Terugtrekking der troepen uit Noorwegen voorkwam een échec. £2ü „Verliezen afgesneden om elders te opereeren" NIEUWS IN 'T KORT. AGENDA. Schildermedium J. P. Smits DO \T n E 7? D AG 9 MET 1940 TT A 1RIE M'S D A G BEAD 2 LORD HALIFAX IN HET HOOGERHUIS: Ook in het Hoogerhuis zijn Woensdag debatten over de oorlogvoering gehouden. Lord Strabolgi, La- bour-oppositie, was de eerste spreker. Hij begon met hulde te brengen aan het geallieerde expeditiecorps in Noorwegen, waarna hij zeide, dat een aanzien lijke ongerustheid bestaat over de regeering en de j wijze, waarop zij haar taak vervult. Zelfs wanneer 1 men aanneemt dat de actie in Noorwegen, vergele ken met den strijd in de wereld, van ondergeschikt belang is, dan nog is de zaak zeer slecht behandeld. De fout is dat zoowel regeeringsmethoden als re- geeringspersonen niet deugen. Hieraan moet snel een einde worden gemaakt, anders worden de fouten chronisch. Lord Strabolgi zeide verder dat zonder twijfel in Berlijn plannen klaar liggen voor aanvallen in alle richtingen. De Brilsche regeering had evenwel moe ten zorgen dat zij voorbereid was het hoofd te bie den aan den meest waarschijnlijken aanval. Hij vroeg waarom geen krachtiger vlootactie was inge zet tegen Drontheim en Oslo en hij stelde voor een commissie te benoemen om een onderzoek in te stel len naar den veldtocht in Noorwegen. Na Lord Strabolgi, sprak de leider van de liberale oppositie in het Hoogerhuis, Lord Crewe. Hij vroeg of de Britsche regeering niet in staat was geweest, zonder de internationale wet te schenden, aan de Noorsche regeermg duidelijk te maken, welke ge varen van een Duitschen inval dreigden. Ook vroeg hij of het niet rftogelijk was geweest de controle op de Noorsche havens te behoudfti, met toestemming van de Noorsche regeering. De minister zonder portefeuille, Lord Hankey, antwoordde de sprekers namens de regeering. Hij zeide dat de door de regeering genomen besluiten beoordeeld moeten worden volgens de inlichtingen die tot haar beschikking stonden en volgens den toestand, zooals die bestond, en niet volgens de ge beurtenissen, die daarop waren gevolgd. Spreker wees er op dat de Engelsche regeering niet in ge breke was gebleven de Noorsche te waarschuwen voor het gevaar dat dreigde. De houding der Noor sche regeering heeft de Engelsche leiding ernstig in het nadeel geplaatst. Zonder voorafgaande bespre kingen konden geen plannen ontworpen worden ter 1 voorkoming van de soort agressie, die de Duitschers ten uitvoer legden. Engeland was niet voldoende op de hoogte van de Noorsche plannen en militaire maatregelen. Spreker herinnerde aan het dringende beroep dat de Noor sche regeering gedaan had ten behoeve van een her overing van Drontheim. Hoe groot de moeilijkheden ook leken, zij schenen niet onoverkomelijk volgens de inlichtingen die toen ter beschikking stonden. Mogelijk heeft de regeering de uitwerking overschat van de Engelsche duikbooten, mijnen en vliegtuigen op de Duitsche verbindingen. In Noorwegen leek vdrder het terrein zich te leenen voor doeltreffende vernielingen op groote schaal door de Noren. Wan neer die vernielingen mogelijk waren geweest, zou den zij een zeer groot verschil hebben beteekend bij het belemmeren van den Duitschen opmarsen. Wat de kwestie van vlootaanvallen op Drontheim en Oslo betreft zeide spreker dat hij niet wist of dergelijke aanvallen in de gedachten waren geko men toen de vloot druk doende was met het zuiveren van de Noordzee. Admiraal Keyes, die in het La gerhuis gesproken heeft, kan geen kennis dragen van alle omstandigheden zooals de Admiraliteit. Ma rinetheoretici verschillen overigens van opvatting over een dergelijke operatie, die bovendien uitvoe rige voorbereidingen zou behoeven en een groot aantal detailkwesties