jCaatste- Berichten BURGERLIJKE STAND NIEUWS IN 'T KORT. WOENSDAG 1 MEI 194Ö HAT5CE M'S D 'A G B' V, A D" Moskou viert den 1 Mei-dag. Worosjilof gewaagt in een dagorder van den „door Finland uitgelokten oorlog". MOSKOU, 1 Mei (Tass) Ter gelegenheid van den eersten Mei zijn de straten van Moskou met vlaggen getooid. Groepen betoogers, die banieren en portretten van de leiders der partij en der re geering meedragen, trekken door de stad. In de straten zijn luidsprekers opgesteld en spelen mu ziekcorpsen. Om twaalf uur begon de revue der troepen van het Rood? Leger, welke werd afgenomen door den volkscommissaris van defensie, Worosji lof, en waaraan-werd deelgenomen door tanks, ar tillerie, gemechaniseerde infanterie en cavalerie. Ook in Leningrad, Kief, Minsk en andere steden van de Sovjet Unie worden parades en groote ber toogingen gehouden. Maarschalk Worosjilof heeft een dagorder uit gevaardigd, waarin hij o.a. zegt: „De Sovjet Unie zal den eersten Mei op bijzonder plechtige wijze vieren omdat, naast aanzienlijke vorderingen op elk terrein van vreedzame socialistische cultuur, de Sovjet strijdkrachten nieuwe roemrijke bladzijden in de zegevierende geschiedenis van ons groote Sovjetvaderland hebben geschreven. De schrandere en wijze politiek van partij en regeering onder de leiding van Stalin hebben ons land buiten den oor log gehouden, waarin de Britsche en Fransche im perialisten ons wenschten te mengen. De oorlog van het Fransche-Britsche v«lk tegen Duitschland breidt zich uit en trekt geleidelijk nieuwe staten en volken in zijn kring. In het oosten woedt de oor log nog. Het is de politiek der Sovjet Unie den vrede te verzekeren en de veiligheid van ons land te waarborgen. In den afgeloopen herfst heeft de Finsche regeering, die een speelbal in de handen harer „machtige" beschermers wkas geworden, het gewaagd een oorlog tégen de Sovjet Unie uit te lokken in plaats van een verdrag te sluiten en dë nabuurbetrekkingen te consolideeren. De Sovjet regeering nam onmiddellijk maatregelen en het leger der Finsche witte gardisten werd door een mach tigen slag der troepen van het militaire district Leningrad verslagen, de z.g. Mannerheimlinie werd vernietigd. De verzekering van Stalin dat er geen sterkten zijn, die de Bolsjewiki niet kunnen nemen, is ook in dit geval volledig bevestigd. Tegelijk met het Finsche leger werden ook krachten van een aantal imperialistische staten, die ernaar streefden van het Finsche conflict een grooten oorlog tegen de Sovjet Unie te maken, verslagen. De imperialis tische oorloghitsers zullen meer dan eens een oorlog tegen Rusland trachten te ontketenen. Dit dwingt ons nog steeds de wacht te houden, de kracht van het Roode Leger te vergrooten en gereed te zijn alle aanvallen te verijdelen". [Turkije voor buitenlandsche artisten gesloten. ISTANBOEL, 1 Mei (D.N.B.) Krachtens een Wn hoogerhand afgekomen decreet is aan alle bui tenlandsche artisten het optreden in Turkije verbo den. Den betrokkenen is tevens ook de verblijfsver gunning ingetrokken. De eigenaars van de amuse- ments-inrichtingen te Istanboel hebben verklaard, dat zij door dezen maatregel tot sluiting van hun bedrijven genoodzaakt worden. Coininunicatienmldelen in Italië worden op oorlogsvoet gebracht. ROME, 1 Mei (Reuter), Er is een commissie in het leven geroepen welke een