Saw* t 'tJCort Het Werk der Fransche Vrouwen. VISSERS AAMBEIEN Qema&sc&acaeu- De Kleeding Verkoop Centrale .ERGENS IN NEDERLAND" WAAR?... W ÖENSBï G 8 M E I 154(5 HSSREEM'S DA'GBE'AD 6 Nu de mannen gemobiliseerd zijn, nemen zij de open gevallen plaatsen in, houden zij den gang In bedrijven, welke anders hadden kunnen sluiten. Onze Parljsche correspondent schrijft: Na het Frankrijk van den oorlog het Frankrijk van den vrede. Een paar weken geleden dwaalde ik langs de Maginotlinie. werd ik met anderen rondgeleid langs kazematten en tankvallen, be zochten we loopgraven en artillerie stellingen. Om ons heen soldaten, duizenden, honderddui zenden soldaten en op een paar kilometer, soms op een paar honderd meter afstand de vijande lijke stellingen. In wonderlijke tegenstelling met dit oorlogsbe drijf hebben we nu een paar dagen rondgetoerd door Frankrijks platteland ver van de oorlogsli nie, door steden en dorpjes, waar alles even vre dig en rustig was en alle energie van de bevol king gericht op werken van vrede. Natuurlijk heeft ook hier de oorlog, die in zijn onmensche- lijke razernij het heele volk voor zich opeischt, zijn invloed doen gelden en het is juist om ons met eigen oogen te laten zien. hoe Frankrijk's plattelandsbevolking met ongelooflijke energie hierop gereageerd heeft, dat wij tot dezen tocht werden uitgenoodigd. In die jonge lente met. het uitbottende groen en de bloesem van duizenden vruchtboomen om ons heen, omringd door men- schen. die zeer zeker wel vertelden van hun moeilijkheden, maar nog meer van hun welsla gen. vergaten we bijna dat het oorlog was. om alleen te genieten van dat zoo wonderschoone Fransche landschap. Wij waren vreedzame tou- rislen geworden, dwalend over die onmetelijke vlakte van de Beauce, langs de boorden van de Loire met zijn tientallen historische kasteelen, slenterend over wijnbergen en door boomgaar den. De gedachte van onze gastvrouwe. de Fran sche regeenng, om ons juist dit gedeelte van Frankrijk te doen bezoeken, is een buitengewoon gelukkige geweest, want zooals zeer terecht de heer Chautemps. vice-voorzitter van den mi nisterraad. in een rede aan het feestmaal te Blois zeide: „De Touraine, die in het hart van Frank rijk gelegen is, is de meest Fransche van alle provincies. De harmonie van de natuur, de vruchtbaarheid van het land., de pracht van de monumenten, waar in steen het genie van het ras en de herinneringen aan een glorieus verle den zijn gebeiteld, stellen beter dan elders in staat Frankrijks ziel te begrijpen". Het was eigenlijk pas. toen ik weer rustig thuis voor mijn schrijftafel zat, al het geziene ■weer voor mij opriep en mijn aanteekeningen doorbladerde, dat ik mij rekenschap gaf van de beteekenis van die woorden. Gedurende die paar dagen zagen we zooveel van Frankrijk's heden en verleden ging alles zoo kaleidoscopisch snel aan ons voorbij, dat we pas na rustig bezinken be grepen, wat we eigenlijk gezien hadden. In de eerste plaats hebben we daar gezien het heden: een onmetelijk volledig beploegd en bezaaid l3nd, niettegenstaande op een totaal van 40 mil lioen inwoners 6 millioen mannen de wacht be trokken hebben bij de grenzen. Door welk won der van wilskracht en moed dit mogelijk is ge weest? Omdat overal de ouden, die de wapens niet meer dragen kunnen, de jongeren wier beurt nog niet gekomen is, maar vooral die bewonde renswaardige vrouwen van Frankrijk zich aan den zwaren landarbeid gezet hebben en de afwe zigen vervangen met al de liefde, die de Franse hm an voor zijn grond en heel speciaal voor het kleine stukje grond, waar hij geboren werd. heeft. Daar in die onmetelijke vlakte van de Beauce, dat onafzienbare