'Jlel JOcmt w Jxm OCie&ot. MAXIMUM KWALITEIT - MINIMUM PRIJS ZEKERE BEROEPEN URODONAL SteradentW^ Bollenvelden trokken veel bezoekers. MAANDAG 29 APRIL 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Haarl. Jongemannen-Vereeniging. Viering van het 85-jarig bestaan. Ter gelegenheid van haar 85-jarig bestaan gaf de Haarlemsche Jongemanneii-Vereeniging (H.J.M.V.) Zaterdagavond een jubileum-feestavond in haar eigen gebouw in de Lange Margarethastraat te Haarlem. Deze feestavond was druk bezocht en werd o.a. bijgewoond door ds. C. Veen, den 88-jarigen oud-directeur der Vereeniging en thans eere-voor zitter en verder door de leden van den Raad van commissarissen, de heeren E. v. d. Wall, mr. P. E. Barbas, Kal en Joh. Visser. De voorzitter, de heer P. Schaafsma, opende den avond met een kort woord, waarin hij in het bij zonder den eere-voorzittcr hartelijk welkom heette en verder dank bracht aan den Raad van Commissa rissen; aan de heeren Den Hertog en Schreuders (die de Commissie van Beheer vormen) en aan den con cierge en zijn echtgonoote, voor wat zij voor de ver eeniging doen. Jammer is het, dat de ouders niet nóg meer belangstelling toonen in het streven der- jongeren. Tenslotte betoogde spr. dat juist in dezen tijd een vereeniging als de H. J. M. V. noodig is om den jongen menschen den goeden weg te wijzen: niet van God af, maar naar God toe. Hierna sprak de heer E. v. d. Wall. Deze zeide o.a. dat slechts weinig Haarlemsche vereenigingen den hoogen leeftijd bereikt hebben van de I-I. J. M. V. Bestuur en leden hebben dan ook -alle reden tot blijdschap en dankbaarheid. Spr. wees er verder op, dat de heer Joh. Visser zeker een der oudste leden is en hij dus zeker gerechtigd was, zooals bij gedaan heeft, in het programma voor dezen avond een over zicht van de geschiedenis der vereeniging te schrij- van. Voorts sprak de heer v. d. Wall waardeerende woorden tot ds. Veen, die zoo buitengewoon veel voor de H. J. M. V. heeft gedaan en gewaagde van den plicht der leden, de Vereeniging niet alleen in stand te houden, maar haar ook groot te maken, door anderen op te wekken lid te worden. De ver eeniging heeft haar moeilijkheden, ook finaneieele en daarom is het, zooals ook de heer Schaafsma had gezegd, noodig, dat ook de ouders meer aan de be strijding der moeilijkheden deelnemen. Aan de Commissie van Beheer zal het niet liggen, zij werkt vol toewijding. Namens den Raad van Commissaris sen bood spr. het aanwezige lid dier Commissie, den heer Schreuders, een wandversiering aan voorstel lende het Stadhuis van Haarlem. Tenslotte dankte de heer v. d. Wall nog den concierge, den heer P. Wempe en diens echtgenoote (ook namens de ver eeniging Obadja, die in hetzelfde gebouw huisves ting vindt), en de heeren Kal en Visser, die in het bijzonder zich verdienstelijk maken voor de H. J. M. V. Met den wensch dat de vereeniging moge groeien en bloeien en nog velen ten zegen mag strekken, eindigde spr. De avond was verder aan de vroolijkheid gewijd. De heeren N. van de Wateren en De Zwart toon den, niet-onverdienstelijke amateur-komieken te zijn en aan den heer van de Wateren komt boven dien de lof toe, dat hij er in geslaagd was de zeven „Obadja-Serenaders" (jeugdige mondharmonica spelers) in zes weken zoover te krijgen, dat zij nu al een draaglijke uitvoering van verschillende aardige nummers konden aanbieden. Verder werden door „De Jonge Rederijkers" twee humoristische bijdragen geleverd.' een schets „De Firma Bont en Blauw" door N. v. d. Wateren en een kluchtig blijspel in drie bedrijven „De Noodlanding" door P. de Boer. Deze vlotte opvoeringen deden