Haaide "Berichten BURGERLIJKE STAND WOENSDAG S MEI 1940 HA SRI, EM'S DAGBLAD 7 Duitscliland verliest twee koopvaardijschepen. Door eigen bemanning tot zinken gebracht. BERLIJN, 8 Mei (D.N.B.) De ochtendbladen van vandaag maken melding van het tot zinken brengen door de eigen bemanningen van de Duitsche koopvaardijschepen „Arucas" (Norddeutsche Lloyd) en „Ussukamah" (Duitsohe Afrika lijn) teneinde daarmede te verhinderen dat de schepen in Brit- sche handen zouden vallen. De „Arucas" bevond zich in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan op de thuisreis toen een Brïtsch oorlogsschip verscheen. De gezagvoer der liet toen direct de luiken open zetten om het schip te doen zinken. Van de opvarenden konden veertig worden gered. Na ontploffing gezonken. Engelsche kolenboot bij Duinkerken vergaan. DUINKERKEN, 7 Mei. Na een ontploffing is gisteren de Britsche kolenboot „Brighton" ter hoogte van Duinkerken gezonken. De 34 opvaren den zijn door een reddingsboot in veiligheid ge bracht. Tien man waren gewond. De geallieerde verliezen te Andalsnes NEW-YORK, 8 Mei (Reuter)Volgens een uit Washington ontvangen bericht in de „New- York Herald Tribune" bedraagt het totale aan tal der uit Andalsnes geëvacueerde geallieerde troepen 4764 man. Naar schatting bedraagt het aantal verliezen der geallieerden bij Andalsnes 1800 man aan dooden en gewonden. Geredden van de „Hunter" naar Engeland. STOCKHOLM, 8 Mei (Reuter). Op het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken wordt vernomen dat de geredden van den Brit- schen torpedojager „Hunter", welke in den eersten slag bij Narvik is gezonken, die onlangs in Zweden zijn aangekomen, vergunning zullen krijgen naar Engeland terug te keeren.. Minister Koht te Parijs. PARIJS 8 Mei (I-Iaves). De minister van bui tenlandsche zaken van Noorwegen, Koht, is van morgen per vliegtuig uit Londen in Parijs aange komen. Om twaalf uur begaf hij zich naar het departe ment van buitenlandsche zaken, waar hij ontvanger werd door den premier Reynaud. Koht werd door Reynaud een noenmaal aangeboden. Worosjilof krijgt een nieuwe functie. Ontheven van zijn functie als volkscommissaris van defensie. Het presidium van den Hoogsten Sovjet heeft maarschalk Worosjilof benoemd tot plaatsver vangend voorzitter van den raad van volkscom missarissen en voorzitter van de defensiecom- imiissie van dezen raad en hem ontheven van zijn functie van volkscomm. van defensie. Maarschalk Semjon Timosjenko, tot dusverre commandant van het militaire district Kiew is benoemd tot volkscommissaris van defensie. Vredesinitiatief van Roosevelt? Volgens Reuter wint te Washington de meening veld, dat Roosevelt in verband met den Europeeschen oorlog een of andere actie in den zin heeft. Volgens sommigen zou een vredesactie van het Witte Huis sa men vallen met een oproeping van het Va- ticaan. Italiaansclie pers over de Lagerhuis- debatten. MILAAN, 8 Mei (D.N.B.) De debatten in het Lagerhuis worden door de Italiaansche pers met de grootste aandacht gevolgd. De „popoio d'Italia" meent dat deze debatten voor het prestige van het Britsche rijk wellicht nog onaangenamer én vernederender geweest zijn dan de terugtrekking van het geallieerde expeditie corps uit Noorwegen. De Corriére Delia Sera spreekt van een zware crisis in Engeland en van een storm, welke tegen Chamberlain is opgestoken. Vestiging van Europeesche vluchte lingen in Alaska? WASHINGTON 8 Mei. De secretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, Ickes, be pleitte voor het Congres de vestiging van Euro peesche vluchtelingen in Alaska, tot