Tiet JOient en Ötiekd. VRIJDAG 26 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 4 AHROND. RECHTBANK. Doodelijk ongeluk op den Lisserweg Veertien dagen hechtenis tegen autobestuurder geëischt. Op den helderen vrïesochtend van den elfden Ja nuari van dit jaar gebeurde er op den Lisserweg een tragisch ongeluk. Een 37-jarige kassier uit Lisse reed met zijn auto een wielrijder aan, die zoo ernstig werd gewond, dat hij nog dienzelfden dag in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleed. Donderdagmiddag stond de kassier voor de Haar- lemsche Rechtbank terecht. De officier had hem ten laste gelegd overtreding van art. 307 van het W. v. S., het veroorzaken van dood door schuld. De eerste en eenige getuige was een agent uit Hoofddorp. Van hem hooren we, dat hef slachtoffer zwaar gewond, bewusteloos op den berm lag. Zijn fiets was van achteren vernield. De zon stond in het verlengde van den weg, die 4 Meter breed was. De boomen gaven maar weinig schaduw. Het was hel der vriezend weer. Verdachte had direct hulp ge haald en tegen getuige verklaard, dat hij door de zon verblind was geworden en daardoor den wiel rijder, die in de schaduw van de boomen reed, niet had gezien. De verdachte vertelde hierna zelf over de toe dracht van het ongeluk, dat hij met een snelheid van 40 a 45 K M. had gereden. Kort voor het onge val was hij nog een vrachtauto tegen gekomen, daarom reed hij geheel rechts van den weg. Hij had de fietser niet gezien en was overtuigd geweest, dat de weg vrij was. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat de stand, van de boomen langs den weg zóó was, dar er nooit én lange schaduwbaan op den weg zou kunnen ontstaan. Het verweer van den verdachte gaat trouwens toch niet op want als er inderdaad een dergelijke schaduwbaan was geweest dan had de bestuurder zoo langzaam moeten rijden, dat hij elk oogenblik had kunnen stoppen. Hij heeft echter niet uitgekeken en dus roekeloos en onvoorzichtig gereden. De Officier eischte derhalve een hechtenisstraf voor den tijd van 14 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd an 1 jaar. De verdediger Mr. H. Prinsen Geerligs bestreed allereerst de dagvaarding op juridische gronden. Voorts was pleiter van meening. dat in dit geval van grove schuld van den verdachte geen sprake is. De schaduwen zijn wel over het wegdek gevallen en de verd. is door dit verraderlijk licht- en schaduw spel bedrogen. Hij staat bekend als een zeer voor zichtig rijder, die reeds me,er dan 400.000 K.M. heeft gereden zonder ooit bij een ongeluk betrok ken te zijn geweest. De verdediger drong daarom aan op ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Uitspraak 9 Mei. met KOMKOMMERSLA KERRYSAUS Belastingambtenaar met pensioen. De heer C. Doeksen, assistent bij de Rijksbelas tingen te Haarlem, hoop op 1 Mei a.s. den dienst met pensioen te verlaten. De heer Doeksen begon zijn loopbaan in 1907 als commies derde klasse bij de Rijksbelastingen. Dat bleef hij vier jaar. Toen ging hij als com mies tweede klasse naar Emmen tot 1912. Hij werd toen ambte naar bij de visitatie te Enschedé, doch slechts gedurende vier maan den, want toen werd hij commies eerste klas te Den Ham, waar ■w|g§ f§Hg hij negen jaar werk- i - zaam was. In 1921 IhII^I MWÊÊÈ keerde hij weer als ^mÊÊmÊÊÈm commies eerste klasse naar Haarlem terug. Waar de hr. Doeksen dus zijn loopbaan begon, zal hij haar ook eindigen. Op 1 Januari 1923 werd hij door den minister van Financien benoemd tot deur waarder. In 1934 werd hij op verzoek van die functie ontheven. Van dat jaar af tot nu toe is hij dus werkzaam als assistent in de inspectie Haar lem. De heer Doeksen is ook voorzitter van den Bond van Ambtenaren bij 's Rijksbelastingen in Neder land. Ook voor die functie zal hij met ingang van 1 Mei bedanken. (Adv. Ingez. Med.) Honderd gulden boete geëischt. Veehandelaar plakte uiers van koeien dicht. Honderd gulden