Lagerhuis vraagt inlichtingen over den strijd in Noorwegen. Twee Engelsche duikbooten als verloren beschouwd. Duitsch vliegtuig WOENSDAG 1 MEI 1940 HAARDE M'S D A G E E A D 3 Bezorgdheid komt in de openbare meening tot uiting. In het Lagerhuis is Dinsdag een aantal vra gen gesteld, welke betrekking hadden op den toestand in Noorwegen. Het conservatieve lid captain Plugge vroeg den minister-president, in verband met een bericht uit Duitschland dat aanzienlijke versterkingen naar Noorwegen waren gezonden of hij geen verklaring af kon leggen over de Britsche tegenmaatregelen. Chamberlain antwoordde dat volgens zijn mee ning het op het oogenblik niet in het algemeen belang zou zijn een dergelijke verklaring af te leggen. Op een vraag over de uitrusting van de Brit sche troepen in Noorwegen, zeide de minister van oorlog, Stanley, dat deze troepen hun vol ledige oorlogsuitrusting bij zich hadden. De minister van economische oorlogvoering, Cross, deelde mede dat sedert de bezetting van Denemarken en Noorwegen geen schepen meer naar de Deensche havens werden doorgelaten. De voor Denemarken bestemde lading werd prijs verklaard, terwijl over de voor Noorwegen bestemde schepen werd beslist door de Noorsche scheepvaartcommis- sie, welke in Londen is gevestigd, na overleg met de Britsche autoriteiten. Minister Cross deelde verder mede, dat maat regelen worlen bestudeerd om het verkeer door de lucht met Duitschland te beperken, vooral op de verbindingen via Spanje en Portugal. Minister Stanley heeft nog medegedeeld dat een aantal journalisten gereed stond naar Noorwegen te vertrekken, terwijl anderen zullen volgen. Op een vraag van den Labourafgevaardigde So- rensen, zeide minister-president Chamberlain dat hij in zijn rede in het Mansion House op 9 Januari j.l. heeft gezegd dat de geallieerden geen bedoelin gen hebben om het Duitsche volk te vernietigen, doch dat het Duitsche volk zich wel bewust moest zijn dat de verantwoordelijkheid voor het voortdu ren van dezen oorlog bij het volle lag, zoowel als bij de nationaal socialistische leiders. Dit blijft de opvatting van de Britsche regeering. Op een vraag van Attlee zeide Chamberlain dat hij zoo spoedig mogelijk een verklaring over Noor wegen af zal leggen, vermoedelijk nog deze week. VRAGEN VAN SIR ARCHIBALD SINCLAIR. Sir Archibald Sinclair, de leider der liberale op positie in het Lagerhuis, heeft Dinsdag in Edinburgh een redevoering uitgesproken, waarin hij aandrong op krachtige actie in Zuid Noorwegen. Al modde ren wij er door heen tot aan de overwinning, zoo zeide hij o.a., op den duur zullen wij boeten voor de zwakheid van onze politieke leiding door een lan- geren duur van den oorlog. Veldslagen in Noor wegen werden in den oorlogsmist verloren, de vloot echter heeft roem verworven voor zichzelf en de luchtmacht heeft treffende successen behaald tegen machtiger Duitsche strijdkrachten. Een evacuatie van Zuid Noorwegen zou alleen te rechtvaardigen zijn, wanneer de militaire leiders den toestand herstelbaar achtten. Wanneer dat het geval mocht Zijn, zou het misdadig zijn er bij de regeering op aan te dringen waardevolle levens weg te gooien in een hopeloos streven. Het land wil echter weten of de troepen, die uitgezonden zijn om die moeilijke taak op zich te nemen, goed geoefende, geregelde troepen zijn met ervaren officieren en goede uitrusting. Tanks en artillerie moeten zijn achtergelaten, maar hadden zij een volledige uitrusting met Brengewe- ren en loopgraafmotrieren? Noorwegen, aldus Sin clair, heeft nooit om onze hulp gevraagd en niet toegestaan dat regelingen getroffen werden tus- Bchen de beide legerstaven tot Duitschland reeds alle voornaamste havens en mobolisatiecentra had bezet. DUIDELIJKER VOORLICHTING GEVRAAGD. De meeste Engelsche bladen verklaren vol gens Reuter met nadruk dat in den veldtocht in Noorwegen