ihwrGly LUXE WEERBERICHT KERKCONCERT Eenacter-Avond Heet maai kkmg. DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM AGENDA. DINSDAG 7 MEI 1940 HA'SREEM'S DAGBLAD (Adv. Ingez. Med.) (IN/T IN IIIIIBIh MUZIEK van Schoten's Chr. Gem. Koor. In de vorig jaar geopende Immanuelkerk aan de Van Egmondstraat werd Maandagavond een concert gegeven „ten bate der luidklok". Ik denk, dat me niet verweten zou kunnen worden, de klok te heb ben hooren luiden, zonder te weten waar de klepel hangt, wanneer ik zou beweren, dat „ten bate van het fonds voor aanschaffing van een luidklok" juister geklonken zou hebben. Want de klok is er nog niet: ze kan dus geen baten genieten en ik kon haar niet hooren luiden. Maar ik kon wel den koorzang van Schoten's Chr, Gem. Koor, het orgelspel van Jac. Zwaan en het vioolspel van Jan Hoeben hooren, en dat hooren veroorzaakte veelszins groote waar deering. Waardeering: allereerst voor de doorgaans zoo goed als vlekkelooze zuiverheid der intonaties, die bij den koorzang op te merken was. Het koortje is niet talrijk: het zou vooral van een versterking van het aantal mannenstemmen profijt kunnen hebben, en de koorklank kan zeker aan schoonheid en lenig heid winnen, maar dezelfde stabiliteit van toon en zuiverheid, die Jac. Zwaan met het Heemsteedsche Chr. Gem. Koor heeft weten te bereiken, bleek bij het Schotensche aanwezig. Bij beide koren domi neerden intusschen de sopranen vaak eenigszins. De strengheid van den koorzang kwam aan de vertol king van oude meesters als Palestrina (of Ingegneri? In 't programma stond abusievelijk J. S. Bach als componist van „O bone Jesu" vermeld), Anerio en Bach ten goede. Bij die van nieuwere werken, als van Ph. Loots, scheen ze eenigszins remmend te werken; toch werd Jos. de Klerk's geestig en knap geschreven „Weer 't Paradijs" behoorlijk vlot voor gedragen. Remmingen waren er ook in de voordracht van het eerste solo-orgelnummer, Franck's „Prélude, Fuge et Variation". Het scheen alsof de organist zich nog niet geheel op het hem vreemde instru ment thuis gevoelde en met de registreering worstelde, zoodat de voortgang meermalen haperde. De „Sonata da Chiesa", het interessante variaties bevattende orgelstuk van Hendr. Andriessen, slaag de over 't geheel veel beter. In de begeleiding van den violist was het orgel doorgaans te sterk, zoodat we de viool soms in 't geheel niet konden hooren. Dit werd veroorzaakt doordat de speeltafel in een ruimte onder het orgèl opgesteld is, en de violist zich dus ook daar bevond; in die ruimte nu klinkt de orgeltoon veel zwakker dan in de kerk. Ik heb me daarvan, na afloop van het concert, zelf kunnen overtuigen. Maar bij een volgende gelegenheid zal de organist er rekening mee hebben te houden. Hoeben en Zwaan speelden een Sonate van Giovanni Platti (een componist, wiens naam ik niet heb kunnen vinden in Riemam's Lexicon), en de warm gevoelde, oordeelkundig geschreven Hymne van den organist zeiven, die kort geleden ook op het concert in de Geref. Kerk te Heemstede ten gehoore gebracht werd, maar toen door een anderen violist. De opening van het concert geschiedde door den predikant Ds. Drost, die een zinrijk en welspre kend betoog hield, met historische herinneringen aan een anderen donkeren tijd voor ons land: den 80-jarigen oorlog.' Hij sprak over Willem den Zwij ger en zijn broers, over Marnix v. St. Aldegonde en diens „Nieuw Christelijk Liet", het „Wilhelmus v. Nassouwe" en legde vooral den nadruk op den regel: „De tiranny verdrijven". En hij dankte God, dat we in ons Vorstenhuis beschermers onzer vrijheid en zelfstandigheid bezitten, een voorrecht, als weinige staten van onzen tijd met ons gemeen hebben. Was deze rede door bede en psalmgezang voorafgegaan: aan het einde van het concert verzocht Ds. Drost het zesde couplet van het „Wilhelmus", „Mijn schilt en mijn betrouwen", te zingen, een