Haarlem's Dagblad Siiken thans dael V Zeventig Brancards. aan den Duitschen apmacsch. 30 April. Chineezen gaven zich aan opiumroes over ActiheCen ORANJE'BAL DANSEN 57e Jaargang No. 17443 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- ciienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Vier Haarlemsche doktoren hebben zich verleden week per ingezonden stuk tot het publiek gewend en het gevraagd om brancards voor den medischen dienst van de stedelijke luchtbescherming. Zeventig Jt.Ji.3C. Jltin&es Juliana 31 iaaP Prinses Juliana viert vandaag haar 31en verjaardag. Het vioge luaar zijn, dat dezetijden niet stemmen tot ïüterlijk feestbetoon, op dezen dag gaan de vlaggen uit en wordt de arbeid onderbroken niet in de eerste plaats tot uitbundig feestvieren maar tot het wijden van een gedachte aan de verbondenheid, van Vorstenhuis en Volk, die zoo vaak en zoo ondubbelzinnig aan den dag treedt. In die gedachte vormt dankbaarheid den grondtoon. Dankbaarheid voor het voorrecht, als vrij volk in een vrij land e mogen leven en werken onder een Vorstenhuis, waarmede het zich in goede en kwade dagen één weet, een eenheid, die een schoone traditie is geworden in onze lands ki storie. Het Prinselijk gezin is op deze traditie de levende toe lichting en daarom gaan vandaag meer dan ooit onze beste wenschen en zegenbeden uit naar Prinses Juliana, haar gemaal, en haar kinderen. Prinses, weer is een jaar vergleden, Dat voortaan de historie hoort, Een jaar, waarin de wereldvrede Helaas zoo droevig werd verstoord. Er is weer groote zorg te dragen Voor !t volk van 't landje aan de zee, En Gij draagt met ons allen, alle dagen, Dat weten wij, die zoi-gen mee. Wij kunnen ons in deze tijden, Hoe gaarne ieder van ons wil, Geen dag geheel van zorg bevrijden Zelfs niet den dertigsten April.... Prinses, wij vieren daarom heden, Wat kalmer uw verjaringsfeest, Dan wij het andre jaren deden, Maar wij zijn bij U in den geest. De fiere vlag is uitgestoken Die altijd, als uw feestdag daagt, Van onze liefde heeft gesproken En die ons zelfbewustzijn draagt Die tevens tolk is van de menschen, Die G' in hun eenvoud zult verstaan, De wenschen van millioeneu menschen: God zegene U, Juliaan. P. GASUS. De Utrechtsche politie heeft hedenmorgen om streeks zeven uur een inval gedaan in een zeven tal perceelen in de binnenstad van Utrecht in wijk C. Van te voren was de omgeving afgezet. Eenige rechercheurs, onder leiding van inspec teur mr. L. J. C. den Hartog, drongen de woningen binnen, waar zij een twintigtal Chineezen be dwelmd aangetroffen. Bij het onderzoek, dat werd ingesteld, vonden de politiemannen een vrij groote hoeveelheid opium. Drie Chineezen, die in benevelden toestand te bed lagen, met het opïumlampje nog naast zich, werden meegenomen naar het hoofdbureau van politie, daar zij er van verdacht worden opium in hun bezit te hebben. ALGEMEENE FRIESCHE HYPOTHEEKBANK. In de dezer dagen gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders der N.V. Algemeene Friesche Hypotheekbank is aan den heer mr, J. Talsma Jzn. te Bloemendaal op diens verzoek eer vol ontslag verleend als directeur dezer instelling In dezelfde vergadering is overeenkomstig ar tikel 28 der statuten benoemd tot gedelegeerd commissaris met bevoegdheid van een directeur de heer Jacs. Rustige te Amsterdam Het woord is aan Jefferson Hoeveel leed heeft het kwaad gedaan, dat nooit is geschied. Brancards voor de Luchtbescherming. A. B 1.