ZWEDEN IS WAAKZAAM fl. dienstbode Ochtendbeurs Amsterdam FINKSTERREIZEN F. J. Bouckaert Zn. MEISJE PI. m. 300 uur per jaar Aanbesteding verfwerk Adverteert in dit blad De Vereeniging van Leeraren i.h. Boekhouden (Opger. 1833) DINSDAG MÊI f940 HASRL'EM'S DAGBCAD n De Duitsche waardeering voor Zweden's consequent neutrale houding. Het Zweedsehe volk bezield door vasten wil om zich tegen elke aantasting van de zelfstandig heid te verzetten. Onze correspondent te Stockholm schrijft ons- Maandenlang hebben aanplakbiljetten in kan- toren en winkels, in trams en cafés en kappers salons den Zweed zwijgzaamheid ingeprent als een burgerdeugd en hij weet, dat zwijgzaamheid over alles wat met de landsverdediging te maken heeft niet alleen een gulden deugd is, maar ook een eer- ste vereischte. Daarom aanvaardt hij het, wanneer zijn krant zonder eenige motiveering constateert, dat de paraatheid van Zweden goed is en met den dag beter wordt, daarom vraagt hij niet naar i cijfers, naar gegevens, naar bewijzen. En hij heeft die ook niet noodig, want hij ziet en hoort en merkt I genoeg hoe er gewerkt wordt, om te beseffen, dat er veel gedaan is om Zweden voorbereid te doen zijn j op alle eventualiteiten. Toen Duitschland Denemarken en Noorwegen overrompelde heeft men zich hier en daar in het buitenland bezorgd afgevraagd, waar de Zweedsehe mobilisatie bleef. Maar in die dagen werd er in Zweden nauwelijks over gepraat of er nu mobilisatie zou komen of niet, want men had zoo den indruk, dat een afkondiging van mobilisatie eerder een formaliteit zou zijn dan dat zij een belangrijke ver- i sterking van de paraatheid zou beteekenen. De I Zweed wist, dat zijn land zich al sedert het be gin van den oorlog in staat van versterkte defensie bevond en het korte berichtje over bijzondeer mili- taire maatregelen in verband met den algemeenen I toestand, dat vlak voor de Duitsche actie in het I Noorden in de kranten had gestaan, was hem niet ontgaan. Evenmin was hem ontgaan, dat de waakzaamheid opnieuw verscherpt, de „wacht voor de neutrali- teit" opnieuw versterkt was. Over groote afstanden j langs de kusten werden de lichten gedoofd en mijnen gelegd en in een groot deel des landss werd I algeheele verduistering ingevoerd; de luchtbescher mingsdiensten traden in functie en er werd hulp- politie opgeroepen voor de bewaking van belang- rijke punten, van havens en bedrijven van algemeen j nut o.a.; buitenlanders werd verboden buiten hun woonplaats in een auto te rijden en zich in som- mige provincies op te houden. En al geschiedt het oproepen van nieuwe categorieën dienstplichtigen en het intrekken van verloven over het algemeen door middel van persoonlijke oproepen, zoodat al leen de centrale autoriteiten kunnen weten, welke Icategorieën er onder de wapenen zijn en hoe sterk I de weermacht is, toch kreeg de Zweed wel een in druk van de mate, waarin de weermacht numeriek versterkt was door het vex-dwijnen uit het civiele leven van vrienden en kennissen, door het in wer- I king stellen van al geruimen tijd geleden voorbe- reide maatregelen teneinde in de noodzakelijke behoefte aan werkkrachten, vooral voor den land- I bouw, te kunnen voorzien en door het feit, dat j vrouwen van tramconducteurs en postboden en controleurs bij de spoorwegen nu haar flatteuse j uniform hebben aangetrokken om de plaats van haar man in te nemen. De waakzaamheid en paraatheid, de vastbeslo tenheid van regeering en volk