totaal vlakke pla teau. dat enkele tientallen kilometers ten zuiden van Parijs zich uitstrekt tot aan de Loirestreek, bezóchten we een kapitale boerderij, zoo een, die een uitzondering is in het land van Beauce, waar sinds oeroude tijden de landsbevolking uit vrees voor roofovervallen te samen woonde in de dorpen en van daaruit uittrekt om de sterk ver kavelde bouwgronden te bewerken. Vrij een zaam staan dan ook de uit latere tijden stam mende kapitale boerderijen in het land midden tusschen de honderden hectaren bouwgrond, die het domein ervan uitmaken en met slechts hier en daar enkele huisjes, waar de boerenarbeiders met hun gezinnen samen wonen. Tot de boer derij, die wij bezochten, behooren 250 H.A. land, 30 arbeiders bewerken er het land. 15 paarden. 40 ossen en koeien, en 1000 schapen staan er op stal of grazen in de wel Wie er lei ding geeft* en de boerenknechten beveelt? Een vrouw, een van die tienduizenden Fransche vrouwen, die zonder eenigen ophef bij het uit breken van den oorlog vastberaden de taak van den man hebben overgenomen. Ook hier werd de .patron" gemobiliseerd en met hem vertrokken 25 van de 30 werklieden, Franschen en Polen, naar de grenzen. Het werk opgeven, het land braak laten liggen? Geen kwestie van. De vrou wen waren er nog en het meest urgente kon heusch wel door haar gebeuren- in afwachting van de buitenlandsche landarbeiders, die het mi nisterie van landbouw zou aanwerven. En zoo gebeurde het ook: de vijf niet-gemobiliseerde knechten werkten wat harder, de vrouwen van de Franschen en van de Polen werkten, wat ze konden en dat alles onder leiding van een Fran- qaise. die als echtgenoote van den landheer zich zeer zeker voor het bedrijf geïnteresseerd had. maar die toch volgens Hollandsche begrippen meer een dame dan een boerendochter was. En die dame ontving ons nu op haar erf. Het ge bruik van haar poederdons had zij nog niet ver leerd, zij wist nog, hoe zij haar lippenstift moest gebruiken en haar nageltjes waren nog rood ge lakt, maar ze kon ons ook precies vertellen, dat een paar vetgemeste ossen verleden week op de markt 17.000 francs opbrachten en dat er voor een paard 20.000 francs betaald moest worden. En terwijl we langs die uitgestrekte schuren rondlie pen. waar pauwen van de eene balk naar de an dere vlogen, opgeschrikt door het talrijke en on gewoon gezelschap en waar honderden schapen met pasgeboren lammeren blatend op het mid- dagvoer wachtten, vertelde ze ons van den prach- tigen bietenoogst van verleden jaar, die over een totaal-oppervlakte van 40 H.A. een gemiddelde van 40.0(50 K.G. bieten per H.A. had opgebracht en ze praatte over al die vreemde werklui, Grie ken en Wit -Russen en Bulgaren en over de Ma rokkanen, die binnenkort zouden komen, men- schen, wier taal ze niet verstond en die van hun kant nauwelijks een paar woorden Fransch spra ken. Zij vertelde ook, dat al de arbeiders in eigen huisjes werden ondergebracht, waar zij naar believen een stukje grond konden bebouwen en dat zij behalve vrij wonen, vrij licht, en warmte 30 frs. per dag verdienden. Maar wat zij niet ver telde of slechts met een enkel woord aanraakte was de geweldige teleurstelling toen na de on gewoon strenge vorst van dezen winter bleek, dat 80 H-A. wintergraan totaal bevroren was. Het geld, de moeite: het was alles verloren, maar daar liep ze overheen als was het een onbeteeke- nend incidentje. „We hebben het land toen maar overgeploegd". vertelde ze simpelweg, „en daarna opnieuw bezaaid". Scherp afstekend tegen dit onmetelijke vlakke plateau was het beeld van het landschap, waar langs we wat later reden: op de koren- en bie tenvelden volgden de boomgaarden