me- nigen lach door de zaal schateren; vooral het twee de stuk was vol grappige vondsten en het was 11 uur vóór men het wist. De H. M. J. V. kan niet groote voldoening op dezen geslaagden avond terugzien. maken, dat U veel aan regen en vocht is blootgesteld en vormen daardoor de oorzaak van neuralgieën en rheu- matiek. Voor het kalmeeren van deze pijnen is hetvoldoende enkele Rexyrol- cachets te nemen, die de pijnen onmid dellijk stillen, terwijl het Urodonalvoor het ontgiftigen van Uw organisme tot in de kleinste cellen doordringt. Urodonal lost het urinezuur op, ver wijdert het en maakt zoodoende een einde oan deze rheumatische pijn. Bij apothekers en drogisten. Bestrijdt rheumatiek. Het is een product Choteloin (Adv. Ingez. Med.) Med.) DE FEESTELIJKHEDEN OP JULIAN AD AG. In het centrum Parademuziek en kinderpret. IN DE BUITENWIJKEN: VOLKSFEESTEN. De verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal morgen door geheel Haarlem worden gevierd. Wij hebben hieromtrent reeds diverse gegevens ver meld en releveeren thans het volgende. In het centrum heeft des morgens 11 uur aan de Dreef een groot militair défilé voor den Garni zoenscommandant plaats. Om 1.20 trekken 1250 kinderen in optocht naar de Gem. Concertzaal, waar een kinderfeest door de Vereeniging „Konin ginnedag" wordt gegeven. Voor het overige worden vrijwel den geheelen dag muzikale wandelingen door muziekkorpsen gehouden en is er op diverse plaatsen kermis. Haarlem-Oost opent de feestelijkheden met een muzikale reveille om 8 uur. Te kwart voor negen marcheeren de kinderen van het Teylerplein naar het Rembrandttheater waar een variété-voorstel ling en des avonds bal-champêtre, eveneens met variété-voorstelling. Haarlem-Noqrd is muzikaal: Den geheelen dag worden hier muzikale wandelingen gemaakt en -in het Kleverpark concerten gegeven. De kinderen wandelen om kwart voor tien van de Zaanenlaan naar het Frans Halstheater voor een bioscoopvoorstelling.. Haarlem-West begint al vroeg: om 7 uur muzi- kale-reveille. Om half tien gaan de groote kinderen in optocht van het Blouwersplein naar het bioscoop theater in de Zuiderstraat De kleintjes hebben des middags in „Rosehaghe' een voorstelling en ver zamelen doortoe om half urie op het Ruyterplein, Haarlem Zuid-West viert als gewoonlijk feest op het terriein aan de Ohmstraat. Des middags is er kinderfeest en des avonds na het houden van een lampion-optocht avondfeest met diverse vermake lij lcheden en dansen. Kermisgangers kunnen behalve in de binnen stad hun hart ophalen op het Pretoriaplein, Zaanenlaan en Zomerkade. Heeft het visschen in het mijnen gebied tol een nieuwe oorlogsramp geleid? Ongerustheid over den trawler Willy SCH. 61. IJMUIDEN Maandag Het Is bij vorige gebeurtenissen, als het op brengen van eenige visschersvaartuigen naar Duitsche havens al gebleken, dat onze vis- schers, trawlers zoowel als loggers, niet schro men te gaan visschen in die gebieden, die doqr de belligerenten officieel als mijnengebied zijn aangegeven. Het Westelijke gedeelte van dit ge bied, dat ten doel heeft de afsluiting van de z.g. Duitsche Bocht, dat is dus het gebied ten Noor den van Terschelling gelegen, is vooral in het voorjaar rijk aan sommige vischsoorten, vooral aan tong en de schippers van onze kustbooten en loggers weten het maar al te goed, dat zij in dit gebied op een goede visscherij kunnen re kenen. Ongetwijfeld wagen de meesten zich niet Oostelij ker dan 4 gr. O.L., maar de bewijzen zijn geleverd, dat er ook zijn, die hun leven en dat hunner mede opvarenden in de waagschaal stellen, in de hoop op een rijke vangst, „Mijnen hebben