£cuMe> BwcM&t h KREYMBORG BURGERLIJKE STAND WAARBORG kÏMding Waarborg-Kleeding DONDERDAG 9 MEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD d Zaterdag weer normale dienst regeling. UTRECHT, 9 Mei. Ingaande Zaterdag 11 Mei 1940 wordt de normale dienstregeling voor het personenvervoer op alle lijnen der Neder- landsche Spoorwegen hersteld. Alle treinen opgenomen in de normale dienst regeling van 15 October 1939 zullen dus weer rijden. De electrische en Dieseltreinen zullen weer op de oude samenstelling worden gebracht. Alleen de stoomtreinen zullen de eerstvolgende dagen nog met een kleiner aantal rijtuigen loopen. De voor Vrijdag 10 Mei aangekondigde uit breiding van den treinenloop komt hiermede te vervallen. Zes Britsche marinetrawlers gingen voor de Noorsche kust verloren. De Britsche Admiraliteit maakt bekend dat de volgende marinetrawlers verloren zijn ge gaan gedurende de operaties voor de Noorsche kust bij het ontruimen van het gebied van Drontheim. Zijner Majesteits trawler „War wickshire" en Zijner Majesteits trawler Cape Chelyuskin" werden beschadigd door aanvallen uit de lucht en zijn gezonken. Zijner Majesteits trawlers „Jardine", „Saint Goran", „Gaul" en .Aston Villa" werden door aanvallen uit de lucht zoo zwaar beschadigd dat het niet wenschelijk scheen ie pogen hiermede de Noordzee over te steken. Zij werden derhalve door de eigen be manning tot zinken gebracht. De hierbij geleden verliezen aan manschappen zijn volgens de Admiraliteit, gering. De oorlogsdoelen der geallieerden. Ook het herstel der Deenscli eonafhankelijkheid behoort er toe. Tijdens het vraaguur in het Lagerhuis heeft de Britsche onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Butler, in antwoord op een vraag van den liberaal Mander bevestigd dat een van de oorlogs doeleinden van de geallieerden is de vrijheid en onafhankelijk van Denemarken te herstellen. Verder zeide Butler dat nog geen datum was vastgesteld voor den terugkeer van den Britschen ambassadeur naar Moskou. De Labour-afgevaar- digde Strauss vroeg of het niet een groote dwaas heid was in de huidige omstandigheden geen am bassadeur te Moskou te hebben, waarop Butler ver zekerde dat de regeering de zaak nauwkeurig in overweging hield en zich wel bewust is van de waarde van de aanwezigheid van een ambassadeur, hoewel de vertegenwoordiging van de regeering in Moskou voor haar taak berekend is. Worosjilof's nieuwe functie. LONDEN, 9 Mei. Radio Moskou heeft naar aanleiding van Worosjilof's benoeming mede gedeeld. dat deze in militaire kringen aldaar met groote instemming is ontvangen. „Voortaan zullen alle takken van 's lands ver dediging komen onder de directe leiding van Wo- rosjilof in zijn kwaliteit als voorzitter van het defensie-comité. De benoeming zal leiden tot een verdere versterking. Rusland zal een nieuwe standaard van militaire perfectie bereiken." (United Press.) Gezochte militair heeft niets met den moord te Delft te maken. DELFT, 9 Mei. Vanmorgen heeft zich bij de po litie te Delft de militair gemeld, die door eenige voorbijgangers op den avond van den moord op de verpleegster G. Melaard te Delft in de nabijheid van de plaats, waar het slachtoffer gevonden werd, waj waargenomen. Deze man, die van verlof terugkeer de, bleek niets met de misdaad te maken te hebben. De politie heeft verder nabij de plaats, waar de fiets van het slachtoffer gevonden is, een verlofpasje gevonden. De eigenaar