Vrouwen van militairen half geld Zonnige inzet aan Jidianaday. Overal wapperende vlaggen onder Oranjezon. Verkade's „Waxine" Thee- en Nachtlichten zijn thans weer overal verkrijgbaar - kunnen voor reizen ACENDA. DINSDAG 30 APRIL 1940 If A A RL E M'S DAGBLAD 2 Indrukwekkend militair défilé op de Dreef. Het militaire défilé op de Dreef. Tijdens het defilecren van het bataljon infanterie, links op den achtergrond ziet men de militaire en burgerlijke autoriteiten, die het défilé bijwoonden. W" WW rnc r AS de lucht gisteren nog den ge- heelen dag zwaar bewolkt van morgen hoepelde de hemel helder boven de straten, die er nu waar lijk niet grauw en eentonig doch integendeel kleurig en fleurig uitzagen met al de vrooljjk. wapperende vlaggen. En tegen de huizenrijen schalde de pittige militaire marschmuziek: een waardige inzet van een nationalen feestdag, van Julianadag. Hoezeer Prinses Juliana in alle har ten leeft blijkt wel uit 't groote aantal wandelaars dat zich hedenmorger .natuurlijk met Oranje getooid, reeds vroeg door de Haarlemsche stra ten bewoog om den opgewekte feestviering reeds vroeg in te zetten. Men keek naar de voorbij trekkende militaire muziekcorpsen kranige militaire corpsen die allerwegen bewondering afdwongen voor de keurige wijze waarop ze hun nummers ten beste gaven. Doch niet alleen in het centrum ook in de andere deelen van de stad waren muziekcorpsen er reeds in alle vroegte op uitgetogen. In Haarlem-Oost zorgde de Haarlemsche Harmoniekapel voor een muzikale reveille, tèrwijl in Haarlem Noord de R.K. St Caecilia een muzikale 'ommegang maakte en in Haarlem West de muziekvereeniging „Utile Dulci". Zoo was er dus overal volop muziek en dat is een van de beste tradities van de nationale feest dagen want overigens worden we daar niet te veel mee verwend. HET MILITAIRE DéFILé. Indrukwekkend. Dat is wel het juiste woord voor het militaire défilé, dat hedenmorgen op de Dreef ten overstaan van talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten werd bijgewoond. Het défilé werd af genomen door. den divisie-commandant kolonel Kraak in tegenwoordigheid van den Commissaris- der Koningin in Noord-Holland mr. dr. A. Baron Röell, den luitenant-kolonel H. Polis, kantonne- mentscommandant en den burgemeester van Haar lem dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. Verder waren aanwezig de wethouders mr. dr. F. A. Bij voet en W. J. B. van Liemt, de gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra, de president van de Rechtbank mr. G. Sluis, de Officier van Justitie mr. W. M. Paardekooper Overman en vele leden van de rech terlijke macht en andere autoriteiten. Reeds vroeg in den morgen had zich op de Dreef een dichte rij toeschouwers gevormd, die zich uit strekte tot het Plein. De autoriteiten hadden plaats genomen op een verhooging ten Westen van het Gouvernementsgebouw. Precies te elf uur trokken de eerste onderdeelen voorbij en het was bijna kwart voor twaalf toen de laatste colonne motorrijders het défilé besloot. Een Bataljon infanterie voorafgegaan door een muziekcorps opende het défilé op kranige wijze. Stram in de houding en keurig in de pas defileerde het bataljon dat werd gevolgd door een eskadron wielrijders. De afdeeling houwitsers er\ het batal jon pantsergeschut gaven een indrukwekkend beeld van de bewapening waarover onze weermacht momenteel beschikt. Aan de auto-sectie scheen schier geen einde te komen. Al het materiaal glom en zag er nieuw en uitstekend verzorgd uit. De af deeling motorrijders voor 'de Haarlemmers geen onbekend onderdeel, maakte ook nu weer een uiter mate kranigen indruk. Natuurlijk trok ook de trommelslager op het fraaie paukenpaard algemeen de aandacht. Door de Haarlemsche politie was onder leiding van commissaris E. H. Tenckinck en