12 Mei Moederdag-bloemendag Jiunst Uitbreiding van het luchtnet der K.N.I.L.M. WAARB°RG forma lïatura WEK UW LEVER-GALOP NIEUWS IN 'T KORT. WOENSDAG 8 MEI 1940 H A A R E E M'S DAGE L' A D 3 EEN 40-JARICE CONCESSIE. Nieuwe overeenkomst met het Indische Gouvernement. Wij vernemen dat de onderhandelingen, welke mr. D. Crena de Iongh, president-commissaris van de K. N. I. L. M. namens den raad van be stuur in Ned. Indië met den directeur van ver keer en waterstaat heeft gevoerd, tot volledige overeenstemming hebben geleid. Naar bekend is werden door ir. Ch. F. van Haef- len in den zomer van het vorige jaar in Nederland jesprekingen met den raad van bestuur der K. N. I. 'j. M. gevoerd, waarin een aantal principieele pun- en terzake van de regeling van de toekomstige verhouding werden vastgelegd. Daarop voortbou wend werden thans opgesteld: 1. Een veertigjarige concessie, vereischt volgens de luchtvaartordonnantie. 2. Een subsidieovereenkomst voor de jaren 1940 tot en met 1944. 3. De gewijzigde statuten met bijbehoorend huis houdelijk reglement. Deze regelingen houden o.m. in de uitbreiding van den raad van bestuur tot tien leden, waarvan er 3 Nederland en 7 in Ned. Indië zullen zijn geves tigd. Van de zeven in Indië verblijf houdende leden zullen er twee op voordracht van den Gouverneur- Generaal worden benoemd. De taakverdeeling tus- schen de Indische en de Nederlandsche afdeeling is geregeld bij huishoudelijk reglement, waarbij de leiding van het bedrijf in Oost-rAzië en Australië in handen der Indische afdeeling van den raad van bestuur is gelegd. De dagelijksche leiding in Indië respectievelijk in Nederland wordt door den raad van bestuur aan de in Indië respectievelijk in Ne derland gedomicilieerde directies opgedragen. Het subsidiestelsel berust behoudens eene wenschelijlc gebleken overgangsregeling en enkele speciale posten op een vergoeding per gevlogen kilometer. De begrootingen voor de jaren 1940 resp. 1941 houden rekening met de instelling per 1 Juli aan staande van twee diensten te vliegen van Makassar resp. rond Celebes naar Ambon en via Ambon naar Nieuw-Guinea. Deze diensten zullen voorloopig worden bevlogen met Grumman-amphibie-vlieg- tuigen, welke medio Mei in Ned. Indië worden ver wacht. De aankomst der bestelde Silcorsky-amphi- bie-vliegtuigen tegen het einde des jaars zal ver- Vreemdelingen mag onderdak worden verschaft maar aan de politie moet aangifte worden gedaan. Voor de Amsterdamsche rechtbank stonden Dins dagmiddag achtereenvolgens vijf personen terecht, die vreemdelingen onderdak hadden verschaft, zon der dat zij daarvan volgens art. 27 van het Vreem delingenreglement mededeeling hadden gedaan aan de politie. Wel hadden de vreemdelingen zich zelf gemeld, doch de wet schrijft voor, dat de hospes of hospita aangifte moet doen. Een 56-jarige Poolsche kleermaker, die reeds ja ren in ons land woont, had onderdak verschaft aan een ver familielid. De kantonrechter had den man tot een week hechtenis veroordeeld. De officier van justitie re- quireerde bevestiging van het vonnis. De schoonzoon van den kleermaker, die eveneens onderdak aan den vluchteling had verschaft eh dit tegenover de politie had verzwegen, werd in eerste instantie tot een week hechtenis veroordeeld. Het O.M. eischte thans vijf dagen hechtenis. Een Nederlandsche kantoorbediende had een vreemdeling, een broer van zijn moeder, onderdak verschaft en uit vrees, dat de man over de grens zou worden gezet, geen aangifte gedaan. Hij werd met f 10 boete gestraft en de officier van justitie vorderde bevestiging van dit Kantongerechts- vonnis. Tot dezelfde straf waren een kamerverhuur ster en een koopman veroordeeld en ook in die ge vallen eischte het O.M. bevestiging. Rott. Lloyd keert 