Wijziging van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen Straftijd overzee Simplex het rijwiel voor Uw leven Bij algemeene bekendmaking van den opperbevelhebber vastgesteld. Voorzichtig op auto-snelwegen. Moedecdag) - 1BCoemettdag) afl v.Empelen NIEUWS IN 'T KORT. Verloven voor spionnen en landverraders? DONDERDAG 9 MEI 1940 H A A" REE M'S DAGBEAO 3 Gisteravond is uitgegeven Staatsblad 580 bekend making van den opperbevelhebber van land_ en zeemacht van 8 dezer houdende wijziging van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen (tweede wetswijziging luchtbescherming militair gezag). Deze wetswijziging treedt in werking met ingang van vandaag. Aan deze wetswijziging die vandaag in werkipg is getreden, is het volgende ontleend: Art. 3 van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen wordt gewijzigd en komt te luiden als volgt: 1. In elke gemeente is de burgemeester belast met de uitvoering van de in art. 1 bedoelde maat regelen voor zoover niet deze uitvoering bij of krachtens verordening of bij algemeene bekendma king van het militair gezag aan anderen wordt opgedragen. 2. Indien een burgemeester niet of niet behoor lijk voor de in het vorige lid bedoelde uitvoering zorg draagt kan door of namens onzen minister van Binnenlandsche Zaken daarin worden voorzien 3. Het militair gezag kan het toezicht opdragen aan nader aangewezen autoriteiten of personen. In artikel 8, lid 1, van de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen worden de woor den: „op last van den burgemeester" gewijzigd en komen deze woorden te luiden: „op last van den burgemeester of van hen, die tot het uitgeven van zoodanigen last bij of krachtens verordening of bij algemeene bekendmaking van het militair gezag bevoegd zijn verklaard". Lid 1 van artikel 9 van de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen wordt gewijzigd en komt te luiden als volgt: 1. Ter zake van het ingebruik nemen van eigen dommen, alsmede ter zake van vorderingen, wordt voor geleden schade, tenzij het tegendeel is over een gekomen, ten laste van het rijk aan de recht hebbenden schadeloosstelling verleend. BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. Artikel 12 komt te luiden als volgt: 1. De burgemeesters, alsmede het militair gezag, zijn bevoegd om in het belang van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen schriftelijk te vorderen: a. het verrichten van nader te omschrijven werk zaamheden en diensten van een in de vordering aan te geven tijdstip af tot aan een in de vordering, dan wel in een nadere schriftelijke aanzegging - aan te geven tijdstip; (Adv. Ingez. Med.) Treinenloop begint weer normaal te worden. Met ingang van heden is op de geëlectrifi- ceerde baanvakken van de Nederlandsche Spoorwegen de normale dienstregeling met de electrische treinen volgens de dienstregeling van 15 October 1939 hersteld. Op de niet-geëlectrificeerde lijnen zal met ingang van Vrijdag uitbreiding aan den trei nenloop worden gegeven. Deze zal dan even wel nog niet normaal zijn Aangezien de baanvakken rond Haarlem geëlec- trificeerd zijn, is de treinenloop naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam weer normaal. Alleen wan neer de reis verder naar het Noorden gaat dan Am sterdam en meer naar het zuiden dan Dordrecht, komt men op de niet geëlectrifice^rde banen; daar zijn noge steeds een aantal treinen uitgevallen. f b. De terbeschikkingstelling zoo ncodig op een in de vordering nader aan te wijzen plaats voor bepaal den of onbepaalden tijd van bij verordening of al gemeene bekendmaking daartoe aangewezen goe deren, met dien verstande, dat deze vordering slechts kan worden gericht tot de eigenaars of houders van die goederen; c. Het treffen binnen den daartoe bij de vorde ring genoemden tijd van nader omschreven voor zieningen; d. Alle overige medewerking. De vorderingen bedoeld onder a en b geschieden doordat aan den persoon van wien gevorderd wordt, of aan diens woon- of verblijfplaats een gedagtee- kende last wordt afgegeven, welke met vermelding van zijn hoedanigheid onderteekend is door hem, die de vordering doet. 2. Het militair gezag kan de bevoegdheid tot vorderen in lid 1 bedoeld, bij verordening of alge meene bekendmaking geheel of ten deele aan ande ren overdragen. Voor zoover de bevoegdheid, be doeld in lid 1, sub, wordt overgedragen, noemt deze verordening of deze bekendmaking de goederen, waarvan de terbeschikkingstelling ingevolge die overdracht zal kunnen worden gevorderd. 