een kritiek stadium is bereikt. De „Times" schrijft boven zijn hoofdartikel: „Te genslag bij Drontheim" en de „Daily Telegraph" zegt dat het voor allen, die de berichten over den Noorschen veldtocht lezen en misschien voor hen, die tusschen de regels door lezen, dui delijk is, dat niet alles op dit gebied der opera ties voor de geallieerden goed gaat. De „Daily Herald" wenscht meer officieele berichten en de „News Chronicle" acht een krachtige en ver- eenigde leiding voor de drie Britsche oorlogs diensten noodig. De „Times" schrijft: „De verbinding tusschen de Duitsche troepen welke hun basis te Oslo hebben en het garnizoen te Drontheim, zal zeker binnenkort tot stand komen, indien dat nog niet geschied is. De hoop op een snel isoleeren en vernietigen der Duit sche troepen te Drontheim is voor het oogenblik Resp. 53 en 40 man aan boord. Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat twee Britsche duikbooten, de „Tarpon" en de „Steriet", ver over tijd zijn en vermoedelijk verloren zijn gegaan. Deze Britsche onderzeeërs hadden een beman ning van respectievelijk 53 en 40 man. De „Tar pon" mat 1090 ton en was een zusterschip van de „Triton", „Trident" en „Truant". De „Steriet" was een schip van 670 ton van de „Shark" klasse. Engeland begon den oorlog met 57 onderzeeërs waarvan thans 7 zijn verloren gegaan. Een is -tengevolge van een ongeluk vergaan. Reuter meldt voorts dat de Britsche trawlers „Bradman" en „Cape Siretoka" schade geleden hebben door een bom. Zij zijn later gezonken. In geen dezer laatste gevallen wordt melding ge maakt van verlies aan menschenlevens. vervlogen en thans ziet de geallieerde strijdmacht zuidelijk van die stad zich van twee zijden aange vallen en met afsnijding bedreigd. Het is thans noo dig een linie te vestigen en te behouden, die den vijand zal afhouden van de lange smalle strook land tusschen de Zweedsche grens en de Noordzee. Ach ter die linie moeten de geallieerden een land- en luchtmacht opbouwen, die hun binnen afzienbaren tijd in staat moeten stellen het offensief te herne men en den Noorschen grond van de invallers te zuiveren." De „Daily Telegraph" schrijft o.a.: „dat Duitsch land bereid is geweest, het verlies van een derde deel zijner vloot te riskeeren, bewijst dat het een beslissing wanhopig noodig heeft en zich niet kon veroorlooven af te wachten." Hongaarsche ontstemming jegens Slowakije. Graaf Csaky „Hongarije's geduld niet onbeperkt". Het Fransche legerbericht. Het Fransche legerbericht van hedenmorgen luidt: „Bedrijvigheid van patrouilles in het gebied van Blies. Gisteren, bij het vallen van den avond was er een kort treffen tusschen verkenningselementen en een vijandelijke afdeeling in het gebied van de Vogezen". Dinsdagavond werd gemeld: „De gebruikelijke activiteit van verkenmngs- patrouilles. Onze patrouilles maakten eenige ge vangenen. Twee plaatselijke aanvallen van vijan delijke detachementen werden afgeslagen". Voor wat de gebeurtenissen in Noorwegen be treft wordt verwezen naar het communiqué van het Britsche ministerie van oorlog. De Britsch-Russische handels relaties. Antwoord op Engelsch memorandum te Londen onbevredigend geacht. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt over het bezoek dat Maisky, de ambassa deur der Sovjet Unie te Londen Maandagavond heeft gebracht aan Lord Halifax, waarbij den minister een schriftelijk antwoord is overhan digd van de Sovjet Regeering op het Britsche memorandum van 19 April inzake een hervat ting der handelsbesprekingen, het volgende: In het antwoord wordt verklaard dat goede ren. door de Sovjet Unie op grond van de han delsovereenkomst met Groot Brittannië inge voerd uitsluitend voor binnenlandsch gebruik zullen worden aangewend, doch dat de Sovjet- regeering niet kan aannemen te beraadslagen over eenige beperking van haar rechten Sov jet-Russische producten