om consequent vast I te houden aan de in verband met het Finsch- Russisch conflict reeds zoo juist gebleken politiek j van strikte neutraliteit naar alle kanten, de alge- I meene bereidheid om de offers te dragen, die de omstandigheden opleggen en de vaste wil om, als het moet, te vechten voor de vrijheid en de zelf standigheid, schenken den Zweed vertrouwen in de mogelijkheid, dat zijn land niet in den oorlog be trokken wordt. Maar eenige zekerheid dienaan- I gaande heeft hij natuurlijk niet, kan hij in dezen j hoogst onzekeren tijd niet hebben en het spreekt daarom welhaast vanzelf dat hij zich niet gerust kan l voelen. Men maakt zich in Frankrijk noodeloos be- j zoi'gd voor de Zweden wanneer men de veronder- stelling uit, dat Zweden zich door de waardeerende woorden van Von Ribbentrop over zijn consequent I neutrale houding zoo gerust zou laten stellen, dat het troepen naar huis zou laten gaan en in 't alge- i meen minder waakzaam zou worden. Wie zooiets I veronderstelt, toont bitter weinig van de Zweden af te weten en vei-keert blijkbaar in de meening, dat I Zweden met Noorwegen en Denemarken over één kam geschoren kan worden, ofschoon alleen al het hierboven vermelde feit, dat Zweden vlak voor de Duitsche actie in het Noorden bijzondere voorzorgs- i maatregelen nam, terwijl Denemarken en Noorwe gen zich lieten overrompelen, er van kan getuigen i dat het met de Zweedsehe waakzaamheid gansch anders gesteld is, dan met die van de beide andere I Scandinavische landen het geval bleek te zijn. Men is erkentelijk voor de waardeerende woor- den van Von Ribbentrop, temeer omdat men die i meent op te mogen vatten als een désavoueering I van die Duitsche bladen, welke nog maar weinige j dagen tevoren de Zweedsehe neutraliteit in twijfel meenden te mogen trekken. Maar men ziet zeer j goed in, dat de strijd, dien de groote mogendhe- den nu in 't kleine Noorwegen strijden, tot com- i plicaties kan leiden, welke voor Zweden de si- j tuatie nog veel gevaarlijker kunnen maken dan zij reeds is. Velen hebben na de verklaringen van Von Ribbentrop zeker gedacht, wat het regeerings- j orgaan Social-Demokraten schreef: dat Denemar- ken, welks neutraliteit voor zoover bekend nim- I mer reden tot klachten gegeven had, terwijl het bovendien als eenige onder de Scandinavische lan- den verleden jaar het Duitsche aanbod van een niet-aanvals-verdrag had aanvaard, c]es ondanks toch bezet is. De Duitschers hebben zich, zoo gaat Social-Demokraten voort, beroepen op de militaire en strategische noodzaak om hier, evenals in Noomvegen, een gevreesde bezetting van de zijde der geallieerden voor te zijn. Men herinnert zich echter, dat die Engelsche en Fransche plannen vol gens Duitsche mededeelingen ook betrekking ge had zouden hebben op Zweden's grondgebied en men vraagt zich daarom af, in hoeverre de nu door Duitschland als onberispelijk bestempelde Zweed sehe neutraliteit als een veiliger waarborg tegen wat Duitschland eventueel militair-strategische noodzaak kan vinden beschouwd mag worden dan de even onberispelijke Deensche neutraliteit bleek te zijn. Een betere waarbox-g dan de strikt neutrale hou ding alleen gelooft Zweden te hebben in zijn gereed heid en in den vasten wil van heel dit volk om zich met alle middelen te verzetten tegen elke poging om de zelfstandigheid aan te tasten, van welken kant die ook ondex-nomen zou worden. En hoe sterk die wil is en hoe groot de eensgezindheid van