LoüUU B Neem'n AKKERTJE BURGERLIJKE STAND Radiorede van Prinses Juliana mm SUNLIGHT ZEEP XZWf- MAANDAG 29 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 9. Gudbrandsdal voornaamste strijd- tooneel in Noorwegen. LONDEN, 29 April (Reuter). In het bergland ten zuiden van Dronlheim weerstaan de Britsche en Noorsche troepen-den Duitschen druk uit vele rich tingen. Het voornaamste tooneel van den strijd schijnt nog steeds te zijn het dorp Kvam, tusschen'de bergen gelegen in het Gudbrandsdal, waar de geal lieerden een positie innemen en waar zij aanvallen hebben afgeslagen van sterke Duitsche troepen, die zich een weg trachten te banen naar het belang rijke knooppunt van Dombaas. De „Times" bepleit herziening van het operatieplan in Noorwegen. LONDEN, 29 April Na een algemeen overzicht van de campagne in Noorwegen schrijft de militaire medewerker van de „Times": Het moet openlijk erkend worden dat de geallieer den in de noodzakelijkheid verkeeren hun plannen te herzien en dat het vooruitzicht Drontheim ter stond te veroveren, verdwenen is. De strijd zal even wel verbeten worden voortgezet. Laten wij niet ver geten dat, terwijl wij gemakkelijk onze eigen moei lijkheden zien, die van den vijand vaak ernstiger zijn dan wij veronderstellen. MR. G. H. J. VAN DER MEULEN OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftijd is te Bussum overleden mr. G. H. J. van der Meulen, griffier bij de rechtbank te Amsterdam. De teraardebestelling zal plaats hebben Woens dag a.s. op Westerveld. NOORSCH TANKSCHIP IN BRAND. CHARLESTON (Zuid-Carolina), 29 April (Reu ter). Het Noorsche tankschip „Willey", dat een lading vliegtuigbenzine aan boord heeft, staat op de Cooperriyier (Zuid-Carolina) in brand. De uit 23 personen bestaande bemanning heeft het schip verlaten. Een gedeelte in de reddingboot, de overi gen aan boord van een kustwachtkotter. Opperste Oorlogsraad vergaderde opnieuw. Besprekingen van de afgeloopen week voortgezet. Zaterdagavond werd te Londen het vol gende officieele communiqué bekend ge maakt: Op 27 April werd in Londen de negende vergadering gehouden van den Oppersten Oorlogsraad der Geallieerden. Frankrijk was vertegenwoordigd door de ministers Reynaud, Daladier, Campinchi en Eynac, die vergezeld waren van Corban, generaal Ga- melin, Admiraal Darlan en generaal Vuil- lemin. Engeland was vertegenwoordigd door de ministers Chamberlain, Lord Hali fax, Churchill, Stanley en Hoare die vergezeld waren van Sir Alex. Cadogan, Sir. Cyril Newall, Sir Dudley Pound en Sir Edmund Ironside.Ook de in Londen aanwezige vertegenwoordigers van de Poolsche en Noorsche regeeringen na men aan de besprekingen deel. De vergadering, welke een voortzetting was van de eerder in de week gehouden bijeen komst in Parijs, vond plaats in, Downing- street no. 10, om 14.30 uur. In een korte bijeenkomst bereikte de raad een stemmig heid over een aantal kwesties, voortspruiten de uit de huidige phase van den oorlog. De raad bestudeerde de verschillende situa ties welke in de naaste toekomst kunnen ontstaan en nam nota van de maatregelen welke ontworpen zijn om aan die situaties het hoofd te bieden. ENGELSCH NIEUWSBULLETIN TE STOCKHOLM IN BESLAG GENOMEN. Op last van de Zweedsche regeering is Za terdag te Stockholm het Engelsche nieuwsbulletin, dat door het legatiepersoneel aldaar in het Zweedsch wordt geredigeerd en dat het Engelsche standpunt in internationale aangelegenheden ver tolkt, op last van de Zweedsche regeering in beslag genomen. Te Londen gelooft men niet dat naar aanleiding hiervan tusschen Engeland en Zweden