we er nog nooit gezien" zeggen'ze en daarmede schijnen ze zich hun roekeloosheid te willen verontschuldigen. Het is in IJmuiden bekend dat nu en dan een Nederlandsch yisschersvaartuig door een Engelsch of een Duitsch patrouillevaartuig uit het mijnengebied wordt ver jaagd. Als zulk een patrouillevaartuig dan weer ach ter den horizon verdwenen is, koersen onze visschers „ijskoud" weer Oostwaarts, om opnieuw hun geluk in dat gebied te gaan beproeven, dat men feitelijk angstvallig diende te vermijden. Tot nu toe was er niets ergers gebeurd dan dat een enkele logger of trawler werd verjaagd of op z'n ergst opgebracht, maar thans vreest men. dat deze waaghalzerij ernstige gevolgen heeft gehad voor één, misschien wel voor twee Nederlandsche visschersvaartuigen. Ernstig ongerust is men omtrent het lot van den trawler Willy SCH 61, eigendom van de reeder ij Frank Vrolijk te Scheveningen. De Willy, een traw ler van het z.g. „koppel"-type, was Zaterdag 20 April uit IJmuiden vertrokken. De ongerustheid is ontstaan uit een combinatie van twee' feiten: men heeft sinds j.l. Donderdag geen radioberichten van dezen trawler ontvangen en bovendien verklaren in IJmuiden binnengekomen loggers, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag, alsook Donderdagmor gen tegen het aanbreken van den dag eenige ex plosies zijn gehoord. De beschrijvingen van deze explosies loopen zeer uiteen. Zoo vernamen wij o.a. dat aan boord van een Zaterdag in IJmuiden bin nengekomen logger een der jongste opvarenden be weerde, een explosie te hebben gehoord en een vuurstraal te hebben gezien. Hij maakte de andere schepelingen hierop opmerkzaam, maar toen was er niets meer te zien. Over hef algemeen waren de op varenden weinig mededeelzaam over hetgeen ze hebben gezien, hetgeen natuurlijk aanleiding gaf tot allerlei geruchten die fantastischer .werden hoe ver der ze van de bron verwijderd raakten. Als tweede slachtoffer werd een te Katwijk thuis- behoorende logger genoemd, maar ook de berichten, die aangaande dit schip de ronde doen zijn niet te controleeren. Al met al is er zeker reden tot ongerustheid omtrent het lot van deze schepen. Het is natuur lijk zeer wel mogelijk dat de explosie, die men van verschillende zijden gerapporteerd heeft, is ontstaan, doordat het een of andere vis- schersvaartuig op een mijn is geloopen. Maar, zooals bij de Willy is het eveneens zeer wel mo gelijk dat óf de raöio-installatie defect is ge raakt, óf de trawler het lot heeft ondergaan van den logger Bep SCH 115, welk schip in het mijnengebied „gezonken" is, nadat de opvaren den door een Duitsch patrouillevaartuig van boord waren gehaald. Het spreekt vanzelf dat door deze berichten onge rustheid heerscht in vele visschersgezinnen, zoowel in IJmuiden als in Katwijk, Scheveningen en VI u- dingen, in welke plaatsen de opvarenden van de genoemde schepen wonen. Het is te hopen dat spoe dig mag blijken dat er voor deze ongerustheid niet de minste reden is geweest. PLUIMVEESPORT. Zaterdag werd in Hotel-Rest. „Het Hof van Holland" te Haarlem de jaarvergadering van den Noord Westelijken Bond van Pluimvee- en Konij- nenfokkersvereenigingen gehouden. Besloten werd met algemeene stemmen, dat de groote Bondsten- toonstelling dit jaar zal worden gehouden te Haar lem met medewerking van negen zusterverenigin gen. De organisatie voor deze tentoonstelling is toe vertrouwd aan de Pluimveevereeniging „Nut en Sport" te Haarlem. HOUDT UW KUNSTGEBIT REIN door ëen dagélijksche behandeling met (Adv Ingez Med.) De A.V.R.O. Bridge-drive. Zaterdagavond had in „Krasnapolsky" te Amster dam de eindstrijd van de A. V. R. O. Bridge-drive het district Noord-Holland plaats. Het Scheveningsch systeem met matchpuntbereüe- ning per tafel, zooals die in den halven eindstrijd gespeeld is, werd vervangen door het I-Iowell- systeem met matchpuntberekening per spel. Het kampioenspaar zal met het paar dat als tweede aankomende geplaatst wordt het district N. Holland vertegenwoordigen in den wedstrijd tegen de vijf overige districten om den titel „A.V.R.O.