— C. H. M 2.50 M. M. L f 2.50 Mej. J. R 2.50 Mej. H. v. M... 2— I. C. A 1— N. N 1— J. C 1.50 De V. v. S ƒ15— R. D. B. de 1. F. 2.50 C. H ƒ10— G. L. v. E 2.50 C. M. J. de J. ƒ.10— Mej.C.M.Ph.v.H. 1— J. M. K 7.50 W. N 1— C. E. v. C.O 5— M. B. H 1— Mr. M. A. v. E. 5— Wed. M. W.-V. 1— A. M 5— B. C 1 Mevr. H 2.50 A. C 0.50 C. v. A 2.50 Thans is in totaal bij ons blad binnengekomen ƒ572.50. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning no. 38810 onder vermelding „Voor brancards" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. R. P.: Zeventig brandcards. pag. 1 Van onzen militairen medewerker: De oorlog in het Noorden. pag. 3 Van onzen financieelen medewerker: De kapitaalvlucht. pag3 J. H. de Bois: West-Duitsche Kunst te Amsterdam. pag. 4 Van onzen Londenschen correspon dent: Een betreurenswaardige rede. pag. 5 H. St.: De vriendin van een Keizer pag. 6 J. B, Schuil: Het cabaret „De Witte Kat". pag. 11 §j 1 Laatste Berichten op pagina 9 zijn er noodig. Zij kosten vijftien gulden per stuk, in totaal dus 1050. Wij hebben daar een inschrijving voor geopend en uit de verantwoording van door ons ontvangen bijdragen, op deze eerste pagina van de krant, ziet u dat er al 572 uit onzen lezerskring voor het doel is geofferd. Met de vier brancards, die een firma „in natura" heeft toegezegd komen wij dus nu tot een totaal van tweeënveertig. Ik hoop dat het geld yoor de overige achtentwintig draag baren spoedig binnen zal zijn en wil daartoe bij deze nog eens een opwekking doen. Snel handelen is ge- wenscht. Niet omdat, de huidige toestand in de we reld aanleiding geeft te denken dat die brancards wellicht binnen enkele dagen al noodig zouden zijn, maar omdat de toestand inzake de luchtbescherming in ons land nog zoo weinig bevredigend is dat het plaatselijk initiatief een voorbeeld moet geven en daarmee tevens aandrang op Den Haag uitoefenen. Want er is meer noodig dan brancards en er is ook meer noodig dan plaatselijk initiatief. Daar heb ik enkele dagen geleden nog uitvoerig over geschre ven onder den titel „Wat doet Den Haag?". Ik ben het geenszins eens met het dagblad, dat onlangs in algemeenen zin slapheid aan de tegenwoordige re geering verweet. Ik geloof dat dit verwijt onver diend is en dat het kabinet-de Geer integendeel op velerlei gebieden van doorzettingsvermogen en energie blijk geeft. Plet heeft ons bijvoorbeeld allen weten te overtuigen van de kracht waarmee de landsverdediging is aangepakt en doorgezet cn daarmee indruk gemaakt. De gestie van het depar tement van Binnenlandsche Zaken ten aanzien van de luchtbescherming kan ik evenwel niet bewon deren. En ik ben daarin een uit velen. Aandrang tot krachtiger centraal beleid op dit terrein zal moeten blijven werken en zal ook zeker wel tot succes leiden, want de regeering-als-geheel kan zelf niet voldaan zijn over den huidigen toestand en buitendien gevoelig blijken voor de opënbare mee ning, aangezien wij in een parlementair geregeerd land leven. In de eerste plaats zijn vooral algemeene richtlijnen noodig voor de toepassing van de ge meentelijke maatregelen, zoodat niet meer iedere gemeente er eén eigen opvatting op na houdt. Deze ongelukkige toestand maakt veel menschen onrustig, die meenen dat alles wat een andere stad onder- i neemt ook in de hunne behoorde te gebeuren. Dit is geen afdoende redeneering, want dat andere stads bestuur behoeft niet noodzakelijkerwijs gelijk te hebben. Maar die verschillen behoorden er niet te zijn. Ook ten aanzien van de „zelfbescherming", die men in eigen huis toepast dienen er nationale richt lijnen te komen. En de gemeentebesturen