moeilijkheden zullen rijzen. TENTOONSTELLING VAN DE SPEELTUIN- VEREENIGING „MEERLEBOSCH" De speeltuinvereeniging „Meerlebosch houdt Za terdag 4 en Zondag 5 Mei a.s. haar jaarlijksche ten toonstelling van het werk der kinderen in het Ver- eenigingsgebouw einde Nachtegaalstraat Haarlem- Noord. (Adv. Ingcz. Med.) HAARLEM 29 April 1940. Bevallen: 26 April, C. Kostervan Broekhuizen, Z.; 27 April, N. H. KramerBosman, z.; C. MeulenbroekSmit, d.; A. GlerumGoede, z,; M. BoeserBruijn, z.; J. P. KeijzerHageman, d.; 28 April, H. C. A. SanderKauffmann, d.; M. E. van Beaumontvan Hemert, d.; A. A. ClousJanssen, z K. WiedijkBruning, z.; 29 April, H. M. E. Leu- nisThijsse, d.; H. C. BerghuisBarends, d.; C. A. KapteinMuschter, 2 z. Overleden: 26 April, J. van Oldenborgh, 64 j., Hazepaterslaan; IJ., 10 m., d. v. H. Boerstra, Har- menjansstraat; J. Tromp, 68 j., Kloosterstraat; 27 April, E. Hurg—Val, 70 j., Kleverlaan: A. Prent Quartel, 75 j., Witte Heerenstraat; L. J. M. van der Weiden, 65 j., Kamperlaan; M. Traanbergvan Soest, 79 j., Jansstraat; J. PrenenBroekhuis, 70 j., Lindenstraat; 28 April, J. F. Boegborn, 66 j., Voor helmstraat; R. Visser, 30 j., Hazepaterslaan. 's GRAVENHAGE, 29 April. Prinses Juliana heeft vanmiddag te 13 uur voor de N.I.R.O.M. een rede uitgesproken. Ik doe een beroep op alle mannelijke en vrou welïjke luisteraars in Nederlandsch-Indië om het streven van het Nederlandsch-Indische Roode Kruis met de daad te steunen en zich aan te melden voor opleidingscursussen of voor mobiele en plaat selijke transportcollonnes opdat ook het Neder landsch-Indische Roode Kruis paraat zij voor zijn menschlievenden arbeid. Moge de Roode Kruis- week in Nederlandsch-Indië er toe'bijdragen de Europeesche- zoowel als de inheemsche be volking er nog meer van te doordringen, hoe buitengewoon belangrijk het Roode Kruis werk vooral in een tijd als deze in en hoezeer het Indische Roode Kruis daarbij den daadwerkelijken steun van allen in deze gewesten behoeft. Ten slotte dit: In deze tijden van veel en groot leed, moeten wij ons sterken om ook elkanders, leed te kunnen dragen Het Roode Kruis, geboren op het slag veld te midden van zwaren strijd en onmetelijk leed, bindt hen die leed willen verzachten met een machtigen band der barmhartigheid. 'Machtig omdat zij alle menschen die van goeden wil zijn, bereid en vaardig maakt offers te bren gen ver boven hun bewuste krachten. Dit is haar geheim. Want zij weet dat in ieder mensch bronnen van naastenliefde sluimeren, die aangeboord, in staat zijn bergen van leed te verzetten en te verzachten, Daarom gord u aan en weest sterk om te kunnen dienen de lijdende menschheid. DE SPORTWEEK. De voorbereidingen begonnen. Het uitvoerend comité van de Haarlemsche Sport week is reeds sinds eenige weken bezig met de voorbereidingen van de Sportweek, die van vier tot elf Juli a.s. gehouden zal worden. In de samenstel- linig van het uitvoerend comité is een wijziging ge komen wegens het bedanken van de heeren E. v. d. Wall, oud-wethouder, en B. W. Lasschuit. Het uit voerend comité heeft de heeren N. J. Twisterling en W. Duiker bereid gevonden, de taak van de afge- tredenen over te nemen. Het groote comité, waarin vertegenwoordigers van alle sportorganisaties in Haarlem zitting heb ben, heeft reeds zijn instemming betuigd met het programma, dat voor de derde Haarlemsche Sport week ontworpen is. Hierbij zijn ook eenige nieuwe evenementen, die ongetwijfeld de waarde van het programma zullen verhoogen. Ook aan de gebruikelijke slot-demohstratie zal dezen keer wee bijzondere aandacht