Haarlem's Dagblad Zomerstoffen Duitschets boeken succes in TIUdden-TUumve^etv- Natuurlijk v.MOORSEL jMeccadam Actikeleit- Röros weer in hun bezit. Successen der geallieerden ten Noordoosten van Drontheim? Vraagteekentocht. Rede van Von Ribbentrop 57e Jaargang No. 17441 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdre<iacteur! ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 27 Spril 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0,35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. STOCKHOLM, 27 April. Uit alle van de Zweedsch-Noorsche grens ontvangen berich ten blijkt volgens Havas dat de stad Röros weder door de Duitschers bezet is. Naar men weet hadden de Duitschers deze stad reeds bezet, doch als gevolg van den te genstand, vooral van de Noorsche vrijwilli gers, hadden zij haar moeten ontruimen. „Stockholms Tidningen" meldt aldus het D.N.B. dat een Duitsche afdeeling met ver scheidene pantserauto's Vrijdag tegen den middag te Röros verscheen. De stad ging zon der den geringsten tegenstand in Duitsch be zit over. „Dagens Nyheter" bevestigt dat Duitsche af- deelingen zich definitief van Röros meester hebben gemaakt. Een afdeéling Duitsche pio niers is reeds verder naar het noorden opge marcheerd. De Noorsche troepen hebben zich gedeeltelijk op Storen teruggetrokken. Vier honderd Noren zijn over de Zweedsche grens getrokken en geïnterneerd. „Stockholms Tidningen" stelt tenslotte vast dat de geruchten, die gisteren de ronde deden, volgens welke de Duitsche troepen bij Röros teruggeslagen waren, niet in overeenstemming zijn met de feiten. DUITSCHERS STELDEN ULTIMATUM. United Press weet nog te melden dat voordat Röros Vrijdag bezet werd, de Noorsche comman dant een Duitsch ultimatum ontving, waarin ver klaard werd dat de Duitschers zonder mededoogen de geheele stad zouden bombardeeren en verwoes ten, indien ook maar een enkele Duitsche soldaat gedurende de bezetting gedood werd. Hierop gaf de stad zich zonder strijd over. De Noorsche commissaris van politie, een geestelijke en een vooraanstaand burger, werden door de Duit schers als gijzelaars gevangen genomen. De Duit schers namen elfhonderd liter benzine in beslag. Aan bovenstaande telegrammen ging het vol gende Havasbericht uit Parijs vooraf: Na een tijd van betrekkelijken stilstand in de operaties, welke tijd door de geallieerden benut is om troepen te ontschepen, heeft het Duitsche leger in Noorwegen overal het offensief hervat en in alle richtingen om Oslo gemotoriseerde colonnes op weg gezonden. De naar het schijnt, belangrijkste deze colonnes is over Rena en Storelvdal opgerukt in de rich ting van Röros. Het schijnt dat deze colonne in het gebied van Röros, te Os en te Tolga, op krach- tigen tegenstand van Noorsche vrijwilligers-de tachementen is gestuit, doch deze tegenstand zou zij gebroken hebben. Van officieuze, doch .geloofwaardige zijde, wordt namelijk medegedeeld, dat de Duitschers zich weer van Röros meester hebben gemaakt en zelfs tot Storen doorgedrongen zouden zijn. Dombaas zou van het zuiden uit zijn aangeval len door een andere colonne, die, na zich meester te hebben gemaakt van Lillehammer, in het Gud- brandsdal opmarcheert. De geallieerde troepen hebben met deze colonne slag geleverd te Otta en te Kvam, welke plaatsen op 50 K.M. ten zuiden van Dombaas zijn gelegen. In aanmerking moet worden genomen dat alle oprukkende Duitsche colonnes door het bergland geen zijdelingsche verbinding met elkaar hebben en dat zij tot dusver op hun weg slechts onvol doende bewapende Noorsche detachementen ont moet hebben of voorhoede-afdeelingen van de ge allieerde