uit te voeren naar eenig land. waarmede het handelsbetrekkingen onder houdt. De correspondent verneemt dat het antwoord in Britsche kringen niet bevredigend wordt ge acht, hoewel de stand van zaken thans nauwkeu rig wordt bestudeerd. De Britsche opvatting is dat. eenige belofte der Sovjet Unie van Groot Brittannië ontvan gen goederen niet opnieuw uit te voeren, waarde loos zoü zijn, indien zij niet vergezeld zou gaan van waarborgen tegen uitvoer naar Duitschland van gelijkwaardige hoeveelheden van hetzelfde product ,uit Sovjet-Rusland. Bij het aangaan van oorlogshandelsovereen komsten houdt de Britsche regeering steeds reke ning met den uitvoer van eigen producten van het desbetreffende land. Het is daarbij de Brit sche bedoeling de neutralen er toe te brengen deze uitvoeren te verminderen tot het laagst mo gelijke bedrag. Er wordt uiteengezet dat Duitschland zich er altijd op heeft beroemd dat zijn handelsover eenkomst met de Sovjet Unie het zal in staat stellen met Russische hulp de blokkade te bre ken. Daarom moet daar met iedere handelsover eenkomst rekening mede worden gehouden. Graaf Csaky. In het Hongaarsche Hoogerhuis heeft Dinsdag de vroegere afgevaardigde in het Praagsche parlement Szullö aan de regeering gevraagd of zij nog lang de vervolgingen, waaraan de Hongaren in Slowakije bloot staan, zou dulden. Minister Csaky antwoordde dat de Hongaarsche regeering met de grootste aan dacht de behandeling volgt, die de Hongaren zich in Slowakije moeten laten welgevallen. Wij hebben, zeide hij, verscheidene malen pogingen gedaan de betrekkingen met dezen jongen staat zoowel in poli tiek als in economisch opzicht te verbeteren. Helaas zijn wij hierin niet geslaagd. Doch men zou een ouden staat als Hongarijk slecht kennen als men meende dat zijn geduld onbeperkt is. Csaky. voegde hier nog aan toe dat spanning in de Hongaarsch-Slo- waaksche betrekkingen de Duitsch-Hongaarsche vriendschap niet noodzakelijk behoefde aan tasten. Volgens het Hongaarsche Telegraafagentschap heeft Csaky o.a. nog gezegd: Laat geen officieus of officieel persoon trachten voortdurend tegen ons de kaart van Duitschland als beschermer van Slowakiji uit te spelen, want wij hebben het volle vertrouwen in de hechtheid van de Hongaarsch-Duitsche vriend schap en in de factoren, waarop deze vriendschap berust. Het zou gevaarlijk zijn te veronderstellen dat wij zwak zijn of ons zwak voelen. Iedere levens krachtige natie kan komen tot de grens', waarop zij in de verdediging der moreele waarden alle risico's aanvaardt. Csaky besloot met te verklaren dat de Hongaarsche regeering, ook in de toekomst de poli tiek van geduld en vredelievendheid jegens den Slo- waakschen buurman wil voortzetten. Engelsche scheepvaart voor- loopig niet meer door het Suezkanaal. Route via de Kaap. Voorzorgsmaatregel wegens de houding van Italië. In gezaghebbende Engelsche kringen verneemt Reuter dat de uitspraken van Italianen, die ver antwoordelijke posities bekleeden en de recente houding der Italiaansche pers van zoodanigen aard zijn geweest dat het noodig is geworden voor de Engelsche-regeering om zekere voor zorgsmaatregelen te nemen betreffende de Brit sche scheepvaart, die onder normale omstandig heden door de Middellandsche Zee zou varen. Zij is echter niet voornemens deze voorzorgs maatregelen langer dan noodig is te laten voort durend en hoopt dat de omstandigheden in staat zullen stellen ze in de naaste toekomst op te heffen. Vernomen wordt dat de bedoelde maatrege len o.a. betrekking hebben op het in zekere mate verleggen van de Britsche scheepvaartroute langs Kaapstad in plaats van door het Suezkanaal. Wladiwostok, een „lek" in de Engelsche blokkade. Veel oorlogsmateriaal uit de Ver. Staten bereikt de Russische havenstad. De Britsche minister van economischen oorlog, Cross, heeft gisteren het woord gevoerd aan