geschonken worden. Het uitvoerend comité mag ook dit jaar weer rekenen op de medewerking van het gemeente bestuur, welke medewerking juist in dfze moeilijke omstandigheden onontbeerlijk is voor het welslagen van de Sportweek. Bekende Sovjet vliegers omgekomen. MOSKOU, 29 April (D.N.B.) Vele bekende Sovjetviegers hebben, naar de Moskousche""bla den melden, den dood gevonden bij een vlieg ongeluk. Onder hen bevinden zich ook de be kende Poolvlieger Pawel Golowin en een der pioniers van de Sovjet Luchtvaart, Julian Piontkowski. Bijzonderheden over de oorzaken van het ongeluk ontbreken nog. JUBILEUM MOORE'S SCHOOL OF COMMERCE. Moore's -School of Commerse, Frans Halsstraat Haarlem, bestond Zaterdag j.l. 25 jaar; ter gelegenheid hiervan werd dien middag een druk bezochte receptie gehouden. Vele blijken van waardeering, bloemen, bezoeken, telegrammen, werden o.a. ontvangen van: Uitgevers Mij. N.V. Erven P. Noordhoff, Groningen; Instituut Schoevers, N.V. (Amster dam en Den Haag)de Federatie Examens „Mereurius", Amsterdam; de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, Amster dam. voorzitter en secretaris van de Vereeniging voor Handelsexamens op Practischen Grondslag, Oegtgeest; de heer D. F. Timmer, namens de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, Amsterdam; den heer E. B. Muller, secretaris der Federatoe Stenografie „Groote", Amster dam; dr. Otto Klipp, secretaris van het Neder- landsch Handels Instituut. Haarlem; den heer C. Bergman, namens de Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorrespondentie, Amsterdam en het bestuur dervereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven, den Haag. Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN. Woensdag 1 Mei zal mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen den dag herdenken dat hij gedurende veertig jaar onafgebroken bestuurslid is der afdeeling Haar lem van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen. Sinds ettelijke jaren is hij voorzitter dezer afdeeling. Het bestuur der genoemde afdeeling houdt Woens dag 1 Mei een buitengewone vergadering met den jubilaris van half drie tot vier uur en daarna zal er tot half zes gelegenheid zijn in het hotel Lion d'Or te Haarlem hem persoonlijk geluk te wenschen. Haarlem groeit. In het eerste kwartaal van 1940 is het aantal in woners van Haarlem gestegen met 632. Over de maanden verdeeld was de stijging: Januari 130, Fe bruari 183, Maart 319. Die stijging is een gevolg van het feit dat veel nieuwe inwoners zich hier vestigen. Haarlem heeft thans 141.100 inwoners. Het gaat gestadig naar de 150.000. Als de groei zoo aanhoudt zal Haarlem dezen nieuwen mijlpaal in ongeveer 3 jaar bereikt hebben. KINDERMIDDAG BUURTVEREENIGING RAMPLAANKWARTIER. Voor ruim 200 kinderen en talrijke ouders hield de Buurtver. Ramplaankwartier Zaterdag een feestmiddag voor de kinderen der leden in Huize „Domi" te Overveen. Het is een zeer geslaagd feest geworden. Voor de pauze werden de aanwezigen vergast op een zang programma der zangclub, terwijl daarna rhyth- mische gymnastiek werd gedemonstreerd. Een voor dracht en goochelaar completeerden het eerste deel van het programma. Na de pauze werd door de kinderen der zang en gymn. club de mooie kinderoperette van Cath. van Rennes „Lentebloemen" opgevoerd. De opvoering had zeer veel succes en zal her haald worden, Schoolmelkverstrekking: ie Haarlem Voor enkele groepen wordt de prijs lager. Het Schoolmelkcomité te Haarlem verzoekt ons het volgende te plaatsen: Te beginnen met Maandag 6 Mei a.s. zal de melkprijsbijclrage voor