Britsch optreden in Noorwegen door Duitsche suprematie in de lucht belemmerd. r—i Ceta-Bever VLEKKENWATER Italië blijft voorloopig niet oorlogvoerend. „EDEGO"-RIJWIELEN VRIJDAG 3 MEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD CHAMBERLAIN ZET UITEEN: Dientengevolge moesten de aanvallen op Drontheim van het zuiden uit gestaakt worden Reuter meldt: Het Engelsche Lagerhuis is gistermiddag in rustige stemming bijeen ge komen om naar een verklaring van Chamberlain te luisteren over den oorlogstoestand. Toen de vergadering begon, was de belangstelling slechts matig, doch vele leden kwamen binnen tijdens het vragenuur. In de diplomatenbanken zaten de ambassadeurs van België, Argentinië, Bra zilië, Egypte en China en de gezanten van Noorwegen, Roemenië, Letland, Joego Slavië, Finland, Bulgarije en Nederland. De ministerpresident verzocht de leden van het Huis nog eenig geduld te willen oefenen, daar het nog niet mogelijk was een volledige verklaring af te leggen. Het is onmogelijk, aldus Chamberlain, thans reeds de plannen en bewegingen, welke nog niet voltooid zijn, bekend te maken. Ik kan vandaag slechts een interimverklaring" afleggen, maar ik hoop, dat Churchill en ik in staat zullen zijn in het begin van de volgende week, wanneer het Huis ongetwijfeld het geheele onderwerp zal willen be handelen in het licht van de dan beschikbare in lichtingen, heel wat meer te kunnen zeggen. Ongeveer een maand geleden, zoo vervolgde de premier werd besloten dat eenige kleine een heden gereed gehouden zouden worden, om de Westelijke havens van Noorwegen op korten ter mijn te bezetten. In geval van een daad van agressie door Duitschland tegen zuidelijk Noorwegen. Elke actie van ons moest volgen op een voorafgaande schending van Noorsche neutraliteit door Duitsch land. Men heeft gèvraagd hoe het kwam dat Duitschland in staat was ons voor te zijn. Dat kwam door het lang van tevoren beraamde en nauw keurig uitgewerkte verraad tegen een niets ver moedend en bijna ontwapend volk. Sinds vele maanden wisten wij dat de Duit- schers troepen en voorraden in de Oostzeehavens concentreerden. Het was duidelijk dat eenige aan- valsdaad overwogen werd. De strijdkrachten waren evenzeer beschikbaar voor een aanval op Finland, Zweden, Noorwegen, Nederland als tegen Engeland en men kon onmogelijk vooruit zeggen- waar de slag zou vallen. Indien wij geweten hadden dat Denemarken en Noorwegen het slachtoffer moes ten worden hadden wij hetgeen gebeurd is niet kunnen verhinderen zonder de medewerking van die landen. Maar in het* geloof dat hun neutraliteit hen zou redden namen zij geen voorzorgsmaatregelen en. gaven zij ons geen waarschuwing voor een aan val. welken zij inderdaad nooit vermoed hebben. HET BEGIN. De campagne in Noorwegen begon op 7 April, toen wij bericht kregen dat een groote Duitsche vlootmacht zich naar en langs de westkust van Noorwegen bewoog. Dien avond voer de „Main Battle Fleet", en-de „Second-CruiserSquadron", .uit Scape en Rosyth, in de hoop den vijand te ont moeten. Op 8 April voerde „First Cruiser Suadron" uit om aan de operaties deel te nemen. Op 9 April vielen de Duitsche troepen Denemarken binnen en geholpen door lang te voren beraamd binnen- landsch verraad brachten de marinestrijdkrachten troepen aan land te Oslo, Stavanger, Bergen en Drontheim. De zeer succesvolle marine-aanval van 13 April vernietigde volkomen de vijandelijke marine-strijdkrachten te Narvik en maakte on- noodig om voor de bezetting van Narvik alle strijd krachten te gebruiken welke oorspronkelijk voor die operatie waren gereserveerd. Onze doeleinden bij verdere actie waren: le. allen mogelijken steun en hulp te geven aan de Noren. 2e. Den Duitschen opmarsch uit het zuiden tegen te houden of te vertragen. 