsteenen ruiken, er zijn er waar men voortdurend frissche, zilte zeelucht in zijn neus gaten krijgt en er zijn er waar de lucht fluweel achtig zacht en droog is. Over de Balkansteden hangt dag en nacht een weeïge, zoete lucht van houtskoolvuren en van vet, waarmede geslachte dieren voor de open ramen of op straat aan het spit gebraden worden. En Boekarest houdt er ook al weer een eigen aroma op na: de stad ruikt naar pe troleum! Vooral wanneer de wind van den kant van de velden komt, waar de petroleum uit den grond geboord wordt, is die lucht bijzonder sterk. Men ademt haar in en men ademt haar weer uit, men proeft haar in zijn zakdoek, wanneer men zijn neus moet snuiten en het is alsof men voortdurend „in de olie" is. Vooral in het begin moet men er eerst aan wennen. Men heeft geen al te plezierig gevoel en het lijkt wel of men in een hermetisch gesloten ka mer is gekomen, waarin iemand pas tevoren met een of ander middeltje op jacht tegen het ongedierte ge trokken is. Zooals de petroleum in de atmosfeer van Boeka rest overheerscht, speelt zij ook een buitengewoon belangrijke rol in het heele economische en politieke leven van den Roemeenschen staat. Wegens zijn enorme petroleumvoorraden staat het land tus schen twee vuren, de beide oorlogvoerende partijen, waarvan de eene gaarne zou willen beletten dat de andere wat van het kostbare vocht krijgt, waaraan men in deze tijden haast nog meer behoefte heeft dan onder normale tijdsomstandigheden. Roemenië tracht tusschen de klippen door te zei len door zoowel vriendelijk te zijn tegen de eene als tegen de andere partij. Het land is in den laat- sten tijd overstroomd met Duitschers. Men geeft van officieele zijde toe dat het er circa 40.000 zijn, waarvan ongeveer de helft eerst gedurende de afge- loopen maanden gekomen is. De Duitschers leggen op economisch gebied een buitengewoon groote ac tiviteit aan den dag. Zij trachten overal toegang te krijgen, maar zij zijn er tot dusver op het gebied van de petroleumwinning slechts in geslaagd enkele kleine maatschappijen en minder belangrijke velden in handen te krijgen. De geallieerden bezitten nog altijd het leeuwenaandeel. Om de wenschen van alle buitenlandsche afnemers te kunnen bevredigen overweegt de Roemeensche regeering voor het ge bruik in het eigen land te bezuinigen en benzine- kaarten in te voeren, waarbij de verbruikers echter nog altijd voldoende van de genoemde vloeistof zul len kunnen krijgen. VOORSCHRIFTEN VOOR VREEM DELINGEN Niet alleen op economisch gebied zijn de Duit schers in dit land druk in de weer, maar ook op po litiek terrein. Overal hebben zij hun agenten zitten. Om daar nu een einde aan te maken heeft de re geering nieuwe maatregelen getroffen, welke men natuurlijk niet alleen tegen de Duitschers kon rich ten, maar die noodgedwongen op alle vreemdelingen van toepassing moesten zijn. Dus ook de in Roeme nië vertoevende Engelschen, Franschen, Nederlan ders en andere buitenlanders zijn aan de nieuwe voorschriften onderhevig. Zij mogen geen wapens en geen oorlogstuig bezitten, evenmin als fototoe stellen, welke zij binnen drie dagen bij de politie of bij de gendarmerie moesten afleveren. Zij mogen zich niet meer vrij in het land bewegen, zij mogen de plaats van hun inwoning zelfs niet voor korten tijd verlaten zonder dit eerst bij de politie gemeld en er toestemming voor verkregen te hebben. Dit maakt het leven voor tal van personen opeens bui tengewoon moeilijk. Hoeveel lieden die bij de pe- troleummaatschappijen werken, wonen niet bij de velden, maar in de stad? En hoeveel lieden die hun bureaux in de hoofd stad hebben moeten af en toe eens naar buiten om de ondernemingen te controleeren. De nieuwe ver ordeningen zijn onmiddellijk van kracht geworden, maar er zullen natuurlijk uitzonderingen worden gemaakt en bepaalde personen zullen wel speciale vrijstellingen van de voorschriften verkrijgen. Er wonen in Roemenië ongeveer driehonderd Neder landers, waarvan er circa tachtig te Boekarest. De Nederlandsche gezant, de heer L. van Hoorn, is reeds op het ministerie van buitenlandsche zaken geweest om informaties in te winnen en een en ander te bespreken. Koning Carol tracht het land te consolideeren en alle binnenlandsche