dit volk, blijkt telkens en telkens weer in deze sombere da gen. Vijfhonderd millioen kronen moet de staat lee- nen voor de landsverdediging en een twintigtal lan delijke organisaties heeft zich er voor gespannen om deze leeixing, de grootste, die Zweden ooit uitgegeven heeft, te doen slagen. Mén gelooft dat zij volteekend zal worden voor den gestelden termijn, omdat zij volteekend móét worden, ook al is vijfhonderd mil lioen ruim andex-half maal zooveel als de totale op brengst van de rijksinkomstenbelasting en ook al wordt het leven met den dag duurder. Het geld moet er komen en dus besluit het personeel van het eene bedrijf na het andere, voor vijf procent van het loon obligaties van de verdedigingsleening te nemen, zet ten stichtingen en naamlooze vennootschappen en vakorganisaties een deel van hun fondsen om in stukken van „de groote volksleening" en bezorgt de post huis aan huis in heel het land formulieren voor aankoop van deze obligaties op afbetaling. En op den eersten Mei, nu de ai-beidersbewegmg voor de vijftigste maal zijn 1 Mei-betooging gehou den zou hebben, marcheeren conservatieven en li beralen en agrariërs tezamen met de sociaal-demo craten op om gezamenlijk te getuigen van de eens gezindheid en van den wil tot zelfstandigheid. In- plaats van de Internationale klinkt de marsch van den vx'ijheidsheld Engelbrekt, inplaats van de roode vlaggen gaan de blauw-gele vlaggen voorop. C. G. B. Chamberlain heden in het Lagerhuis aan het woord. Wellicht ook Churchill. De parlementaire redacteur van Reuter deelt mede dat groote belangstelling bestaat voor de debatten in het Lagerhuis over de oorlogvoering in Noorwegen, welke heden zullen beginnen. Veel zal bij het verloop van de debatten afhangen van de openingsrede, welke minister-pi'esident Cham berlain zal houden. De drie ministers van de lands verdediging zullen eveneens het woord voeren. Churchill zal waarschijnlijk Woensdag spreken, doch wanneer een felle critiek zal worden uitge oefend is het mogelijk dat hij reeds heden het woord zal nemen. Reeds zijn een aantal vragen bekend, welke over den militairen toestand zullen worden gesteld tij dens het vragenuur, dat voorafgaat aan het debat, o.a.: „Zijn de in Noorwegen gebleven troepen vol doende uitgerust tégen zon, sneeuw en regen?": „Wanneer werd het eerste bericht van den Duit- schen inval ontvangen en was er eenig uitstel eer handelend werd opgetreden?"; „Is de blokkade in de Middellandsche Zee doeltreffend?" VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de wisselmarkt van hedenmorgen ging de aan dacht in eerste instantie uit naar het popd sterling, dat opnieuw een gedrukte houding aan den dag legde. Na inzage van de uit New Yoxk ontvangen no teeringen kon dit geen verrassing meer verwekken, aangezien het Britscljé devies aldaar reeds was te- "ruggeloopen van 3.47Vï tot 3.41 v2. Hier bewoog het pond zich op het niveau van Amerika en na een officieele noteering gisterenmiddag van 6.52, werd het Britsche devies hedenmorgen vernomen op 6.42 6.44, waarbij de affaire van zeer geringe afmetin gen was. Het verloop van de krijgsverrichtingen in Noorwegen, alsmede de In Engeland geoefende cri tiek op het regeeringsbeleid, waaromtrent naar men verwacht de bijeenkomst van het Lagerhuis heden middag meer licht zal verschaffen, blijven ertoe bijdragen, een deprimeerenden invloed op het pond sterling uit te oefenen. In overeenstemming met de Engelsche valuta