vgrzoek, waar aan door allen met geestdrift en overtuiging vol daan werd. Ten slotte merkte Ds. Drost op, dat we nu muziek in de kerk hadden gehoord, en dat hij hoopte dat men spoedig ook muziek buiten de kerk, n.l. van den toren af, zou kunnen hooren. Daarvoor werd den uitgang een collecte gehouden. Jk hoop eveneens dat men spoedig van mij zal ^nnen zeggen, de klok der Immanuelkerk te heb- Den hooren luiden. K. DE JONG. Uitvoering door leeraressen en leeraren van „Toonkunst". In het schoolgebouw aan de Nieuwe Gracht had Maandagavond een Leeraren-concert plaats, waar aan medewerkten mej. Bets Nederkoorn (piano), mej. Rie Brockmann (zang), en de heeren Jos. de Klerk (fluit) en Cor de Wilde (violoncel). Het programma was geheel gewijd aan tijdge- nooten van Joh. Seb. Bach, wanneer wij een toc cata van Froberger en twee zangen van Beethoven uitzonderen. In Froberger hooren we den volgeling van Frescobaldï, maar ook den geest der Fran- sche muziek die in dien tijd en vogue was Van hem stamt ook de Suite-indeeling in Allemande, Courante, Sarabande, Gigue. Wie Handel's Suiten kent voor Klavichord, vindt hier veel dat aan Froberger doet denken. Bets Nederkoorn speelde het werk op de haar eigen vlotte en markante wijze, en vervulde ook in Buxtehude's Trio de continuo-partij. Over dit werk hield Jos. de Klerk een korte inleiding, waarin hij vooral aan 't licht bracht, hoe eertijds de groote meesters als Joh. Seb. Bach studeerden. Bach, die reeds als koor knaap herhaalde reizen maakte van Lüneburg naar Hamburg om Jan Adam Reinken te hooren (welke zonder onzen Sweelinck stellig niet die hooge ontwikkeling zou hebben bereikt), Bach ging, toen hij eenmaal als organist was gevestigd te Amstadt. een voetreis maken van zestig mij len, om in Lübeck den ouden Buxtehude te hoo ren. Zijn verloftijd overschreed hij belangrijk, en de muzikale wereld profiteerde daarvan méér dan hij zelf, want het „Consortium" was niet langer gesteld op zijn diensten. Deze reis had plaats in 1705, maar Bach maakte later nog herhaalde ma len zulke kunstreizen, want in 1722 werd, van Köthen, Reinken te Hamburg opnieuw een studie reis gewijd. Reinken is ook nog te Deventer werk zaam geweest, en zoo wordt dan in Bach's ontwik kelingsgang, Holland met eere genoemd. Van Buxtehude echter is méér in Bach's muziek overgegaan; zie we de chorals (de eenvoudige), waar Buxtehude in de melodie slechts enkele ver sieringen aanbrengt, dan denken we bij Bach's „Herzlïch tut mich verlangen", of bij „Liebster Jesu, wir sind hier" allererest aan den Lübecker organist. Maar ook bij diens grootere chorals (waar de melodie verdeeld wordt in onderdeelen, die afwisselend in tenor, sopraan enz. worden ge bracht) herinneren we Bach's „Ein feste Burg'". Het choral is hier middelpunt eener vrije fantasie, en schoolsch is deze manier allerminst. Schoolsch is ook niet het trio, dat thans voor fluit, cello en continuo werd uitgevoerd. De langzame tusschen- satzen, die we hier meermalen aantreffen, zijn prachtige voorbeelden eener bloeiende muzikale fantasie, en de zacht wegdrijvende toon der fluit, de warme klank der cello zingen een prachtig con trapunt, waarin de kwarten-intervallen ons nu nog kunnen verrassen. Er blijkt nog „stof tot lee- ren" genoeg voor onze hedendaagsche toonzetters, ook al laat men Bach nog buiten beschouwing. In diens Cantate „Sehet, welch eine Liebe", waar uit de alt-aria (piet inleidend recitatief) door mej. Brockmann met diep gevoel werd voorgedragen, is het ook weer dat wonderbaar samengaan van fluit en altstem, dat in de hedendaagsche muziek zoo heel zelden (Vita nuova, van Wolf-Ferrari) wordt getroffen. Het zacht wegdroomen der me- diteerende fluit, wanneer de zangstem zwijgt, zal men blijven aanvoelen als muziek die van-binnen uit werd geschreven. In het Trio van Leclair (die ook al, zooals Scheurleer