3. Een ieder, tot wien een vordering, als in dit artikel bedoeld, wordt gericht, is verplicht daaraan gevolg te geven, met dien verstande, dat de perso nen, van wie het verrichten van werkzaamheden of diensten is gevorderd, verplicht zijn zich voor deze werkzaamheden of diensten in persoon aan te melden ter plaatse, als in de vordering aangegeven, alsmede de aanwijzingen op te volgen van degenen, die met de leiding over of het toezicht op die werkzaamhe den zijn belast, mede voor wat betreft hun verblijf plaats gedurende de tijden, dat de hun opgedragen werkzaamheden zijn onderbroken en het na zoo danige tijden wederom opnemen van deze werk zaamheden. 4. De burgemeesters, alsmede het militair gezag zijn bevoegd om in het belang van de bescherming tegen luchtaanvallen bij openbare bekendmaking algemeene of bijzondere gedragsregels voor te schrijven. 5. Het militair gezag is bovendien bevoegd alge meene of bijzondere voorschriften te geven, tenein de in tijden van oorlogsgevaar handelingen te voor komen, welke naar het oordeel van dat gezag, van nut kunnen zijn bij de voorbereiding van luchtaan vallen, als in deze wet bedoeld. 6. Ieder is verplicht zich te gedragen naar de gedragsregels en voorschriften, op grond van dit artikel vastgesteld. MAATREGELEN VOOR HET VERKEER TE WATER. Voor zoover de maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen gericht zijn op de regeling en de verzorging van het verkeer te water dan wel verband houden met de verlichting in den ruimsten zin van voertuigen, vaarwegen, bruggen, sluizen enz. is de inspecteur-generaal van de scheepvaart hiermede belast. Deze kan bij schriftelijke aanzegging de uitvoe ring overlaten aan de burgemeesters. Verder kan hij waar noodig de uitvoering geheel of ten deele aan anderen opdragen. DE SPOORWEGEN. De directie der Nederlandsche Spoorwegen is belast met de uitvoering van de in artikel 1 van de wet bedoelde maatregelen, voor zoover deze gericht zijn 'op het spoorwegverkeer, dan wel ver band houden met de verlichting in den ruimsten zin van ^spoorwegen en van den tot spoorweg be- hoorende kunstwerken, gebouwen, terreinen, ma teriaal. De directeur van den etappen- en verkeersdienst is belast met het toezicht op de uitvoering van de maatregelen, in het vorige artikel. VERORDENING VOOR DE BINNENSCHEEPVAART. Tenslotte heeft de opperbevelhebber een ver ordening vastgesteld betreffende de binnenscheep- vaartregeling, die niet van toepassing is op de vaartuigen van de Nederlandsche weermacht noch met betrekking tot het territoriaal zeegebied. Aan deze verordening is het volgende ontleend: Schippers en opvarenden van vaartuigen zijn verplicht met betrekking tot hun vaartuig de be velen op te volgen, welke in verband met het zich met een vaartuig begeven in, varen in, of zich bevinden in 't watergebied, dan wel in verband met het verlaten van dat watergebied met een vaartuig, op last van den opperbevelhebber van land- en zeemacht worden gegeven. Het is verboden zich met een vaartuig te be geven in, te varen op of zich te bevinden in het watergebied, indien en voorzooverre daartoe ten behoeve van dat vaartuig niet een schriftelijke vergunning is verleend door den opperbevelhebber van land- en zeemacht, dan wel op diens last: door of vanwege den inspecteur-generaal voor de scheep vaart of door of vanwege den dienst van den etap pen- en verkeersdienst. 1. de aanvrage tot het' verkrijgen van zulk een vergunning dient te worden gericht: a. voor wat betreft niet-militair vervoer op de binnenwateren tot den inspecteur-generaal voor de scheepvaart te 's-Gravenhage; b. voor wat betreft alle militaire vervoer tot den directeur van den etappen- en verkeersdienst veldpost (Adv. Ingez. Med.) Waarschuwing aan automobilisten. De commandant van de Vesting Holland waarschuwt de autobestuurders om op de auto snelwegen de grootste voorzichtigheid te be trachten zulks in verband met op die wegen genomen militaire maatregelen. Schiphol voor buitenlandsche verkeersvliegtuigen gesloten. Met ingang van Vrijdag a.s. zal het gebruik door burgerluchtvaartuigen van de luchthaven Schiphol worden beperkt. Van dien datum af zullen op het vliegveld nog slechts Nederlandsche verkeersvlieg tuigen worden toegelaten. Deze maatregel brengt dus geen wijziging in de bestaande verbindingen der K.L.M. De luchthaven Eelde is aangewezen voor het gebruik door buitenlandsche luchtvaartmaatschap pijen. De K.L.M, bestudeert in hoeverre het moge lijk zal zijn een aansluitende verbinding tusschen Schiphol en Eelde tot stand te brengen. Onze sorteering is groot. (^Komt U tijdig uitzoeken? BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg 18, Heemstede TELEF. 