VELDPOST WOENSDAG 1 MEI 1940 IT A A REE M'S D A G BEAD JUMPER IN REKPATROON. Deze okergele jumper (maat 44) is gebreid van frotté wol. Voor een flinke maat hebben we 300 gr. wol noodig en pennen no. 3. We beginnen met den rug en zetten daarvoor 99 steken op. We breien 3 r. 3 a. en meerderen om de 10 toeren aan weerskanten een steek bij, tot er 123 st. op de pen staan. Nadat de geheele lengte 38 c.M. is, kanten we aan weerszijden voor het armsgat 15 st. af (5-4-3-2-1), en breien door tot de geheele lengte 45 c.M. is. Nu splitsen we het werk, om achter een splitje te krijgen en breien telkens aan weerskanten van het splitje 4 st. recht. We breien door tot de geheele lengte 55 c.M. is, laten dan voor de schouders 30 st. staan en kanten de rest af voor den hals. Het voorpand beginnen we net zoo als den rug: maar nadat we het armsgat afgekant hebben, wordt het patroon anders en komen de strepen in de breedte. Aan den rechten kant moeten nu afwis selend 4 rechte pennen en 4 averechte komen, dus 1 pen r. 1 pen a. 1 pen r. 1 pen a. 1 pen a. 1 pen r. 1 pen a, 1 pen r. 1 pen r. 1 pen a, enz. Zoo gaan we door tot we aan den goeden kant 11 averechtsche strepen hebben, dan schuinen we de schouders af, door aan weerskanten telkens 6 st. te laten staan, en het middengedeelte nog zoo ver op te breien tot er 12 aver, strepen zijn; we kanten den hals los af en breien de schouders aan elkaar. Het dwarsgestreepte bovenstuk wordt nu in het midden met een clip of andere versiering bij elkaar gehouden. Mouw. Voor de mouw zett'en we 45 st. op en breien weer 3 r., 3 a. Om de pen meerderen we nu voor en achter een st. bij, tot 82 st., dan om de 4 pennen tot 90 st. Nu in één keer voor en achter 9 st. er bij opzetten en met dit aantal steken eerst 4 pennen breien en dan voor en achter telkens om de 4 pennen 1 st. afminderen. Als de mouw, van den kop af, 25 c.M. lang is, veranderen we, door af te minderen, het 3 r., 3 a. in 2 r., 2 a. en breien dan nog 6 c.M. waarna we afkanten. De jumper wordt in elkaar gestikt en licht ge streken en aan den achterkant komt tusschen het splitje een patentsluiting. Sp.—Th. i Adv Ingez (Wed.) GOEDKOOP EN TOCH SMAKELIJK. Hoe we lekkere schoteltjes kunnen maken. Wanneer we eens een feestelijker nagerecht dan een gewone pap geven willen, maar toch een gemakkelijk en warm nagerecht, gaan we een schoteltje maken. Eigenlijk is zoo'n schoteltje een fijne soort pap, die we op een gezellige manier opdoen. We moeten dus in de eerste plaats een pap of brij maken. Deze pap maken we geuriger door er in mee te laten koken een vanillestokje of wat vapille suiker, soms ook een citroenschil letje of wat kaneel. De pap wordt op smaak af gemaakt met de suiker, waarna we het smaakje verwijderen. Moeten we het schoteltje zeer een voudig en goedkoop houden, dan doen we de pap, na het op smaak brengen, in een omgespoeld vuurvast schoteltje. Den bovenkant bestrooien we met paneelmeel of met een mengsel van suiker en kaneel, op één eetlepel suiker één theelepel ka neel. Hierop komen enltele klontjes boter. Het schoteltje zetten we hoog in den oven, terwij] de oven voornamelijk bovenwarmte moet geven. De inhoud van het vuurvaste schoteltje is al gaar, er behoeft dus alleeen maar een bruin korstje op te komen, vandaar, dat het schoteltje zoo hoog in den oven mag staan en er ook maar kort in be hoeft te zijn. In den tijd dat de eieren niet te duur zijn kun nen we er een gesouffleerd schoteltje van maken. De eierdooiers worden door de pap gemengd, die niet te dik mag zijn. Het eiwit slaan we stijf en vermengen het luchtig met de pap. Ook nu gaat het schoteltje in den oven. Doordat we stijf ge klopt eiwit met de pap vermengd hebben zal het schoteltje in den oven gaan souffleeren, d.w.z dat de massa omhoog komt. Daarom mogen we het vuurvaste schoteltje niet meer dan voor 3/4 deel vullen, anders bestaat er kans dat de inhoud over den rand heen