langs de oevers van het charmante riviertje de Loiret, waarvan men eigenlijk niet precies weet, of het een zijrivier van de Loire dan wel de eigenlijke hoofdstroom is. 40.000 kerseboomen stonden daar in bloei, 40.000 prachtige bouquetten witte bloesem, die daar te pronk stonden in de velden en waartusschen zwart en kaal nog duizenden appel- en pruimeboomen hun bladerlooze tak ken uitstaken. Een pracht is het. die bloeiende boomgaarden, maar ook een rijkdom voor de be volking, die daar nog veelal woont op de oude patriarchale wijze van honderden jaren geleden: in huizen met slechts één groote kamer, waar ge woond, gegeten en geslapen wordt. In den pluk tijd der kersen wordt de heele familie opgeroe pen: oud en jong trekken naar de boomgaarden en sommige mannen klimmen des morgens vroeg in den boom en plukken maar door, nu en dan happend in een boterham, die ze in den zak heb ben gestoken, maar geen oogenblik rustend tot des avonds, omdat de rijpe vrucht niet te lang aan den boom mag blijven hangen. En het resul taat? Dat er per week voor ongeveer 2 millioen francs kersen aan den groothandel wordt ver kocht. Wat we nog meer zagen in'dat rijke en vrucht bare land, dat beschouwd wordt als een der voor raadschuren van Frankrijk? Eindelooze rijen aspergebedden, honderden en honderden en hon derden naast eikaar, waar in dezen tijd van het jaar een voortdurend toezicht wordt uitgeoefend op het minste puntje, dat boven den grond komt uitsteken om terstond de kostelijke stengel te ste ken en te voegen bij de onmetelijke lading, die dagelijks naar den Parijschen groothandel wordt vervoerd. Hoe verder we dit land van overvloed doorrijden, hoe meer we tot de overtuiging ko men, dat Frankrijk voorloopig niet alleen geen honger zal lijden, maar dat ook op elke tafel nog in overvloed zal vei-schijnen, wat de gastro nomisch aangelegde Franschman zoo kostelijk weet toe te bereiden. Dit dank zij den vrouwen van het platteland en ook geëvacueerden uit de groote steden, die dapper de handen uit de mouw steken bij dit voor haar ongewone werken en die bijna zonder mannelijke hulp die onmetelijke asperge-cultures onderhouden. Een maaltijd zonder wijn is voor een Fransch man slechts een mislukte maaltijd en het was dus logisch, dat wij niet alleen rondgeleid worden langs de velden, die de vaste bestanddeelen van een maaltijd opleveren, maar ook door de wijn- foergen van dat heerlijke Touraine-land. Het was in Vouvray. waar de wijnstokken haar nog bla derlooze en knoestige armen uitstaken boven velden, waar duizenden gele wilde tulpen be vallig op haar lange stengels wiegelden. Enkele maanden geleden wist men er nog niet, of er iets van de druivenoogst terecht zou komen. De mannen waren gemobiliseerd, de paarden gere- quireerd en een der grootste wijnbouwers had nog slechts één paard tot zijn beschikking, maar niemand om voor het dier te zorgen. Een ware catastrophe dreigde, want reeds was tweemaal achtereen de wijnoogst mislukt en een derde .mislukking zou onmetelijke gevolgen kunnen hebben. Maar gelukkig werden de soldaten in den omtrek gecommandeerd door een hoofdofficier met zeer veel gezond verstand en zonder aarze len stelde deze zijn mannetjes ter beschikking van den burgemeester, zoodat men nu met ver trouwen wacht op een eindelijk gunstige mede werking der natuur. Die wijnbouw, dat is de hee le bestaansreden van Vouvray. Men heeft er een standbeeld opgericht voor den „illustre Gaudis- sart", den wijn-lekkerbek uit Balzac's roman, men leeft er tusschen de wijnbergen. Men heeft zelfs de woningen uitgegraven onder de rots. op welke de wijixstok geplant is. Twee, drie rijen woningen zijn soms onder