troepen. Zelfs indien de Duitsche colonne, die in de meest oostelijke richting opereei-t, er in zou slagen, de verbinding tot stand te brengen met de uit Drontheim oprukkende Duitsche troepen, zou dit een feit zijn zonder duurzame beteekenis, want de gemotoriseerde colonnes kunnen in' ver band met de geringe sterkte der effectieven het gebied niet vast bezet houden. Het gros der in Noorwegen ontscheepte geallieer de troepen is nog niet in den strijd geworpen. Hun aantal neemt voortdurend toe. Te land zullen de Duitsche troepen in den komenden tijd stuiten op sterke, goed geoefende geallieerde divisies, die over ultramodern materiaal beschikken. Tot de Fran- sche troepen behoort het korps alpinisten, het elitekorps, dat vertrouwd is met operaties in rots achtig en met ijs bedekt terrein, zooals het tegen woordige strijdtooneel in Midden-Noorwegen. ENGELSCH COMMUNIQUé MELDT: „BEPERKTE TERUGTREKKINGEN". Het Britsche departement van oorlog heeft giste ren een communiqué uitgegeven van den volgen den inhoud: LONDEN, 27 April (Reuter). Volgens de Stock- holmsche bladen hebben de geallieerde vliegtuigen, die in groote aantallen aankomen, thaps de supre matie in de lucht ten noorden van Drontheim ver overd en treedt het luchtdoelgeschut der geallieer den met groote doeltreffendheid op. De geallieerde troepen, die in den sector van Steinkjer, ten noordoosten van Drontheim, sterke stellingen bezetten, hebben de pogingen der Duit schers door te breken herhaaldelijk afgeslagen en, naar men zegt, hebben de Duitschers zware verlie zen geleden. Ook wordt verklaard dat buiten Stein kjer botsingen tusschen geallieerden en Duitsche stoottroepen zijn voorgekomen. Een Duitsch deta chement van vijf tot zevenhonderd man zou trach ten een omtrekkende beweging te maken om de geallieerde stellingen langs den spoorweg naar Namsos. In het westen komen uit Otta in het Gudbrands- dal berichten binnen over verwoede gevechten. Dit is wellicht het verwoede gevecht, waarvan melding wordt gemaakt in het gisteravond door het departe ment van oorlog uitgegeven communiqué, waarin gezegd werd dat de troepen zich iets terugtrokken. Nog meer naar het westen werd de opmarsch der Duitsche troepen tot staan gebracht in het Halling- dal, ongeveer 55 kilometer ten zuidwesten van Lil lehammer. Voorts wordt verklaard dat Duitsche troepen van het zuiden en westen uit oprukken naar de Noorsche stellingen ten oosten van Bergen. ,,De geallieerde troepen in Zuid-N oorwegen zijn zwaar aangevallen ten zuiden van Dombaas door sterke vijandelijke troepen, die gesteund werden door middelzwaar geschut, gewapende gevechts- oertuigen en laag vliegende vliegtuigen. Beperkte terugtrekkingen zijn noodzakelijk geweest. In het gebied ten noorden van Steinkjer zijn geen gevech ten geleverd. Patrouilles zijn echter actief geweest. Er is niets te melden uit het gebied van Narvik." Het communiqué, dat Vrijdag is uitgegeven door het Noorsche hoofdkwartier „ergens in Noorwegen" luidt: „Onze troepen in Oost-Noorwegen hebben Don derdag vijandelijke aanvallen gestuit in Gulsvik in het Hallingsdal, tusschen het Etnedal en het zuide lijke Aurdal, en te Kvam in het Gudbrandsdal. De aanval van den vijand werd gesteund door artille- ie, tanks en vliegtuigen. De Britsche troepen heb ben twee Duitsche tanks vernield. In het Oesterdal zetten de gemotoriseerde en gemechaniseerde troe pen hun opmarsch naar Kvirke en Rösos voort. Duitsche vliegtuigen gingen voort met het bom bardeeren der verbindingen en lijnen achter ons front. Een Duitsch vliegtuig werd neergehaald. In westelijk Noorwegen dringen de Duitsche troepen op naar Voss uit