boete eischte de officier gister morgen tegen een veehandelaar uit Purmerend, die de uiers van twee koeien had dichtgeplakt. De vee handelaar verklaarde, dat hij dit gedaan had omdat het dien dag zoo koud was geweest en daardoor gevaar voor ontsteking was ontstaan. Een getuige had de koeien op de markt te Purmerend zien staan trappelen van de pijn. De veehandelaar bestreed dit echter. Ik ben al 20 jaar in het vak, meneer de pre sident, en ik ben ervan overtuigd dat de koeien geen pijn hebben gehad. Ik weet wel dat het lastig is dit overgeërfde kwaad op het platteland uit te roeien, anwoordde de president, maar u weet nu eenmaal dat het niet mag. De Officier zei in zijn requisitoir dat hij nog nooit gehoord had, dat uiers wegens de kou dichtgeplakt moeten worden. Dit is bovendien een zekere mate van bedrog want daardoor zwellen dé uiers boven matig. Verdachte betoogde nog dat een veehandelaar niet en de geleerde wel geloofd worden. Er zijn echter ook veeartsen, die van meening zijn, dat het plak ken van de uiers voor de koeien geen pijn mee brengt. Uitspraak 9 Mei. PROGRAMMA VAN DE IIAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 27 APRIL 1940. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. II. Hilversum H. Progr. III. Fransch Brussel 8.00; Pauze 8.20; Deutschlandsender 8.50; Pauze 9.10 Parijs Radio 9.20; Pauze of diversen 11.05; Ned. Brussel 11.20; Keulen of diversen pl m. 1.15: Ned. Brussel 1.25; Fransch Brussel pl.m. 3.20; Parijs Radio pl.m 4.45; Danmarks Radio 5.20; Pauze 5.50; Fransch Brussel 5.55; WeermachtsprcVamma 6.05; Keulen pl.m. 6.35; Fransch Brussel 7.35; Beromunster 9.20; Boe dapest of diversen JWÖ; Engeland pLm. 9.55; Deutsch landsender pl.m. 10.30. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Engeland 8.20; Pauze 9.20; Engeland 9.50: Fransch Brussel 11.50; Weer machtsprogramma 1.20; Pauze 1.50: Fransch Brus sel 1.55; Weermachtsprogramma 2.35; Ned. Brussei 4.55; Diversen 7.20; Ned. Brussel 8.20; Parijs Radio 11.20. Progr. V. 8.003.00 Diversen; 3.003.09 Scheve- ningen, Ber. Dep. v. Justitie: 3.097.00 Diversen, 7,008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoek programma; 8.00—12.00 Diversen. Waar is de Glorine? Dat is de vraag, die U steeds weer hoort in schoonmaak tijd. Vanzelfsprekend voor het bleeken van het wasch- f goed. Maar ook als goot steen of aanrecht moet worden gereinigd of vader het duivenhok een beurt geeft, altijd doet Glorine wonderen. CtLoxirte HANDELSONDERNEMING„EMKA - APELDOORN (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN. Ncdcrl. Israël. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.06 uur ZONDAG: Ochtenddienst te 7.30 uur. Middagdienst te 12.30 uur. Avonddienst te 7.50 uur. 7e en 8e dag PESACH: Ochtenddienst op beide dagen te 8 uur. Middagdienst op beide dagen te 2 uur. Avonddienst bij het invallen van „nacht". WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. Middagdienst te 7 30 uur. Avonddienst bij het invallen van „Nacht". TALMOED TOR AH: Op de werkdagen tusschen den Middag- en den Avonddienst. De Middag- en de Avonddienst op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 1. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2d. Wilt u uw beurs en kasten eens inspecteeren? Wij helpen zoo graag met geld en met kleeren. Laat elk zich dus een vergewissen, Of bij voor „Weldadigheid" iets kan missen. Telefoon 12255 Postgiro 212793 „Nederlands Erfdeel en Taak". Een nationale uitgave op initiatief van den Centralen Raad van O. en O. Naar wij vernemen legt de „Wereld-biblio theek" te Amsterdam op het oogenblik de laat ste hand aan een nationaal werk, dat tot titel draagt „Nederlands Erfdeel en Taak", welke uitgave is verzorgd door de professoren J. van Gelderen, dr. P. Geyl, dr. H. Kraemer, dr. F. Sassen en dr. A. A. van Schelven. Prins Bern- hard heeft voor dit werk een voorwoord ge schreven. Dit boek wefd samengesteld op