een noenmaal van de Amerikaansche Kamer van Koophandel te Londen. Ten aanzien van de blok kade zeide Cross dat het steeds de bedoeling is geweest de grootst mogelijke beperking van den vijandelijken handel te combineeren met de minst mogelijke schade of inmenging voor den neutralen handel. Door den economischen oorlog tot het uiter ste te voeren geloofde de Britsche regeering den oorlog met vele maanden te kunnen verkorten. Gedurende de lange maanden van schijnbare in activiteit, waarmede deze oorlog begon, aldus ver klaarde de minister, hebben velen eraan getwij feld of wij met ons hart in dezen oorlog waren. De laatste paar weken moeten het ieder duidelijk gemaakt hebben dat het ons doodelijke ernst is. Wij vechten voor ons leven. Cross zeide dat er in de blokkade ontegenzegge lijk lekken waren. Een ongetwijfeld ernstig lek is de weg over Wladiwostok. Vele zendingen, aldus Cross, hebben langs zonderlinge en verdachte wegen Wladiwostok bereikt. De Vereenigde Staten zijn de bron van vele dezer oorlogsmaterialen geweest en wij vragen ons soms af in hoeverre men zich in het algemeen in uw land ervan bewust is, dat belangrijke voorraden langs dezen weg Duitschland hebben bereikt. Belgische onafhankelijkheidsleening geslaagd. Inschrijvingen overschrijden de twee milliard francs. De Beglische minister van financiën, Gutt, heeft voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij mededeelde dat de onafhankelijk heidsleening boven verwachting is geslaagd, aangezien -het bedrag der inschrijvingen op het oogenblik de twee milliard francs te boven Rekening houdende met voorstellen uit het publiek is besloten om behalve de groote stukken ook stukken uit te geven van 100 frs. met eenja rigen looptijd, die het publiek zelfs in de postkan toren zal kunnen koopen. Een groot deel van dit geld zal in België blijven, aangezien het zal dienen tot voeding, kleeding en verschaffing van onderdak aan de soldaten, waartoe voor een belangrijk deel grondstoffen en arbeidskrachten uit België noodig zijn. Wanneer tegen de verwachting in en ondanks zijn hechte defensie België mocht worden aange vallen, dan zouden de schatkistbiljetten in het bui tenland betaalbaar zijn of zou de Nationale Bank loketten openen. De laatste drie maanden, aldus de minister verder, is göud tot een bedrag van 2 milliard naar België teruggekeerd. De minister vroeg zijn toehoorders geen geld op te potten, maar in te schrijven op de leening, welker certificaten niets anders zijn dan rentedragende biljetten. Dit te doen is gemakkelijk en bovendien draagt men op deze wijze bij tot de Belgische veiligheid, terwijl het nog voordeelig is ook. Een toespeling makende op de offers, die de regeering binnenkort aan de bevolking zal vragen in den vorm van be lastingen, zei de minister: Vergeet niet dat hoe meer de leening aan middelen opbrengt, hoe minder wij van de belastingen zullen moeten vragen. Deze leening moet dus in het belang van allen een succes worden. stort in Engelsche kuststad neer Ware ramp het gevolg. Dinsdagavond Iaat zoo deelt een officieel Engelsch communiqué mede zijn vijande lijke vliegtuigen de oostkust van Engeland ge naderd. Luchtdoelgeschut kwam in actie. In een kuststad in Essex (Clacton-on-Sea) is een vijandelijk vliegtuig neergestort en in brand geraakt. Bij den val van het toestel zijn vijf personen gedood en negentig gewond, van wie 49 in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het is mogelijk dat er nog meer lijken onder het puin liggen. Van de vijf tot nu toe geborgen lijken, zijn vier van Duitschers. In het geheel zijn ongeveer 50 huizen beschadigd. Het vliegtuig verscheen boven de stad kort nadat op eenigen afstand luchtdoelgeschut was gehoord. Het cirkelde meer dan een half uur boven de stad. naar het schijnt om een terrein te zoeken voor een landing. Het is binnen 200 M. van