3e. De redding en bescherming van den koning en de regeering van Noorwegen te vergemakke lijken. Deze doeleinden konden het vlugst worden bereikt door de inneming van Drontheim. Ondanks het gevaarlijk karakter van deze ope ratie besloten wij een poging te wagen. Te Namsos, in het noorden, landden marinetroepen op 14 April gevolgd door Britsche troepen op 16 en 18 April. Eenige dagen later landden er Fransche Alpen jagers. Een deel van deze macht trok snel op naar de buurt van Steinkjer om de Noren te helpen, die de plaats in hun bezit hadden. Ten zuiden van Drontheim landden marinetroepen te Andalsnes op 17 April. DUITSCHE SUPREMATIE IN DE LUCHT Ik kan u thans geen bijzonderheden geven over de gevechten die zich sinds de landingen aan beide fronten hebben afgespeeld. De geallieerde troepen kwamen in die gebieden voor ernstige moeilijkhe den te staan, waarvan de voornaamste wel deze was dat de beschikbare vliegvelden reeds in handen van den vijand waren. In die omstandigheden bleek het eenige dagen geleden dat het wegens de Duitsche overheersching in de lucht onmogelijk zou zijn artil lerie en tanks aan land te brengen om onze troepen in staat te stellen den vijandelijken opmarsch uit het zuiden te weerstaan. Steeds was het den^Duitschers mogelijk versterkingen naar Noorwegen te zenden en in veel sneller tempo dan voor ons mogelijk was. De vorige week besloten wij het denkbeeld te laten varen Drontheim van het zuiden uit in te nemen, zoodat wij onze troepen uit dit ge bied terugtrokken en naar elders overbrach ten. Wij hebben thans al onze troepen uit An dalsnes teruggetrokken zonder een man te verliezen. Ik kan het Huis geen bijzonderheden geven over de verliezen, maar ik geloof dat zij in verhouding tot den omvang der krijgsverrichtingen niet groot zijn. Hoewel hel niet mogelijk geweest is de stad te nemen ben ik tevreden dat de balans van het voor deel thans aan den kant is van de geallieerden. Ik twijfel niet of de Duitschers dachten door Noorwe gen te wandelen zooals zij door Denemarken gedaan hadden. Die verwachting is verijdeld door den moed van het Noorsche volk en door de inspanning van de geallieerden DUITSCHE VERLIEZEN IN DE SCANDINAVISCHE WATEREN. Na drie weken oorlog is Noorwegen niet veroverd. In die periode heeft de Duitsche vloot een ernstig verlies geleden, waaronder twee slagschepen be-1 schadigd, drie, wellicht vier kruisers tot zinken ge bracht, elf torpedojagers en vijf duikboo-1 ten gezonken. Dertig transport- en voorraadscheper zijn gezonken met een verlies van verscheidene dui zenden manschappen. Verder zijn tien transport- oi voorraadschepen getroffen door onze torpedo's en waarschijnlijk gezonken. De verliezen van de Brit sche marine in dat tijdvak bedragen vier torpedo- f jagers, drie duikbooten, een, sloep en vijf trawlers gezonken. Vijf andere oorlogsschepen zijn beschadigd door aanvallen uit, de lucht. Een voorraadschip is bovendien door een torpedo van een duikboot tot zinken gebracht. Wij zien uit deze cijfers, zoo vervolgde Chamber lain, dat de kracht en doeltreffendheid van de Royal Navy slechts weinig geschonden is, terwijl daaren tegen de schade voor de Duitsche vloot zoo hevig ge weest is, dat de balans van de vlootsterkte volkomen gewijzigd is en het mogelijk geworden is de vloot der geallieerden op belangrijke wijze nieuwe bestem mingen te geven. STERKER VLOOT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. In dit verband wil ik vermelden dat het mo gelijk geacht is tot een normaler verdeeling van schepen over te gaan in de Middellandsche Zee, welke eenigen tijd onder invloed heeft gestaan van onze behoeften in de Noordzee. Reeds be vinden zich een Britsch en Fransch slagschip met kruisers en marinevaartuigen in het ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee, op weg naar Alexandrië. Terugkeerende op de gebeurtenissen in Noorwegen zeide de premier dat de Duitschers vele duizenden manschappen moeten hebben verloren. Tot hen, die haastige conclusies zouden willen trekken uit het feit dat wij er niet in geslaagd zijn Drontheim in te nemen, zou ik willen zeggen: Het is nog veel te vroeg om de balans over Noorwegen op te maken. Slechts een fase van de campagne is afgesloten, waarvan men kan zeggen dat indien wij ons doel niet bereikt hebben de Duitschers hun doel evenmin bereikt