komt. Halen we zoo'n soufflee uit den oven, dan bestaat er kans dat de inhoud neerslaat omdat de massa dan in eens sterk af koelt. Om dit te voorkomen leggen we een war me deksel of een warm bord op het schoteltje vóór het uit den oven komt. De koude lucht valt nu niet dadelijk op den warmen inhoud zoodat we het inzakken voorkomen. Wel moet ook dit scho teltje dadelijk opgediend worden omdat het an ders toch het gesouffleerde uiterlijk zou verlie zen. Per liter pap moeten we voor een soufflee 1 a 2 eieren gebruiken. Een paar opmerkelijke en charmante détails. «O Op bovenstaande manieren kunnen van aller hande pappen schoteltjes gemaakt worden. Enkele voorbeelden zijn: Deensche rijst: rijstebrij met als smaakje bit terkoekjes. Griesmeelschoteltje: griesmeelpap met als smaakje vanille of citroenschil. Griesmeelschoteltje met- bitterkoekjes. Griesmeelschoteltje met 'appelen Dit is een bijzonder gerecht omdat we hierin appelen gebruiken, die geboord en geschild worden en in hun geheel in het vuurvaste schoteltje ge plaatst worden. De holletjes in de appelen vullen we op met suiker en kaneel of (en) gewasschen krenten. De pap er overheen en verder afmaken op de gewone manier. Dit wordt géén soufflée. Vermicellischoteltje: smaakje citroenschil. Macaronischoteltje met rozijnen Broodschoteltje van broodpap met krenten, ro zijnen, soms ook nog sucade of gember. Ook kunnen we maken een broodschotel tje met appelmoes of rabarbermoes. Dit is een ander soort schoteltje, want we gaan nu niet uit van een pap. Het brood wordt in sneedjes gesneden en met boter besmeerd. Verder koken we het vruchtenmoes. Nu worden vruchtenmoes en brood laag om laag in het omgespoelde scho teltje gelegd. Het vruchtenmoes moet vrij nat zijn. De bovenste laag is brood, deze laag be strooien we met suiker en kaneel, er komen en kele klontjes boter op en het gaat in den oven. Deze week geeft onze teekenaar u weer een zoeklichtje op de zomermode-1940. Frisch en jeugdig is en blijft 't-parool, hetgeen vooral blijkt uit de bijzondere voorliefde voor lingerie, piqué en kant als garneeringsip.aterialen. Geheel links ziet u een typisch nieuw kort jasje, al of niet gedragen hij een rok van dezelfde stof. Het jasje is geheel ombóórd met breede strookjeè-'Wit piqué, waarmee ook de groote sportieve zakkón zijn versierd. Daai een dergelijke „besmettelijke?'' garneeringin de praktijk natuurlijk moeilijkheden meebrengt, stel len de meeste dames zich tevreden met een laken lasje, waaronder een wit vest wordt gedragen. Ook dit staat frisch. en zomersch en 't voordeel is, dat het best geregeld kan worden gewasschen. De tailleurjasjes worden zeer lang gemaakt. Een tweede typisch trekje van de mode is de breedte der ceintuurs.1. Links boven ziet u er een, die bijna den vorm van een schootje aanneemt. De blouse is bij dit modelletje zeer wijd, wat bijzonder jeudig staat. Deze jeugdige lijn wordt door de meeste groote couturiers gelanceerd Interessant is ook de niéuwe sluiting voor man- telcostuums, die het model rechts boven laat" zien: ze bestaat uit een gouden ketting, die natuurlijk niet echt hoeft te zijn om een aardig effect te maken. Het avondtoilet beneden draagt nog het Victo- riaansche stempel van den afgeloopen winter. Iets nieuws is echter de rok in twee gedeelten: 't heupstuk strak en de rok met diepe plooien. Zondag: Heldere macaronisoep Saucijsjes Bloemkool Aardappelen Rijsttaart Maandag: Runderrollade Gesmoorde andijvie Aardappelen Chocoladevla. Dinsdag: Koud rundvleesch Raapstelenstamppot Gort met rozijnen Woensdag: Schapenlapjes Wortelen Aardappelen Fruit. Donderdag: Gehakt Brusselsch lof Aardappelen Griesmeelpudding met bessensapsaus. Vrijdag: Zoute haring Gestoofde bieten Aardappelen Zure saus. Wentelteefjes Zaterdag: Capucfjners Gebakken spek Appelmoes Maizenapap. Jlecepten Heldere macaronisoep. Benoodigdheden (4 personen): VA liter water, 4 bouillonblokjes, 40 gram