6% dividend uit. Aan de alg. vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Lloyd zal, naar de Tel. verneemt, voorgesteld worden over het jaar 1939 6 pet. divi dend uit te keeren. BART PEIZEL ONDERSCHEIDEN. De vereeniging „St. Lucas" heeft Dinsdagavond ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan een feestmaaltijd in Krasnapolsky te Amsterdam ge houden. De vertegenwoordiger van den minister van onderwijs mr. J. van der Hoogen deelde mede, dat de Koningin den voorzitter, den heer Bart Peizel. tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau had be noemd. DISTRIBUTIEBONBOEKJES. De minister van economische zaken heeft verbo den zich op vertoon van distributiestamkaarten van leden van het personeel van de koninklijke land en zeemacht, voor zoover dit niet in eigen voeding voorziet, in het bezit te stellen van distributiebon boekjes. Distributiebonboekjes, welke vóór de inwerking treding van deze beschikking reeds zijn verstrek! op de bedoelde distributiestamkaarten, moeten on verwijld worden ingeleverd bij den commandanten der betrokken onderdeelen van land- en zeemacht. TENTOONSTELLING PETER TSCIIAIKOWSKY. Gisteren op den dag waarop honderd jaren gele den de groote Russische componist Peter Iljitsch Tschaikowsky werd geboren, is inhet Haagsche Gemeentemuseum een tentoonstelling te zijner na gedachtenis geopend. STEUNFRAUDE. De politie van het bureau Marnixstraat te Am sterdam heeft twee mannen aangehouden, van wie de eene wordt verdacht onrechtmatig steun te heb ben getrokken. Een bedrag van f 2500 zou ermede zijn gemoeid. Terwijl hij steun trok, zou hij zich hebben bezig gehouden met het maken van schaak- klokken en schaakborden. De andere man een druk ker, zou het hebben doen voorkomen, dat hij deze klokken en borden maakte. VROUW VERMIST TE ROTTERDAM. De commissaris van politie van het bureau Sandelingplein te Rotterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van mej. P. OosteromSnip. wonende Krielerf 29 te Rot terdam, die op 5 Mei j.l. te zeven uur namiddag met haar rijwiel haar woning heeft verlaten om een zuster in Schiedam te gaan bezoeken. 's Avonds om tien uur is zij van Schiedam ver trokken naar Rotterdam, waar zij echter niet is aangekomen. Het signalement luidt: Lang 1 M. 75. smal gezicht, gezonde gelaats kleur, donker blond haar, zij was gekleed in een blauw mantelpak met geel afgezet, rose trui, brui ne schoenen en beige kousen. dc-re uitbreiding van het luchtnet mogelijk maken. De tweede Medandienst, die thans over Singapore loopt, zal in den loop van 1941 over Padang worden geleid. Door deze nieuwe diensten zal dus het reeds be staande luchtnet over' Indië belangrijk worden ver groot en verschillende plaatsen, het bezoek waarvan thans een tijdroovende reis vordert, binnen gemak kelijk bereik van de groote centra worden gebracht. Wet zetelverplaatsing N.V.'s in werking getreden. In tegenstelling tot haar oorspronkelijk voorne men, heeft de regeering op aandrang van belang hebbenden en ten einde dezen in staat te stellen de noodige maatregelen tijdig en op de meest doel matige wijze te treffen -besloten de wet van 26 April 1940, staatsblad no. 200, waarin o.a. voorzie ningen zijn opgenomen aangaande zetelverplaatsing van naamlooze vennootschappen naar andere ge- beidsdeelen van het Koningrijk, reeds thans, met ingang van heden den achtsten Mei in werking te doen treden. Statuten-wijzigingen, als in deze wet bedoeld, kunnen op twee wijzen tot stand komen: of wel de goedkeuring van de overheid wordt op een ontwerp van de wijziging gevraagd en het besluit tot wijzi ging wordt na verkregen goedkeuring genomen, of wel het reeds genomen besluit wordt ter bekrach tiging aan de overheid-voorgelegd. Aan belanghebbenden wordt de