een aantal ge lijk aan de inheemsche bevolking. De kolonies zou den met privé kapitaal gefinancierd worden. Volgens Ickes is de kolonisatie van Alaska een bijzonder dringende aangelegenheid. (United Press). Ook Poolsche detachementen in Noorwegen. PARIJS, 8 Mei (Havas). Een communiqué van den Poolschen generalen staf in Frankrijk meldt o.a. dat detachementen Poolsche jagers uit de Karpathen, die in Frank rijk gereorganiseerd zijn, zeer onlangs in Noor wegen ontscheept zijn, waar zij aan de zijde van de Engelsch-Fransch-Noorsche troepen gaan strijden tegen de Duitse hers. FINSCHE RENDIERSTAPEL GEDUND. HELSINKI 8 Mei (D. N. B.) Door verliezen in den afgeloopen winter en door het afstaan van waardevolle gebieden zijn de rendierkudden in Finland gedund van 220.000 tot 160.000 dieren. De kudden, die tijdens den Finsch-Russischen ooi-log zooveel mogelijk waren weggehaald uit de gebieden van noordelijk Lapland, worden thans teruggebracht naar hun oude weiden. DIRECTEUR VAN „DE MISTHOORN" TWEEMAAL TOT EEN MAAND GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD 's GRAVENHAGE, 8 Mei. Het Haagsche gerechts hof deed heden uitspraak in twee zaken, gewezen tegen den directeur van de „Misthoorn", zekeren J. N., Het eerste geval betrof het publiceeren van een anti-semietisch artikel in genoemd blad, waarvoor N, door de rechtbank hier ter stede tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf is veroordeeld met een proeftijd van drie jaar plus een geldboete van f 250 subs twee maanden hechtenis. Het Hof heeft N. een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van één maand opgelegd. Voorts was N. door de Middelburgsche rechtbank wegens eenvoudige beleediging eveneens tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Dit vonnis werd door het hof bevestigd. Zo ut verbod voor haring. 's GRAVENHAGE 8 Mei Naar wij van officieele zijde vernemen zal het met het oog op het weder aanvangen van de haringvisscherij met ingang van 9 Mei a.s. verboden zijn haring aan den wal te zouten. Evenals vorige jaren geldt dit verbód niet voor houders van een vergunning, welke onder bepaalde voorwaarden door de Nederlandsche Visscherijcen- trale wordt verstrekt. Tevens zal het met ingang van 9 Mei aan reeders van haringtrawlers zijn toegestaan een beperkte hoeveelheid steurharing aan te voeren. HAARLEM 8 Mei 1940. Ondertrouwd 8 Mei: J. H. Timmers en B. A. Klinger. M. Duin en C. M. Oomen. A, P. Sieraad en H. Rijkers. F. Ottenbros en L. W. J. Zurhaar. W. F. Heijink en G. Klein. K. Moleman en C. Smink. J. J. van Maris en C. Vuijst. J. A. G. Dekker en J. van Dijk. F. A. J. M. von Giezen en R. H. Burrij. W. Prins en T. D. C. Roosen. E. J. Compiet en A. van der Keemel. P. J. M. Brokx en M. A. Roelofsen. A. W. Hertenaar en C. M. Wymenga. C. L. van Halm en M. Brand. S. W. Schreuder en B. M. Diekmann C. J. Stok man en M. C. Koster. J. J. Weber en E. M. dd Baene. A. C.. H. Wolvers en W. H. van dei- Stoop. A. M. Koopman en M. B. Bus. P. van der Veldt en D. Pierdma. C. Koster en S. Bruin. J. L. Kooien en A. M. van Kouteren. H. Wallbrink en L. J. Zuurendonk. B. van Berk en L. M. Philippo. Getrouwd 7 Mei: L. D. Breebaart en Z. La- meijer. Getrouwd 8 Mei: P. E. Jordens en E. de Vries, J. Schut en V. E. Scheelings; H. Sieraad en J. Evers; H. Arends en E. Smidt; C. van Rijn en C. Heiliegers; J. Schot en A. Dekker; P. A. Meijboom en E. M. de Leeuw; H. Delforge en A. W. van Osch; F. van der Werff en J. J. Weijers; W. Goo- sens en B. Vrijlandt; J. A. Calandt en A. de Ridder; H. Blommaert. en A. E. M. H. Mudde; G. Godde en W. Holtjer; H. Planting