initiatief van den „Centralen Raad van advies inzake ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerde militairen". De vijf genoemde auteurs, bij uitstek daartoe bevoegd, hebben in nauwe onderlinge samenwerking, elk op een ander gebied, op voor ieder bevattelijke wijze uiteengezet, hoe de Nederlandsche cultuurge meenschap is ontstaan en gegroeid en wat zij in haar tegenwoordigen vorm beteekent, kortom: wat Ne derlands erfdeel was van het voorgeslacht en wat Nederland's taak is voor de toekomst. Prins Bernhard, eere-voorzitter van den Cen tralen Raad, kenschetst in het uitvoerig voorwoord, waarmede hij deze uitgave heeft willen verrijken, de bedoeling van hét werk als versterking der na tionale gedachte en opwekking en verlevendiging van het nationale gevoel en beschouwt het als een erheugendc uiting van Nederlandsche eensgezind heid, dat vijf geleerden van verschillende geeste lijke of staatkundige richting, zonder hun verschil lend inzicht te verdoezelen, het werk hebben kunnen maken tot een harmonische eenheid. In zijn inleiding schrijft Prins Bernhard o.m., dat het doen géven van voorlichting omtrent onze nationale zaak noodig is. „Immers", zoo gaat de Prins voort, „indien een mobilisatie langeren tijd duurt, gaat menig militair zich afvragen, waarom hij nu eigenlijk gemobiliseerd is, waarom hij zoo lang moet staan met het geweer aan den voet, waarom hij die persoonlijke lasten in gezin, werk en anderszins moet dragen. Het zou onjuist zijn hier te denken aan een gebrek aan vaderlandsliefde; want het betreft een normale geestelijke reactie op de offers, die van hem worden gevorderd, welke hem zoo duidelijk en concreet voor oogen staan waarvan hij dagelijks de moeilijkheden ondervindt. Men kan zich voorstellen, dat daardoor bij sommi gen het groote doel op den achtergrond verdwijnt, omdat de begrippen over handhaving der zelfstan digheid en behoud van eigen volkscultuur slechts een vage beteekenis voor hen bezitten. De Centrale Raad meende daarom, dat een goed geschreven boek een middel zou kunnen zijn om aan deze begrippen een dieperen en levendigeren inhoud te geven. Hierdoor zou kunnen worden bereikt, dal de mensch leert inzien, hoe hij in velerlei opzicht •erkelijk gebonden is aan zijn landgenooten en hoe de kracht van het nationale besef ligt opgesloten in den wil om gemeenschappelijk samen te werken aan een doeL" „De nationale gedachte" aldus de Prins, „steunt op het inzicht, dat in het verleden door voorgaande generaties in allerlei vorm een hecht fundament voor de eenheid is gelegd. Daarnaast moet ook het nationale gevoel worden aangekweekt, even onont beerlijk als de nationale gedachte, omdat het den gloed brengt, welke den soldaat leidt tot dienstbaar heid voor zijn land en indien noodig tot het grootste offer, dat van zijn leven". Naar uit het voorwoord van den Prins verder blijkt, was het doel van den Centralen Raad aller eerst een handleiding te verkrijgen, welke de offi cieren bij de voorlichting van den troep konden gebruiken. De officier wiens taak als verantwoorde lijk leider uiteraard niet beperkt, mag blijven bij het geven van militair onderricht, kan in dit boek een schat van gegevens vinden, waaruit hij kan putten, als hij zijn soldaten het „waarom" van de mobilisatie en van hun offers in tastbaren zin wil voorhouden. Prins Bernhard eindigt zijn woorden als volgt: „Moge mijn aanbeveling gaan naar alle landgenoo ten, die voorlichting behoeven omtrent ons natio naal erfdeel en onze nationale taak. Als de gedach ten, in dit werk saamgebracht, aldus gemeen goed zouden worden van de geheele bevolking, dan zou het loffelijk initiatief van den Centralen Raad en het hoogst verdienstelijke werk van de schrijvers in belangrijke mate bijdragen tot een versterking van onze nationale eensgezindheid en tot de bijzondere bescherming van hetgeen ons allen dierbaar is, n.L de vrijheid en de onafhankelijkheid