aantoonde, in Holland heeft gewerkt), is het meer de lust om te musiceeren, welke onze aandacht gevangen houdt. Ook dit werk droeg de sporen, dat het geestelijk was verwerkt door de drie uitvoerenden, die stellig een zaal hadden ver diend, waarin de acoustiek minder „gevaarlijk" is. Want Leclair, meer nog dan de te voren genoem den, is ingesteld op den schoonen klank. Bach's Fantasie in A had dan stellig ook gewonnen aan effect, en evenzeer de liederen van Beethoven, die nu te veel bedachtzaamheid (en voorzichtigheid) vragen in de klankgeving. Het Italiaansche „pen- sare" vraagt de scherpe s, en de e in questo is „chiuso". Er was voor dit concert een alleszins waardee- rende belangstelling. G. J. KALT. van Haarlem's Tooneel. Haarlem's Tooneel is de laatste jaren gewoon een of meer een-acter-avonden te geven en voor het clubleven zijn dat lang de slechtste niet. Op zulke avonden voelen de leden in het zaaltje van De Leeuwerik zich min of meer „een familie" en er heerscht dan ook altijd een gezellige, prettige stemming. Het komediespelen is op zulke avonden geen hoofdzaak en van tooneelstukken kan men zelfs eigenlijk niet spreken. Het zijn meer tooneel- scènes of beter nog tooneelflitsen dan een- acters, die worden gegeven en de stukjes die wij ons alle herinneren van de klein-tooneelavon- den van Johan Kaart en Jan van Ees zijn meestal reeds uit voordat je 't weet. „De Sigaar" gespeeld door mej. S. van Bartel en den heer H. Zwier is er een typeerend voor beeld van. Het heele scènetje is geschreven om de frappe aan het slot, waarin de spanning wordt opgelost in een nuchtere reclame voor een bekend sigarenmerk. Het werd niet onverdienstelijk gege ven, al zou de nervositeit van het vrouwtje nog meer uitgespeeld hebben kunnen worden. „Diplomaten' wint het van het eerste stukje zoo wel wat spanning als oplossing betreft. Het eischt feitelijk ook meer spel en de heeren H. Zwier en W. Wolff de eerste vooral zouden het stukje meer relief hebben kunnen geven door de spanning ook in de actie door strakker spel meer op te voeren. De ontgoocheling aan het slot zou dan des te komischer hebben gewerkt. Verrewég het beste spel zagen wij in het laatste schetsje, het bekende „Standing and Misunderstan ding" van Nono, waarin mej. Franciska Busquet weer eens bewees wat goed „zeggen" op het tooneel waard is: Ook de heer Zwier gaf hier als de orgel draaier zijn aardigste spel van den avond. Het was jammer, dat de vierde eenacter, „Het Hoedje van m'n Vrouw" door ongesteldheid van een der dames niet kon doorgaan. De heer Van der Worm trachtte dit te vergoeden door het zingen van eenige liede ren en ook de heer Herman Theunissen hielp met zijn accordeon -soli mee ons het verlies van het Hoedje van mevrouw te doen vergeten. Natuurlijk vormde het bal het slot- en hoofd nummer van dezen laatsten avond van het seizoen en zorgden „The Harlem Kings" voor de noodige stemming. Laten wij hopen, dat Haarlem's Tooneel zijn openingsavond in het volgend seizoen in een rustiger en gelukkiger tijd moge geven. J. B. SCHUIL OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het comité, dat bovengenoemde bijeenkomsten, die iederen Donderdagavond in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof te Haarlem worden gehouden, organiseert, deelt mede, dat het programma voor de maand Mei als volgt is vastgesteld: Donderdag 9 Mei: Ds. C. J. Hoekendijk Vrij Evangelisch predikant te Bussum, onderwerp: „De God van 1940"; 16 Mei: Afscheidsavond Zendeling en mevr. van der Veen vóór hun vertrek naar Java. Deze dienst wordt geleid door den heer J. Sevensma te Amsterdam; 23 Mei: de heer J. A. Bruyn te Wassenaar, onderwerp: ,.De groote ver drukking"; 30 Mei: Sluitingsavond. De wekelijksche bijeenkomsten worden dan tot September stopgezet, doch het Comité hoopt ge durende de zomermaanden twee tentcampagnes te houden, waarvan