28080 - TELEF. 28080 (Adv. Ingez. Med.) Denkbeeld van minister Gerbrandy. De minister van Justitie schrijft aan de Tweede Kamer in een nota over het wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen, verhooging van de maximum-straf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den staat en aanverwante kleinere wijzigingen o.m. het •olgende: Wil men de zaak van verdere uitbreiding der toepasselijkheid van de doodstraf aan de orde stellen, hetwelk in het wetsontwerp, dat op korten termijn tot de meest noodige voor zieningen beoogde te komen, was .vermeden, zoo stelle men rechtstreeksche invoering van de doodstraf voor. al of niet beperkt tot den staat van beleg en het geval van oorlog, en wege dezen maatregel af tegen de andere mo gelijkheid, welke op dit gebied bestaat: het ten uitvoer leggen van gevangenisstraffen voor politieke delicten tijdelijk overzee. Met het oog mede op deze overwegingen stelde de minister ook in de memorie van antwoord voor het vraagstuk van de ruimere toepassing van de doodstraf aan te houden tot het op korten termijn in te dienen tweede wetsontwerp, op welk tijdstip het resultaat van het regee- ringsonderzoek naar tenuitvoerlegging van gevangenisstraf overzee tevens bekend zal zijn. De minister doet hierbij gaarne de toezegging dat hij bij de behandeling van dit tweede ontwerp de Kamer loyaal in de gelegenheid zal stellen te kie zen tusschen het door hem bij voorkeur gevolgde stelsel van ten uitvoer leggen van gevangenisstraffen in een gebiedsdeel overzee, welks preventie hij op velerlei grond zeer hoog aanslaat, en het stelsel, waarbij rechtstreeks oplegging van de doodstraf wordt mogelijk gemaakt bij misdrijven, waarop le venslange gevangenisstraf is gesteld en begaan, ter wijl het rijk zich in oorlog bevindt of het rijk in Europa in zijn geheel in staat van beleg is verklaard, zulks echter met behoud van den rechter, die op het oogenblik bevoegd is, en met handhaving van de normale wijze van rechtspleging. De minister heeft zich door opstelling van een desbetreffende redactie overtuigd, dat technisch een regeling in laatstgemel- den zin mogelijk is. Hij moet bij een en ander slechts deze reserve maken, dat het nader beraad van de regeering tot de conclusie kan leiden, dat de door hem beoogde maatregel niet wel uitvoerbaar is. Dit is de reden, waarom hij bij zijn memorie van antwoord slechts met een aanduiding heeft volstaan. Hij vertrouwt, dat de Staten-Generaal bereid zullen zijn een uit stel te aanvaarden, dat vrij zeker een termijn van vier weken niet zal overschrijden. Hij moge hieraan toevoegen, dat hij toch met een tweede ontwerp moet komen, daar, in het raam van de thans geprojecteerde veranderingen, wijziging van de artikelen 81 en 82 van het Wetboek van Mi litair Straf- en Tuchtrecht niet kan uitblijven. Ten slotte moge hij tot vermijding van alle misver stand er op wijzen, dat de maatregel, welke hij be geert, in wezen niet is een nieuwe straf van deporta tie, ook niet als zoodanig aan zijn ambtgenoot van Koloniën is voorgedragen, maar alleen en uitslui tend is het ondergaan zeer tijdelijk van gevange- JUWEELEND1EVEN GEARRESTEERD. Naar aanleiding van de Zondag gepleegde inbraak in de villa van den heer D. A. Blaauw te Laren (N.H.), waar een partij juweelen ter waarde van 17.000 gulden Werd gestolen, heeft de Larensche politie te Hilversum twee personen ge arresteerd, die van deze inbraak worden ver dacht. nl. twee recidivisten uit Hilversum. Eén hunner heeft na verhoor bekend de inbraak te hebben gepleegd, waarbij hij tevens mededeelde dat hij de gestolen sieraden en juweelen voor 20 gulden aan een opkooper te Den