daarvan werd opgespoord, doch hij bleek eveneens vrij uit te gaan. Hij had het pasje tijdens een autotocht verloren. Italiaansche vloot met vier linieschepen uitgebreid. Oorlogsbodems van 35000 ton. De „Roma" die binnenkort te Genua te water lal worden gelaten, zal het meest geperfectio neerde. machtigste Italiaansche pantserschip tijn, zoo bericht Havas. Italiaansche marme- tritici achten het het volmaaktste schip dat be staat. De „Roma" is de laatste van een groep van vier 35.000 ton metende Italiaansche liniesche pen. De eerste twee waren de „Litto- rio" en de „Vittorio Veneto", die kort ge leden in dienst zijn gesteld. De werkzaamhe den ter voltooiing van de „Impero", die in No vember te water is gelaten, worden krachtig voortgezet. CA MEE MET DU MEE met PINKSTEREN naar de BETUWE in Bruidstooi le dag ƒ2.50 2e dag ƒ3.- MONTFERLAND DE PAREL VAN DEN ACHTERHOEK le of 2e dag f 3. 2 en 2''2 dag n. VALKENBURG resp. 15 en 21.- Beide PINKSTERDAGEN naar de Bollenvelden Tocht van TWEE uur 1.— per pers. Vertrek elk heel uur vanaf 11 uur. Reserveert tijdig plaatsen bij REISBUREAU DU MEE KRUISWEG 27 TELEF. 161Sé (Adv. Ingez. Med.) Lagerhuis voor het laatst voor het Piiiksterrecès bijeen. LONDEN, 9 Mei (Reuter) Het Lagerhuis is vanochtend vroeg bijeengekomen, zooals den laatsten dag voor een vacantie gebruikelijk is. De opening van de zitting geschiedde rustig en de opkomst was matig. Niettemin was een voortzetting van het verzet van gisteravond merkbaar in den vorm van het plan de motie der regeering het Huis tot 21 Mei voor Pinkstervacantie te verdagen te amen- deeren. Het voorstel was ingediend door vier conser vatieven en twee onafhankelijken. Op grond van dit amendement zou het Huis op 14 Mei weer bijeen moeten komen. Tijdens het vragenuurtje toonden de leden der Labour-oppositie de neiging zeer critisch te zijn door steeds nadere vragen te stellen. Gedurende dezen vragentijd kwam Chamber lain het Huis binnen. Er heeft zich geen enkele demonstratie voorgedaan. CHAMBERLAIN KONDIGT DEBAT OVER ECONOMISCHE OORLOG VOERING AAN. LONDEN. 9 Mei (Reuter) Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat wanneer het Huis na het Pinkster-reces op 21 Mei a.s weer zal bij eenkomen, er een debat zal gehouden worden over de economische oorlogvoering. De leider van de Liberale Labour-oppositie Attlee, vroeg of dit de bat, in dien de gebeurtenissen het noodig maken, vervangen zou worden door een debat over den oorlogstoestand in het algemeen. Chamberlain ant woordde: Imdien de gebeurtenissen het gewenscht maken een debat te houden over de oorlogvoering in het algemeen of over eenige fase van den oorlog van nieuwe ontwikkelingen, zal dit mogelijk zijn en zullen wij zulk een debat arrangeeren. Zoo noodig zou het debat over de economisohe oorlogvoering in geheime zitting gehouden kunnen worden. Bo vendien kan het Lagerhuis, indien dit gewenscht voor komt. eerder worden bijeengeroepen. In parlementaire kringen verluidt inmid dels volgens United Press, dat Chamberlain heden den koning zal bezoeken en dat dit zijn aftreden voorspelt. Zelfs wordt de naam van Halifax genoemd als van den toekomstigen eersten minister. Simon, Hoare en Horace Wilson zouden eveneens aftre den. Men acht het waarschijnlijk, dat eenige dissiden te conservatieven, o.m. Duff Cooper zullen wor den uitgenoodigd, in de regeering zitting te nemen. Na de Pinksterconferentie van de Labour Partij zouden dan