snellen en or delijken overgang van de Italiaansche communi catiemiddelen op oorlogsvoet zal moeten verzeke ren. De commissie zal zich bezig houden met tele foon- en telegraaf- en radiotelefonische verbindin gen. Zeven clooden te Clacton-on-Sea. LONDEN, 1 Mei (Reuter). Het ministerie van binnenlandsche veiligheid deelt mede, dat nog twee lijken van burgers zijn te voorschijn gehaald uit het puin, ontstaan door den val van het vijandelijke vliegtuig te Clacton-on-Sea. Het totaal aantal dooden is thans, met inbegrip van vier Duitschers, zeven. LONDEN, 1 Mei. (Reuter.) Het aantal gewon den te Clacton-on-Sea bedraagt, naar thans of ficieel wordt medegedeeld, 95. Vele schoolkin deren hebben snij wonden opgeloopen en zijn erg overstuur. Volgens United Press wordt verondersteld, dat het Duitsche vliegtuig brandbommen aan boord had, welke ontploft zijn toen het toestel neer stortte. LIJK VAN VROUW GEVONDEN Brandweerlieden vonden bij het graven in de resten het lichaam van een vrouw. Dit is de persoon, waarvan in het communiqué melding werd ge maakt. Men zoekt nog naar verscheidene kinderen die vermist woi'den. HAARLEM 1 Mei. Ondertrouwd 1 Mei: F. B. Sanders en C. M. Humme A. W. A. M. Andrée en M. M. Huur man, J. F. A. M. Suasso de Lima de Frado en J, A. M. Nederkoorn, H. van Beek en H. M. Kuiken, C. B. van der Linde en M. Karg, E. J. Joosse en A. G. Houwen, J. Buijs en A. E. Veeken, A, D. v. Bolhuis en J. G. Warreman, N. Bogaart en M. Verhaar, C. Hartendorp en W. J. Kalf, A. J. Kedde en H. Stulp, H. J. Peperkoorn en J. Venema, H. J. Hollink en G. M. Joosten, A. A. Booms en E. A. C. de Bruijn, J. v. d. Peet en E. M. Zijp, J. Vermeer en M. E. Castell, J. N. Schoen en C. M. Meijers. J. J.G. Bokhove en A. C. Smulders, H. J. Moole- naar en G..F. Groeneveld, L. Zuiderveld en E. C. de Waal, J. P. Waas en M. E. Rademaker C. J. Hoepelingh en J .M. Radier, G. S. Straathof en S. Hoenderdos, A. Kolman en C. A. Rutte, J. Schip per en G. van Esveld, J. de Laat en J. E. Michiel- sen, G. P. J, van 't Klooster en C. M. Moison, B. E. van der Wielen en D. L. Dreijer, L, Keur en J. van der Schaar. Bevallen: 26 April: A. M. Westerman-Molenkamp, d. 28 April: P. Hibma-Koopal, d. C. E. Wolvers-Nieste z. J. Slor-Westerhuis, z. 29 April: Th. Dreijer- Baitermanm, z. B. Elling-Beeldman, d. G. M. Lammerse-Rijs, d. Overleden 29 April: B. M. H. Malherbe, 86 j,, Schotersïngel. A. F. Fouchier, 85 j., Schotersingel. J. J. Tel- lekamp-Koëhler, 81 j., Kamperlaan. J. J. van Westerhoven, 84 p., Gaelstraat. A. van der Vliet, 81 j., Duinoordstraat. B. Honderdors, 70 j., IJ- dijk. 30 April: A. van de Stadt, 78 j., Santpoor terstraat. P. G. Verhaar, 68 j„ M. van Heems- kevkstraat. L. Muis, 54 j., Rollandstraat. J. M. F., 4 j. d. van J. Mullens, Kinderhuissingel. A. H. Groeneveld-Merchens, 47 j. Teslastraat. 1 Mei: E. Heeremans, 75 j., Iordensstraat. Schipbreukelingen van de „Bep" terug in het vaderland. ROTTERDAM, 1 Mei. Vanmorgen om streeks half elf is te Rotterdam aangekomen het m.s. „Nato" een klein kustvaartuig dat vier leden van de bemanning van de SCH. 15 „Bep" meebracht, wier schip door de Duitschers met kanonvuur in den grond is geboord. De vier visschers, die in hun visschersplunje wa ren gekleed zij hadden niets van hun bezittingen kunnen meenemen werden door de rivierpolitie van de „Nato" gehaald. De „Politie 3" was op het bericht van aankomst uitgevaren en nam de man nen aan boord, terwijl de „Nato" opvoer naar de Stieltjeskade, waar het schip ligplaats nam. De schipbreukelingen werden naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkkade gebracht. Zij deelden mede op 20 April des morgens om 7 uur met de „Bep" in de nabijheid van het Duitsche mijnenveld te hebben gevischt. Hoewel het hun be kend was dat het mijnenveld niet ver af was, meen den zij toch dat de afstand behoorlijk genoeg was. De Duitsche autoriteiten schenen er echter anders over te denken. Terwijl men vischte, naderde een Duitsch bewakingsvaartuig, waarvan de visschers opdracht kregen om direct hun schip te verlaten. Zij kregen geen gelegenheid ook maar iets van hun bezittingen te redden. Zoodra zij aan boord van het bewakingsvaartuig waren, werd de „Bep" door kanonvuur in den grond ge boord. De acht Nederlandsche zeelieden werden hierna meegenomen naar Bremerhaven, waar zij in de ge vangenis werden opgesloten. Zij hadden daar twaalf dagen doorgebracht en werden toen naar een ka zerne geleid. Intusschen had de Nederlandsche con sul zich in verbinding gesteld met de Duitsche auto riteiten en kreeg hij gedaan dat de mannen zouden worden teruggezonden. Gisteren konden zij zich inschepen in twee kleine Nederlandsche kustvaarders, die in Bremen lagen. Vier van de mannen gingen op de „NatoB, de an dere vier op de „Wega". De „Wega" is naar IJmuiden gegaan, omdat het schip een lading erts voor deze haven had. De „Wega" arriveerde omstreeks één uur van middag te IJmuiden. Röros weer in Noorsclie handen? FJdLLNES. Noorsche soldaten en Zweed sche vrijwilligers hebben hedenochtend om vijf uur Röros weer teruggenomen. Kleine Noorsche en Zweedsche patrouilles kro pen gedurende den nacht vporzichtig Röros binnen en namen rustig in de hoofd- en zijstraten posities in. Zij openden om vijf uur den aanval, waarbij de kleine Duitsche bezetting volkomen verrast werd. Zij boden slechts geringe tegenstand en trokken zich onmiddellijk naar het zuiden terug langs den weg welke naar Tynset leidt. De Noorsche en Zweedsche soldaten bezetten de geheele stad en er zijn geen teekenen, welke erop wijzen dat de Duitschers van plan zouden zijn, de stad onmiddellijk te pogen weer te bezetten. (United Pres.) Onderscheidingen aan den mijnen- montagedienst uitgereikt. DEN FIELDER, 1 Mei. Op het fort Oostoever te Den Helder had. vanmorgen een eenvoudige plechtigheid plaats, ter gelegenheid' varr het feit dat de '5.00ste aan ohzé kust, aangespoelde mijn ge demonteerd is. Voor de entourage van een aantal gedemonteex-de van vérschllende nationaliteiten stond hier om elf uur het burger- en marineper soneel van den mijnendemontagedienst opgesteld, onder leiding van luitenant ter zee eerste klasse J. N. Sluyter, chef van den demontagedienst. Verge zeld van den marinecommandant, schout bij nacht H. Jolles, den" kapitein teh zee P. J. Feteris, chef mijnéndienst en de kapitein ter zee luitenant ter zee J. Varkevisser chef torpedodienst, arriveerde te 11 uur de chef van de marinestaf, vice-admiraal J. T. Füx-stner, die terstond het woord nam. Spreker zeide o.a.: Het is mij een bijzonder voorrecht om, namens den opperbevelhebber van land- en zeemacht, u mededeeling te doen van het Koninklijk Besluit, waarbij Hare Majesteit de Koningin