behoor den zekerheid te hebben dat zij kunnefJ beschikken over de gelden, noodig voor de werken die volgens de eenmaal ingestelde algemeene voorschriften ver- eischt zijn. Dat is de gezonde toestand, die met vol houden bereikt kan worden. Het is nu zoo, dat vele gemeentebesturen in hun streven geremd worden omdat zij niet over het geld kunnen beschikken. Er is ook aangedrongen op de invoering van „luchtbeschermingsdienstplicht"een verschrik kelijk woord, maar een duidelijk begrip. Is die i noodig? Als men hoort hoe slecht sommige oefe ningen bezocht worden zou men zeggen van wel. Kan dat niet beter worden? Wij komen er niet met critiek op het regeeringsbeleid uit te oefenen en zelf geen initiatief te nemen. De liefde kan ook hier met van één kant komen. Initiatief dient er ook te zijn ten aanzien van de zelfbescherming in de eigen woning. Ik streef er geenszins naar huive ringwekkende gedachten op te roepen als ik alleen maar vraag: wat zoudt u zeggen en vooral denken als de ramp eens losbarstte, zonder dat u voor dingen had gezorgd, die u allang in orde had kun nen hebben? Er zijn veel menschen die daar wel voor gezorgd hebben. Er zijn er ook, bijvoorbeeld onder de dok toren en onder de vak- en blokleiders, die zich be langeloos al geweldig veel tijd en moeite getroost hebben om voor hun medemenschen dev zaak te helpen organiseeren. Die menschen hebben dan toch ook recht op medewerking! En als zij die krijgen is de dwangmaatregel met den langen naam over bodig. Hetgeen beter zou wezen, want niemand houdt van dit soort maatregelen en een Hollander vooral doet iets veel liever uit eigen vrijen wil dan met den stok achter de deur. De oproep voor die zeventig brancards is, evenals de inzamelingen die door ijverige en zelfopofferen de menfechen voor de aanschaffing van blokbrand- spuiten en verbandkisten gehouden zijn en wor den, een staaltje van particulier initiatief. Hoe meer eigen initiatief een volle in het algemeen belang toont, hoe sterker het is en hoe meer indruk het ook op anderen maakt. Laat men dat wel bedenken. „De eenige ondeugd is ledigheid, de eenige deugd is geestdrift", heeft een Fransch tooneeldichter een zijner personen eens laten zeggen. En men kan dit als algemeene qualificatie van deugd en ondeugd wraken, maar als een groote deugd en een groote ondeugd geenszins. Er zit eigenlijk ook nog wel meer in dan dat. Daarom dijijjg ik nog eens aan op de snelle verschaffing van de gelden voor die brancards en ook op hulp aan de menschen die andere nuttige dingen voor de luchtbescherming komen vragen. Ik heb gehoord dat er zijn die een uur hebben moeten praten, of langer, om van iemand die het best missen kon een gulden los te krijgen. Dat is onredelijk, onverdiend jegens degenen die zich al die moeite geven en een slecht voorbeeld van dien wil tot samenwerking waarvan iedereen toch in dezen zeer ernstigen tijd de noodzaak erkent. Er is critiek genoeg. Maar laat ieder die overheids maatregelen critiseert zich nu eerst eens afvragen: Wat heb ik zelf .gedaan en wat zal ik nog doen om deze zaak te bevorderen? Het is heel wat. R. P. Maandagmiddag had in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad de opening plaats van de tentoonstelling, gewijd aan Selma Lagerlöf en aan Zweden, het land waar zij leefde en werkte. De tentoonstelling, die tot Woensdagavond geopend blijft, werd reeds den eersten dag druk bezocht. Bovenstaande foto toont een deel der tentoonstelling. Links Mevrouw Wed. Dr. J. F. Bascnau Goemans, die de voorbereiding der