van Neder land." H-O of Quaker is het voordeelige en gezonde ontbijt voor uw lieele gezin en smaakt heerlijk Want H-0 en Quaker zijn rijk aan Vitamine B,, het edele element van ge zonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine Bt krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weef sels; rijk aan belangrijke minerale stoften, ijzeren phos phorus, voor krachtig bloed; kraehtvoedsel,dat niet dik, maar sterk en onvermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-0 of Quaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden. Klaar in een dat alleen bij H-0 en Quaker de volle voedingswaarde paar minuten en de heerlijke smaak voor U behouden blijven. Niet eik pak havermout is echter H-O of Quaker. Sta er dus op, dat men U het origineele pak geeft. Dan alleen kunt U er zeker van zijn, de onveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ontvangen, 't Lekkere H-O of Quaker bespaart U tijd en geld en uw geheele gezin smult er van. Denk cr aanKoop vandaag nog een pak bij uw kruidenier. Een verrassing vooruivkinderen Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-0 mannetjes, plus 10 ct aan post zegels, krijgt li. zoolang de voorraad strekt55 verschillende post zegels franco toegezonden. Voor 2 collecties 4 man netjes en 20 ct aan postzegels. Knipt de mannetjes uit de origineele groote QuakerH-0 of Kivix pakken en zendt ze met 2 postzegels van 5 ct ingesloten couvert als brief,voldoende gefrankeerd, met uw adres aan Quaker, afd. 33 Postbus 905, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 coll. gezonden. NE ER LANDS POPULAIRE. ZUINIGE ONTBIJT! (Adv. Ingez. Med.) JAVA—NEW YORK LIJN. Brastagi, New York naar Java, 24 van Balboa. KON. PAKETVAART MIJ. Van der Capellen 26 (v.m.) van Rotterdam te Batavia verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng (uitr.) van Suez. Marken 24 van Batavia te Rotterdam. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Tosari 24 van San Francisco n. Manilla. Voor de lente: fleurige corsages en nieuwe ceintuurs zooals U ze vindt bij AANBEVELING VOOR RAADSHEER. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft ter ver vulling van de vacature van raadsheer in dat col lege opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling: 1. Mr. A. L. M. van Berckel, rechter in de recht bank te Haarlem. 2. Mr. H. C. van Blommestein, raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Graven hage. 3. Mr. J. L. L. Wéry, rechter in rechtbank te 's-Gravenhage. VRIJZ. DEM. BOND. De afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond houdt Maandagavond een ledenvergadering in hotel Lion d'Or^ Mr. L.,G. van Dam zal het rapport der onderwijs commissie, ingesteld door het hoofdbestuur be spreken. UITSLAG VEILING. Uitslag van de verkooping, gehouden in het Ver kooplokaal Notarishuis, Haarlem op Donderdag avond. De Villa met erf en tuin te Heemstede aan de Jeroen Boschlaan no. 19, groot 4 aren, 71 centiaren. f9000. J. van der Horst q.q. Drie huizen met tuin aan de Paul Krugerstraat, nrs. 42, 44 en 46 en twee winkelwoonhuizen met tuin aan de Paul Krugerstraat nrs. 48 en 50. Gecombineerd f 12.330. P. G. Smit q.q. De Villa met installatie voor centrale verwarming, garage, schuurtje en groote tuin te Bentveld aan de Grenslaan no. 6, f 10.000. Opgehouden. Het Woonhuis met schuurtje, erf en tuin te Heem stede aan het Jan Miense Molenaerplein, groot 2 aren 19 centiaren f 5850. W. F. Selle q.q. Aan de Javalaan te Heemstede 2 huizen met tuin. nrs. 68 en 70 en een gebouwtje ingericht tot kan toor no. 72 en aan de Cruquiusweg te Heemstede 7 huizen,,nrs. 144, 146, 148. 