en J. C. Kees; P. Kiekens en G. W. de Kruif; C. J. van der Maas en A. Kam- stra; J. A. G. Krouwels en J. M. Jore; J. H. M. van der Linden en A. C. Tielenburg; B. J. Diven- dal en M. J. E. van Daalen; H. W. P. Zwart en M. M. Vader; N. A. de Weers en G. E. Castien; W. J. Nagtegaal en A. Luiten; H. D. Claus en Z. M. Hee semans; C. Hak en A. J. Jansen; B. Brouwer en H. Wensveen; J. van Koot en T. Meier; M. A. M. Kuipers en H. W. Prinsen; C. A. J. Miché en S. A. Kern; G. Jansen en J. C. van Berkum; P. Boogaard en G. Bossen. Bevallen: 5 Mei, E. C. HoenderdosWitteman, d.; 6 Mei, N. MooijDijserinck, d.; M. G. Nieboer van Est, d.; 7 Mei, H. E. MeulmeesterStuurop, z.; A. H. M. Kinketvan Kampen, d.; 8 Mei, G. A. Vernooy-van den Brink, d,; C. M. van Wortvan Kampen, d.; G. M. van LoevezijnSteenkamp, d. Overleden: 6 Mei, VermeerRobin, 75 j.. Park- Overleden: 6 Mei, E. VermeerRobin, 75 j., Park laan; E. van Dragt Markwat, 72 j., Lotterstraat; B. H. Jannink, 38 j., P. C. Hooftstraat; J. A. van der Velden, 35 j., Kamperlaan; 7 Mei, H. Drilsma, 69 j., yerspronckweg. Amerikaanschë slagvloot blijft voorloopig hij Hawaii. NEW YORK, 8 Mei (Reuter). Te Washington is medegedeeld dat de slagvloot der Vereenigde Staten, welke aan de manoeuvres in den Stillen Ocean heeft deelgenomen voor onbepaalden tijd in de wateren van Hawaii zal blijven in plaats van terug te keeren naar de Vereenigde Staten, zooals was bepaald. Dit besluit werd genomen op verzoek van den opperbevelhebber der slagvloot, Admiraal Richard son. De opgegeven reden was dat de vloot in staat moet worden gesteld „verdere tactische oefenin gen" te houden. Verwacht werd dat vandaag 25 oorlogsschepen van Honoloeloe naar Californië zou den vertrekken. De hoofdmacht der vloot bestaat uit 90 schepen, met inbegrip van de vliegkamp schepen „Saratoga" en „Yorktown" en elf dread noughts. Labour zal tegen verdaging van de Laserhiiiszittiiig stemmen. LONDEN, 8 Mei (Reuter) De vergadering van de parlements-fractie der Labourparty, waarvan op pag. 1 melding is gemaakt, heeft 75 minuten ge duurd, en heeft besloten dat aan het einde van de vandaag te voeren debatten, wanneer de motie wordt ingediend om het Lagerhuis te verdagen, de Labourafgevaardigden tegen deze motie zullen stem, als een uitdaging tot de regeering wegens haar wijze van oorlogvoering. Tevoren had het dagelijksche bestuur van de partij deze actie aan bevolen. ALGEMEENE KUNSTZIJDE UNIE. ARNHEM, 8 Mei. De directie van de A.K.U. deelt mede dat in de gisteren gehouden vergadering van den raad van commissarissen besloten is aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen op de cumulatief preferente aandeelen 6 procent uit te keeren en op de gewone aandeelen een dividend van 4 procent. LEZING GAAT NIET DOOR. Orndat het gemeentelijk concertgebouw niet be schikbaar is, kan de lezing door mevr. C. J. Ooms— Vinckers „Onze maaltijden in oorlogstijd" heden avond niet doorgaan. VEREENIGING VOOR NED. HERV. JEUGDWERK HAARLEM-NOORD. Donderdagavond 16 Mei a.s. organiseert bo vengenoemde vereeniging een feestavond te hou den in gebouw St.