zee verongelukt.Er was een ontploffing. De brandende benzinetanks en het gevaar voor ontplofbare kogels heeft het onmo gelijk gemaakt in de eerste minuten na het ongeluk het vliegtuig te naderen. Den geheelen nacht hebben reddingsploegen met groote inspaning gewerkt om slachtoffers te kun nen bevrijden uit het puin. De mannen werkten bij het licht van fakkels. Een rij huizen werd verwoest, terwijl twee straten ernstige schade opliepen. Een groot blok nieuwe flatwoningen, welke alle bewoond waren, is zwaar beschadigd. TROOSTELOOZE AANBLIK. LONDEN 1 Mei (Reuter). De plaats, waar het Duitsche vliegtuig te Clacton on Sea is neergestort, bood vanochtend een troosteloos beeld. Het wrak van het vliegtuig is tot diep in den grond gedrongen. Van de huizen zijn nog eenige stukken muur overgebleven. Tot 500 M. in den omtrek zijn de ruiten vernield en de ko zijnen verwrongen. Een vijftigtal personen on derzoekt met het personeel der brandweer het puin. Men gelooft dat het vijfde lijk dat van een vrouw is Volgens een ooggetuige moet zij te bed hebben gelegen in het huis, waarop het vliegtuig is neer gekomen. Dit huis is geheel ingestort en het lijk van de vrouw werd onder het puin aangetroffen. Het schijnt een bejaarde vrouw te zijn geweest. Een lid van den gemeenteraad van Clacton heeft gezegd dat hoewel een ontzettend ongeluk de ge heele stad diep heeft geschokt, toch bewezen is, dat het personeel der luchtbescherming op zijn hoede en paraat is en dat het voor iedere stad van groot belang is een goedingelichten luchtbeschermings dienst te hebben. De ramp heeft zich voorgedaan bij een der druk ste kruispunten. Het terrein is afgezet. De schade wordt op 100.000 pond sterling ge- •aamd. Op 500 M. van de plaats van het ongeluk is een parachute gevonden. Ook zijn vier revolvers gevonden. Tot ver in den omtrek liggen brokken steen. De brandweer is nog steeds met de nablus- sching bezig. Italiaansch voorman spreekt Duitsche arbeiders toe. „Wanneer de Duce het bevel geeft, zullen wij met U marcheeren." Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het lid van den grooten fascistischen raad, Ca- poferri, die een bezoek aan Duitschland brengt, heeft voor de arbeiders van de I. G. Farben In dustrie in Leverkusen een redevoering uitgespro ken. Hij zeide daarin o.a. „Wanneer de Duce ons het bevel zal geven, zullen wij met u opmarcheeren tot de triomf der gerechtigheid en tot de triomf der vrijheid". Over zijn bezoek aan Duitschland verklaarde hij dat dit uitdrukking geeft aan de solidariteit der fascistische revolutie met de nationaal-socialis- tische revolutie, van den Duitschen met den Itali- aanschen arbeider. Spreker verheugde zich te kun nen vaststellen dat tusschen beide bevriende volken een nauwe samenwerking bestaat. Hitier brengt hulde aan de Duitsche weermacht. Dagorder voor de troepen in Noorwegen. Voor de troepeneenheden, die deelnemen aan de gevechten in Noorwegen heeft Hitier een dagorder uitgevaardigd, luidende: „Soldaten van het Noor sche oorlogstooneel. In onstuimig opdringen hebben Duitsche troepen de verbinding over land tusschen Oslo en Drontheim tot stand gebracht. Daarmede is het voornemen der Westelijke mogendheden om Duitschland toch nog door een bezetting achteraf van Noorwegen op de knieën te kunnen krijgen, de finitief mislukt. Eenheden van het leger, de marine en het lucht- wapen hebben in voorbeeldige samenwerking een prestatie geleverd, die in haar koenheid de jonge Duitsche weermacht tot de hoogste eer strekt. Offi cieren, onderofficieren en manschappen, gij hebt op het Noorsche oorlogstooneel tegen alle tegenheden ter zee, te land en in de lucht en tegen den weer stand van den vijand gestreden. Gij hebt de ont zaglijke taak. die ik, geloovende aan u en uw kracht, moest opdragen, vervuld. Ik ben trotsch op u. De natie spreekt u door mij haar dank uit. Als