Attlee, Greenwood, Morrison en Alexander worden verzocht, tot het kabinet toe te treden. Men is van meening, dat de nieuwe premier een klein oorlogskabinet van 6 a 7 personen zal vor men en dat de ministers, die er in zitting zullen nemen, ontheven zullen worden van hun gewonen ministerieelen arbeid. Slechts 43 man van de „Hunter gered? STOCKHOLM 9 Mei (D. N. B.) 43 leden van de bemanning van den tot zinken gebrachten Brit schen torpedojager „Hunter", waaronder drie of ficieren. die zich, volgens „Dagens Nyheter" op het oogenbÜk in Gunnars (Lapland) bevinden, schij- nên de eenige geredden te zijn van de opvarenden van dit vaartuig. Volgens genoemd blad waren zij eerst in Duitsche gevangenschap geraakt en naar Narvik gebracht. Later heeft men ze echter over de grens naar Zweden laten gaan. PRESIDENT LEBRUN ONTVANGT REYNAUD. PARIJS 9 Mei (Havas). Voor de vergadering van het kabinet heeft minister-president Reynaud zich naar het Elisée begeven, waar hij een onder houd heeft gehad met den president der republiek. Engelsch wetsontwerp tegen mogelijken Duitschen aanval. LONDEN 9 Mei. -In het Lagerhuis heeft An derson aaangekondigd dat de regeering met een wetsontwerp zal komen teneinde het hoofd tp bie den aan een mogelijken aanval op Engeland door de Duitschers. De regeering stelt zich voor hier door meer macht te krijgen om op te treden, tegen iedere poging om de defensie te ondermijnen, inge val de vijand Engeland mocht aanvallen. Anderson verklaarde dat de wet nog vandaag ingediend zal worden. Op ernstige gevallen van spionnage en sabotage wordt de doodstraf gesteld. (United Press). Amerikaansche ladingen op Deensche schepen. WASHINGTON, 9 Mei. Het staatsdeparte- ment stelt opnieuw pogingen in het werk om tot overeenstemming te geraken met Engeland over de Amerikaansche ladingen van Deensche sche pen. die door de Engelschen in beslag genomen zijn of in neutrale havens opgehouden wordén. Het gaat daarbij om zestig schepen, in totaal 350.000 ton. welke zich thans voornamelijk in Zuid-Amerika, het Verre Oosten, de Philippijnen of Nederdandsch Indië bevinden. De hierbij betrokken Amerikaansche firma's hebben er opnieuw bij het departement tegen geprotes teerd dat de Engelschen de Deensche schepen tot „prijs" verklaren. (United Press.) HAARLEM 9 Mei 1940. Ondertrouwd 9 Mei: J. J. Schipper en J. Roest. Bevallen: 7 Mei, H. J. KosterSpoor, d.: J. M. G. GrandiaSpoor, d.; W. ZutTuijn, z.: 8 Mei, C. M. BergmanRuiter, z. Overleden: 7 Mei, F. J. P. Groskamp. 65 j.. P. Maritzstraat; 8 Mei. A. de Vries, 65 j.. Dijkstraat: J. Schuring, 26 j., Badhuisstraat: P. Kraayeveld, 83 j., Hazepaterslaan. Gehuwd 9 Mei: F. L. Witkamp en G. de Vos; J. G Huijing en F. L. Onstenk; G. J. Sarlet en E. P. Kaptijn; R. L. de Veer en J. L. Korevaar; P. H. de Liefde en J. W- Eek; J. Boesveld en H. van Looij. BUIT VAN DE LARENSÓHE INBRAAK ACHTERHAALD. 's GRAVENHAGE 9 Mei. Gelijk reeds gemeld heeft de Larensche politie aangehouden den recidi vist G. de J. en den Hilversumschen schilder G. O. als verdacht van het plegen van de inbraak Zon dagmiddag 5 Mei in de villa van de familie B. te Laren. De buit bestond uit juweelen met een ver-] zekeringswaarde van f 17.000. Gebleken is bij het verhoor van O., die bekend heeft, dat hij onmiddellijk na de inbraak een ver famililid, den 44-jarigen M. W. in de Rermbrandt- slraat te 's Gravenhage heeft bezocht, hij heeft aan hem voor twintig gulden verkocht het gestolen