macaroni, een stukje foelie. D.g.w. 50 gram aangemaakt kalfsgehakt. Bereiding: Breek de macaroni in stukjes van pl.m. 3 c.M. lengte, wasch ze en zet ze op met het water, de bouillonblokjes en de foelie. Laat ze ruim Va uur zachtjes koken. Laat de gehaktballe tjes de laatste 10 minuten meekoken. Verwijder voor het opdoen de foelie. De soep kan nog afge maakt worden met een eidooier. Klop de eidooier hiervoor los in de soepterrine en voeg. steeds roe rende de soep toe. Rijsttaart. Benoodigdheden: V2 1. melk, 100 gram rijst, de schil van 'A citroen, 50 gram boter, 60 gram sui ker, 25 gram amandelen of gerapte cocosnoot, 2 eieren, iets zout. Bereiding: Kook van de melk met de rijst, de citroenschil en iets zout een stevige rijstebrij. Roer de boter tot room. voeg de suiker toe en de eidooiers. Vervolgens ook de gebroeide, gepelde en gemalen amandelen of de geraspte cocosnoot. Verwijder het citroenschilletje uit de rijst. Voeg nu ook de rijst toe. Klop de eiwitten stijf en ver meng ze luchtig met de rijstmassa. Doe deze massa nu direct in een springvorm, die met boter is ingevet en met paneermeel bestrooid. Bak de taart in een vrij warme oven goudbruin van kleur en gaar in pl.m. 3/4 uur. De oven moet voorna melijk onderwar-mte geven, de taartvorm moet dan ook in de bovenste helft van de oven staan Laat de taart bekoelen in den vorm, neem ze er daarna uit en bestrooi ze met poedersuiker. Gesmoorde andijvie. Benoodigdheden t4 personen): 4 struiken an dijvie, 30 gram boter, 1 theelepel zout, 1 lepel bloem, een weinig melk Bereiding: Maak de andijvie schoon, snijd ze stukjes .en/wasch ze zorgvuldig. Laat ze zeer goed ,uitlgkken..Zet de andijvie nu.op met de en het, zoyj. Voeg geen water toe. Daar du'andijvie in hét bégin zonder water in de pan ligt, moet de vlam onder de pan dan klein zijn Zoodra er iets water losgelaten is mag de vlam wat grooter Laat de andijvie zachtjes gaar smo ren in ongeveer 3/4 uur. Meng de bloem met wat, melk tot eeii dun papje Giet. dit onder goed roeren bij de andijvie laat de saus gaar wor den (10 min.) Roer de saus nog even goed door de andijvie heen voor de andijvie opgedaan wordt. Kachel aanmaken. Nu we vroeger of later petroleumdistributie heb ben te verwachten en de petroleum duurder wordt, moeten we probeeren zuiniger te worden met het gebruik. Veel huismoeders gebruiken bij het aan maken van de kachel een scheut petroleum. Weet u echter, dat het evengoed zonder kan? Wanneer u van oude kranten een paar losse proppen maakt, daarop een paar houtjes en vervolgens wat losse turf legt, zult u eens zien dat uw kachel even vlug als anders in „de brand" komt. Vaak schrijven? Ja, maar ook goed schrijven! Nog kort geleden zijn weer de periodieke verloven van onze soldaten ingetrokken duizen den, die anders bij moeder de vrouw thuis zaten, samen met hun meisje aan den wandel konden gaan ot zich thuis lieten vertroetelen, moesten zich toen weer met de veldpost tevreden stellen. Papier en nog eens papier drager van ver langens, hartewenschen, liefde en onrust! We zeg gen zoo vaak, en onwillekeurig praten we 't elkan der na: „O, hoe ellendig is dit alles!" En dan zeggen we: „Och, hoevepl huwelijken zullen er weer kapot gaan, net als in 1914!" Dit laatste gezegde is natuur lijk absoluut fout. -Want 't is een feit. dat ge dachten. krachten zijn, en dat we onze gemobi- liseerden en hun meerendeels dappere vrouwen en meisjes een bizonder slechten dienst bewijzen door al bij voorbaat te veronderstellen, dat ze elkander wel spoedig in den steek zullen laten. Is het overigens waar, dat „de boel weer net zoo erg misloopt als in 1914?" Ik geloof het niet. al zullen er ook nu weer ge vallen zijn, waarbij banden van genegenheid niet sterk genoeg bleken om het op den langen duur te bolwerken. En dan krijgt natuurlijk de mobili satie de schuld, maar de vraag is nog maar. of die huwelijken, die nu zoo vlug uiteen spatten, het