degenen, die 6 cent per liter gepasteuriseerde melk betaalden, verminderd worden tot 5 cent en voor hen, die tot nog toe 9 cent per week en per kind hebben bijgedragen, zal de prijs teruggebracht worden tot 8 cent. Van de andere groepen blijven de prijzen voorloopig ongewijzigd. Het Scnoolmelkcomité vertrouwt, dat door deze verlaging de ouders en verzorgers van een groot aantal kinderen weder in staat zullen zijn, hun kinderen aan de melkverstrekking te doen deel nemen. Juist deze betaalgroepen zijn in bijdrage verlaagd, omdat hierbij de grootste teruggang van het aantal deelnemende kinderen werd geconsta teerd. Voor de instandhouding der schoolmelkverstrek- king is het echter noodzakelijk, dat ook de kinde ren blijven deelnemen uit die kringen, voor wie een bijdrage van 12 of 15 cent perweek en per kind geen beletsel is. Zij stellen daardoor tt School melkcomité in staat den vastgestelden gemiddelden prijs te kunnen handhaven er. steunen op deze wijze het mooie werk der schoolmelkverstrekking waaraan thans pl.m. 8000 kinderen deelnemen. ESPERANTO EN JEUGD. Zaterdagavond had in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gem. aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem de sluitingsavond plaats -van de „Esperanto kinder cursussen in scholen te Haarlem". Aan 71 kinderen kan een „Atestoj" (getuigschrift) worden uitgereikt. HET FOKKER—MONUMENT TE HAARLEM. Naar wij vernemen zijn voor het Folckermonu- ment, dat te Haarlem zal verrijzen, reeds van ver schillende zijden zeer belangrijke giften ingekomen. Zooals bekend kunnen bij de Twentsche Bank te Haarlem (giro no. 4000) bijdragen gestort worden. MUZIKALE RONDWANDELING GAAT NIET DOOR. Het Bux-gercomité O. en O. (Wijk 1) Haarlem- Noord deelt ons mede dat de muzikale rondwande ling en het concert op het plein achter de J. P. Coenschool aan de Gijsbert van Aemstelstraat, Haarlem-Noord, dat vex-zorgd zou worden door het Regimentsorkest 12 R. I. onverwachts niet kan doorgaan. BARTELJORISSTRAATVEREENIGING. Dezer dagen hield bovengenoemde vex-eeniging haar reputatie als winkelstraat weet te handhaven Brinkmann op de Groote Markt. De voorzitter me moreerde in zijn openingswoord de gevoerde actie in het afgeloopen jaar en bracht dank aan de commissie die het bestuur actief had bijgestaan. Nu de lente zich weer haar intrede heeft gedaan spreekt de voox-zitter het vertrouwen uit dat voor het zakenleven eveneens een nieuwe, gunstige pe riode moge aanbreken. In het jaax-verslag werden de vei'schillende ge- beurtenissen gememoi'eerd. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden hebben zich in de straat eeni ge nieuwe zaken gevestigd. Dat andere zaken bo vendien een nieuw aanzien verwiex-ven was niet alleen een bewijs van ex-nstig willen maar ook voor de straat van groote beteekenis. Het jaarverslag besloot-met dê conclusie dat de Bax-teljorisstraat haar jaarlijksch algerrrè'ene vergadering in rest. en door het winkelend publiek graag bezocht wordt. Uit het vei'slag van den penningmeester bleek dat een batig saldo aanwezig was, de boeken en bescheiden werden door een controle-commis sie nagezien en in orde bevonden. In het bestuur kwam geen wijziging, de aftredende leden werden met algemeene stemmen herkozen. De verschillende onderwex-pen die daai-na aan de orde kwamen handelden hoofdzakelijk over de luchtbescherming. Uit de vergadering kwamen nog eenige gedachten naar voren, die een collectieve actie beoogen. Het bestuur zal een en ander verder uitwerken en de leden nader inlichten. Na afloop van de agendapunten bleef men nog eenigen