hoofdinspec teur G. Drayer voor een doeltreffende afzetting en verkeersregeling gezorgd. Alles had dus een vlot en ongestoord verloop zoodat het défilé tot in alle onderdeelen uitstekend is geslaagd. DIENST VOOR MILITAIREN IN DE GROOTE KERK. Hedenmorgen word in de Groote Kerk te Haar lem, ter gelegenheid van den verjaardag van Prin ses Juliana, een dienst gehouden voor militairen. Het kerkgebouw was stampvol, waarvan een ge deelte zelfs in het Koor moest plaats nemen, wa ren aanwezig. Voorganger was ds. Becrekamp, veldprediker, die den verjaardag van Prinses Juliana herdacht en ook het woord voerde naar aanleiding van het afscheid van Overste Spruit, commandant, die naar elders vertrekt. Overste Spruit zelf sprak ook een hartelijk afscheidswoord tot zijn manschappen. CARILLONBESPELING. Door den heer H. W. Hofmeester werd van 12 uur tot half een het carillon in de Groote Kerk be speeld. Er werd een programma van Vaderland- sche liederen ten gehoore gebracht. Het Haarlem sche stadhuis was fraai versierd met groen, roode en gele tulpen. De kermisvermakelijkheden, die op verschillen de punten van de stad werden gehouden mochten zich reeds hedenmorgen in een vrij druk bezoek verheugen. Het waren in de morgenuren voorna melijk de kinderen, die van de draaimolens en andere vermakelijkheden gebruik maakten. KINDERVOORSTELLINGEN. Met vaandel en vlaggen voorop toog een opge wekte kinderschare op weg naar het Rembrandt- theater. De Haarlemsche Harmoniekapel zorgde voor vroolijke muziek. In het theater sprak de heer van Engelen de kinderen toe. De schaduw-kunstenmaker, die in het avondprogramma van Rembrandt optreedt, stelde zich beeabitiww liiire te amuseeren. En hij slaagde daarin voortreffelijk. De directie van de bioscoop had de voortreffelijke gedachte om de jeugd op een vertooning van Disney's „Sneeuwwitje" te vergasten. De jeugd amuseerde zich kostelijk met deze fraaie teeken film.. De directie van het Frans Hals Theater had een ander programma bedacht om het jonge volkje bezig te houden. Hier werden een aantal korte filmpjes vertoond. De kinderen arriveerden ook met een muziekcorps voorop, dat zich bij het theater terzijde opstelde, zoodat de troep op vroolijke muziek defileerde alvorens het theater binnen te gaan. De heer Schindeler sprak de jeugd toe, welke daarop staande het Wilhelmus^zong. De voorstelling begon met een alleraardigste teeken film, de geschiedenis van een ezelin, die haar kind de eerste moeilijke stappen op het levenspad leert zetten. De jongens en meisjes hadden danig schik in het geval en ook alle andere films, over sport en wat al niet meer, volgden nog met uitbundig plezier. Op het tooneel traden muzikale clowns op en zij wisten het jeugdige publiek uitnemend te amuseeren. Zoowel in het Rembrandt- als in het Frans Hals Theater ontbrak het niet aan de noodige ver snaperingen. In het-Kinder theater „City" in de Zuiderstraat genoot het jonge volkje van de avonturen van jeugdige schipbreukelingen. Te tien voor half twee verzamelde zich een opge wekte schare kinderen bij de Stadsdoelen die zich begeleid door twee muziekcorpsen naar het, Con certgebouw begaf waar een speciale kindervoorstel ling door het Centrumcomité van de Yereeniging Koninginnedag was georganiseerd. Impressario Th. Bouwmeester had voor een aardig programma ge zorgd zoodat de 1250 kinderen uitermate hebben genoten. Daar traden op de humoristische snel- teekenaars Pimbo en August, Fred Latro, de man met de malle fiets, de twee Tree's, acrobaten en Ramanenak met lichtfantasieën. Verder werd voor de kinderen een zangwedstrijd gehouden, die zeer insloeg. Een jazzband onder leiding van den heer v. Ake verzorgde het muzikale gedeelte. Vreemde vliegtuigen boven Joego-Slaviscb gebied. Regeering kondigt maatregelen aan. De Joego-Slavische