opwerpt. Er waren ook nog andere overwegingen. Mijn meening is, zeide Lord Hankey, dat het niet noodig of raadzaam is dat ik mededeelingen zou doen over de nauwkeurige redenen, waarom in de omstandigheden, zooals die heerschten op dat oogen- blik, geen vioolbombardement was ondernomen in het geval van Drontheim. Er zouden een massa bij zonderheden bij te pas komen en bovendien zou dit nuttig zijn voor den vijand. Sprekende over de luchtafweer zeide Hankey, dat op 20 April een in convooi varend schip, ge laden met luchtafweergeschut en ander waarde vol materiaal getorpedeerd en gezonken was. Dat was het eenlge transportschip dat tijdens de gelieele campagne was gezonken. Volgens spreker zou het een zeer ernstige zaak zijn om in oorlogstijd een onderzoek te doen ge schieden als dat, hetwelk Lord Strabolgi geopperd had. In de bestaande omstandigheden heeft de re geering haar best gedaan. Niemand zou de nadee- lige uitwerking op de neutralen en een zeker ver lies van prestige onderschatten. Wij hebben dat her haaldelijk moeten dragen in een vorigen oorlog en dat heeft ons niet verhinderd dien oorlog te winnen, aldus spreker. ,.De strijdkrachten in Noorwegen heb ben aanzienlijke Duitsche strijdkrachten aangetrok ken, ongeveer acht of negen divisies, om niet te spreken van de ontzaglijke luchtmacht, die wegge haald werd van het hoofdtooneel en zij hebben zeer zware verliezen geleden. Ik ben van meening dat wij ons niet moeten laten deprimeeren door ons te rugtrekken van een deel van dit tooneel. Wat m,ij betreft, ik vind eerder steun in het feit dat onze strijdkrachten zich gedragen hebben op een wijze, die in overeenstemming is met de groote tradities van het verleden". LORD HALIFAX SPREEKT Het woord was vervolgens aan Lord Halifax, den minister van buitenlandsche zaken. Deze zeide o.a. dat niemand in Hooger- of Lagerhuis eenig onder scheid mag maken tusschen den premier en de an dere leden van het oorlogskabinet, dat in volledige overeenstemming met hem is geweest en de volledi ge verantwoordelijkheid voor wat gedaan is, mei hem deelt. Spreker kon niet beweren dat er geen fouten waren gemaakt, maar wide toch niet de ver ontschuldigende houding van een beklaagde aan nemen. Wanneer de leden der regeering met zeer ver schillende denkbeelden en opvattingen ten aan zien van de regeeringsproblemen eensgezind zijn over een zekeren koers en wanneer zij tot bepaalde conclusies komen zooals het geval was zonder aarzeling en met bijstand van het beste technische advies, waarover zij kunnen beschikken, dan is het niet unfair om hieruit af te leiden dat anderen wellicht Zij die critiek uitoefenen op de regeering op grond van dezelfde inlichtingen tot conclusies zouden zijn gekomen, die niet veel anders zijn ge weest Voortgaande zeide Halifax: Voor zoover ik weet had de Deensche regeering geen enkele reden om te vermoeden wat haar zou overkomen, niet meer dan het vermoeden, dan kan schuilen in de ge dachten van iedere kleine neutrale regeering, die een buur van Duitschland is. Ik verklein de schade niet, die het terug trekken aan de geallieerde zaak als geheel heeft toegebracht. De schade voor een neutrale op vatting en gedachten is zeer groot geweest en is hoofdzakelijk te wijten aan overdreven verwachtingen. De schade zou echter veel erger zijn geweest, wanneer de geallieerden hadden volhard in hun poging, die, terwijl de kosten voortgingen, niet van dien aard was dat vertrouwd kon worden dat het gewenschte resultaat zou worden verkregen. Wij beslo ten onze verliezen af te snijden om elders te opereeren. Wat de critiek betreft volgens welke Engeland geen doeltreffende, tijdige hulp brengt aan de neutralen zeide Halifax dat wanneer de geallieer den den doorlog winnen er bepaalde verzekeringen zijn voor