tijd genoege- lijk bijeen. DISTRICT HAARLEM EN OMSTREKEN „EIGEN HULP". Zaterdagmiddag hield het district Haarlem en omstreken van „Eigen Hulp" in Lion d'Or zijn jaar vergadering. De bedrijfsresultaten hebben die van het vorige jaar overtroffen. Na de gebruikelijke afschrijvingen en de reserveeringen kan den leden thans, evenals het vorige jaar, 4 pet, over het be drag van hun verbruik worden uitgekeerd. De reorganisatie van bakkerij en winkel is in vollen gang. De obligatieleningen tot een totaal bedrag indertijd van f 145.000, zijn door de jong ste aflossing tot de helft gereduceerd. Het jaarverslag over 1939 werd goedgekeux'd. Ook de balans van den disti'ictspenningmeester en die van de winkeldirectïe. De heer W. Ch. van Daalen, voorzitter, werd bij acclamatie hei-kozen. Een woord van waardeering en dank werd gesproken aan het adres van scheidende bestuursleden J. Nieuwdorp, Wz. en E. Cousijn, die om gezondheidsredenen hebben be dankt. Als nieuwe bestuux-sleden wei-den gekozen de heeren Baggei-man en Spanlioff. Aangedrongen werd op het spoedig bestellen van brandstoffen door de leden, eer zij duurder wor den. WANDELSPORT O. en O.-MARSCHEN „ST.-BONIFACIUS". We hebben reeds eerder medegedeeld, dat de R.K. Wandelsportvereeniging „Sint Bonifacius" te Haarlem op Zaterdag 8 en Zondag 9 Juni groote O. en O.-marschen ten bate van het werk van O. en O. voor de militairen organiseert. Als startplaats is gekozen café-restaurant „Dreef- zicht", bij den Hout, namelijk op Zaterdag te drie uur 's middags en op Zondag te 12 uur. Jeugdige personen onder de 18 jaar kunnen aan den marsch van '20 K.M. meedoen; alle anderen 25 K.M. Deelneming is voor iedereen openge steld, zoowel individueel als in groepsverband. Het Roode Kniis zal zoo noodig eerste hulp verlee- nen. Het secretariaat is gevestigd bij A. Sel- horst. Graaf Willemstraat 13, Haarlem. Militairen moeten zich wenden tot het Sport- bureau van O. en O.. Ged. Voldersgracht 22 te Haarlem. De inschrijving sluit 1 Juni, Iedere deeinemèr ontvangt een fraai kruisje met kroon an lint. Verder zijn er vele prijzen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 12.— uur Londen 6.61 V2 Bei-lijn 75.55 Parijs 3.75 Brussel 31.83 Zwitserland 42.23 1/4 Stockholm 44.60 New York 1.88 5/16 Vrije lire 9.56; Reislire 7.95; Bankpapier 6.15. SCHERPE ZEEPS00RTEN ZIJN NOOIT „ZUiNIG" IN 'T GEBRUIK! Uw goed slijt er van. Alleen SUNLIGHT geeft het goed stra lende helderheideen frisse gear en doet het ook langer meegaan en nooit zeep van onbekende herkomst. TERAARDEBESTELLING H. VAN DRIEL. Onder groote belangstelling werd Zaterdagmiddag op de begraafplaats „De Biezen" aan de schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk ovex-scho't van den heer H. v. Driel, in leven administrateur van de I-Iaax-lemsche Inkoop Combinatie. Aan de groeve is het woord gevoerd door den heer Van Roosmalen als vriend, den heer Van Schoonhoven namens „Het Mobïlisatiekruis" en de heeren J. B. Schuil en Krul, die beiden de groote gaven van hoofd en hart van den overledene in het licht stelden. Nadat Ds. R. H. Oldeman het „Onze Vader" had gebeden dankte een der familieleden van den over ledene voor de betoonde belangstelling. DE ONTWIKKELING VAN ONS STRAFRECHT. Voor de Vi'ijz. Dem. Jongeren Organisatie sprak mr. L. S. Römelingh, te Bloemendaal over de ont wikkeling van ons strafrecht. De problemen van de straf, aldus spr., hebben altijd in het middelpunt van de belangstelling ge staan. De straf kan van verschillende kanten be zien worden: den rechtsphilosophischen kant (reeds in de oudheid