col lier van 97 paarlen met brillanlen slot met een kcopwaarde van f 24.000, zes amethyst-steenen, een paar gouden manchetknoopen en een platina arm band met 20 geboorde paarlen. Toen hij Maandag aan het verven was in Hilver sum, hoorde hij door de radio tijdens het schaftuur de mededeeling van de inbraak en hij stond ver steld van de daarbij opgegeven waarde. Na het werk is hij met een taxi na*<r Den Haag gegaan om W. op het hart te drukken, &e buit goed vast te houden Na een onderzoek van twee etmalen viel W. gis teravond door de mand. De buit bleek verstopt te zijn op den zolder van een opslagplaats, waar W werkzaam was, onder een stapel afval. De vrouw van W., van wie gebleken is, dat zij niets met de zaak te maken had, is op vrije voeten gesteld. goede coupe modernste dessins scherpe prijzen keurige bediening (Adv Ingez. Med.) Nieuwe ontschepingen der geallieerden bij Narvik. PARIJS, 9 Mei (Havas). De krijgsverrichtingen rondom Narvik blijven gunstig voor de geallieer den verloopen, maar in een buitengewoon lang zaam tempo. Talrijke nieuwe ontschepingen hebben de effec tieven der geallieerden aanzienlijk versterkt, maar na de sneeuwstormen van de laatste 14 dagen is het gaan dooien. Hetgeen het verkeer op de schaarsche wegen in dit land bijzonder moeilijk maakt. De Duitschers trekken over eenige kilometers terug, maar laten alle bruggen in de lucht springen. De Duitsche af tocht gaat niet in de richting van Narvik, maar in die vn de dorpen ten oosten van deze stad, langs de spoorlijn. In tegenstelling tot de berichten volgens welke de Duitschers snel zouden optrekken van Namsos uit naar het Noorden schijnen zij zelfs in het ge bied van Namsos niet sterk te zijn opgeschoten. De Noorsche detachementen, die met groote kracht optreden, belemmeren hun vorderingen in sterke mate. STOCKHOLM, 9 Mei. (Havas). Volgens een communiqué van het Noorsche telegraaf-agent- schap zijn de Noorsche troepen, in nauwe samen werking met de luchtmacht, de artillerie en de in fanterie er in geslaagd den vijand uit het berg land van Leifastind, alsmede uit het Cresdal te verdrijven. De Noren doen uitkomen dat verschei dene detachementen uit verschillende Noorsche strken zich tijdens deze operaties hebben onder scheiden Vier jaar wegens moordaanslag. Vonnis in de zaak SprangCapelle. 's-HERTOGENBOSCH, 9 Mei. De recht bank alhier heeft vandaag den dader van den moordaanslag te Sprang-Capelle, den 31-jarigen werkloozen schoenmaker A. M. A. H. wonende te Besoyen, gemeente Waalwijk, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Officier van Justitie had tegen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar ge- eischt. Verdachte had op 22 November van het vorige jaar een aanslag gepleegd op een vrouw bij wie hij veel aan huis kwam. Het slachtoffer had ge durende eenigen tijd in levensgevaar verkeerd. DE SCHEEPVAART OP DE NEDERLANDSCHE BINNENWATEREN. 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Van militaire zijde schrijft men ons: Bij zijn algemeene bekendmaking no. 34, heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht voor schriften gegeven betreffende de scheepvaart op de Nederlandsche binnenwateren, welke naar ge bleken is niet overal geheel juist zijn verstaan. De nieuwe verordening stelt het varen op onze binnenwateren afhankelijk van het bezit van een schriftelijke vergunning, door of vanwege den op perbevelhebber te verstrekken. Daar echter de hierop