hen, die geknecht worden door de natio- naal-socialistische tyrannie en dat, wanneer de ge allieerden falen, de slachtoffers der Duitsche agressie geenerlei hoop zullen hebben op herstel Voortgaande zeide Halifax: Wij staan tegenover de gevaarlijkste uitdaging, waaraan dit land ooit 't hoofd heeft moeten bieden in heel zijn geschiede nis, een uitdaging, die ieder gram energie, materieel, intellectueel en geestelijk, die dit land kan op brengen, opeischt. Spreker bestreed de „waange- dachte", dat er een korte dwarsweg naar de over winning bestond. Wanneer iemand gelooft dat door onmiddellijke uitoefening van een of andere supe rieure strategie miraculeuze resultaten tot stand gebracht kunnen worden, dan bedriegt hij zichzelf en anderen. Ik heb voor mijzelf nooit verborgen welke onmetelijke inspanning op ons al worden ge legd of dat het voor een groot deel afhankelijk zou zijn van onze bekwaamheid om standvastig te blij ven en onze inspanning te ordenen, zonder ver kwisting van vitale energie. Daarom zal de regee ring, naar ik hoop, niet afgebracht worden van het hoofdzakelijk doel, maar zal zij optreden zooals en wanneer het haar toeschijnt in het licht van het best mogelijke technische advies met een actie, die het best berekend is op het tot stand brengen van resultaat. Niets zou meer tot een rampspoed leiden, dan toegeven aan de verleiding tot avon turen op groote schaal. Sprekende over de nieuwe taak van Churchill zeide Halifax de hoop te deelen dat het resultaal der nieuwe regeling een waardevollen bijstand zou geven in de richting van een hoogere oorlogsstra tegie. Churchill zou zonder twijfel in de gelegen heid zijn om ieder onderzoek te doen instellen naar leveringskwesties. Over het voorstel, om een oorlogskabinet in te stellen zeide Halifax dat hef zeer reëele gevaar bestond, dat een schijnbare ver eenvoudiging eenvoudig een nieuw kamrad in de machine zou brengen en nog méér vertraging zou veroorzaken. Over de critiek in oorlogstijd zeid* Halifax: Wij hebben allen een doel, n.l. den oorlog te winnen en wanneer te eeniger tijd gedacht zou worden dat het geval aanwezig was, dat an deren dit werk beter konden doen, dan zou stellig geen lid van de regeering ongeneigd zijn om verlost te worden van de verantwoor delijkheid. Een groot percentage van de critiek moest noodzakelijkerwijze gegrondvest zijn op slechts ge deeltelijke inlichtingen en uiteraard, wanneer cri tiek, geoefend wordt na de gebeurtenissen, moet zij gebaseerd zijn op vollediger kennis dan de regee ring had, toen zij handelde. Wanneer echter het ge volg der critiek is dat het land wordt gesuggereerd dat zijn oorlogsinspanning, die het izooveel kost, verkeerd opgevat en verkeerd toegepast wordt door degenen, die verantwoordelijk zijn voor de leiding, dan denk ik dat deze critiek zijn eigen bedoelingen een nederlaag toebrengt. De debatten eindigden zonder stemming. - Voordat Halifax het woord nam, had de luchtmaarschalk Lord Trenchard gezegd dat voor hem de gedachte volkomen onbegrijpelijk was dat de Duitschers een aanval op Engeland zouden hebben kunnen voorbereiden. Hij vroeg of men werkelijk geloofde dat Duitsch land wezenlijk van plan was gebruik te maken van zijn verzamelde vloot voor het landen van troepen om een inval te doen in Engeland. Dit zou beteekenen dat Duitschland een invalsoperatie zou gaan voorbereiden over honderden mijlen zee oppervlakte onder het oog van een overweldigende vloot, zonder een vriendschappelijk plekje, zooals dit in Noorwegen bestond, om aan land te gaan en tegenover een Britsche luchtmacht, die nog nooit serieus is aangevallen en evenmin getemd is, en met geen enkel vliegveld tot zijn beschikking. MOEDERDAG 9 'N MOOIE DOOS POSTPAPIER GRATIS bedrukt met Moeders naam en adres of monogram, vanaf