-Bavo, Smedestraat. Het programma vermeldt oefeningen, te geven door de dames-gymnastiekvereeniging 't Noor den, onder leiding van mevrouw ZeepvatKüne- man, terwijl na de pauze opgevoerd zal wordefi het stuk .Branding" door enkele leden van een paar aangesloten afdeelingen. Het symphonieorkest „Orpheus" direoteur de heer Lindebom, zal medewerking verleenen. De avond staat onder leiding van ds. H. J, Drost. VOOKHkU.K: OVKKZICHT. De handel op de wisselmarkt was hedenochtend van kalmen aard, terwijl de transacties, die tot stand kwamen, van geringen omvang waren. De belangrijke koersdaling, die men gisteren ten op zichte van het sterlingdevies kon waarnemen, zette zich vanmorgen niet voort. Weliswaar kwam de wisselkoers van het pond te New-York wederom iets lager af, het bleek echter, dat men te ontzent •eeds op deze daling was vooruitgeloopen. Bij opening werd de Britsche valuta op 6.37{4 tot 6.38i^ omstreeks den officieden koers van gistermiddag met 6.38 verhandeld. Veel verande ring kwam in deze noteering later in den ochtend niet meer. Het gevoelige koersverlies van het pond fterling in de laatste dagen moge blijken uit het feit dat de officieele noteering van het pond op 1 Mei jl. nog 6.58 bedroeg; een maand geleden zelfs nog 6.73 3/4. Het koersverloop van de Fransche franc was ge heel en al overeenkomstig de houding van de En gelsche valuta. Geopend werd op een koers die varieerde tusschen 3.61 1/2 tot 3.62 1/2. Ook in deze noteering kwam later in den ochtend zoo goed als geen verandering meer. De Amerikaansche dollar bleef 1.88 3/8 notee- ren. Dat de rust ten aanzien van onze nationale valuta eenigszins is teruggekeerd, moge blijken uit het feit, dat blijkens de weekstaat van de Neder landsche Bank in de afgeloopen week geen goud behoefde te worden afgestaan ter handhaving van de positie van onze valuta. Van de overige valuta's toonde de Belga een nei ging tot inzakken. Bij een vorigen officieelen koers van 31.51, noteerde de Belga vanmorgen tusschen 31.46 en 31.48. Duitsche marken golden 75,57)4. Zwitserland 42.23 1/2. Voor Stockholm werd een koers van 44.90 vernomen. Op de termijnmarkt was de stemming voor het pond flauw, koopers waren vrijwel niet te vinden. Het disagio voor het Britsche devies steeg tot 3 3/4 cents voor 1 maands ponden en tot 8 1/4 cents voor 3 maands ponden. Het agio voor den dollar bedroeg 1/8 cents voor 1 maand en 9/16 cents voor 3 maanden. Op de ochtendbeurs was de niet-officieele effec tenhandel van kalmen aard. Reeds bij opening kon men voor locale fondsen een belangrijk her stel waarnemen. De leidende fondsen werden eenige procenten hooger verhandeld. Aandeelen AKU lagen vast in de markt op het bericht dat een dividend van 4 procent op de gewone aandeelen zal woeden voorgesteld. Amerikaansche shares waren eveneens aan den vasten kant. DALING VAN POND EN FRANC. Het is gisteren weer een kwade dag voor het Britsche en Fransche betaalmiddel geweest, die beide wederom een belangrijke daling moesten noteeren. Nadat op 6 Mei het pond 6.52 noteerde en de franc 3.70 liep de koers des morgens terug tot resp. 6.44 en 3.64. Een verbetering bleef uit en de beurs sloot op 6.38 voor het pond en 3.63 voor de franc, cijfers, die een nieuw laagterecord be- teekenen. Hedenmorgen werd geopend op 6.39 en 3.62. Te 12 uur noteerde het pond 6.38, terwijl de franc zich op 3.62 handhaafde. Van eenige aanwijzing, dat de koersen zich zullen herstellen was dus geen sprake. Welk een val het Britsche en het Fransche be taalmiddel sedert het uitbreken van den oorlog hebben ondergaan toont het volgend staatje: Londen Parijs 1 Augustus '39 8.81 4.99. 