behandeld, met quaesties als de grondslag van de straf, de schuldleer, het causali- teitsvraagstuk). Den engeren juridischen kant (wanneer is b.v. van diefstal sprake?) en den cri- minologischen kant (de oorzaken van de misdrij ven, invloed van geboorte en milieu). Ten opzichte van den grondslag van de straf staan twee leeren tegenover elkaar: de Vergel- dingsleer (het oog om oog, tand om tand) en de leer van de bescherming van de rechtsorde. Men is echter in den huidigen tijd gekomen tot een combinatie van dê 2 theorieën: de vereenigings- theorïe. Doel van de straf kan zijn: de algemeene pre ventie, het afschrikwekkende; de speciale preven tie in verband met den bepaalden persoon; de ver- betering van den misdadiger, en tenslotte het on schadelijk maken van den dader. De straf moet zijn het aanbrengen van leed; het systeem moet zoo eenvoudig mogelijk worden ge houden; de stx-af moet hex-stelbaar zijn, en moet verder zoo weinig mogelijk het gezin van den ge- straf tè treffen. In verband hiermede behandelde spr. verschil lende straffen; de doodstraf, de lijfsti-affen, de ge- yangenisstx'af en de voorwaardelijke strafopleg ging. Na een uitvoerige gedachtenwisseling sloot de voorzitter, drs. P. F. R. Stol, met een dankwoord aan den spreker voor zijn uitermate belangwek kend betoog, den avond. ABORTUS PROVOCATUS. BEVERWIJK Maandag De recherche ;van de Beverwijksche gemeente- positie xs ér in samenwerking met de Kon. Mare- chaussée in geslaagd een ernstig misdrijf te ont dekken. In den loop van de voi-ige week overleed te Be verwijk onder verdachte omstandigheden een 23» jarig meisje. Het parket uit Haarlem stelde een onderzoek in en deed een sectie op het lijk verrichten. Daarop werd in ai-rest gesteld de 36-jarige vrouw H., vroe ger wonende alhier, thans in IJmuiden. Zij wordt verdacht van abox-tus provocatus en heeft bekend dit misdrijf uit winstbejag te hebben gepleegd met drie gehuwde en 2 ongehuwde vrou wen uit Beverwijk. Heden is zij gevankelijk naar het Huis van Be waring te Haarlem ovex-gebx-acht. Vex-scheidene me deplichtigen zijn in deze zaak aan een vex-hoor on- derworpen. Van de politie vernamen wij, dat een dergelijk misdx'ijf sinds kort in deze omgeving bij drie per sonen het leven heeft gekosct, terwijl anderen er kennelijk zeer nadeelige gevolgen voor haar ge zondheid van meedragen. VOORBEURSOVERZICHT. De wisselmarkt had hedenochtend een zeer kalm vei-loop. Bepaalde factoren, die op een of meerdere buitenlandsche valuta's een invloed, zouden hebben kunnen uitoefenen gedurende het afgeloopen week end, waren niet aanwezig. Bij geringe affaire waren de koei-sschommelingen van de verschillende munt eenheden dan ook van uiterst beperkten omvang. Het Britsche devies lag vrijwel onbewogen in de markt. Bij opening werd het pond tusschen prij zen verhandeld, varieerende tusschen 6.60'/2 en 6.6172. Spoedig trad een kleine stijging in tot 6.62. waax-mede de vorige officieele noteering van 6.62 y2 bijna werd bereikt. De Fransche valuta noteerde hedenochtend omstreeks de 3.75. Ook hier kon later eveneens een fractionneele stijging van de wis selkoers intreden. De Amerikaansche dollar werd vanmoi'gen tus schen de 1.88 5/16 en 1.88 3/8 vex-handeld. Reeds gedurende de laatste dagen van de zoo juist ge- emdigde week kon men duidelijk waarnemen, dat de rust ten aanzien van onze nationale valuta weer was teruggekeerd. Dit bleek o.m. duidelijk uit 't feit, dat de dollar Vrijdag j.l. voor 'teerst sedert weken met 1.88 5/16 op een niveau noteerde, waarop het egalisatiefonds niet in aanmerking kwam