f 1.25 ANE6AN&14 TEU1965 (Adu ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Helder tot halfbewolkt, droog weer. Langs de Waddeneilanden en in Noord-Holland weinig verandering in temperatuur, in het overige ge deelte van het land vrij warm. Zwakke tot matige noordelijke tot oostelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 52 Laagste hedennacht F 48 Hoogste heden F 50 In de luchtdrukverdeeling komt geen noemens waardige verandering. Een uitgebreid gebied van hoogen luchtdruk schijnt zich van ver op den Oceaan over de Britsche eilanden, Zuid-Scandinavië en de randstaten tot diep in Rusland uit te strekken. DaSr de as van dit gebied zich ten noorden van ons land bevindt zijn de winden in onze omgeving uit ooste lijke richtingen. Ten zuiden van dit machtige gebied van hoogen luchtdruk bevindt zich een gebied van lagen luchtdruk, dat zich van de Azoren over het Iberisch Schiereiland en het Middellandsche Zeegebied tot in klein Azië uitstrekt. Hierin vormde zich over Spanje cn Portugal een vlak minimum van 1008 mbar, waar bij in den namiddag plaatselijk zeer hooge tempe raturen voorkwamen (boven 30 graden Celcius). In den Balkan vielen hier en daar nog groote hoe veelheden regen. Het weer blijft overal rustig. Slechts 2 van de beschikbare stations meldden krachtigen wind. 'iAROM ETERSTAND: Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 769 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KUIPERS en Zn.. Opticiens Zijlstraat 97. Tel. 12726 bELANGR1JKE TELEFOONNUMMERS: Politie 11850. Brandweer 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht 14141. Uitspraken van de Rechtbank. DOODELIJK ONGELUK OP DEN LISSERWEG Veertien dagen hechtenis en 1 jaar intrekking van het rijbewijs had de Officier tegen een 37-jari- gen kassier uit Lisse geëischt, die op den Lisserweg een wielrijder had aangereden waardoor deze was overleden. Mr. H. Prinsen Geerligs vroeg vrij spraak. De Rechtbank veroordeelde den verdachte tot twee weken hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar en f 60 boete of 16 dagen. VEEHANDELAAR VEROORDEELD. Een veehandelaar uit Purmerend werd door de Rechtbank tot f 20 boete veroordeeld wegens het dichtplakken van de uiers van twee koeien. De Officier had f 100 boete geëischt. In een Rotterdamsche dancing is een man ge arresteerd. die van spionnage wordt verdacht. Een tienjarig jongetje is in het gesticht Groe- nesteyn te 's Gravenhage tijdens hevige ijlkoortsen uit zijn bed gekomen en op straat gesprongen. De knaap is zeer ernstig gewond. Ds. P. de Haan, Ned. Herv. predikant te Utrecht, herdenkt Maandag a.s. zijn 40-jarig ambts jubileum. Tegen den -10-jangen arbeider telegrafist K., die verantwoordelijk zou zijn voor eert treinbotsing te Buitenpost, is drie weken gevangenisstraf ge- eischt. Radio, 'n Otamofoon of j ,s goed, wanneet er 0<»d (Adv. Ingez. Med.) Sckadsüike iicklsitaku Z'.ylstcaat 5? woceLett q&afote- betccL daac fyoede. sehut^iazen. uali- luutdiy- acCt/tes. - Haactetn (Adv. Ingez. Med.) VOORDRACHTEN OVER FLUORESCENTIE. Prof. dr. A. D. Fokker, curator van het Natuur kundig Laboratorium van Teyler's Stichting, stelt zich voor in die Stichting drie voordrachten met demonstraties te houden op 18, 21 Mel en 1 Juni. Het onderwerp der voordrachten is: Fluorescentie. ZILVEREN JUBILEUM J. C. CRAMER. Zooals wij meldden heeft de heer J. C. Cramer te Haarlem ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als diaken bij de Ned. Herv. gemeente Woensdag middag een receptie gehouden in de Regentenka mer van het Diaconiehuis in de Jansstraat. Deze receptie was zeer druk bezocht. Zoo kwamen hun opwachting maken de Regenten van het Diaco niehuis; de predikanten der Ned. Herv. Gemeente ds. H. E. Beker en ds. W. J. van Elden; de heer