de eeerste in samenwerking met de ..Openlucht- en Tent-Evangelisatie voor Neder land", leider de heer J. Kits te Zeist, van 1 tot 9 Juni zal plaatsvinden. DE FLITS. Het instituut voor individueel onderwijs heeft een extra nummer van het studie weekblad „De Flits" uitgegeven dat bestemd is nog eens op de ge varen die ons land van binnen uit kunnen be dreigen te wijzen. Het maakt daarbij gebruik van gebeurtenissen, die in andere landen hebben plaats gevonden. Het blaadje leent zich zeer goed voor behandeling ip cursussen enz. PRIMA VAKWERK voor ƒ4.50 of ƒ5.50 per kamer (van 10 rollen). Laat nu behangen. Volgend jaar kon het wel eens dubbel zoo duur zijn. Groote sor teering benang uit voor raad leverbaar. Staalboeken zenden wij gaarne zonder eenige ver plichting op zicht. DEBEHANCCENTRALE GIERSTRAAT 63 - Tel. 18401 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Kans op nachtvorst, overdag vrij koel weer. Gedeeltelijk bewolkt, meest matige wind uit noordelijke richtingen. THERMOMETERSTAND. Hoogste gisteren F 60 Laagste hedennacht F 50 Hoogste heden F 50 Gisteravond is vermoedelijk een uit het noord westen komend zwak koudfront ons land gepas seerd, hetgeen met eenigen regen gepaard ging en waarna de temperatuur gedaald is. Aangezien de berichten uit het noorden en westen geheel ont breken, is het niet mogelijk een juist inzicht in de intensiteit van deze storing te krijgen. Over de Britsche eilanden schijnt zich een gebied van hoo- gen luchtdruk te bevinden, dat zich thans ook over ons land uitbreidt. De hooge druk over de randstaten houdt nog stand. De depressie over Zuidoost-Europa heeft zich verder opgevuld, zij bracht echter in Hongarijt? nog eenigen regen. Voorts ligt ten zuiden van de Azo- ren nog een oude depressie, die daar in dé om geving nog stormachtige winden en regen veroor zaakt. De temperatuur is op de Azoren sinds giste ren echter aanmerkelijk gestegen. BAROM ETERSTAND: Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit Opgave van Fa. KUIPERS en Zn., Opticiens. Zijlstraat 97. Tel. 12726 BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Brandweer 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Voor hen, die daartoe persoonlijk een oproep ontvingen, hun identiteitsbewijs, noodig bij een eventueele DISTRIBUTIE VAN BENZINE, in ontvangst te nemen, doch dit tot heden verzuimden, bestaat alsnog t/m VRIJDAG 10 MEI gelegenheid, het bewijs tegen betaling van ƒ0.75 aan het kringbureau Ged. Oude Gracht 47 tusschen 9 en 5 uur af te halen. (Adv. Ingez Med.) „NOOIT MEER VREDE". Voorstelling van „De Leekespelers" verboden. In den Stadsschouwburg zou Maandagavond een opvoering gegeven worden van een stuk van Ernst Polier „Nooit meer vrede" door de Haarlemsche Leekespelers o.Lv. Joh. Frevel. De militaire over heid heeft deze opvoering echter verboden. Het stuk mocht ook niet in besloten kring worden ge geven. Naar wij vernemen had de vereeniging eenige weken geleden, toen de Staat van Beleg nog niet was afgekondigd, het tooneelstuk bij den burge meester van Haarlem ingezonden. Het is toen goedgekeurd, zoodat vergunning gegeven werd voor een openbare vertooning. Toen evenwel de Staat van Beleg kwam moest 't stuk opnieuw naar de politie te Haarlem worden gestuurd om naar de militaire autoriteiten in Den Haag te worden gezonden, daar nu een nieuwe beslissing over de opvoering noodzakelijk was. Het bestuur heeft herhaaldelijk gevraagd in kennis gesteld te worden met de beslissing, maar kreeg geen antwoord. Pas Maandagmiddag 5 uur, dus eenige uren voor den aanvang der voorstel ling. kreeg het bericht, dat geen vergunning ge geven kon worden. Ook niet voor een vertooning in besloten kring. Het bestuur betreurt dat deze beslissing zoo laat gekomen is, want nu zijn door de vereeniging on- noodig veel kosten gemaakt. De Stadsschouwburg moet betaald worden, er zijn eostuums gehuurd, de leden werden uitgenoodigd. enzoovoort. Wij kunnen ons deze teleurstelling indenken. Het is gewenscht. dat aanvragen voor het geven van tooneelvoorstellingen. houden van vergade ringen. enzoovoort. zoo vlug mogelijk behandeld worden, opdat de betrokken vereenigingen geen onnoodige kosten maken. Het bestuur van de Leekespelers heeft nu nog 100 donateurs telefonisch kunnen waarschuwen, doch minstens 300 bezoekers hebben een vergeef- schen tocht naar den Stadsschouwburg gemaakt. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER WESTERVELD. Het spreekuur van den wethouder van onder wijs, den heer D J. A. Westerveld, zal deze week in plaats van Woensdag, Vrijdag a s. worden ge houden, van half één tot half twee. Brand in de ambtswoning van den Commissaris der Koningin te Assen. Brandweer was het vuur spoedig meester. Hedennacht te ongeveer half twee, werd de politie en brandweer te Assen gealarmeerd, aanvankelijk voor een schoorsteenbrand in de ambtswoning van den Commissaris der Konin gin in de provincie Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, aan de Kloosterstraat no. 1 aldaar. Spoedig echter kwam men tot de ontdekking, dat het hier geen schoorsteenbrand gold, doch een uitslaanden brand, welke zich zeer ernstig liet aanzien, te meer daar de ambtswoning on middellijk grenst aan het gouvernementsgebouw aan den Brink. De Asser brandweer rukte dan ook onmid dellijk met groot materiaal uit om het vuur te bestrijden, doch reeds dadelijk na aankomst was het duidelijk dat ook hulp van elders noodza kelijk was, zoodat groot alarm werd doorgegeven naar Groningen, vanwaar de brandweer even eens met groot materiaal naar Assen toog. De Groningsche brandweer was spoedig ter plaat se en met vereende krachten werd het vuur, dat zich inmiddels tot den beganen grond had uitgebreid, met kracht bestreden. Gelukkig slaagde men er in na betrekkelijk kor ten tijd den brand meester te worden en tegen hall zes had men, nadat de gezamenlijke brandweren het vuur met negen stralen hadden bestreden, den brand bedwongen. Zoowel de ambtswoning van den commissaris als het gouvernementsgebouw zijn rijkseigendom. Be grijpelijk trok deze brand in een zoo rustige plaats als de Drentsche hoofdstad veel belangstelling, doch onder leiding van de politie kon het blusschings- werk rustig voortgang heben. De brand is door personeel ontdekt, waarna de Commissaris de brandweer alarmeerde. Zooals hier boven reeds is gezegd, meende men aanvankelijk met een schoorsteenbrand te doen te hebben, doch spoe dig bleek de brand van veel ernstiger aard te zijn daar het vuur reeds op de zolderverdieping woedde en zich spoedig aan de eerste etage meedeelde. On middellijk werden dan ook maatregelen getroffen om den inboedel te redden, waarvan, dank zij vele hulp vaardige handen een groot gedeelte behouden kon worden. Zooals uit het hierboven vermelde blijkt, heeft het vuur het sterkst gewoed op de bovenverdieping en den zolder. De benedenverdieping is door het vuur gespaard, doch heeft belangrijke waterschade. Op de bovenverdieping ligt o.m. de werkkamer van den Commissaris. Deze kamer is geheel uit gebrand. De groote salon heeft belangrijke water schade. Of het perceel bewoond zal kunnen blijven ge durende het herstel is nog niet bepaald. Welis waar zou de zijvleugel daartoe gelegenheid bieden, maar hieromtrent is nog geen beslissing genomen. Op den zolder bevinden zich eenige kleinere vertrekken die goeddeels vernield zijn door het vuur. Omtrent het verloop van den brand kan worden gemeld, dat ongeveer half twee vannacht onraad werd ontdekt, waarna de plaatselijke brandweer spoedig ter plaatse was. Deze brandweer is be hoorlijk uitgerust en bezit zelfs sinds korten tijd een nieuwen brandspuit, doch daar men bij uitbreiding van den brand vreesde materiaal te kort te komen werd de Groningsche