6 Sept7-68 4.38 15 Nov7.42 4.21 15 Dec7.42 4.21 15 Jar. '40 7.45 4.22 15 Febr7.43 4.21 15. Maart 6.97 3.95^ 15 'April 6.68 3.78 6 Mei 6.52 3.70 7 Mei 6.38 3.63 De „Camera Obscura"-optoclit. Oproeping aan de deelnemers. De „Camera-Obscura"-optocht, welke verleden jaar moest worden uitgesteld, zal thans plaats vin den op Zaterdag 15 Juni a.s. De commissie, zich herinnerende de spontane en geestdriftige toezegging, welke zij destijds mocht ontvangen vertrouwt op aller medewerking en roept alle deelnemers op tot een bijeenkomst op 10 Mei, in het gebouw van den Haarlemschen Ke gelbond, Tempeliersstraat 35, 's avonds te 8.30 u. Dit geldt voor de nummers 1 t.m. 274. De tweede bijeenkomst zal plaats vinden in het zelfde gebouw, op 16 Mei, denzelfden tijd en geldt voor de nummers 275 t.m. 600. Vriendelijk wordt dengenen, die hun optocht nummer nog in hun bezit hebben, verzocht dit mede te brengen. Op die avonden worden de deel nemers op de hoogte gesteld van den stand van de voorbereiding. Door den zeer korten tijd, welke nog rest, is de opkomst van alle opgeroepenen van zeer veel be lang. De kinderrollen krijgen nog een aparte oproe ping voor een middagbijeenkomst. De heer Jac. van Maris, Barrevoetestraat 19, Haarlem (telefoon 15051) heeft het secretariaat van de Optocht-Commissie op zich genomen. Alle correspondentie betreffende deelneming aan den optocht gelieve men tot dat adres te richten. Mannelijke deelnemers aan den optocht, ter ver vanging van de wegens de mobilisatie, enz. ver hinderden, kunnen zich tot den heer Van Maris wenden. Het algemeen secretariaat van de Commissie voor de Eeuwfeestherdenking van de „Camera Obscura" is gevestigd p.a. Stichting „Haarlems Bloei", Stationsplein 1, Haarlem (Telefoon 11100). Men wordt verzocht alle overige correspondentie daarheen te richten. VOETBAL ROODE DUIVELS—ZWALUWEN AFGELAST. De wedstrijd Roode Duivels—Zwaluwen, die hedenavond te Luik zou worden gespeeld, is af gelast De heer L. van der Slik secretaris van de elftal-commissie der Zwaluwen, heeft zich tele grafisch gewend tot de Belgische officials, dat de Nederlandsche ploeg in verband met de om standigheden niet kan komen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 9 MEI. Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Progr TI: Hilversum 2. Progr. III: 8.00 Fr, Brussel 8.20 Pauze 8.30 Keulen 8.50 Deutschlandsender 9.10 Pauze of Di versen 9.50 Keulen 10.10 Pauze 10.20 Keulen 10.50 Pauze -of diversen 11.20 Ned. Brussel 1.20 Deutsch landsender 3.20 Pauze 3.30 Deutschlandsender 4.50 Pauze of Diversen 5.20 Parijs Radio 7.50 Ned. Brussel 8.05 Parijs Radio 8.35 Ned. Brussel 10.20 Pauze 10.35 Deutschlandsender. Prog. IV: 8.00 Brussel 8.20 Engeland 9.20 Pauze 9.20 Engeland 10.20 Pauze 10.25 Weermachtspro gramma 11.50 Engeland 12.20 Fr. Brussel 1.20 Weermachtsgramma 2.20 Diversen 2.50 Weermachts programma 4.50 Pauze 4.55 Ned. Brussel 5.05 Pau ze 5.10 Danmarks Radio 5.35 Diversen 5.50 Ned. Brussel 6.05 Fr. Brussel 6.20 Ned. Brussel 7.20 Weermachtsprogramma 7.50 Fr. Brussel 9.20 Bero- munster 9.30 Weermachtsprogramma 10.30 Enge land 11.05 Parijs Radio. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen, Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Beroemde zangers: 1. Die Afrikanerin v. Meyerbeer, Costa Milona; 2. Ein Lied aus meiner Heimat, Richard Tauber; 3. Carmen v. Bizet, Jussi Björling; 4. Faust v. Gou nod, Luigi Fort; 5. Lolita, Wladislow Ladis; 6. Die Perlenfischer v. Bizet, Costa Milona; 7. Es war ein- mal ein Baby, Rich. Tauber; 8. Manon v. Massenet. Jussi Björling; 9. Notte a Venezia, B. Qigli. En zangeressen: 10. Shadow Song van Meyer beer, Miliza Korjus; 11. Chanson de Solveig v Grieg, A. GalliCurci; 12 Bell Song v. Delibes, Lilly Pons; 13. La Foletta, Erna Sack; 14. Der Frühling naht mit Brausen, Emmy Bettendorf; 15 Olympia's Aria v. Offenbach, Miliza Korjus; Canzonetta, Erna Sack. BEVERWIJK Een gouden echtpaar. Op Woensdag 22 Mei zal het echtpaar Jb. Bos en M. C. Bos-Vlek den dag herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk werden ver bonden. Bruidegom en bruid behooren tot de zeer bekende plaatsgenooten. die altijd in Beverwijk of in de onmiddellijke omgeving hebben gewoond. De heer Bos werd geboren 13 September 1863 en is lus in zijn 77ste levensjaar, zijn vrouw werd dezen winter, nl. op 15 December 72 jaar Het gouden bruidspaar is woonachtig aan den Rijks straatweg no. 166. HOCKEY VERBETERDE UITSLAGEN. In ons nummer van Maandag werden een paar onjuiste uitslagen gepubliceerd Die moeten lui den: B. M. H. C. 5—V. V V. II 6—1 en B. M. H. C. VI—Amsterdam VII uitgesteld. ZANDVOORT EEN VERFRAAID „GROOT BADHUIS" TE ZANDVOORT. Het Groot-Badhuis te Zandvoort heeft een nieu we directie gekregen en dit is reeds aan den bui tenkant onmiddellijk te zien. Jarenlang maakte het mooie hotel den indruk een verfje noodig te hebben en het eerste, waarvoor de heer Van Sterkenburg zorgde, was het uiterlijk van het hotel. Dit werd keurig in de verf gezet: de muren helder wit, het houtwerk licht geel, het ijzeren hek rood. Een kleinigheid was dit niet. Aan de achterzijde zijn de schilders nog steeds bezig en toch is reeds meer dan 2000 kilo verf verwei'kt. Het baldakijn en de roode looper voor den in gang van de Normandië-bar vormen een veran dering van schijnbaar weinig beteekenis en toch is daardoor de Noordelijke vleugel van het hotel geheel opgefleurd. Een groote verbetering beteekenen de glazen windschotten. die op het terras zijn aangebracht, waardoor zelfs bij eenigszins ongunstig weer een groot aantal windvrije „zitjes" verkregen worden. Met de in verschillende tinten geschilderde stoelen maakt het geheele terras een fleurigen indruk. In aar sluiting met de groote eetzaal is een openlucht restaurant gebouwd, dat zoo noodig van boven kan worden afgesloten met een oranje-kleurig rolgor dijn en aan de zijkanten met glazen schotten. Wel zijn de plannen om het geheele terras nog eens extra te verfraaien en te moderniseeren kant en klaar, doch de tijd ontbrak om deze nog voor het komende seizoen uit te voeren. Ook andere plannen voor ingrijpende verbou wingen in het hotel zullen tot na het seizoen uit gesteld moeten worden. Dit voorjaar heeft men zich binnenshuis moeten beperken tot het opfris- schen en eenigszins moderniseeren van de logeer kamers, de eet_ en conversatiezalen, de gangen en de bar. Op 't oogenblik ziet alles er even keurig en welverzorgd uit. Gedurende het seizoen wordt de heer van Ster kenburg in het hotel terzijde gestaan door den heer Anjema uit Warmond en in de bar door den heer Verbrugge, die vele vroegere gasten van Mo- nopole zich nog wel zullen herinneren. VELSEN Burgerlijke Stand. Bevallen: J. Bergmanvan Oosten d., Anna- straat 8, IJmuiden. E. BraasCastricum d., Schulp weg 121, Velsen-N., G. W. KaandorpSchillemans d., Melklaan 45, Velsen-N. E. J. de BoerDekker z., da Costalaan 13, Velsen. Overleden: J. A. Kooy, 48 j.- echtgen. van G. W. v. Rooijen, Kanaaldijk 9, Velsen-N. J. J. de Vos, 35 j., echlgen. v. M. P. J. Koone, de Ruijter- dwarsstraa't 10 IJmuiden. G. v. d. Wiele, 85 j. wedr. van C. C. Rademakers, Kanaalstraat 79 rood, IJmui den; J. A. Brouwer, 85 j. wedr. van A. B. Ente, Kastanjestraat 30 IJmuiden. D. Geerts, 73 j. on gehuwd, Hofdijklaan 37 Velsen; J. Bal, 24 j., on gehuwd, Julianakade 13 IJmuiden. H. Jaspers 65 i„ wedr. v. H. Voerman, Vareniusstraat 14 IJmui den. IJMUIDEN Werd de KW. 51 in den grond geschoten In het bericht in ons blad van gisteren, waarin wij melding maakten van de ongerustheid omtrent het lot van den logger Gloria KW 51 wezen wij op de mogelijkheid, dat