- kampioenschap 1940". Deze landsfinale wordt op 5 Mei a.s. in de AVRO-studio te Hilversum gespeeld. De eindstrijd had een vlot verloop. De einduit slag werd: 1. heeren F. v. d. Kleey en I-I. de Moes (Amsterdam) 48 1/2 punt;-2. mevr. K. Schimdha- mer (Bussum) en de heer J. van der Meer van Kuf- feler (Laren) 49 punten; 3. mevr. A. W. H. Heyster en de heer A. W. H. Heyster (Amsterdam) 54 1/2 p. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren in de Lichamelijke Opvoeding kwam Zaterdagavond in vergadering bijeen in café-res taurant „Brinkmann" aan de Groote Markt te Haarlem. Na de behandeling van de gewone agenda punten werden de ingekomen stukken behan deld, w.o. toestemming van B. en W. om de schoolwedstrijden en de Vaardigheidsproeven weer te organiseereneen stuk van den Kring Haarlem van den K. N. Z. B. over de Sportweek. De voorzitter, de heer D. Beets, deelde zijn in drukken mee omtrent de Paaschvergadering van „De Nederlandsche" in Hengelo gehouden. De heer C. P. Nieuweruweg had kennis gegeven de Vaardigheidsproeven niet meer te zullen leiden. Het omvangrijke werk zal nu door een commis sie worden verricht, bestaande uit: de dames T. v. Gelder, S. A. J. G. Greeve. M. van Weel en den heer C. J. de Mink. Uitgebracht werd het rapport deh propaganda-commissie, bestaande uit: de dames T. van Gelder, S. A. j. G. Greeve, M. van Weel en den heer C. J. Mink. Uitgebracht werd het rapport der propaganda- commissie, bestaande uit: mejuffrouw G. W. Selle en de heeren J. J. P. Hut, C. P. Nieuwenweg en B. Miedema. De voorzitter wekte de leden op hun beste krachten te geven aan de a.s. Lig-haluitvoering. De muziekvereeniging „Harmonie-Crescendo" werkt weer welwillend mee. EXAMENS. CHR. BEWAARSCHOOL ONDERWIJZERESSEN. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het examen hulpakte der vereeniging van Christelijke bewaarschool-onderwijzeressen in Nederland de dames: J. A. Weimar te IJmuiden en N. Stroo te Beverwijk. CABARETAVOND VOOR MILITAIREN. Heden zal in de J.. P. Coenschool, Gijsbert van Aemstelstraat, Haarlem N. voor de militairen een cabaretavond gegeven worden door het gezelschap „De Witte Kat". HET MERK: Có ea êüjp: de waarborg voor de originee- Ie, van ouds bekende, door de VALVOLINE OIL COMPANY, NEW YORK, in haar eigen raffinaderijen geproduceerde MOTOROLIE (Adv. Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN 'Een echte Bollen-Zondag was het echter nog niet. Hoewel men niet van een ouderwetschen Bol len-Zondag kan spreken, daarvoor was het weer te somber, is het bezoek aan de bollenstreek Zon dag toch vrij druk geweest. Niettegenstaande de zon vrijwel den geheelen dag schuil ging achter een grauwe regenlucht, zijn duizenden er per tram, auto of fiets of te •voet op uitgetrokken om te genieten van de jaar lijks terugkeerende kleurenweelde. Men trof het thans wel zeer bijzonder, want, het zeldzame verschijnsel deed zich voor. dat behalve de nar cissen en hyacinten ook reeds de vroege tulpen in vollen bloei stonden, iets wat andere jaren vrijwel nooit voorkomt. Een voordeel hiervan was bovendien, dat de velden veel minder hiaten vertoonden dan anders. En de kijkers hebben ge noten van de