elkaar in den rots wand uitgehouwen, verbonden door gevaarlijke, smalle trapjes en daaronder bevinden zich de kelders, de onmetelijke kelders, waar men kilo meters rondwandelen kan met een kaarsje in de hand tusschen tonnen en flesschen, steeds maar flesschen. In den kelder dien wij bezochten la gen er alleen al 750.000. Oudere dan 20 a 25-ja- rige wijn verkocht onze gastheer niet, maar in een zeer speciaal hoekje had hij zijn persoonlij ken voorraad opgeslagen en daar zagen we uiterst eerbiedwaardige flaconnetjes uit het jaar... 1834. Die wijn is likeur geworden, staat bol in je glas ais olie, is als vloeibaar goud voor het verhemelte van doorgefourneerde epicuristen. Daar tusschen die joviale wijnbouwers, die als spreuk voor hun genootschap der „ridders van Chantepleur". waartoe alleen erkende wijnlekker- bekken worden toegelaten, hebben gekozen: „Prlmum vivere, deinde philosophari", wat we wel niet letterlijk, maar in ieder geval volgens hun geest kunnen vertalen met: „Drink eerst een glas, dan komt het gezond verstand vanzelf", kwam Maginot, stichter van Frankrijks verde digingslinie. gaarne enkele dagen uitrusten na zware politieke debatten. Waarom? Omdat hij daar terugvond, in dat land van Tourraine, den waren geest van Frankrijk, den geest van door zetten, van hard ploeteren voor het dagelijksch brood, van eenvoud, van hartelijkheid ook. van verknochtheid aan den grond. Geen bekrompen opvattingen, maar gezond uitgebalanceerde ka rakters, zooals ook het land harmonieus is in zijn verhouding van heuvels en vlak land. Dien geest en dat karakter hebben wij leeren kennen en wij zijn er diep van overtuigd dat zoolang die geest over Frankrijk vaardig blijft geen indringer er vasten voet zal krijgen. Aan de grens staan Frankrijk's mannen pal, maar daar in het achterland werken één van geest de ouden, de jongen en de vrouwen van Frankrijk mede aan de verdediging van het vaderland: in vreedzamen arbeid, die echter even noodzakelijk en even belangrijk is als de gewapende wacht langs de grenzen. (Nadink verboden). Welke voetballers in ons rayon hebben dit seizoen de aandacht op zich gevestigd?Een selectie van veel belovende jongerenVeie goede doeiverdedigers en kanthaifsEen Kennemer en een Haarlemsch elftal Het groote adspirantentournooi van den H. V. B. Het voetbalseizoen begint alweer op te schieten en dat is maar goed ock, want de cricketers en honk ballers kunnen nog slechts met moeite in bedwang worden gehouden. De watersportliefhebbers en de tennissers zijn vrijwel de eenigen, die zich niets be hoeven aan te trekken van de jaarlijksche „belan- gc-nbotsing" tusschen zomer- en wintersporten; zij prefereeren respectievelijk de „zilveren" en de roo- de vlakte boven het groene gras, waar het bruine monster in den regel veel te lang hoogtij viert. Men moet evenwel toegeven, dat na de langdurige vorst periode de competitieleider van afdeeling I alles in het werk stelt, om de clubs zoo spoedig mogelijk uit hun lijden te helpen, met andere woorden: hij tracht te voorkomen, dat de spelers zich aan „zweetvoetbal" moeten wijden. Nu het einde derhalve weer in zicht komt, kan het nuttig zijn, de spelers in ons rayon de revue te laten passeeren, zooals dat in deze rubriek ieder jaar gebruikelijk is, en aldus de uitblinkers van dit seizoen samen te brengen in twee elftallen, te we ten een Haarlemsch- en een Kennemer-team. Allereerst valt dan op, dat ons district momcv.teel over een keur van doeiverdedigers beschikt, wat trouwens ook blijkt uit het feit, dat twee van hen voor het Nederlandsch elftal en één voor het Bonds- team in aanmerking kwamen. Michel en Wille, de laatste slechts enkele