deze logger hetzelfde lot heeft ondergaan als de Bep SCH 15, die door de Duitschers in den grond werd geschoten. Uit nadere informaties blijkt, dat aan deze moge lijkheid zeer wel gedacht mag worden. Een positieve meening daaromtrent heeft de schipper van den logger Huberta Gerarda KW 5, die n.l. verklaard heeft dat hij denzelfden tijd toen de Willy moet zijn verongelukt en toen behalve een mijnontplof- fing nog andere explosies zijn gehoord, bij de KW 51 heeft gevischt. Deze andere explosies moeten af komstig zijn geweest van kanonschoten en mitrail- leurvuur. De schipper van de KW 5 is er van over tuigd, dat deze schoten bestemd waren voor de KW 51. Mocht dit juist zijn, dan is de kans groot, dat de zeven opvarenden van de KW 51, evenals de acht man van de SCH 15 naar een Duitsche haven zijn opgebracht, in welk geval dan echter spoedig daar omtrent bericht moet binnenkomen. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Delft IJM 117. Vangst: 1400 manden makreel, 100 m. haring, 100 m. diversen. Totaal 1600 m., benevens 400 kleine kistjes haring. Marktberichten en besommingen. (Versche visch.) Tarbot 9480 ct. per K.G. Tong 116—76 ct. per K.G. Heilbot 116—102 ct. per K.G. Griet f 24 per 50 K.G. Middelschol f 25 per 50 K.G. Zetschol f 28—21 per 50 K.G. Kleinschol f 248.50 per 50 K.G. Bot f 14—5.50 per 50 K.G. Schar f 141.80 per 50 K.G. Tongschar f 22.5013 per 50 K.G. Poontjes f 5.901.60 per 50 K.G. Middelschelvisch f 19.50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 17—12 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 18—10.50 per 50 K.G. Groote gul f 1813 per 50 K.G. Kleine gul f 16.5012 per 50 KG. Wijting f 9.30—4.60 per 50 K.G. Makreel f 52.90 per 50 K.G. Versche haring f 4.303. per 50 K.G. Kabeljauw f 6424 per 125 K.G. Vleet f 3.30—0.40 per stuk. Leng f 2.30—1.80 per stuk. Koolvisch f 1—0.22 per stuk. Manden. Trawlers: 655 Adelante IJM. 19 f 2760 (gedeelt. lading) 495 Gerberdina Johanne IJM. 38 f 3500 (ged. lading). 450 Clasina Luther, IJM. 59 f 3810. 375 Christine IJM. 2 f 3390. 1935 Haarlem IJM. 9 f 4740 (ged. lading.) Kotters: IJM 29 f 970. IJM. 21 f 1190, H.D. 18 f 210, T.X. 19 f 210. Loggers: KW. 107 f 670. KW. 31 f 690. VERTROKKEN TRAWLERS Dinsdag zijn vertrokken Cornelis IJM 15, Eveline IJM. 115, Prinses Beatrix IJM. 117, Maria Elisabeth IJM. 114, Erin IJM. 12. Heden liggen gereed om te varen: Utrecht IJM 73, Shamroch IJM 129, Perseus IJM 45, Zwarte Zee IJM 94 en Poolzee IJM 77. Voorloopig opgelegd. Voorloopig zijn opgelegd de Knikker IJM 4, Glo ria IJM. 37, Neptunus IJM 87, Maria IJM 95, Condor IJM. 72 en Horn Rif IJM 155. HEEMSTEDE VERKEERSEXAMENS WEER BEGONNEN. Dinsdagmox-gen zijn de verkeersexamens voor de schooljeugd weder begonnen onder leiding van den heer A. Berentsen inspecteur van politie al hier. Bij het begin der examens waren aanwezig de loco-burgemeester jhr. A. van de Poll, de heer H. M. van Unen, wethouder van Onderwijs, de heer H. v. d. Weijer, inspecteur van het Lager Onder wijs in de Inspectie Haarlem en de heer Th. M. Schelling, hoofdcommies afd. Onderwijs Heem stede. De ambitie onder de te examineeren jeugd was bijzonder groot.. Reeds vele dagen tevoren kon men op verschillende trajecten in Heemstede de kinderen zich onder leiding van onderwijzeressen en onderwijzers zien oefenen. Een broeder van de R.