politieke wrijvingen, twisten en tegenstellingen uit den weg te ruimen. Hij heeft zich eenige weken geleden met de leden van de z.g. IJzeren Garde verzoend, die tot voor korten tijd nog zijn meest verbitterde vijanden waren, hij Talrijke vliegtuigen deden een aanval op Scapa Flow. Bommen kwamen op heideland terecht. Reuter bericht dat Woensdagavond Duitsche vliegtuigen boven de Orkaden gevlogen hebben. Naar vernomen wordt zijn een of twee bommen geworpen. Het luchtdoelgeschut heeft het vuur ge opend. De Britsche ministeries van marine en luchtvaart hebben een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat laat in den avond van 24 April tal rijke vijandelijke vliegtuigen een aanval hebben gedaan op Scapa Flow. Twee bommen werden om laag geworpen. Zij kwamen op heideland terecht. Een vijandelijk vliegtuig heeft mitrailleurvuur ge opend op een weg. Materieele schade werd niet aangericht en per soonlijke slachtoffers zijn niet te betreuren. De vijandelijke vliegtuigen werden door krach tig vuur van de luchtdoelartillerie en door Brit sche jachtvliegtuigen verdreven. DE NEDERLANDSCHE ORGANISTEN-VEREENI- GING BESTAAT VIJFTIG JAAR De „Nederlandsche Organisten-Vereeniging", op gericht te Amsterdam, hoopt te Amsterdam haar gouden jubileum te herdenken met twee openbare orgelbespelingen, en wel op Maandag 13 Mei (2e Pinksterdag) des namiddags vier uur in de Oude Kerk aan het Oudekerksplein en Dinsdag 14 Mei des namiddags half vier in de Jeruzalemkerk aan de Jan Mayenstraat. De melkprijs te Haarlem. Van Zondag a.s. af 1 cent lager. Onlangs meldden wij dat er kans bestond melkprijsverlaging met ingang van Zondag a.s. Hieromtrent bestaat nu zekerheid: de melkprijs wordt van Zondag a.s. af 14 cent per liter, in plaats van 15 cent. heeft thans de vier concentratiekampen van Vas- lui, Miercurea. Sadaclia en Ciucului opgeheven, waarin nog ettelijke honderden IJzeren Gardisten opgesloten zaten, en hij heeft Ion Mihalache, van wien niemand in Roemenië ooit gedacht had, dat hij nog eens op vredelievende wijze met den ko ning in aanraking zou komen, tot lid van zijn Kroonraad benoemd. MILITAIRE MAATREGELEN. Het Roemeensche volk moet innerlijk eensge zind zijn om sterk te kunnen zijn tegen een even- tueelén vijand van buiten. Roemenië is vast van plan zichzelf te verdedigen, wanneer het zou wor den aangevallen. Aan de versterkingen langs de grenzen wordt nog steeds geweekt, opdat zij nóg meer weerstand zullen kunnen bieden. Het, land is in militaire zónes verdeeld. Verscheidene ge bieden staan onder scherp militair toezicht. Ook de groote openbare gebouwen in de hoofdstad, waar van de meesten zich vlak bij het koninklijke paleis bevinden, worden dag en nacht door soldaten in grijze of khaki-kleurige uniformen en door gen darmeriemannen in hei-blauwe kleedij, met ba jonet op het geweer, bewaakt. Op vreemdelingen die het land binnenkomen wordt een buitengewoon scherpe controle uitgeoefend. Men wil daardoor vermijden dat ongewenschte elementen de rust en de veiligheid van het land in gevaar brengen. De kwestie van het scheepsverkeer over den Donau, welke dezer dagen in het brandpunt van de internationale belangstelling stond, schijnt door het besluit van de op initiatief van Roemenië bij een geroepen Donau-conferentie, waaraan verte genwoordigers van Bulgarije, Roemenië, Joego slavië en Hongearije deelnamen, opgelost te zijn. Het vervoer van wapenen, ammunitie en ontplof bare stoffen is zonder een speciale vergunning van den staat, waar langs het transport gaat, verboden. Ook mogen de schepen, die de beruchte IJzeren Poort en de gevaarlijke stroomversnellingen van de Katarakten passeeren, geen steenen en geen andere zware vrachten meer met zich mede voeren. Men weet dat men er kort geleed nbevreesd voor was ,dat Duitschland's tegenstanders speciaal in dit ge deelte van de rivier wel eens een paar schepen konden laten zinken, teneinde het vervoer over de rivier naar Duitschland onmogelijk te maken. Bo vendien zal gecontroleerd worden of de beman ning van de diverse booten niet abnormaal groot is en zal men in de papieren van de opvarenden nakijken of zij wel inderdaad beroeps-scheeps lieden zijn (en geen verkleede militairen). Men is