anders wel zouden hebben uitgehouden Of ze de crisis, die nu eenmaal vroeg of laat in elk huwe lijksleven komt, met succes te boven zouden zijn gekomen, als we géén mobilisatie hadden gekregen Want. de mobilisatie is niet altijd en noodzake lijk de booze boeman, die alles vernielt en bederft, 't Is een omstandigheid die, van buiten af op 't hu welijksleven inwerkend, dit zoowel ten goede als ten kwade kan richten Dit hangt van het huwelijk zelf af. En nu ge loof ik, dat het vooral hierom niet zoo erg is als in 1914, omdat sindsdien heel veel mensehen, die er in en vooral na den wereldoorlog maar lustig op los leefden „zich uitleven" zeiden we toen bij voorkeur en dit klonk interessant en artistiek tot bezinning zijn gekomen. In breede lagen van ons volk heeft de overtuiging veld gewonnen, dat huwelijkstrouw niet is een teeken van saaie burgerlijkheid, maar een.geeste lijk goed van de allereerste orde en dat de inner lijke kracht van een volk ten nauwste samenhangt met zijn goede huwelijken en (hierdoor) bloeiende gezinnen. En nu geloof ik, dat de mobilisatie dan een groo te kracht ten goede kan zijn, als we begrijpen, dat we deze omstandigheden, hoe zwaar en moeilijk ook, moeten gebruiken om ons huwelijk op peil te houden en te versterken. Onmogelijk? Neen toch niet. 't Hangt er zou neel veel van af, hoe onze instelling is. We moeten zeci zeker niet beginnen met wantrouwen en jalouzie. Heel in 't begin van de mobilisatie kwam een jong vrouwtje, wier man opgeroepen was, me bezoeken Ze vertelde met tranen in de oogen, dat ze zoo gauw .mogelijk haar man achterna reisde „want er zulien weer zooveel huwelijken mis gaan en dan wil ik ten minste doen wat ik kan". En toen ik haar vroeg ot ze dan misschien reden had om haar man al bij voorbaat zoo erg te wan trouwen, zei ze verontwaardigd: „O nee, dat niet Maar je kunt toch immers nooit weten!" Was dit niet een totaal verkeerd begin? En nad ze misschien niet beter gedaan als ze gekund had met rustig thuis te blijven en hem in haar brie ven te laten voelen dat ze hem natuurlijk vol komen vertrouwde dan hem met wantrouwen in het hart na te reizen? Rustig vertrouwen wekt liefde en ridderlijkheid, wantrouwen kweekt verbittering en brengt luist de gevaren die men vrees: dichterbij. Ik geloof dat in dezen tijd ons allereerste öegin moet zijn. zoek de zonzij. Sta daarmee op en ga er mee naar bed Houd hei voortdurend in uw gedachten, dat slagzinnetje! Be denk: zelfs de gedwongen scheiding heeft groote zonnekanten, Hoe vlug en grondig vallen, ten aan zien van de zware dingen, die we beleven, alle klei ne verschillen weg! Hoe hartelijk kunnen we lachen om ruzietjes in 't verleden/Wat èen frisscne wind van nieuwe belangen en verantwoordelijkheden waaii er door ons leven en hoeveel huwelijken, die in saaiheid dreigden te verstikken ontvangen hier door nieuwe krachten! En de lange avonden, alleen of met een goede vriendin, die ons lot deelt, wat brengen ze een be zinning op de mooie, blijde dingen, die we met el kander beleefden. 't Is een groot geluk, dat de mensch altijd de goede dingen uit het verleden onthoudt, terwijl de nare vanzelf uit de herinnering verdwijnen En wat kunnen die vrouwen gestaald door haar zwaardere taak, vervuld van liefde en 'org vooi den afwezige, prachtige brieven schrijven! Ik weet zeker dat ze 't allemaal kunnen, en dat ze alleen maar zoo nu en dan eens zichzelf een zetje moeten geven om niet te verslappen. De veldpost, ja, daar zouden boekdeelen over te schrijven zijn We weten natuurlijk allemaal, van welk een ontzaglijk groot belang het is, boe we schrijven, 't Is met één woord gezegd: de veldpost- brieven moeten zonnig zijn. Zonnig: dat beteekent: stralend van kracht eb te vredenheid. Zonnig, dat beteekent; warm en blij. Weet u. waai onze soldaten heusch niets aan hebben? Aan klaagtonen over de moeilijkheden met de huishouding of de kinderen (want die verhoogen