wa ren ook Fransche francs gedrukt, die terugliepen van 3.70 gistermiddag officieel tot 3.64 V23.65. Wat de overige valuta's betreft, bleef Berlijn ge handhaafd op 75.50—75.60, en de Zwitsersche franc op 42.2342.24. De Belga lag iets zwakker en be woog zich globaal tusschen 31.5031.56. Ameri- kaansche dollars bleven gehandhaafd op 1.88 3/8. Stockholm werd vernomen nominaal op 44,90. De termijnmarkt liet slechts weinig verschillen zien, registermarken waren iets lager op lö1/». Het voorbeurseffectenverkeer werd opnieuw ge kenmerkt door een gedrukte tendens. De handel had een zeer stil verloop en de koersen waren meeren- deels opnieuw beneden het vorige peil. Amerikaan- sche shares lagen ongeanimeerd overeenkomstig Wallstreet en de vooraanstaande locale fondsen moesten opnieuw eenige punten prijsgeven. België en Nederland voeren voor grensverkeer een visum in. Met ingang van 10 Mei a.s. wox-dt voor het toeristisch verkeer tusschen Nederland en België visumdwang ingesteld. Men zal dus de Neder- landsch-Belgische grens van 10 Mei a.s. af alleen met een geldig paspoort voorzien van een visum kunnen passeeren DE EXTRA STEUN VOOR KLEEpiNG, DEKKING EN SCHOEISEL. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat evenals het vorige jaar, ook voor 1940 extra-hulp in den voi'm van kleeding, dekking en schoeisel kan worden verstrekt aan ondersteunde en tewerkgestelde ar beiders en aan de onder de z.g. groep B vallende kleine grondgebruikers en tuinbouwers. De ge meenten, die voor deze extra-hulp in aanmerking wenschen te komen, moeten uiterlijk 1 Juli a.s. een aanvraag daax-toe aan het departement van sociale 'zaken indienen Geschenken van den Paus voor het Italiaansche Kroonprinselijk Paar. Stefani verneemt uit Vaticaanstad dat het onder houd van den Paus met het Italiaansche Kroon prinselijke Paar 35 minuten heeft geduurd. De Paus schonk an de Prinses van Piemont een zil veren madonna beeld en den Prins een gouden medaille. Na het bezoek aan den Paus begaven de Prins en de Prinses zich naar den kardinaal staatssecretaris, met wien zij eveneens een bespre king hadden en tenslotte gingen zij naar den Sint Pleter om te bidden. Bij het verlaten van den Sint Pieter werd het prinselijk paar luide toegejuicht. Ijs in de Bothnische Golf raakt los. Ertsroute ZwedenDuitschland kan 6poedig weer in gebruik worden genomen. De Finsche radio-omroep heeft medegedeeld dat het ijs in de Kvarken, het nauwste deel van de Bothnische Golf, na den strengsten winter sedert 70 jaar, ixx beweging is gekomen. Het verkeer ter zee tusschen Zweden en Finland zal waarschijnlijk binnenkort heiwat worden. Door de Kvarken leidt o.a. de ertsroute tusschen de Zweedsehe haven Lulea en Duitschland. Duitschers maakten Engelsch schip buit. Gezagvoerder gevangen genomen. Uit Duitsche bron verneemt Reuter, dat gelijk ook reeds van andere zijde is gemeld het Engel- schen s.s. „Salerno", groot 870 ton en geladen met ijzererts, dat op het punt stond naar Engeland uit te varen, door de Duitschers in beslag is genomen bij den aanvang van den inval in Noorwegen. De Duitsche omroep heeft bekend gemaakt, dat de zagvoerder Harper, gevangen is genomen. HERMAN DRILSMA f In den ouderdom van 69 jaar is, na zeer lang ziek geweest te zijn, op 7 Mei overleden de heer Hernr.n Drilsma te Haarlem. De heer Drilsma was een groot liefhebber van muziek en een goed violist. Hij was indertijd een der oprichters van Steenman's Orkest en