raad gegeven laatstbedoelden weg slechts in geval van noodzaak te volgen. Immers, zelfs indien alleen een onderdeel van het genomen besluit niet voor bekrachtiging in aanmerking komt, zal dikwijls de bekrachtiging van het geheele besluit moeten worden geweigerd, ter wijl, indien zonder bezwaar goedkeuring vooraf had kunnen worden aangevraagd, gebreken door het vragen van goedkeuring op een ontwerp gemakke lijk in onderling overleg hersteld hadden kunnen v/orden. UIT DE N.S.B. GETREDEN. Naar de Msb. verneemt is mej. P. L. de Visser te Hilversum, uitgetreden uit de Nationaal Socia listische Beweging. Mej. De Visser was volgens dit blad van 1932 lid der beweging en heeft be langrijke functies vervuld in de vrouwenbeweging en op het hoofdkwartier. fflttrfjè'1"*" a\\éi»bVl VvveA (Adv. Ingez. Med.) Dr.,Scholl's VEERENDESTEUNZOLEN INDIVIDUEEL TOEGEPAST GEVEN ELKEN VOET DE JUISTE STEUN DESKUNDIG ADVIES Dr. SCHOLL's PRACTIPEDISTEN VOETONDERZOEK DAGELIJKS van 1012 en van 28 uur. Speciaalzaak KRUISWEG 42 vlak bij het station. (Adv. Ingez. Med.) Deli Batavia Mij. boekte verlies. Het verlies op tabaksoogst 1938 der Deli-Batavia Maatschappij bedraagt f 397.330 (v. j. winst f 487.154), uitgaven voor pensioenfonds f 41.311 (44.342), totaal f 438.642, te verminderen met: winst rubberoogst .1939 f 185.987 (52.838). Aan interest, di videnden cultuurondernemingen en diverse baten werd ontvangen f 234.409 (238.737), totaal f 420.396 blijft een verlies van f 18.245. Ten einde het van het vorige jaar overgebleven saldo ad f 36.396 geheel voor aandeelhouders ge reserveerd te kunnen houden, heeft de directie hec verliessaldo ad f 18.245 afgeboekt op de rekening re serve voor diverse belangen. (Het vorige jaar bleef f 444.071 ter beschikking van de vergadering van aandeelhouders, vermeerderd met f 42.125 saldo AoPo, en werd een dividend van 4 pet. uitgekeerd.) VRAGEN OVER CONVOOI-ADVERTENTIE BEANTWOORD Op vragen van het. Tweede Kamerlid Rost van Tonningen in verband met een advertentie, geplaatst door het „Ministry of Information of Great Britain", betreffende het deelnemen van Nederlandsche sche pen aan Britsche convooien hebben de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie als volgt ge antwoord: In antwoord op de vragen kan worden medege deeld, dat, zoodra bekend werd, dat de advertentie was aangeboden, het mogelijke is gedaan om plaat sing te voorkomen, waardoor bereikt is, dat zij slechts in enkele locale advertentieblaadjes werd op genomen. Bovendien zijn de overige stappen gedaan, waartoe aanleiding bestond. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING Op aandringen van de Enschedesche in werkver schaffing te werk gestelde arbeiders, die Maandag een actie hebben ingezet, zijn ongeveer zeshonderd Almelosche werkverschaffingsarbeiders Dinsdag morgen niet aan het werk gegaan, omdat zij weiger den nog langer om half zes en zes uur des morgens met bussen uit Almelo te vertrekken. Zij eiscliten dat het tijdstip van vertrek op zeven uur bepaald wordt en dat zij des middags om vijf uur weer in Almelo kunnen zijn in plaats van ongeveer zeven uur of half acht. Tevens wordt een duurtetoeslag van 15 procent ge- eischt voor alle tewerkgestelden in plaats van 5 pro- :ent aan hen, die vroeger loonen verdienden van f 18 per week of meer, zooals momenteel geschiedt. Vader en dochtertje verdronken. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur zijn te Nederweert de 47-jarige sluiswachter W. Vossen en zijn zesjarig dochtertje door verdrinking om het leven gekomen. Het kind geraakte bij het spelen nabij shiis 15 te water. De sluiswachterdie in de nabijheid vertoefde, en zag wat er gebeurde sprong haar onmiddellijk na. De beweging van het water evenwel was zoo sterk, dat beiden onmiddellijk in de diepte verdwenen. Tekort aan arbeidskrachten in den landbouw. Request tot de regeering. 