regeering heeft gisteravond bekend gemaakt dat in den vervolge het vuur ge opend zal worden op militaire vliegtuigen, die over de grenzen van Joego-Slavië vliegen. Naar vol gens Reuter verluidt is deze maatregel hoofdzake lijk genomen op grond van herhaalde vluchten van Duitsche vliegtuigen over de noordelijke grens van Joego-Slavië gedurende de afgeloopen zeven we ken. De Duitsche, Hongaarsche en Italiaansche re geeringen zijn Donderdag jl. van dit besluit in kennis gesteld. Onlangs zouden op één dag niet minder dan acht Duitsche vliegtuigen de grens overvlogen hebben. Een nader Reuter bericht meldt nog dat de meeste Duitsche toestellen boven de streek van Maribor, het centrum der Duitsche minderheid, ge vlogen hebben. De Joego-Slavische consul te Kla- genfurt, die protesteerde, kreeg ten antwoord dat de bestuurders bij oefenvluchten verdwaald waren. Een hooggeplaatst ambtenaar te Belgrado deelde Reuter nog mede dat de handelwijze der regeering in de bestaande omstandigheden natuurlijk is en parallel loopt met de maatregelen, getroffen door andere neutrale staten, zooals België, Nederland en Zweden. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Meest helder tot halfbewolkt, droog vrij warm weer, zwakke tot matige oostelijke tot zuide lijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 50 Laagste hedennacht F 48 Hoogste heden F 52 Het hooge drukgebied over de randstaten breidt zich sterk zuidwaarts uit. Dit is o.a. het gevolg van het doordringen van koude lucht uit Rusland naai den Balkan, waar sinds gisteren de temperaturen aanzienlijk zijn gedaald. De lage druk, welke over Midden-Frankrijk lag, is naar de Golf du Lion getrokken. Aan de achter zijde traden vooral over Noord-Spanje zware regens op, bovendien daalde de temperatuur daar een weinig. Uit de luchtdrukdalingen over Noordwest-Spanje valt af te leiden, dat een nieuwe storing de Golf van Biscaye nadert. Vermoedelijk trekt ook deze depres sie weer naar het Middellandsche Zeegebied. In ons land is de wind zuidoostelijk geworden, er wordt wat warmere lucht aangevoerd. De tempe ratuur is in Maastricht 4,5 graad boven normaal. Over het noordoosten van ons land was het van morgen nog betrokken. Elders echter helder tot half bewolkt. BAROMETERSTAND: Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Brandweer 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Italiaansch-Duitsche banden nauwer aangehaald. Alfieri staat bekend als een groot vriend van Duilschland. Romeinsche diplomatieke en politieke kringen zijn volgens Havas algemeen van oordeel dat de benoeming van Dino Alfieri tot ambassadeur te Berlijn een nog nauwere aanhaling van de banden tusschen Italië en Duitschland beteekent. Alfieri wordt namelijk als een groot vriend van Duitsch land beschouwd. Hij is dikwijls te Berlijn geweest in zijn kwaliteit van minister van volksvoorlichting en heeft verscheidene cultureeie accoorden tusschen Rome en Berlijn onderteekend. Uitbreiding der luchtbescliermings- inaatregeleii le Stockholm. STOCKHOLM 30 April. In de Zweedsche hoofdstad worden uitgebreide luchtbeschermings maatregelen genomen. In de binnenstad worden de étalages van vele winkels met zandzakken be schermd. Sedert den Finschen oorlog waren de offi- cieele gebouwen en musea reeds met zandzakken beschermd. Midden in Stockholm leggen werklieden de laatste hand aan een schuilkelder, die in staat is drieduizend menschen te bergen en die 2 Mei a.s. geopend wordt. Andere schuilplaatsen zijn in de vele parken gebouwd, terwijl in ieder gebouw een per soon tot „luchtbeschermingswacht" benoemd is. De Stockholmsche politieagenten zijn met stalen hel men uitgerust, soldaten met bajonet op het geweer bijn voor de voornaamste gebouwen geposteerd. Het eenige deel van Zweden dat tot