na het overlijden van den heer Steenman heeft hij veel gedaan voor het voortbestaan van dit orkest, in het bestuur waarvan hij steeds zitting had. Ook be hoorde de heer Drilsma tot de oprichters der Ver- eeniging „Trein 8.28" voor uitzending van kinderen naar buiten. De crematie zal plaats hebben Vrijdag 10 Mei a.s. té Driehuis-Westeiweld na aankomst van trein 15.14 uur. Bazar Luthersche Wijkverpleging. Hedenavond acht uur wordt in de muziekzaal van Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem een bazar geopend ten bate van het diaconessenwerk in de Luthersche Wijkverpleging. We hebben er vanmorgen een kijkje genomen en hoewel alles nog niet gereed was, kx-egen we toch den indruk dat het een belangrijke bazar belooft te worden. Talrijke dames van de bazarcommissie wa ren vanmorgen druk in de weer om de stands in orde te maken. Zij werden daarbij door den Luther - schen predikant Ds. W. Spliethoff op enthousiaste wijze geassisteerd. De commissie heeft voor dezen bazar veel daad werkelijke belangstelling mogen ondervinden. Een groot aantal firma's schonk levensmiddelen van verscheiden aard, zoodat een lange tafel in het mid den van de zaal er geheel mee gevuld is. Twee groo te stands zijn stampvol met nuttige en fraaie hand werken, die door belangstellende dames en leden van de Luthex-sche Kerk voor het doel werden ver vaardigd. In een andere stand vindt men boeken, luxe doozen postpapier, parfumerieën, toilet-artike len en verder een lange tafel vol fraaie kunstvoor werpen, zooals Leerdamsch glaswerk en glazen, die door jongedames sierlijk beschilderd zijn. Natuurlijk ontbreken ook de gebruikelijke attrac ties niet, zooals .rad van avontuur, grabbelton, trek- tent, knikkerspel, een flesch met erwten. En ook mag men voor een kleinigheid raden naar den naam van een pop, voorstellende een verpleegster van de Luthersche Wijkverpleging. Verder wordt er een groote verloting gehouden, waarvoor duizend loten verkocht zullen worden en waarvan de trekking a.s. Donderdagavond zal plaats hebben. Ook kan men zich laven aan thee, koffie ijs enz. De bazar, die tot Donderdagavond duurt, zal anavond acht uur door Ds. Spliethoff worden ge opend. DE GEREDDEN VAN DE „PROTINUS". Omtrent de data waarop de geredden van de „Protinus" weder in ons land zullen terugkeeren is nog niets naders mede te deelen. De twee le den van de bemanning Glazemaker en Stam zullen nog eenigen tijd moeten blijven waar zij zijn voor een algeheel herstel. De Haarlemmer Glazenmaker heeft namelijk aan een' wond infectie gekregen en de genees heer achtte het beter dat hij niet direct met de anderen huiswaarts keerde. MAGNOLIA BEVERBOOM Magnolia Soulangeana is ongetwijfeld meer be kend als tulpenboom dan als beverboom. Die eerste naam, tulpenboom, is echter niet juist omdat er ook een echte tulpenboom bestaat, Liriodendron, die er, zoowel wat blad als wat bloem betreft, heel anders uit ziet. Een vroegbloeiende Magnolia-soort is Magnolia steilata, die al in April volop bloeit met mooie witte bloemen, waarvan de smalle bloembladen wijd uit staan als een ster. Voor alle Magnolia's maar vooral voor deze vroegbloeiende soort, is het gewenscht, dat ze eAi eenigszins beschutte en zonnige stand plaats hebben. Magnolia steilata is voor een kleinen tuin wel de meest geschikte soort, aangezien de struik langzaam groeit en niet hooger wordt dan eenige meters. Er is ook een Magnolia steilata rosea met rose bloemen, maar