uiterlijk teeken van erkentelijkheid en van dezen dank verleen ik den Opperbevelhebber in Noorwe gen, genei-aal von Falkenhorst, het ridderkruis van het ijzeren kruis. Ik zal op voorstel van uw opperbevelhebber ook de dappersten onder u on derscheiden. Het hoogste loon voor u allen mag ech ter reeds thans de overtuiging zijn dat gij in den zwaarsten strijd van het lot van ons volk om zijn of niet zijn een beslissende bijdrage hebt geleverd. Ik weet dat gij de u gestelde taak ook verder zult ver vullen. Leve ons Groot-Duitschland". De kansen voor een betere verstand houding tusschen Engeland en Italië Interventie van den Paus. VATICAANSTAD 1 Mei. Uit bevoegde bron wordt vernomen dat de Paus pogingen in het werk stelt om een toenadering tot stand te brengen tus schen Italië en Engeland. De bespreking van Vrij dag j.l. tusschen Halifax en Bastianini was het eerste gevolg van de interventie van den Paus, aidus wordt uit betrouwbare bron medegedeeld. In dezelfde kringen is men van meening dat de fascis tische regeering, na door den Heiligen Stoel te zijn gepolst, er niet afkeerig van zou zijn wanneer de betrekkingen tusschen Engeland en Italië vriend- schappelijker zouden worden. Een dergelijke overeenstemming zou echter gebaseerd moeten zijn op een viertal punten, die Italië als onmisbaar voor haar buitenlandsche politiek beschouwt. Ten eerste: Italië's positie in de Middellandsche Zee zou moeten worden herzien. Ten tweede Engeland zou de verzekering moeten geven dat de Italiaansche belangen in den Balkan niet zouden worden geschaad door den economi schen druk van Engeland in die streken. Ten derde: Engeland zou moeten erkennen dat Italië zijn bondgenootschap met Dutischland niet zou hoeven te verzaken in het geval dat de geallieer den zouden trachten 't nalionaal-socialistsch regi me ten val te brengeen of zouden trachten Duitsch land te versnipperen. En ten vierde: De Italiaansche koopvaardij mag niet worden belemmerd door de Britsche blokkade. (United Press). WONINGBOUW IN DE WATERGRAAFSMEER. B. en W. stellen den gemeenteraad voor over te gaan tot den bouw van 396 gemeentewoningen, met inbegrip van 5 winkels, op terreinen in de Water graafsmeer en daarvoor uit 's rijkskas een voor schot aan te vragen van 1.420.000, een bijdrage a fonds perdu van ten hoogste 58.500 en een jaarlijk- sche bijdrage van ten hoogste 9.759.36. Tevens doen B. en W. een voorstel een bedrag van 10.000 voor den tuinaanleg van deze woningen beschik baar te stellen. Bovendien stellen B. en W. den raad voor een voorschot van maximum 341.000 uit 's rijkskas aan te vragen teneinde de stichting Bouwfonds Handwerkers Vriendenkring de benoodigde gelden te kunnen voorschieten voor den bouw van 92 wo ningen, eveneens in de Watergraafsmeer. PROEBAMMA DONDERDAG 2 MEI. HILVERSUM I 1875 M en 414.4 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.15 Hoogmis. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-or- kest. 2.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Scholierenkoren met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.45 Holl. Kamermuziek-ensemble en gramofoonmuziek. 5.55—6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 Gooilanders. „Molto Cantabile" en gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP, internationaal over zicht en herhaling SOS-berichten. 8.25 Vervolg Concert. 9.00 Reportage. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Toon kunstkoor en het Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 11.05 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM H 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP 8.10 Gramofoonmuziek 9.00 Morgenwijding. 10.00 Omroeporkest en soliste (ca. 11.00 Declamatie). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Re- nova-septet. 1.40 In en om de dessa, causerie. 2.00 Het Quatuor. de Liège en solist. 