hebben, terwijl hun verliezen veel grooter zijn dan de onze. Ik zou deze waarschuwing willen geven aan het "Huis en aan het land: wij zijn niet voorne mens toe te laten dat Noorwegen slechts' een oor- logstooneel van den tweeden rang wordt, maar evenmin zullen wij ons laten verleiden tot een der gelijke versnippering van krachten, dat wij in het vitale centrum gevaarlijk verzwakt zouden worden. Onze vijand houdt de centrale positie bezet. Zij hebben altijd geweldige strijdkrachten voor den aanval gereed. Met bliksemsnelheid kan een aanval losbreken op een van de vele terreinen. Zij zijn ge reed en zouden er niet voor terugschrikken om Ne derland of België, of beide landen, aan te vallen of wellicht richten zij zich tegen hun onschuldige buren in Zuidoost Europa. Het zou dwaas zijn om aan den vijand onze opvatting van strategie te onthullen, welke op de beste wijze berèkend is om zijn neder laag te verzekeren. Maar wij mogen onze krachten niet verspreiden 'of zoodanig vastleggen dat onze vrijheid van handelen in een vitaal geval van nood, dat' elk oogenblik kan aanbreken, zou verzwakt wor den. Wij züllen voortgaan mét elke kans të grijpen om den vijand in Noorwegen schade te berokkenen, maar wij mogen niet de strategie op langen termijn vergeten, welke den oorlog zal winnen. Zijn betoog eindigend, zeide Chamberlain: er zijn bepaalde krijgsverrichtingen aan den gang en wij moeten niets doen, dat het leven van hen die daar aan deelnemen,- in gevaar zou brengen. Daarom ver zoek ik het huis af te zien van commentaren en de batten tot de volgende week, waarbij ik verwacht dat die speciale moeilijkheid zich niet zal voordoen. Chamberlain sprak 23 minuten en ziin betoog werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. VOLGENDE WEEK BELANGRIJKE BESLUITEN? Renter's parlementaire correspondent schrijft o.a., dat er tijdens en na de verklaring van Chamberlain vele aanwijzingen zijn dat het Lagerhuis verwacht dat a.s. Dinsdag door Chamberlain en Churchill groote besluiten in het parlement zullen worden aangekondigd. De Labourleider Attlee heeft nog gevraagd of de Sovjet-regeering voorstellen gedaan heeft voor een handelsovereenkomst. Butler antwoordde dat ant woord ontvangen is, hetwelk, hoewel geen concrete voorstellen bevattende, de algemeene houding van de Sovjetregeering aantoont. Aan het antwoord wordt groote aandacht gewijd teneinde te onderzoe ken of een handelsovereenkomst bereikt kan wor den, welke rekening houdt met den huidigen oorlogs toestand. Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. (Adv. Ingez. Mcd.) Egypte treft militaire voorzorgs maatregelen. Reuter meldt dat met het oog op de onzeker heid van den toestand in de Middellandsche Zee in geheel Egypte zekere voorzorgsmaatregelen genomen zijn. Het ministerie van landsverdediging heeft ver klaard, dat de voorzorgsmaatregelen van zuiver defensieven aard zijn. Zij worden ingegeven door den tegenwoordigen toestand en beveiligen het land tegen iedere verrassing. Zij betreffen met name een toezicht op het havenverkeer van Alexandrië en Port Said. Het heeft te Kaïro voldoening gewekt, dat een geallieerde vloot naar Alexandrië op weg is. De minster-president, Ali Maher, heeft gisteren ge zegd: „De toestand is ernstig en verrassingen zijn mogelijk, doch er is geen onmiddellijk ge vaar". De Italiaansche gezant heeft verklaard uit plaatselijke bronnen vernomen te hebben van Engeland's maatregelen ten aanzien van de Mid dellandsche Zee, doch geen instructies van zijn regeering ontvangen te hebben. De Britsche ambassadeur, de eerste minister en de Britsche en Egyptische bevelhebbers hebben Woensdag vergaderd en geconstateerd dat alle vereischte defensie voorzorgen reeds ge nomen zijn en dat Egypte op elke gebeurlijk heid voorbereid is. De senaat, behandelt een nieuw wetsontwerp, dat de doodstraf eischt tegen sabotage en spionnage. DE LUCHTVERBINDING OP ALEXANDRIë. De „British Overseas Airways" heeft medege- deeld dat in den zomerdienst met vliegbooten op „Alxandrië", welke gisteren begonnen is, de over