de witte zien we het meest. Magnolia Soulangeana is een prachtige struik of 1 oom voor grootere tuinen of parken en we ziexx hem daar ook zeer veelvuldig aangeplant. Evenals Magnolia steilata heeft hij graag wat be schutting en veel zon, maar wanneer het eenigszins kan, zullen we vaak deze Magnolia toch zooveel mo- igelijk apart op een grasveld plaatsen, met als ach tergrond b.v. wat Coniferen, die eeniger mate voor luwte kunnen zorgen. Want zoo komt de Magnolia wel het mooiste uit, wanneer hij zooveel mogelijk vrij staat. En wel niemand zal aan de bekoring ontkomén m een volop in bloei staande Magnolia-struik, met zijn prachtig regelmatig ontwikkelde takken, die alle in grooten getale de groote rechtopstaande feestelijk gekleurde bloemen dragen. De meeste variëteiten zijn wit met iets van pur- pex*rose aan den buitenkant. Er zijn echter ook zuiver witte variëteiten, o.a. Magnolia Soulangeana Lennei alba, terwijl M. S. Lennei zelf roseroode tot donker roode bloemen draagt. Ook deze laatste variëteit is zeer mooi, maar maakt toch niet dien f eestelij ken indruk van de witte of wit met rose variëteiten. Om den mooien vorm van de Magnolia te behou den, denke men eraan den struik vooral niet te snoeien. Behalve zon en wat luwte, hebben Magnolia's be hoefte aan een humushoudenden bodem, die vrij vochtig moet zijn. Zijn deze condities gegeven, dan zal de Magnolia ongetwijfeld ieder jaar weer veel bijdragen tot de feestelijke lentetooi van park of tuin. Maar voor een kleinen tuin denke men er wel aan, dat de meeste Magnolia-struiken op den duur veel te groot en te forsch uitgroeien en, dat men, wanneer er niet te veel ruimte is, het beste een Magnolia steilata kan nemen. A. J. D. Duitsche pers publiceert een telefoongesprek van Chamberlain met Reynaud. „Weygand vóór 15 Mei gereed voor actie." BERLIJN, 7 Mei (D.N.B.) De bladen van vandaag publiceeren op een opvallende wijze een telefoongesprek tusschen Chamberlain en Reynaud. De tekst van het door de Duitsche bladen gepubli ceerde bericht houdt in dat op 30 April 1940 des avonds om tien minuten over tien (W. Eur. tijd) een telefoongesprek gevoerd is tusschen den Fran- schen premier Reynaud en den Britschen premier Chamberlain. Na over financieele kwesties te hebben gesproken heeft Reynaud gezegd dat Weygand hem beloofd zou hebben voor 15 Mei definitief gereed te zijn voor de overeengekomen actie. Toch zou Chamber lain dezen datum niet te precies moeten nemen daar er eenige vertraging zou kunnen komen. Chamberlain, hierover teleurgesteld, antwoordde dat niet meer tijd besteed moest worden dan strikt noodig was. daarop zou Reynaud hebben gewezen op de tallooze te overwinnen moeilijkheden, met name met Turkije. Te dien aanzien zou hij ge sproken hebben over de „van dag tot dag toe nemende eischen van Turkije". Chamberlain zou hierop beloofd hebben de Tur ken nog eens onder handen te nemen, doch niets te kunnen garandeeren, indien men daarginds niet zou ophouden „met particularisme en hoogmoed". Reynaud beloofde hierop zijn best te doen de moeilijkheden weg te nemen. Chamberlain heeft hierna op een tamelijk ge biedende toon Reynaud gevraagd hem uiterlijk 20 Mei mededeeling te doen van de beëindiging der voorbereidingen. Om 10 uur 15 was het gesprek af- geloopen. Chambex-lain had nog aan Reynaud gevraagd het noodige te doen, opdat er van Fx-ansche zijde niet opnieuw indiscreties zouden worden begaan. FRANSCHE EN BRITSCHE