's GRAVENHAGE, 7 Mei. De Nationale Bond Landbouw en Maatschappij heeft in een, request tot de ministers van economische en van sociale zaken verklaart dat nar zijn meening het inschake len van werkloozen uit de stad tijdens den oogst op het platteland weinig nut zal afwerpen, omdat deze menschen ondeskundig zijn op dit terrein. De steunregeling voor de kleine boeren- van wie velen niet alle dagen van de week werk vin den in het eigen bedrijf bevat geen stimulans voor het werk zoeken bij anderen. Vele boeren, die in de b- en in de c-steunregeling zijn onder gebracht, zouden lust hebben in grootere bedrijven te gaan werken, indien de verdiensten van derge- lijken arbeid niet voor twee derden van het basis bedrag werden afgetrokken. Indien deze bepaling werd afgeschaft, zouden de kleine boeren kans krijgen door arbeid vooruit te komen en zou de tijdige verwerking van den oogst, van zoo groot belang voor de voedselvoorziening van ons volk, beter mogelijk worden gemaakt. Verduurzamen van haring. De Staatscourant van Dinsdag 7 Mei 1940 be vat het Kon. besluit, waarbij is bepaald, dat het tijdvak, gedurende hetwelk het gebruiken van zout ter verduurzaming van haring verboden is, aanvangt, met inachtneming van het bepaalde in art. 10 van het Crisis-Haringbesluit 1940 met ingang van 7 Mei 1940 en eindigt met in gang van 1 Juli 1940. De 21 geïnterneerden. Naar „De Standaard" verneemt, is in het begin van de vorige week ontslagen de heer J. H. Callen- fels, directeur van het PTT-kantoor te Wassenaar, wegens lidmaatschap van een voor overheidsambte naren verboden organisatie. Het blad acht het niet onmogelijk, dat deze heer zich ook onder de 21 gein tern eerde personen zou bevinden. Tot deze 21 geinterneerden zou volgens de Tel. ook behooren de heer Van Dillen te Arnhem, vertegen woordiger van een grossiersfirma in rijwielen en auto -onderdeelen (Adv. Ingez. Med.) DE WEG AMSTERDAM—SASSENHEIM— 's-GRAVENHAGE De minister van waterstaat heeft ingetrokken de beschikking van 22 April in zake het verbod links af te slaan op den weg AmsterdamSassenheim Haagsche Schouw's Gravenhage en met ingang van 1 Juni 1940 den bo vengenoemden weg, voor zoo ver betreft de hoofdrijbaan van het onder de ge meente Wassenaar gelegen wegvak tusschen km. 5,150 en km. 9.950, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gesloten verklaard voor het verkeer met motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen, rij- en trekdieren en vee, komende uit zuidelijke richting (d.i. uit de richting 's Gravenhage) en gaande naar de Kerkeboschlaan (km. 6,440), dan wel de Houtlaan (km. 6,932), de Rust- en Vreugdlaan (km. 8.040), de Pauwlaan (km. 9,115) de beide takken van de zuidelijke Raadhuis laan (km. 92,65 en km. 9,295) of de noordelijke Raadhuislaan (km. 9,750) (verbod links af te slaan). in Haarlem en daarbuiten. HERLEEFDE BELANGSTELLING VOOR JAMES TISSOT. Voorf den schilder en etser Tissot is den laatsten tijd weer meer belangstelling merkbaar, zooals dat ook voor andere teekenaars en grafici uit zijn tijd die nu een vijftig, zestig jaar achter ons ligt het geval is. In de Londensche en Parijsche pren tenkabinetten ligt zijn etswerk, evenals dat van Buhot, De Nittis, Goenmoete, Guérard en Desboutin netjes opgeborgen maar juist nu wordt daarvan hier en daar weer eens wat geëxposeerd, omdat overal museumzalen voor de veiligheid zijn leegge haald, hun prentwerk niet zulk een onschatbare waarde' vertegenwoordigt en bovendien, behalve de vooral technisch-artistieke, thans ook een his torische waarde (voor de kennis van het maat schappelijk leven onzer grootouders) heeft gekre gen. Uit