dusverre geheel verduisterd is ligt ten zuiden van de lijn Iskar- hammKarlstad naar de Noorsche grens, boven welk gebied den laatsten tijd een aantal Duitsche vliegtuigen is waargenomen. In zekere deelen van Stockholm, waar de luchtafweerbatterijen opge steld zijn, wordt niemand toegelaten. Het fotogra feeren van de havens, spoorbruggen en fabrieken is verboden. Aan buitenlanders is het niet toegestaan in de havens en bij de spoorlijnen rond te loopen. Tevens is hun het verblijf in de grenszone ontzegd. (United Press). HEEMSTEDE JULIANADAG Hoewel er van een eigenlijke viering van den ver jaardag van Prinses Juliana geen sprake is, is er in Heemstede toch wel een oranjestemming. Vroolijk wappert de driekleur van vele woningen en bijna ieder is getooid met oranje. Om half 11 hedenmorgen was er een défilé van in Heemstede gelegerde troepen voor het Raadhuis. Om het ruime plein hadden zich tegen half 11 vele belangstellenden opgesteld, om het interessante mi litaire schouwspel gade te slaan. Op den stoep van het Raadhuis hadden zich opgesteld de loco-burge meester, jhr. A. van de Poll, de wethouders de hee- ren C. A. M. Jonckbloedt en H. M. van Unen en de gemeentesecretaris, de heer N. Vos, terwijl voor het Raadhuis te paard aanwezig waren de commandant der troepen en zijn luitenant-adjudant. Het défilé ging van de Kerklaan langs de Raad huisstraat naai- het Raadhuis, met voorop het mu ziekcorps. Terwijl voor de autoriteiten gedéfileerd werd, stelde het muziekcorps zich op voor het Raadhuis en speelde, na het défilé, het Wilhelmus. Na afloop van 't défilé werd nog een korte marsch door de gemeente gemaakt, waarbij het muziekcorps vroolijke marschen speelde. Het Gemeentebestuur van Heemstede luistert op het bordes van het Raadhuis naar de muzikale hulde van de militairen. In het midden (met de ambtsketen om den hals) Jhr. A. van de Poll, waarnemend Burgemeester. in voldoende hoeveelheid om aan de normale vraag te kunnen voldoen. CEDERT September '39 dj hebben vele geregel de verbruiksters van de Verkade's „Waxine" Thee- en Nachtlichten vaak moeite gehad om deze lichten bij haar leverancier te krijgen, hoewel onze fabriek toch niet minder afleverde dan gewoonlijk. Dit tekort was het gevolg van „voorraad-vormen" door vele huisvrouwen. Wij meenen, dat deze moeilijkheden zich thans niet meer zullen voor doen, zoodat weer vol ledig aan de vraag voor normaal gebruik kan worden voldaan. Let er steeds op, dat U de origineele Verkade's „Waxine" lichten ont vangt. Deze worden uit sluitend in doozen ver pakt geleverd, dus nooit los. Op de verpakking is de naam Verkade en het wettig gedeponeerd han delsmerk „Waxine" dui delijk vermeld. Onze lichten worden volledig door ons ge garandeerd in iedere doos vindt U een garan tiebewijs. WU HANDHAVEN KWALITEIT VERKADE'S FABRIEKEN N.V. ZAANDAM (Adv. Ingez. Med.) De Nederlandsche Spoorwegen zullen, met ingang van 7 Mei a.s., voor liet bezoeken van militairen door hun echtgenooten Zaterdags, Zondags en Maandags op de spoorreis een reductie verlccnen van 50 procent van den enkelen reisprijs in alle klassen. In verband hiermede zullen op de stations legiti matiebewijzen verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van een gulden. Deze legitimatiekaarten hebben een geldigheid van drie maanden. Op ver toon van dit bewijs zullen aan houdsters op Za terdag, Zondag en Maandag enkele reiskaarten tegen den halven prijs worden afgegeven van haar woonplaats naar „Ergens in Nederland" en terug. Aan de stations zijn kostelooze formulieren ver krijgbaar, waarop deze legitimatiebewijzen moeten worden aangevraagd. De aanvraag moet door den betrokken militair geschieden. Door kolendamp bedwelmd. Bejaard echtpaar bijtijds gered. Er heeft zich Maandagavond te Haarlem