tentoonstelling leidde, rechts Mevrouw N. Dyserinckv. Gilse v. d. Pais. presidente van de Commissie van Moeders en Opvoedsters der afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, welke Commissie de Tentoonstelling organiseerde. Bij de vitrin» ziet men eenige dames in Zweedsche kleederdracht. Langs vier wegen na NIEUWE LANDINCSBASES DER GEALLIEERDEN. Uit berichten uit Zweedsche bron blijkt dat de Duitsche troepen in Noorwegen langs vier wegen optrekken. De bedoeling is waarschijnlijk de stad Storen, die wel de sleutel van Dront- heim wordt genoemd, in te nemen en de ge allieerde troepen tusschen Dombaas en Dront- heim te isoleeren. Van betrouwbare Zweedsche zijde wordt aan United Press gemeld dat de geallieerden nieuwe landingsbases in Midden Noorwegen hebben gevonden. Aanzienlijke troepen ontschepingen vinden plaats in de havens aan de Nordfjord, 100 KM ten zuidwesten van Andalsnes en aan de Sundalsfjord, 50 KM ten noordoosten van Andalsnes. Volgens inlichtingen van gealli eerde zijde zijn van deze landingstroepen ver sterkingen naar het binnenland gezonden naar de dorpen Opdal en Berkak, die de Orkdal- vallei in zullen 'trekken teneinde de verdedi ging van Uslsberg en Hjerkinn te consolidee- ren tegen de aanvallen der Duitsche gemoto riseerde troepen. Groote hoeveelheden luchtaf weer geschut en vliegtuigen zouden tevens ontscheept zijn om de nieuwe landingsbases tegen luchtaanvallen te beschermen. DUITSCHE OPMARSCH UIT HET ZUIDEN NOG GESTUIT? Volgens de jongste te Stockholm ontvangen be richten zoo meldt Reuter houden de geallieer den de Duitschers nog tegen in hun optrekkende be weging uit het zuiden naar Drontheim. De Berich ten toonen aan dat de Duilschers, die zich alle moei te geven het Oesterdal te beheerschen en de be langrijke spoorlijn Dombaas-Stören, in hun op- marsch zijn gestuit. Er zou hevig gestreden worden te Hjerkinn, waar Duitsche gemechaniseerde afdee- lingen, welke over moeilijke bergwegen uil het Alv- dal zijn getrokken, zijn gestuit op de geallieerde troepen die de spoorlijn bezet houden. Een tweede Duitsche afdeeling zou nabij Kvikne op verzet stuiten van Noorsche troepen. Bijzonder heden over de gevechten op deze beide punten ont breken, maar men gelooft dat de ontwikkeling in deze zóne zal leiden tot krijgsbedrijven op groote schaal. In het Gudbrandsdal zelf worden de Duit schers nog opgehouden rondom Kvam. Hun aanval len, gesteund door vliegtuigen en artillerie, zijn vol gens dit Reuterbericht gebroken tegen de krachtige Verdediging van de Engelschen. Uit de andere zönes wordt van weinig activiteit melding gemaakt. Men heeft véle Duitsche vliegtuigen zien vliegen in noordelijke richting over het district van Röros, hetgeen aan geeft dat versterkingen en voorraden gezonden worden naar Drontheim. De versterkin gen voor de geallieerde troepen ten zuiden van Drontheim worden nog voortdurend bestookt door Duitsche vliegtuigen, maar luchtafweerkanonnen dwingen de Duitschers thans op een hoogte van 3000 Meter te vliegen, zoodat zij niet langer in staat zijn aan te vallen waar zij willen. in het Gem. Concertgebouw van 83 uur. Als attractie: doorl. Filmvoorst, i. d. tuinzaal DANS en FILM. Entrée 0.40 pl. r. (Adv. Ingez. Med.) Noorderbad, Zandvoort vanaf HEMELVAARTSDAG eiken Zondagmiddag en -avond Busverbinding met HAARLEM tot 24 uur. (Adv. Ingez. Med.) de „sleufel van Drontheim". DE POSITIES DER GEALLIEERDEN TEN NOORDEN VAN DRONTHEIM. Ten noorden van Drontheim bezetten Fransche en Noorsche skitroepen de geallieerde frontlinie