Haag heeft ver kocht. Beiden zijn te Laren opgesloten. De opkooper en zijn vrouw zijn te 's-Graven hage gearresteerd. DE SPIONNAGE-AFFAIRE TE ST. PANCRAS. Naar het A.N.P. verneemt is de heer C. K., fir mant van een exportfirma te St. Pancras, die de zer dagen als verdacht van spionnage was gear resteerd en naar Groningen overgebracht, Woens dag op vrije voeten gesteld. Zijn broer, die even eens in hechtenis was genomen, bevindt zich nog in arrest. De schildwachten langs onze kusten. Buitenlandsche persvertegenwoordigers te gast op Hr. Ms. Sumatra. Een aantal buitenlandsche persvertegenwoordi gers uit niet-belligerente staten is dezer dagen aan boord van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" gast ge weest van de Koninklijke Marine. Tot het gezel schap behoorden Amerikanen, Italianen, een Belg, een Hongaar en anderen hier te lande permanente of tijdelijke vertegenwoordigers van buitenlandsche persbureaux en bladen, die den wenseh te kennen hadden gegeven aan boord van een Nederlamdsch patrouillevaartuig van nabij te aanschouwen op welke wijze onze weermacht en in het bijzonder de Koninklijke Marine aan onze Noordzeekust waakt tegen eventueele schendingen der neutraliteit. De marine-autoriteiten hadden geen bezwaar, dat aan dezen wensch werd voldaan. De belangstellen de journalisten verzamelden zich dezer dagen bij een haven ergens in Nederland, waar zij vroeg in den morgen aan boord gingen van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", welke oorlogsbodem met Hr. Ms. „Van Galen" en Hr. Ms. Kanonneerbooten behoort tot de z.g. kernschepen, waaraan de patrouillediensten van de Koninklijke Marine, waarvoor de lichtere vaartuigen als b.v. torpedobooten, onderzeeërs en ook vliegtuigen worden gebruikt, hun kracht ont- leenen. Deze kernschepen zelve verrichten dus geen patrouillediensten, maar wonden gereed ge houden om zoo noodig in te grijpen op die plaat- sen, waar patrouillevaartuigen, vliegtuigen of kust wacht constateeren, dat de neutraliteit van ons land in de territoriale wateren dreigt geschonden te worden. De buitenlandsche gasten ondervonden aan boord van commandant en officieren een bijzondere gast vrijheid. Gedurende de ochtenduren werd de oor logsbodem van onderen tot boven bezichtigd. Ge durende deze bezichtiging voer de „Sumatra" in noordelijke richting, tijdens welke vaart eerst de uit Nederlandsch-Indië terugkeerende torpedoboot- jager Hr. Ms. „Van Galen" werd ontmoet en later op den ochtend een aantal patrouilleerende tor pedobooten, mijnenvegers, vliegtuigen enz. Na de lunch, welke de commandant zijn gas ten aanbood, verzamelde het gezelschap zich op de brug om getuige te zijn van schietoefeningen, zoo als deze op regelmatige tijden aan boord van onze marinevaartuigen worden gehouden. Zij gaven een goed beeld van de paraatheid aan boord' van onze oorlogsschepen, een paraatheid, die even vastbe raden en eendrachtig is als bij de landmacht. In de haven, vanwaar men 's morgens was .ver trokken, zijn de buitenlandsche gasten 's middags laat weer aan wal gebracht. Dr. LIN YUTANG'S „LEVENSWIJSHEID MET EEN GLIMLACH" Een mild èn een geniaal boek voor onzen ver moeiden geest. HET IS EEN CULTUURSERIE-BOEK. (Adv. Ingez. Med.) In Augustus begint de K. L. M. met Oceaanvluchten. Reeds eerder heeft de heer Plesman, directeur der K.L.M., medegedeeld, dat het in het voornemen lag om in de tweede helft van dit jaar een drie- of viertal proefvluchten te maken over den Atlan- tischen Oceaan tusschen Amsterdam en Paramaribo. Thans kan worden gemeld, dat, als de inter nationale toestand het tenminste toelaat, in Augus tus a.s. met deze proefvluchten een aanvang zal worden gemaakt. Er zullen met deze vluchten geen passagiers worden vervoerd, doch alleen post. Voor deze proefvluchten zullen de toestellen worden gebruikt, die thans den dienst Amsterdam— Lissabon vliegen en reeds voor het transatlantische verkeer zijn ingericht. Het bondsbestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft besloten het Pinksterfeest voor de jeugdgroepen te Lunteren niet te laten doorgaan, Op den weg van Dinteloord naar Stampers-' gat is Woensdagmiddag een autobus van den heer Van Hees uit Nispen, door een defect aan de stuur inrichting van den dijk gestort. Van de 27 inzit tenden