150, 170, 172, 174, 176, 178 en 180. Gecombineerd f 59.550. S de Jong q.q. Een Woonhuis met erf te Haarlem aan de Van 't Hoffstraat no. 99, ter grootte van ongeveer 1 are, 40 centiaren en een Woonhuis met erf te Haarlem aan de Van 't Hoffstraat no. 101, ter grootte van ongeveer 1 are, 40 centiaren. Gecombineerd f 6555. W. C. Groenewegen q.q. Een Huis (inwendig niet afgewerkt) met koestal (14 stuks) aaneengebouwd, 3 ijzeren-roeden-hooi berg op veiligheidslieren en houten schuur op stee- r.en voeling, erf en weiland te Haarlem aan den Zomerweg no. 6, groot 37 aren. 80 centiaren, f6000 A. P. Vrolijk q.q. Een Huis en erf te Haarlem aan de Kritzinger-, straat no. 30, groot 72 centiaren, f 2025. N. N. BARTELJORISSTRAAT 30 (Adv Ingez Med.) VOOR DE KINDEREN De weg daalde zóó sterk, dat de Dikke zijn motor kon afzetten, en in vliegende vaart suisden zij nu langs den weg. In de bochten had de Dikke werkelijk moeite om zijn stuur te houden. Hij trapte de remmen In, maar kwam tot de ontstellende ontdekking dat de wagen geen greintje vaart verminderde. Hij rukte aan de stuurinrichting, maar tevergeefs. De wagen bleef voortrazen. In de verte kwam een fabriek in 't zicht en Minah wees er hem met een angstig gezicht naar. Al dichter kwamen zij aan dat gebpuw. dat een electri- sche houtzagerij bleek te zijn. Na een scherpe bocht reden zij het erf op. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890 26 April: EEN COMPLIMENTEERBOEK. In den tegenwoordigen tijd zwaait onze stadgenoote mevrouw Amy Groskamp Ten Have den scepter in het rijk der etiquette. In 1890 werd het gedaan door een zekeren heer Fr. Meijer, die naar wij in een advertentie in Haarlem's Dagblad le zen een Complimenteerboek had ge schreven. Deze handleiding om zich in gezelschappen onberispelijk te gedragen en daarin gepast te spreken, kostte slechts 75 cent. Men vond in dit boek opgaven van verschillende vormen, waaronder invita- tiën, bekendmakingen en de antwoorden daarop benoorend te worden opgesteld. Ook de titulatuur, die aan de verschillende standen der Maatschappij gegeven wordt. Verder de regelen der wellevendheid tot in de kleinste bijzonderheden, alsook toasten, toespraken. Drieven, een bloemenspraak, albumversjes, liefdesverklaringen in poëzie, aardigheden voor bruiloften, enz. Er werd zelfs bijgezegd „Een boek voor den goe den toon en voor den meer gedistingeerden smaak in taal, beweging en gedrag." Jammer dat blijkbaar weinig voorouders zich die luttele' uitgaaf van drie kwartjes getroost hebben, anders zou immers het thans levende geslacht zooveel goede vor men geërfd hebben, dat nu mevrouw Gros- kamp's beschavende werking overbodig zou zijn geweest Vakonderwijs aan de Centrale Werkplaats. Aan de organisaties van Spoor- en Tramwegper soneel is door de directie medegedeeld, dat aan d Centrale Werkplaats te Haarlem vakonderwij wordt gegeven. Met de vertegenwoordigers der leerlingen wor den leerovereenkomsten gesloten overeenkomsti art. II van de Nijverheidsonderwijs wet, ten over staan van de Vereeniging voor NijverheidSonderwij te Haarlem. Momenteel worden uitsluitend als leerling aan genomen jongelui, die in het bezit zijn van he einddiploma van de Ambachtsschool te Haarlen waarmede overeenkomstig de wet een leerovereen komst voor 2 jaar gesloten wordt. De opleiding ge schiedt geheel overeenkomstig de door den Ministe van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen goedge keurde leerprogramma's. Als controleur treedt op d directeur van de Ambachtsschool te Haarlem. Aan de leerlingen wordt in het eerste leerjaar ee vergoeding gegeven van minstens f2,50 per wee en in het tweede leerjaar van minstens f3,50 pe week. Deze minima kunneh bij goede vorderingen de leerlingen verhoogd worden. Het schoolgeld ad f 4 per jaar, te betalen voor h( te volgen avondonderwijs aan een der avondvak teekenscholen te Haarlem, zal door de directie be taald worden. Aan de leerlingen wordt een week vacantie ge geven met behoud van de toelage. EXAMENS. Academische opleidinj Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdar voor het candidaatsexamen economie de heer G A. de Bosch Kemper.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6