hun gevoel van machteloosheid). Aan lange uiteen zettingen over gevoelskwesties, aan stroomen vai. sentiment op papier (want die maken hun minder goed bestand tegen de eenzaamheid). Aan. ver wijten over de kortheid van den vorigen brief (want de volgende brief zal misschien weer tweemaal zoo lang zijn) en 't zit overigens ook niet in de lengte! Maar weet u, waar ze allemaal reusachtig blij mee zijn? Met pittige, opgewekte, gezellige brieven, met veel bizonderheden over 't gewone dagelijksche leven (want dan voelen ze zich direct in den kring opgenomen) Over de kleine gebeurtenisjes, zelfs over de schoonmaak (want dan hebben ze schik, dat ze die plaag ontloopen zijn!). Over de kinderen wat ze zeggen en doen, hoe 't op school gaat. En Iaat in dit alles doorstralen uw rustige verzekerd heid dat alles best marcheert. En zijn er moeilijkheden, die u moet schrijven, doe -dit dan kort en zakelijk en jammer er niet over! Wat ik hierboven trachtte te schetsen is niet ge makkelijk Het beteekent: oen goede, vertrouwende instelling fn uw huwelijksleven, of toekomstig hu welijk, een beheerschen van den toestand en daaruit voortvloeiend: het schrijven van zonnige brieven, die uw man of verloofde nieuwe moed en kracht geven. Soms lijkt die taak onmogelijk zwaar, ik weet het. Soms zijn we somber en gedrukt. En nu is de eerste stap: schrijf niet in zoo'n stemming Of. als hij naar bericht uit ziet, schrijf dan een kaartje met een paar opgewekte, blijmoe dige woorden en stel den brief een dag uit. Tracht uw stemming snel te verbeteren. Daar zijn veel „kleine tips" voor. B.v.: pak een moeilijk werkje aan, dat u steeds weer had uitgesteld (dat geeft vol doening) of als u erg moe bent en daardoor prik kelbaar, ga een paar avonden heel vroeg naar bed Of. als 't „zenuwen" zijn- zoek ontspanning in een wandeling, een mooi boek of iets anders Breek eens met de dagelijksche deur. doe nu eens iets heel anders dan u iederen dag gewend bent Dat trischi op en die frischheid komt weer in den eerstvolgcn- den veldpostbrief! R. DE RUYTERv. d. FEER' EEN KWARTIERTJE KOOKTHEORIE. In Nederland is het nog steeds de gewoonte de groenten na het koken te stoven. Er is dan ook wel wat voor te zeggen, immers de groenten worden er zachter van smaak door en ook gemakkelijker ver teerbaar. Bovendien voegen we soms nog enkele kruiderijen toe, zooals nootmuskaat, peper, kruid nagelen en dergelijkeu, om de groenten ook geuri ger te maken. Meestal duurt dat stoven van de groenten 10 a 15 minuten. Maar soms ook staan de groenten wel een half uur te stoven, wanneer we b.v. de aardappelen wat te laat opgezet hebben of als het toetje nog niet geheel klaar is. Dit nu is be slist af te keuren. We hebben onze groenten met zoo weinig mogelijk water gekookt om toch vooral maar de kostbare vitaminen en zouten te behouden. Laten we de groenten nu zoo onnoodig lang op het vuur staan dan gaal toch nog het gehalte aan vitaminen C sterk achteruit. Wij moeten er dus aan denken, de groenten zoo kort mogelijk te koken en ook niet langer dan voor geur en smaak strikt noodzake lijk is te stoven. in dit verband wil ik ook nog even wijzen op het verkeerde denkbeeld dat blikgroenten geen vita mine C meer zouden bevatten. Het gehalte aan vita mine C. gaat vooral sterk achteruit wanneer de groenten verhit worden terwijl er lucht bij kan ko men. Blikgroenten worden, gesteriliseerd in het blik, er Kan dan geen lucht bij komen. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat veel blikgroenten zelfs meer vitamine C bevatten dan gewoon huishoudelijk ge kookte groenten, mits de blikgroenten niet te lang in de pan waren gestoofd! Het is dus niet verkeerd om zoo nu en dan blikgroenten te gebruiken, wan neer we ook deze maar niet te lang stoven. Het stoven van groenten gebeurt op 2 manieren: le. met boter. 