een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Toen de 41-jarige dochter van den 76-jarigen heer J. C. F. R. te half negen de woning van haar vader aan de Kinkerstraat 5 binnen wilde gaan, vond zij de deur gesloten. Toen zij zich toegang verschaft had.' vond zij haar vader bewusteloos op den vloer en haar 75-jarige moeder eveneens bewusteloos in een ledikant. Er hirg een zware kolendamp door dat een brandende kachel verkeerd afgesloten was Onmiddellijk werd dc Ongevallendienst gewaar schuwd. Door middel van een zuurstof-apparaat der politie werd gedurende geruimen tijd kunst matige ademhaling toegepast; het mocht eindelijk gelukken, bij beiden het bewustzijn weer op te wekken. Op last van een dokter werd het echtpaar per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar het ter observatie werd opgenomen. Hedenmorgen was de toestand bevredigend. Engelsche luchtmacht in actie. Aanval op luchtbasis bij Oslo. LONDEN, 30 April (Reuter) Het ministerie van luchtvaart, deelt mede, dat vliegtuigen der Koninklijke Luchtstrijdkrachten gisteravond met succes met bommen de luchtbasis Fornebu (bij Oslo) hebben aangevallen. WOENSDAG OF DONDERDAG VERKLARING IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS VERWACHT. Reuter verneemt dat thans verwacht wordt dat Woensdag of Donderdag in het Lagerhuis een ver klaring zal worden afgelegd over Noorwegen. Van standplaats verwisselen. Mogelijkheid bestaat voor militairen Men meldt ons van militaire zijde: Herhaaldelijk wordt in de Nederlandsche pers de wenschefijkheid betoogd van de mogelijkheid tot overplaatsing van gemobiliseerden naar een kantonnement, samenvallend met of in de nabij heid van hun woonplaats; voor zakenlieden, eige naars van een eigen bedrijf, zoo wordt dan ge zegd, zou dit van het grootste belang zijn In verband hiermede wordt er op gewezen, dat deze mogelijkheid wel bestaat, mits er inderdaad zeer belangrijke zakelijke of studiebelangen aan wezig zijn, onder voorwaarde echter, dat de be trokkene een verklaring overlegt van een dienst plichtige van gelijk wapen en gelijken rang, die genegen is met hem van standplaats le verwisselen, en indien de militaire belangen deze omwisseling toelaten. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen economie de heeren J F. H. Pruschen, te Haarlem en K. de Pous. DE KATWIJKER LOGGER „TEUNISJE" BEHOUDEN BINNEN. De logger' „Teunisje" KW 62, waarover eenige ongerustheid bestond naar aanleiding van de rap porten van te IJmuiden binnengekomen trawlers, is heden de haven van IJmuiden binnengeloopen. Aan boord is alles wel Het schip besomde f 1260. HEMELVAARTSDAG PRACHTIGE TOCHT DOOR DE BLOEIENDE BETUWE /2.50 per persoon. Vertrek 9 uur - thuis 7 uur. Verder op Zondag, Dinsdag en Donderdag. REISBUREAU DU MEE, Kruisweg 27 Telef. 16166 GA MEE MET DU MEE naar de Bollenvelden. (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 30 APRIL feestelijkheden Julianadag. Dancing La Gaité, Raaks: Oranjebal tot 3 uur 's nachts. Concertgebouw: Oranjebal tot 3 uur. Dansschool Schroder: Oranjebal toi iE uur. Palace: „Variété". 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Rio", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Sterren gaan naar Hollywood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater' „Het privé leven van Elisa- beth en Essex". Op het tooneel: Tom Jersey, hand schaduwen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „Helden op een locomotief", 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend oebalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. WOENSDAG 1 MEI Stadsschouwburg: De Pickwickclub, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Palace 2 en 8.15 uur.) Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend oehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2