prachtige kleurencontrasten, wel ke wellicht onder de bewolkte luchten nog be ter tot hun recht kwamen, dan in het felle zon licht. De afwezigen, de pessimisten, die meenden, dat het toch wel zou gaan regenen, hebben beslist ongelijk gehad. Hun aantal schijnt trouwens niet groot geweest te zijn, want in de bollendor- pen Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijk was het een drukte van belang en vooral langs te hoofdwegen, waar de handelaars vaak goede zaken maakten, moesten de honderden auto's en autobussen vaak in de file rijden. De invloed van den oorlog deed zich echter ook hier gelden, want buitenlandsche auto's en touringcars ont braken ditmaal.... Dat er echter nog zoovele autobussen waren was een verheugend verschijn sel. Ook de N.Z.H.T.M. heeft veel passagiers moe ten vervoeren ofschoon van een overstelpende drukte geen sprake was, Er werd om de 10 minu ten naar Hillegom gereden. Onze Hillegomsche correspondent schrijft ons nog: Hoewel het flink druk is geweest, is het toch niet meer die gezellige en geweldige drukte van vroeger. In de ochtenduren, toen het weer nog niet zoo medewerkte en nog dreigend deed was het zelfs zeer kalm. Alleen de vele wandelgroe pen van de bloembollenmarschen veroorzaakten drukte en vroolijkheid. Na den middag ging het echter beter en kreeg het politieorps, geas sisteerd door vele marechaussees, drukker werk. Het aantal auto's en fietsers was toen zeer groot. De uitzichttoren en de rondvaarten trokken veel bezoekers. Hoezeer de Hyacintenlaan en Veenenburgerlaan bij de bezoekers in trek zijn blijkt wel uit het feit, dat wij bij een wandeling door deze lanen in den namiddag achter elkan der een stöët auto's telden van meer dan 600, welke stöet naar- schatting ruim twee kilome ter lang was. Te ongeveer zes uur was de drukte voorbij; ongelukken kwamen niet voor en de le den der E. H. B. O. hadden niets op hun posten te doen gehad. Een halve eeuw geleden ALLE-DAG-KERK HAARLEM Woensdagavond 1 Mei a.s. zal mej. Kitty Neder- koorn twee liederen zingen in de Alle-dag-Kerk en wel: „Mij lust te loven hoogelijk", van Adr. Engels en „Immanuel" van Fr. Nössler. De dienst zal geleid worden door ds. G. W. van Deth. De Alle-Dag-Kerk wordt gehouden in het Koor der Groote Kerk, in gang Klokhuispléin, 's avonds van zeven tot half acht. Ook dezen avond zijn toegang en zitplaat sen vrij. BEGRAFENIS ADRIAAN BOER. Zaterdagmiddag werd op de Algemeene Begraaf plaats aan den Bergweg te Bloemendaal het stof felijk overschot van den heer Adriaan Boer, in leven uitgever-redacteur van het Tijdschrift „Fo cus" ter aarde besteld. Onder de vele aanwezigen merkten wij op jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloe mendaal en de heeren J. Ouwehand, wethouder, A. Wiemei, voor het hoofdbestuur van den Alg. Bond van Ned. Fotografen, H. v. d. Beek namens de leveranciersvereeniging van fotoproducten en na- mens de N.V. Ilford Selo; A. F. M. Peters, namens de Fotoclub ,,'t Gooi", F. Bernards, namens de Ned. Kleinbeeldvereeniging, H. Pinel namens de Kodak Comp; G. J. van Ledden Hulsebosch: G. Frederiks namens de clichéfabriek Photomechan te Haarlem en verder de predikanten ds. Ch. de Beus te Over- veen, ds. M. G. Blauw, em. predikant te Haarlem; mevr. ds. Van WijkVan Vierssen Trip en ver schillende leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Op verzoek der familie werd er niet gesproken. Aan de groeve las prof. dr. J. Kraemer, hoogleer aar te Leiden psalm 103 en bad het Onze Vader. In de aula, waar allen zich weer moesten ver eenigen door een hevige stortbui, dankte de heer Dick Boer, zoon van den