H. Bijkerk namens het College van Ouderlingen; de heer W. C. Serné namens het college van Collec tanten; de directeur en de directrice van het Diaco niehuis; de heer C. Nel, administrateur van het Dia coniehuis en het personeel van die inrichting; de verpleegsters van het Adr. Koenen Rusthuis en vele verpleegden van die beide inrichtingen. Ds. Beker sprak een kort woord namens Wijk V dei- Ned. Herv. Gemeente. Vele bloemstukken waren ingekomen o.a. van het College van Regenten, van de directie en van het personeel v.an het Diaconiehuis, de verpleegden van het Rusthuis, het College van Collectanten en van Wijk V. De bewoners van het Diaconiehuis vereer den den heer" Cramer een fruitmand. /CilEEP/ TJEINCENÜ HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, 7 v. New-Orleans te Rotterdam. ROTTERD. LLOYD. Kota Agoeng (uitr.) 8 te Sabang. Siantar, Batavia n. Genua 8 v. Sabang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Soemba, 7 Mei van Amsterdam te Batavia. Heden DONDERDAG 9 MEI Begijnhofkapel: Rede ds. C. J. Hoekendijk, 8 uur Café-Rest. Brinkmann, Groote Markt: Bazar Lu- thersche wijkverpleging (laatste dag) 25 en 811 uur. Frans Hals Theater: „Hotel Imperial". 2.30, in 9.15 uur. Palace: „De Held van Kokoma", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Brand op den Oceaan". Op net tooneel: Bruseloffs. Russische dans. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling werken var Haarl. schilders en beeldhouwers. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend oehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. VRIJDAG 10 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Sadler's Wells Ballet, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. (Palace 2, 7 en 9.15 uur.) Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend oehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Militair wordt verzocht zich te melden. Rijwiel van de bij Delft vermoorde mej. M. gevonden. De Commissaris van Politie te Delft verzoekt den militair, die zich op Vrijdagavond, 3 Mei jl. omstreeks 11.35 uur op de Delfgouwschckade nabij het viaduct onder den rijksweg heeft bevonden, kijkende in de richting Rotterdam, zich ten spoe digste bekend te maken. Bedoelde militair had een rijwiel bij zich dat tegen den kademuur van het water aldaar stond. De politie is er Woensdag in geslaagd het rijwiel 'an het slachtoffer van den moord. mej. G. Me- laard, terug te vinden in een sloot langs den Rot- terdamscheweg. De fiets, welke het merk Burgers droeg, werd op grooten afstand van de plaats van het misdrijf ontdekt. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MEJ. MELAARD TER AARDE BE STELD. Woensdagmiddag is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van mej. G. Melaard. het slachtoffer van den gruwelijken moord te Delft, op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rot terdam ter aarde besteld. Op de begraafplaats hadden zich vele honderden belangstellenden verzameld. Nadat de kist onder doodsche stilte in de groeve was gedaald sprak Dr. Beyerman namens regenten, doktoren en verple gend personeel van het gasthuis enkele woorden van deernis tot de familie. Ds. G .H. Kersten dankte namens de familie voor de talrijke blijken van belangstelling en medele ven in den zwaren slag. die haar op-.zoó ontzet tende wijze had getroffen. Tenslotte dankte nog een familielid voor de ge sproken woorden en betoonde belangstelling. Persbreidel op twee Indische bladen toegepast. BUITENZORG. 8 Mei (Aneta-A.N.P.ï Aan gewezen ïs als drukwerk, waarvan de verschij ning tijdelijk kan worden verboden, het week blad „Het Licht" te Soekaboemi. De overweging houdt in. dat de nummers van 3.10. 17. 24 en 31 Maart, en 7. 