er van overtuigd dat men door deze nieuwe bepa lingen een groot gevaar afgewend heeft, namelijk dat van de bezetting van den Donau door een vreemde macht. W. M. BEKAAR. PROGRAMMA VRIJDAG 26 APRIL HILVERSUM I, 1875 en 4.14,4 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.Berichten ANP. 8.059.15 en 10.Gramo- foonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Berich ten. 12.15 B. v. Dinteren's orkest 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek 1.10 KRO-orkest 1.50 Gra- mofoonmuziek 2.Orgelconcert en gramofoonmu ziek 3.Het Nieuw-Rotterdamsche trio 3.55 Gra mofoonmuziek 4.45 Rococo-octet 5.15 Gramofoon muziek 5.30 Musiquette 6.Gramofoonmuziek 6.20 KRO-Melodisten en solist 7.Berichten 7.15 ..Per- soneelsselectie in de bedrijven", causerie. 7.35 Re portage 8.Berichten ANP. 8.15 KRO-New Style Artists en solist. 9.Gramofoonmuziek 10.45 Frans Wouters' Swing Musicians. 11.1012.Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.00 VARA, 10.—' VPRO, 10.20 VARA 12.— AVRO, 4.— VARA. 7.30 VPRO, 9.— VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.Berichten ANP. gramofoonmuziek 10.Mor genwijding 10.20 Declamatie 10.40 Cello en piano 11.10 Declamatie 11.30 Gramofoonmuziek 12,De Falladians 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek I.AVRO-Amusementsorkest en solist 2.Voor de huisvrouw 2.10 Disco-causerie 3.Pianovoordracht 3.30 AVRO-Dansorkest 4.Gramofoonmuziek met toelichting 4.30 Rosian-Ladies 5.Voor de kinderen. 5.306.00 De Ramblers 6.05 Esmeralda 6.30 Letter kundig overzicht. 6.50 Zang en orgel. 7.Cyclus „Het beginselprogramma der S. D, A. P." 7.18 Be richten ANP. 7.30 Reportage. Hierna: Berichten. 7.35 Jeugdhalfuur. 8.Zang met pianobegeleiding. 8.30 Cyclus „God roept tot den mensch". 9.Radiotoo- neel 9.25 Fragmenten uit de operette „Prinses Fn- timah" 10.40 Avondwijding. 11.Berichten ANP II.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.4012.00 Orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.50 Cello en piano. 12.20 Berichten 12.35 Cause rie. 12.501.20 Het Emilio Colombo-octet 2. Welsch programma 2.20 Variété 3.Vesper 3.20 BBC-orkest 3.50 Yasche Krein's Zigeunerorkest 4.20 Berichten (Welsch) 4.25 Causerie (Welsch) 4.40 Kin deruurtje 5.20 Berichten 5.35 Variété. 5.50 Program ma, gewijd aan het Fransche volk. 6.20 Mededeelin- gen. 6.40 Zang. 7.— „A Christian looks at the world" causerie. 7.20 Variété 7.40 Orkestconcert 8.20 Be richten 8.40 „Once a week", causerie 8.55 Radiotoo- neel met muziek 9.40 Het Grinke-trio. 10.20 Oscar Rabin's dansorkest. 11.05 Literair-muzikaal pro gramma. 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.10 Zang. 11.20 Orkestconcert 12.05 Viool on Piano 12.35 Zang 1.05 en 1.30 Pianovoordracht 2.20 Orgelconcert 2.50 Letterkundige uitzending. 3.50 Zang. 4.35 Viool, altviool en cello. 5.35 Piano, viool en cello 6.20 R. Legrand's Jazzorkest 6.50, 8.05 en 8.20 Radiotooneel. 9.05 Piano en viool. 10.05 en 11.0511.50 Symphonieconcert KEULEN, 456 M. 4.50 Militair orkest, 6.40 Gramofoonmuziek 8.30 8.50 Pianovoordracht 9.50 Gramofoonmuziek 10.20 Concert 11.20 Soldatenkoor. 12.50 Populair concert 1,45 Gramofoonmuziek 3.30 Volksliederen 3.50 Folk loristisch programma. 4.20 en 5.50 Gramofoonmuziek 6.35 Omroepkoor en -orkest en solisten 7.45 Muzi kaal tusschenspel 8.05 Gramofoonmuziek 8.5011.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11,50 Omroeporkest en so liste. 12.501.20 en 4.20 Gramofoonmuziek 4.35 Pianovoordracht met toelichting 5.05 en 6.20 Gra- mofoonmuz. 7.20 Voor soldaten 7.50 Gramofoonmuz. 7.53 Het Vlaamsch kwartet 9.3010.20 Omroepdans- orkest en gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Radio-or kest en soliste. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek 4.55 Radio-orkest 5.35, 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek 7.20 Voor Soldaten 7.50 Militair orkest 9.3010.20 Gi-amofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Folkloristisch programma. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Berichten 8.50 Reportage 9.05 Gramofoonmuziek 9.20 Omroeporkest 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 >Nachtconcert 11.5012.15 Berichten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9