betrekking hebbende artikelen nog niet in werking zijn getreden, blijft tot nader order de toestand in zooverre ongewijzigd, dat vooralsnog geen vergunningen zijn vereischt. Eerst wanneer bij algemeene bekendmaking zoo wordt bepaald, zal het nieuwe stelsel van kracht worden cn zal men voor de scheepvaart op onze binnenwateren een schriftelijke vergunning behoeven. De algemeene bekendmaking no. 15, welke reeds eerder een schriftelijke vergunning voor schreef voor de vaart op het Julianakanaal, het Maas-Waal-kanaal en een gedeelte van de Maas blijft van kracht, zoolang deze niet wordt inge trokken. KEURING VAN SIERTUINEN. Aangemoedigd door het succes in 1938 en 1939 heeft het bestuur der afd. Haarlem en omstreken der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde de Keuringscommissie verzocht, zich ook dit jaar te belasten met het keuren van siertuinen van par ticuliere huizen. Deze opdracht heeft de commissie aanvaard. De keuring van de tuinen zal geschieden door een commissie van deskundigen. Voor de best aangelegde en onderhouden tuinen zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De uitslag is als volgt: eerste examen 33 candi daten, afgewezen 2, geslaagd: J. E. van Almelo, T. de Boer, J. v. d. Boom, K. H. A. M. Boonstra, G. J. Delvoix, E. Duinker, N A. M. van Duyven- öijk, E. J. van Dijk, J. C. A. Engwirda. T. Haver kamp, J. L. Heeren, M. G. E. Ph. Klaasen, H. Lam- mers, J. Oord, H. M. Oostveen, M. J. Riem-Vis. J. C. Rooker, W. S. Salomons. H. Sysma, M. A. Teeu- wen, E. G. Trebert, H. A. Visser, A. C. Vogelpoel. J. D. Vriesen, H. Weening, G. Wenselaar. J. van Wensveen, E. C. v. d. Werff, W. A. C. Winkel, G. K. de Winter, Th. E. Woortman. Tweede examen 37 candidaten, afgewezen 4, ge slaagd: H. G. Bakker, G. S. Banning, V. Benja mins, W. de Bis, E. Blok, L. C. v. Bodengraven. M. Bootsma, J. D. Breman, M. A. Bijvoet, G. C. van Dam, N. J. Donker, G. Eilander, W. Eilander, T. van Ensbergen, M. J. Fransen. L. de Haan, S- H. v. Hees, N. A. J. Hoogerwerf, W. M. M. Hooger- werf, H. L. Hoogteiling, H. Jansen, A. Koorn, M. G. W. A. Kouwenberg, S. Posthumus, A. M. de Rijke. A. Sluiter, W. Smith, H. J. Th. Chr. Smits, H. Tibben, G. Visser, J. Vos, V. de Wit, J. van Wijk. Naar de bollenvelden. Ontheffing Winkelsluiting. B. en W. van Haarlem hebben besloten om naar aanleiding van den stand der blóembollenvelden op Zendag 12 Mei 1940, op welken dag te Haarlem nog een talrijk bezoek van elders te verwachten is, algemeene ontheffing te verleenen van alle ver bodsbepalingen van de Winkelsluitingswet 1930 tot des namiddags 8 uur. Londen 6.31 Berlijn 75.57 Parijs 3.57 Brussel 31.35 Zwitserland 42.24 Stockholm 44.90 New-York 1.88 3/8 Londen 6.33lA Berlijn 75.57y2 Parijs 3.58 1/2 Brussel 31.2334 Zwitserland 42.24 Stockholm 44.90 WISSELKOERSEN. Amsterdam, Amsterdam, 12.uur. FRANSCHE KABINETSRAAD VERGADERDE VANMORGEN. PARIJS, 9 Mei (Havas). De Kabinetsraad van hedenmorgen heeft geduurd van 10 uur tot 12 uur 55. De ministers hebben geen datum bepaald voor hun volgende bijeenkomst, maar waarschijnlijk zal deze plaats hebben in het begin van de volgende week. IJMUIDEN Gemeente-ontvanger van Velsen voor de Rechtbank. Eenige maanden geleden werd de gemeente ontvanger van Velsen de heer J. J. W. gear resteerd, verdacht van fraude. Reeds kort na zijn arrestatie legde hij een Tedeeltelijke bekentenis af. Alhoewel het ver- luisterde bedrag niet precies kon worden