Ulvik en Eide in Hardanger en uit het westen langs de spoorlijn van Bergen. Voss is door Duitsch geschut te Eide gebombardeerd en be stookt door Duitsche vliegtuigen OPTREDEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt ver nomen dat Britsche vliegers een aanval hebben on dernomen op voorraadschepen in de Hardanger- en Granvin fjorden, op 50 mijlen ten oosten van Ber gen gelegen. Bristol bommenwerpers hebben een bom binnen een afstand van tien meter van den boeg van een Duitsch voorraadschip laten vallen. Ook hebben vliegers een voorraadschip van 2000 ton en een mi litair kampement te Ulvik aangevallen. Twee vliegtuigen meldden dat het voorraadschip na den inval slagzijde maakte en dat de aanval op het kampement ook een succes was geweest. Een Blenheim bommenwerper had een opwin dend gevecht met twee Dornier 18 vliegbooten. Een werd boven water neergeschoten. De strijd met de tweede vliegboot werd voortgezet totdat de be stuurder gewond was in het gezicht en aan de rechterhand. Pas toen keerde hij terug. Donderdagavond hebben de Britsche bommen werpers opnieuw het vliegveld van Stavanger en de- in de nabijheid gelegen basis van watervlieg tuigen aangevallen, voorts olietanks en een raffi naderij op enkele mijlen ten noorden van Moss en een voorraadschip voor bommenwerpers in een golf bij Stavanger. Bij den aanval op de basis van wa tervliegtuigen werd gebruik gemaakt van brand bommen en van zeer explosieve bommen. Men heeft gezien, dat verscheiden branden uitbraken. Vier vijandelijke schepen van ongeveer 4500 ton elk, werden bij Stavanger aangevallen met brand bommen. Ook werd uit machinegeweren geschoten Tegelijkertijd hebben andere vliegtuigen tien groo te voorraadschepen in de Oslofjord gebombardeerd. Men gelooft dat een rechtstreeksche treffer werd geplaatst op een voorraadschip van 5000 ton, ter wijl andere schepen ernstig beschadigd kunnen zijn. Verderop in de Oslofjord werden drie aanvallen ondernomen, ieder van ongeveer twintig minuten, op de olieraffinaderij te Vallo. De raffinaderij ge raakte door een rechtstreekschen treffer in brand. Men heeft gezien dat bij het gebouw staande olie tanks in brand stonden. Een vlieger heeft gerappor teerd dat het geheele terrein door de vlammen fel verlicht werd, toen het laatste vliegtuig vertrok. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog: In den nacht van 25 op 26 April zijn twee vijandelijke gevechtstoestellen van het type Whitworth-Whitlej' verschenen bij het door de Duitschers bezette Deensche vliegveld van Aal- borg. De beide toestellen werden-zoo snel door het Duitsche luchtafweergeschut onder vuur genomen, dat zij geen bommen konden neerwerpen. Een der toestellen kreeg, nadat het in de bundels der zoek lichten was gekomen, een voltreffer en stortte neer. De inzittenden zijn met parachutes omlaag gesprongen. Het tweede vliegtuig keerde in Weste lijke richting en verdween. In 1939 werden aan Haarlem's Dagblad 48596 Groentjes ter plaatsing aangeboden Dit enorme aantal Is een afdoend bewijs voor het succes dezer rubriek. Plaats steeds een Groentje als de gelegen heid zich voordoet. V voor naar Gr. Houtstr. 31, bij Anegang, Haarlem. (Adv Ingêz Med.) ORANJEBAL in DE LEEUWERIK en H. K. B., door CHEERIO en EVERYBODY. 30 APRIL A.S. van 8.30—2 uur. (Adv. Ingez. Med.) Brancards voor de Luchtbescherming. De inzameling. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenc- kinclc, die ook het hoofd van de luchtbescherming te Haarlem is, zei ons: „Met voldoening heb ik gezien dat de inzameling voor de 70 brancards, die de medische dienst van de Haarlemsche luchtbescherming noodig heeft, door de burgerij goed is opgenomen. Reeds den eersten dag kwamen immers bij Haarlem's Dagblad verschillen de groote en kleine giften, waaruit wel afgeleid kan worden dat het geheele bedrag ongeveer 1000 gul den bijeen zal komen. Als hoofd van de luchtbe scherming verheug ik mij natuurlijk over deze of fervaardigheid. Er blijkt uit dat de burgerij meer en meer doordrongen is van de noodzakelijkheid maat regelen te nemen om onze bescherming tegen lucht aanvallen zoo hoog mogelijk op te voeren. Het Haar lemsche gemeentebestuur zal ook doen wat denkbaar is om de reeds genomen maatregelen aan te vullen én te verbeteren. Maar al wordt door overheid en burgerij alles gedaan wat mogelijk is. wij mogen ons toch niet verhelen, dat als ons land onverhoopt in dén oorlog betrokken zou worden, de bescherming' tegen luchtgevaar slechts betrekkelijk zal zijn. De ervaring in de oorlogslanden is, dat zelfs bij de beste bescherming luchtaanvallen slachtoffers onder de burgerbevolking maken. Daarom is het noodig dat de medische dienst van de luchtbescherming zoo goed mogelijk wordt ingericht. Het gemeentebestuur heeft, met medewerking van de directies der zieken huizen en de doctoren daarvoor uitgebreide maatre gelen genomen. Maar een lacune is er nog, die abso luut voorziening behoeft. Voor het transport der ge wonden zijn nog zeventig brancards noodig. Eigen lijk moet ik zeggen waren; want een gedeelte van 't geld, dat daarvoor noodig is, werd reeds op den eer sten dag der inzameling gestort. Het is evenwel noo dig dat alle 70 brancards zoo spoedig mogelijk ge kocht kunnen worden, want onze voorzorgen zijn pas voltooid als het materiaal is aangeschaft. Met overtuiging wek ik dus de overige lezers van dit blad op ook hun steentje bij te dragen. Mocht de inzame ling iets meer dan f 1000 op brengen dan zal hetgeen overschiet ook gebruikt worden voor den medischen dienst van de Haarlemsche luchtbescherming. Laten de ingezetenen van Haarlem zoo besloot de heer Tenckinck de handen ineen slaan om de luchtbescherming, en dus ook de medische afdeeling daarvan, zoo go^d mogelijk uit te rusten. Mevr. S. R. P. M. J. G. de B. B. F. Mej. A. K. Fa. P. v. C. B. J. B. W. D. A. M. J. G. F. Vele kleintjes Van 2 wijkzusters Personeel Haarlem's Dagblad f 2.50 0.50 1 2.50 2 15.— 2.50 1.50 2.50 1.— 0.50 2.— 15.— Bij ons blad is thans in totaal f 376.50 binnen gekomen. De fa. M. heeft bovendien medegedeeld, 4 bran cards ter beschikking te stellen. Giften, groote en kleine, kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, of gestort worden op onze post girorekening no. 38810 met bijvoeging „Voor Bran cards" en onder vermelding, hoe men de gift ver antwoord wenscht. De tweede zeeslag voor Narvik. - Een telegrafisch overgebrachte foto van het terrein van den strijd in de Narvik Fjord (Op 4 en 5 Mei zal de A. N. W. B. opnieuw een vraagteekentocht voor autos organiseeren met uitgangs punten in eenige steden in het Zui den des lands.) Nu moeten d'automobilisten weer rijden, Den heelen dag lang naar een doel, half bekend, Zij moeten zich daarvoor aan 't kaartlezen wijden, Geen makkelijk ding als je 't niet bent gewend. Maar nuttig, zeer nuttig, dat 's niet te ontkennen, En zeker sportiever, als 't goed wordt bezien, Dan maar op gezag van de wegwijzers rennen, Een tocht met beraad, niet alleen als machien. Ons landje bezien met het groen aan 't ontluiken, Dat is op zichzelf al de deelneming waard, Aan boomen in bloesem het voorjaar te ruiken, Al wordt je de olielucht ook niet bespaard. Daar gaan ze, bij 't zoemend geluid der motoren, Zacht glijdend langs bosschen en weiden en hei, En laten