nabij Steikjer, zoo wordt gemeld door den Noor-" schen bevelhebber in dezen sector in een door Aftonbladet gepubliceerd bericht. De Britsche troe pen zitten in de tweede linie, waar zij hun stellin gen consolideeren. De geallieerde linies liggen ver spreid om het meer Snaasa, de Noren liggen aan den oostkant, de Franschen aan de westzijde. De Duitschers, wier voornaamste troepen naar men ge looft, geconcentreerd zijn om de binnenfjord van Drontheim en de Beitstadfjord. schijnen een groo- ten aanval voor te bereiden. Gemeld wordt dat de Franschen in een schermutseling gewikkeld zijn geweest met de Duitschers langs den weg Beistad Namsos. Ook hebben zich voorpostengevechten voorgedaan te Beistad en verder naar het oosten. Gemeld wordt, dat de Duitschers twaalf dooden hebben verloren in een fel gevecht te Stangen, waar de Noren hun stellingen handhaafden LEGERBERICHTEN. In het laatste Noorsche legerbericht wordt vol gens het Noorsohe telegraafagentschap het vol gende medegedeeld: „Een colonne onzer troepen heeft zich Zaterdag na strijd uit Numedal en Hallingdal teruggetrok ken. De strijd in Oost-Noorwegen duurt voort. Om trent vorderingen der Duitsche troepen wordt niets gemeld. In het westen van Noorwegen hebben de Duitsche troepen Voss bezet. Duitsche vliegtuigen bombardeeren voortdurend de verbindingslinies. Een vliegtuig werd neergeschoten en drie andere werden gedwongen te dalen. Het lot van ver scheidene andere is onzeker. Tijdens een Zondag op Molde ondernomen aanval werd een Duitsch vliegtuig neergehaald. Het Britsche ministerie van oorlog deelde Maan dag mede: „De positie in het Gudbrandsdal is niet gewij zigd. De vijandelijke luchtmacht heeft krachtige aanvallen uitgevoerd op de steden Andalsnes en Molde. Uit de Namsosvallei valt niets over Narvik te berichten". ERGENS IN NOORWEGEN, 30 April. (Noorsch Tel. Ag.) Twee Noorsche hospitaalschepen, de „Brand 4" en de „Bethel" zijn gisteren door Duit sche vliegtuigen gebombardeerd. Op de „Brand 4" zijn een arts, drie verpleegsters en een lid der be manning gedood, een persoon zwaar en anderen licht gewond. De „Brand 4" had juist 90 gewonden naar het zie kenhuis van Aalesund ovérgebracht en keerde terug om nog meer gewonden te halen, toen verscheiden malen met bommen en machinegeweervuur werd aangevallen. Het schip werd aan den boeg aan bakboordzijde getroffen en is aan den grond geraakt. Een Duitsch officier, die thans in het ziekenhuis van Aalesund wordt verpleegd, vertelde, dat hij eenige dagen geleden via Stockholm aan de Duit sche autoriteiten telegrafisch had medegedeeld, dat de „Brand 4" uitsluitend voor den dienst van het Roode Kruis werd gebezigd en derhalve speciaal zou moeten worden gespaard. Het andere schip, de „Bethel", dat gewoonlijk als kerkschip voor de visscherij werd gebruikt, stond eveneens ten dienste van het Roode Kruiswerk, Beide schepen aldus het Noorsche Telegraaf Agent schap, waren wit geschilderd. In overeenstemming met de conventie van Genève waren Roode Kruis- teekens aangebracht. De aanval geschiedde bij daglicht. Van zeer dicht bij werd uit mitrailleurs geschoten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt in verband met het bovenstaande: De Duitsche vliegers houden zich overeenkomstig de bevelen streng aan de' internationale overeen komsten en vallen noch lazaretten noch hospitaal schepen aan, welke onder bescherming staan van het Roode Kruis, voor zoover zij als zoodanig ken baar zijn gemaakt. HEDEN: 12 PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1