vastgesteld, doordat de heer W. reeds onge veer zes jaar geleden moet zijn begonnen gel den van de gemeente te verduisteren, nam men aan dat het om een bedrag van f 2 a f 3000 ging. De heer W. genoot te Velsen een algemeen ver trouwen. Hij beheerde tevens nog gelden van ver- eenigingen o.a. van Het Witte Kruis en de Ver- eeniging tot bescherming van Dieren. In een spoed- eischende vergadering besloot de Raad kort na zijn arrestatie den heer W. te schorsen, welk be sluit later, toen deze zaak opnieuw werd behan deld, gehandhaafd bleef. Den verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 14 Maart 1939 een bedrag van f 1062 als grootboek- rente en verder op 2 Januari 1940 f 400, op 3 Januari f 1000 en op 4 Januari f 400 als kas van de betalingen der kostwinnersvergoedingen in ont vangst had genomen en zich had toegeëigend. Het totaal verduisterde bedrag was dus f 2862. De eerste getuige was een kassier der gemeente Velsen. Het innen van de rente van het groot boek geschiedde tweemaal per jaar door den ont vanger. Dc verdachte gaf toe, dat hij in 1927 een termijn niet had afgegeven. Daardoor was men in de boe ken altijd een termijn achtergebleven in verge lijking met den werkelijken toestand. In Februari 1925 was de verdachte door den gemeenteraad tot gemeente-ontvanger benoemd. Ambtenaar tot getuige: Kreeg u omtrent die boekingen instructies van den ontvanger? Get.: Nee, uit de grootboeken kon ik zien hoe het geboekt moest worden. Er was een tekort in de gemeentekas en dit trachtte verdachte te be mantelen door een gelijk bedrag uit de kas der kostwinnersvergoeding in de gemeentekas te stor ten. Doordat de ontvanger een bedrag van f 400 op de rekening van het Witte Kruis uit de gemeente kas had gestort omdat hij als penningmeester ver- antwoordelijk was voor het niet kloppen van deze kas. In de kostwinnersvergoedingkas was door al deze manipulaties een tekort van f 1400 ontstaan. Pres.: Hoe hebt u bij de controle het bedrag van I f 1000 weten aan te zuiveren. Verd.: Ik weet het zelf niet meer. Pres.: Als u die zakken zilver snel genoeg weer naar de gemeentekas had gebracht dan zou zelfs bij de dubbele controle van gemeente- en kostwin- nerslcas het tekort nog niet zijn ontdekt. Verd.: Het is mogelijk. De burgemeester van Velsen Mr. M. M. Kwint, de volgende getuige, vertelde hoe de boekingen der kostwinnersvergoedingen plaats vonden. Pres.: In hoeverre was Defensie hierbij be trokken? Get.: Als burgemeester kreeg ik per week een ciediet van ongeveer f 80 a f 100.000. Pres.: Verdachte was dus met die betalingen van de rij lesgelden belast? Get.: Zeker. Pres.: In geen geval mocht de ontvanger dus uit deze kas geld storten in de gemeentekas? Get.: Uit den aard der zaak nooit. Officier: U heeft dus deze taak aan den ontvanger opgedragen. Als hij dat nou eens geweigerd had. Get.: Dan had ik mij moeten beraden met het college van B. en W. Dat is trouwens een ondenk bare figuur. Officier: Of het nu ondenkbaar is daar gaat het niet om. Het gaat er om of de verdachte deze gelden wel uitbetaalde als orttvanger of als ambtenaar zonder meer. Get.: Volgens mijn meening als ontvanger. Pres.: Uw standpunt is dus dat u die taak op draagt aan een gemeente-ambtenaar aanvankelijk aan iemand van militaire zaken, later aan den ont vanger? Get.: Juist. Dan hooren we van een hoofdcommies van Vel sen nog eens dat de gelden van de kostwinnerskas vroeger door militaire zaken werden