minuten, droegen het equiva lent van den oranjetrui, de Stormvogels-doelman Kraak speelt eerstdaags in den proef wedstrijd te Den Haag. Maar behalve dit drietal mogen Van der Togt (H. F. C.) en Van der Vliet (R. C. H.) worden ge noemd, die beiden ver boven het gemiddelde uit komen. Van der Togt is, ondanks zijn militaire plichten, dit seizoen zeer vooruitgegaan en het gunstige resultaat van enkele wedstrijden der blauwwitten is zeker niet in de laatste plaats aan zijn werk onder de lat te danken. We herinneren slechts aan de uitwedstrijden tegen R. C. H. en D. W. V. Van der Vliet staat nog pas aan het begin van zijn voetballoopbaan en al mist hij daardoor de er varing van den H. F. C.-aanvoerder, ook hij is zijn plaats dubbel en dwars waard. De noodcompetitie had tot gevolg, dat meerma len op het laatste oogenblik een beroep op jeugdige reserves moest worden gedaan, wat niet zelden aan leiding was tot de ontdekking van veelbelovende jongeren. In dit verband noemen wij Kareis, den reserve-doelman van Kinheim en Andriessen, die op Hemelvaartsdag bij H. F. C. onder de lat stond. Andriessen, die pas zestien paar is en in het derde elftal speelt, toonde een aangeboren aanleg voor het keepersvak te hebben; hij heeft anticipatie vermogen en reageert zeer snel. Natuurlijk is zijn tijd nog lang niet gekomen, maar we meenen toen in dit jongmensch den vasten opvolger van Van der Togt te hebben ontdekt. De achterspelers zijn minder „dicht gezaaid" en nog steeds behoort de veteraan Karei Haak tot de allerbesten. Zijn clubgenoot Schipper is zeer zeker een „vondst", maar deze stoere knaap zal toch moeten leeren meer beheerscht te spelen, wil hij van zijn gaven het meeste profijt trekken. De gebroeders Berendsen (H. F. C.) zijn in korten tijd op een veel hooger peil gekomen en vooral de jongste gaf on miskenbare blijken van aanleg en aanpassingsver mogen. Brandse (R. C. H.) komt zoo nu en dan ook aardig voor den dag, maar zijn vorm is zeer wissel vallig. terwijl hij niet steeds zijn plaats naar de positie van zijn medespelers weet te kiezen. Voor de spilpositie laten we Pienter buiten be schouwing, omdat hij een „mobilisatie-speler" is. Onze eerste keus is hoe kan het anders «^De Vries van V. S. V., dan volgt, wat technische capa citeiten betreft, Schijvenaar (E. D. O.), die zijn spel soms echter onnoodig ontsiert, wat zijn keuze voor vertegenwoordigende elftallen op den duur in ge vaar brengt. Van Dansik doet het bij R. C. H. heel aardig en van Grapendaal (Beverwijk) zou met des kundige training veel te maken zijn. Kanthaifs zijn er in groote verscheidenheid en derhalve moeten we ons tot de meest op den voor grond tredende beperken. We noemen dan Flack (H. F. C.), Jacobs (Stormvogels) De Vos (R. C. H.), Koppen (R. C. HO, Huisman (Bloemendaal), Stee man (Kennemers), Van der Gevel (V .S. V.) en Visser (Haarlem). Vervolgens de voorhoede; Linksbuiten: Sterk (V S. V.), Opbergen (Stormvogels), de Bast (Haar lem); linksbinnen: Balvers (V. S. V.), Kammeijer (H. F. C.), Hellingman (E. D. O.) en.... de vete raan Ellen (Kinheim); Middenvoor: Van der Lugt (V. S. V.), de Jonge (Bloemendaal), Hanse (R. C. H.); rechtsbinnen: Woudenberg (Stormvogels), Buntjer (Kinheim), wederom Hanse (R. C. H.), de Looze (E. D. O.); rechtsbuiten: de Winter (Haar lem), Bax (R. C. H.), Spek Jr. (E. D. O.), Koning (Beverwijk), Raayrnakers (Kinheim). De Zeeuw (V. S. V.) komt om dezelfde reden als Pienter niet in aanmerking. Uit de bovenstaande gegevens kunnen we dan tot de samenstelling der twee volgende teams: Kennemer elftal: Kraak (Stormvogels); Haak Sr. en Schipper (beiden Stormvogels); Jacobs (Storm vogels), de Vries (V. S. V.) en