den aard der zaak zijn wij vandaag spoedig geneigd veel van dat leven nog al redicuul te vinden en te vergeten dat hetzelfde op een bepaald mo ment opzienbarend belangrijk als een nieuwe ver schijning geweest is. Als de lezer ons plaatje van deze week zoo terloops even bekijkt zal hij zich waarschijnlijk slechts glimlachend realiseeren dat daar iets wordt voorgesteld waarover de nette lieden van omstreeks 1870 schande riepen. Stel je voor, dat een meisje uit eerste familie, zoo maar met een logé uit den tuin der villa de rivier de Seine in springt om er gezellig een beetje rond te zwemmen. Dat deed men eenvoudig niet. was niet conve- nable" al had men ook badpakken aan die niet veel meer dan stukjes arm en been bloot lieten. Maar Renée Mauperin zoo heet het hier voor gestelde lieftallige kind deed het wel en als wij den roman, die haar naam draagt en door de gebroeders De Goncourt geschreven is, begin nen te lezen, dan vernemen wij, dat, juist onder het bad- en zwempartijtje door Tissot in beeld ge bracht, de jongelui een hoogst ernstig gesprek voeren over de onrechtvaardige en dwaze beper kingen waaraan de conventies den omgang tus schen jonge menschen bloot stellen. Al ziet de ets van Tissot er nog al tam uit, wij zijn toch ge* tuigen van het begin eener burgerlijke opstandig heid die de beste bedoelingen had en niet de moge lijkheid voorzien kon dat het verjagen van ge huichelde preutschheid en valsche schaamte meer een op brutaliteit rustende schaamteloosheid kon in het leven roepen. Die op haar tijd ook weer door iets anders vervangen wordt, omdat nu eenmaal alles altijd zich blijft wentelen en keeren. De romans der Goncourts, romantische realisten als zij waren, hadden voor hun tijd 'n sterk voor uitstrevend karakter en zijn nog steeds zeer lees baar, een enkele ervan, als Soeur Philomène, be hoort zelfs tot veler lievelingslektuur. Zij zijn waar schijnlijk door den roman Renée Maperin met Tissot in aanraking gekomen. Deze roman was reeds in 1864 verschenen, doch twintig jaar later maakte de uitgever Charpen- tier er een luxe-éditie van en droeg aan Tissot op, er een tiental origiheele etsen bij te malven waardoor de luxe-éditie (in 550 exemplaren) een extra precieus karakter kreeg. James Tissot, in Nantes in 1836 geboren, was in 1871 evenals Alphonse Legros naar Engeland gegaan en had zijn vóórnamen JacquesJoseph, voor dien van James verwisseld. Als Charpentier hem die prenten voor Mauperin opdraagt woont hij daar nog en dat verklaart waarom die etsen door den Londenschen meester-drukker Goulding gedrukt werden en ook als staaltjes van ets-druk kunst bijzonder goed zijn. Het boek komt in deze editie niet zoo vaak meer voor, de etser geraakte onbillijker wijs een tijdlang in de vergetelheid en ook den Goncourt's dreigt een zelfde lot. Tissot's werk is nog niet lang genoeg „ouderwetsch" ge weest, om als „oude kunst weer te herleven en be langstelling te herkrijgen. Maar die tijd kan wel weer aanbreken omdat de artistieke qualiteiten er van niet geminacht kunnen blijven. Hij heeft tus schen de zeventig en tachtig etsen gemaakt, waar bij een aantal bladen, die tot de prachtstukken der 19e eeuwsche grafiek zullen blijven behooren. En ook als schilder was hij verre van onbeduidend en bezat een veelzijdige belangstelling. Zoo leefde hij langen tijd in Jeruzalem en het Heilige Land en maakte er studies en schilderijen voor een groot seriewerk, waarin hij het leven van Jezus naar authentieke gegevens, ter plaatse nog aanwezig, wilde reconstrueeren. Ook aan dezen arbeid is een folio prachtwerk later gemakt, in chromolitho grafie uitgevoerd, met honderden reproducties en den origineelen Bijbeltekst er naast. In hun 'Journaal vertellen de Goucourts dat zij bij Tissot