tot afgifte van materiaal. In gezaghebbende kringen is men van meening, dat het goud, dat door het regulee- ringsfonds gedurende de vorige week moest wor den afgestaan, slechts naar verhouding een onbe- teekenend bedrag vertegenwooi-digt.. De Belga was aan den vasteren kant met 31.82 tot 31.84. Duitsche marken golden onvei-anderd 75.55. Zwitsersche francs waren een fractie lager met 42.22tot 42.24. Voor Stockholm werd een koei-s van 44.60 vex-nomen. Op de termijnmarkt waren de noteeringen niet veel veranderd. Op de Amsterdamsche effectenbeurs was de nlet- officieele handel van beperkten omvang Voor locale fondsen werden vrijwel dezelfde noteeringen als Zaterdag j.l. bereikt. Amci'ikaansche shares wa ren ovei'eenkomstig de hoogere koersen, die New York seinde, iets beter. Vooral voor staalwaren be stond eenige belangstelling. HEEMSTEDE Het uitbreidingsplan. Bij alle uitbreiding, die de bebouwing in Heem stede in de afgeloopen tien jaren heeft ondergaan, is een groot terrein midden in de gemeente on bebouwd gebleven. Wij hebben hier het oog op de gronden tusschen de Raadhuisstraat, de Kerklaan. den Heerenweg en de Van Mérlenlaan, die een ge zamenlijke oppervlakte hebben van bijna dertig Hectare. Aan de vier zoomen is wel gebouwd, en vooral aan de Kerklaan en de Raadhuisstraat is dat al heel lang geleden gebeurd, maar het uitge strekte middenterrein is nog als cultuurgrond in gebruik. Bij de vaststelling van het gemeentelijke uit breidingsplan is ook in de toekomstige bebouwing van deze terreinen vooi'zien, maar het destijds vastgestelde schema is gegrond op de toenmalige opvattingen op het punt van stadsuitbreiding en op de verwachtingen, die toen bestonden met betrek king tot de vermoedelijke ontwikkeling van de ge meente. In beide opzichten is in den loop der ja ren wijziging gekomen en daaror- is thans een ge heel nieuw plan voor den aanleg n de bebouwing van deze uitgebreide wijk vastgesteld. In het nieuwe plan zijn enkele straten méér ge projecteerd dan in het oude, zoodat vooral aan de Oostzijde, dus aan den kant van de Raadhuis straat. minder diepe perceelen zijn ontworpen. In overeenstemming daarmede is ook de bebouwing wat eenvoudiger gedacht dan in het oorspronke lijke plan. Aan de eerste paar straten, die evenwijdig aan de Raadhuisstraat zijn geprojecteerd, alsmede aan een ontworpen weg parallel aan de Kerklaan zal nl. gesloten bebouwing worden toegelaten. De hier te stichten woningen zullen voor het grootste deel een gevelbreedte moeten hebben van 6 of 67 me ter en dus behooren tot het kleinere middenstands type. Een aantal woningen zal echter worden toe gelaten met een gevelbreedte van vijf meter. Deze zijn bestemd voor arbeidersgezinnen, de inhoud van deze huizen zal maximaal 240 M3. mogen be dragen. Ook hier zal niet de bouw van afzonder lijke boven- en benedenhuizen worden toegelaten maar zal alleen de stichting van ééngezinswonin gen geooi-loofd zijn. De achtertuinen bij deze hui zen zullen ten minste tien meter diep zijn. Meer naar het westen, dus naar den kant van den Heerenweg en aan de laan, die evenwijdig aan de Van Merlenlaan zal worden aangelegd, komt uitsluitend open bebouwing, d.w.z. een bebouwing, waarbij ten ïioogste twee huizen aan één zijn toe gestaan. Als overgang van de gesloten naar de open bebouwing komt in de tusschenliggende straten half-open bebouwing, waax-onder blokken van ten hoogste vijf aanééngebouwde huizen worden ver staan. Voor de grootere huizen is voorzien in ach tertuinen tot ongeveer twintig meter, terwijl voor dit type een gevelbreedte van