v. d. Gevel (V. S. V.); Raayrnakers (Kinheim), Woudenberg (Stormvo gels), Van der Lugt (V. S. V.), Balvers (V. S. V.) en Sterk (V. S. V.). Haarlemsch elftal: Wille (E. D. O.); gebroeders Berendsen (H. F. C.); Flack (H. F. C.), Schijvenaar (E. D. O.) en Huisman (Bloemendaal); De Winter (Haarlem), De Looze (E. D. O.), Hanse (R. C. H.), Kammeijer (H. F. C.) en De Bast (Haarlem). Een avondwedstrijd aan den Schcterweg tusschen deze beide ploegen zou zeker de moeite waard zijn. Uit de Officieele Mededeelingen van den H. V. B. blijkt, dat op de Zaterdagmiddagen 11, 18 en 25 Mei het groote Bonds-adspirantentournooi om den door de directie van ons blad uitgeloofden wisselbeker zal plaats vinden. Zooals te verwachten was na het succes van vorig jaar, is de animo om deel te ne men bizonder groot en als het weer wil medewex-ken zal dit tpurnooi een groote propaganda voor de voetbalsport onder de jeugd beteekenen. VISSERS brengt voor zwakke voeten 'n speciale serie gemak schoenen, prima modellen en keurig van afwerking. Wij hebben een ruime sorteering gemakschoenen met en zonder ingebouwde steun. iuxot keteie oasvo*men~ VERWULFT 3 TELEF. 11605 (Adv. Ingez. Med.) SCHAKEN. TWEEKAMP D. J. S. DE LANGE—H. BLOKKER Maandag is de eerste partij begonnen van den schaak-tweekamp van 10 partijen tusschen den kampioen van Nooi'd-Holland D. J. S. de Lange en den kampioen van de schaakclub „De Rochade" H Blokker, die wordt gespeeld in café „Suisse" aan den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord, Door „De Rochade" is voor den winnaar een prijs beschikbaar gesteld. lederen Maandagavond wordt een party ge speeld. De eerste partij is afgebroken in een betere stelling voor De Lange. VOETBAL. LUXEMBURG—NEDERLAND Oranjeploeg gewijzigd. De E D. O.-er Wille in het doel. In verband met het intrekken der militaire ver loven heeft de Keuzecommissie van den K. N. V. B. zich gedwongen gezien het Nederlandsch elftal, dat Zondag 12 Mei tegen Luxemburg uitkomt, te wijzigen. Voorts moest ook Van Male worden vervangen omdat hij medisch niet goedgekeurd kon worden in verband met de blessure in de knieholte. De ploeg is thans als volgt samengesteld: Doel: Wille (EDO). Achter Wilders (Blauw Wit) en Van dei Heide (Feijenoord). Midden: Paauwe (Feijenoord), Kuppen (Feijenoord) en Wuyts (Sparta). Vóór: Van den Engel (DHC) Van Spaandonck (Neptunus), Lenstra (Hcerenveen), Drok (Sparta) en De Harder (VUC). Reserves zijn Kraak (Stormvogels), Walhain (HBS), Bergman (Blauw Wit) en Van der Sloot (NEC). DE OEFENWEDSTRIJD. Ned. Elftal klopt de Bondsploeg met 4—1. Ondanks het feit, dat des middags alle militaire verloven waren ingetrokken, waren Dinsdagavond de tribunes van het VUC-terrein, waar de wedstrijd Nederlandsch ElftalBondselftal werd gespeeld vrijwel tot de laatste plaats bezet. Natuurlijk kwam het Nedei'landsch elftal niet uit in de samenstelling zooals dat oorspronkelijk was opgesteld. De spelers, wier verlof plotseling was ingetrokken waren door anderen vervangen. De Vries was vervangen door Bommelee van DHC. De Vroet door Wuyts van Sparta, Van Spaan- donck door Beuning (VUC) en Vente door Van dei Hulst (Haarlem). Van Gelder (VUC) speelde op de plaats van Lenstra, die op zijn beurt in het Bonds elftal Vroomen van Juliana verving. Hoewel dus het Nederlandsch elftal eenigszins ver zwakt was. heeft het tegen het Bondselftal, dat ze ker veel minder sterk was, een vrij goeden wed- strijö gespeeld. Het eerste doelpunt werd gemaakt door Van der Hulst, die een goede kans benutte, toen Kraak een schot van De Harder stopte en terug stompte. Van der Hulst liep in en schoot zuiver in het doel (10) Het tweede doelpunt was door