op bezoek, iets, wat wij tegenwoordig een diorama zouden noemen, te zien kregen, waarin met behulp van kleine theaterschermpjes, pop petjes en geaquarelleerd echterdoek van een bepaalde scène uit Jezus' leven een beeld gesuggereerd werd. Zij vonden dat blijk baar iets nieuws en erg interessant. Tissot ver klaarde daarbij de voorstelling met gedempte stem en lichtelijk in vervoering. Naar wat de Goncourt's verder over dat bezoek vertellen lijkt het zeer waar schijnlijk dat Tissot een religieus spiritisme aan hing. Hij toont hun namelijk een kristallen bol en een groote emaille schaal die bij het oproepen van afgestorvenen dienst zouden gedaan hebben en door middel waarvan men duidelijk verschil lende elkaar tegensprekende stemmen gehoord had. Ook liet Tissot hun een schets in olieverf naar een vrouw zien, met vage doorzichtige handen voorge steld waarvan de schilder verzekerde dat zij hem onverwachts verschenen was en hem op voorhoofd en lippen gekust had. Het een zoowel als het ander moet op de Goncourts, wier geest daarvoor mis schien minder toegankelijk was, een ietwat vreem den indruk gemaakt hebben; zij leveren er althans geen verder commentaar op, wat van hun stand punt gezien, begrijpelijk is en volgzaam en met de kunstprestaties van Tissot verder slechts in ver wijderd verband staat. Tot den meer intiemen vriendenkring der ro manschrijvers behoorden, tijdens Tissot's relaties met hen, ook Alphonse Daudet, Madame Daudet en de tooneelspeelster Réjane. Van de laatste moet Tissot een prachtigen portretaanzet op groot for maat geschilderd hebben, die echter verloren is ge gaan doordat de reeds beroemd geworden actrice geen lust meer had verder te komen poseeren, en het doek, als schets, naar den zolder verhuisde. Dit zijn eenige grepen uit het leven van James Tissot, wiens werk thans weer herontdekt wordt. J. H. DE BOIS. Jm txeun en txeia. Ik zie, ik zie...; HET vervelende jongetje: „Ik zie zoo'n rare man, tante, hij heeft net een baai'd als Sin terklaas, alleen is deze niet gewasschen, en heelemaal zwart". De met haar figuur geen raad wetende tante: „Wat je ziet, Pietje, hou je maar voor je. Je mag niet alles zeggen. Daar houdt oom ook niet van". Haar buurvrouw met het belachelijke, ouderwet- sche hoedje Anno 1939: „Ach, die kinderen zien toch ook alles hè. Zoo zei mijn Jantje gisteren tegen me: Wat heeft juffrouw van Baren die woont naast me, ziet u een gek hoedje op. En nou, 't kind had gelijk hoor, 't was zeker zoo'n Parijsche creatie, 't Mensch zag 'r uit...." Het gesprek gaat voort. Dameshoeden zijn een in teressant onderwerp. De man met den zwarten baard, bij de onlangs ge houden gemeenteraadsverkiezing was hij laatste op de candidatenlijst van „Ons Belang": „De toestand moet u zóó zien, dat als de Geallieerden of de Duit- schers erin slagen om De spichtige meneer, die hem in de rede valt, wat-ie eigenlijk doet weet niemand: „U ziet dat toch verkeerd, natuurlijk zouden dan.maar dan zie ik er toch van komen, dat ook. Het oude heertje met de grijze snor, majoor b.d.: „Ik moet u toch zeggen, dat ik het nut van een der gelijke actie niet kan inzien. Het ziet er volgens mij naar uit, dat de militaire operaties...." Men praat geanimeerd verder want de interna tionale toestand is een interessant onderwerp. De meneer met de uitpuilende acte-tasch, make laar in effecten: „Wat je tegenwoordig op de beurs ziet, alles keldert en heusch niet alleen „Ameri kanen". Zijn buurman, met een fraaie misschien nog iets dikkere acte-tasch, procuratiehouder bij de X- bank: „Wat denk jij eigenlijk van die speculaties van van Breunen, ik voor mij zie er niets in. Er ontspint zich een levendig debat want ook de beurs is een interessant onderwerp. Het meisje met het blauwe doekje