14 en 21 April-vrij wel uitsluitend anti-Engelsche, anti-Fransche en anti-Joodsche artikelen bevatten, waarin systematisch en een zijdig op scherpen agressieven, c.q. ironischen en min of meer groven, vaak insinueerenden toon par tij wordt gekozen in 't huidige Europeesche con flict, en derhalve deze artikelen schadelijk moe ten worden geacht voor de openbare orde. De overwegingen, welke hebben geleid tót een soortgelijk besluit ten aanzien van het „Natio nale Dagblad" luiden als volgt: dat in de num mers van 6 Januari ,3. 10. 17 en 24 April, 23 en 30 Maart en 13 April artikelen voorkomen, waar in stelselmatig stemming wordt gemaakt tegen het in Nederland gevestigde gezag en de aldaar gestelde machten, alsmede de tegenstelling tus schen de verschillende bevolkingsgroepen hier te lande wordt verscherpt, en evenzoo stelselma tig en op grof ophitsende wijze partij wordt ge kozen in het huidige Europeesche conflict. Deelneming aan internationale postduivenwedstrijden uitgesloten. Er worden geen machtigingen gegeven voor in- en uitvoer van levende duiven. De minister van Economische Zaken heeft be paald. dat in den vervolge geen machtigingen meer zullen worden afgegeven voor den invoer en den uitvoer van levende duiven, van welke soort ook. Deze machtigingen, welke tot nu toe werden verleend door de Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee, zullen dientenge volge evenmin voor postduiven als voor andere duiven worden verstrekt. Nederlandsche postduivenhouders kunnen dan ook voortaan niet* meer deelnemen aan buiten landsche wedstrijdvluchten of aan oefenvluchten waarbij de landsgrenzen overschreden worden. Dit te meer, daar ook in België een beschikking van soortgelijke strekking van kracht is en de grenzen der belligerente staten eveneens geslo ten zijn voor den in- of uitvoer van levende dui ven. De binnenlandsche wedstrijdvluchten in Ne derland zijn tot op heden niet gebonden aan eenige voorafgaande goedkeuring of machtiging. (IIN/T EN LETTERE^ Hel zilveren jubileum van den heer en mevr. Vosshard Ik heb in den loop der jaren al heel wat jubilea bij de Geheel Onthouders Ver. „Nieuw Leven" bij gewoond. maar nog nooit één, dat zoo met recht ge vierd werd dan dat van den heer en mevrouw Voss- hard-Dijkstra gisteren in de pauze van de opvoering van „De Koekoek". Dit jubileum en mevrouw Vosshard zal de eerste zijn om dat te bevestigen kreeg vooral zijn waarde door de huldiging van den heer Kick Vosshard. Wanneer wij het niet reeds lang wisten dan zou de voorstelling van Fabricius' stuk het ons hebben be> wezen, dat Vosshard èn als regisseur èn als speler een eerste plaats onder de Haarlemsche dilettanten inneemt. Ik mocht als criticus bijna de geheele car rière van Vosshard bij Nieuw Leven volgen. Ik zag hem in bijna al zijn rollen en altijd weer werd ik ge troffen door zijn grooten ernst, zijn energie en zijn talent. Hij is een amateur, die het tooneelspelen als een roeping beschouwt en niet rust, voordat hij be reikt. wat hij met zijn gaven bereiken kan. En om dat die gaven niet gering zijn. is dat dikwijls zeer veel. Hij heeft hei-haaldelijk rollen gespeeld, zoo gaaf en zoo „af", als men slechts zelden op het dilettan- ten-tooneel ziet. Ik denk aan zijn Rudolf Verburg in De Vrijbuiter, zijn oom Moeki in Willy's Vrouw en thans weer zijn Jan Glystra, de rol, waarin hij ju bileerde. Ook als regisseur heeft hij voortreffelijk werk ge- levei-d. Dat Nieuw Leven thans een zoo vooraan staande plaats onder de Haarlemsche dilcttantcn- vereenigingen inneemt, is zeer zeker aan hem te danken. Hij weet leiding te geven en eenheid in het spel van zijn spelers te brengen en altijd weer treft het ons, hoe minutieus tot in de kleinste details de voorstellingen van deze vereeniging»ook qua aankleeding verzorgd zijn. Mevrouw Vosshard heeft haar man daarbij al tijd