2.35 Reportage. 2.55 AVRO-Musette-ensemble en solisten (opn.) 4.00 eert. 11.2012.15 Berichten!" Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoon muziek. 4.45 De Sneeuwkoningin, kinderoperette. 5.30 Gelukwenschen. 5.35 AVRO-Amusementsor- kest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.44 Gemengd koor koor en mandoline-ensemble De Speellieden, 7.25 Causerie: Vacantiespreiding. 7.30 Causerie over de provincie Gelderland (met reportage). 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Gramofoon muziek. 9.00 Radiotooneel. 9.15 Concertgebouwor kest, toonkunstkoor Amsterdam, koor van de Ko ninklijke Oratoriumverecniging en solisten. 10.35 AVRÓ Musette-ensemble en soliste. 11.00 Berich ten ANP 11.10 Gramofoonmuziek. 11.2012.00 AVRO-dansorkest. ENGELAND 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 BBC-Schotsch orkest. 11.50 Variété. 12.20 Berichten. 12.35 Billy Cotton en zijn Band. 1,00 1.20 Zang. 2.20 Orgelspel. 2.50 Chalumeau-ensem- ble. 3.20 Causerie. 3.35 Het stedelijk orkest van Bournemouth. 4.20 Berichten en causerie. 4.40 Kin deruurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Voor de boeren. 5.50 Variété. 6.20 Causerie: The Home Front. 7.00 BBC- orkest. 7.40 Gevarieerd programma. 8.20 Berich ten. 8.40 Causerie: War Commentary. 8.55 Revue programma. 9.35 Korte Kerkdienst. 9.55 Het Engel sche ensemble. 10.40 Ambrose en zijn orkest. 11.20 Berichten. RADIO PARIJS 1648 M. 11.10 Zang. 11.35 Pianovoordracht. 12.05 Ver- eeniging voor oude instrumenten. 1.05 Zang. 1.30 Hobovoordracht. 2.20 Gevarieerd concert. 4.20 Ra diotooneel. 5,20 Opera-uitzending. 9.05 Muzikale causerie. 9.20 Radiotooneel. 10.05 en 11.0511.50 Gevarieerd concert. KEULEN 456 M. 4.20 Luchtmachtorkest. 6.30—7.20 Gramofoon muziek. 7.50 Omroeporkest en solist. 8.20 BDM- koor. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.20 Radiotooneel. 10.20 Omroepkoor en -orkest en solisten. 12.50 Uit Italië: Populair concert. 1.45 Leo Eysoldt's orkest, solist en pianoduo. 3.30 Viool en piano. 3.50 Voor soldaten. 4.30 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroeporkest en solisten. 7.457.50 Muzikaal tusschenspel. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.50—9.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL 322 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.50 Koninklijke Harmo nie „Sint Cecilia". (10.20—10.35 Gramofoonmu ziek). 11.05 Gramofoonmuziek. 11.20 en 12.301.20 Gramofoonmuziek en zang. 1.35 Kinderkoor en gramofoonmuziek. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.50 Vi oolvoordracht. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Radio tooneel. 5.20 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor oldaten. 7.50 Gevarieerd concert. 9.3011.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20Gramofoonmuziek. 11.50 en 2.30 Radio-orket. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20—1.35 Pianovoordracht 1.50 Gramofoonmuziek. 3.45 Het Belgiche piano kwartet (met toelichting). 4.20 Plechtig lof. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Literair-muzikaal pro gramma. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radio-orkest en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.2011.20 Dans muziek (gr. pl.). DEUTS* m.ANDSENDER 1571 M 6.35 Omroepkleinorkest. 7.20 Radiotooneel met muziek. 8.20 Berichten. 8.50 Hans Bund's orkest en het pianoduo Htibner. 10.20 Berichten. Hierna: Nachtconcert. 11.20—12.15 Berichten. VRIJDAG 3 MEI HILVERSUM I, 1875 en 4.14.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie 8.20 Gramofoonmuziek (9.30—9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.— Gramofoonmuziek 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12— Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.30 Berichten ANP). 12.45 Toespraak 1.