geen zorgen.hun vrijheid verstoren, In 't licht en de mildheid en vreugde der Mei. Een vraagteekentocht, och een naam, zooals vele, Als passend voor nieuwe attractie gezocht, Maar niet zoo bijzonder, want is niet ons heele Modern menschlijk leven een vraagteekentocht? P. GASUS. Hedenmiddag heeft de Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken Joachim von Ribbentrop in de Rijkskanselarij te Berlijn een rede gehou den, die door alle leden van het corps diploma tique en buitenlandsche en Duitsche journalisten werd aangehoord. Ik heb u uitgenoodigd om hier te komen zoo begon de rijksminister, om u kennis te laten nemen van eenige documenten, die vooral voor de neutrale landen van het grootste belang zijn. Engeland en Frankrijk hebben van 3 September af van het vorige jaar getracht het Duitsche Rijk te vernietigen. Toen het den Geallieerden duide lijk werd dat de Westwall een niet te overkomen hinderpaal vormde, hebben de Fransche en En-, gelsche machtshebbers een campagne Ingezet te gen de kleine neutrale staten om het oorlogs terrein te verplaatsen. Churchill heeft in een rede iit net begin van dit jaar de neutrale staten aangespoord hun neutraliteit op te geven en de zijde der Geallieerden te kiezen. Op deze rede voering zijn ook andere van Chamberlain pn Churchill zelf gevolgd. Herhaaldelijk hebben Britsche staatslieden daarna nog geprobeerd de oorlog ook tot de neutralen uit te breiden. Het Finsch-Russische conflict vormde daarvoor een gunstige gelegenheid. Zoowel Chamberlain als Daladier verklaarden dat de Geallieerden bereid waren Finland te helpen. Men zei, dat men daar voor de toestemming van Zweden en Noorwegen zou afwachten. In werkelijkheid echter hadden de Geallieerden het plan ook zonder die toestem ming troepen door Noorwegen en Zweden naar Finland te sturen teneinde daardoor Duitschland te. treffen. De gevonden Engelsche documenten in Narvik en Oslo bewijzen dat onomstootelijk. Men tracht te de Scandinavische staten in den oorlog te storten. Uit alle documenten die de Rijksregeering bekend zijn, blijkt dat de Zweedsche regee ring haar neutraliteitsverklaring in allen ernst opvatte en geen neutraliteitsschendïng zou dulden. Noorwegen daarentegen was be reid een dergelijke Geallieerde actie te dul den en ook te steunen. Alle mogelijke middelen werden door Engeland in het werk gesteld na deze mislukte actie toch een uitbreiding van den oorlog te bewerkstelli gen. De Finsch-Russische overeenkomst was een leelijke streep door de rekening van Engeland en Frankrijk. Steeds werd nu door de Geallieerden beweerd, dat Duitschland de neutraliteit der Noorsche neutrale wa'teren had geschonden. Vele verklaringen van Geallieerde staatslieden wezen er op, dat de Geallieerden een grootscheepsche actie in het Noorden voorbereidden. De Führer gaf daarop aan de Duitsche vloot het bevel uit te varen. Het leggen van mijnen in de Noorsche wateren door Engeland zou de veilige landing van de Britsche troepen in Noorwegen moeten verzekeren. Reeds op 8 April waren de Britsche transportschepen vertrokken .teneinde de Noor sche havens Narvik en Bergen en nog eenige Noorsche plaatsen te bezetten. Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland nooit de be doeling heeft gehad Noorwegen te bezetten. De documenten bewezen echter het tegendeel. Een geheel Britsch bataljon is, door de Duit schers verslagen en voor een groot deel gevangen genomen. Daarbij viel de Duitschers het ge heele Britsche operatieplan in handen. Daaruit bleek, dat men reeds op 7 en 8 April het plan had in Bergen en Stavanger te landen. Na het uit varen der Britsche vloot keerden de troepen- transportschepen weer terug. Uit al deze documenten blijkt dus dat Enge land en Frankrijk reeds lang het voornemen hadden Noorwegen te bezetten en dat de Noren zich daartegen niet zouden verzetten doch in tegendeel bereid waren aan de zijde der Geal lieerden in den oorlog te treden. Alle andere mededeelingen van de Britsche en Fransche staatslieden berusten op leugens. VERMISTE DIENSTBODE TERECHT De vermiste dienstbode Chr. D. uit Oegstgeest is opgespoord en aangetroffen bij de familie D. te Heemstede. Het meisje, dat zeer zenuwachtig is, was per rijwiel naar Katwijk en Noordwijk gereden en 's avonds zwervende bij D. aangekomen. Deze gaf haar onderdak en stelde, toen hij de berichten over haar verdwijning las, de politie hiervan in kennis. Het woord is aan La Rochefoucauld: Het is schandelijker zijn vrienden te wan trouwen dan door hen bedrogen te worden DE STRIJD AAN DE NOORSCHE KUST. Een Duitsche torpedojager, die in de Herjans Fjord aan den grond gëloopen was, .werd door Engelsche bommenwerpers in brand geschoten. „Volk en Vaderland" in beslag genomen. Op grond der persverordening. 'S-GRAVENHAGE. 27 APRIL. De Procureur-Generaal bij het geiechtshof te 's-Gravenhage heeft, op grond van de pers verordening van den opperbevelhebber, opdracht gegeven de oplage van het weekblad „Volk en Vaderland", dat gisteren is verschenen, in het geheele arrondissement 's-Gravenhage in beslag te doen nemen. De minister-president over den staat van beleg. •s-GRAVENHAGE, 27 April. Het A.N.P. meldt! In een der bladen stond dezer dagen het vol gende te lezen: ..Toen de opperbevelhebber met den eisch kwam, dat de staat van beleg in ons land moest worden ingevoerd, had de regeering. daar zij geen tweede crisis in het opperbevel kon wen- schen, moeten aftreden, ten einde plaats te ma ken voor een kabinet, dat wel de waarborgen bood, door onze militaire overheid verlangd". Wij hebben naar aanleiding hiervan aan den minister-president gevraagd, of er iets waars was in de voorstelling, dat de staat van beleg op eisch van den opperbevelhebber was ingevoerd. De minister-president heeft hierop geantwoord, dat deze voorstelling op de meest volstrekte fan tasie berust. Tot de afkondiging van den staat van beleg, zeide de minister, is op spontaan voor stel van den president door de leden van het kabinet eenstemmig besloten. Verschillende over wegingen hebben het kabinet daarbij geleid. Wanneer voor de afkondiging achteraf nog eenige rechtvaardiging noodig was, dan zou deze wel gegeven worden door het feit, dat in dezen tijcl een Nederlandsch dagblad door dergelijk ma licieus geschrijf de positie van de Nederlandsche regeering poogt te ondermijnen. voor Interieurbetegeling TOONZAAL: KAMPERSINGEL 24 Telefoon 12104—13029 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S B. K.: In tram en trein. pag. 3 Melis Stoke: De zeventien Boeddha's pag. 3 R. P. Journaal van de week pag. 5 Dr. P. H. Schroder: Boeken die ble- ven. pag. 7 g W..v. d. T.: Voorjaar in het Vondel- park. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- g ningen. pag. 7 §f K. de Jong: 43ste Leerlingen-uitvoe- g ring Haarlems' Muziek Instituut. f§ pag. a §g Filmschouw pag. 8 Financieel Economisch Weekover- zicht: De astronomische cijfers van §f de Britsche oorlogsbegrootïng. H pag. 9 1 J. B. Schuil: Een militaire feestavond S en: 't Geheim van de Cottage I pag. 8 en 10 G. J. Kalt: Koren en kwartetten on- ff der Joh. van 't Vlie pag. 10 B H Laatste Berichten op pagina 6 3 ^ililllBlIIiilillillillilIllllllIillllllWlilillüli :!Iil: j'ül!i.ui;;,,,;;

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1