trouw ter zijde gestaan. In de laatste jaren zien wij haar zelden meer op de planken, maar vroeger heeft ook zij zeer verdienstelijk werk o.a. als Virginia Blaine in Gekocht en Betaald geleverd. Zij verdiende dan ook volkomen al speelde zij in De Koekoek niet mede met haar man gehuldigd te worden. Deze huldiging, die na de tweede acte plaats had, droeg een bijzonder hartelijk karakter. De voorzitter van Nieuw Leven, de hoer Rohdens. herinnerde er aan, hoe de heer en mevr. Vosshard in 1915 als jonge rnenschen bij de vereeniging de buteerden en stelde in het licht, wat Vosshard als regisseur vooral beteekende. Nooit was hem eenige moeite te veel, aan alles dacht hij en vol vertrou wen volgden allen zijn leiding, omdat de spelers in hem geloofden. Hij was een all round tooneel- speler, die de anderen hun rollen kon voorspelen. En mevrouw Vosshard had hem in dit werk ook in de laatste jaren steeds gesteund. De heer Rohdens dankte hem óok voor alles, wat hij voor de drankbestrijding had gedaan en bood het jubi- leerend echtpaar namens de werkende leden en het bestuur bloemen en een radio-toestel aan. Als voorzitter van de contact- en propaganda- commissie sprak de heer A. Spierdijk, die o.a. her innerde aan de opvoeringen van de propaganda stukken Kleine Broer en Van Ouds de Morgen ster en eveneens releveerde hij het voortreffelijke werk, dat Vosshard voor de vereeniging had ge daan. Het was hem een vreugde te mogen consta- teeren, dat alle kunstlievende leden zonder uit zondering hadden bijgedragen voor de cadeaux, de bloemen en schilderstuk met ezel. De secretaris van het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, de heer Ploeg was geheel uit Utrecht overgekomen om Vosshard te huldigen en te danken voor het werk, dat hij Voor de vereeniging had gedaan in deze 25 jaar en bood hem daarbij het insigne van het 25-jarig lidmaatschap aan. De heer Van Hemert sprak als oud vriend en oud medespeler en ook hij deed zijn van groote waar- deerïng getuigende woorden vergezeld gaan van een geschenk. Namens de R.K. Rederijkerskamer Al- berdïngh Thym kwam de heer Gerard Nielen en hij sprak eveneens zijn bewondering uit voor het werk van zijn collega. En daarna werden er tal van bloemstukken op gedragen, zoovele dat het tooneel langzamerhand in een bloementuin werd omgetooverd. Onder de telegrammen was er een van Adolf Bouwmeester en één van Henk Bakker, welke namen met applaus werden begroet. Met een heel enkel woord bedankte de heer Vosshard,' maar dit woord bewees genoeg, hoe dankaar hij en zijn vrouw voor deze hartelijke en welgemeende huldiging waren. Nogmaals het was een jubileum, dat verdiende gevierd te worden. Mijn hartelijke gelukwenschen! En ik maak Voss hard ook mijn warm compliment voor zijn voortref felijk spel als dokter Jan Glystra. Hoe knap is deze rol door hem opgebouwd en tot in finesses uitge werkt. Reeds bij zijn eerste verschijning stond deze figuur voor ons. door zijn karakteristieke kop, zijn houding, zijn schuifelend loopen, zijn gebaar en „verdronken" stem. Het lange verhaal aan den notaris deed hij kleurrijk en zijn spel was daarin zeer expressief. Ook verder liet hij de rol geen oogenblik los, zoodat het als geheel een voor een liefhebber wel uitzonderlijk goede, markante crea tie werd. Alle hulde! Ook het spel der anderen had hij goed geleid. Om dat het gisteren voornamelijk om Vosshard ging, mag ik over de anderen dit keer kort zijn. Mevrouw Spierdijk toonde weer als Aalke Aaikes welk een uitstekende kracht zij voor Nieuw Leven is. Na haar Martha Westerman was ook deze rol weer een verrrassing. Zeer goed gaf zij de wisseling van het keiharde en het zachte in haar houding tegen over Jurn en Klaus en zij wist het dualistisch in deze vrouw aanvaardbaar te maken. Aan het