het geheele korps mijnendemonteurs heeft willen beloonen door een tweetal onderscheidingen te veideenen. De vice-admiraal deed voorlezing van het Ko ninklijke Besluit, waarbij luitenant ter zee der eerste klasse J. N. Sluyter benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, het versiersel te dragen met de zwaarden en waarbij aan den commandeur bij het mijnenmagazijn te Veere H. A. Meyers de aan die orde verbonden eeremedaille in zilver wordt verleend. De beide gex-idderden, wien de admiraal per soonlijk de eereteekenen op de borst speled, werden hierna door de aanwezige marine-autoriteiten en het personeel van den dienst met hun onderschei ding gelukgewenscht. Londen wil met iedere mogelijkheid in de Middellandsche Zee rekening houden. LONDEN, 1 Mei. (Reuter). Van geloofwaar- dige zijde te Londen wordt vernomen, dat de maatregelen, welke de Britsche regeering in de Middellandsche Zee heeft voorgesteld zuiver voor zorgen zijn en van defensieven aard. Het verluidt dat de Britsche regeering oprecht hoopt, dat zij slechts van tijdelijken aard zullen blijken te zijn. In ieder geval zijn zij slechts genomen als ge volg van de noodzakelijkheid rekening te houden met iedere mogelijke situatie in de Middellandsche Zee, hoe vex*af deze ook moge schijnen. Soc.-dem. candidaten voor de Eerste Kamer. In de huishoudelijke zitting .van den partijraad van de S.D.A.P. heeft het partijbestuur, daartoe gemachtigd door het congres, den partijraad in de gelegenheid gesteld een aantal zaken af te doen, die anders behandeld plegen te worden in het congres, dat echter dit jaar niet zal worden ge houden. De door 't partijbestuur uit de gestelde candidaten gemaakte voordrachten voor de candidaatstelling voor de in dit jaar te houden verkiezingen voor de Eerste Kamer, werden door den partijraad goedge keurd. De volgende lijsten zullen worden ingediend: In gi-oep 1 (Utrecht, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland: 1. Chr. W. J. van der Bilt (aftr.)2. C. A. F. Lammers; 3. H. Ploeg Jr.; 4. L. N. Palar; A. Rorije. In groep 3 (Noord-Holland en Friesland) zullen twee lijsten worden ingediend: Lijst A: 1. J. J. Vorrink (aftr.): 2. M. A. Reinaldè (aftr.): 3. C. Woudenberg; 4. E. Boekman; 5. J. Tuin: 6. P J Duinkerken. Lijst B: 1. S. de la Bella (aftr.); 2. N. Vijlbrief (aftr.); 3. G. van den Bergh; 4. B. J. J. Wijkamp; 5. J. van der Kieft; 6. J. Berger. Conservatieve overwinning bij lusscHëntijdsehe verkiezing in Engeland. LONDEN, 1 Mei (Reuter) De tusschentijdsche verkiezing in het district Pollock van Glasgow, ver oorzaakt door het overlijden van Sir John Gilmour, den minister van scheepvaart, is uitgeloopen op een groote overwinning voor den candidaat der na tionale conservatieven, commander Galbraith, die 17.850 stemmen kreeg tegen John Nicholson, den „anti-oorlogseandidaat", 2401 stemmen. Nicholson verwierf niet het minimum aantal stemmen dat ver- eischt is en verbeurde daarmede het voor de tus schentijdsche verkiezing gedeponeerde bedrag van 150 pond sterling. BOKSEN BAER—GALENTO OP 2 JULI. Uit New-York: De wedstrijd in het zwaarge wicht tusschen Max Baer en Tony Galento, die was vastgesteld op 28 Mei te Jersey City, is uit gesteld tot 2 Juli. Galento verklaarde, dat de dood van zijn promotor, Joe Jacobs, zijn trai ning heeft onderbroken, waai'door hij op 28 Mei nog niet in vorm kan zijn. Te Utrecht is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer M. van Overeem, een bekend acoun- tant. Te Jutphaas is de directeur van het Nat. Soc. Orgaan „De Misthoorn", een blad dat bekend stond wegens zijn schex-pe aanvallen op de Joden, gearresteerd WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 6.60. Berlijn 75.571/? Pax-ijs 3,74y2 Brussel 31.73. Zwitsex-land 42.23 New York 1.88 3/8. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Onder den invloed van minder gunstige berich ten ten opzichte van het strijdtooneel in Noorwegen voor de geallieerden, was hedenochtend op de wis selmarkt alhier het Britsche devies aan een vrij sterke druk onderhevig. Het ingetreden herstel van de laatste dagen werd geheel en al teniet gedaan. De officieele koers van gisteren met 6.63'/2, kon op geen stukken na gehandhaafd blijven. Bij opening werd nog gehandeld tegen een noteering van iets boven de 6.60, spoedig echter kwam een vrij om vangrijk aanbod los, hetgeen tot vrij snelle daling tot 6.58'/2 leidde. Alhoewel de wisselkoers zich la tex in den ochtend weer iets kon herstellen en tijdelijk tot 6.59>/2 steeg, was de stemming voor het Britsche devies toch gedecideei'd flauw. Eenzelfde verloop gaf de Fransche franc, die nog steeds geheel en al met de koei-sschommelingen van het pond sterling meegaat, te aanschouwen. Bij een vorige noteering van 3.73, werden hedenmorgen prijzen besteed, varieerende tusschen de 3.73 en 3.74. Voor Amerikaansche dollars was de tendens iets vaster. Varieerde de wisselkoers van het Ameri kaansche devies gedurende de laatste dagen tusschen de 1.88 5/16 en 1.88 3/8, vanmorgen lag de notee ring vast op 1.88 3/8. Men kon duidelijk waarnemen, dat de vraag naar dollars van grooteren omvang was dan tijdens de laatste dagen. Het 'egalisatie- 'fonds ihoesVdan oökiitt'grijpeb, om aan de gestegen behoefte van-dollars .te kunnen voorzien. Weliswaar, betrof het hier geen groote posten, aan den anderen kant echter vormde 'het een teleurstelling, dat de wisselkoers weer tot een peil was gestegen, waai'op het reguleeringsfonds voor afgifte in aanmexking kwam. De overige valuta's gaven, met uitzondering van de Belga, weinig vei-andering te aanschouwen. Het Belgische devies was met 31.75 iets beter. Duitsche max-ken golden 75.57y2, Zwitserland noteerde 42.24. Van de Scandinavische valuta's werd Stockholm op 44.60 geadviseerd. Op de termijnmarkt was de affaire hooger dan zulks den laatsten tijd het geval was. Het disagio voor een maands ponden steeg tot 2 5/8, drie maands ponden noteex-den 6 3/8 cent. Het agio voor den dol lar was met 3/16 cent voor een maand iets lager, evenals voor drie maanden met 11/16 cent. Op de Amsterdamsche niet-officieele ochtend- effectenubeurs was de handel vanmoi-gen van kal- men aard. Lokale fondsen lagen over het alge meen flauw in de markt. Vooral de leidende aan deden wei-den eemge punten beneden het niveau van gisteren gehandeld. Voor Amerikaansche waar den wei-den eveneens lagere koersen geadviseex-d. I Hit de Omstreken J ^'llliiiiMDüiniofliiHiiiDausiMiiuii^iiiiiiiiiüiiuuuuiüiiiuuiiiuuiiuüiuiiiiiiimiiiiiuuiiuiiiiiauiuiiiiili'^ HAARLEMMERMEER AUTO-ONGEVAL. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur hééft een auto-, ongeval plaats gehad, dat» alleen an de onoplet tendheid van de bestuurders te wijten is, doch dal evenwel zonder persoonlijke ongelukken afliep.