TEGENSPRAAK. PARIJS, 7 Mei (Havas). Uit officieele Fran sche bron wordt het volgende gemeld: De Duit sche pers heeft vanmorgen een bericht gepubliceerd, waarin tot in bijzonderheden een telefoongesprek wordt weergegeven, dat op 30 April j.l. gevoerd zou zijn, van 22 uur 10 tot 22 uur 25, tusschen den Britschen premier Chambex-lain en den Franschen pi-emier Reynaud, tijdens welk gesprek plannen besproken zouden zijn over een optreden in de Middellandsche Zee. Het gaat hier, zoo vervolgt de mededeeling uit officieele Fransche bron, om zuiver leugenachtige beweringen, zoowel wat betreft het feit zelf van het telefoongespx-ek, dat nooit heeft plaats gehad, als wat betreft de aan de x-egeeringen der geallieer den toegeschreven voornemens. Sinds geruimen tijd had de Duitsche propaganda niet zulk een vol maakt voorbeeld van haar methoden verschaft. Ook in officieele Londensche kringen wordt het Duitsche bericht gedementeerd. REMBRANDT-THEATER HOLLYWOOD-CAVALCADE VRIJDAG A.S. IN REMBRANDT. (Adv. Ingez. Med.) DE WERKVERSCHAFFING IN DE HAARLEM MERMEER. Wij hebben reeds eerder medegedeeld dat er onder tewerkgestelden aan de werkverschaffing in de Haarlemmermeer ontstemming was ont staan omtrent de loonen welke in bedoelde werk verschaffing worden verdiend. De besturen van de vakbonden hebben zich omtrent deze aangele genheid reeds eenigen tijd geleden tot het ge meentebestuur gewend met het verzoek, maatre gelen te willen treffen ten einde de noodige ver beteringen tot stand te brengen. Ook het raadslid, de heer Van der Storm heeft vragen over deze aangelegenheid tot B. en W. gericht. Wij vernemen thans, dat het gemeentebestuur een nader onderzoek heeft ingesteld. Getracht zal worden deze week een verandering, in. werk wijze toe te passen, waarvan men een giinstige wending verwacht. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.uur. Londen 6.44. Berlijn 75.55. Parijs 3.64 3/4. Brussel 31,53. Zwitserland 42.23[/s. Stockholm 44.90. New-York 1.88 3/8 Italië: Vrije lire 9.56. Reislire 7.95. Bankpapier 6.00 Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 186—187 1/4. H.V.A. 322324Vï Vergde Vorstenl. 80. Amst. Rubber 162. AKU 39. ATHLETIEK. H.A.V. „HAARLEM". De wiixterti'aining van de Haarlem-athleten is geëindigd; het wedstrijdseizoen gaat beginnen. In aansluiting op de wintertraining bij het Brouwers kolkje en in het Kennemer Lyceum hebben 25 Haarlem-athleten op de Sintelbanen te Amsterdam tien Zondagen kunnen trainen. Aangezien de meeste belangrijke 'wedstrijden op Sintelbanen gehouden worden, is dit van veel nut geweest. Door goede èn geregelde training is de Haarlem-ploeg in uitste kende conditie; het wedstrijdseizoen kan met ver trouwen tegemoet gezien worden. Van athleten als Lamoree, De Roode, Koopman, Schaap, Schreuder, Paap en kan ook met het oog op den Prins Hendrik beker, tijdens de sportweek veel verwacht worden. Het ligt in de bedoeling om aan het prograxnma om den P. H. beker ook enkele interessante mili taire athletieknummers toe te voegen. Hiertoe heeft het bestuur der H.A.V. Haarlem reeds contact met den heer Kax-el Lotsy gezocht. Indien mogelijk zal een steden wedstrijd Den HaagHaarlemAm sterdam ingelascht worden, bestaande uit een 3 K.M. en 4 x 100 M. estafette. Daar de athletiek onder militairen steeds meer beoefend wordt kan uit een samenwerking tusschen burger en militaire athletiek veel goeds groeien. De Heer en Mevrouw J. MOOY—DYSERINCK geven