zeven. resp. acht meter is vastgesteld. Nergens zullen de huizen onmiddellijk aan de straat gebouwd mogen worden: in alle straten en lanen zijn de voorgevelrooilijnen zoodanig vastge steld, dat matig groote voortuinen ontstaan. De terrein-afscheidingen, zoowel die aan de straatzijde als die tusschen naastliggende perceelen moeten alle op voetingen van metselwex-k of beton wor den gesteld en zij zullen niet hooger mogen zijn dan 1.10 M. boven het straatoppei'vlak. Een groo tere hoogte is wel geoorloofd tusschen de huizen en tusschen de achtertuinen, maar alles wat vóór de voorgevelrooilijnen uitkomt, is aan de maximum hoogte van 1.10 M. gebonden. Hierdoor wordt een vrij uitzicht voor alle bewoners over de voortui nen van de naastliggende huizen verzekerd terwijl bovendien op kruispunten geen gevaar voor het rijverkeer kan ontstaan doordat een te hooge heg- beplanting het uitzicht zou belemmeren. Ongeveer in het midden van het geheele cotn- plex is een flink terrein gereserveerd voor scho lenbouw; verder zijn voor open bare gebouwen geen gronden aangewezen. In tegenstelling tot het oude bebouwingsplan zijn thans nagenoeg geen rechte straten geprojecteerd, maar is aan vrijwel alle wegen een flauw gebogen lijn gegeven. Eep belangrijke vex-andering ten opzichte van het oude plan is verder, dat veel meer plantsoenen zullen worden aangelegd. In het westelijk gedeelte van het plan, dus in de nabijheid van den Heeren weg zal een groot plantsoen komen, terwijl ver schillende lanen en wegen smallere gazons en bloemperken zullen krijgen. Evenals elders in Heemstede gangbaar is, zullen vei-der nagenoeg alle straten van een boombeplanting woi-den voor zien. De vaststelling van dit nieuwe plan wil natuur lijk niet zeggen, dat nu onmiddellijk met den aan leg van de straten en den bouw van de huizen zal worden begonnen. Dit kan zelfs nog geruimen tijd duren, ofschoon een bespoediging van een en ander niet uitgesloten is. Maar in ieder geval zal te zijner tijd in het midden van de gemeente een heel wat fraaiere wijk tot stand worden gebracht dan volgens het oude plan gebeurd zou zijn. IJMUIDEN (Versche vlsch). IJmuiden, 29 April 1940. Tarbot 140—124 ct. per K.G. Tong 86—62 ct. per K.G. Heilbot 155—130 ct. per K.G. Griet f 29—f 19 per 50 K.G. Middel schol f 22 per 50 K.G. Zetsdhol f 25—f 19.50 per 50 K.G Kleinschol f 21.50—f 8.50 per 50 K.G. Bot f 13.50 per 50 K.G. Schar f 6—f 1.70 per 50 K.G. Tongschar f 27—f 16.10 per 50 K.G. Poontjes f 11—f 5.30 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 19f 18 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 18f 12.50 per 50 K.G. Groote gul f 15—f 13.50 per 50 K.G. Kleine gul f 12—f 10.50 per 50 K.G. Wijting f 9.10—f 1.80 per 50 K.G. Makreel f 4.80—f 3.50 per 50 K.G. Versche haring f 6—f 2.30 per 50 K.G. Kabeljauw f 72—f 32 per 125 K.G. Vleet f 3.90 per stuk Leng f 2.90f 2.10 per stuk. Koolvisch f 1.20f 0,85 per stuk. Rog f 17 per koop. Besomming treilers: Manden: 305 Alma IJM 44 f 3920 230 Elie Chenevière IJM 161 f 2500 280 Knikker IJM 4 f1970 570 Hercules IJM 196 f 4220 1530 Caroline IJM 26 f 5980 225 Bruinvisch IJM 97f 2260 180 Jenny Elsa IJM 83 f 2350 110 Reiger I.TM 106-f 1560 Besomming kotters: TX 129 f 190, T.TM 23 f 1380, IJM 27 f 340, KW 10 f 740 Besomming loggers: KW 19 f 840, KW 151 f 1050 KW 138 f 990. BLOEMENDAAL DE A.N.W.B.-FILM. In ons nummer van Zaterdag j.l. staat, dat de film van den A.N.W.B. „Met de A.N.W.B. op reis" op 8 Mei ir. Vreeburg zal worden vertoond. Dit moet echter zijn 1 Mei.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13