- De koopman P. J. D. uit Haarlem kwam met zijn luxe auto met aanhangwagen uit de richting Haarlem over den Kruisweg te Haarlemmermeer gereden en wilde het aan dien weg gelegen erf van den wagenmaker L. K. naar links oprijden, waar toe hij zijn linker richtingaanwijzer uitstak zonder echter voldoende op het hem van achteren nade rende verkeer te letten. Op dat.moment wilde een he machteropkomende luxe D.K.W.-auto passeeren en de bestuurder daarvan, de militair H. G. de R. uit Haarlem, zag de uitgestoken richtingaanwijzer eerst, toen hij reeds links naast de eerstgenoemde auto reed. Door snel het stuur naar links te wenden, wilde hij nog een aanx-ijding voorkomen. Hierbij reed hij echter op een bermpaaltje, sloeg om en kwam vervolgens met de auto met aanhangwagen in aanraking. Beide auto's werden licht beschadigd persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, behalve dal een inzittende jongen van de D.K.W.-auto een schram op het voorhoofd opliep. VELSEN HET GASVERBRUIK IN 1939. In het afgeloopen jaar heeft het gemeentelijk g bedrijf afgelevei'd 5.372.338 M3. gas, tegenover 5.187.824 M3. in 1938, wat beteekent een vermeerde ring van 184.514 M3. of 2.8 pet. Het verbruik over de muntmeters bedx-oeg 2.937.906 M3., dat is 49.135 M3. minder dan in 1938, over de gewone meters 2.434.432 M3. of 233.649 M3. meer dan in 1938. Het grooter verbruik over de gewone meters is grooten- deels te danken aan een grooter verbruik voor ver warmingsdoeleinden. Het aantal in gebruik zijnde gasmeters bedroeg op 31 December 12053, tegen 11564 het vorig jaar, een toeneming dus van 489 meters. Het aantal muntme' ters steeg met 295 tot 8783, het aantal gewone meters met 194 tot 3270. Het gemiddeld verbruik per gewonen meter be droeg 767 M3., per muntmeter 351 M3. Wij hebben voor de berekening van deze cijfeVs het aantal me ters van twee jaar bij elkaar gedaan en daar de helft van genomen. Volgens het gemeenteverslag be droeg het gemiddeld verbruik het vorig jaar 351.9 M3. voor de muntmeters en 692.6 M3. voor de ge wone meters. In elk geval is er voor de gewone me ters een flinke toeneming, ook wat het aantal betreft en dat is de eenige lichtzijde van het geheel. Want men is nog lang niet toe aan het verbruik van 1932, toen het voor de muntmeters 456.9 M3. en voor de gewone meters 896.3 M3. bedroeg. Het totaal ver bruik over de muntmetei-s bedroeg toen 3.698.248 M3. Men ziet wel, hoe groot de achteruitgang is en moet er dan rekening mee houden, dat de bevolking toen 42000 zielen telde, dus een ideine zesduizend min der dan verleden jaar. Uit deze vermindering spreekt wel zeer sterk de groote verarming tengevolge van de werkloosheid. BEVERWIJK Défilé voor de autoriteiten. Muziek van de Marfnekapel. Op Vrijdag 3 Mei tusschen 12 en 1 uur zal door Beverwijk een mai-sch plaats hebben van marine troepen. De Marinekapel uit Den Helder, alsmede de tam boers en pijpers van het korps Mariniers te Rot terdam zullen aan dezen marsch deelnemen. Voor het stadhuis in de Breesti-aat zal voor de Marine autoriteiten en den burgemeester worden gedefi leerd. De marschroute is: Velserweg, Koningstraat, Be gijnstraat, Bi-eestraat, Zeestraat, Koningstraat, Velserweg, Schulpweg. Oranjeviering in het vereenigings- gebouw. Door