overledene, voor de be toonde belangstelling. Uit Haarlem's Dagblad van 1890 KEURING VAN BUITENGEWONE DIENSTPLICHTIGEN. De burgemeester van Haarlem deelt mede, dat de Keuringsraad voor de buitengewone dienstplich tigen van de lichtingen 1937 en 1936, voor zoover zij nog niet voor den dienst gekeurd of van den dienst uitgesloten zijn, voor deze gemeente zitting zal houden te Haarlem in het gebouw „De Doelen" aan de Gasthuisstraat no. 32, en wel op: 19, 20, 21, 25, 26, 27, 28 Juni, 2, 3, 4 ,5, 9, 10, 11, 16 en 17 Juli 1940, telkens des voormiddags 9 uur en des namiddags 1.30 uur precies, en op 18 en 19 Juli 1940 des voormiddags 9 uur. 29 April: DE SCHOOL IN DE SCHOTERSTRAAT. In 1890 besloot de gemeenteraad over te gaan tot den bouw van de school in de Schoterstraat. Er waren aanvankelijk heel wat bezwaren, want men had uitgerekend, dat 2/3 van de leerlingen op hun weg van huis naar scnool een der overwegen aan den Kruis- ot Jansweg moesten passeeren. Dit werd nog al gevaarlijk geacht. Maar de raad stapte over dit bezwaar heen uit de overweging, dat „binnenkort" de spoorbaan verhoogd zou worden, zoodat dan de overwegen zouden vervallen. Maar het duurde na 1890 nog langer dan 20 jaar voor die verkeersverbetering er kwam. Het „/binnenkort" was weer eens een rekbaar tijdsbegrip geweest. MUZIEK. Fritz Hirsch-Operette Der Graf von Luxemburg De titel van Lehar's operette „Der Graf vor Luxemburg" herinnert me aan een oud liedje, da' ik in m'n jeugd wel eens hoorde, een liedje waarin van genoemden graaf verbeid werd, dat hi, al zijn geld 100000 Thaler! „vertjoekt" had wat wel zoo veel als „verbrast" beteekénd za hebben. En die titel herinnert me ook aan der verloopen Luxemburgschen graaf een echte naar men verzekerde die in Diekirch tijden; ons verblijf aldaar als liedjeszanger op straal geld bijeenbedelde en dat daarna in ons hotel ir champagne omzette. Ik heb daarvan vroeger ir dit blad eens uitvoeriger verteld. Zóó verloopen als deze graaf was de held var de operette, die Zaterdagavond in den Stads- schouwburg opgevoerd werd, niet: verpersoon lijkt door Egon Karter bleef hij een heer in zijl uiterlijk. Maar de manier waarop hij zijn ge schokte financiën zocht te herstellen door a rai- son van een half millioen zloty een schijnhuwelijl aan te gaan en aldus voor een kwartaal getrouwe en toch weer niet getrouwd te zijn, strookte weei minder met burgerlijke begrippen omtrent het geen een heer, en speciaal een adellijken heel past. Enfin, dat behoorde nu eenmaal bij de in trigue. zonder welke v/e niet aan het slot van he' stuk twee en een half gelukkig paar op het too- neel gezien zouden hebben. De operettekundigi lezer begrijpt ook wel zonder dat gezien te heb ben, dat de getrouwde niet-getrouwde tenslott/ toch trouwt met haar met wie hij al drie maan den getrouwd en toch niet getrouwd was, en da de prins die met haar had willen trouwen ei haar uit standsover wegingen eerst met een ande: had laten trouwen en niet getrouwd zijn, nie' met haar trouwt, doch met een andere waarmei hij niet, doch die wel met hem trouwen wilde, ei dat er nog twee andere personen, die niet me' elkaar trouwen wilden, toch met elkaar trouwen Trouwens: dat thema is al zóó dikwijls geva rieerd, dat men er vertrouwd mee geraakt is. In dit opzicht biedt deze operette dus niet; uitzonderlijks, en bovendien is zij reeds vrij ouc en zijn er dus in de muziek geen invloeden vai moderne richtingen te bespeuren. Maar Lehar'; muziek onderscheidt zich gunstig van veel, wa' daarna door andere operette-componisten ge schreven is: zij wordt nooit plat of grof, is steed: melodieus, vaak rythmisch