nachting te Rome zal vervallen. Wel zal te Brac- ciano bij Rome worden getankt. Beroep op den Franselien arbeider. Radiorede van Paul Reynaud. In een radio-rede tot de Fransche arbeiders zeide Paul Reynaud Woensdagavond: Zonder u zou het leger der strijdenden zijn kracht missen, de geweldige oorlogsmachine, die tegenover ons staat, en die overwonnen zal moeten worden, wordt in de Duitsche fabrieken geboren. Zij is gesmeed en wordt thans door Duit schen dwangarbeid geravitailleerd. In oorlogs tijd hangt het van den arbeid of of de oorlog ge wonnen of verloren zal worden. De strijd om de vrijheid zal hard zijn, doch verdient de vrijheid geen offers? Op dezen eersten Meidag voel ik al wat deze offers voor velen uwer beteekenen. Het is de vrees dat u nog zwaardere offers zullen worden opgelegd, die mij bezielt. En toch moe ten wij om ons lot te beoordeelen niet de oogen naar achteren richten, doch moeten wij naar voren zien. De grootheid van .den soldaat is het gevaar, de grootheid van den arbeider is de inspanning. Een ding weet gij allen en dat is dat zoo eens uw krachtsinspanning mocht verminderen, het. de soldaat aan het front is, die een stoot in den rug zou krijgen. De soldaat heeft u noodig, zoo als gij hem noodig hebt. Daarom moet niet be rusting de grondslag zijn van uw arbeid, doch geestdrift, vuur en geloof. De minister-president zeide verder dat de re geering op sociaal -gebied, ondanks den oorlog, wil handelen. Hij kondigde-o.a. een uitbreiding aan van het arbeidsveld van het ministerie van volksgezondheid, dat een "anderen naam zal krijgen, want het zal niet langer alleen het mi nisterie der zieken .zijn, doch dat der' geheele Fransche bevolking. Ondanks alle beproevin gen, zoo besloot Reynaud, zullen wij naar de overwinning marcheeren. Hess spreekt de Duilsclie arbeiders toe. „Het nationaal-socialistische modelbcdrijf een vesting van den binnenlandsclien vrede." Ter gelegenheid van den eersten Mei, heeft de plaatsvervanger van Hitier, rijksminister Hess. in de locomotiefwerkplaatsen der Kruppfabrie- ken voor het geheele personeel een redevoering uitgesproken. Hij begon met er aan te herinne ren aldus meldt het D. N. B. dat de tegen standers van Duitschland bij den aanvang van den oorlog den toestand van Duitschland slecht hebben beoordeeld. Zij begrepen de veranderin gen, die in Duitschland geschied waren, niet, gebannen als zij zijn in een wereld van voorstel lingen, die het leven niet laat zien, zooals het werkelijk is, een wereld van gisteren. De ver- Rudolf Hess. wachting, dat spoedig de nationaal-socialistische partij uiteen zou vallen, een binnenlandsche chaos in Duitschland zou ontstaan, dat het front ineen zou storten en dat Engelschen en EJran- schen van den eenen en Polen van den anderen kant in snellen opmarsch Berlijn zouden kun nen bereiken, is niet uitgekomen. Voortgaande sprak Hess over de „Kliek dei- Westelijke democratieën van het slag van den voorzitter van het Storting Hambro, van wien bekend is, dat hij in Duitschland geboren is als de Jood Hamburger". Vervolgens keerde hij zich tegen de vrijheid der persoonlijkheid in de demo cratieën, welke hij een vrijheid noemde voor den kapitalist. De dagelijksche machthebbers willen verhinderen, zeide hij, dat de volken ontdekken, dat het den menschen onder het economisch, systeem der autoritaire staten beter gaat. Hess zeide verder dat de Westelijke mogendhe den trachten den oorlog uit te breiden, maar dat zij in Noorwegen den Duitschen soldaat hebben leeren kennen. In de democratieën handelt men volgens het z.g. economische principe, volgens hetwelk het voordeeliger is millioenen werkloozen te laten bestaan dan middelen to'e te passen om ze weer in het productieproces in te schakelen, In Duitschland is alles ingeschakeld in het- arbeids proces van den oorlog. Heden, zeide Hess, is. het nationaal-socialis-- tische modelbedrijf een vesting van den bin-, nenlandschen vrede. Als teeken daarvan kon digde spreker het begin ,aan van den vierden prèstatiewedstrijd der Duitsche bedrijven, „die