de Christelijke Oranjevereeniging. Gisteravond gaf de Chi-istelïjke Oranjevereeniging „Juliana van Stolberg" een feestavond in het Ne- dei-landsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Onder moeders paraplu. Voorjaars - idylle in bloem bollenland, dat ook voor de jeugd zijn aantrekkings kracht bliikt te bezitten Oosterwijkstraat. De voorzitter Ds. H. Holtrop, zeide in zijn openingswooi-d, dat 't de Oranjevereeniging door het uitbreken van den oorlog niet mogelijk was geweest om de hoogtijdagen van ons vorstenhuis feestelijk te hex-denken, doch dezen avond gevoelen wij behoefte om uiting te geven aan onze dankbaar heid aan God, dat Hij ons land nog den vrede heeft gelaten. Na het gemeenschappelijk zingen van een aantal vadex-landsche liederen bracht het dubbelmannen- kwai-tet de Vereenigde Zangers onder leiding van den heer van Dijk „Sanctus", „Israël" en „Bede voor het Vaderland" ten gehoore. Naar het applaus te oordeelen werd deze uitvoering op hoogen prijs gesteld. Vervolgens werd na de vertooning van een aardige teekenfilm de „Oranje Film" geprojecteerd, die met de grootste belangstelling werd gevolgd. Na de pauze zong het dubbel mannenkwartet nog „Om hoog" en „Der Spielmann". Hierna was 't woord aan Ds. J. de Vries, die de feestrede uitsprak waarvoor hij als ondei-werp had gekozen „Eenige bijzonderhe den uit de geschiedenis van het Oranjehuis". De band, die Nederland en Oranje aan elkaar verbindt is vooral een historische band, aldus Ds. de Vries. En het is juist in een tijd als deze goed en noodig eens het verleden te doen spreken, omdat het heden ondenkbaar is zonder het verleden. De huidige in ternationale storm laat ook Nederland niet onbe roerd en bij velen gaat het besef ontwaken, dat de vrede, waarin wij' leven niet iets vanzelfsprekends is, maar dat onze zelfstandigheid ons kan worden afgenomen. Doch de kerk weet dat God het wereld gebeuren in handen heeft en ook in dat licht moeten wij het verleden zien. Dan blijkt telkens weer dui delijk dat God ons volk geleid heeft. Hierna gaf spr. een beschrijving van het leven van Prins Willem I die zijn goed en bloed gaf voor de onafhankelijkheid van ons volk en zoo de grondlegger van ons natio naal bestaan werd. Dat hij dit deed in Gods kracht spreekt uit de woorden, die hij bij zijn sterven uit sprak: „Mijn God ontferm U over mij en over dit arme volk". Dat deze 'bede verhoord is blijkt dui delijk in de verdere geschiedenis die Ds. de Vries in groote trekken weergaf. Velen uit zijn nageslacht hebben zijn voetsporen gevolgd en zijn ons volk voorgegaan in de gerechtigheid van God. Dit stemt ons tot groote blijdschap en dankbaarheid,, temeer nu wij weer den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana mogen vieren, die wij allen "kennen in haar grooten eenvoud en spontaneïteit. Dat ook nu weer mag blijken, aldus Dr. de Vries, dat Oranje en Ne derland hecht aan elkaar verbonden zijn. De heer Lijesen sprak een kort slotwoord, waarna de avond werd besloten met gemeenschappelijken zang. HEEMSTEDE JULLANA-DAG. Ter gelegenheid van de viering van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana hadden schietwedstrijden voor militairen in Groen en- daal voob officieren, onderofficieren en soldaten plaats, waarvoor door O. en O. een aantal prijzen en en medaille voor het hoogste