en soms harmoniscl pikant. In het 2de bedrijf bereikt ze zelfs het pei eener komische opera. In één opzicht gaf deze operette me den indruk bij vele andere achter te staaner zit minde! handeling in. In eerste en tweede bedrijf schenei sommige to^neelen eenigszins gerekt, en dat kor zelfs de vlotte vertooning van Hïrsch c.s. niet ver helpen. Het spel, de regie en de aankleedinf waren natuurlijk alle van Hirsch kwaliteit, du: prima. Daarbij kwam dan nog een primas, n.l. d< violiste Alma. Rosé naar ik meen een dochtei van den beroemden aanvoerder van het Ween- sc.he Rosé-Strijkkwartet en die speelde zeei virtuoos de „Zigeunerweisen" van Sarasate, waar bij dirigent Hans Lichtenstein met zijn orkes' voor een uitstekende begeleiding zorgde. Het orkest heette versterkt, doch had m.i. nos een aanmerkelijke versterking van het strijkers- ensemble mogen hebben om een volkomen even wichtig geheel te vormen. Maar het speelde goed en de dames Hilde Harmat en Ruth Rhoden zon gen goed de eerste wat krachtiger dan d< tweede en Egon Karter woekerde weer me' z'n mooie tenorstem; Paul Harden en Fritz Hirsct droegen het hunne tot het welslagen van het vo cale deel bij. en dat deed het koortje ook zee: verdienstelijk. Ee.n walsmelodie in deze operette herkenden wi als een populair geworden „treffer" en in he derde bedrijf hoorden we een bloemlezing van be kende Lehar-medolieën, die velen genoegen ge daan zullen hebben. En, fcls bij alle door het Hirsch-ensemble ge geven vertooningen, was ook in dit trouwlustigi stuk weer alles beschaafd en, mede door de sne dige inlasschen van Fritz Hirsch. soms ook gees tig, zoodat uit de goed bezette zaal menig blijl van goedkeuring gehoord werd en aan het eindi een langdurige bijval klonk. K. DE JONG. Het wagentje met toebehooren werd finaal in tweeën gesneden, juist in het midden langs de inzittenden heen, terwijl beiden wonder boven wonder zelfs geen schrammetje op liepen. De twee helften reden nog ongeveer een meter door en vielen toen opzij. Doch de Dikke en Minah hadden de tegen woordigheid van geest om van hun zitplaats te springen. Minah begon plotseling te brullen van het lachen en zei: Ik een tubetje lijm in mijn tasch heb, jij, Oliebol, gebruiken mag. NIEUWE HAVEN VOOR BINNENSCHEPEN TE AMSTERDAM? B. en W. van Amsterdam zijn van oordeel, dat het aantal ligplaatsen voor de binnenvaart in de Amsterdamsche haven dient te worden uitgebreid. Dit kan h.i. het best geschieden door eenige vlot- havens in de houthaven, welke o.m. in verband met het aanleggen van de nieuwe balkenhaven. kunnen worden gemist, als haven voor binnensche pen in te richten. Deze havens, ter grootte van on geveer 30.900 M2. zullen daartoe tot 3.50 M. be neden A.P. moeten worden uitgebaggerd. Zij zullen voor 100 a 150 schepen ligplaats bieden en enkele meerpalen dienen te worden geslagen. Het is voorts noodig, een verlichting aan te brengen. De aan de uitvoering dezer werken verbonden kosten worden geraamd op f 24.000. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dag blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000, over lijden f 400 verlies van een hand, voet of oog f 200 beide leden van een duim f 100. één lid van een duim f 50. alle leden van een wijsvinger 1 60. één of twee leden van een wijsvinger 25, alle leden van een ande ren vinger f 15. één of twee leden van een anderen vinger f 5. arm- of beenbreuk f 30, enkelbreuk f 15. polsbreuk f 15 Alles Indien het gevolg van een ongeval Voor de abon nés van het Geïllustreerde Zondagsblad be staat nog een afzonderlijke verzekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6