om haar blonde haren, 4de klas Meisjes H.B.S. met bijles: „Heb je Greta Garbo al zien lachen? Nee, zeg, eenig gewoon, ze lacht heelemaal niet als een gewoon mensch. Veel uitbundiger." Haar vriendje. V Gym, zonder bijles maar voor het tweede jaar: „Om je de waarheid te zeggen zie ik liever een Fransche filmster, Annabella bijvoor beeld. Die hebben meer charme...." En ook deze vlotte conversatie wordt voortgezet, want Amerikaansche en Fransche filmsterren vor men een ongemeen interessant onderwerp. Het vervelende jongetje, zijn verlegen tante, de hatelijke buurvrouw, de man met den zwarten baard., de geheimzinnige, spichtige meneer 't is geen spion, zegt de conducteurde majoor b. d., de makelaar in effecten, de procuratie-houder, het meisje op de H. B. S. en de Gymnasiast ze zien alles. Van anderen, van de politiek, van de beurs en van de film. Alleen niet dat het buiten bijna zomer is en de zon schijnt. Dat zien ze niet en daar praten ze niet over. Da's ook maar een gewoon onderwer-p. Niet interessant. B. K. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal lq uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom vaa lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn siecht3 lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Hulp voor Finland. Het bestuur der Finsch-Nederlandsche vereeni ging deelt mede, dat het een bedrag van f 100.000 heeft bestemd voor een door het Finsche Roode Kruis op te richten tehuis voor oorlogsinvaliden, waaraan de Nederlandsche naam blijvend zal wor den verbonden. De heer W. de Ruyter te Noordwijk, bestuurslid der vereeniging, is ter verdere regeling van deze aangelegenheid bereids naar Finland vertrokken. Voorts is een zending pootaardappelen en zaden ter waarde van meer dan een halve ton ter beschik king van het Finsche Relief-Comité gesteld. Inmiddels wordt de vanwege de vereeniging ge houden inzameling voortgezet teneinde ook verder voor den wederopbouw van Finland den zoo hoog noodigen steun te kunnen bieden. In dit verband wordt nogmaals gewezen op de pro Finlandia-zegels, welker verkoop nog steeds gereeden voortgang heeft. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem werden de volgende faillissementen uitgesproken: J. J. M. Hammers, tandtechniker, wonende te Wormerveer, Zaanweg 61, Curator Mr. J. E. Goud smit te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer. L. Pastoor, kleedingmagazijn „Esquire", koop man in heerenconfectie, wonende te Haarlem, Gr. Houtstraat 61. Curator Mr. L. S. Römelingh, te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit te Haarlem (in beide faillissementen). Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. Sminia, expediteur, wonende te IJmuiden, gem. Velsen. Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. GEEN PINKSTERREIS VAN DE NED. REIS- VEREENIGING NAAR BELGIë. Aangezien de Ned. Reisvereeniging, nu een vi sum voor België verplicht is. onmogelijk voor Pinksteren de 300 deelnemers aan de reizen naar België van visa kan voorzien, heeft zij beslo ten inplaats van naar België met Pinksteren naar Valkenburg te trekken. De 60-jarige spoorwegbeambte H. Veenendaal is bij het oversteken van- den rijksweg bij den Jan ter Go'uwweg te Naarden door een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Seesing uit Hengelo (G.) is ernstig ge wond toen hij op den weg NijmegenWychen met zijn auto tegen een autobus reed. De alg. vergadering van de Holl. Mij. van Land bouw, welke heden te Amsterdam zou worden ge houden, is tot nadere aankondiging uitgesteld. De nieuwe beurs te Rotterdam zal op 1 Juli a.s. worden geopend. De examens van den Alg. Ned. Zuivelbond, welke heden zouden worden gehouden, zijn uitge steld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5