ertoe dient voor het strijdende, front een schep pend vaderland in den rug te gehouden. In dit bewustzijn viert het Duitsche volk. zijn natio- nalen feestdag. Het is als nooit tevoren vervuld van de zekerheid der overwinning". Conclusie uit Amerikaansch—Italiaansch contact te Rome en Washington. Holland op zijn mooist - Waar het vee in de Betuwe graast, staan de boomen in prachtigen kleurenrijkdom, nu de bloesemtijd is aangebroken Mussolini heeft Woensdag den Amerikaan- sehen ambassadeur Philipps ontvangen, die zich op de hoogte kwam stellen van de plan nen van Italië in verband met de jongste ont wikkeling van den internationalen toestand in het algemeen en van den toestand in de. Middellandsche Zee' in het bijzonder. In Amerikaansche kringen te Rome ver klaarde men, volgens Havas, dat Mussolini den Ambassadeur de verzekering heeft gegeven dat Italië niet binnenkort zijn houding van non- belligerentie zal opgeven. Uit Washington wordt vernomen dat de Ameri kaansche onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Sumner Welles medegedeeld heeft, dat het departement van buitenlandsche zaken van den am bassadeur te Rome een volledig verslag over zijn onderhoud met Mussolini heeft ontvangen. De be spreking met Mussolini was van algemeenen aard en bestond uit een gedachtenwisseling over den internationalen toestand, zoo zeide Sumner Welles. Tevoren had laatstgenoemde een kort gesprek met den Italiaansohcn ambassadeur, prins Colonna gehad. Later vergezelde hij den am bassadeur bij diens bezoek aan Roosevelt. Na deze besprekingen liet men op het depar tement van buitenlandsche zaken doorscheme ren dat de regeering van meening is dat Italië niet op het punt slaat aan den oorlog deel te nemen. Sumner Welles weigerde directen commentaar op de houding van Italië jegens de oorlogvoerenden te leveren, doch hij deelde den journalisten mede dat het departement niet denkt over een aanmaning tot vertrek aan de Amerikanen in Italië. Dit wordt beschouwd als een indirecte bevestiging van de be richten uit Rome, volgens welke zooals hier boven gemeld Mussolini den Amerikaanschen ambassadeur heeft medegedeeld, dat Italië op het oogenblik geen deelneming aan den oorlog over weegt. De besprekingen te Washington die een dag ko men na het onderhoud tusschén Mussolini en den Amerikaanschen ambassadeur te Rome, hebben aan het Amerikaansche departement van buitenland sche zaken sterk de aandacht getrokken. CIANO ONTVANGT DEN BRITSCHEN ZAAKGELASTIGDE. Woensdag heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, een langdurig onderhoud gehad met den Britschen zaakge lastigde Sir Noel Charles. Reuter zegt hierover dat te Rome verklaard wordt dat het onder houd hartelijk en van informatieven aard is veest. De zaakgelastigde heeft Cian'ö geen nota over- !andigd en de berichten, volgens welke nota's uit gewisseld werden, zijn ongegrond. Britsche kringen te Rome geven uitdrukking aan de opvatting dat het Engelsche besluit om de schepen niet meer door de Middellandsche zee te laten varen, geen weerspiegeling is van de verandering der betrek kingen tusschen Engeland en Italië en evenmin van eenigerlei wijziging van houding ten aan- van kwesties van gemeenschappelijk belang voor beide landen. De Engelsche aankondiging heeft er ongetwijfeld toe gediend om den Italianen de ernst van den toestand bewust te maken. In ge zaghebbende kringen werd volgens Reuter mede gedeeld, dat de Britsche stap geen emotie heeft gewekt in officieele kringen te Rome. Het feit dat de Engelschen een andere route kunnen ge bruiken, zoo werd hieraan toegevoegd, toont eens te meer, dat de Middellandsche Zee voor ieder ander land dan Italië slechts een kwestie van scheepvaartweg is. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: Het besluit van de Britsche Admiraliteit om de Britsche scheepvaart niet meer door de Middel landsche Zee te laten gaan, wordt in gezagheb bende Britsche kringen beschouwd als een duide lijke wenk aan Italië, dat de recente toon van zijn pers en zijn politieke sprekers niet in overeenstem ming is met'den geest van het Engelsch-Italiaan- sche gentleman-agreement. Het is 'n zuivere voor zorgsmaatregel, die onder geen beding kan worden beschouwd als provoceei-end maar die aanduidt, dat de recente houding van Italië bezorgdheid wekt. Het treft nogal ongelukkig, dat de achteruitgang der houding van de organen der openbare mee ning in Italië zich voordoet op het oogenblik, waarop de Engelsch-Italiaansche handelsbespre- gen teekenen vertoonen, vrucht te gaan dragen. Een der overeenkomsten zou voorzien in den bouw van een zeker scheepstonnage door Italië in ruil voor steenkolen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Betreffende de maatregelen der Engelsche admiraliteit ten aanzien van de Engelsche scheepvaart in de Mid dellandsche Zee bepaalt men zich te Rome in politieke kringen er toe te constateeren dat het Engelsche besluit in Italiaansche regeerings- kringen met volkomen kalmte is opgenomen. Wan neer de Engelsche vegeering aanleiding gezien heeft dergelijke maatregelen te nemen, zoo ver klaart men, is dat eer. aangelegenheid, die uit sluitend Engeland aangaat, dat daarmede de grootere kosten der belangrijk langere scheep vaartlijn, op zich neemt. De Engelsche regeering, zoo wordt hieraan toegevoegd, neemt daarmede echter ook de verantwoordelijkheid op zich voor het oproepen van een verdere alarmstemming, die echter op Italië geen indruk maakt Wel bewijst de maatregel opnieuw, zoo wordt in dezelfde krin gen geconstateerd, dat, aangezien Engeland over verscheidene scheepvaartwegen beschikt, de Mid dellandsche Zee voor iedere mogendheid buiten Italië, slechts een weg maar geen levensbelang is. Duitsche kinderen van liet tiende jaar af lid van de Hitlerjeugd. Mét verplichte deelneming aan den dienst van het corps. Op een appèl van de Hitlerjeugd te Duis'ottrg heeft Haitmann Lautbacher, de adjunct-leider van de rijksjeugd volgens het Duitsche Nieuws bureau meegedeeld dat voortaan alle kinderen van hun tiende jaar af verplicht zijn lid te wor den van de Hitlerjeugd en aan den dienst van dit kindercorps deel te nemen. Men zal beginnen met. de jongens en meisjes van 17 jaar, die geen deel hebben uitgemaakt van de Hitlerjeugd, op te roepen en daarna ge leidelijk de jongere jaren. Maurice Tliorez.in Duitschen dienst? De Fransche communist bevindt zich in Baden, Volgeiïs te Parijs uit betrouwbare bron ont vangen inlichtingen aldus meldt de corres pondent van de Tel. aldaar bevindt Maurice Thorez, de vroegere leider der Fransche com munistische partij die naar men weet. wegens deserteering veroordeeld is, zich thans in Duitschland en wel in het groothertogdom Ba den. Hij legt daar met medewerking en onder be scherming van het Duitsche gouvernement een bedrijvigheid aan den dag welke een zekere ge lijkenis vertoont met die van den Franschman Ferdonnet, die de Fransche uitzendingen der Duitsche radio verzorgt en daardoor den bijnaam gekregen heeft van den „verrader van Stuttgart". „Langs velden en wegen Overal kom je „Edego" tegen". De waarheid van deze versregels kan iedereen constateeren, want ieder jaar wordt het leger „Ede- go" rijders grooter. De heer De Goede deelde ons dan ook mede, dat de omzet van Edego-rijwielen in 1939 weer grooter is geweest dan in 1938. Niet alleen in Haarlem, maar zelfs in verste uithoeken van Nederland is de „Ede- go" een bekende verschijning op den weg. Tientallen handen vinden in de „Edego"-fabriek werk. De beste onderdeelen worden gebruikt bij het monteeren der „Edego"-rijwielen en de uitstekende garantie en service die de „Edego" biedt, zijn oor zaak, dat velen een „Edego"-rijwiel aanschaffen. Een onbeperkt aantal malen kan men geheel gra tis zijn „Edego"-rijwiel laten schoonmaken en mocht er eens iets aan liet rijwiel haperen, de uitstekende reparatie-afdeeling staal er borg voor, dat men zijn karretje weer in den besten welstand terug ontvangt. Een uitgebreide collectie „Edego"-rijwielen stelt den kooper in staat een rijwiel te kiezen, dat het beste aan"zijn persoonlijke wenschen beantwoordt. De prijzen liggen binnen ieders bereik. RIJWIELFABRIEK EDEGO, ZIJLSTRAAT BIJ DE BRUG (Adv. Ingez. Med.) RALBC PROGRAMMA ZATERDAG 4 MEI 1940. HILVERSUM I. 1875 cn 414.4 M. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.00 Berichten A. N. P. 8.059.15 en 10.00 Gramo- foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten A. N. P., mededeelingen, gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest. 2,00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Cause rie: „Triomfeeren wij?". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.25 Lezing: „Het Nederlandsche Jack-London-Verbond en een nieuwe wereldorde". 4,40 Gramofoonmu ziek. 4.45 Causerie: „Prijsstijging en loonsvorming". 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Internationale sport- revue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachte- gaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Geschiedkundige lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelin gen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. (In de pauze: gramofoonmuziek). 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Declamatie met muzikale omlijsting. 11.10 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 2.00 Esperanto-uitzen- ding. 2.20 Muzikale causerie. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4,30 -Vragenbus, 4.50 VARA-orkest. 5.30 Filmland. 7.00 VARA-Kalcndcr. 7.04 Felicita ties. 7.09 Politiek radio-journaal. 7.30 „Mobilisatie problemen", toespraak. 8.00 Herhaling SOS-berich- ten. 8.03 Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 De Ramblers. 9,10 VARA-Varia. 9.15 Radio- tooneel. 9.30 Orgel en zang. 10.00 En nu.... Oké! 11.15 Berichten A. N. P. 11.25—12.00 VARA-Strijk- orkest. ENGELAND 391 en 419 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Orgelspel. 1.50 Variété. 12.20 Berichten. 12.35 Causerie. 12.50 Billy Cotton cn zijn Band. 1.35 Het Parker-Crook-trio. 2.05 Gevarieerd programma. 2.35 BBC-Schotsch orkest en solist. 3.05 Boekbe spreking. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Leger des Heïls-orkest. 4.20 Berichten (Welsch). 4.30 Welsch programma. 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten 5.35 Nieuws van het Westelijk Front. 5.50 Vragenbeant- woording. 6.05 BBC-orkest. 6.50 Actueel en geva rieerd programma. 7.20 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie: „American Commentary". 8.55 Geva rieerd programma. 9.35 Kerkdienst. 9.50 Schotsche berichten. 9.55 Radiotooneel. 10.35 Billy Cotton en zijn Band. 11.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 11.10 Fluitvoordracht. 11.20 Gevarieerd concert. 12.05 Pianovoordracht. 12.35 Zang. 1.05 Viola da gamba en cembalo. 2.20 Muzikale causerie, m. m. v. het Félix Raugel-koor. 2.50 Gevarieerd program ma. 3.50 Zang. 4.45 Pianovoordracht. 5.20 Opera- uitzending. 9.20 Radiotooneel, 10.20 Chansons. 10.35 Radiotopneel. 11.2011.35 Lichte muziek. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12,30 Omroep orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.25 Muzikale cau serie met illustraties. 2.20 Jeugdkoor mim.v. solisten. 3.203.35 Gramofoonmuziek. 4.45 Het Omroeporkest m.m.v. soliste. 550 Gramofoonmuziek. 7.20 Cabaret programma. 8.35 Folkloristisch programma. 8.55 Kamerorkest van Mechelen en solist. 9.30 Kamer orkest van Mechelen. 9.5011.20 Selectie uit de opera „Rigoletto" (gr.pl.). BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.50 en 1.55 Gramofoonmuziek. 2.05 Zang. 2.20 Symphonieconcert m.m.v. solist (met toelich ting). 3.50 Gramofoonmuziek. 4.35 Radio-orkest, 5.35 Viool en piano. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.05 Dansmuziek (gr.pl.) 7.20 Voor de soldaten. 7.50 en 8.35 Omroepsymphonie-orkest en soliste. 9.30 Dans muziek (gr.pl.). 10.20—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Omroepkleinorkest en solisten. 8.20 Berich ten. 8.50 Reportage. 9.05 Hans Bund's orkest en so listen. 10.20 Berichten. Hierna: Nachtconcert. 11.20 —12.15 Berichten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9