brandweer gewaarschuwd. Deze vrees was niet denkbeeldig. Er stond wat wind en wanneer de brand naar het naast gelegen Gouvernementsgebouw was overgesla gen was er door de groote ruimten vermoedelijk zooveel trek ontstaan, dat ook dit gebouw geheel of gedeeltelijk'verwoest zou zijn. Intusschen heeft de Asser brandweer kans gezien met eigen middelen het vuur te bedwingen. Toen het Groninger materiaal te half vijf arriveerde kon men het gevaar voor uitbreiding reeds als geweken beschouwen. Een uur later was met vereende krachten het vuur bedwongen. Over de schade en den omvang daarvan valt op het oogenblik nog weinig te vermelden. Het gebouw zelf dateert van omstreeks 1870 en heeft dus geen oudheidkundige waarde. Evenmin waren er kunst werken van vermaardheid aanwezig. Te Assen acht men den afloop van het gebeurde nog vrij gunstig, in aanmerking nemende, dat eeni gen tijd ernstige vrees moest worden gekoesterd voor een uitbreiding, waaraan dan vermoedelijk het geheele gouvernementshuis ten prooi gevallen zou zijn. Dalende werkloosheid te Haarlem. Weer 132 minder. In de afgeloopen week daalcte. het aantal werk- loozen te Haai'lem weer met 132. Er zijn nu nog 3422 werkloozen. Dit zijn er 1492 minder dan in 1939, 2810 minder dan in 1936 (het jaar der grootste werkloosheid) en 718 minder dan in 1932, het eerste jaar der crisis waarin de werk loosheid zich deed gevoelen. WIE ZAG DEZE AANRIJDING? Op 4 Mei 1940, des avonds acht uur, heeft op den Rijksstraatweg nabij de Fuhrhopstraat te Haarlem-Noord een aanrijding plaats gehad tus schen twee wielrijders. Een hunner kreeg ten gevolge daarvan een hersenschudding, waarvoor hij in het St.-Eiisabeths Gasthuis verpleegd wordt. De andere wielrijder wachtte de komst van de politie niet af en is onbekend gebleven. In verband hiermede verzoekt de politie aan voorbijgangers, die deze aanrijding gezien heb ben. zich voor het verstrekken van inlichtin gen aan het bureau Smedestraat te willen aan melden. De 21 geïnterneerden. In ons blad van Maandag hebben wij verschillen de namen vermeld van hen, die behooren tot. de 21 geïnterneerden. Volgens Tubantia zijn ook nog gearresteerd de heer Van Hilten, oud-hoofdinspec teur van politie te Enschedé en G. Hasperhoven, directeur var. een taxibedrijf aldaar. Te Zwolle zou. raar de Tel. verneemt, de Utrechtenaar Feltmeyer gearresteerd zijn, die vol gens dit blad leider van de z.g. Mussert-garde zou ziin. Te Eindhoven zijn vier arrestaties verricht. „De Maasbode" schrijft van hen, dat hét „menschen van den maatschappelijken zelfkant (zijn), die bij verschillende extremistische partijen hebben rond- gescharreld". Zij zijn volgens dit blad al eerder uit t de Limburgsche grensstreek gezet, vei'dacht van spionnage, menschensmokkel e.d. en zijn vervol gens in Eindhoven terecht gekomen. Drie van hen woonden daar alleen, de vierde woonde met zijn gezin in Waalre, waar hij gearresteerd is. Omtrent den in Rotterdam gearresteerden kunst schilder Proost en den journalist Boutens, die geen lid van den Ned. Journalistenkring is, weet de Tel. nog te melden, dat Proost zich kunstschilder noemt, j doch in Rotterdamsche artistenkringen vrijwel on bekend is. De man had den zolder van een groot heerenhuis aan de Boompjes gehuurd, waar hij zich met etsen en graveeren bezig hield. Naar het i oordeel van het Amsterdamsche blad zou deze I 50-jarige artist in sommige kringen min of meer als trait d'union tusschen de Nederlandsche com munisten en zekere instanties in Moskou worden i beschouwd. Hij zou reeds verschillende malen rei zen naar de Sovjet-Russische hoofdstad hebben gemaakt. De leiding van de Communistische Partij Nederland te Rotterdam heeft tegenover de Tel. ten stelligste ontkend den man te kennen. De zich noemende journalist Boutens schijnt zich met dc acquisitie van advertenties te hebben bezig gehouden. Naar de Tel. vernam