punten aan tal door het gemeentebestuur van Heemstede wa ren beschikbaar gesteld. Bakker wist beslag te leggen op deze medaille, door in vijf scho ten een totaal van 59 punten te halen (maximum 60 punten), wat zeker een buitengewone presta tie is. De uitslag was als volgt: Officieren: 1. v. d. Heuvel, 56 p., 2. de Vries 52 p., 3. Warris 47 p. Onderofficieren: 1. Albada 57 p., 2. Hoekstra 55 p., 3. v. Dam 53 p. Korporaals en soldaten: 1. Bakker, 59 p., 2. Couperus 57 p,, 3. Nagel 55 p. Na afloop reikte de heer De Vries de prijzen uit daarbij korporaal Bakker gelukwenschend met den eersten prijs, die hedenavond uitgereikt zal worden door den loco-burgemeester tijdens de 'taptoe. Wandeling met muziek. Des avonds maakten de gezamenlijke burger lijke muziekcorpsen een wandeling door een deel van Heemstede. Het fraaie weer lokte velen uit. den marsch mee te marcheeren, zoodat het gezellig druk was op den weg. KUNSTKRING HEEMSTEDE. Vrijdagavond 23 Mei, geven Annie Hermes en Corrie Bijster een liederen fa vond in het gebouw van den Ned. Protestantenbond Postlaan met Emmy van Eden aan den vleugel, voor leden en intro ducés. Het programma bevat liederen van Brahms, Wolf, Dvorak, Zweers, Fauré, Diepenbroek, Schouwman en Badings. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 115—106 ct. per K.G. Tong 8060 ct. per K.G. Heilbot 142—120 ct. per K.G. Griet f 28—f 21 per 50 K.G. Middel schol f 21 per 50 K.G. Zetschol f 22—f 16.50 per 50 K.G. Kleïnschol f 19—f 6 per 50 K.G. Bot f 10—f 9 per 50 K.G. Schar f 4.90—1' 2.40 per 50 K.G. Tongschar f 26.50—f 14 per 50 K.G. Poontjes f 7f 3 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 21f 15 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 16.50f 13 per 50 K.G. Groote gul f 12—f. 9 per 50 K.G. Kleine gul f 16f 6 per 50 K.G. Wijting- f 7—f 4.10 per 50 K.G. Makreel f 4.50—f 2.75 per 50 K.G. Versche haring f 3.50f 1.15 per 50 K.G. Kabeljauw f 26f 25 per 125 K.G. Leng f 2.50—f 1 per stuk Koolvisch f 1f 0.90 per stuk. Besommingen: Treilers: Manden: 200 Shamrock IJM 129 f 1580 1960 Viking Bank IJM 183 f 4250 345 Jacq. Clasina IJM 10 f 3280 400 Ewald IJM 48 f 2960 450 Libra IJM 98 f 3450 105 Dolfijn IJM 103 f 1640 Besomming loggers: KW 161 f 1000, KW 140 f 810, KW 25 f 910. Besomming Deensche kotters: E 532 f 560, F N 283 f 310 BURGERLIJKE STAND. A. de Graaf—Hoogerwerf d., Willem Barendsz- straat 7, IJmuiden; T. VisserGroen z., Hoek- steeg 14, IJmuiden: M. Jak—Otto z„ Hagelin- gerweg 8( Santpoort: E. s. Kleijn—Rus z., Va- reniusstraat 15, IJmuiden J. C. Burenv. d. Zee, d., Cypressenstraat 17, IJmuiden; M. v. Croonenborg—v. Vierzen d., Pr. Krugerstraat 28, IJmuiden; H. Schooorl— Arendse z., Driehuizer- kerkweg 46, Velsen; H. M. Scheelings—van Leu ven, d., Beukenstraat 24, IJmuiden: T. Wijn oogstGoos z., v. Galenstraat 16, IJmuiden; C. M. HoflandBuijsman d., Genieweg 34, Vel- hen; M. E. BadingsSmit d., Will, de Zwijger laan 41, Santpoort. Overleden: G. J. Harmsen 70 J., echtgen. van, M. v« Pel. Wüstelaan 46. Santpoort; A. J. H. Maks, 8 maanden, zoon van H. A. "laks, Beverwijk: C. W Aurich, 45 J., echtgen. van A. M. Breeland, Hoofdstraat 137, Santpoort; A. Stomp 81 J., wed. van J. de Klerk, Mtddenduiner weg 6, Santpoort;M. Kaan, 86 j„ wed. van L. L. Geluk, Berkenstraat 12, IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7