hadden slechts drie verwondingen opgeloo- pen. Het is den centralen auto-opsporingsdienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam ge lukt twee autodieven, de gebroeders G. en H. v. d. L., te arresteeren. door MELIS STOKE. Er was een tijd wat is die lang geleden waarin het woord „Verloven" heerlijkheden beloofde, voor een jong en minnend paar. De tooverklank alleen van 't woord „Verloven"' dreef in ons hart een stroom van bloed naar boven: twee jonge levens kwamen tot elkaar! Maar in den tijd dien wij vandaag beleven, is aan dit woord een nieuwe klank gegeven. Het is de thermometer van den Staat! Soms gaat het kwik omlaag. Dan weer naar boven. Het is het wisselend kans-spel der verloven dat jeugdig Nederland ter harte gaat. Als het alarm-gelui van torenklokken klinkt het bericht: „verloven ingetrokken" Gescheiden wordt wat tijdelijk was vereend. En allen wachten op de blijde tijding van de regeering en de legerleiding dat wederom verloven zijn verleend. Hoe lang nog zullen deze avonturen, die ups and downs van de verloven duren? Helaas.... geen mensch die 't troostend antwoord kent. Maar 't is niet meer schrikwekkend als tevoren. Wij leven allen met gespitste ooren en zijn aan 't luiden van alann gewend! Wij weten ons tezamen lotgenooten, en, wordt opeens 't alarm-signaal gestooten, door wie de blikken richt op 't vergezicht, dfpi snelt de wacht, die even uit mocht slapen, onmiddellijk naast het wachtdoend deel te wapen. Ze hebben het zoo dikwijls al verricht! Men is 't vóór-tijdig einde van verloven door de practijk der maanden -snel te boven. En, doen we ons in verleend verlof te goed, de scheidingsmart wordt bij 't alarm, vergeten. We snellen aan. Opdat de wereld wete dat Holland slechts een hazen-slaapje doet! De Tweede Kamerleden Terpstra en Van Dijken hebben een amendement ingediend, waarbij een nieuw artikel in dit ontwerp wordt voorgesteld. De voorstellers zijn van oordeel, dat ook „in tijd van oorlog" en niet alleen „in geval van oorlog" de militaire rechter van de.strafbare feiten kennis moet nemen, welke in art. 78 van het Wetboek van mili tair strafrecht worden genoemd. Daardoor zou dan ook art. 45 van het Wetboek van militair strafrecht van toepassing worden, waardoor een schuldige tot de doodstraf kan worden veroordeeld. LID DER N.S.N.A.P. GEÏNTERNEERD? Tot de groep van 21 personen, die in verband met de veiligheid van ons land zijn geïnter neerd, zou volgens de Tel., ook behooren de on geveer 30-jarige J. A. Niks, lid van de N.S.N.A.P, te Arnhem. J. J. CREMER. De tooneelvereeniging J. J. Cremer geeft Woensdagavond 15 Mei in den Stadsschouwburg tot besluit van het seizoen een voorstelling van „Adel in Livrei" van Henk Bakker Naar wij vernemen zullen de burgemeester dr. J, E. Baron de Vos van Steenwijk en zijn echtge- noote deze voorstelling bijwonen. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Alg. Ziekenverpleging. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden op 7 en 8 Mei voor het examen Algemeene Ziekenverple ging, Diploma A, de Zusters: G. Bak, J. W. A. Co lenbrander, G. Couperus, W. Draadjer, A. Ph. Die- pevsloot, T. van Dijk, C. -J A. Grotewal, A. van Krimpen. G. Ludwig, A. M. Schuyt, C. J. Smit, M. C. W. Telkamp, J. Th. de Wilde, J, A. de Wilde. Sergeant-menagemeester knoeide. Door de politie te Bergen gearresteerd- Na een uitgebreid onderzoek is de politie te Bergen er in geslaagd diverse knoeierijen bij leve ranties van levensmiddelen aan het rijk aan het licht te brengen. Als hoofddader is gearresteerd de sergeant-me nagemeester A. H. te Bergen aan Zee, die goederen ontvreemdde en groote bedragen aan steekpennin gen aanvaardde. Voorts zijn bij deze fraude betrok ken de soldaat-kok W., verschillende leveranciers uit Bergen en een pensionhoudster aldaar, die ver schillende ontvreemde levensmiddelen in haar pen sion gebruikte. Tegen allen is proces-verbaal opgemaakt terwijl het onderzoek wordt voortgezet. niti HU. UU6 Up UC afschuwelijke verwachting, die bedrijvers van het kwaad van landverraad mogelijkerwijs zouden koesteren in de richting van een van buiten komende bevrijding, een verwachting, waarop helaas niet ten onrechte de commissie ook de aandacht heeft ge vestigd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5