— Melodia en gramofoonmuziek 2.30 Christ, lectuur 3.HaarL trio en gramofoonmuziek 4.Gramofoonmuziek 4.45 All Round Sextet cn gramofoonmuziek 6.25 6.55 Tuinbouwpraatje. 7.— Letterkundig halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.Berichten ANP., inter nationaal overzicht en herhaling SOS-berichten. 8.25- Orgelconcert 9.Causerie „Wat zal de Meimaand ons brengen?" 9.30 Arnhemsche orkestvcreeniging. 10!— Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Arn hemsche orkestvereeniging en solist 11.15 Gramo foonmuziek. Ca. 11.5012.Schriftlezing. HILVERSUM II. 301,5 M. 8.00 VARA, 10.— VPRO. 10.20 VARA 12.— AVRO. 4.— VARA, 7.30 VPRO. 9.— VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.Berichten ANP. 8.15 Orgelspel 8.45 Gramo foonmuziek 9.30 Keukenpraatje 10.— Morgenwij ding 10.20 Cyclus „De grondslagen van het democra tisch socialisme" (opn.) 10.40 Orgel en zang. 11.10 Declamatie 11.30 Gramofoonmuziek 12.— Dc Palla- dians 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek 1. AVRO-Amusementsorkest. 2— Voor de huisvrouw 2.10 Disco-causerie 3.Cyclus „Vrouwenberoepen Nederland". 3.30 AVRO-Dansorkest 4.— Gramo foonmuziek met toelichting 4.30 Pianovoordracht 5.00 Voor de kinderen 5.30 VARA-orkest 6.30 Cause rie over beeldhouwen. 6.50 Friesch kinderkoor (opn.) Cyclus „Het beginselprogramma der S. D. A. P." 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Jeugd- halfuur 8.Pianovoordracht 8.30 Herdenking van Marnix van St. Aldegonde. 9.Radiotooneel 9.25 De Ramblers. 10.Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.10 Rosian-orkest 10.40 Avondwijding. 11.Be richten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 If. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Billy Cotton en zijn Band. 11.50 BBC-Nor- thern orkest. 12.20 Berichten 12.35 Balalaika en gi taar. 12.501.20 Orgelspel 2.20 Variété 3.Vesper (R.K.) 3.20 Radiotooneel. 3.50 BBC-orkest 4.20 Be- ichten en causerie (Welsch) 4.40 Kinderuurtje 5.20 Berichten 5.35 Variété 5.50 Dansmuziek 6.20 Mede deelingen 6.40 Zang. 7.Causerie „A Christian looks at the World" 7.20 Revue-programma. 7.50 BBC-koor en -orkest 8.20 Berichten 8.40 Causerie „Once a week" 8.55 Radiotooneel 9.25 Billy Cotton en zijn Band. 10.20 Het Griller strijkkwartet. 10.50 Het Kenilworth-octet. 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.10 Zang 11.20 Gevarieerd concert 12.05 Cello voordracht 12.35 Pianovoordracht 1.05 Zang 1.30 Harpvoordracht 2.20 Orgelconcert 2.50 Radiotooneel in dialect 3.50 Zang 4.20 Radiotooneel met muziek 4.35 Zang en piano 5.35 Piano, viool en cello 6.20 Radiotooneel 9.05 Ensemble Pignari-Darrieux-Lévy. 10.05 en 11.0511.50 Nachtconcert. KEULEN. 456 M. 4.50 SA-orkest 6.407.05 Gramofoonmuziek 8.30 8.50 Causerie (met gramofoonmuziek). 9.50 Gra mofoonmuziek. 10.20 Fabrieksorkest 11.20 Weer macht-orkest 12.50 Populair concert 1.20 Zang 1.45 Literair-muzikaal programma 2.05 Omroepkoor en orkest en solist. 3.30 Piano-voordracht 3.50 Voor soldaten 4.20 en 6.35 Gramofoonmuziek 7.457.50 Muzikaal tusschenspel. 8.05 Gramofoonmuziek 9.05 9.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Omroepor kest 12.501.20 Gramofoonmuziek 4.20 Viool, piano en hoorn. 4.55 Gramofoonmuziek 5.20 Omroeporkest solist en gramofoonmuziek. 6.05 Gramofoonmuziek .20 Voor soldaten 7.50 Radiotooneel met muziek 9.30 -10.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Radio-or kest 12.501.20 en 5.05 Gramofoonmuziek 5.35 pia novoordracht en gramofoonmuziek. 7.20 Voor solda ten 7.50 De Stafmuziek van het eerste Regiment Guides. 8.35 Radio-orkest en het Russische koor van Brussel. 9.3010.20 Omroepdansorhest. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.35 Voor soldaten 7.20 Omroeporkest en solist. .20 Berichten. 8.50 Reportage. 9.05 Gramofoonmu ziek 9.20 Concert 10.20 Berichten. Hierna: Nachtcon-

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9