2e. met een sausje. Worden de groenten in boter gestoofd, dan reke nen we 20 gram boter per persoon, voor een stoof- sausje is noodig bloem of bloem en boter en een vloeistof. Het verdient aanbeveling het groentenat voor het sausje te gebruiken, daar dit nog zouten bevat. We onderscheiden 3 dikten van stoofsaus: le. een dunne saus 2e. een deksaus 3e. een dikke saus. De dunne saus wordt gemaakt van 6 gram boter en bloem per d.l. vocht. Deze saus wordt gebruikt voor groenten als koolraapjes, bieten enz. De deksaus wordt gemaakt van 10 gram boter en bloem per d.l. vocht en wordt gebruikt voor bloem kool, Brusselsch lof enz. De dikke saus wordt gemaakt van 15 gram boter en bloem per d.l. vocht. Deze saus wordt gebruikt voor de waterrijke groenten als andijvie, Brusselsch lof (indien niet aan stronken gekookt), stoofsla enz. Ook bij het stoven laten deze groenten nog vocht los, zoodat we met een extra dikke saus moeten be ginnen om tot een goed resultaat te komen. Boter en bloem kunnen in een droge pan glad geroerd worden, waarna het vocht er langzaam bij gegoten wordt of de bloem wordt met water of melk tot een glad papje geroerd en bij de kokende vloei stof gegoten. Daarna moet nog boter toegevoegd worden Bij deze laatste manier hebben we minder boter noodig, maar 't is niet zoo smakelijk. De saus moet 5 minuten doorkoken voor de groenten er bij gedaan worden. Zoute haring. Per persoon rekenen we lVz haring. Maak de haring vooral zorgvuldig schoon. Leg ze netjes gerangschikt op een vleeschschotel. Zoute haring gecombineerd met bieten, aard appelen en zure saus vormt een uitstekende, sma kelijke en goedkoope vervanging van vleesch. "t Is zeer zeker de moeite waard deze combi natie eens te probeeren. HOE WE VAN OUD NIEUW MAKEN. Leuke jabots zijn gemakkelijk zelf te maken. Als 't volop lente is, kunnen er dagen komen, dat onze donkere winterkleeren ons ontzettend beginnen te vervelen en dat het toch nog veel te guur is om ons zomergoed te dragen. E11niet iedereen heeft een speciaal voorjaarscostuumpje in de kast hangen! Als u 't goed vindt gaan we nu eens aan den gang om ons donker mantelpakje blauw, zwart of grijs misschien? een echt lente-achtig cachet te geven. Dit doen we door middel van een vest met jabot of aardig kraagje. Misschien hebt u nog wel een heel eenvoudige witte zomerblouse liggen? Nu daar kan het vest prachtig overheen gedragen worden, hetzij dat de blouse lange of korte mouwen heeft. Maar... dan moet het vest, dat het mooist van wit piqué met een piqué voile of lulle jabot wordt gedragen, twee heele kanten hebben: een voorkant en een rug. U hebt in dit geval het groote voordeel, dat u ook gekleed bent, als u 't jasje uittrekt. Hebt u voor het vest wat minder stof beschikbaar, dan behoeft u niet te wanhopen, maar maakt eenvoudig een halve rug. Deze rug moet zóó lang zijn, dat er armgaten in gemaakt kunnen worden, doch langer niet. Zooals u op de teekcnlng ziet, wordt het vest met een band van dezelfde stof om het mid del bevestigd. Maar in dit geval moet u er natuur lijk op rekenen, uw jasje den heelen dag aan te houden. In Amerika wordt dit veel gedaan en op een dag, dat men alleen maar boodschappen doet of een wandeling maakt, kan het ook heel goed. Een derde oplossing is, een oud japonnetje, dat u niet mooi meer vindt, heel diep uit te knippen, zoodat het vest erin kan worden gedragen. U moet dan zorgen, dat u een kort jasje hebt, dat bij die jurk past precies 't zelfde is niet noodig, ook een afstekende kleur kan aardig zijn. Hoe u een jabot maakt? Heel eenvoudig: ze be staat uit twee volants, van boven breed, van onde ren in een punt uitloopend en wordt een beetje rond geknipt. De plooien vallen er vanzelf in. De laad tusschen beide volants wordt onzichtbaar ge maakt door een reepje stof met een rijtje knoopjes. Ook het onderste vest geeft een heel aardig model te zien. Langs het kraagje zal wit of ge kleurd haakwerk een aardig effect maken

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13