-K. school aan de Molenwerfslaan stond zelfs Maandagmiddag „ergens" in de Indische buurt als verkeersagent op post om zijn jongens te leeren hoe zij bij het naderen van den verkeersregelaar moeten reageeren. Dinsdag de eerste examendag. waren de resul taten zeer gunstig en ondanks het koude weer was de stemming onder de jeugd uitstekend. De examens, die op den Meerweg en omgeving worden afgenomen en waarvoor weer een groot aartal politiemannen de verschillende controle posten bezetten duren voort tot en met Donder dag a.s. Naar wij vernamen nemen ongeveer 300 kinde ren aan de examens deel. JUBILEUM BIJ DE POLITIE Op 15 Mei a.s. zal de heer A. IJtsma den dag her denken dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de politie. Tot 16 Nov. 1918 was de a.s. jubilaris in het Haar- lemsche politiecorps werkzaam, de overige jaren in Heemstede, zoodat hij nu bijna 22 jaar in het Heemsteedsche politiecorps arbeidt. Zoowel onder de burgerij als onder het corps heeft IJtsma vele vrienden, wat op zijn jubileumdag wel tot uiting zal komen. Tijdsomstandigheden zijn echter oorzaak dat de dag zoo gemoedelijk mogelijk zal passeeren. Toch zal er tusschen 3 en 6 uur gelegenheid zijn hem te zijnen huize Heerenweg 22 te komen feliciteeren. OUDE MAN DOOR AUTO GESCHEPT. Dinsdagmiddag reed de heer B. B. uit Amster dam met een luxe auto op den Cruquiusweg in de richting Haarlemmermeer. Naast den rijweg fietste op het rijwielpad de 74-jarige L. F uit Haarlem die plotseling naar links den rijweg wilde oversteken om de Javalaan op te rilden. B. remde uit alle macht, maar kon niet verhin deren dat de oude man nog door de auto gegre pen werd. Hij kwam nog vrij gelukkig terecht op den bumper en tegen den motorkap om tenslotte daar af te vallen voor de auto toen deze tot stil stand was gebracht. Dokter Van Luin die spoedig ter plaatse was kon geen uitwendige nadeelige gevolgen constateeren, doch F. klaagde wel over inwendige pijn Door dokter Van Luin werd het slachtoffer naar zijn woning te Haarlem vervoerd. AANRIJDING OP DEN HEERENWEG. Dinsdagavond stonden 2 auto's aan de linkerzijde van den Heerenweg nabij de Kerklaan geparkeerd. Achter deze auto's wilde een militair met zijn mo torrijwiel draaien in de richting Haarlem. Daar door kwam hij te veel links op den rijweg. Uit de richting Bennebroek naderde een luxe auto, bestuurd door H. O. R. uit Noordwijk die de manoeuvre van den militair te laat opmerkte en het motorrijwiel aanreed, met het gevolg dat hij de macht over zijn stuur verloor en naar links tegen het hek van de villa van de familie Nelis opbot ste, waardoor de auto zwaar beschadigd werd en weggesleept moest worden. Ook de motor werd licht beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. WIELRIJDER AANGEREDEN. Op de Heemsteedsche Dreef reed een vrachtauto der firma Teeuwen, die plotseling van richting ver anderde om naar links de Zandvaartkade op te gaan, Kort achter deze auto kwam een vrachtauto der firma Hoeker die dit niet bijtijds opmerkte, daar de voorrijder volgens verklaringen niet vroeg tijdig den richtingaanwijzer had uitgezet. D. die een botsing voorzag, draaide zijn stuur naar links, doch kwam daarbij in botsing met J. J. S., die per rijwiel rechts van den weg reed. Het rijwiel werd ernstig beschadigd doch S. zelf kwam er nog goed af. BOTSING OP DE PIETER AERTSLAAN. Op de Pieter Aertslaan stond een groente-auto van den heer L. C. de W. uit Vogelenzang, van welke de eigenaar een klant bediende. Uit de richting Bronstceweg naderde een groote vrachtauto, geladen met boomen, in de richting Heemsteedsche Dreef. Onder het rijden is een der op de auto liggende boomen blijkbaar wat afgegleden. Hij stak wat buiten de auto uit, waardoor de laadbak der groen te-auto werd geraakt en ernstig beschadigd, 1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11