zeide men in Rot terdamsche Nat Soc. en Communistische kringen hem niet te kennen. Van den te Enschedé aangehouden directeur van een taxi-onderneming staat volgens de Tel. vast, dat hij vele reizen naar Duitschland en Frankrijk maakte. De geïnterneerde oud-hoofdinspecteur van poli tie zou enkele jaren geleden volgens het hierboven genoemd blad in verband met zijn gedrag in rang zijn verlaagd en later zijn ontslagen. Daarna zou hij in Arnhem een expertise- en recherche-bureau zijn begonnen. Hij zou daar een onopvallende fi guur zijn geweest en, voor zoover bekend, zou hij niet bij een politieke partij zijn aangesloten. Twee spionnen te Amsterdam gearresteerd? Rijksrechercheurs, geassisteerd door politieman- men van de gemeentepolitie, hebben gisteren in den namiddag in een woning aan de Egelan tiersgracht en in een garage aan de Bosboom Toussalntstraat te Amsterdam twee mannen gearresteerd, die vermoedelijk betrokken zijn bij een spionnagezaak. De arrestaties geschiedden onder hevig verzet van de zijde der arrestanten. Allereerst werd in een woning aan de Egelan tiersgracht een man aangehouden, die politiek uiterst links is georiënteerd. Bij de huiszoeking zouden verschillende bescheiden in beslag zijn genomen. De tweede arrestatie zou geschieden in de J. P. Heijestraat. Het betrof hier een 33-jarigen man, in dienst van een garagehouder aan de Bosboom Toussaintstraat. Eenigen tijd geleden werd hij hier als chef-instructeur geplaatst, hetgeen nog al wrijving gaf met de andere instructeurs, wier werk het voornamelijk was menschen autorijles te geven. Zijn collega's vonden dat de man wei nig verstand had van auto's en zij staken hun meening niet onder stoelen of banken. Toen de rechercheurs dezen man, een zekeren J„, in zijn woning aan de J. P. Heijestraat wilden arrestee ren, verzette ook hij zich hevig. Hij slaagde erin te vluchten maar werd later in de garage aan de Bosboom Toussaintstraat gearresteerd. Hij zou tot een rechts-extremistische partij be hooren. FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Hedenmorgen vier uur zagen twee politie agenten te Haarlem een 18-jarigen stoffeerder, die in het bezit van een heerenfiets was. Zij hiel den den man aan. omdat zy hem van rijwieldief stal verdachten. Inderdaad bekende de jongen, de fiets Maandagavond acht uur bij de kathe drale kerk St.-Bavo aan de Leidschevaart te heb ben gestolen. Ook werd een rijwielplaatje bij hem gevonden. De jongen werd in bewaring ge steld; tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Van de vermissing van deze fiets was bij de poli tie nog geen aangifte gedaan. PLOTSELINGE DOOD. Maandagnamiddag zes uur fietste de 39-ja- rige B. J. J. op de Friesche Varkenmarkt te Haarlem. Hij werd onwel, viel van zijn fiets en bleef bewusteloos liggen. Door een toevallig pas- seerenden geneesheer werd de dood door hart verlamming geconstateerd. Het lijk werd per zie kenauto naar het St.-Elisabeths Gasthuis ver voerd. Heden DINSDAG 7 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 uur. Hotel „De Leeuwerik": Uitvoering leerlingclubjes van Cor Teves, 7.30 uur. Café-Rest. Brinkmann, Groote Markt: Bazar Lu- thcrsche wijkverpleging, 8 uur. Nassauplein: Openbare vergadering Kamer van Koophandel. 8 uur. Frans Hals Theater: „Hotel Imperial", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Held van Kokoma", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Brand op den Oceaan". Op het tooneel: Bruseloffs, Russische dans. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling werken van Haarl. schilders en beeldhouwers. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. WOENSDAG 8 MEI De Nijverheid: Tentoonstelling van schilderwer ken door „Harmonia", 8.15 uur. Café-Rest. Brinkmann. Groote Markt: Bazar Lu- thersche wijkverpleging. 25 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2