met blijdschap kennis van de geboorte van hunne Dochter ELIZABETH Aerdenhout, 6 Mei 1940 Vondellaan 7 Tijd.: Diaconessenhuis Algemeene kennisgeving Heden overleed, tot onze diepe droefheid onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Herman Drilsma in den ouderdom van 69 jaar. J. DRILSMA—HARTOG M. H. DRILSMA Voox-burg: P. J. DRILSMA A. M. DRILSMA— VISSER Haarlem: Mr. H. O. DRILSMA en kleinkind. Haax-lem, 7 Mei 1940 Verspronckweg 72 Volstrekt geen bezoek Geen bloemen De crematie zal plaats vin den op Vrijdag 10 Mei a.s. te Driehuis-Westerveld, na aankomst van trein 15.14 u. Thea Witkamp Pianoleerares, Staatsdipl. Pieter Kicsstraat 44, Telef. 11615 Spreekuur Dinsdag 1011 Donderdag 23 VAN DIT JAAR I BOUCKAERT I 2 dagen LIMBURG, VALKENBURG f 15.— I 2Vz dag LIMBURG. VALKENBURG 21.— DAGTOCHTEN lste en 2de Pinksterdag. Holterberg 3.75 Nieuwe Veiuwetocht 3. Bloelende Betuwe2.50 19 Mei begin Beemstertocht 2. Donderdag a.s. Betuwetocht 2.50 Auto-Reisbureau 3 Rozenstraat 7-9 i I Telefoon 14903 Per 1 of 15 Juni gezocht zelfst. kunn. werken en koken, eerlijk, Christin, boven 25 j. Al léén prima referenties, in 2 pers. gezin, goede behandeling. Goed loon. Aei-denhout, tel. 27615 Gevraagd van 8.3017 uur, leeftijd ongev. 16 'jaar. Aanmelden: Duindoorn laan 10 (Haarlem Z.W.), 20-21.30. In gezin 2 pers., 1 Juni gevraagd NET MEISJE voor d. en n., huiselijk „verkeer, Zondags vrij. Loon 25 p. maand. Br. no. 3837 bur. v. d. blad zit U aan den brood maaltijd. Eet daar om het smakelijke, verrukkelijke, lekkere, altijd versche brood uit VAN DER LINDEN'S Bakkerijen. Het maakt die 300 uren tot een genoegen. vftsAPep un®! Bakenessergracht 71 Telef. 13882, Haarlem. Door het bestuur van de R.K. Woningbouwvereeniging St. Bavo (N.) te Haarlem zal op DINSDAG 21 MEI 1940 's avonds 8 uur Beu kenstraat 2, Haarlem, worden aanbesteed: Het verfwerk ten behoeve der 52 woningen gelegen aan- en nabij den Middenweg, v. Olst- straat en Haitsma Mulierstraiat te Haarlem. Inlichtingen te verkrijgen J. B. Veltman, Middenweg 74 Haarlem, na half zes. Bestek en voorwaai'den ver krijgbaar bij den portier van het Bouw- en Woningtoezicht, Kruis straat 45, tegen den prijs van 0.50. Bakkers halfwas gevr. gevraagd. P. C. BRUIJN, Oude Groenmarkt 22. Gevr. voor direct voor dag of d. en n. een NETTE DIENSTBODE v. g. g. v., in huishouden met 5 kinderen, waarvoor een kinder- juffr. aanwezig is. Aanmelden te lefonisch of per bi'ief J. F. PHI LIPS, Wüstelaan 37, Santpoort Wegexxs teleurst. v. direct gevr. bij 2 pers. DIENSTMEISJE zelfst. koken en wei-ken. Hulp v. werkvr., wasch buitensh. Van Oversteeg, Stationsweg 65, Veis. houdt haar 114e Examen BOEKHOUDEN op 17 en 18 J u n i a.s. Het eerstvolgende Examen HANDELSCOR RESPONDENTIE der bij haar aangesloten Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorrespondentie (L.I.T.E. H.) vindt plaats op 17 Juni 1940. Inschrijfgeld voor belde Vereenigingen verlaagd tot 2.50. Tweede storting, voor geslaagden, 12.50 (ge reduceerd met 5voor gemobiliseerden beneden den rang van onderofficier.) PROSPECTUS GRATIS BIJ DEN BOEKHANDEL, o.a. Brinkman's Boekh., Hartenstr. 12, A'dam-C. Voor Boek houden ook b/d. administratice Mej. M. G. OBERMAN, Hercules straat 32, A'dam-Z., voor Talen b/d. Adm.: Stadhouderskade 71, Amsterdam-Zuid. AANMELDING UITERLIJK 1 JUNI A.S. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de prospectussen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3