uitbetaald. Deze uitbetalingen werden echter steeds omvang rijker en daarom heeft de ontvanger de taak ge kt egen deze betalingen te doen. Een controleur van de geméente-financiën gaf een overzicht hoe de controle had plaats gevonden. Op een vraag van de verdediger vertelt de ver dachte, dat hij denzelfden dag het geld had kunnen krijgen cm het tekort aan te zuiveren. Pres.: Had nooit angst dat het uit zou komen? Verd.: Ik had zelf gedacht uit een verzekering het geld te kunnen krijgen. De Officier vraagt dan nog aan den burgemeester of de verdachte sober leefde. De burgemeester vertelde dan dat de verdachte een auto reed, die hij voor den ge meentedienst zeker niet noodig had. Bovendien hadden den burgemeester geruchten bereikt, dat de ontvanger een dübbel leven zou leiden. Daarover had getuige den ontvanger dan ook eens onder houden. REQUISITOIR. De officier hield hierna een uitvoerig requisitoir waarin >Jiij nog eens alle financieele manipulaties van den ontvanger memoreerde. Er is hier geen verduistering gepleegd, die in de duizenden loopt. De oorzaak van de ellende stamt uit 1927 toen de verdachte een termijn van de rente niet heeft geboekt. Bij het Witte Kruis en ook bij de dierenbescherming was een tekort in de kas. De verdachte sprong nonchalant met geld om. Het eene tekort moet het andere dekken en het gaat steeds om kleine bedragen. En er is zoo met het geld uit de verschillende kassen gemanipuleerd, dat het bewijs van de verduistering niet zoo gemakke lijk is. De Officier Was van meening, dat de ver dachte de bedragen als gemeente-ontvanger heeft verduisterd. Spreker achtte tenslotte de verduiste ring van f 400, f 1000 en nog eens 400 bewezen. Dertien jaar heeft de verdachte kans gehad het verduisterde geld aan te zuiveren. Jarenlang heeft hij de gemeenschap benadeeld te zijnen bate. De Officier eischte tenslotte een gevangenis straf voor den tijd van acht maanden. PLEIDOOL Verdediger Mr. J. C. Baron begon zijn pleidooi met de aandacht erop te vestigen, dat dc verduiste ring van 1927 een verjaard misdrijf is. De verdachte heeft dat geld toen gebruikt om iemand te helpen, die in nood verkeerde en hem zeer na stond. Na dien tijd tot 1940 heeft de ontvanger geen gelden verduisterd. Op verschillende gronden toonde pleiter aan, dat verdachte over voldoende middelen had kunnen be schikken om eventueel het tekort te dekken. De ver dachte heeft toen hij f 1000 uit de kostwinnersver- goedingskas nam niet het voornemen gehad zich dit geld wederrechtelijk toe te eigenen. Na een uitvoerig pleidooi waarbij hij alle punten der dagvaarding naging concludeerde pleiter ten slotte tot vrijspraak. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 9 Mei 1940. Tarbot 9180 cent per K.G. Tong 11676 cent per K.G. Griet f 34—f 18 per 50 K.G. Zetschol f20 per 50 K.G. Kleinschol f 23—f 7,50 per 50 K.G. Bot f 12—f 8 per 50 K.G. Schar f 9,50—f 2 per 50 K.G. Tongschar f 27—f 26,50 per 50 K.G. Poontjes f9f5 per 50 K.G. Groote gul f 21 per 50 K.G. Wijting f 12—f 3,70 per 50 K.G. Makreel f4,10—f3,60 per 50 K.G. Versche haring f 4,50f 2,70 per 50 K.G. Kabeljauw f 80f 48 per 125 K.G. Leng f 2,30 per stuk. Koolvisch f 1,05 pér stuk Afslag 404 kisten versche haring: Manden. Trawler: 2000 IJM 17 f6340 ged. lading. Loggers: KW 91 f540; KW 112 f 110; KW 125 f 500; KW 74 f 2270; KW 89 f 650; KW 65 f 770; KW 28 1 670; KW 64 f 490.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10