een fout van der achterspeler Van Stokken. Van den Engel gaf een zachten voorzet, dien van Stokken, voordat, een an der de kans daartoe kreeg, in eigen doel werkte (20). Door het Bondselftal werden toen ook eenige aardige aanvallen ondernomen. Een hard schot van Seton werd op fraaie wijze gehouden door doelman Wille, die weer buitengewoon vast was. Het derde doelpunt kwam van Van den Engel, die na een voorzet van De Harder zuiver inkopte (30) Even voor de rust maakte Walhain hands in hel strafschopgebied, waardoor een penalty werd toege kend. Lenstra schoot onhoudbaar in (3—1). Na de rust verloor de wedstrijd veel aan aantrek kelijkheid. Van der Hulst maakte na een soloren het vierde doelpunt. (41). WIJZIGING WEDSTRIJDPROGRAMMA. ZEEBURGIAH. F. C. Voor eersten Pinksterdag is de tweede klas wed strijd ZeeburgiaH.F.C. ingelascht. Het moderne cos- tuum van ongeleen den levensduur wordt verkocht in 2 eenheidsprijzen. GEMAAKT A contant N/MAAT ƒ5?— Desgewenscht betaalbaar in 6 maande- ljjksche termijnen met 10 pCt. ver hooging. Uitsluitend voor solide personen met vaste betrekking. DAT VINDT U ALLEEN BIJ: Eigenaar: W. J. Kales, Tel. 17273 SCHAGCHELSTRAAT 19c, HAARLEM (Adv Ingez Med.) KAATSEN. DE ZIJLSTRA-WANDELBAL. Door den Ned. Kaatsbohd is het besluit genomen, dat de zoo populaire Zijlstra-Wandelbal met meer zal worden verspeeld. Deze jaarlijksche kaatspartij kenmerkte zich steeds door groote belangstelling: het was de wedstrijd van het seizoen. Deze ontmoe ting vond tientallen jaren geleden haar oorsprong in Zwolle, waar de heer Zijlstra een grooten zilveren wandelbal beschikbaar stelde waaraan konden deel nemen clubs, aangesloten bij den Ned Kaatsbond en buiten Friesland gevestigd. Bovendien werden aan het winnende partuui drie gouden balletjes uitgereikt. Ook Haarlem heeft aangename herinneringen aan de Zijlstra-partij. Het was in 1928, toen Gejus van der Meulen, ge steund door Broersma en Godijk, te Hilversum in dezen tijd de kleuren van „Frisia" hoog moesten houden. Eerst moest Zwolle het tegen de Haarlem mers afleggen, daarna Den Haag en tenslotte Rot terdam, zoodat de Wandelbal voor een jaar in het bezit van „Frisia" kwam. Het volgend jaar was de strijd te Haarlem; hetzelfde drietal Haarlemmers werd toen geslagen in den eindstrijd tegen net ster ke Amsterdam. Wel is door den Ned. Kaatsbond een andere wed strijd hiervoor in de plaats gesteld, die dit jaar te Utrecht zal plaats hebben. BONDSWEDSTRIJD IN FRIESLAND. Op tweeden Pinksterdag is weer voor de Friezen „de Kaatsdag"; dan zal de strijd in Franeker plaats hebben van de sterkste parturen der afdeelingen Naar men ons mededeelde, hadden reeds 65 ver- eenigipgen ingeschreven. Ook „Frisia" zal van de partij zijn. Het drietal is als volgt samengesteld. Valkena (opslag), Pascol (voorin), Hibma (ach terin). (Adv. Ingez. Med.) ww».. -t Toiler'» Zair. Zoowel bij tnwendliealiblj uitwertdife aamoelsn verlicht dato «e'f de leuk en pijn. Ouizendenimaniohan danken hun verlichting aan Foatara Zalf. Toeter» Z«lf. alom verkrljsb. if Croote doos. ».—Rbr tubo, 50o, pei kleine doos. (Adv. Ingez. Med.) DAMMEN. PERSOONLIJK HOOFDKLASSE KAMPIOEN SCHAP HAARLEM EN OMSTREKEN P. J. van Dartelen wederom overwinnaar. Maandagavond werd in het clublokaal der Haar» lemsche Damclub de laatste ronde van den eind strijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Haarlem en Omstreken gespeeld. De uitslagen waren: P. J. van Dartelen wint van J. P. van Eijk. Th. Tolenaars wint van K. Olij. G. Bakker remise met Aebe deJong. Toen van Dartelen in het middenspel na een fraaien spelopbouw een schijf had gewonnen, was het pleit spoedig beslist; toen moest van