slot van II wist zij dramatisch een sterken climax te bereiken. Rie van Esch was een levendige, kokette Fogeltien. Juffrouw Rohdens speelde Frija Schor- tinghuis goed, maar een boerin konden wij vooral door haar beschaafde uitspraak onmogelijk in haar herkennen. De heer Kuiper gaf een krachti gen, eerlijken Jurn. Klaus' Eeck is misschien wel de moeilijkste rol in dit stuk en dc heer Nibbering kon hem dan ook niet geheel aan. Hij had wel goede momenten, maar dit was toch niet de man, die glimlachend langs afgronden gaat. De heer Kuin speelde vooral zijn scène in II met Aalke Aaikes zeer goed. Dat de aankleeding weer tip-top verzorgd was, behoef ik nauwelijks te zeggen. Een voorstelling dus, die en den speler en den regisseur Vosshard alle eer aandeed. J. B. SCHUIL. PIANO EN ORGEL STEMT F. MOLENAAR MAAKT SCHOON REPAREERT stemt piano's 4 x per jaar5.— Ook buiten de stad. GED. SCHALKBURGERGRACHT 38, Telef. 13795 (Adv Ingez. Med.) Werken van het Geëxposeerd in het gebouw De Nijverheid. Wanneer wij van het schilderwerk van het me dium J. P. Smits, thans in de zaal van het Spi ritistengenootschap Harmonia in de Jansstraat te Haarlem tentoongesteld, een verslagje gaan schrijven, dan zal dat meer moeten zijn om onze lezers voor een bepaald verschijnsel te interes seeren, dan om over de zuiver artistieke betee- kenis van dat werk een oordeel te vellen. Men weet immers dat men hier niet met een bewuste ..kunsf'-productie te maken heeft, doch met een activiteit die in het onderbewustzijn van het schilderend medium wordt opgewekt en hem dwingt te doen datgene waarvan de resulta ten schilderijen genoemd kunnen worden, doch die volgens spiritisten, parapsychologen en an dere geleerden, waarbij ook van grooten naam en reputatie, emanaties, wederverschijningen van verdwenen kunstenaars zijn, die door mid del van een daarvoor geschikt medium blijk ge ven van een geestesvoortbestaan, ook al mag hun aardsch omhulsel verdwenen zijn. Dit in zicht dit geloof vooropgesteld zijnde, kan men die productie al of niet als belangrijk aanvaar den al naar de mate men persoonlijk voor dat in zicht toegankelijk, voor dat geloof vatbaar is. Waar echter tegenwoordig dat inzicht door we tenschappelijk denkende rnenschen aanvaard wordt, is het niet verstandig zich met een hau- t-ainen glimlach van het ..verschijnsel" af te wen den. zij wien dat inzicht niet past mogen zich met eeri „wij staan er buiten" tevreden stellen, het belachelijk te maken, daarvoor is de tijd voorbij. Persoonlijk staan wij er voorloopig nog buiten voor zoover het de wording van het schil derwerk betreft. Wij willen ons aan de zichtbare voor ons zichtbare resultaten houden, met alle reverentie overigens voor die wordingsfase. Bezien wij op die wijze een collectie schilder werk als die van den heer Smits, dan valt ons de veelzijdigheid, de veelsoortigheid, de groote ver schillen in technische volkomenheid, het karak- terlooze tenslotte (als kunstuiting beschouwd) op. Na het voorafgaande zal men begrijpen dat dit juist logisch en noodzakelijk is. omdat even zoovele verschillende geesten zich door middel van één. den heer Smits, manifesteeren. Nu kan men. kunstcritïsch redeneerend. zich wel van het geval afmaken door te zeggen dat er vermoede lijk tijdens de overdracht wel het een en ander van den oorspronkelijk gevenden geest verloren is gegaan en dat wat door mediums als Smits, Mansfeld en anderen gegeven wordt, door ge wone, niet mediumieke schilders al lang veel be ter gedaan is, maar dat weten zij zelf even goed en daar gaat het bij hen niet om. Men stelle zich dus in op het verschijnsel dat ondanks alles in teressant blijft en waarover het laatste woord nog niet werd gesproken. J. H. DE BOIS. j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2