Eijk de vlag strijken. Dit was het sein voor de talrijke aanwezigen om Van Dax'telen geluk te wenschen met het fraaie suc ces. Hieronder volgt de eindstand: gesp. ge w.remver 1. pnt. P. J. van Dartelen 6 4 2 0 10 IJ. de Jong 6 2 4 0 A. de Jong 6 15 0 J. P. van Eijk 6 2 2 2 Th. Tolenaars 6 2 2 2 6 G. Bakker 6 0 3 3 3 K. Olij 6 0 2 4 2 De drie hoogstaankomenden zullen uitkomen in den eindstrijd om het persoonlijk hoofdklasse kam pioenschap van Noord-Holland (tevens voorwed strijden om den meestertitel). GOLF DAMESWEDSTRIJD KENNEMER—AMSTERDAM. Voor de handicapcompetitie is Dinsdag te Zand- voort een wedstrijd gespeeld tusschen een viertal dames van de Kennemer Golfclub tegen vier dames van de Amsterdamsche Golfclub. De Kennemer won met 3Vfe2'/;. De uitslagen luiden: Foursomes: Mej. Jurgens (12) en mevrouw Leeu wenberg (16) spelen all square tegen mevrouw N. de Vlugt (17) en mevrouw Van Hagstee (20). Mevrouw Van Dam (18) en mevrouw Mosier (22) verliezen van mevrouw Schalkma (22) en mej. N. Siewertsz van Reesema (24) met 5 en 4. Singles: Mej. Jurgens (12) wint van mevr. N. de Vlugt (17) met 2 en 1. Mevr. Leeuwenberg (16) wint van mevrouw Van Hagstee (20) met 6 en 4. Mevr. Van Dam (18) verliest van mevr. Schelte- ma (22) met 2 down. Mevr. Mosier (22) verliest van mej. N. Siewertsz van Reesema (24) met 3 en 2. Verloren tonnage. Engelsche opgave. Het Engelsche ministerie van marine deelt mede. dat in de week eindigend op 28 April, vier Brïtsche schepen met een totaal tonnage van 6689 ton tot zinken zijn gebracht door optre den van den vijand. Aan geallieerde tonnage ging een schip van 1458 ton verloren, terwijl twee neutrale schepen van tezamen 298 ton verloren gingen. Volgens berichten uit Rotterdam is het Duit- sche motorschip „Robert Ley", metende 27.288 ton. in den nacht van 12 op 13 April in het Skagerrak gezonken, terwijl ter hoogte van Delf zijl nog twee Duitsche schepen zijn gezon ken. Als vaststaand mag worden aangenomen dat door het optreden van de geallieerden 454.000 ton Duitsche scheepsruimte verloren is gegaan. Bovendien zijn naar schatting 30 Duitsche sche pen met een totaal tonnage van 150.000 ton door geallieerde mijnen, onderzeeërs en vlieg tuigen vernield, zoodat het totale verlies van de Duitsche koopvaardijvloot meer dan 600.000 ton moet bedragen. Vuurgevecht in de straten van Dublin. Gewapende mannen poogden een postwagen te overvallen. De Engelsche bladen maken melding van een botsing in de binnenstad van Dublin tusschen rechercheurs en gewapende lieden. De mannen, die waren gewapend met revolvers en automati sche geweren, probeerden een voertuig aan te houden, waarop de post van den Britschen verte genwoordiger Sir John Maffey werd vervoerd. Men gelooft dat de aanvallers aanhangers zijn van het Iersche Republikeinsche Leger. Recher cheurs openden het vuur op hen. Bij de botsing werden twee rechercheurs ernstig door mi trailleurkogels gewend. De aanvallers hebben een man gewond achter gelaten. Zij zijn zonder de poststukken in een automobiel gevlucht. De Iersche regeering heeft een belooning van 5000 pond sterling uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot de arrestatie van de mannen, die de rechercheurs hebben aangevallen. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Zondag, de eerste Pinksterdag, zal de Bisschop van de Vrije Katholieke Kerk in de Kerkprovincies NederlandBelgië en Ned. Indië, Mgr. Dr. A. G. Vreede, deze gemeente bezoeken. Des morgens om half elf zal Z.H. Eerw. een Hoogmis opdragen en een lagere wijding toedienen in de St. Raphaëlskerk Popellaan Kinheim- park te BloemendaaL

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10